Dagblad voor Schiedam Omstreken. fGO De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering f 35«te Jaargang. Maandag 23 December 3912 No. 10506. overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. Boitonlamisch Nieuws, Yerspreide berichten. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 89. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., iranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. geheele 1111 een hand, 8 11 1 doodT I I 11 I van invaliditeitI L U U voet of oogI U U I U U «en 5 I)e verzekering wordt gewaarborgd door de floilandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Sehiedain. bü verlies van een wijsvinger; verlies van eiken ande ren vinger. De vredesconf eren tie te Lo n Ie n„ De gedelegeerden ter conferentie kwamen Za terdagmiddag om 3.50 in het paleis St. James bijteen. De conferentie, die om 6 uuir uiteenging, be raadslaagde wer den wapenstilstand tusschen Tur- kije en Griekenland en de approviandeering van Adrianopel. Deze kwesties zullen opnieuw ter sprake gebracht worden, wanneer de conferentie Maandag om 4 uur weder bijeenkomt. Een officieel communiqué zegt: Dei zitting van de vredesconferentie had plaats onder voorzitter schap van den Moateneg'qj'nschem gedelegeerde Minsknvitch. Nadat de Turksche g'edeleigecrden, met het oog1 op het ooik in onderhandeling tre den met de Grieken, verzocht hadden Adrianopel te mogen approviandeeren en de gedelegeerden der verbonden Baltanstaben veifklaard hadden, dat deze kwestie reeds geregeld was door den wapenstilstand en derhalve buitle» de bevoegd heid der conferentie viel, verklaarden de Turk- sche gedelegeerden, dat zij in dit geval zich weder met hunne regeering in verbinding moes. ten stellen. Men verneemt, dat de Turken de approvian- deering der belegerde steden vpoteigén in naam der humaniteit. Volgens een telegram uit Constaintinopiel zond de Porte wederom nieuwe geheim© instructies aan haar gedelegeerden te Londen. In Rusland. Het „Neue Wiener Tagebl." verneemt dat t gerucht, als zou Rusland zijn troepen aan oe Oostenrijksche grens terugtrekken en dus tot oe mobilisatie overgaan, onjuist is. De Russische troepen houden zich nog steeds ini de nabijheid der grenzen op. Bmlgarijie. De minister van financiën heeft verslag' uitge bracht over den financieelein toestand des lands. De begrooting zal zonder een tekort sluiten. De regeering heeft, afgezien van de 84 millioen, welke in September zjjn goedgekeurd, op het ©ogenblik 50 millioen van de aangevraagd© 150 millioen noodig ter betaling van de gedane oorlpgsbe- stellingen. Alle kredieten zullen gedékt worden uit een na den oorlog te sluiten leening. De toestand van de schatkist is geheel bevre digend. Het leger is thans ruimschoots voorzien van wapenen en munitie en kan deh oorlog des noods noig 6 maanden voortzetten. Het Sobianië zal bij goedkeuring van de 3 voorlonpige twaalf den en van de 7 millioen voor hetnieuwe ge bied de regeering' alles geven, wat zij noodig heeft voor een geregeld bestuur van het veroverde gebied. Servië en Bulgarije. Uit Belgrado wordt aan de „Vossische Zei tang" gemeld Hoe het eigenlijk' gesteld is met de eensge zindheid tusschen Servië en Bulgarije, blijkt zeer duidelijk uit de houding' van do Servische, natio nale partij, waarvan het orgaan, de „Srupska Zastava", in een reeks artikelen een campagne tegen Groot-B ulgarijc begonnen is. Heaen werd in een er van oip zeer scherpen toon er op gewezen, dat Dtaneff wei voortdurend s'preekt over de eensgezindheid van den Balkanhond doch in werkelijkheid den Bal'kanbond alleen gebruikt als wapen voor uitsluitend Bulgaarsche doeleinden- Wat Servië bij de onderhandelingen in Londen krijgen zal, is nog onzeker, doch het is acts te zekerder, dat na deze onderhandelingen een Groot- Bnlgarijj© komen zal. De Serviërs hebben niet alleen van alle bondgenooten het eerste en het beste hun taak volbracht, doch de Bulgaren ook gesteund met geld en troepen. Hoe komt het nu, dat de Bulgaren niet alleen voor zich eLchen geheel Macedonië, doch bovendien ook nog Mo- nastir, Prilep en Ochrida, nadat de Serviërs alleen de grootste offers gebracht hebben voor bet ver- oreren van deze steden Wanneer Servische staatslieden werkelijk een dergelijke verplichting zijn aangegaan voor den oorlog, dan zou daze jrtTjdichting thans' ongeldig zjju, daar zij1 getroffen is buiten het land om, en de toestand sedert, dien tijd volkomen veranderd i,s. la het ergste geval zouden zij, die een zoo schandelijke over eenkomst getroffen hebben, van dfe regeering moe ten aftreden, wanneer zij geen verandering kun nen brengen. Reue van Poincaré over den intern, politieken toestand. Reuter seint uit Parijs: 'Vóór het debat over de voorloopig-twaalfd -i be sprak de Minister-president Poincaré den inter- nationalen politieken toestand. Poincaré herinnerde er aan, hoe' de Balkanver wikkelingen onvermjjdelijk werden, en bracht de pogingen tot tusschenkomst in herinnering, teh einde te voorkomen, dat dei vrede verstoord zou worden. Hij legde den nadruk op dei algeheel© overeenstemming welke tusschen Frankrijk, Rus land en Engeland heerscht ein zet uiteen, lioe van af November Oostenrijk duidelijk verklaard heeft, dat het géén territoriale doeleinden, be oogde. Poincaré herinnerde vervolgens aan het initiatief van Engeland, tot het bijeenroepen van een con ferentie van gezanten, en deed mededeehng van ue beslissingen der conferentie genomen in zake cle haven aan de Adriatische Zee. De Minister wrklaarde overtuigd te zijn dat Servië zich met i.icze zienswijze vereenigen zal. Poincaré zeide, dat men niet voorzien kan wat het resultaat oer vredesonderhandelingen zal zijn; indien ongeluk kigerwijze deze zouden worden afgebroken, zal oe taak van Europa niet zijn afgeloopen. Want een hervatting der vijiandeiijkiheden zou liet terrein van algemeene conflicten niet weinig vergrooten. Frankrijk zou alsdan zijn bemiddeling aanbieden en pogingen aanwenden om de mogendheden er toe te brengen den vrede te doen handhaven, diooh hoe ernstig' ook Frankrijk's bedoelingen zijn, het is even vast besloten zijn nationale eer te doen -eerbiedigen. De Minister-president w]crd met zijln rede ge luk géwenscht. Wat het Albaneesdhe vraagstuk betreft en een hahdielstoegang voor Servië aan de Adriatische Zee, verklaarde Poincaré, dat beoogd wordt oe autonomie van Albanië onder de souvereinileit, of liever onder suzereiniteit van den sultan van Turkije te plaatsen, onder toezicht van alle mo gendheden, met inbegrip van Frankrijk, Men is ook overeengekomen, dat de open haven voor Servië op Aibaneesch grondgebied een vrij-haven zal zijn voor de onzijdige staten en in verbinding za! staan met een internationalen spoorweg ins gelijks onder toezicht van Europa, met vrijhed van vervoer voor alle handelswaren, inclusief oor logsmateriaal. Servië zal buitendien vrijdom van in en uitvoerrechten genieten. De gezanten zullen trachten hij het uitwerken van deze combinatie voor Servië nog gunstiger bepalingen in het leven te roepen, waarbij' aan Servië onmisbare waar- horgen zullen verzekerd worden, daar het in het belang is van den Europeeschem vrede, dat zoo gevraagd wordt Servië een deel van zijn eerzucht op te offeren, men heit niet de middelen, kan weigeren om te kunnen leven en adem te halen. Wanneer deze eerste kwestie zal zijn opgelost, dan blyft nog de oplossing over van het moei lijke vraagstuk betreffende de grenzen van Al banië en van vele andere kwesties. Deze oplos singen zijn ondergeschikt aan het resultaat der vredesonderhandelingen tusschen de oorlogvioeren- dte partijten, waarvan men helaas onmogelijk de uitkomst voorspellen kan. De Balkan-diplomaten, die Poincaré gesproken heeft, zijn besloten het vredtesdenkbeeld krachtig te steunen, doch tevens ook de belangen en inzichten va,n hun labelen. Dc vertegtenwoordigefe der verbonden Balkanste len, zegt Poincaré, zijn zich volkomen bewust van de gtoote kracht, welke hun dei eendracht en het Balkanverbond geeft, en zij1 zijn vast be sloten niet door verspilling van krachten het op de slaigvelden, a,an elkanders zjjden moei zaam verworven aanzien, in gevaar te brengen. ITALIë. Bij een audiëntie, verleend aam do ledten der vCreeniging van de Italiaansche Katholieke jeagcl, verklaarde de Paus, dat het heil berust in den wil van te gehoorzamen. Hij' voegde hieraan toe, aat de Pauselijke verklaringen aangenomen moe ien worden zhoals zij: zijn, zonder dat men ver- uraaide uitleggingen moet zoeken, daar de Paus zoo duidelijk spreekt, dat iedereen hem kan be grijpen. Het is in het bijzonder hiet ver.angen van den Paus, dat 't volk de gedachten van ton plaatsvervanger van Christus kent. Het „Giornale d'Italia" meldt, dat ©en jeug dige anarchist, genaamd Henri Dalferro, uit San Giovanni Inpersiceto nabij Boulogma liever zelf moord pleegde dan dat hij het bevel om een aanslag op het leven van den koning te doen, nakwam. Dialferrio bevindt zich in zorgwekkenden toestand. JAPAN. Baron Saito heeft. Zaterdag de portefeuille van Marine aanvaard en had daarop een -bespreking met de admiraals. Later werd medegedeeld, bat Saito de benoeming geweigerd had, daar ie aanii- raals een uitbreiding der vloot als naodzakuijk beschouwden. Prins Katsoera begaf zich hierop naar het pa leis, waar een beraadslaging van heit Genzj plaats had. De premier had voorts een conferentie met den keizer, die vervolgens Saito bij' zich need ontbieden, en een edict uitvaardigde, waarin hem w erd bevolen, zijn functie te blijven waai nemen, waarop het nieuwe kabinet formeel werd ge constitueerd. Prins Tuschimi word tot groot-ze gelbewaarder en prins Tahatsuta tot opper-schat- k.i Ibewaarder hen oamd. MEXICO. Uit Washington verneemt dc „Köln, Ztg.: Het ministerie .van buitenlandsche zaken ont ving berichten over onlusten in Mexico. De toe stand op de Amerikaansche mijn Kanan-ea is hoogst ernstig. Men be-weert, dat het uittartende antwoord van Mexico, op de nota van het mi nisterie van buitenlandsche zaken in September, den toestand in Mexico op den voorgrond van do diplomatieke aangelegenheden brengt. Zaterdag-ochtend heeft de Belgische gezant te Londen den koning een eigenhandig geschreven brief van koning Albert overhandigd, meldende het overlijden van de gravin vain Vlaanderen. Met g'roo-te plechtigheid is Za-tdraag het lijk van den Amerikaansohein gezant te Lonuen, White]aw Reid, van Londen naar Portsmouth overgebracht. D© lijkkist werd daar ingescheept aan boord van het Engélscbe oorlogsschip „Na- tal", met bestemming naar New-Yofk. Er is in Engeland op het oogenblik heel wat te doen over de jongst© mutaties bij' de En gelse he admiraliteit. Vrijdag heeft Lord Charles Benesford in het Parlement het den minister Churchill erg be nauwd gemaakt door op- die mutaties ©en zeer scherpe critieik uit te oefenen. Churchill had ge zegd, dat admiraal Bridgeman als eerstci-zeeloiri zijn ontslag had gekregen wegens gezondheids redenen. Beresford zeide, dat Bridgeman ontken de, dat hij ziek is geweest, maar bevestigde, dat de oorzaak van zijn ontslag is te zoeken in pressie van hooger hand. Zaterdag is Bridgeman hij' den koning geweest. Het onderhoud met den koning duurde meer uan een uur, hetgeen ongewoon lang wordt génjemü. Het gesprek moet g'elóopen hebben over zijn ent slag. Te Peking Verluidt, dat de vertegenwoordiger van den Hoetoektoe den vreemden consuls in Carbin een schrijven heeft overhandigd, waarin gevraagd werd of de mogendheden de nieuwe regeering van Mongolië erkeinlnen en handelsver dragen willen sluiten. Uit Moekden wordt gteseind: D© legercomman danten te Moekden, Kirin en Tsitsikar zijn naar St. Petersburg ontboden om deel te nemen aan een krijgsraad tor bespreking der Mongoolse he kwestie. Zaterdag bad in de troonzaal der koninklijke residentie de plechtige eedsaflegging van den. nieu wen Beierschen prins-regent, prins Ludwig, plaats. Uit Kiel verneemt de „Lokal Anzeiger", dat van de ongeveer 8000 arbeiders op de Ger- maniawerf er 4000 hot werk hebben neergelegd. Zij zijn ontevreden over de door de directie inge voerde verscherpte strafbepalingen en Verzochten aan afgevaardigden de directie dienaangaande te raadplegen. Er bestand kans, dat zij heden weer aan den arbeid zouden gaan. Prins Hendrik te Amsterdam. Zaterdag middag had in het Dooien-Hotel te Amsterdam een diner plaats, dat door het hoofd bestuur van Het Oranjekruis aan den Prins was aangeboden. Na afloop vertrok Z. K H. vergezeld van zijn adjudant, met den trein van 9,45 naar Den Haag. Staatscommissie werkloosheid. De staatscommissie betreffende de werkloos heid, die, zooals gemeld is, gisteren vergaderde, is gereed gekomen met het eerste gedeelte van hare taak het instellen van onderzoek naar den aard en den omvang, waarin werkloosheid over onderscheidene vakken was voorgekomen. Hier over zal een rapport verschijnen. Het tweede gedeelte van hare taak wordt door de commissie voortgezet. Journalistenkring. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van het bestuur van den Nederlandschen Journalisten kring hebben de voorzitter en het bestuur, naar aanleiding van de in de jongste algemeene ver gadering aangenomen motie-Schotting besloten hunne ontslagaanvrage in te trekken. Nieuwe organisatie. Bij invoering der nieuwe organisatie zal de voorgestelde benaming »afdeeliDg" bij het wapen der infanterie worden vervaDgen door «regiment", terwijl de benaming der thans bestaande rigi- menten vervangen wordt door «brigades". Hierdoor zal dus het wapen der infanterie be staan uit 12 brigades, ook gecommandeerd door een kolonel, terwijl elke brigade zal worden ver" deeld in twee regimenten, elk bestaand uit 3 bataljons. Met het commando van een regiment wordt belast een luit.-kolonel, terwijl een bevel over een bataljon zal worden opgedragen aan een majoor. (»Avp.") De b"grooting voor 1913. Men schrijft uit 'sGravenhage aan »De Tijd": Het staat nu vast, dat de begrooting voor 1913 niet op den gewonen tijd door de Tweede Kamer zal zijn vastgesteld de hoofdstukken V, VI en VIII. respectievelijk Binnen!. Zaken, Marine en Oorlog, alsmede XI, Koloniën, waarbij behooren de begrootingen voor Suriname en Curagao, zullen worden uitgesteld tot Januari. Als de oppositie wil en zij schijnt dat te willen, dan kan met de behandeling van deze hoofdstukken nog heel wat tijd van het nieuwe jaar worden zoek gemaakt, t Wordt dus ver in het volgende jaar, een de Eerste Kamer met haar begrootingsarbeid zal gereed zijn. De vraag is nu, of, en zoo ja. wat er moet ge daan worden in dezen onregelmatigen toestand, die dit jaar voor het eerst voorkomt. Wel is 't gebruikelijk, dat de begrooting eerst in het aan gevangen jaar door de Eerste Kamer wordt afge daan, maar dan gold het een betrekkelijk korten tijd en oogluikend was deze ook reeds onregel matige toestand uit kracht van gewoonte bijna tot een regelmatigen geworden. Nu ligt de zaak echter heel anders, ook, omdat de Tweede Kamer nog altijd van haar amendementrecht kan gebruik maken. Duidelijk is, dat alles nu op losse schroe ven komt te staan. Had men nu te doen met een loyale oppositie in de Tweede Kamer, wellicht kon dan de zaak dit jaar ook nog gemoedelijk gaan, doch de tegenwoordige oppositie staat voor niets, misschien is 't haar wel opzettelijk te doen geweest, om de regeering in een moeilijk parket te brengeu. De regeering, vernam ik uit de beste bron, is dan ook bezig, om te overwegen, ól er, zoo ja, wat er in dezen ongewonen toestand moet gedaan worden. De grondwet voorziet, vergis ik mij niet, in een en ander niet en regeeren met z.g. »voor- loopige twaalfden", zooals in het buitenland gere geld gebeurt, is hier ook geen usance. De veel- praterij schept heel wat moeilijkheden. levenlange f 011(1 vev.fi van ("1(1(1 bjj ("1(1(1 - H by

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1