Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeentere im tie gtemeento-financiën en lie pènsioiencommissié hebben aklus lezen wij in die „Nieuwe Ct." Maandag ten stadhui ze een gecombineerde Ver gadering gehouden teneinde te overleggen wat, aan de gemeente te doen staat tegenover het door dé regeering ingediende wetsontwerp tot regeling van de pensioenen der gemeenteamhtenarên. Hti is namelijk gebleken dat de verplichte inkoop in het rijk spe ns i een fonds aan dezei gemeente op het zeer hooge jaarlijkse he bedrag van rond f 800.000 zon te staan komen. Eenparig was de vergade ring van gevoelen, dat zulks voorr de geimoente financieel zeer nadeelig zon zijn. Besloten wen! aan B. en W. voor te stellen, dat de gerneent raad zich met een adres tot de regeer! ng' zal richten om te verzoeken aan het gemeentelijk fonds zijn zelfstandig bestaan te laten en de gemeente 's-Gravenhage te ontheffen van de ver plichting zich in het rijkspensioenfonds in te koopen. Vermoedelijk zullen ook andere gemeenten, die reeds gedurende langer of korter tijd in1 een eigen fonds voor hun ambtenaren voorzien hebbern, dit voorbeeld volgen. E. N. T. 0. S. Door den architect der Scheepvaarttentoonstel ling den heer Walenkamp, is een groote teeke- ning vervaardigd van een deel der terreinen en gebouwen van -de Scheepvaartentoonstelling, welke naar men weet, aan de overzijde van het IJ te Amsterdam zal worden gehouden. Deze overzichtteekeningen geven een duidelijk beeld van hetgeen E.N.T.O.S het volgend jaar zal bieden, en doen den ontwerper alle eer aan. In overleg met het bestuur van E.N.T.O.S zijn de teekenen thans geexposeerd. Spoorwegpersoneel. Naar wij vernemen, is door de Directie der Nederlandsche Centraal Spoorwegmaatschappij bepaald, dat 'aan het personeel dat tot raadslid enz. gekozen wordt geen extra-verlof tot het bij wonen der raadszittingen enz. meer wordt verleend Bij de Staatsspoor is destijds door de Directie een zelfde maatregel getroffen. Een monument. Eenige notabelen van Weert hebben, naar wij n de »L. K." lezen, het initiatief genomen om een gedenkteeken op te richten voor Jan van der Croon (Jan van Weert), die, zooals de geschiede nis vermeldt, als schoenmakersleerling de stad Weert met eenige wervers verliet om in dienst te treden en het zoover wist te brengeD, dat hij onderkoning van Bohemen werd. Het is thans 250 jaren geleden, dat Jan van Weert het bezoek bracht aan zijn geboorteplaats. Wearbsncfa* Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 2 Jan. 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 797.7 te Munchen. Laagste barometerstand 731.4 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dagtoene mende tot krachtige tijdelijk wellicht krachtige zuidelijke tot zuidwestelijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Dec. 1912 f31021. 56 nieuwe deelnemers ingeschreven. Uitbetaald in de maand Dec. 1912 f32662,29; 55 deelnemers geheel afgeschreven. Grondverkoop. De Gemeenteraad heeft in zijne vergadering op 1.1. Dinsdag ten slotte met 11—6 stemmen be sloten, den bedoelden grond aan den Buitenha venweg, naast de fabriek der firma Smulders, aan genoemde firma voor den door haar geboden prijs van f7 per M2 te verkoopen. Oud- en Nieuwjaar. De overgang van het oude tot het nieuwe jaar is ditmaal over het geheel vrij kalm geweest. Bij gunstig weer waren vele menschen nog laat op straat. Ook de Nieuwjaarsdag is vrij kalm verloopen. Slechts twee personen werden wegens dronken schap geverbaliseerd. Een man en ook eene vrouw moesten in kennelijken staat naar huis worden gebrachtde laatste was zoo beschonken dat zij op een kruiwagen moest worden gelegd. Veertigjarig Jubilee G. M. Meijer. De heer G. M. Meijer, procuratiehouder bij de firma H. Jansen Co, herdacht gisteren onder vele blijken van belangstelling den dag waarop hij vóór 40 jaren als bediende op het kantoor der genoemde firma in dienst trad. Reeds Dinsdag 11. werd dit jubilee ten kantore gevierd. Toen de jubileerende procuratiehouder omstreeks 3 ure 's middags op het kantoor kwam, vond hij daar tot zijne verrassing de patroons met hunne dames en verdere familieleden bijeen, terwijl met het kantoorpersoneel ook eenige bazen der fabriek bijeen waren. Nadat een luid hoera had weerklonken, nam de beer Herman Jansen het woord en huldigde in eene waardee- rende toespraak de langdurige trouwe diensten die de geachte jubilaris had bewezen aan de firma in de verschillende phasèn die zij in die meerdere tientallen jaren had doorloopen. I Als stoffelijk blijk van waardeering werd aan dit huidewoord verbonden een gesloten couvert, die dankkaar werd aanvaard. Daarna deed het kan toorpersoneel zijne vriendschappelijke belangstelling blijken bij monde van den boekhouder, den heer G. M. H. Oosterholt, die den jubileerenden chef na ean waardeeronde toespraak een gouden lorgnet als aller blijvend aandenken vereerde. Toen trad nog de fabrieksbaas Jan Wesbeek naar voren en bood den door allen hoog geachten jubilaris met een passend huidewoord een sierlijke sche merlamp, die als huldeblijk van het fabrieksper- soneel zeker nog lang in des jubilaris woning dezen heugelijken dag in herinnering zal houden Met enkele woorden dankte de bewogen jubilaris allen, hen toewenschend dat ook zij eenmaal een jubilee in dienst der firma zouden vieren, bij wie meerderen reeds zoovele jaren iu dienst zijn. Ten huize van den jubilaris, waar ook nog menig voorwerp van uitgebreide deelneming in dit ambtsjubilee getuigde, werd gisteren receptie gehouden en mocht de heer Meijer op de meest overtuigende wijze ervaren, dat zijn jubilee in ruimen kring werd medegevierd. Dat hem nog vele gelukkige jaren in dienst der firma Jansen mogen geschonken worden, zullen zeker met ons zeer velen wenschen. Eergister werd met goed gevolg van de Werf Gusto der Firma, A. F. Smulders te Schiedam de romp van een 60 tons kraan te water gelaten, welke deze firma voor buiten- landsche rekening in aanbouw heeft. De hoofdafmetingen van dit vaartuig zijn lengte 28 Meter, breedte 11.50 Meter, holte 2.75 Meter. Deze kraan zal voorzien zijn van een twee- cilinderige hoogdruk-machine kunnende 100 I.P K. ontwikkelen en een ketel van 47 M2 verwarmend oppervlakte, werkend onder een stoomdruk van 8 K.G. Tevens zullen de noodige stoomlieren aanwezig zijn voor het bedienen der ankers en het manoeu vreeren van dit vaartuig. Het vaartuig zal naar de plaats van bestemming worden gesleept. Giste r-m iddagwerdaande Hoofd- straat met een steen de ruit eener tapperij ver brijzeld. De dader nam daarop de vlucht. Een onderzoek wordt ingesteld. Heden-morgen is het driemast tankschip »Rockicat" nabij den tweeden steiger van de Maaskade aan den grond geraakt4 sleep- booten trachten van-morgen tevergeefs het schip af te sleepen heden-avond, bij hoog water, zal dit met 6 booten nog eens worden beproefd. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 3 Jan. v. m. 0.29 n. m. 1.03 UIT ROTTERDAM. De heer S. van der Griendt, een koopman uit den Haag, kwam Dinsdagmiddag ten kantore van de Wissel- en Effectenbank op de Blaak alhier, voor zaken. Hij legde twee bankbiljetten van 11000 voor zich neer, en in den tijd dat hij op de afwikkeling van zijn zaak wachtte, heeft een onbekend gebleven gauwdief de twee bankbiljetten gestolen. De dader is vermoedelijk iemand van omstreeks 50 jaar, met kortgeknipten grijzen knevel, als heer gekleed. Van vijf op den Schiedamschen weg alhier 'n aanbouw zijnde huizen is ten nadeele van de bouwondernemers K. en van D. een aantal zinken afvoerpijpen gestolen. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 31 December 1912 des namiddags 2 ure (Vervolg.) Grondverkoop. 2. Verzoek van de N. V. »Werf Gusto", voorheen de firma A. F. Smulders, om haar het getieele stuk grond te verkoopen ten Westen van haar eigen terrein en ten Noorden van de Kaarsenfabriek »Apollo", voor f7.per M2, met advies van Burgemeester en Wethouders. In hun advies zeggen B. en W dat hun de geboden prijs van f7.—, gehoord de commissie van het Grondbedrijf, niet onaannemelijk voor komt, en zij de vergadering voorstellen op het verzoek in te gaan. Bij de beoordeeling van de koopsom, zeggen B. en W., dient er rekening te worden gehouden, dat, behoudens een afzondering, zooals is aange geven bij het uitbreidingsplan, voor het Oostelijk gedeelte der Gemeente, van het terrein niets afgaat voor straataanleg en daarvoor ook geen kosten zijn te maken. Hierbij komt dan in behandeling de motie- De Bruin »De Raad, van oordeel dat het niet wenschelijk is de d.d. 16 Dec. door de firma Smulders aange- vraagden grond te verkoopen, gaat over tot de orde van den dag." De heer Evers merkt op, dat, toen hij voor stelde eerst uit te maken of dezen grond in erf pacht of bij verkoop zou worden uitgegeven, de heer De Bruin hem daarvan een verwijt maakt en nu komt de heer De Bruin met het zelfde voorstel. De heer De Bruin zegt, dat de omstandig heden niet gelijk zijn toen ging 't over het voor stelSmit, dat zoo maar niet weg te redeneeren is, nu gaat 't alleen over dit voorstel, terwijl het v®orstel-Smit reeds is opgeborgen. Spr. acht dit verstel tot verkoop van gemeentegrond geen zaak die zoo maar tusschen neus en ooren afgedaan wordt, maar een zaak waaraan al te veel vast zit, nog niet eens lettend op de waarde bepaling van den grond. Wel wordt opgemerkt, dat het College gehouden was, de zaak zoo spoe dig mogelijk af te handelen, er was dus een ulti matum gesteld, maar dat hebben wij al meer gehad maar als 't dan was verworpen, kwam men toch weer op de zaak terug. Voor hem staat 't absoluut vast, dat wij dezen grond niet moeten verkoopen, en nu zegt men wel, dat deze grond niet aan de Maas gelegen is, maar men zegt ook wel, dat er in Nederland geen bergen zijn zooals in Zwitserland. Wij zien Rotterdam doorwerken, doorwerken zelfs met ontzaglijke kracht. Wie van de Raadsleden weet, hoever die ontwikkeling gaan zal, welke veranderingen wij nog zullen zien. Enkele jaren geleden had niemand zich zulke verauderingen gedacht, Vlaardingen ook niet, dat zich een groot gedeelte grond voor den neus zag wegkapen en nu geen ruimte tot uitbreiden meer heeft Hebben wij in den Boschpolder reeds een les gekregen, er is daar in de buurt nog wel een ander stuk grond, dat Rotterdam ons nog wel voor den neus weg kan kapen, Wij kunnen wel als Vlaardingen kinderlijk bezwaar inbrengen bij Ged. Staten, maar dat zal ons mets baten. ln dit verband brengt spr. ook eene annexatie van Schiedam bij Rotterdam ter sprake men kan daar voor of tegen zijn en hij kan niet zeggen, dat hij een groot bewonderaar daarvan is maar als het algemeen landsbelang met de ontwikkeling van Rotterdam gemoeid is, moet men zich daar tegen niet verzetten, dan moet men zorgen, dat geen hinderpalen die annexatie in den weg staan en zorgen haar voor Schiedam zoo voordeelig mogelijk te doen zijn. Als Schiedam zijn beste gronden, de gronden aan de Maas, als 't ware gaat weggeven, dan wordt dat voor Rotterdam een bezwaar Schiedam te annexeeren en wordt 't hier een achterstadje, dat niet tegen de concurrentie kan ophoeren. Spr. meent dat Schiedam nog geen geldgebrek heeft en dat 't zich van zijn grond nog niet direct behoeft te ontdoen liever ziet hij daar de voetballers nog wat voorttrappenwant hoe langer zij trappen, hoe meer waarde de grond daar krijgt. Spr. verweert zich hier tegen het verwijt, dat de sociaal-democraten de groot-indus trie zouden tegenwerken. Zij zien de onmogelijk heid in de groot-industrie tegen te werken; hij en zijne partijgenooten willen deze industrie evenals iedere andere helpen maar door,., erfpacht, al zegt men dan ook dat zij geen erfpacht wil aanvaarden. In dit verband wil spr. dan verder een stukje geschiedenis gevenhij herinnert er aan, dat deze firma in 1901 van de gemeente 57500 M2 grond heaft gekocht tegen 11.50, waarvoor de gemeente dan bruto f86250 heeft ontvangen: dat was kostbare grond aan de Maas zonder eenige beperking, maar na aftrek van de te maken kosten, o.a. van een brug over de Voorhaven en een stormvloedkade, zijn er slechts 166000 zuiver in de gemeentekas gevloeid. Toen werd reeds door den heer Vurtheim opge merkt, dat daar in de buurt grond tot veel hoogaren prijs werd verkocht en, waar deze grond nu dan toch al f7 waard is, rekent spr. uit, dat de firma Smulders in 1901 reeds een cadeautje van f336 000 van de gemeente heeft gehad. De wethouder G o s 1 i n g a onderbreekt, dat de heer De Bruin o.a. de kosten van ophooging van het laag gelegen land geheel buiten rekening laat. De heer De Bruin vervolgt, dat, wanneer' hij hier alle cijfers te berde moest brengen wij met Nieuwjaar nog niet klaar zouden zijn. Hij ver zekert gehoord te hebben, dat een van de Raads leden, die toen met het voorstel meeging, zei toen zijn wij zeker gek geweest. Waarom acht de firma Smulder den grond thans zooveel meer waard, dat zij nu een bod van f 7 op dien grond doet. Spr. meent dat Grondbedrijf dan nu toch zeker wel de koe bij de horens zal hebben omtrent de waarde van dien grond er dan den gesteiden prijs daarvoor moest handhaven. Als hij goed is in gelicht, wil Rotterdam heelemaal geen grond aan de rivierovers verkoopen, maar verhuurt dien zoo duur mogelijk voor f25 of f60 per M2. Nu we ten wij wel, dat wij hier dergelijke prijzen voor den grond niet kunnen bedingen; maar hier ont breekt toch elke vaste gedragslijn voor de waar debepaling van gemeentegrond. Spr. vraagt dan ten slotteWaar halen B. en W. den moed van daan om voor te stellen, dezeu grond voor f7 te verkoopen. Hij zou daarom gaarne zien, dat het geheim voor de notulen van de betrokken besloten zitting werd opgeheven en zij in openbare verga dering werden voorgelezen. Waar toch werd voor gesteld dien grond voor f5.50 te verkoopen en nu voor 17, meerit hij, dat de gemeente toch niet als een jood aan de markt moet staan daarom zag bij gaarne het geheim van de notulen dier zitting opgeheven, opdat aldus zou blijken wat omtrent de waarde van dien grond is besproken. De Voorzitter vraagt, of dit laatste voor stel omtrent de notulen wordt ondersteund, alvo rens verder de motieDe Bruin in behandeling te brengen. De heer De Bruin meent, dat eerst door openbaarmaking van bedoelde notulen omtrent zijne motie licht moet worden verspreid, alvorens over zijne motie kan gestemd worden. De Voorzitter zegt, dat de Raad het ge heim dier notulen kan opheffen. De heer Houtman acht 't ook wenschelijk, om de discussie te vergemakkelijken, dat het ge heim omtrent die notulen wordt opgeheven. Wij weten toch dat verschillende leden in die verga dering een veel hoogeren prijs hebben genoemd. Als zij daarover goed hebben nagedacht, dan zullen zij niet zoo spoedig tot een veel lageren prijs tot verkoop bereid zijn. Wat spr. betreft, hij meent hetzelfde standpunt als toen in te nemen. De heer Wittkampf zegt, dat, hoewel hij voor het voorstel wel iets gevoel, hij 't toch be zwaarlijk acht het geheim dier zitting op te hef fen die geheime zittingen zullen aldus hun doel geheel gaan missen. De heer K o o p m a n s is 't in dezen niet met den heer Wittkampf eens. De zaak is wel in comité-generaal voorbereidmaar als de geheim houding niet meer noodig is en openbaarmaking niet meer kan schaden, is de oorzaak verjaard en kon de opanbaarmaking worden toegestaan. De wethouder, de heer Goslinga, begrijpt niet wat de heer Koopmans met verjaring 'be doelt het jaar is nog niet eens om en nu zou de oorzaak der geheimhouding reeds verjaard zijn. Weth. is er niet tegen het resultaat der geheime vergadering te bespreken, maar wil niet de notu len openbaar gemaakt zien. De heer Koopmans meent toch, dat als het motiefder geheimhouding is vervallen, er geen reden is, die notulen niet publiek te maken, De Raads leden spreken hier toch als vertrouwensmannen der burgerij, die hun tong in bedwang weten te houden; waarom zou dan niet publiek herhaald kunnen worden, wat in geheime zitting is gezegd. De heer De Bruin betoogt, dat waar de heer Wittkampf van gevaar en misbruik sprak, 'ttnch de Raad is die over de openbaarmaking beslist't gaat hier toch niet, om het recht van het spel maar om de knikkers, over hetgeen omtrent de waarde van dien grond gezegd is daarom wil hij de notulen van die geheime verga dering openbaar gemaakt zien. De wethouder, de heer Lagerwey, vraagt welke notulen De heer De Bruin zegtde notulen van de vergadering van 12 Mei. De wethouder, de heer Lagerwey, zegt, dat hij in die vergadering voorzitter was en het voor stel van geheimhouding gedaan werd uit 't oog punt van het gemeentebelang. Het gemeentebe lang was uitsluitend het standpunt dat tot ge heimhouding deed besluiten. De heer Scheffers verlaat de vergadering. Na korte discussie over de zaak der geheim houding tusschen de heeren Vander Velden, De Bruin en Wittkampf, zegt de heer Van der Hoek, dat hij van de besprekingen toen gehouden, niet voldoende op de hoogte ié. Niet alle leden, nu tegenwoordig, waren in die ge heime zitting aanwezig. Gaarne zou hij dus de besprekingen vernemen, daar hij anders moeilijk over de zaak kan oordeelen. De Voorzitter zegt, dat de notulen dier geheime zitting nog een week geleden ijn comité) zijn voorgelezen. De heer Van der Hoek betwijfelt toch of de leden 't voldoende weten De Voorzitter meent toch met den heer Lagerwey dat men de geheimhouding omtrent de besprekingen in comité-generaal niet moet opheffen. Hoewel de leden wel niet zoo rap van tong zijn, dat zij er alles in comité uitflappen, acht hij 't toch een gevaarlijk incident. Hij gelooft niet, dat dit in een gemeente in Nederland voor komt. Wordt het voorstel ondersteund, dan zal hij 'tin stemming brengen; maar, waar hij ook be twijfelt of er éen vaste waardebepaling in bedoelde vergadering genoemd is, acht hij 't gevaarlijk tot die publicatie over te gaan. De heer mr. Kavelaars acht dat te meer gevaarlijk voor een' vergadering als die, welke zoo haastig en verward is. De heer De Bruin houdt vol, dat er in die vergadering een prijs vastgesteld is. Als de voor zitter dat niet wist, had het College hem daarvan op de hoogte moeten stellen, dan had hij zich bij zijn onderhandelingen met de betrokken firma daarop kunnen baseeren. Spr. meent op grond van hetgeen toen besproken is, dat de prijs nu voor dien grond geboden, te laag moet worden geacht. De heer Houtman vraagt of niet een wet houder iets kan mededeelen omtrent den prijs toen besproken. De wethouder, de heer Goslinga, zegt, dat het College, bij de uitgebreide discussie, hunkert om ook iets te zeggen. De wethouder, de heer Lagerwey, zegt, dat aan het besluit in geheime zitting omtrent den prijs (feitelijk) genomen, volle recht is ge daan. De heer Wittkampf vraagt of er bezwaar is de conclusie dier zitting mee te deelen met weglating van al het andere. De Voorzitter zegt, dat hij niet speciaal wil spreken over deze zaak, maar over de gevolgen die het voorstelDe Bruin over het geheel voor het gemeentebelang zal hebben. De heer De Bruin handhaaft zijn voorstel. Hij meent, dat als in geheime zitting een besluit is genomen, 't niet aangaat, B. en W. dat aan hun laars hebben gelapt. De Voorzitter zegt, dat hij er tot zijn grooten spijt met bij is geweest. Een dergelijk besluit mag niet in een geheime vergadering genomen worden. De heer Evers acht de gehouden discussie zeer inconsequent, 't Gaat hier alleen over het al of niet uitgeven in erfpacht en er is dus geen reden de notulen der vergadering van 12 Mei openbaar te maken. Het voorstel tot openbaarmaking wordt ver worpen met 116 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Westendorp, Goslinga, Koopmans, Van der Hoek, De Bruin en Houtman. In behandeling komt nu verder de motie van den heer De Bruin »De Raad, van oordeel dat het niet wenschelijk is, de dd. 16 dezer door den heer Smulders aan- gevraagden grond te verkoopen, gaat over tot de orde van den dag." De heer Houtman zegt, dat, waar hij voor erfpacht is, toch de kwestie den grond tot meerderen of minderen prijs te verkoopen, zich wel eens kan opdringen; moet hij daar nu over spreken of later. De Voorzitter zegt, dat 't hem aangenaam zal zijn, als eerst de kwestie door de motieDe Bruin gesteld, wordt afgehandeld. De wethouder, de heer Goslinga, meent tegen de wijze waarop deze zaak behandeld wordt, te moeten protesteeren het College is tot heden nog niet aan het woord kunnen komen. De heer Houtman begint dan de vraag te stellen of over het heele voorstel het ja of neen moet worden uitgesproken. De Voorzitter meent toch, dat 't eerst over de motie gaat. De heer Houtman meent toch, dat over het heele voorstel nu geen besiuit kan genomen wor den de Raad wordt allengs verlaten de heer Scheffers is reeds weg en de heer Koopmans gaat ook weg. De wethouder, de heer Van Westendorp, begrijpt dat men ten opzichte van de kwestie verkoop of erfpacht, ten opzichte vooral van dezen waardevollen grond, van meening kan verschillen maar hij heeft als Raadslid nog een ander be zwaar om dezen grond nu reeds aan de firma Smulders af te staan 't is toch nog niet geble ken of zij van de electriciteitslevering der ge meente gebruik zal maken. Waar hare beslissing ten deze opzichte van invloed zou zijn op zijné stem, zou hij die eerst willen kennen, alvorens omtrent dezen grondafstand een besluit te nemen. De heer Van der Velden meent, dat men B. en W. kan machtigen om onder zekere voor waarden op de betrokken vraag in te gaan. De heer Wittkampf meent ook, dat die kwestie van stroomlevering eerst moet worden opgelost; de Raad kan nu nog besluiten. De heer Evers constateert, dat men 't dus wil doen afhangen van al of niet-stroomlevering. De wethouder, de heer Van Westendorp, wil zijn voorstel om de beslissing op de aanvrage der firma Smulders uit te stellen, tot dat haar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2