Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tbu^zjia TWEEDE BLAD. Gratis Ongevallenverzekering f 35ste jaargang. Zaterdag 21 December 1912 No.' 10505 overeenkomstig op ie polis vermelde voorwaarden. P n n by verlies £>4 r Officieele berichten. Kennisgeving. Gemeentere ad Ingezonden Mededeelingen. 4e polls nrrnlü ramum. 1 fUUU 1 ZUU vOS" IUU iimij,,, dalm Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. A dvertentiën: F amilieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën J 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange f 0 fl fl Ylirli<» ™n De verzekering wordt gewaarborgd door de Uollandsche Algeineene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam bü verlies van by verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Belasting op Bedrijn en andere inkomsten no. 9 dezer gemeente, over het dienstjaar 1912 13, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 20sten December 1912 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 21 December 1912. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Vrydag 20 December 1912 des namiddags 2 ure Slot.) Jaarwedderegeling Havenmeester. 8. Voorstel tot herziening van de jaarwedde regeling voor den Havenmeester, tevens Contro leur der haven-, brug- en sluisgelden. Zie bijlagen no. 44 van het gemeenteraadsver- slag opgenomen in ons nummer van 19 dezer, waarin de verhooging van het salaris van den heer C. Goslinga nader omschreven wordt. De heer Van der Hoek merkt op, dat in de toelichting tot dit voorstel gezegd wordt, dat 't wordt gedaan naar aanleiding van het behan delde bij de gemeentebegroting, maar hij meent, dat er bij het begrootingsdebat niet over is ge sproken. De wethouder van Onderwijs sprak toen over verbreking van het verband, maar spr. meent, dat juist door deze wijze van behandelen het ver band verbroken wordt. Waarom is dit niet bij de gewone verhoogingen behandeld De heer De Bruin zou willen vragen hoe men komt tot de verklaring, dat door deze regeling van de positie van den havenmeester meer overeenkomst bereikt wordt met de ambtenaren die met hem op één lijn kunnen gesteld worden Hij is brandend nieuwsgierig te vernemen welke ambtenaren met hem op éen lijn kunnen gesteld worden. Een havenmeester in Delft heett f750; maar daar heeft men geen Maas, Rotterdam heeft meerdere havenmeesters, maar dat is niet met Schiedam te vergelijken. Spr. is ook voor het standpunt belooning naar verdiensten dat wil hij overnemen maar hij heeft van dit voorstel den indruk ge kregen, dat de vorige havenmeester altijd te kort is gekomen. Dat de werkzaamheden van den havemeester vermeerderd zijn, zal men toch moei lijk kunnen beweren. Al is er iets bijgekomen, daar staat tegenover dat zijn taak door het op treden van den tweeden havenmeester is verlicht. Dit voorstel heeft dan ook op spr. sterk den indruk gemaakt, dat óf de vorige havenmeester altijd te kort heeft gehad, of dat deze haven meester geprotegeerd wordt. Gaarne zou hij na dere motieven voor deze verhooging hooren. De Voorzitter kan eerst den heer Van den Hoek antwoorden, dat er wel degelijk bij de behandeling der begrooting over het salaris van den havenmeester gesproken is. De heer mr. von Briel Sasse heeft toen pertinent het voorstel gedaan, eene herziening van dat salaris in overweging te ne men. Dat is dan ook gebeurd. Voorz. zegt, dat dit punt langen tijd bij het College in overweging is geweestmaar 't kon niet voor de begrooting afgehandeld worden er waren nog tal van andere voorstellen. Den heer De Bruin antwoordt voorz. dat ten opzichte van dezen ambtenaar gold de overweging dat het salaris niet is overeenkomstig de diensten die hij presteert en den rang dien hij bekleedt. Zijn werk is door het optreden van den onderhavenmeester niet verminderd en erkend moet worden, dat hij wel een beetje weinig bezol digd is. Men voert hieraan het salaris van den vo- rigen havemeestermaar de heer Bitter had allang het maximum. De komst van den tweeden haven meester heeft den dienst van den eersten niet verlichtalleen heeft die voor de gemeente dat voordeel gehad, dat er een stedelijke commies en een agent van politie (Schiemeester) weg zijn; maar de havenmeester heeft daardoor geen ver lichting gekregen. Het optreden van den tweeden havenmeester is daardoor gemotiveerd, dat men de verschillende posten bij elkaar, in één salaris Vvilde brengen. Men wilde het salaris van den havenmeester ten spoedigste herzien, maar 't kon niet bij de begrooting. De heer Van der Hoek zegt, dat hij blijk baar bij de begrooting niet verstaan heeft, dat de heer mr. von Briel Sasse verhoogiag voor dien ambtenaar vroeg; maar men heeft ter motiveering van het voorstel den havenmeester vergeleken bij een hoofdopzichter, mag hij ook weten wie en hoe dat is. De Voorzitter zegt, dat de jaarwedde van den hoofdopzichter bij gemeentewerken is gesteld op een minimum van f1700.en een maximum van f2000. De heer De Bruin vindt de toelichting niet ongelukkig, maar de voorzitter merkte op dat deze ambtenaar reeds een paar jaar op het maxi mum had gerekend en de andere havenmeester leeds lang het maximum hadspr. zou hier dat duidt je de koekkoek als deze maai lang genoeg in dienst was geweest, zou hij ook wel het maximum hebben bereikt. Waar men de werkzaamheid van den haven meester zoo met andere ambtenaren heeft verge leken, heeft spr. daarvan toch niet zoo'n grooten dunk. Dit is geen werk, waarbij men zijn brood in het zweet zijns aanschijns verdient. Was de verhooging zoo noodzakelijk, waarom is men er dan niet vroeger mee gekomen? Zonder nadere gegevens is spr. niet geneigd voor het voorstel te -temmen. Hij wijst er op, dat de onderwijzers- voorstellen zoo lang zijn opgehouden, omdat ze niet buiten de begrooting behandeld konden wor den. Zoodoende krijgt men een kijkje op de waarde der redenen die soms voor uitstel van verhoogingsvoorstellen worden aangevoerd. De Voorzitter merkt op, dat toen de heer Bitter het minimum-salaris genoot, er een ande re levensstandaard gold dan die nu heerscht toen Bitter begon, was dat goed, nu niet meer. Ovengens geldt 't hier slochts een bedrag van De heer De Bruin vraagt, of de havenmees ter ook geld onder zijn bereik heeft. De wethouder van Financiën, de heer Lage r- w e y, vindt t nuttig hier ook een enkel woord te zeggen over de werkzaamheid van den haven meester. Hij wijst op het gewicht van zijn ambt: hij is, zooals zijn titel zegt, meester van de haven. Hij moet het vrij drukke havenbedrijf regelen, oi de houden, tact en leiding geven bij het gebruik van de haven. Dat is een zeer aanzienlijke werk zaamheid, die hij verricht op eene wijze, die te vredenheid wekt. Buitendien heeft hij de zorg voor en de controle op de ontvangst der haven gelden die dagelijks aan hem worden afgedragen en hij eens per week met den gemeente-ontvanger afrekent. Hij heeft te controleeren, dat de veror dening op .het havengeld goed wordt toegepast; de controle op de brug- en sluisgelden, eri heel deze administratie houdt hij keurig in orde, zoo dat alles tot zijn recht komt. De Voorzitter wijst nog ter aanvulling van het door den wethouder gesprokene op art. 7 dei- instructie van den havenmeester. De heer Evers zegt, dat, toen hij het voor stel las. hij, in tegenstelling met den heer De Bruin, den indruk kreeg dat er zuinigheid betracht was bij het voorstel dat naar aanleiding der op- meiking van den heer rar. von Briel Sasse was gedaan trouwens alle voorstellen tot verhooging van salaris zijn in zuinigheid geboren. Maar iemand, die aan 't hoofd van zoo'n tak van dienst staat, mag toch wel een f1600 salaris hebben en deze persoon op de eerste plaats. De heer mr. von Briel Sasse zegt, dat hij dankbaar is, maar niet voldaan. Ook hij had ge dacht, dat meerdere verhooging zou zijn voorge steld. Waar de heer Evers gezegd heeft, dat de tijd weldra zal komen, dat men ten opzichte van dezen ambtenaar met een nieuw voorstel zal moeten komen, stemt hij dat gereedelijk in. Dank baar is hij intusschen, dat dit voorstel zoo spoe dig ter tafel is gekomen wel spoedig na de be grooting, maar toch niet te spoedig. De artikelen van de betrokken verordening worden nu behandeld. Tegen art. 3 verklaren zich de heeren De Bruin en Van der Hoek. De geheele verordening wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen de heeren De Bruin en Van der Hoek zijn er tegen. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, die tijdens de behandeling de vergadering heeft verlaten, keert nu terug. Gebruikgeving schoollokalen. 9. Voorstel om B. en W. te machtigen, aan het Bestuur der Kinderzendingvereeniging »Looft den Heere" eenige lokalen van school D. in gebruik te geven voor het daarin houden van Zondagschool, tegen een vergoeding van f25.— per jaar. Dit punt wordt aangehouden, teneinde met belanghebbenden nader overleg te plegen. Subsidieverzoek Hanzecursus. 10. Verzoek van het Bestuur van de R. K. Middenstands-Vereeniging »De Hanze" om sub sidie voor haar handelseursus, met advies van B. en W. Bij Raadsbesluit van 28 Nov. 1911 werd aan deze afdeeling tot wederopzeggens toe en onder zekere voorwaarden een jaarlijksch subsidie ver leend ten bedrage van 20% van het totaal der 'uitgaven voor het onderwijzend personeel in het jaar, waarover de subsidie wordt genoten en te vens voor dien cursus kosteloos een drietal lokalen van school F. beschikbaar gesteld. Over 1913 zal krachtens dit algemeen besluit de te verleenen subsidie nu iets hooger moeten zijn, omdat aan den cursus een voorbereidende klasse is verbonden. Hiertegen bestaat bij B. en W. geen bezwaar, en zij stellen dan ook voor, adressanten te berichten, dat het algemeen subsi diebesluit ook voor 1913 op haar cursus zal wor den toegepast. Hiertoe wordt bij acclamatie besloten. Verbod van alcoholhoudende dranken. 11. Verzoek van het hoofdbestuur der Neder- landsche vereeniging tot afschaffing van Alcohol houdende Dranken, om in Gemeentebestekken op te nemen een bepaling, waarbij het gebruik van alcoholhoudende dranken op het uit te voeren werk wordt verboden, met advies van B. en W. B. en W. stellen voor, adressanten te berichten, dat het hebben van sterken drank op het werk reeds sedert eenige jaren bij de bestekken verbo den is en het niet wenschelijk is in deze richting verder te gaan. Daartoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Alvorens tot de behandeling van dit voorstel over te gaan, vraagt de Voorzitter of de leden nog inlichtingen in comité wenschen te ontvangen door den directeur der gasfabriek en drinkwaterleiding, dr. van Rietschoten, te geven. Nadat de wensch daartoe te kennen is gegeven, schorst de voorzitter omstreeks halfviêr de open bare vergadering. De vergadering wordt ruim heropend. De Voorzitter stelt dan eerst aan de orde Bezwaarschriften Inkomsten belasting. B. en W. stellen voor, op 15 bezwaarschriften afwijzend te beschikken en te wijzigen niet alle 20, maar 19. No. 5 wordt aangehouden tot de volgende ver gadering. Daartoe wordt bij acclamatie besloten.' Electrise he stroom van Rotterdam. 12. Voorstellen betreffende de afneming van electrischen stroom van de Gemeente Rotterdam. Zie de gedrukte stukken van het Ilaadsverslag opgenomen in ons nummer van 19 dezer. De heer De Bruin meent, dat na de gehou den besprekingen menig Raadslid in dezelfde positie zal verkeeren als hij maar hij zal de bezwaren maar laten rusten, daar er toch niets anders te doen is dan deze overeenkomst aan te nemen of te verwerpen. Ten eerste heeft hij be zwaar tegen den veel te langen termijn, 25 of 10 jaar vindt hij te langdan heeft hij er bezwaar tegen, dat bij art. 4 Rotterdam veel te opper machtig wordt, hij heeft bezwaar tegen art. 9 wat het overleg met B. en W. betreft en hij heeft groot bezwaar tegen art. 14, omdat daarbij op Schiedam eene verantwoording rust die be- lioort te rusten op Rotterdam. Maar hij kan er overigens heelemaal niets aan doen hij kan alleen zijne bezwaren kenbaar maken. De heer Houtman zegt, dat meerdere Raadsleden enkele bezwaren hebben, maar in de breede discussie is gebleken, dat de onderhandelingen door B. en W. zeer verdienste lijk zijn gevoerd, gesteund door den directeur der gasfabriek. Spr. vindt 't intusschen niet goed, dat de heer De Bruin zijne bezwaren maar even releveerthij meent, hij' die had moeten omschrij ven. De groote burgerij kan moeilijk oordeelen over dit voorstel, waarover de Raadsleden met ontzaglijk veel moeite een oordeel hebben gevormd. De slotsom is dan toch wel, dat dit contract in het welbegrepen belang van Schiedam moet wor den aangenomen. De wethouder van gemeentewerken, de heer Van Westend op, is tegen het idee van den heer Houtman. Hij prijst 't in den heer De Bruin, dat hij met zijne bezwaren handelde, zooals hij nu deed. Na de toelating van den Directeur is 't hem toch wel gebleken dat wij er kunnen komen. B. en W. zijn met deze zaak lang bezig geweest. Zij hebben wat gekregen, maar toch niet wat zij wenschten. Desondanks is 't toch het beste het contract maar aan te nemen, In de plaats van den heer De Bruin zou weth. zeggen wilt gij er meer van weten, gaat dan maar even zitten maar dan wordt er een groot deel van den communalen tijd vermorst. Weth. is er veel voor, de zaak publiek te behandelen, maar. het groote publiek kan moeilijk, zonder een studie van de zaak gemaakt te hebben, de bezwaren beoordeelen. De heer Houtman zegt, dat hij zich dan met de zienswijze van den wethouder wel kan vereenigen. Als de heer De Bruin daarmee instemt, kan hij er zich ook wel mee vereenigen. De Voorzitter zegt, dat inderdaad verschil lende leden bezwaren hebben maar die bezwaren zijn niet van dien aard, dat wij met dit contract niet in zee zouden kannen gaan. In comité is gebleken, dat zij niet zoo heel erg zijn," het con tract niet onmogelijk maken. Schiedam zal zich daaraan niet verhangen. Wij hebben althans de zekerheid, dat, hetgeen wij met hebben kunnen bekomen, ook andere gemeenten niet zullen krij gen, er geon concurrentie zal zijn. 't Is dan ook niet zoo erg, of wij kunnen dit contract wel aan- men, ofschoon wij iets meer hadden verwacht. De heer De Bruin meent, waar er eenige twijfel omtrent zijne bedoeling bestaat, die nog even te moeten toelichten, waar die overigens wel uit zijn stem zal blijken. Hij heeft alleen zijn bezwaren kenbaar gemaakt, meenende dat hier geen ideale overeenkomst bereikt wordt. Overigens sluit hij zich aan bij de verklaring van den heer Van Westendorp. Tot de behandeling der artikelen overgaande, zegt de voorzitter, dat in art. 1 1937 moet worden 1938, dat is juist 25 jaar. In art. 2 moeten dan ook al de daarin ge noemde jaartallen een jaar later gesteld worden. In art. 3 moet in de bijvoeging omtrent de grootste gelijktijdig voorkomende belasting in plaats van 1UUO kilowatt gelezen worden 1500. In art. 5 moet ter zake van de levering van laag gespannen stroom gelezen worden 30% en 20% van hoog gespannen stroom, en wordt ten slotte gelezen smet dien verstande dan niet min der dan 1^ cent voor elk verbruikt, respectievelijk gegarandeerd kilowattuur zal worden betaald" (in plaats van 2 ct.) De heer Houtman heeft, lettend op de laatst hier bedeelde zinsnede, het oog op de waterlei ding. Is er in voorzien, dat in geval van brandde gemeente toch voldoenden stroom kan betrekken De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt, dat dit punt nog in de betrokken commissie moet besproken worden. Dat komt eerst aan de orde bij de electriseenng van de waterleiding, dan gaat de commissie onderhandelen. Waar in art. 5 bepaald wordt, dat toegang voor personen moet worden verleend (controle), zou de heer De Bruin daar willen lezen behoorlijk gelegitimeerde personen. De Voorzitter meent ook dat 'tgoed is, dit er in komt. Na aanneming ook der artt. 6 en 7 zegt de Voorzitter, dat in art. 8 de 2e alinea aldus veranderd moet worden, dat gelezen wordt voor 1 Nov. 1913 en het genoemde bedrag van f 90,000 dan evenredig moet worden gewijzigd. Art. 9 blijft onveranderdalleen de laatste alinea valt weg. De heer mr. Kavelaars Vraagt of in art. 8 het jaartal 1922 niet moet gewijzigd worden in 1923. De Voorzitter zegt, dat alle genoemde jaar tallen een jaar worden verlaat. De artt. 8—13 worden goedgekeurd. Bij art. 14 zegt de heer De Bruin, dat dit een van zijn grootste bezwaar uitmaakt. Weten B. en W. daarin nog geen verandering te hrengen De Voorzitter zegt, dat zij zeker daarom trent nog in onderhandeling zullen treden. Bij art. 15 zegt de Voorzitter, dat 't niet de bedoeling is, eerst met 1 Nov. 1913 stroom te leveren, maar omstreeks April van het volgend jaar. De voorstellen worden met algemeene stemmen (acclamatie) aangenomen. De Voorzitter zegt, dat het contract nu vaststaat behoudens goedkeuring van den Rotter- damschen gemeenteraad. Rondvraag. De heer Koopmans vraagt of het voorstel in zake de burgertuinen niet in dat stadium van voorbereiding verkeert, dat 't kan worden afgedaan. De Voorzitter vraagt óf er haast bij is. De heer Koopmans zegt, dat niet, maar hij meent de zaak de aandacht verdient. De Voorzitter zegt, dat 't kan zijn, er over een punt dit jaar nog een vergadering is. De wethouder, de heer Goslinga, zegt, dat men het voorstel eerst in druk wilde geven, om de stem der burgerij te vernemen. De heer De Bruin zegt, dat de Raad dit jaar zeer onregelmatig bijeen is geweest. Hij zag liefst met 't oog op de werkzaamheden, de Raadszitting een beetje berekend en een vasten tijd voor de Raadsvergaderingen aangenomen, die toch dikwijls een groot offer vorderen. De Voorzitter zegt, dat 't gebeurd is, 't na verloop van 14 dagen niet de moeite waard was voor een vergadering, dan verliep 't drie we- kan. Wegens de behandeling van het electriciteits- voorstel kon deae vergadering onmogelijk 1.1. Dinsdag gehouden worden de volgende Dinsdag (voor Kerstmis) gaf ook bezwaar; daarom werd ze heden gehouden. Voorz. zal, zoo 't eenigszins kan. om de daag vergaderen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de vergadering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 5