Dagblad voor Schiedam Omstreken. f Afinir™ ToU™l lü TWEEDE BLAD. Van Houtcn's RONA Cacao Gratis Ongevallenverzekering nnn by verües pir VAN HOUTEN 'S 36 ^te Jaar ran Zaterdag 4 Januari 1913 V» 10514 In onze Yroedschap. FEUILLETON. Een geheimzinnige geschiedenis O overtreft alle andere goedkoope soorten in smaak, geur, kracht en kleur. Vandaar het verbazende succes van dit uitstekende fabrikaat. QTemiikomstig op le polis vermelde voorwaarden. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., lranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De by ievenslange geheele invaliditeit verzekering wordt gewaarborgd door de by verlies van een hand, voet of oog iiollandsche Algemeene I I U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. oy verlies van eiken ande ren vinger. GrondverkoopSmulders. Benoe ming Commissielid Armbestuur. Een Raadsvergadering op Oudejaarsdag mag zeker wel tot de groote zeldzaamheden in de ge meentelijke geschiedenis van ons land gerekend worden. Toch hebben wij hier op St. Sylvesterdag zulk een vergadering gehader moeten dus wel dringende redenen geweest zijn, die het Dag. Best. genoopt hebben de vergadering op dezen ongelegen dag bijeen te roepen en 't velen menschen zoo lastig te maken als 't met deze bijeenroeping deed. De vraag rijst, waar 't hier ging om den bekenden grond verkoop "aan de firma Smulders, of B. en W. tegen het feitelijk ultima tum dier firma, dat 1 Januari als den fatalen ter mijn aanwees, niet een wat krachtdadiger hou ding hadden kunnen aannemen en die firma be duiden, dat 't met aauging in een veertien daag tijds, waarin de beide werkelijk korte weken van het eind des jaars zijn vervat, deze gewichtige zaak af te handelen. Dat dit forceeren van een Raadsbesluit in de vergadering ontstemming wekte, was in geheel het langwijlig debat maar al te goed op te mer ken, al behoefde 't dan ook niet te leiden tot de feitelijke obstructie die van links in deze Oude- jaarszitting werd gevoerd. Want obstructie mo gen wij :t..w£i noemen, waar in, deze vergadering van links zoo lang en zoo breed met veelvuldige herhalingen gedebatteerd werd, dat het College bijna niet, eerst aan het eind der vergadering, aan het woord kon komen. Aanvankelijk liep het debat over uitstel tot »eene" volgende vergadering, zooals vroede Van der Hoek voorstelde. Als eene intermezzo kwam daarbij in debat het voorstel— Smit om geen enkele strook gemeentegrond aan de Maas binnen een bepaalde diepte te verkoopen. Gelukkig was de voorsteller niet in de vergade ring, anders ware het debat over dit tusschen- werpsel nog langer gerekt, nu werd 't na eenig debat veilig «opgeborgen" door 't in handen te stellen van B. en W., die er advies over zullen uitbrengen. Nadat de Raad na uitvoerig debat het uitstel- voorstel met besliste meerderheid had afgewezen de bedoeling met «enne volgende vergadering" was maar al te duidelijk volgde een langwijlig debat over de motie—De Bruin, het oordeel van den Raad uitsprekend dat 't niet wenschelijk is den door de firma Smulders aangevraagden grond te verkoopen. Er zijn in het langwijlig debit over deze motie merkwaardige dingen gezegd de annexatie van Schiedam bij Rotterdam was daar bij schering en inslag. Opmerkelijk was dan ook in deze buitengewone vergadering niet alleen de ongewone belangstelling, waar de tribune dicht was bezet, maar ook het feit dat een eigen re dacteur der »N, R. Crtoud-Schiedammer, als verslaggever kwam, terwijl die taak anders veilig 4) Rachel Ruthyn, een beroemde schoonheid uit den tijd van Koningin Anna, die uit liefde stierf voor haar vermoorden verloofde in de Nederlanden, sleept 's nachts haarzijden rokken door de gaanderijen en gangen. Niemand heeft haar ooit gezien,, maar het oor onderscheidt gansch goed het rokkengeruisch en voetenge- slof. En als het onweert gaan doffe akelige zuch ten op. Ook is er nog „De man met de toorts" die haar rooden schijn uitwalmt. Meest waar hij om in de bibliotheek. In tegenstelling met „Lady Rachel", die men enkel hoort, ziet men werkelijk de roodgloeiende fakkel. Bij zeker om standigheden, als er iets kwaads in de lucht hangt, dan zwaait en zwenkt die omdolende man met zijn karbonkelenden gloed boven zijn hoofd. Dit is een kwaad voorteeken. Ik weet niet of Madame deze legende kende, htaar zij maakte Mary en mij angstig toen zij Vl°eg wie toch na middernacht in den gang r<?nd ging, die op haar kamer uitgaf. Zij had Kiemand zuchtend de trappen hooien afdalen. aan den bekenden correspondent alhier wordt overgelaten. Daaruit blijkt wel, dat er achter dezen grondverkoop meer zit dan velen wellicht vermoeden t „kriselt aan de Maasoevers tot ver in de richting van het eindpunt van den Nieuwen Waterweg.Vermoedelijk zal een niet verre toekomst het juiste licht werpen op de zonderlinge feiten die wij thans in en om onze gemeente waarne men. Vroede De Bruin heeft over zijne motie een waren boom opgezet. Niet alleen de annexatie bij Rotterdam, maar ook de waardevermeerdering van den grond en het standpunt dat de sociaal- democratie tegenover de groot-industrie inneemt, werden daarbij uitvoerig ter sprake gebracht. In d't verband gaf onze roode vroede zelfs een stukje geschiedenis dat moest bewijzen, de firma Smul ders reeds bij de vestiging harer fabriek, in 1901, een cadeautje van f336.000 van de gemeente had ontvangen excusez du peu. In dit zgn. kik- vorschenland (laag gelegen) sprongen toch zilveren kikvorschen Over de opheffing van het ge heim der notulen van de vergadering van 12 Mei 11., waarin de eerste aanvrage van de firma Smul ders werd besproken en een veel hoogeren prijs zou zijn genoemd, is mede nog langwijlig gespro ken. Terecht is de meerderheid van den Raad daar niet op ingegaan, begrijpend dat hier een gevaarlijk precedent zou worden gesteld, dat alle geheime vergaderingen in de toekomst illusoir zou maken. Als tusschenspel in het langwijlig debat kwam nog de kwestie van electriciteitslevering der ge meente aan de firma Smulders, door den wethou der Van Westendorp opgeworpen. Men begrijpt dat dit een machtige factor was in het vraagstuk van dezen grondverkoop de gemeente heeft bij de verplichtingen die zij in de electriciteitskwestie tegenover Rotterdam op zich neemt, zeker bij zonder op een groote leverantie aan de firma Smulders gerekend. De Raad heeft te dezer zake wel terecht besloten, de stroomlevering niet als bepaalde voorwaarde aan dezen grondverkoop te verbinden. Meenen de beide - betrokken pai tijen, dat de geboden prijs aannemelijk is, dan moet men daaraan geen voorwaarden verbinden. Intus- schen mag men vertrouwen, dat de firma Smul ders wel iets zal gevoelen voor de belangen der gemeente die haar ten slotte wel ter wille was en dat zij die gemeente in haar zwaarwichtige onderneming zal willen steunen. Na de uitvoerige rede van den wethouder Van Westendorp, die hoofdzakelijk een pleidooi voor erfpacht en eene aanbeveling der veelbesproken annexatie was, en eene philipica van den heer Houtman tegen de firma Smulders, die niets in het belang der gemeente en voor dagopleiding van de kinderen harer werklieden doet, kwam einde lijk het College bij monde van den wethouder Goslinga, voorzitter der Commissie van Grondbe drijf, aan het woord. De heer Goslinga heeft het voorstel zeker op uitnemende wijze verdedigd. Hij heeft met gloed van overtuiging aangetoond, dat de geboden prijs aannemelijk was voor dit terrein, dat niet voor de scheepvaart geschikt is te ach ten. Terecht heeft hij betoogd, dat wij, bij op droging van de oude groote bron van bestaan, op het verkrijgen van nieuwe bronnen van bestaan, het uitbreiden der arbeidsgelegenheden, moeten bedacht zijn. Zeer juist was zijn betoog dat wij moeten bevorderen het algemeen belang, dat wat met elkaar dat algemeen-belang vormt. Inderdaad, waar het gevaar niet denkbeeldig was, dat deze firma bij weigering van hetgeen zij noodzakelijk lot uitbreiding noodig heeft, hare fabriek zou ver plaatsen, zooals zij reeds eens heeft gedaan, terwijl bij toestaan van wat zij onvermijdelijk behoeft, de arbeidsgelegenheid ook voor Schiedams ingezete nen zich zal uitbreiden, was het ingaan op haar wel aannemelijk bod een daad van wijs beleid te achten. Nadat de Voorzitter nog had betoogd, dat 't un fair zou zijn tegenover de firma Smulders, die reeds grond aldaar bezit, haar nu te weigeren, wat zij tot uitbreiding van haar bedrijf noodig heeft, gesproken had van het oplichten van een klein tipje van den sluier die de oppositie tegen dit voorstel bedekt (annexatie) en ook gewaagd had van persoonlijke veeten, zeide hij art. 18 van het orde-reglement te zullen toepassen. Dat arti kel geeft den voorzitter het recht da discussie te Tweemaal had zij haar deur geopend en ge vraagd wie dat was. De onbekende persoon was terstond naar haar toe gekomen, maar z(j had haar deur voor zijn neus gauw gesloten. Den eersten keer, dat de onderwijzeres dit vertelsel opdischte, kreeg ik schrik Doch spoe dig 1 ek het mij een oud historike. dat bij de ander spokende legenden van Knowl kon ge- schuifd worden. Doch acht dagen later gebeurde nu iets, dat mij den moed in de schoenen deed zinken. Mary was mijn nachtlamp gaan halen. Intus- schen liet zij een stukje kaars brandend bij mijn bed staan. Voor hare terugkomst was ik ingedommeld, Toen ik opwakkerde, was de kaars uitgebrand en een vluchtige stap in den gang deed mij uit mijn bed springen. Het gedacht van de bedoelde verschijning speelde geenszins in mijn hoofdik meende Mary met haar licht te zien. In plaats van haar. volkomen duister nis en een bloote voet scheerde de ruijne wij vielen bijna Mary! schreeuwde ik. Geen antwoordenkel hoorde ik een rokge ruisch naar een hooger verdiep. IJskoud van angst keerde ik naar mijn kamer terug. Het deurgeplof wekte Mary, die sedert een half uurtje te bed lag, uit haren slaap. Later vernam ik dat. een der meiden's nachts was opgestaan om een buitenblinde "dicht te maken en dat zij door de vensters der biblio theek een groot licht gezien had „alsof het de Man met de toorts in zijn kwaadste dagen ge weest was." Aanstonds verdacht ik Madame hier de hand in te hebhen. Hierdoor verminderde mijn licht vaardig bijgeloof, maar mijn misnoegdheid tegen de leerares groeide sterk aan. Rusk moest niet veel van haar hebben en onze Madame werd met den dag slechter ge luimd. Bij ongunstig weder wandelden wij dagelijks op het terras vóór het huss. Anders knorrend en zwijgend, werd zij eensklaps lief en teeder om mij aaiend te vragend - Zijt u vermoeid? Is het u niet te koud. mijn engeltje lief? Eerst verwonderde mij die plotselinge lieftal ligheid erg, doch een dag later begreep ik dien overgang heel goedmijn vader stond óns van achter het venster te bespieden. Hoe moest ik mij met dit vrouwspersoon gedragen Ik kon haar zien noch luchten en 's avonds -in de studiezaal mocht ik haar nog het minste als ze daar boos-nurksch te mijmeren zat. Zoo dra zij merkte dat zij gezien werd, greep zij onmiddelijk naar haar Bijbel om zich vroom te toonen, maar las nooit een regelhet boek ble^f altijd op dezelfde bladzijde open. Nochtans stond zij in hooge achting bij onzen rector, dien zij honing om den mond si reek met hem veel van gewijde en heiligèT dingen te toonen en te vertellen. Ook. meende de brave eerwaarde dat zij mij (100) buitengewoon liefhad, want onder de oogen van de lui zou men gezegd hebben dat haar liefde voor mij grenzeloos was. Mijn vader, die gedurig van mijn revolutie geest op de hoogte gehouden werdj liet me op een morgen roepen Waarom maakt gij het Madame zoo over dreven lastig vroeg hij mij. Zij doet zooveel voor u, zij mint u toch zoo teer. Gij toont u fel ondankbaar jegens haar. Zij heeft me toela ting gevraagd u te mogen straffen. Heb geen vrees, dit zal toch niet gebeuren. Maar gij zijt haar eerbied en gehoorzaamheid verschuldigd. Vader, antwoordde ik, pijnlijk getroffen door deze beschuldiging, ik heb altijd gedaan wat zij mij opge'egd heeft en ik heb 'mij geen enkel onbeleefd woordje te verwijten. In zijn eigen geding mag men niet als rechter optreden. Ga en herstel. Ik wilde mij kranig Verdedigen, maar ik snikte mijn verdeging uit in heete tranen. Ween niet, Mathilde... Ween niet, mijn allerliefste kind... 't Is goed.... meer dan goed. Laat af.... 't is opperbest. Hij omhelsde mij echt vaderlijk en liet me gaan. Wordt vervolgdA it-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 5