Dagblad voor Schiedam en f I bUI10 EERSTE BLAD. De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering 35ste jaar<raös: Zaterdag 28 December 1912 &o. 1Ö509. oïereentoistli op de polis vermelde'Yoorwaarden. nfm verIies pi r Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Nieuws. Verspreide berichten. Gemengd Nieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 et., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door verlies van een liand, voet of oog Hollandsche Algaméene by verlies van een duim by verlies van eiken ande ren vinger. V redesoudcrha n de li nglen. Die berichten, uit Constantino pel te Londen ont vangen lOver den, aard van do tegenvoorstellen, die men verwacht dat de Turken heden ter con ferentie zullen doen, hebben bij1 de gedelégéérdón der Balkan-sta ten een gevoel van verbazing ge wekt; zij ge loeven niet dat dergelijke voorstellen in ernst zullen worden gedaan. De mogendheden van het drievoudig; verbond zoowel als van de drievoudige entenlo zouden voortgaan te Constantinopel met dein mees ten ernst tot gematigdheid te raden. De voorstellen van de verhonden Balkan-sta len zijn na zeer ernstige overweging1 opgesteld en men heeft daarbij1 niet met afdingen rekening gehouden. Adrianopel beschouwen zij! reeds als in handen van Bulgarije. De Bulgaren, ten voile bereid om met de inneming van de stad te wachten, zullen evenwel nooit toelaten dat het ïurksch blijft. Elk ernstig voorstel van dien aard zou dis vre vrcaesconfemitie doen mislukken, In Rusland. In Rusland is de storm van verontwaardiging over de ondefhandelingen te Londen, eenisgzi bedaard. Men zou echter' in Rusland gaarne zien, en ook in ambtelijke kringen is daar sprake van, dat Oostenrijk werd verzocht, door maatregelen van demobilisatie Rusland in de gelegenheid te stellen zijn reservisten naar huis te sturen, w aar voor de 31ste December de tijd is. De Oostenrijk- scbe troepen aan dei Russische grens, zoo zegt men, zijn een glcvaap voor don Europeeschen vrede. De Turken van Dzjanina hebben gisteren het centrum en den rechtervleugel der Grieken aangevallen; hun aanval is echter afgeslagen. Het pos tverkeer. Gister is het geregelde postverkeer langs den land- en zeeweg1 tusschen Europa en, Sal ooi !e geopend. RUSLAND. 'Reuter Seint uit Kief: De vroeg (ire chef van de politieke politie te Kiew, Kuljahko, die tijdens den moord op Stb- lypin, hoofd was van den veiligheidsdienst, en wegens verduistering van 8000 roebels uit de politiek as aangeklaagd was, is door het gerechts hof wegens achteloosheid in het beheer der gel den en vervalsching van documenten, doch niet ten eighn bate, schuldig bevonden. Hij is tot 16 maanden vestingstraf veroordeeld, terwijl de aan klacht wegens verduistering afgewezein is. ENGELAND. De toestand van den koning is! bevredigend, begaf zich gister ter jacht. Hij DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm is1 van plan, zooals de „Lan, deszeitung für die bejden Mccklenbui'gs" uit goede bron verneemt, in April 1913 naar Corfoe, ie vertrekken, voor welke reis reeds de noodige bevelen glegeven zijln. Dit plan van den keszier wijst er op, dat men in toonaangevende kringen te Berlijn van meelning1 is, dat in het voorjaar de vrede in ieder geval gesloten zal zijn. AMERIKA. De president dleir Vereenigde Staften ya:n Noord. Amerika, Taft, moet Panama bijna, het slacht, offer van een aanslag zijn geworden. Uit een .krantenkiosk werd een bom geworpen, die ver schillende personen van het gevolg van dten pre sident verwondde. Men weet echter niet zeker of de aanslag wel op president Taft gemunt was; vermoed wordt; dat de aanslag geen roti- tiek een nog karakter draagt maar in verband staat met geschil tusschien twee Spanjaarden. Er is niemand in hechtenis genomen. BRAZILIë. Over de ongeregeldheden te Manaos, waarvan reeds in eiem Reuter-telegram sprake was, wordt nog het volgende gemeldde gouverneur van den staat Amazone, kolonel Bittemwart heeft voor den opstand der politietroepen de vlucht geno men, terwijl do onder-gouverneur, Peixoto, met wicn hij langen tijd in conflict was, thans de macht in handen heeft, genomen. Binnen eh'kele dagen zou den tijd van aftreden voor den ge- vluchten gouverneur aangebroken zijn, maar dat zijn wanbestuur, dat verschillenden mogendhe den aanleiding' gegeven heeft, bij het Brazili- aansche gouvernement 'n klacht in te dienen, heeft zijn aftreden verba,ast. Men, hoopt, dat onder het bestuur van Pedrosa, die Bdttenwiart in Ja- nuari zal vervangen; voldoening zal gegeven wor den aan de eischen der mogendheden. CHINA. Aan de Londensche „Times" wordt uit Peking gemeld, dat de Chineesche regeering tegenover liet buitenland cein jammerlijke 'houding blijft be waren Dat blijkt uit haar pogingen om uitvluch ten te zoeten, terzake van' de naleving der opi um-conventie met Engeland en ook w. Ij. de con ventie nopens Tibet. Wat betreft de Tibetaansche conventie heeft de Chineesche regeering na Jan gen tijd te hebben 'gedraald, een alter© abevredi. gemist antwoord gtegeven. Aan den oenen Lubt betuigt China den wemtsc'h, dat in Tibet de sttitus cjno zal worden gehandhaafd; aan den anderen kant wijst China er op; dat in de Chineesche grondwet Tibet wordt genoemd als een provincie van China. De algemciene verkiezingten voor het parlemént, dat op 10 Februari zou bijeenkomen, worden nergens op serieuze wijze gehouden. Het bijéén komen van het parlement is daardoor proble matiek geworden, en zul wel voor onbepaald ear tij'u uitgesteld worden. Het huidig© voorloo.pige1 heiwind zal vooreerst nog wel bestendigd worden. Te Leoben (Obersteiermark) is Donderdag avond om 6 uur 50 min. een hevige aardschok gevoeld, die 5 seconden aanhield. Senator Ribot handhaaft zijn candidatuur voor het presidentschap der Fransche Republiek. De Russische minister van oorlog, Suchom- linof, is gister te Leipzig aangekomen. Een telegram uit Constantinopel aan de »Kö!n. Ztg." meldt De bladen melden, dat prins Abdul Medschid de door de mogendheden gestelde candidaat voor den Albaneeschen troon is. Vele bladen geven zijn portret. De Oostenrijksche en Russische gezant hebben den Turkschen minister van bui- tenlandsche zaken en den grootvisier aangeraden vrede te sluiten en waarschuwden voor tegen werkende stroomingen. Na een beraadslaging van verscheidene uren heeft de ministerraad telegra fisch instructies naar Londen gezonden. Koning Haakon heeft zijn- vertrek uit En geland naar Ohristiania uitgesteld tot 3 Januari. Koningin Maud, die thans geheel hersteld is, ,t' den koning vergezellen. Uit Moeikden wordt gtemeld, dat er in. Ma ri tsje© rij© wteer een opstand is uitgebro-ken. Vooral in ae provinciën Moekdeini en. Kirin is de be weging het sterkst. De regeering; te- Peking ge lastte den gouverneur-generaal dieni opstand te onderdrukken. Men gelooft dat de oproerig© be weging van Japan uit gesteund wordt. Bij een brand te Burskm (Staffordshire) zijn in den kerstnacht tyldieins afwezigheid der ouders vier kinderen, waarvan die; oudste 7 jaren was, levend verbrand. Te Londen zou gister in diet St. Mary Church een huwelijk voltrokken worden. De brui degom was echter spoorloos- verdw-enen en, is totnogtoe, niet teruggievoindein:. Men weet alleen dat hij om 11 uur 's morgens zijn huis verliet ©m zich naar zijn bruid te begeven. Sigarenmakersactie. Men meldt uit TielAan de sigarenfabriek »Alvana" alhier is een staking uitgebroken. De directie verklaart de loonsverhooging niet te kunnen toestaan en de fabriek Maandag te zullen sluiten. Treurig. Op den 2den Kerstdag bleef in de Roomsch-Kath. kerk te Edam, tijdens de vesper, de bijna 70 jarige wed. Neuteboom, dood op haar plaats. Brandstichting? In verband met een in den eersten Kerstnacht in zijn winkel uitge broken brand, is de kruidenier Janssen, uit de Landstraat te Bussuno, na verhoor door het par ket van Amsterdam, gisteravond door de politie naar het huis van bewaring te Arasterdam over gebracht. Dure grond! Naar het sMakelaarsweek- blad" vernam, is een perceel van het Koningsplein te Amsterdam in andere handen overgegaan tegen f 2500 per M2 Zich aangemeld. J. H., redacteur en administrateur van het R. K. orgaan »Onze Cou rant" te Hoorn, die zich de vorige met een be drag van ongeveer f900 uit de voeten had ge maakt, heeft zich te Roosendaal bij de politie aangemeld en is gisteren naar Alkmaar overge bracht. Castro. Uit Washington wordt gemeld, dat het ministerie van Buitenlandsche Zaken order heeft gegeven aan het emigratiebureau, te voor komen, dat Castro de Vereenigde Staten betreedt, op grond, dat zijn politiek verleden van dien aard is om hem als ongewenscht vreemdeling buiten te sluiten. Een vechtpartij. Te 's-Gravemoer zijn bij een vechtpartij op den eerste Kerstavond eenige revolverschoten gelost, waarbij de schoenmaker C. H. met een kogel in de hand werd getroffen en de schipper C. D. een lading hagel in het ge laat kreeg. De oorzaakkwestie over een meisje. Gevaarlijkspeelgoed. Op eersten Kerst dag heeft de 9-jarige K., in de Alexanderstraat te Arnhem met een windbuks op voorbijgangers geschoten, tengevolge waarvan twee jongens ge raakt werden, één nog al gevaarlijk onder het oog. Sittard in 't donker. Men meldt uit Sittard aan de »Tel."Een leuk incident deed zich in den avond van den tweeden Kerstdag tusschen 9 uur en half tien voor in ons stadje. Plotseling begonnen de gaspitten te verduisteren en na korten tijd waren alle lichten gedoofd. Men vermoedt, dat een der hoofdleidingen is gebroken door het verzakken van grond bij de rioleringswerken, wat na den aanhoudenden regen der laatste dagen goed verklaarbaar zou zijn- Een opzienbarende arrestatie. Woensdag is de echtgenoote van den Duitschen gezant, Grizinger, te Belgrado, op Oostenrijksch grondgebied, onder beschuldiging van spionnage, gearresteerd. Des ochtends had zij zich per stoom boot naar Semlin begeven en nauwelijks had zij voet aan wal gezet, of de Oostenrijksche ambte naren namen haar, zonder verderen vorm van proces, hoewel zij ernstig protesteerde, gevangen Men geloofde hare beweringen, dat zij de echt genoote van den Duitschen gezant was, eenvoudig niet en verdacht haar, een spion te zijn. Het duurde een paar uur, voor haar echtgenoot, die men van het geval op de hoogte stelde, in staat was, haar te bevrijden. Een aanvaring. Uit Londen wordt aan de „Loikal Anzeigte-r" ges-eind, dat in, deDelaware- boc'ht tusschen het stoomschip „Oceanic" (bet zusterschip' dei' „Titanic") en 'heit sto-omschip „Morion" een aanvaring' plaats had. Beide sche- pen werden zwaar beschadigd. De geschiedenis van eenpaarlen halssnoer. Het Hof van Appèl te Parysheeft dezer dagen uitspraak gedaan in de zaak van graaf de Choiseul, een proces, dat vooral met het oog op hetgeen van de ziide der verdediging werd aangevoerd, in zekere kringen groote belangstel ling heeft verwekt. De geschiedenis van genoemd proces laat zich in weinige woorden vertellen. Zekere 'Pfister, een Parijsch commissionoair, bracht graaf de Choiseul in Januari 1909 in aan raking met een diamanthandelaar, Walter ge naamd. De graaf bestelde een paarlen halssnoer ter waarde van f43 200 Hij verkocht dit weder voor f19 680. Walter ontving als waai borg voor het halssnoer een aantal schilderijen, waaronder een beroemde Frans Hals en een Van Eyck, voor wier echtheid een expert, een zekere Van der Perre instondnaar diens zeggen behoorden de schilderijen tot de bekende Choiseul-collectie, die zich in een huis, dat de graaf toebehoorde, bevond. De graaf bleef evenwel in gebreke op den vast- gestelden datum te betalen, terwijl Walter ter zelfder tijd vernam, dat de schilderijen slechts waardelooze copieën waren, die niet aan den graaf, doch aan Van der Perre behoorden. Een aanklacht werd ingediend en het gerechtshof veroordeelde graaf de Choiseul en den expert Van der Perre tot f1440 en de commissionnair Pfister tot f240 boete. De graaf ging in hooger beroep en thans heeft het Hof van Appèl de boete, de Choiseul opgelegd, tot f 480 verminderd, doch die van Pfister op f 960 gebracht, terwijl de expert tot 3 maanden gevangenisstraf en f 480 boete veroordeeld en aan Walter een schadevergoeding van f19 680 toegekend werd. De advocaat van graaf de Choiseul voerde in de verdediging aan, dat 'tin de huizen van zekere adellijke families gewoonte was om een aantal schilderstukken ten toon te stellen, die voor echte meesterstukken doorgingen, doch slechts copieën waren. De recht bank meende, dat dit echter niet als verontschul diging kon gelden. Hier waren door den verkoo- per valsche verklaringen afgelegd voor de waarde zijner goederen, door welke verklaringen de koo- per misleid was, zoodat de geheele koop op niets anders dan bedrog berustte. K. J. van Erpecum f. Te 's Gravenhage is eergisteren op 77-jarigen leeftijd overleden de heer K. J. van Erpecum, oud-lid van den gemeenteraad van Schiedam. Zilveren jubilee Vrijdag 10 Januari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat het zustershuis met schoolgebouw, aan de Korte Haven en Westmolenstraat, door de eerw. zusters Dominicanessen in gebruik werden genomen. De plechtige inwijding had plaats den 16en Januari 1888 door den zeereerw. pastoor W. C. van Meegen. Vakschool leeraren en -leeraressen. Tot voorzitter van den Ned-eriandschen Bond van Vakschoolleeraren eia Leeraressen is gekozen de 'heer W. H. C. van Heek' alhier „De Hanze". Zooals uit achterstaande advertentie nader blijkt, hoopt de R. K. Middenstandsvereeniging »De Hanze" morgen (Zondag) haar 5-jarig bestaan feestelijk te herdenken. In eene feestelijke bijeenkomst, morgen-avond ten 8 ure in het Bondsgebouw te houden, zal de voorzitter van den Haarlemschen Hanzebond, de heer J. A. A. Verbeek, uit Rotterdam, als spreker optreden. Muziek, zang en voordrachten zullen verder de bijeenkomst opluisteren. Veertig-jarig jubilee. De heer G. M. Meijer hoopt op 1 Januari a.s. den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar als bediende op het kantoor der firma H. Jansen Co alhier in dienst trad. Onze ou d-s tadgenoot, de eerw. fra- ter Thomas, van de Orde der Cisterciëncers (Trappisten) in de wereld de heer Ant. Mel- chers Jac. Gzn. mocht dezer dagen, na vol brachte studie in de abdij te St. Réiny. Rochefoit (België), uit de handen van Z D H. mgr. H^ylen, bisschop van Namen, in diens kathedraal aldaar de H. Priesterwijding ontvangen. by by 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1