V ELO Wring machines t-1 Kunsttanden. JAi\ m KATWIJK, THIJM", Provinciale Crediet- en Spaarbank, WILLEM VAN SANTEN, Coiffeur, Posticheur, H. C. ERWIG, Tandtechnicus, Spiegel- en Vensterglas. Komische Voordrachten en Duetten 4'/o Schuldbrieven Eau 1DIR1 C©MM?NE 1ÖT G. H. RINCK Binnenland. Gemengd Nieuws. Advertentiën. (met 2 jaar garantie) (met 5 jaar garantie), zijn beslist de beste V elo Wa«climachme-Mij, Hoogstraat 132, Provinciale Atelier voor glas in lood. Donderdag 26 December (2den Kerstdag) 1912, van het Harmonie-Orkest „St. AMÖROSIUS", iltef t too ken. Na afloop Nette Garderobe. Nieuwstraat 7, ROTTERDAM. Nationaal monument in gevaar. Jlet „Vad." verneemt verder, dat nog deze weer een .geïllustreerd geschrift zal verschijnen over de verbouwing van het Binnenhof van don Haig- sehen gemeente-archivaris Dr. H. E. van Gelder getiteld „Een nationaal monument in gevaar". De Minister van Justitie. Nader vernemen wij1, dat de Minister van Ju stitie, mr. Regtout, om redenen van gfezorv.heid gedurende de eerstvolgende weken zijn amntsbe- zigheden niet zal kunnen waarnomenziji'n toe stand geeft geen redenen tot bijzondere ongerust heid. Hij gevoelde zich in den laatsten tijd eenigs- zins vermoeid en is voornemens', ongeveer drie weiken in het buitenland door te brengen. Vooraf is hij echter voor een achttal dagen vertrokken naar Noord-Brabant, waar hij vertoeft op het kasteel van zijn zwager, jhr. Smits van Oyen, bi; Eindd'hoven, alvorens met zijn èdhtgenoote zijn buitenlandsühe reis te aanvaarden. De Veiligheidswet. De vereeniging van Nederlandsche Werkgevers, heeft inzake het Veiligheidsbesluit uitvoerig rap port uitgebracht. Het rapport meent allereerst dat veel te veel gespecialiseerd werd, en waarvan de noodzake lijkheid noch door den werkgever noch door den arbeider wordt erkend. Een tweede bezwaar van dit stelsel was, dat de taak der Arbeidsinspectie vooral neerkwam op toezicht omtrent da feite lijke naleving der door de overheid voorgeschre ven maatregelen en eerst in de tweede plaats kon de arbeidsinspectie zich bezig houden met het geven van advies omtrent de meest doeltref fende inrichtingen. De Arbeidsinspectie beschikt niet over voldoend materiaal om te beoardeelen of beveiliging in sommige gevallen noodig is; o.a. ontbreekt een bruikbare ongevallenstatistiek. In plaats van dit stelsel ware het beter van an dere gronddenkbeelden uit te gaan. Wat bedrijfsongevallen aangaat, zal men aan de hand van een statistiek do meest beteekenen- de moeten vaststellen en dan moeten zoeken naar doeltreffende, bruikbare en niet te kostbare vei ligheidsinrichtingen. De Vereeniging had ge- wenscht, dat bij de wijziging van het Veiligheids besluit een verandering als door haar bepleit, zou zijn tot stand gekomen. Betreurende, dat men het oude stelsel is blij ven volgen, verklaart de Vereeniging niet te be grijpen, dat men het thans geldende Veiligheids besluit wilde wijzigen, al acht zij1 het niet noo dig dat deze wijziging gaat in de richting van een algemeene verscherping. Niet noodig acht zij dit, omdat na de uitvaardiging van h.et vroe gere besluit in 1896 zeer veel op het gebied der prbeidsbeveiliging is verbeterd. Een verscherping over heel de lijn van dringende voorschriften schijnt daarom thans niet noodzakelijk. Ten slotte wordt er nog op gewezen dat het toch niet aangaat verscherpte bepalingen wel ker nakoming kostbare, of belangrijke wijzigingen in de inrichting eener fabriek vereischt, zonder een termijn van vrijstelling toepasselijk te ver klaren op fabrieken, die reeds waren gebouwd voordat deze nieuwe eischen werdeu gesteld. gemeenten gezonden adres van de hoofdafdoeling „Zoetwatervis schor ij" der Nederlandsche Heide maatschappij, om hunne vischwateren niet meer te verpachten, maar op vergunning laten be- visschen en van het adres van den Algemeenen Hengelaarsbond, om hunne vischwateren juist uit sluitend te verpachten en wel in kleine percee- len op lagen termijn, is op advies van den hoofd inspecteur der visscherijen, door den minister van Landbouw bepaald, dat ter zake door de vis- scherij-inspectie oen- onderzoek zal worden inge steld, betreffende de vischwateren in Friesland, die aan het Rijk, de provincie, gemeenten en wa terschappen behooren. Do uitkomsten van dat onderzoek zullen worden gepubliceerd. Een drama in een Russische ka zerne. In de artilleriekazerne te Petersburg heeft zich Dinsdag een sensationeel drama afge speeld. 's Morgens om vier uur was er in het arsenaal van de vierde batterij brand uitgebro ken. Na groote moeite slaagde de brandweer er in, het vuur te blusschen en het hoofdgebouw te redden. Terstond dacht men hier met een geval van brandstichting te doen te hebben en de ver denking viel op een jong artillerist, Chervanofsky genaamd, die wegens wangedrag was gedegra deerd. Onmiddellijk nadat de brand gebluscht was, liet kapitein Kologrivof nagaan, of er iets uit het arsenaal vermist werd en men kwam tot de ontdekking dat twee revolvers en een hoeveel heid munitie verdwenen waren. Kapitein Kolo grivof fouilleerde daarop iederen soldaat. Toen Chervanofsky aan de beurt kwam. trok deze een revolver, waarmede hij den kapitein in het hoofd schoot, die onmiddellijk dood neerviel. De plot selinge opschudding onder de overige militairen was zoo groot, dat de moordenaar in staat was de vlucht te nemen naar de tweede verdieping, waarvan de vensters op de straat uitkwamen. Van daaruit vuurde hij onophoudelijk in alle richtin gen. En der schriivers van het regiment werd hij zijn poging den artillerist te ontwapenen, zwaar gewond, terwijl de rest der manschappen door een panischen schrik was aangegrepen. Cherva nofsky, die half krankzinnig leek. ging voort met uit zijn venster op zijn eigen otficieren te vuren en ook op de politie en de brandweer, die te hulp waren garoepen. De kazerne was omringd met soldaten, bereden politie-agenten en gendarmes. De chef der brandweer weigerde positief zijn mannen de brandladder te laten bestijgen daar zij aldus een zekeren dood tegemoet zouden gaan. Eenklaps, terwijl de chefs der militairen, politie en brandweer aan het beraadslagen waren over de wijze, waarop zij den waanzinnigen misdadi ger het best konden overmeesteren, verscheen Chervanofsky opnieuw aan het venster. Hij schreeuwde zoo hard hij kon, dat hem nog slechts één kogel was overgebleven, en dien had hij voor zichzelf bestemd. Nauwelijks had hij dit gezegd, of hij hield de revolver tegen den slaap, drukte af en viel levenloos neer. Familiedrama. In een pension Laan van Nieuw-Oost-Indië, no. 147 te 's-Gravenhage, is gister-avond een treurig familiedrama afgespeeld. Voor zoover inlichtingen daaromtrent te verkrij gen waren, is gebleken, dat de heer 0., na een woordenwisseling, op zijn in het pension wonen de bejaarde moeder, een drietal revolverschoten heeft gelost, die alle troffen, zoodat de dame zeer ernstig verwond werd. Geneesheeren, die ?P'.«edig ter plaatse waren, achtten ha^r toesta nu dermate gevaarlijk, dat onmiddellijke overbren ging naar het Gemeente-ziekenhuis noodzakelijk geoordeeld werd. Bij aankomst aldaar was de verwonde nog in leven. De dader bevond zich al spoedig in handen der politie. In den loop van den avond werd een onderzoek naar het voorgevallene ingesteld dooi- den substituut-officier van justitie mr. Brantjes, bijgestaan door den commissaris van politie, den heer Olivier en den inspecteur, den heer Nittel. Ernstig ongeluk. Men meldt uit Tilburg aan de „Msb." Aan de bijna voltooide kerk der parochie van den H. Antonius aan de Hoefstraat alhier had gister-taorglen oen droevig ongeval plaats. Bij het afbreken der steigers aan den zijtoren stortten twee werklieden, Donders en van Herk, naar beneden. Eerstgenoemde was bijna onmiddellijk dood, de andere had zWare wonden bekomen en been en arm gebroken. De zeereerw. heer pastoor, die toevallig in de nabijheid was, kon Donders nog het H. Olie sel toedienen. De beide ongelukfcigen werden op advies van den geneesheer naar het gasthuis ver voerd. Vjsscherij in Friesland. Naar aanlei ding van het aan do besturen van provinciën en a contant en op afbetaling. Op proef te bekomen en in werking te zien iederen WOENSDAG van 2—4 uur uitsluitend in het filiaal der SCHIEDAM. SCHIEDAM. De Directie bericht, dat vanaf 2 Januari 1913 Coupon No. 15 der 4 Vs °4> Schuldbrieven betaalbaar is ten kantore der Bank, Lange Haven 103, alsmede bij H.H. Correspon denten. De Bank blijft voortgaan met uit gifte der 41/» Schuldbrieven in stukken van flOOO.f500. ^MOO.en f50.Koers 100 Vervaardiger van Kunsttanden en Gebitten, met garantie. Jonkerfransstraat 102a, Rotterdam. V.m. Assistent van de Wed. LANGEN-WENDELS Hroersveld 65. Telefoonnr. Interc. 239. opgericht 14 Februari 1896, IN met welwillende medewerking Directeur: J. F. M. SMITS. "FT. ec. Jury-Loden Dr. C. J. VINKENSTEIJN, Ch. J. WOUTERLOOD, Th. J. II. MOUWENS. Tot de deelnemers aan den wedstrijd behoort de heer JOH. GRAPENDAAL uit Jutphaas, kampioen van Nederland. Uitspraak en Uitreiking der prijzen door de Jury. Aanvang 8 uur preciesKapper C. P. V. KEULEN. Men Vraagt??? Waar is deze Wedstrijd? Waar andersl! I Dan in de Tooneelzaal van den Ned. R. K. Volkshond, Lange Haven 71, Schiedam. Prijzen der Plaatsen: Gereseveerd f 0.75Eerste Rang 50 cent; Tweede Rang 30 cent. Plaatsbespreken op Isten en 2den Kerstdag telkens tusschen 124 en 14 unr des namiddags, a 5 cent per plaats. BEWIJZEN VAN TOEGANG verkrijgbaar, waar biljetten geplaatst zijn. Schiedam, Lange Haven 103. Geeft uit: in stukken van f1000.—f500.f100.en f50.—. Koers van uitgifte 100 Neemt gelden a deposito. Namens Commissarissen A. C. A. NOLET, Voorz. -Mr. D. LODDER, Secr. De Directie: G. W. VAN BERGEN WALRAVEN Partumeriën en Toiletartikelen. SPECIAAL ADRES VOOR HAARWERKEN. ai arvrrLOy Optioien. Instrumontmalter. N. Binnenweg 211 by den 's Gravendjjkwal, ROTTERDAM. BRILLEN en PINCE-NEZ in Goud, Doublé, Nikkel, in alle prijzen voorradig, Ook op voorschrift van H.HOogartsen. r Velo V raagt V isser C°'s PUNCH.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 6