De oorlog op den Balkan. Boitenlamdseh Nieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeentere au. 8 ling verdeelen, zien wij in Azië het onmetelijke China nog steeds ten prooi aan de gevolgen dei- geweldige crisis, die een algeheelen omkeer bracht in de eeuwenoude staatsinstellingen en gebruiken. Intusschen bevestigt zich de zuster- natie Japan, die nog steeds het monarchale stelsel huldigt, onder een nieuwen keizer in de nieuwe toestanden, die het verrassend snel invoeren der westersche beschaving en staats instellingen aldaar heeft gebracht. Ten slotte doemt in dit vluchtig overzicht nog op het onmetelijke Australië, dat zich steeds meer ontwikkelt, maar ook al te veel van den socialen strijd der oude wereld doet zien. Slaan wij na dezen zeer vluchtigen blik over de wijde wereld het oog op het nietig stipje, dat wij onze vaderstad heeten, dan zien wij dat het jaar 1912 weinig verandering in den toestand heeft gebracht dien wij reeds sedert jaren moeten constateeren. Hare aloude industrie verdwijnt steeds meer, getuige de vele uitge broken panden, die ons in hunne treurige leeg heid aanstaren, om plaats te maken voor de nieuwe industriën, 't zij al of niet met het oude bedrijf verband houdend, die zich al meer hier vestigen. Zoo ontwikkelt zich een geheelen omkeer in de bestaansmiddelen de oude in dustrie, waarop vroeger alles dreef, wordt al meer bijzaak, wat dan toch het voordeel heeft, dat met de kwijning van ééne industrie, niet meer de geheele gemeente lijdt. Intusschen nadert ons al meer het machtige Botterdam en strekt zijne breede vangarmen naar ons uit, ons van de oostzijde bedreigend, van de zuidzijde beloerend en ten slotte geheel insluitend. Hoe lang zal 't nog duren, dat Schiedam als zelf standige gemeente bestaat, waar 't als plaatsnaam zeker evenmin als het naburige Delfshaven uit het spraakgebruik zal verdwijnen Terwijl wij aldus een vluchtigen blik wierpen over den verscheiden tijdkring, omzweefden ons reeds in dichte nevelen het nieuwe jaar, het jaar 1913, dat weldra zijn intrede zou doen. Zal 't voor de wereld het jaar van verschrikking en ellende zijn, dat 't reeds in de reeks van een drietal jaren als „bloedjaar" deed aanduiden? Wij willen voor het heil van land en wereld hopen, dat ook deze „profetie" er eene zal zijn, zooals er reeds zoovele zijn gedaan. Hopen wij, dat het jaar 1913 voor stad, land en wereld een jaar zal zijn van vrede en voor spoed. Blijve ons vaderland in 't bijzonder, ons werelddeel in 't algemeen, gevrijwaard van de verschrikkingen van den oorlog, die reeds in al zijne onmenschelijke wreedheid een deel van het oude Europa teistert. Voor ons dierbaar vaderland hopen wij, dat 't een jaar zal zijn, zich, in het ongestoord genot van den vrede, kenmerkend door geleidelijken vooruitgang op staatkundig en maatschappelijk gebied. Voor onze goede stad wenschen wij, dat het nieuwe jaar zich kenmerke door eene belangrijke ver betering, die ook hare aloude industrie omvat, een jaar waarin zich krachtige energie en kloeke ondernemingsgeest in het algemeen belang, met vermijding van kleingeestigen naijver, doet kennen. Met aldus de beste wenschen voor het alge meen welzy'n dezer gemeente te uiten, omvatten wij reeds veel van hetgeen wij haren nij veren burgers, onzen getrouwen lezers in 't bijzonder zouden willen toewenschen. Moge het jaar 1913 voor allen een waarlijk gelukkig jaar zijn, vooral in den hoogeren zin dien wij daaraan allereerst toekennen en dien wij 't best uitdrukken in den ouden christelijken heilgroet Zalig Nieuwjaar! De vredesconferentie. De vredesconferentie kwam gistermiddag om vier uur te Londen weder bijeen. De conferentie werd desnamiddags om 5 uur tot Woensdag 3 uur verdaagd. Danef nam de voorzitters zetel in. DeTursche gedelegeerden verklaarden, dat hun instructies onvolledig waren en dat zij zich nog met Con- stantinopel in verbinding moesten stellen. Zij waren bereid om de vredesvoorwaarden fragmen tarisch te behandelen, doch de gedelegeerden der verbonden Balkanstaten verzetten zich hier tegen. Men verneemt nog dat de stappen, die de ge delegeerden der verbonden Balkanstaten zullen doen op de conferentie van a.s. Woensdag, indien de tegenvoorstellen der Turken nog steeds niette aanvaarden zijn, waarschijnlijk het karakter zul len hebben van een ultimatum. In Roemenië. De koning ontving gister een delegatie uit den Senaat, belast met het overbrengen van het adres van antwoord op de troonrede, in audiëntie en verklaarde met groote voldoening te constateeren, dat de Senaat geheel en al de inzichten der re geering deelt inzake de gebeurtenissen op den Balkan, die voor de Roemeensche levensbelangen niet zonder noodlottige gevolgen gebleven zijn. Laten wij echter nog hopen aldus de koning dat de huidige moeilijke situatie op vriend schappelijke wijze door een duurzamen en veel- begeerden vrede kan opgelost worden, Alle vader landslievende gevoelens, die u bezielen, zijn er een waarborg voor, dat gij met alle aandacht de wet betreffende de versterking der nationale defensie zult bestudeeren. De Grieken en Turken. De »Nea Emera" meldt, dat gisteren de rech tervleugel der Turken, die Bizani bezette, gisteren ondersteund door een goed gericht vuur der ar tillerie. een heftigen aanval op de Grieken onder nam. Toen dezen echter versterkingen hadden ontvangen, werd de aanval afgeslagen. De Turk- sche artillerie zette den geheelen nacht het vuren voort, terwijl de infanterie nog verschillende aan vallen deed, die alle echter werden afgeslagen. DUITSCHLAND. De keizer ontving gister in het neues Palais den Russischen minister van Oorlog, Soechomlinow, die tot het deelnemen aan den lunch uitgenoodigd werd. De sNorddeutsche" en de ïReichsanzeiger" schrijven naar aanleiding van den dood van Ki- derlen-WiichterZonder vrees en beleidvol in de vertegenwoordiging der rechten en aanspraken van het rijk, uiterst streng voor zich zelf, vast beraden en niets ontziend in de behartiging der belangen van den keizerlijken dienst, onvermoeid arbeider, wien het in alles om de daad te doen was, sterke persoonlijkheid, met het duidelijke stempel van alle mannelijke eigenschappen, zoo oefende Kiderlen-Wachter van den eersten lot den laatsten dag zijn ambt uit Zijn ontijdig verscheiden beteekent voor den keizer en het rijk een zwaar verlies. De „Norddeutsche Allg. Zeit." schrijft, dat de tijding van het overlijden van von Kiderlen- Wachter als een treurmare door het Duitsche rijk zal gaan. Uitvoerig staat het blad stil bij de groote verdiensten van den overleden staatsman, die twee en een half jaar aan het hoofd van Buitenlandsche Zaken heeft gestaan. »Zij, die hem van nabij gekend hebben, zullen met buitengewone genegenheid den man herden ken, die thans overleden is. Hij was een der be minnelijkste, een der opgewektste, een der vriend- schappelijkste menschen, die ooit aan het hoofd van Buitenlandsche Zaken heeft gestaan. Zijn vroegtijdig verscheiden laat een groote leemte achter en beteekent een zwaar verlies voor keizer en vaderland. De »Voss. Zeit." zegt o m. -. »Dat zal de geheele wereld hem nageven, dat hij evenzeer met groo- ten ijver de belangen van Duitschland voorstond, als hij de krachten van het land wist aan te wenden, daarbij steeds den vrede handhavend. Die getuigenis zal hem ook worden gegeven door hen die bij zijn stappen hem hun bijval moesten ont houden. SPANJE. Het ministerie zou heden, naar uit een betrouw bare bron vernomen wordt, zijn verzoek om ont slag indienen. Weer benefit Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 31 Dec. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 775.9 te Munchen. - Laagste barometerstand 732.3 te Thorshavn. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige tot krachtigen westelijken tot zuidweste lijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. Militie. Wij herinneren de in 1894 geborenen aan hunne verplichtingen om zich voor de Militie te doen inschrijven, waartoe a.s. Vrijdag en Zaterdag in den St. Joris Doele gelegenheid zal bestaan. Indeeling Militie. Op Maandag 20 Januari a.s. des voormiddags te 91/2 uur zal een gedeelte der lotelingen dezer gemeente van de lichting 1913, te Rotterdam, in het Algemeen Verkooplokaal, aan den Goudschen Singel no. 33, worden ingedeeld bij de voor die lotelingen aangewezen korpsen. Electriciteitsle vering De Rotterdamsche gemeenteraad nam gisteren de voordracht van B. en W. aan tot levering van electriciteit aan Schiedam. „Het donker punt". In het gebouw Odéon gaf gister-avond de Schie- damsche tooneel-vereeniging »Utile Dulci" een uitvoering ten bate van de Schiedamsche Gezond heids-kolonies. Opgevoerd werd »Het donker punt", blijspel in 3 bedrijven, naar het Duitsch van G. Kadelburg. De inhoud van het stuk komt hierop neer Gebhard, Freiherr von der Dühnen, is een hoog adellijk man. Hij streeft er steeds naar, den naam van zijn geslacht hoog te houden. Zijn zoon Em merich wil trouwen, doch door dit huwelijk zou ook de rijk geworden veekoopman Christian Adam Brinckmeyer familie van hem worden. De baron is daar sterk tegen, maar later draait hij bij, als het uitlekt, dat zijn dochter, die in Amerika ver blijf hield, getrouwd is met een neger, den advo caat Br. Roby Woodleigh. Op den dag dat Dr. Roby Woodleigh v. d. Dühnen komt opzoeken, om mede te deelen, dat hij in Amerika met zijn dochter getrouwd is en reeds twee kinderen heeft, is de man zoo van streek, dat hij zich ten slotte met Brinckmeijer verzoent en ook met den zwarten schoonzoon. Brinckmeijer, door v. d. Dühnen als »het donkere punt" in zijn familie aangeduid, laat de gelegen heid natuurlijk niet voorbijgaan om er op te wij zen, dat hij wel een parvenue is, maar dat de schoonzoon van v. d. Dühnen dan toch wel wat minder is dan hij. Dit stuk, zoo vol geestige en grappige momen ten, werd over het geheel zeer vlot gespeeld. De rollen waren uitnemend ingestudeerd zoodat de dilettanten voor hun fraai en goed verzorgd spel een dankbaar applaus oogstten. Vooral de personen, die de hoofdrollen vervul len, o.a. de heeren A. de Jong (van der Dühnen) en D. Visser (Brinckmeyer) hebben met hun de gelijk en beschaafd spel veel tot het welslagen medegewerkt. Van de dames, die een rol van beteekenis ver vulden, noemen wij Ina Cool, Bets Mak en A. Post Uiterweer, die zich allen zeer goed van hun taak hebben gekweten. Aan het einde van elk bedrijf werd druk ge- applaudiseerd en aan het slot moest nog een paar malen het scherm op. De heer Horn, voorzitter van de Schied. Gezondh. Kol., bracht na het derde bedrijf aan de tooneel- spelers en- speelsters een woord van dank voor hetgeen zij hadden gepresteerd. Hij kon de ver zekering geven dat door dezen tooneelavond het mogelijk was gemaakt in den a.s. zomer weer een flink aantal kinderen naar buiten te zenden: De heer de Jong betuigde namens de executanten den heer Horn dank voor het gesprokene. Een klein madoline gezelschap, met piano-bege leiding, zorgde voor de noodige afwisseling gedu rende de pauzen. Een zeer geanimeerd bal besloot den uitnemend geslaagden avond. Volksbadhuis. In de week van 2228 Dec. zijn genomen 403 baden le klas kuipbaden 19, regenbaden 222e klas kuipbaden 70, regenbaden 274, 5 ets. kinder baden 18. Sociale Cursus. Het volgende verslag wordt ons ter plaatsing gezonden Vrijdag-avond hield de heer T. J. H. Mouwens in de bovenzaal van het Bondsgebouw de bereids aangekondigde lezing over het wetsontwerp. »ln- validiteits- en Ouderdomsverzekering." Na een korte inleiding over de geschiedenis van het ontwerp, behandeld op de voornaamste bepa lingen, daarin neergelegd. Zoo is men verzekeringsplichtig op 16-jarigen leeftijd, mits men aan de bij de wet gestelde eischen voldoet. Verdient men meer dan f 1200. dan houdt de verzekering op. Ook als men reeds f104.— pensioen heeft. De benoodigde gelden worden verkregen door premiestortingen, voor de helft door den verze kerde, en half door den patroon te betalen, bo vendien stelt de Staat jnarlijks 8£ millioen gulden beschikbaar gedurende 75 jaar. De Rijksverzekeringsbank wordt belast met de uitvoering der wet, bijgestaan door verzekerings raden enz. Voor vastelling der premiën zijn 5 loonklassen vastgesteld en wel verdiend loon minder dan f 240.- premie 20 cent. - 400.24 - 600.— 32 d x> - 900.40 ,i) s -1200.48 Recht op Invaliditeitsuitkeering krijgt men reeds, wanneer men minstens 150 weken verzekerd is, Ouderdomspensioen op 70-jarigen leeftijd. In de wet zijn voorts opgenomen eenige bepa lingen omtrent weezenrente. Overlijdt iemand na 3 jaar minstens premie te hebben betaald, dan krijgen zijn weezen uitkee- ring tot op 13-jarigen leeftijd Uitbetaling ge schiedt vanaf den dag van overlijden. Het recht op weezenrente vervalt, indien de vader reeds invaliditeitsrente trok. Verder bevat de wet bepalingen omtrent vrije verzekering, waarvan ook verplicht verzekerden gebruik mogen maken. Vrije verzekering bestaat in het storten van een vaste premie en wel f 1.50, zoo dikwijls en wanneer men wil. Bij vrije verzekering heeft men geen recht op weezenrente. De postkantoren worden belast met de gelde lijke afwikkeling der loopende zaken, Ouderdomspensioen gaat in op 70-jarigen leeftijd. Betaling der premiën geschiedt door de werk gevers, die het recht hebben de helft ervan in te houden van de loonen der werklieden. Voor militairen, die ingevolge de loting militie- plichtig zijn betaalt de Staat gedurende die periode de premie volgens de 2e loonklasse. Ten slotte bevat de wet eenige overgangsbepa- ingen, zoodat 70-jarigen dadelijk trekken, wan neer de wet in werking treed, en zij kunnen be wijzen, minstens 10 jaar verzekerd geweest te zijn, indien de wet eerder bestaan had. Hun pensioen zal dan f104.bedragen. Wegens het late uur brak inleider zijn lezing af. De vooraamste punten van de wet had spr. echter verklaard en dat het publiek goed had opgelet en gevolgd, bleek wel uit de talrijke vragen welke door den spreker naar genoegen werden beant- wsord. 60; een poirtemonnaie met inhoud, de Goede, Bfoeïsvest 130; een manellatouw, Martens, Nieu we Buurt 9; een odeurfleschje met zilveren slui ting, C. Nijd am, Brouwerstr. 28; een portëmoin- naic met gield, A. Ouweneel, Pernisschestr. 11; een postduif (gemerkt), N. v. d. Lee, Helena s',!18; eenig1 geld, A. M. Bijlo, Kreupelstr. 36 38; een portémonnaie met inhoud, H. Baas, Brou wer str 26; een perlemonnaie met inhoud, Noord- hoek', brugwachter a. d:. Koemarkthrugeen kin dermuts, W. M v. d. Most, Puttershoe.Sc'ie straat 9. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 4 Jan. v. m. 10.37 n. m. 11.12. Bij een varkenshouder aan de Noorderstraat is terug te bekomen een zeug, die daar op het erf is gekomen. Gevonden voorwerpen. Tëbevragen aan hot Commissariaat van politie oen hondien'hal&band, een ceintuur, sleutels en eeh rozenkrans1. Aan de volglende adressen: een premiebewijs Lolisico, C. de Wit, Nieuwsticht Z Z. 34; cm rozenkrans in étui, Kraaienveld, Stryenscliesfr. UIT ROTTERDAM. Van een heer en dame uit Antwerpen is gis terenmiddag te Rotterdam in een wisselkantoor aan de Noordblaak een portefeuille gerold met 2500 francs. Gisteravond behandelde de Rotterdamsche ge meenteraad het voorstel in zake bibliotheekbouw. Dit voorstel luidde: te besluiten tot stichting eener centrale bibliotheek aan de Nieuwmarkt, op het terrein van de voormalige Prinsenkerk en het voormalige Boterhuis, en daartoe toe te staan een crediet van f400.000, behalve de particuliere bij drage van f 100.000; verder te besluiten tot voortzetting van de overeenkomst met het Lees kabinet van jaar tot jaar3e. in de verordening het loon van den bibliothecaris te bepalen op f3000 tot f4200. Tegen de voortzetting der overeenkomst met het Leeskabinet bestond bij enkele leden nogal bezwaar, daar sommigen oordeelden, dat daarvan te weinig gebruik gemaakt werd, om een jaar- lijksche uitgaaf van f2000 te rechtvaardigen. De heer Spiekman bracht ook nog bezwaar in tegen de aangewezen plaats, welke hij niet geschikt achtte voor een monumentaal gebouw. Punt 1 werd aangenomen met 29 tegen 2 stemmen, punt 2 met 18 tegen 12 stemmen en punt 3 met algemeene stemmen. Bij acclamatie werd, op voorstel van den voor zitter, besloten, om thans het geschenk van f 100.000 voor de bibliotheek te aanvaarden en den schenker nogmaals dank te betuigen voor zijn blijk van mildheid en burgerzin. Naar de »N. R. Crtverneemt, zal het raadslid H. Spiekman voor de volgende gemeente raadsvergadering een interpellatie betreffende het toezicht op de bouwwerken aanvragen en wel naar aanleiding van eenige ongevallen, die in den laatsten tijd zijn voorgekomen bij den bouw van de nieuwe gasfabriek aan de Keilehaven en van de nieuwe graansilo aan de St. Jobshaven, waar van één met doodelijken afloop. UIT VLAARDINGEN. Jan Schippers, f Gister overleed tc Vlaardingen na een lang durig lijden de heer Jan Schippers. De over ledene was een der grootste roeders in het ha- ring'bedrij'f. Van vele schepen, alsmede v.an de visscherijSöhool, hangt heden de vlag halfstok. Vergadering van den Itaad der gemeente Schiedam op Dinsdag 31 December 1912 des namiddags 2 ure Voorzitter, de Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Na langdurig comité-generaal wordt de zitting geopend. Tegenwoordig zijn 20 leden, (er bestaat één vacature). Afwezig de heeren Smit en Ris. De vaststelling -van de notulen van de verga dering van 20 December jl. wordt verdaagd. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat bij het college van B. en W. zijn ingekomen Van de Ged.-Staten dezer provincie, schrijven, betreffende de definitieve vaststelling van de Rijksuitkeering over 1912, ter uitvoering van de wet van 24 Mei 1887 (St.bi. no. 156), alsmede het over het 4e kwartaal 1912 uit te keeren bedrag. Idem schrijven ten geleide van het goedgekeurde Raadsbesluit d.d. 20 December jl, tot afstand van een strookje grond ter groote van 3 M2 ingeno men door het pand aan de Laan no. 1 van J. M. van der Schalk, eigenaar van dat pand. Kennisgeving. Bij de mededeeling van het ingekomen schrij ven van de firma Smulders, om voor 1 Jan. 1913 te besluiten een stuk grond (het terrein der S. V. V.) aan haar af te staan voor f 7.per M2., vraagt de heer v. d. Hoek het woord. De heer v, d. Hoek betoogt dat de Raad onvol doende is voorbereid om in deze een besluit te nemen en stelt voor, dit voorstel van de agenda af te voeren tot een volgende vergadering. Er ontspint zich hierover een langdurig debat (hetwelk wij in ons volgend nummer zullen opnemen), waarbij de voorzitter o.a. consta teert, dat het bod van de firma Smulders slechts tot 1 Januari 1913 geldig is en bij verder uitstel er dus niet meer over een bod —Smulders ge sproken kan worden. Na dit debat stelt de Voorzitter voor, over te gaan tot stemming. Het voorstelHoek wordt verworpen met 11 tegen 9 stemmen. Tegen het voorstel stemmen de heeren Goslinga, Beukers, v. Katwijk, Briel Sasse, v. d. Meer, Dub belman, v. d. Velden, Lagerwey, Meijer, v. d. Graaf en Evers. Het voorstel komt nu straks aan de orde. v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2