Dinsdag 31 Dec. 1912 Telefoon no. 85. TWEEDE BLAD. No. 10511. Binnenland. Gemengd Nieuws. Scheepyaart. Plaatselijke Belasting. Met betrekking tot de wetsontwerpen houdende afwijking van den regel van art. 241 der Ge meentewet omtrent plaatselijke belastingen, deelt de Minister van Binnenlnndsche Zaken in een nota naar aanleiding van het afdeelingsverslag mede) niet te kunnen toezeggen dat het onderzoek of de fmancieele toestand der desbetreffende gemeenten vermindering of afschaffing van den accijns toe laat, zal leiden tot afschaffing. Bevordering der Zondagsrust. Het rapport, omtrent die studie» door 't hooid- bestuur der vereeniging tot bevordering' van Zon dagsrust gemaakt, betreffende een vrijen halven Zaterdag, draagt de volgende conclusies voer: 1. Het staat bij voorbaat vast, dat in bei al gemeen een vrije halve Zaterdag in het belang is van een vrijen Zondag. Een plotseling om slaan van arbeid in rust kan niet gloed zijn. Lichaam en ziel hebben behoefte aan een lang- zamen overgang. D:e Zondag is daarenboven met een dag om zich te reinigen, maar een uag om te rusten, nadat men van te voren gereinigd is. 2. Dat die behoefte a priori aan te nemen» ook in de werkelijkheid wordt gevoeld, blijkt uit het ingesteld onderzoek. In de groote cen tra van arbeid wordt de Zaterdag' reeds ten halve of voor een kleiner deiel vrij gegeven; 'n maatregel, die reeds op zeer vele plaatsen geno men wordt. 3. Tot een directe actie voor een wettelijke rfKgling van den arbeid op Zaterdag, meeat 't hoofdbestuur intussohen, ook met het Engeische voorbeeld voor oiogen, voor alsnog niet ie moe ien adviseeren. Het komt echter tot de volgen ie stelling 4. De ve-reeniging' tot bevordering' van Zon dagsrust, de hooge waarde erkennend van een gedeeltelijk vrijen Zatefdag door een gepaste rust op den Zondag' en dankbaar v-oor het vele, dat reeds in die richting' in oins vaderland valt te waardeeren, bearbeide door alle haar ten dienste staande middelen de opinie der natie, opdat meer en meer, ieder in zijn kring, tot 't gedeeltelijk vrij maken van dein Zondag niede- weike en opdat, wordt te eenigertijd door de regeering het ontwerp eener nieuwe Zoutiags- wet ingediend, zij in de volks-opinie steun en motief vinde, om bij' de regeling van den ar beid op Zondag, ook dien op Zaterdag le be trekken. Een lid van het hoofdbestuur meende; dat de vereeniging geen propaganda moet maken voor een denkbeeld, waarvan de mogelijkheid der verwezenlijking haar niet is gebleken en aai, waar zoo velen hun rust op den Zondag nog missen, de vereeniging tot bevordering van Zondagsrust, de propaganda voor den vrijen Zaterdagmiddag niet moest betrekken binnen den kring harer werkzaamheden. Winkelsluiting te Arnhem. Ged. Staten van Gelderland hebben aan adres santen, die bezwaren hadden ingediend tegen de door den gemeenteraad van Arnhem aangenomen verordening inzake de 9 uurs-wmkelsluiting, mee gedeeld, dat er geen termen aanwezig zijn, om haar ter vernietiging aan de Kroon voor te dra gen, zoodat de verordening is goedgekeurd. Grondwetsherziening. De Haagsche correspondent van »De Standaaard" verneemt uit goede bron, dat de voorstellen der Grondwetsherziening in de eerste weken nog niet te verwachten zijn. Generaal Van Heutsz en de dj eloetoeng-con cessies. De directeur der Nedwl.-Ind. Boschprodeclen Mij., de heer Oh. Boon Hartsinck, te Amsterdam, heeft, naar do „Nieuwe Gt." meldt, dd. 16 dezei aan den minister van koloniën en aan de leden van de Tweede Kamer het volgende schrijven toegezonden „Naar aanleiding van de aantijgingen va,n den heer mr. H. P. Marchant in do Kamerzitting van Maandag en Dinsdag, 2 en 3 D -c o m ber j.T., jegens den o-uebgouverneur-generaal Van Heutsz, stelt de directie van de Nederlandsch-Indische Bioschproducten Maatschappij er prijs' op, hierbij le verklaren, dat Zijne Excellelntie dc ouc-gou- verneur-'goneraal J. B. van Heutsz twee jaar -na de oprichting van vorengenoemde maatschappij: op herhaald aandringen van de directie en van com missarissen heeft toegestemd een plaats als c m- missaris in het bestuur te aanvaarden, waarbij nimmer sprake is geweest van naamleening te gen afgifte van aandeden. Zijne Excellentie Van Heutsz is nimmer aandeelhouder geweest en is dat ook thans nog niet. Dc aantijgingen van den heer mr. H. P. Mar chant, als zoude de lieer Van Heutsz zich voor eer. aantal „fully paid shares" d'er Nederlandsch- Indisehe Bioschproducten Maatschappij aan co United Malaysian Rubber Company verbonccn hebben om de zaken in Nederlaijdsch-Indië voor die Amerikaansehe maatschappij op te knappen zijn dus geheel onwaar. Onjuist is het ook, dat cl-e Gouverneur-Generaal Van Heutsz de njelee- toen-g concessies verleende." Vergadering van opvoeders tot „Christelijke en Maatschappelijke deugden. De anti godsdienstige, anti-nationale «Bond van Nederlandsche Onderwijzers," de z.g. Ossendor- piaanschen Bond heeft zijn jaarvergadering ge houden. Schrikbarend mag de mededeeling van den Voorzitter der Groninger afdeeliDg heeren, dat van de 250 onderwijzers te Groningen 250 tot dien rooden Bond behooren. Tegen allerlei autoriteiten werd door Ossendorp opgekomen zoo tegen den Amstèrdarnschen wet houder mr. De Vries in zake de kwestie-Holzappel, den Apeldoornschen schoolopziener in zake het beruchte Allerzielen, den burgemeester van Rot terdam enz. Aan jden onderwijzer Viersen, die wegens con- concubinaat in Indië verplaatst werd, wordt seen steun van f1000 verstrekt." De in uitzicht gestelde onderwijssalariesring werd genoemd «een lokmiddel voor de Christe lijke onderwijzers, om in 1913 de fakkels op te nsmen Het openbaar onderwijs jheeft »het schoonste goed, dat ons volk nog bezit." «Collega's op u rust de plicht, alles te doen, wat in uw vermogen is, om Nederland te behoeden voor de ramp, die van de zijde dezer Christelijke regaering dreigt." Daarom «groote toewijding aan bet verkiezings- werk, vooral in Rotterdam en Amsterdam" de «sociaal democraten onder ons" worden daarbij als voorbeeld gesteld. Dat »de rede van den voorzitter meermalen door applaus werd onderbroken," laat zich be grijpen maar tevens is ten zooveelste male bewe zen, dat geen enkele katholieke onderwijzer in dezen vuurrooden Bond thuis hoort. (Tijd.) De ontvluchting uit Amsterdam se he Huis van Bewaring. Gebleken is, naar wij reeds in het kort meldden, dat de voort vluchtige vrouw Zaterdagavond omstreeks te half tien zich heeft vervoegd bii juffrouw B., wonende in de Saemedamstraat. Zij was blootshoofds, had een grijze rok en een zwarte blouse aan. Juflrouw B was een kennis van haar, doch had óok reeds de nadeelige gevolgen van den omgang van de «deskundige" ondervonden. Een familielid van vrouw B. zit, met zekeren J. preventief, eveneens voor het bewijzen van handlangersdiensten bij niet nader aan te duiden praktijken Evenals «mevrouw Romeijn" eindelijk tegen de lamp liep door het overlijden van een door haar behandeld meisje uit Oldenzaal. Toen juffrouw B. plotseling de vrouw, die voor haar de oorzaak van haar ongeluk vertegenwoor digde, voor zich zag, ontstelde zij hevig. De vluch telinge vertelde reeds aan haar woning aan het Frederiksplein 26 te zijn geweest, doch het huis was gesloten. Toen was ztj naar juffrouw B. ge komen. Ziende dat zij er niet welkom was, maakte zij de juffrouw wijs, voorloopig op vrije voeten te zijn gesteld. Ze zou nu even haar man gaan halen, dan kwam ze over een half uur met hem terug. Toen ze vertrokken was heeft de kostganger daar juffrouw B. hare terugkomst vreesde, de politie telefonisch gewaarschuwd, doch de vogel was gevlogen. Nader is gebleken, dat zij in een winkel in de buurt een koffiehuis heeft opgescheld, waar haar man geregeld kwam. Waarschijnlijk heeft zij zich daarop begeven naar de Nieuwe Looierstraat, waar eveneens een bekende van haar woonde en is vandaar vertrokken naar een der straten op Kattenburg, waar ook eenige personen tvoneD, met haar niet onbekend. Waar zij zit opgeborgen is vooralsnog onbekend aan de politie. Vermoed wordt dat A. R. haar echtgenoot, bij zijn zwager in de Vrolikstraat geld is gaan halen, om haar weg te brengen. Met eenige zekerheid wordt gedacht, dat zij nóg in de stad is, om over eenige dagen, in een behoor, lijke vermomming, de wijk naar het buitenland te nemen. Naar een d"r laatste portretten, de recherche heeft er een opgeduikeld bij een der gewezen kennissen van de vrouw, is thans het signalement verspreid. De vrouw, die krankzinnigheid simu leerde, zou Vrijdag 3 Januari a.s. door .den rechter van instructie worden gehoord. Ondanks ijverige nasproringen van de politie, is het haar tot heden niet gelukt, de voortvluchtige zoogenaamde mevr. Romeijn aan te houden. Meer en meer wordt waarschijnlijk, dat het aldus in zijn werk is gegaan De vrouw, heeft in een winkel van buurt IJ JJ naar het café getele foneerd, waar zij wist dat haar man dikwijls kwam. Dezen heeft zij toen verzocht, uit het huis aan het Frederiksplein no. 26 een deel van haar kleeren te halen en te brengen bij een harer kennissen in het Muiderpoortkwartier. De dia mantbewerker R., haar echtgenoot, heeft daaraan voldaan, haalde van de som, door zijn vrouw voor de kinderen bij de familie in de Vrolikstraat ge deponeerd een bedrag voor de reis De vrouw is daarna vrij zeker per auto naar Rotterdam ge bracht en vandaar naar Engeland overgestoken. (Tel.) Ritueele spijzen. Naar de „Am. Crt." vernoemt, zijn do-or het bes tuur delr Vereeniging tei' behartiging' der belangen van Israelietische militairen in Nederland stappen gedaan tot hut bekomen van ritueele spijzen voor Israelietische gevangenen -en gedetineerden in Rijksopvoedihgs- gfe'stichten en Israëlietische militairen, om deze zoo mogelijk in één garnizoensplaats i.e doen verblijVen. De keelziekte o-p Texel. Men meldt van Texel: De gevreesde besmettelijke kéélziéktté, dié zich hier zo-o ernstig liet aanzien, is weer aan hel afnemen, dank zij de- doortastende maatre gelen, door hot bo-old der gemeente, in -overleg met de geneesh-eieren, genomen. Zés kindé'rén zijn door de ziekte- gestorven; mot de overige patiën ten gaat het goed, en van nieuwe gevallen hoort men niet meer. Vierhonderd vliegmachines. De com missie voor de Fransche militaire luchtvaart stelt den Minister van Oorlog vo-or, meer dan 400 vliegtuigen voor het jaar 1913 au-n te schaffen. Paniek in een bioscooptheater. Jn de „Eldorado-bioscoop", te Straatsburg, vlogen gisteren eenige films in brand, wegens een ge brek in de clecttrische geleiding. Onder het (al rijke publiek ontstond een groote paniek. In het güdrang werden. verscheidene mannen en vro-uweh tegen den grond gekropen-. D-ri-ei personen wedden K-waar en ongeveer 20 licht gewond. Eenige be zoekers sprongen uit de vensters en kwamen er goed af. Toen de brandweer op-daagde, had het personeel van het bioscoop-theater den brand reeds gebluscht. Scheepsrampen. Uit Reykjavik op- IJsland wordt gemeld, dat bet Engelsche visschieïsVaartuig „Romeo" uit Grimsby aan de IJslandse he kust bij zwaar stormweer is gezonken. De bema-nniug uit 30 man bestaande, voor het meerendeel No ren, vond den dood. in de golv-en. Het stoomschip „Volder" van de maatschap pij „Grom", is o-p zijn re-is van Niza, naar Swan sea in den Atlantischen Qceaan nabij 't Kanaal, gezonken. De kapitein cn een matroos zwierven twee dagie-n en twee nachten o-p een boot in zee en werden ten slotte door èen vrachtboot opge pikt en in uitgéputten- toestand in N-ewlyn bin nengebracht. De- oveirigie 13 main cteir equipage zijn verdronken. Kl eer mak'er-s s t aking' te- N eW-Yor k.Te- New-York dreigt e-en reusachtige- kleermakerssta king uit te breken, die niet minder dan 150.000 man -omvatten zal. Tot nu toe hebben reeds 5000 kleermakers het werk neergelegd. Naar ver luidt, zullen ook 50.000 taillëwerksters tot sta king overgaan. C a r n c g' i e. Naar uit New-York' gemeldt wordt, heeft Carnegie voor verschillende liefdadige doel einden een bedrag van- niet minder Uan 60 mil- lioen gulden beschikbaar gesteld. Verder heeft hij- zich bereid' verklaard -om zitting te nemen in een comité, dat zich belast met het inzame len van gelden tem behoeve der no-odlijdende Bal kan-bewoners. Leerlingen van Bonnot? In den nacht van Zaterdag op Zondag, het was precies 12 uur, schrijft het «Handelsblad van Antwerpen", be merkten twee agenten in de Van Ruusbroeck- straat, drie jonge mannen, waarvan er twee op den drempel zaten van een huis, en de andere tegen de deur leunde. Dit kwam den agenten nogal verdacht voor en om het drietal eens te toetsen, vroeg de agent, of ze verdwaald geraakt waren, en duwde op hetzelfde oogenblik tegen het lichaam van dengene, die rechtop stond, om te voelen of ze soms ook pakken onder hunne kleederen verborgen hadden. De agent voelde een revolver. In het volgende oogenblik waren de drie jongens aangehouden en naar het poiitiebureel van Zurenborg overgebracht. Daar bevond mefi, dat ze alle drie van top tot teen gewapend waren. Ieder van hen had een splinternieuwe revolver bij zich, met zes kogels geladen, een nieuw dolkmes van 30 centimeter lengte, een automobiel bril en verschillende sleu tels te zamen hadden ze nog een 50-tal kardoe zen en een twintigtal francs. 't Waren drie Hollanders, een van 15 jaar, twee van 18 jaar oud. Zij waren, naar zij be weerden, van Amsterdam gekomen, om te trach ten zich bij een circusgezelschap aan te sluiten. De wapens moesten dienen voor het geval ze aangerand werden en de automobiel bril gebruikten ze wanneer ze met den trein reisden, om door het rijtuig te kunnen zien.' In hun logement, in de Stationsstraat, waar ze sinds twee dagen vertoefden, werd niets gevon den. Alle drie zijn ter beschikking van het gerecht gesteld, terwijl te Amsterdam nadere inlichtingen over het zonderlinge trio worden ingewonnen. De »N a r r u n g" Gisterenmorgen is de »P. and 0"-stoomer „Narrung", met 248 passagiers aan boord den 24n uit Londen vertrokken, over welk schip men de laatste dagen in ernstige on gerustheid heeft verkeerd, behouden en wel te Gravesend teruggekeerd, nadat het door den ge weldigen storm in de Golf van Biskaie gedwon gen was geworden den steven weer huiswaarts te wenden. De kapitein verklaarde dat hij in 30 Jaar de Biskaje golf nog nooit zoo woest had ge zien, en dat het bitter weinig had gescheeld of het schip was met man en muis vergaan. Een reusachtige golf had het bovendek schoongeveegd en het ruim half onder water gezet. De passa giers stonden in hun kajuiten tot aan de knieën in 't water, de stokers tot aan hun middel. De kapitein had toen den Marconi-telegrafist bevolen het gebruikelijke signaal om hulp te seinen. Van verschillende plaatsen was antwoord gekomen, o- a. van de Fransche kust, waar men aanbood een kanonneerboot te zenden. Gelukkig slaagde de kapitein er echter na een worsteling van een uur en twintig minuten met de golven in het schip te keeren, en daarna met eigen kracht naar Gra vesend terug te stoomen. De le officier verklaarde, dat hij nog nooit in zijn heele zeemansleven zulk een reuzengolf had gezien, als die welke bijna den ondergang der «Narrung" had veroorzaakt. Hij schatte haar op minstens 70 voet hoog. De kosten van den oorlog. De Engel- sche «Economist" heeft een begrooting opgemaakt van de kosten van den Balkanoorlog. De onkosten van de mobiliseering en het aanhouden der troe pen na het teekenen van den wapenstilstand niet medegerekend, komt het blad tot de volgende becijfering Aantal Aantal Onkosten ge- man- dagen dat rekenda60c. schap- oorlogge- per man en pen voerd is per dag. Bulgarije 300.000 47 f 84.600.000 Servië 200000 47 56.400.000 Griekenland 150.000 64 57.600.000 Montenegro 40.000 56 13.440.000 Turkije 400.000 64 «153.600.000 Totaal 1.090.000 f 365.640.000 Het blad zegt dat als de kosten, die gemaakt worden gedurende den wapenstilstand hiernij worden gevoegd, dan zullen de onkosten van de vijf oorlogvoerende staten de 420 millioen gulden zeer nabij komen. In het afgeloopen jaar 1912 zijn alhier uit zee aangekomen 43 stoomschepen met een inhoud van 184.227 M3. netto, en 20 zeilschepen met een inhoud van 5048 M3. netto. In het jaar 1911 kwamen alhier uit zee aan 42 stoomschepen met een inhoud van 86.999 M3. netto, en 20 zeilschepen met een inhoud van 5227 Ms. netto. Uit de volgende havens in 1912. Antwerpen 1 Middlesbrough 1 Archangel 5 New-Castle Bordeaux North Shields l Burnt Island 1 Odense 7 Christiania 1 Preston 1 Dordrecht 2 Rouaan 1 Dundee 1 Rotterdam 7 Elmshorn 2 St. Petersburg 1 Gothenburg 1 Stettin 1 Hamburg 3 Sunderland 1 Harburg 3 Sagvaag 1 Hernosand 1 Taltal 1 Huil 1 Terneuzen 1 Huelva 1 Toulon 1 Londen 11 Vlaardingen 2 Van deze voerden de Nederl. vlag 19 Noorsche vlag 6 Deensche 2 Oostenrijksche 1 Duitsche 7 Russische 1 Engelsche 24 Zweedsehe 3 Van diverse ladingen waren er 11 met steen kolen, 1 hout, 5 papierhout, 3 ijzererts, 7 stuk goederen, 6 sulphaat, 3 lijnkoeken, 2 boekweit- doppen, 1 teer, 1 krijt, 1 suiker, 1 salpeter en 21 ballast. De Belgische opleidingsschepen Ville d'Anvers kwamen 2 keer en Ville d Ostende kwam één keer alhier aanVan de 43 stoomschepen waren er 29 stoomschepen om hier steenkolen te bun keren. Tevens kwamen er nog 137 visschersschepen dit jaar in onze haven binnen, tegen 126 in 1911 en 146 in 1910. Gedurende de maand December arriveerden alhier 1 stoomschip en 2 zeilschepen, tegen 2 stoomschepen en 3 zeilschepen in dezelfde maand van 1911. scnimm n a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 5