Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f EERSTE BLAD. Bij de Jaargrenzen: Gratis Ongevallenverzekering mi rinn r"" 1,0011 T Mill T0" Dinsdag 31 December 1912 V.. 10511 35ste jaargang. OYereenkomstiÊ op de polis vermelde voorwaarden. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Officieele berichten. Kennisgeving. FEUILLETON. Een geheimzinnige geschiedenis BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., Iranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De by levenslange geheele invaliditeit verzekering wordt gewaarborgd door de by verlies van een hand, voet of oog llollandsche Algeineene I I U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by verlies van een wysvinger|; by verlies van eiken ande- ren vinger. Wegens den feestdag van de BESNIJ- DENIS DES UEEREN zal de NIEUWE SCHIEDAMSCI1E COURANT, Dagblad voor Schiedam en Omstreken, Woensdag avond niet verschijnen. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het konier van de Belasting op Bediyfs- en andere inkomsten no. 10 dezer gemeente, over het dienstjaar 1912 13, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 3üsten December 1912 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, belmoren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 31 December 1912. De Burgemeester voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. 1912-1913. Zooals in deze veelbewogen, van oorlogsge- druisch en sabelgekletter overvulde dagen de legers der betrokken mogendheden staan aan de grenzen der respectieve rijken, zoo staat op 't oogenblik de geheele menschheid. allen die den Gregoriaanschen kalender kennen of dulden, aan de grenzen van twee groote rijksgebieden: het oude jaar dat met al zijn lief en leed weldra tot het verleden zal behooren, de nieuwe tijd kring met zijn duistere toekomst, die nog slechts het groote veelzeggende vraagteeken vertoont. Juist een eeuw geleden stond het oude Europa ook voor een nieuw en veelbewogen jaar, het jaar der staatkundige wedergeboorte, waarin d volkeren van ons werelddeel, gedrukt onder den hoef van het strijdros van den Corsicaanschen geweldenaar, hunne onafhankelijkheid herwon nen, waarin in ons dierbaar Vaderland weer de oude Oranjevaan het vreemde overheerschings- teeken verving: Oranje boven, de oude Prinsen vlag wapperend weer van mast en trans in het heerlijk licht der herwonnen vrijheid I Was aldus het jaar 1813 een groot historisch jaar, het jaar 1913 belooft een niet minder merk waardig jaar te worden, een jaar, dat ons de i) I. Geheimzinnige voorzorgen. November is gekomen met woeste storm- en regenvlagen en beeft de laatste, diepe kleuren van den herfst weggeveegd, De grauwe sombere lucht hangt laag boven de aarde en de dagen zijn don ker en druilig. Dat alles heeft zijn invloed op den mensch, die toch altijd behoefte aan licht en warmte heeft. En nu voor de natuur de dagen van triestige som berheid zijn aangebroken, zoekt hij nog meer dan anders licht en warmte in 't veilig thuis. Daar wil hij het zonnetje der warme huiselijkheid altijd zien schijnen. Van den huiselijken haard straalt een ongeken de bekoring uit in deze sombere dagen. En een ieder voelt zich aangetrokken tot dit middenpunt van eenheid en liefde hij een gloeiende kachel in 't bleeke lampenlicht. Zoo zat ik, jong meisje van zeventien lenten, droomend in het knetterend vuur te staren van een onzer salons, waar de alles vervlakkende stroom van het moderne leven zijn golfslag nog Biet had doen voelen. ontwikkeling brengt van de grootsche gewel dige feiten, waardoor het jaar 1912, en niet het minst zijn laatste kwartaal, zich heeft geken merkt. Werpen wij een terugblik op den afgesponnen tijdkring, allereerst op ons eigen land, dan mogen wij, onder dankend opzien tot den Albeschikker van 's menschen lot, getuigen, dat Nederland in het afgeloopen jaar althans van groote, alge- meene rampen gevrijwaard bleef, al ondervonden Vorstin en Volk ook de ijdelheid der mensche- lijke hoop, waar zoo vaak blijde verwachting in droeve teleurstelling verkeert. Ondanks alle obstructie, tegenwerking, ontwikkelt zich de staatkundige toestand vreedzaam onder een ïechtsch Kabinet met toepassing der beginselen „die in de partijen der rechterzijde leven". Langs ordelievenden, geleidelijken weg wordt het werk der maatschappelijke verbetering, dat het ge heele volk ten goede komt, voortgezet, te be lichamen in tal van wetten, die den arbeid in zijn veelzijdigen omvang regelen, in ziekte, invaliditeit en ouderdom op billijke, redelijke wijze voorzien. Het land, dat met ons door hechte banden van taal- en stamverwantschap is verbonden, zette ook in het jaar 1912 vreedzaam zijn reeds bijna 80 jarig zelfstandig bestaan voort. De algemeene verkiezingen bevestigden de katholieke regeering. die België reeds meer dan een kwart eeuw vrede en voorspoed brengt. Al het brutaal geweld van hen, die met de partij van wanorde en geweld heulen, vermocht niet het heilinsti- tuut, dat België's lot sedert meerdere tientallen jaren ten goede leidt, omver te werpen. De edele, ridderlijke natie, zooals zij zich vroeger deed kennen, het veelbeproefde Frank rijk, bood in het jaar 1912 weinig-verandering in zijn staatkundigen toestand. Eene Kabinets- wisseling bracht weinig verandering in het treurig regeeringsbeleid, dat zich daar reeds sedert ongeveer 30 jaar doet kennen. De roof der Kerkelijke goederen werd onverpoosd voort- gezet en in de beruchte liquidatie voltrokken. Nog steeds werden religieusen, zelfs zij die zich in het leekenkleed als eenvoudige onderwijze ressen verscholen, uitgezet. Tevergeefs arbeiden dan ook enkele vooruittredende staatslieden, zooals de welbegaafde Poincaré, om Frankrijks aanzien naar buiten te verhoogen, als de inwen dige toestand niet deugt. De betreurenswaardige ramp van de „Vendémiaire" bewijst, dat Gods zwaarwichtige arm steeds drukt op het zoo schuldige Frankrijk, al hooren wij ook in de verte zwakke stemmen, die ons manen aan de herleving, de wedergeboorte van het land, dat eens de zalige Jeanne d'Arc bevrijdde, nog niet te twijfelen. Het Iberische schiereiland kwam ook in het jaar 1912 niet tot de lang verbeide rust, die het voor de vreedzame ontwikkeling van zijn be staan zoozeer behoeft. In Spanje woedde de spoorwegstaking als openbaring der immer voort woekerende revolutionaire denkbeelden. De dub- Volgens een eigenaardige gewoonte triptrapte mijn vader op en neder door het salon. In de streek noemde men hein M. Ruthyn de Knowl, omdat ons kasteel zoo genaamd werd. Dol-veel hield mijn vader van mij, alhoewel hij deze liefde nooit in klankvolle woorden uitte. Iets zonderling was hij. De eenzaamheid alsmede de afwisseling van verblijf liefkoosde hij. Op gevor derden leeftijd nam hij een vrouw, die helaas in 't kraambed stierf. Met het heengaan mijner diep- betreurde moeder ging ook een deel van zijn eigen leven m'ede, dat zich van de samenleving meer en meer afzonderde. Daarbij knakte hem nog ge weldig de fortuintegenslag van zijn jongsten broe der, mijn oom Silas. Alle avonden wandelde mijn vader op en neder door het ruime salon, zonder een woordje te spreken. Zijn rijzige gestalte schaduwde nu eens groot dan weder klein-ineengedrongen langs heen de wanden volgens de lichtafmetingen. Was ik in deze droef-stemmende stilte niet opgegroeid, menigeen zou er van gehuiverd heb ben. En ondanks deze dagelijksche gewoonte werd het mij somwijlen toch naar in den geest. Als mijn vader in diepe mijneringen heen en terug slofte, dan greep ik ook al eens in de schatkamer mijner jongste herinneringen. Er ge beurde wel niet veel zaakrijks, maar ik kortte toch den tijd met die nieterige dingtjes eens te overwegen, uit te pluizen en te rafe en. Op zekeren morgen ontmoette ik vrouw Rusk, die druk in de weer was met ontvangsttoebe- belzinnigen treurige figuur die de minister-pre sident Canalejas bood, verdween van het poli tieke schouwtooneel niet door een gewone minis- terieele crisis, maar als slachtoffer van de treurige verderfelijke ideëen (door het moordend schot), die hij zelf door zijn droevig regeeringstelsel had doen voortwoekeren. In Portugal heerscht mede nog het treurige regeeringstelsel, dat de priesters verbant en de boeven vrij doet loopen. Het ééne Italië mocht in 1912 naar den uiter- lijken schijn een gloriejaar beleven. De zoo roekeloos begonnen Tripoli-oorlog eindigde met den vrede van Lausanne, die Italië naar het uiterlijk met nieuwe lauweren kroonde, feitelijk in het bezit stelde van de veroverde streken aan Afrika's noordkust waarom 't den oorlog was begonnen, hoezeer 't nog te bezien staat of 't meer zal gewonnen hebben dan een lange kuststrook met een steeds dreigend achterland. De herhaalde totnogtoe verijdelde aanslagen op den derden koning doen echter maar al te zeer vreezen, dat het vuur der revolutie Italië's schijnbaar roemrijk bestaan steeds bedreigt. Intusschen blijkt de troon van den eeuwigen Vredevorst vaster te staan dan die van den tijdelijken revolutiekoning. De tiende Pius be heerscht van de Zeven Heuvelen met vasten blik de katholieke wereld, die zijn vroomheid en goedheid prijst. Werpen wij na dezen vluchtigen oogslag over de volkeren van den Latijnschen stam een haas tigen blik over de natiën van Germaanschen oorsprong, dan zien wij, dat ook het groote Duit se!"?-' rik ;n 1.912 niet ontkwam aan den invloed der revolutionaire denkbeelden, die alom in Europa veld winnen. De Rijksdagsverkiezingen gaven een beduidenden vooisprong aan de partij van wanorde en geweld, totnogtoe nog met ijzeren vuist in toom gehouden. Ook onder den Germaanschen bodem woedde het vuur door de revolutionare hartstochten ontstoken de Mijn werkersstaking deed, met zoovele andere teeke nen, zien, dat 't op en onder den bodem van het oude Germania gist en broeit. Slechts de breede christelijke, vooral katholieke actie, die zich bij zonder in de Katholiekendagen toont, vermag dat revolutievuur te beteugelen. De dubbelmonarchie der Habsburgers bood in het verscheiden jaar een opwekkend schouw spel van die heerlijke breede katholieke actie. De oude keizer, zijne groote familie en de over- groote meerderheid van de volkeren van den Habsburgschen tweelingstaat gaven van echt katholieke gevoelens blijk bij het luisterrijk Eucharistisch Congres, dat den Deus pacificus, den God van vrede en liefde, in triomftocht voerde door de straten der oude keizersstad aan den Donau. Overigens heeft Oostenrijk-Hon- garije evenzeer te worstelen met het revolutie- vuur van binnen als met het oorlogsgedruisch van buiten, dat zijne zwaarwichtige levensbe langen steeds meer bedreigt. Het oude perfide Albion, dat steeds in troebel water vischt, ziet blijkbaar met kwalijk verbor- reidsels. Wie mag er dan wel komen vrouw Rusk Zij noemde mij Dokter Bryerly", dien mijn vader voor enkele dagen te gast verwachtte. Ongeveer zeven uur verscheen de heer Bryerly. Zijn hooge gestalte en zijn mager lijf liepen verloren in zijn wijde kleedereDzijn te hoog halsboordje en zijn valsch haar waren verre van hem te verfraaien. Integendeel, zijn geheel uiter lijk mishaagde mij. Overigens was zijn bezoek heel kort en 'tdoel ervan kon ik niet gissen, 't Was een zenuwachtig stedeling, een van die menschen, die het nog er ger op de zenuwen krijgen, zoodra ze met buiten- ra enschen in voeling komen. Daags na de aankomst van den heer Bryerly ging ik even kijken of het glas van papa niet vergeten was. Na een paar maal op de deur ge klopt te hebben, stapte ik binnen. Bryerly zat geknield op 'n klein stoeltje met het hoofd naar mijn vader toe, die achterover half ontkleed in een leuningstoel zat. Een groot boek lag opengebladerd op tafel. De verschrikte dokter vloog omhoog. Ook mijn vader richtte zich doodsbleek op en wees mij streng de deur. Zonder tegen te mopperen ijlde ik weg, maar iets onrustwekkends greep mij aan. Dien avond dacht ik het meest aan den dok ter. Mijn vader leefde voort, ging en keerde regelmatig plechtig als anders. Alhoewel de ze ventig voorbij, was hij een mooie ouderling. Zijn gen leedvermaak den steeds meer ingewikkelden toestand op het vasteland. Of men al of niet aan zijne Duitsche insluitingspolitiek" gelooft, waar blijkt 't toch, dat 't naar Cromwell's histo risch woord, zijn kruit bijzonder droog houdt. Intusschen heeft 't toch in eigen boezem maar al te veel te doen. De eeuwige home-rule kwes tie, de beweging voor het vrouwenkiesrecht en de herhaalde werkstakingen, bewezen, dat 't ook het groote eilandenrijk in 1912 een veelbe wogen jaar beleefde. Beschouwen wij na de volkeren van Germaan schen oorsprong de landen van den Gothischen stam, dan zien wij, dat de Scandinavische lan den Denemarken, Zweden en Noorwegen voort gaan in hun vreeuzame geleidelijke ontwikkeling, het eerste onder den tienden Christiaan, die het zoo tragisch plotseling verscheiden van den acht sten Frederik aldaar op den troon bracht. Naderen wij aldus de volkeren van den sla- vischen stam, dan zien wij, dat in het onme telijke Tsarenrijk de toestand in het jaar 1912 vrij wel onveranderd bleef. Meer nog dan de vermoedelijke troonopvolger, wiens ernstige ziekte wellicht nog door zijne jeugdige jaren overwonnen wordt, is het Russische rijk in wendig ziek en zwak. Het blijkbaar ingrijpen van Rusland in de zaken van den Balkan, trots alle vredelievende verzekeringen, doet vermoe den, dat de Russische regeering wellicht in buitenlandsche verwikkelingen eene afleiding zoekt voor de binnenlandsche moeilijkheden, die rust en orde in den nog jeugdigen consti- tutioneelen staat bedreigen. De mede nog zoo nieuwbakken constitutio neel staat Turkije bevindt zich, zooals wel niet nader uiteengezet behoeft te worden, in een zeer moeilijke, hachelijke positie. De Turk- sche heerschappij in Europa, door stroomen Christenbloed en ontelbare gruwelen gesticht, wordt bedreigd door den triomftocht der voort- dringende jeugdige Balkanstaten. Het ingewik keld diplomatenspel heeft voor 't oogenblik den zegenmarsch der Balkanstaten tot stilstand gebracht. Zal de strijd voor de Tsjataldzja- linie weer hervat worden en zich wellicht ver liezen in den veelbesproken wereldbrand, die velen nog maar al te zeer vreezen Doen wij, om dit kort bestek met ons vluch tig overzicht niet al te zeer uit te breiden, nog slechts een enkele greep in het wedervaren der natiën buiten Europa, dan zien wij dat in den Noord-Amerikaanschen Uaiestaat de stryd in het afgeloopen jaar is volstreden met de over winning der democraten, die met een nieuwen president een algeheelen omkeer in het regee ringsbeleid te weeg brengt. De overige, Zuid- Amerikaansche Staten, bieden ons nog steeds het beeld van de herhaalde opstanden en revo luties, die zij ons in den loop van hun bestaan steeds plegen te geven. Terwijl het „zwarte werelddeel" steeds meel de prooi wordt van de Europeesche koloni- seerende mogendheden, die 't als 't ware onder- mannelijke stap, zijn kaarsrechte gang vertoonden nog volle levenskracht. Uit mijn droomen ontwaakt, sidderde ik over al mijn leden, toen hij eensklaps met een bran dende fakkel in de hand voor mij stond en my gebood hem te volgen naar zijn bibliotheek, die zich in den tegenovergestelden vleugel van het kasteel bevond. Rechtsom van de deur bleef hij bij een oude eiken kast staan en mompelde in zich zelf, zooals hij dat dikwijls deed Zij zal het niet verstaan. Zou zij het snap pen Peinzend trok hij een bos sleutels uit zijn zak en zocht er den kleinsten uit, dien hij tusschen pink en duim beteekenisvol omhoog hief. De kinderen verschrikken zich voor een niet. Beter iets anders verzonnen. Bedaard-ernstig toonde hij mij 't sleuteltje. Let goed op, mijn kind. Herinner u altijd dezen sleutel. Hij stootte er even mede tegen de kast. In den dag heb ik hem altijd bij mij. 's Nachts ligt hij onder mijn oorkussen. Goed verstaan, niet waar I Volkomen begrepen. Dit moet ook. Wordt vervolgd.) f60

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1