Dagblad voor Schiedam Omstreken. f f Iflfl - f en r:r m De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering Vrijdag 3 Januari 1913 *o 10513 36^ Jaar£&ijj£ overeenkomstig op ie polis vermelde voorwaarden. I I UU een duim Officleole berichten. Kennisgeving. Buitenlandse!! Nieuws. FEUILLETON. Een geheimzinnige geschiedenis Verspreide berichten. Binnenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., Iranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. b*j levenslange De b« verlies van geheele I ƒ1111 een hand, invaliditeit8 U U voet of oog verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandscho Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam I U U wijsvinger;; I U bij verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Brengen ter algemeene kennis, dat aangezien het deskundig onderzoek nog niet geëindigd is, met betr ekking tot het verzoek van A. J. Vrodebregt Hzn. om vergunning tot het oprichten van een wasch- en strgkinriohting in het pand West molenstraat no. 16/18, kadaster Sectie C nos. 665/666, gedreven door een stoommachine van 8 P.K. en een stoomketel van 20 M2 verwarmings oppervlak, de beslissing op dit verzoek is ver daagd. Schiedam, 2 Januari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. De Times" bevat den tekst van het antwoord, dat de foondigë-nooten, na het anderhalf uur sa men overwogen te hebban, op Turicije's nieuwe voorstellen hebben gegeven'. Aangaande Thracië noemen, de bondgenooten het voorstel onaannemelijk, aangezien liet daar den geëischten afstand van grondgebied weigert. 'De „Titles" y^ndl, il&.4fLda&-Van iytdp^n. hoewel de meeste voorstellen van Tüfkijie zijn afgewezen, een stap tot den vrede is geweest. Dillon weet in de „Daily Telegraph" nog mede te deelen, dat R-esjid pasja liet uitkomen, dat, waar Tubkije over een nieuwe grens ais ach am Bulgarije eii Turkijo wil onderhandelen, afstand van gebied niet is uitgesloten. Als de Turksche afgevaardigden- morgen h/ujn nieuwe lastgeving nog niet hebben ontvangen, wordt de zitting van de conferentie vermoedelijk tol Zaterdag uitgesteld. Uit Sofia wordt aan de „Kölnische Zeitung" gemeld Ook hier wenscht men, dat er spoedig vrede zal worden gesloten. Men begrijpt echter zeer geen, dat de Turken zich niet terstond bereid verklaren, tie voorwaarden van bet Palkanver- bond te aanvaarden. Men ergert er zich ook niet aan, dat de Turken Adrianopel, Dzjanina on Sko-e- tari in bezit trachten te houden. Te Londen voert men niet alleen onderhande lingen, men drijft er ook handel. Niemand 'heeft verondersteld, dat de onderhamelingen spoedig afgeloopen zouden zijn. Men duidt het den Turken ook niet euvel, dat ze nog altijd op Europeesche verwikkelingen ho pen. Van beide kanten dreigt men met het heitope- nen van de vijandelijkheden en moge ook, ien- minste aan Bulgaarse hen kant, het besluit vast 3) Uw oom was een groot verstand groote gebre ken, die hem een langen sleep van rampen brach ten, had hij. Met zijn heel groot verstand heeft hij niets ingerichtzijn fouten zijn lang uitge boet wat zijn ongelukken betreft, die hebben mij wellicht dieper getroffen dan hem zeivenHeeft zij u nog iets meer gevraagd vroeg hij ruwweg aan vrouw Rusk. Neen, Mijnheer, antwoordde deze met een buigende beleefdheid. Ook is het niet noodig, mijn kind, dat gij hierover thans iets meer verneemt. Peins niet meer over uw oom. Daar zal wel eens een dag komen dat gij er meer over te hooren krijgt en dan zult gij zelve kunnen oordeeien wat onrecht ellendelingen hem aandeden. Snel keerde hij naar zijn bibliotheek terug Vrouw Rusk moest hem volgen. Aan deze werd hier, geloof ik, streng opgelegd mij nooit ofte nimmer meer over oom Silas te spreken. Ook mijn kamermeid Mary werd waarschijnlijk van dit verbod op de hoogte gebrachtwant uit beiden kreeg ik van dezen oogenblik af geen gebenedjjd staan, z-oo noodig weer te gaan vechten, toch behooren die dreigementen bij het handel drij ven. In werkelijkheid is men er van overtuigd, dat Turkije-, -na eenige tegenstribbeling, waardoor wel licht de onderhandelingen op het punt zullen komen van afgebroken te worden, zal toegeven en ten opzichte van de vaststelling der grenzen met het Balkanverbond tot overeenstemming zal ik om e n. Vrees voor ©en hervatting' van de vijandelijk heden is tot nog toe- geheel ongegrond. Men zal van beide zijden wat toegeven. De gezantenconferentie. De gte-zantenbijeenikomsten op het ministerie van buitenlandsche zaken, onder voorzitterschap van Grey, zijn gistermiddag hervat, im over de onder scheidene vraagstukken, door den Balkanoorlog op het tapijt gebracht en de grenswijziging -n, -die er h-et gevolg van zijn, te beraadslag' n. Ik conferentie duurde zeer lang'. Men hoeft echter niet openbaar gemaakt, waar. over de Beraadslaging geloopen heeft. Albanië. Daar de mogendheden zich bereid hadae-n ver klaard, het beginsel van de autonomie van Al banië te .aanvaarden, hoeft zich een c'eleguiie van drie Albaneezen naar Engeland begeven om ten opzichte van de onderdeelen van de regé- ling van deze zaak voorstellen te doen. Die delegatie is te Londen aangekomen en heeft gistermiddag een onderhoud gehad mer den onderstaatssecretaris Sir Arthur Nicholson aan .wie'a gjjj werd.voorgesteld door een lid van- de Balkancommissie uit het Lagerhuis. RUSLAND. Volgens e-c-n telegram uit Petersburg aan het „Berliner Tageblatt" moet de Engelsche gezant aldaar op Nieuwjaarsavond in de Engelsche club een politieke •redevoering' hebben géhoudén. Hij zeido o.a„ da,t door de Europe-esche verwis,te lingen de betrekkingen tusschen Rusland en E-h- goland veel hartelijker zijn geworden. Engeland heef! Rusland bij d-e oplossing der Balkan-vraag stukken steeds eerlijk ter zijdie gestaan. Dé gé- zant was van meening, dat de politieke horizon in Europa ©enigszins verhelderd was. SPANJE. Koning1 Alfo-ns heeft in den ministens ui een lofrede o-p Maura gehouden en zijn vertrouwen in het kabinet uitgesproken. Romano nes, de minister-president, verklaarde, dat het terugtrekken van Maura voor hot land een zware slag' was. ITALIë. Uit het pas verschenen „Aninuario Pontif;c:o" blijkt, dat gedurende de regeering van Paus P.ius X 38 kardinalen zijn overleden, v.an wie 4 in den loop van dit jaar. Het oudste lid in ja ren van het H. Collage is kardinaal di Pietro (85 jaren), het jongste kardinaal Merry del Val woord over mijn oom meer. Maar ook van stonde af aan werd mijn nieuws gierigheid geprikkeld. Ik wilde en moest er meer over weten. Na aanschouwde en bestudeerde ik het prachtige beeld, dat ik soms droomend voor mijn geest in vleesch en bloed zag omwandelen. II Mjjne nieuwe gouvernante. Veertien dagen, nadat vader mij de geheimzin nige aanduidingen over de kast in de bibliotheek geven had, stond ik 's avonds alleen aan het ven ster. Van uit den wolkenloozen hemel zilverde de maan de bladerlooze boomen die hun schaduwen op de graszode afteekenden. Een beetje links zag ik de treurwilgen, die met moede armen het graf mijner moeder beschutten, in den levensbloei weggerukt. Droef mijmerend staarde ik naar de trouwe wachters bij moeders assche, dacht ik aan vaders geheim, aan zijn reis Nog weemoediger werd ik. Eensklaps ontwaarde ik op de graszode een onbekend persoon, met grijze doeken omhuld. Zij boog groetend neer en riep iets met schetterende stem. Geen woord vatte ik: met hoofd en handen maakte zij gebaren, die mij nog meer schrik op 't lijf joegen Tosn zij dichter naar het raam kwam, liep ik weg, belde en ontmoette in de voorplaats den huisbestuurder Branston Daar loopt een vrouwmensch buiten, riep ik (■'8 jaren), terwijl 'kardinaal Oreglia di Santo Stefano, evenals kardinaal di Pietro 85 jaar oud, het langst van al zijn medebroeders in het 'kar dinalaat het purper dra,at, n.l. 40 jaren. Het H. College bestaat thans uit 62 leden. OO STENRIJK-HON G ARI JE. 'Volgens een teleg'ram uit Rome aan de „Paris Midi" zou het Vaticaan uit Weenen het bericht ontvangen hebben, dat de gezondheidstoestand van keizer Franz Joseph ernstig geschokt is en dat het niet te verwonderen zou zijn, indien Binnenkort -de keizer kwam te overlijden. - In welingelichte kringen alhier is men ge neigd aan de juistheid van dit bericht geloof te slaan en men heeft den indruk, dat de mo gelijkheid1 van het binnenkort verdwijnen ties keizers van het staatkundig tooneel de voJ-xiaam- stc- reden is, die den aartshertog-troioraoipvolgeir aanleiding geeft de mobilisatie te handhaven met lel oog op alle eventualiteiten, voior.al van bin- nenland/schen aard, die den dood van keize-r B'ranz Joseph zouden kunnen vergezellen. PORTUGAL. Naar de „Times" verneemt uit Lissabon, blijft iiet er een politieke chaos. De leiders van demo craten en conservatieven beiden zeggen, dat zij geen kabinet kunnen vormen, aangezi-eh zij' over geen voldoende Kam-erm-eerdierheid beschikken. De president van de republiek vindt, dat het zit tende kabinet moet aanblijven tot de poliüexe hemel weer helder is. Er zijn dertig plaatsen ji de Kamer te bezetten. l>e verkiezing 'kan- dus hetzij democraten hetzij conservatieven een meerderheid bezorgen. Naar de „Temps" uit Londen verneemt, heeft de White- Star Company ambtelijk meegedeeld, dat Bruce Ismay, de voorzitter van de Mercan tile Maritime Company, zijn ambt heeft neer gelegd en dat Harold Sanderson hem zal opvol gen- De staking van de chauffeurs heeft zich gister zoowel te Londen als te Liverpool, uitge breid. Volgens de „Lokal Anze-iger" is de ke'lners- s taking le New-York mislukt, terwijl het „B-?r!:ner Tageblatt" meldt, dat de staking nog voortdiiur, Do „Loikal Anzeiger" bericht verder, cat 500 slakende kleermakers en kleermaaksters één dér grootste fabrieken van New-York bettor.ulen, doch dat de politie de razende bende met gum mistokken op de vlucht joeg'. Amoiikaansche oorlogsschepen zijn uit New York de „Natal" tegemoet gestoomd, het schip, dat het lijk van White-law Reid, den gewezen Amerikaansc'hen gezant te Londen, naar Amerika brengt. De „Natal", die door storm is opgehou ien, werd gisteren of heden te New York yerw.icht. Te Stuttgart heeft gister de plechtige begra fenis van Kiderlen Wachter plaats gehad Jaag ze weg, als u belieft. Branston keek door het venster. Te oordeeien naar het bleek gezicht en zijn gebiedende stem, was hij ook iets angstig Wat doet gij daar? Het antwoord in koeterwaalsch verstond ik niet en Branston liet er ommiddelijk opvolgen Verschooning, Mevrouw. Ik wist het niet. Als u 't hoekje om wil gaan, vindt u de ingangs deur. Branston kwam bij me aanloopen, zeggend Juffrouw, het is de onderwijzeres Daar stond ik iversteld van. Zou dit mensch, dat mij zooeven den doodsangst op 't lichaam joeg, mijn gouvernante zijn P Zou ik dan gedurig aan dit spokend gezicht voor mijn oogen moeten zien Vader zelf kwam mij melden dat mijn nieuwe leerares, Madame La Rougière, die hem warm aanbevolen was geworden, haar intrede gedaan had. Reeds had ik er een afkeer, een mistrouwen, een vage vrees van. En het grijze spook voor het venster had een geweldigen onuitwischbaren in druk op mij gemaakt, 's Anderdaags maakte ik nadere kennis met Mevrouw La Rougiére. Zij was niet schoon. Van kop tot teen bezag zij mij en ik haar. Op haar doorrimpeld voorhoofd, haar dichte haartooi en knipperende oogjes vond ik heel wat af te keuren. Hoe heet de juffrouw vroeg de vreemde Mathilde. Onder den lapgen volgstoet merkte men o.a. op: den Koning van Wurtemberg, den ':_kskan- selier, als vertegenwoordiger van den Keizer én de Keizerin, en Pansa, den Italiaanschen gezant, als vertegenwoordiger van het diplomatieke korps te Berlijn. Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. Uit Den Haag wordt gemeld Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, gezant van Nederland en China, die in het begin van Fe bruari zijn standplaats te Peking zal verlaten, om zijn verlof in Europa door te brengen, heeft in opdracht ontvangen, alvorens naar het moeder land te vertrekken, 'n dienstreis te maken in Ned.-Indië, teneinde persoonlijk met de Indische regeering eenige Chineesche aangelegenheden te bespreken. Zijn waarnemende opvolger te Peking, de ge zant Graaf van Limburg Stirurn, reist eveneens in het begin der volgende maand van hier naar zijn standplaats af. Het Nederlandsche Roode Kruis en de Balkan oorlog. Dr Offer li aus doelt aan het „Dev. D'gbl." mee, dat hij Zaterdag a.s.' dos morgens uit Doven ter vertrekt naar Dén Haag, alwaar des namidnaes om drie uur de instructies uitgedeeld zullen wor den. Het officieel© vertrek is bepaald op half acht 's avonds. De reis gaat geheel over land, over Berlijn, Bresiau, Boeda-Post, Belgrado, Oe&koeb naar Saloniki. Er gaan, gelijk is gemeld, «vee verplegers moe; verder 14 kisten met vérple- g'ingsartikelen. De verbintenis geldt voor drie maanden. Verkiezing Eerste Kamer. In dit jaar moeten de volgende leden der Eer ste Kamer periodiek aftreden: Noord-Brabant: W. J. H. Prinzen (R.-K.) en mr J. W. van der Biesen (R.-K.). Gelderland: mr. F. J. M. A. Reekers (R.-K.) en mr. P. C. 't Hooft (A.-R,). Zuid-Holland: mr. L. W. C, van den. Berg (A.-'R.), H. Waller (A.-R.) en J. D. baron van Wassenaer van Rosande (C.-H.). Noord-Holland: M. de Jong (Lib), mr. E. S. van Nierop (Lib.) en H. P. Staal (Lib.). Zeelandmr. C. Lucasse (A.-R.). Friesland: mr. W. J. van Weideren baron Ren- gers (Lib.) en mr. C. Th. van Deventer (V.-D,). Overijsel: dr. H, Franssen (A.-R.). Groningen: G. Zijlma (Lib.). Limburg: jhr. A. H. J. H. Michiels van Kts- senich (R.-K.). In 't geheel treden dus af 5 anlï-revoluf ïnnai- ren, 4 Katholieken, 1 Ghrislelijk-historicus, 5 li beralen en 1 vrijzinnig-democraat of 10 rechtse he en 6 linksche ledetn. Mooie zoetklinkende naam Ewel ik ben zeker dat mijn lieve Mathilde een vlijtige leer linge zal worden, niet waar ook ben ik over tuigd dat ik u hartelijk lief zal hebben. Wat heeft u geleerd, mijn lief kind Muziek Fransch Ik vertelde haar nu in welken zin ik steeds gestudeerd had en zeer dikwijls onderbrak zij mij met de woorden Ik zal u dat alles in den grond leeren. Madame La Rougiére, dit ondervond ik ook, was altijd bereid mij alles tot in den grond te verklaren. Doch hare uitleggingen misten meestal glashelderheid. Oo(c vatte ik ze niet allen. Dikwijls stelde ik haar enkele vraagjes, die haar rood-woe- dend maakten. Slank-kneukelig van gestalte was die Madame, die mij bijna altijd met een afkeurend glimlachje, met haar vermanend dik wijsvingertje op haar grove lippen, bekeek. Dikwijls bracht zij uren rond het vuur of venster door, zonder zich om iets of wat te bekommeren. Zij vertoonde mij al te veel aan stellerij, die me gladweg walgen deed. In alle oude huizen van Ensreland spookt het voor knechten en meiden. Knowl maakt op dezen regel geen uitzondering. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1