fcfomengd Nieuws. TELEGRAMMEN. Laatste Berichten. Kerknieuws. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. Ingekomen stukken. Van den heer F. J. Smit voorstel om geen enkel stuk gemeentegrond aan de Maas, binnen een nader te bepalen diepte, te veikoopen, doch deze grond slechts in huur of erfpacht uit te geven voor een niet al te langen termijn. De Voorzitter wil dit voorstel thans niet behandelen, doch eerst later. De heer G o s 1 i n g a stelt voor het stuk in handen van B. en W. te stellen om advies. Andere leden zeggen, dat het nu behandeld dient te worden, daar dit toch wel de bedoeling van den heer Smit (die afwezig is) zal geweest zijn. Die opvatting wordt weer bestreden. De heer de Bruin zegt toch van plan te zijn geweest een voorstel in te dienen om het stuk grond aan Smulders niet te verkoopen. Hij dient de volgende motie in «De Raad van oordeel, dat het niet wenschelijk is de dd. 16 Dec. door de firma Smulders aange- vraagden grond te verkoopen, gaat over tot de orde van den dag." Het voorstelGoslinga (het voorstel Smit in handen stellen van B. en W. om advies) wordt bij acclamatie aangenomen. De voorzitter zegt, dat de motie De Bruin straks, gelijk met het voorstel, betreflende den grondverkoop aan de firma Smulders, aan de orde zal komen. Van den heer A. J. Schreuder schrijven, waarbij hij verklaart zijn benoeming tot lid der Commissie van Administratie voor het Stads-Ziekenhuis aan te nemen. Van den heer mr. M. M. van Velzen schrijven, waarbij hij verklaart zijn hei benoeming tot lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs te aanvaarden. Van den heer C. Norenburg, dankbetuiging voor de hem verleende jaarlij ksche toelage bij gelegenheid van zijn zilveren ambtsfeest als amb tenaar bij de politie in deze gemeente. Al deze missiven worden voor kennisgeving aangenomen. Van den heer C. Goslinga dankbetuiging voor de wijziging zijner salarisregeling als havenmees ter. Kennisgeving. Van G. Frudiger, namens het bestuur der Schie- damsche Voeibalvereeniging «Voorwaarts", adres waarin zij in verband met het voorstel tot verkoop van den bij hen als voetbalterrein in gebruik zijnde grond den Raad verzoeken de noodige maatregelen te willen nemen dat hunne belangen niet worden geschaad. De Raad stelt deze missive in handen van B. en W. om, lettende op de genoemde belangen, deze zaak in overleg met de vereen, verder af te doen. Benoeming. 1. Benoeming van een lid. der Commissie voor het Burgelijk Armbestuur vacature—Zoet mulder), om af te treden op 1 Januari 1916. Door de Commissie worden aanbevolen: 1. de fleer S. E B. Linnenbrink. 2. de heer W. H. van den Toorn. De Raad benoemt den heer S. Linnenbrink. (De zitting duurt voort.) Gearresteerd. Bij aankoms t te IJmuiden van het stoomschip „Vondel" van de maatschap pij „Nederland", hedenmorgen tei 5 uur, zijn door Rottcrdamsc-bo rechercheurs aangehouden de bei de kantoorbedienden, H. van Ronkel en G. Pels, die 14 October, in dienst zijnde van de „Ura nium Steamship Cy", vluchtten met f 4000. Zij verteerden dat geld in Parijs, Milaan ein Napels. Van Genua keeudten zij met de „Vonidei" naar Holland terug. Zij zijn naar Rotterdam ©verge- bracht. Inbraak in een bank van leening. Te Middelburg is verleden w,eek, vermoedelijk reed's in den nacht van Dinsdag ,op Woensdag, inbraak gepleegd in de des nachts rui u,ok ge durende de Kerstdagion onbewoonde bank van leening. Een aantal beleende voorwerpen, een naaimachine, een wekkerklotf, een citer en een theeblad werden ontvreemd. De dader of dabers zijn -onbekend'. Drie personen verdronken. De, Neder- lanüsch© schipper, De Ginter, keerde, ma iu de staa Duisburg inkoopen gedaan te hebben, met zijne beide zoontjes van 12 en 8 jaren en een matroos per roeiboot naar zijn op den Rijn lig gend schip terug. Het bo-otje sloeg om en allen geraakten te water. De matroos kon men met behulp eener uitgeworpen lijn nog redden, doch a'e schipper en zijne beide kinderen verdronken. Brutale inbraak. In het kledingmagazijn van de heeren G. en H. te Amersfoort heeft in den nacht van Vrijdig op Zaterdag een brutale inbraak plaats gehad. De dief en dieven, want blijkbaar zijn er meerderen aan 't werk geweest, hebben zich toegang tot den winkel verschaft en aldaar een keuze gedaan uit de aanwezige heeren- costuums daarbij een en ander duchtig door de war gooiend. Zij hebben in de paskamer de uit gekozen costuums aangepast en zijn toen hun oude plunje achterlatend vertrokken na eerst de winkellade gevisiteerd te hebben, doch daar niet veel van hun gading vindend. Voor zoover kan worden nagegaan zijn eenige heeren en kinder- costuums ontvreemd. De politie stelt een onder zoek in. De inbraak op het Damrak te Am sterdam. Mej. Ooms is dezer dagen weer geconfronteerd met een tweetal aangehoudenen. Zij herkende in hen niet den pertoon, dien zij op den dag van de inbraak heeft gezien. De heer E. is bezig met het samenstellen van een nieuwe lijst van vermiste voorwerpen, wyl hij bij het opmaken der balans tot de ontdekking gekomen is, dat verschillende, meest kleine voorwerpen, dooi hem vermist worden. De moord te Denekamp. Bij het justi tieel onderzoek in verband met den vermoedelij- ken moord op de wed R te Denekamp ziju er in het lijk drie messteken gevonden. Poging tot moord. Pirou, den burgemees ter van Chantilly, aangehouden onder verdenking van poging tot moord op zijn schoonzuster en op mevrouw Chabrux, weduwe van een bankier, die onlangs is gestorven, hebben de slachtoffers, wier toestand ernstig is, bij een confrontatie stellig herkend. Pirou ontkent. Ontploffing. In de voorstad Ochta gelegen fabriek van ontplofbare stoffen had gisternamid- dag door onbekende oorzaak een ontploffing plaats. Het gebouw is gedeeltelijk verwoest. Drie personen werden gedood, en negen zwaar en twee-en-veer tig licht gewond. De Londensche St. Paul bedreigd. De Londensche «County Council" is van plan een tramlijn aan te leggen van South-work Bridge- road naar het monument van peel in Cheapside, waarvan een gedeelte, van Cannonstreet n.l. tot aan het eindpunt, vlak aan het oosteinde van de St. Paul's kathedraal, ondergrondsch zal zijn. Daardoor wordt dit eerwaardig gebouw ernstig bedreigd. Ter uitvoering van het plan zal het n.l. noodig zijn te boren tot op een diepte van 21 voet, slechts vier voet hooger dan de fundamen ten van de kathedraal en op een afstand van slechts 56 voet van het zwakste gedeelte van het gebouw. Bovendien zou het gevaar nog verhoogd worden door het getril van den bodem, het na tuurlijke gevolg van het voortdurend onderaardsch verkeer. Een der geestelijken van de kathedraal heeft een vertegenwoordiger van de «Daily Mail" ge wezen op de gevaren, die de voorgenomen aanleg zou medebrengen voor de kathedraal, een van de zwaarste gebouwen van de wereld, dat betrekke lijk onvast staat op de verraderlijke helling van een heuvel. «Naar men zegt," zoo eindigde de- geestelijke, «zijn de meeningen der deskundigen over het gevaar, dat de kathedraal dreigt, ver deeld, maar onder de vele architecten en inge nieurs, die ik heb gesprokendurfde geen enkele ontkennen, dat er ernstig gevaar te duchten is. »Hbl." Gasontploffingen. In den laats ten tijd kamen in de dag'blad-e-n herhaaldelijk berichten ov-or van gasontploffingenal blijkt dan meestal bij een nauwkeurig onderzoek, dat heit gas Jrod onschuldig aan het ongeluk is, trekken derge lijke feiten toch de aanaa-cht van den vakman en rij'st bij hem de vraag: is het een ongelukkig toe-val -of schuilt er een fout in het systeem, die zoo spoedig m-og-elijk verholpen en verbeterd moet worden. Aan hem, die met de beide wijzen vara ver lichting te maken heeft, valt het op hoe do elec- trische sterkstroomtechnieik door s't'reng'e voor schriften en bepalingen de gieh-eele installatie en de kwaliteit van alle toestellen en toebeh.ore-a bepaalt en meestal ook later door bekwame mon teurs de geheel© inrichting laat con-troleeren. Daar entegen kan in alle plaatsen nagenoeg iedereen, die het maar durft ondernemen, achter den gas meter gasleidingen met toebehooren aanleggen, zonder -dat men ©enigen waarborg voor zijn be kwaamheid' en betrouwbaarheid hoeftop de door hem gebruikte materialen era aangebrachte toe stellen wordt geen toezicht gehouden. Dat het ontbreken van een voldoende con trole en toe-zicht ook in de installateurskring.ra als bedenkelijk beschouwd wordt, blijkt onder anderen hieruit, dat het tijdschrift voor de instal latie-, verlich ting's- en gasiradust'rie in een artikel krachtig daartegen opkomt. Ofschoon -de schrij ver duidelijk laat bemerken, dat hij1 het niet aangenaam vindt de hulp van de autoriteiten te moeten inroepen, komt hij na ec-n onderzoek van de bestaande omstandigheden tot dien éiste'h, dat: „De gtemeentebeisturen er z-owg voor moeten drag-cn, dat door hen beheerde of geco-ncession- n-eerde gasfabrieken in hun contracten voor gas levering bepalingen omtrent de aan te brengen leidingten, ornamenten, gaskachels, enz., opnemen of een toezicht uitoefenen als de bo-uwpolitie -op een a-ndcir gebied doieit; misschien zouden ook de re-cds in dienst der gemeente zijnde ambte naren dit toezicht kunnen uitoefenen." Ten slotte vraagt de schrijver v-o-or bet geval, dat deze maatregelen niet het gewtenseate ge volg hebben, een nieuwe1 wetsbepaling, i ie vol gens hem ongeveer aldus zo-u kunnen luiden „fabrikanten, handelaars ©n installateurs, die v.e-r- liebtings-, veTwannings- en kooktaeistellen fabri- ceer-en, v-erkioiOipen of aanleggen, zijn verplicht er v-oor te zorgen, dat al deze artikelen va-n zulk een ik'w aliteit zijn en zoo aan de gasleiding aan gesloten w-orde-n, dat het leven en de gezondheid der personen ge-en gevaar loopen. Tusschenhaa- d-elaars zijn. ten volle aansprakelijk voor het var vangen van gebrekkige onderdeden en aanspra kei ijk v-oor de door de eerstgenoemde veroor zaakte schade. Zij, die door een grof nalat.g? handelwijze verwonding of dood van -personen veroorzaken, worden gestraft met minstens 5 jaar gevangenis. Al is men 't ook niet in alle opzichten met den inhoud van het artikel eens-, moet men toch toch toegeven, dat de schrijver eir van den vin ger op een wonde plek legt; de gasindustrie kan dergelijke- -opmerkingen niet onopgemerkt voorbij later. gaan. Zeer zeker zal heit niet voldoende zijn als bij den aanleg of de een of andere gr-oote verandering in de gasinstallatie het mate riaal wordt nag'egaan en toezicht op de uitvoe ring gehouden wordt, maar ook moet de ciscli gesteld worden, dat de gemoentö of dg gasfa briek met geregelde- tusschenpoozen de gasaan- le'g op-nieuw onderzoekt en beproeft. Er moet worden nagegaan of niet hier of daar een ge deelte der leiding, oen pijpverbinldi-ng, enz. en vooral de in den muur of in moeilijk toegankelijke ruimten liggende leidingen niet lokken of bescha digd zijn. Dat een dergelijke controle bij den tegenwoordig-en stand van de te-dhnieik zeer goed is d-o-or te voeren en past in de organisatie der gasfabrieken, behoeft wel nie-t verdter besproken te worden. Als wij tot nu toe misschien met een gerust hart hebben gemeend, dat hot gas- gee-n strenge veiligheidsmaatregelen noodig heeft omdat het uit zijn aard en ook vo-lgtens de statistiek veel minder geva-ar op-levert, dat de ©lectrische stro-o men van hoogte spanning met hun kortsluitingen, mag men toch wel eens overwegen hoe krachtig de electrische industrie is voorgegaan om door bepalingen en voorschriften, die nog van jaar tot jaar verscherpt worden, de veiligheid van haar installaties heeft verhoo-gd. Deze- industrie heeft er zich niet aan gestoord,, dat elke nieuwe bepaling door de fabrikanten en installateurs als een bezwaar zal worden aangezien; zij heeft niet geschroomd op s-ommige plaatsen den aanleg van een installatie aan een speciaal onderzoek en een hooge waarbo-rgs-o-m te binden, hoe- zeer men -o-ok geneigd moge zijn dergelijke-, de vrijheid be lemmerende, bepalingen als een nadeel v-oor de industrie te beschouwen. Als nu nog van vele kanten door personen, die weinig of niets voor het gas doen, over de concurrentie der gasfabrie ken geklaagd wordt, kan het niet anders dan goed gezien zijn em tot verbetering van den toestand leiden, als de gasfabrieken wat 1-eeren van de scherpe controle der electrische industrie. (G. en W.) Een zestienjarige moordenaar. Dou- d-erdagtniddag heeft zich te Grandchamp een af schuwelijk drama afgespeeld. Terwijl de zestien jarige molenaarsknecht, Gaston Picard, in oienst tij den molenaar Pommeau bezig was een aantal zakken meel van d-em gtaanz olaer naar ben enen te dragen, 1-ostte hij plotseling een revolverschot p 'n knecht, die hem bij zijin werk hielp en tiiof hem in het voorhoofd. Op het geluid van het scbo-t kwam.Pommeau toesnellen. Hij trachtte Picard het wapen te ontnemen, doch ontving een sc-h-ot, midden in bet hart, zoodat hij' dood op -den grond neerstort©. Hierop keerde de jeugdige moordenaar zich tegen de molen-aar'S- vröuw, die haar man te hulp gesneld was en- bracht haa-r met een zware, ijzeren staaf ver schillende sla-gen op- het hoofd toe. Ook oe 19 jarige dochter van P-omme-au werd gewond, waarna Picard do vlucht nam, naar Je bos- schén rondom Grandchamp. Een klopjacht werd door do gendarmes en dorpsbewoners op touw gezet, doch men slaagde er niet iin, den moor denaar te vatten. CONSTaNTINOPEL, 30 Dec. Naar men zegt, heeft de Porte een rondschrijven gericht aan haar ambassadeurs, waarin zij bun opdraagt de mogend heden te herinneren aan de verzekering, voor den oorlog gegeven, dat zij geen verandering van den territorialen status quo zouden dulden. Vrouw verbrand. Men meldt ons uit Amsterdam. In den afgeloopen nacht heeft in de Uilenbur gerstraat een droevig ongeluk plaats gehad. De 60 jarige juffrouw Noot, wonende in perceel 29 geraakte omstreeks 1 uur in brand, doordat haar ondergoed in aanraking kwam met het vuur van een zoogenaamde «warme stof". In een oog wenk was de arme vrouw in vlammen gehuld. De gealarmeerde brandweer behoefde geen dienst meer te doen, wijl toegesnelde buren de vlammen reeds hadden gedoofd. Wel werd door haar de eerste geneeskundige hulp verleend. Per rijwielbranpard werd de ongelukkige in hoog^l bedenkelijken toestand naar het Ned. Isr. Ziekenhuis vervoerd. Bij informatie vernamen wij dat juffrouw Noot in levensgevaar verkeert Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot deken en pastoor te Poeldijk den Zeer- eerw. Heer G. Buysman, tot deken en pastoor te Schagen, den Zeereerw. Heer B. J. Schrandt en tot directeur van de Congregratie der Eerw. Broe ders van O. L. Vr. van Zeven Smarten en tot rector van het St Aloysius-Gesticht te Amsterdam den Weleerw. Heer C. M. Jonckbloedt, die kape- iaan was te 's-Gravenhage (H. Jacobus). Onder zeer vele blijken van belangstelling her dacht Zondag de Zeereerw. heer P. Zwart den dag, dat bij 25 jaar, geleden benoemd werd tot rector aan het R. K. ziekenhuis St. Johannes de Deo aan het Westeinde te 's-Gravenhage. Geboren: 28 Dec. Anna Catharina, d. v. D. Krommenhoek en W. M. L. v. Dorp, Maas straat Pieter, z. v. P. Winkelman en J. Vel- lekoop, Brouwerstraat. Joseph, z. v. W. v. d. Kruit en P. de Kon;ng, Noordvestsingel. - 29. Willempje, d. v. P. Semeijn en A. W. Bras, Rozenb. plein. Paulus, z. v. A. v. d. Kruijt en J. M. Mak, Houtstraat. Arie, z. v. A. v. d. Hoeven en A. M. Koorengevel, Noordmolenstraat. Petronella Cornelia, d. v. S. Golhof en H. Zwartenbol, Oosterstraat. 30. Jeannette, d. v. J. Jans en J. Umer, Dwarsstraat. Overleden: 28 Dec. Een als levenloos aan gegeven zoon van W. Scheurkogel en E. Putters, Strijenschestraat. 29. Johanna Nieuwaard, oud 86 j. en 4 mnd., wed. van H. Alberts, Helena- straat. BEURS VAN SCHIEDAM, 31 Dec. 1912. Moutwijn. Officieel© uoteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel toot de Beur* 27 Dec. 28 Dec 30 Dec. 31 Dec. f 14i/, 14V, f 14l/s f 14 V, pep Hectoliter sender fast en zonder belasting. Nament ie Communie voor ie KOteertng B. k. J, W1ÏTKAMF1 Rond mn Distillateurs 30 Dec 31 Dec. M o u t w ij n 1 4i/2 14% Jenever: 18.50 18.50 Amsterdamsche proef.' 20.20. Spoeling:2.2. S t e m m i ng op heden kalm. Spiritus. 30 Dec. 31 Dec. f 24i/a a t 25 f 241/2 a f 243/4 f22— a f22s/4 f22— a f22i/, f II1/2 a ff 11 i/a af Stemming op heden: kalm. PARUS, 30 Dec. per hectoliter; per Dec. fr. 40.25 a 40.50, per Jan. fr. 30.50 betaald, per 4 eerste md. fr 40.25 a 40 dito, per 4 md. van Mei fr. 41.50, a 41.75, stemming prijsh. Granen. Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus NEW-YORK Mais: Dec. 541/4 28 Dec. 54>/4. CHICAGO Mais Dec. 30 Dec. 471/4 28 Dec. 47 Rogge prijsh. 30 Dec 28 Dec. Western Dec./Maart. 30 Mei 48i/8 48 Loco 623/4 63— Juli Sept. 49 495/g 48'/g 491/2 ROTTERDAM, 31 Dec. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 73 paarden, veulen, ezel. 925 magere en 56/ vette runderen, 168 vette en graskalve ren, 284 nuchtere kalveren schapen 153 biggen, 2 bokken ot geiten 7 varkens. De prijzen van het vee. besteed ter markt van heden, waren als volgt Vette runderen le kw. 84 a 86 ct2e kw. 82,80, 3e kw. 76, ct., ossen le kw. 82, 84. 2e kw. 80, 74, 3e kw. ct., stieren ie kw. 74, 76 2e kw. 70, 3e kw. 68 ct., kalveren le kw. 125, 115, 105, Melkkoeien f150 a f285. kalfkoeien f 165 a 300, stieren f 130 a f 320 pinken f 95 a f 130. graskalveren f— afvaarzen f 100 a 165 biggen f 9 a f 16, slachtpaarden 50 a f 110, nuchtere kalveren f8 a f 13.fokkalveren 14a 22 hitten f —af werkpaarden f 100 a f 215. Handel over het algemeen redelijk. Botermarkt. Op de botermarkt waren aangevoerd 32 8e ton 20/16e ton 138 stukken van K.G. De prijzen waren als volgtle kw. f 64.2e kw. f 60 3de kw. 56.Voor stukken van kilo werd 82£ a 87£ ct betaald. Eierenveiling. Aangevoerd 14350 stuks. Kippeneieren f 5.50 a f 7.50 Eendeneieren f5.10 a 6.20 ganzeneieren f a kal- kalkoeneieren f a f parelhoendereieren f a ROTTERDAM, 30 Dec. Buitenlandse he granen, op de conditiën van de Rotterdamsche Graan- beurs, gezond, boordvrij, tweemaands, bij minstens 5 last. Stemming kalm. Tarwe per 80 kg.Canada voertarwe dispo nibel f6.40 Rogge per 2000 kg.disponibel75/6 kg. mooie Helena f179; 74/5 kg. Helena f177 73/4 kg. Helena f173; 72/3 kg. Bulgaar f170; 71/2 kg. Koningsberger f 156 stoomend74/5 kg. Helena f 17772/3 kg. Helena f174; aflading70/1 kg. Duitsche Oostzee Januari en Februari afl. f 159 66 kg. Pommersche Januari en Februari ail f 157. Gerst per 2000 kg.Canada voergerst disponi bel f 160 59/60 kg. Azoff/Zwarte Zee aangeko men en stoomend f 164. Haver: per 100 kg.47/8 kg. Koningsbergen disponibel en Januari aflading f7.10; 50/1 kn. Pommersche disponibel f810; 54/55 kg. mooie Libau disponibel f 8.2538 pd. white clipped aangekomen f7.80. M a i s per 2000 kg.Amerik. mixed disponibel f143; idem dagelijks gewacht f137; idem De cember all. f134; idem Jan./April aflading en levering f129: idem Juli/October afl en levering f133; Gele La Plata aangekomen gestort f 13 1/2 idem volgende week gewacht f 132idem Janu- ari-levering f132; idem Jan /April levering f134. In publieke veiling werden heden verkochtca. 16 tons B/S liinkoekschilfers f80, ca. 2 tons B/S lijnkoeken f60.50 per 1000 kg.; alles plus 1 veilingskosten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 3