Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f finn °%:r f on rr fiij De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering 36ste Jaargang. Dinsdag 7 Januari 1913 W 10515 oyerefinMstig op de polis vermelde voorwaarden. Officieele berichten. Kennisgeving. Stads-Ziekenhuis. BattndaiM Nieuws. FEUILLETON. Een geheimzinnige geschiedenis Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., iranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt by levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door de N verlies van een hand, voet of oog; Hollandsche Algemeene 1>Ü dood een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat van de Ge deputeerde Staten het bericht is ontvangen, dat door de N.V. Eerste Rotterdainsche Stoom- en Electrische Wasch- Strgkinrichting het door haar ingestelde beroep tegen de dezerzijds geno men beschikking betreffende de stoomververij en chemische wasscherij aan de Warande 38, is ingetrokken. Schiedam, 6 Januari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Degenen die alsnog gelden te vorderen hebben van de Commissie van Administratie voor het Stad-Ziekenhuis wegens leverantiën gedurende het boekjaar 1912 geschied, worden dringend verzocht hunne rekeningen aan de adjunct-direc trice in te zenden vóór 15 Januari 1913. Namens de Commissie van Administratie voor het Stads-Ziekenhuis M. L. HONNERLAGE GRETE, Voorzitter, Mr. M. M. VAN VELZEN, Secr.Penn. De vredesonderhandelingen mislukt. Gister is te Londen de vredesconferentie bijeen gekomen. 'Volgens een Reu ter-telegram uit London was het verloop der zitting aldus Resjid pasja deed namens Turfqjb de volgende voorstellen lo. Turkije is bereid nog ©enige concessies te doen ten opzichte van de Noordgrens van het wilajet Adrianopel, staat echter de stad Adfianope] niet af; 2o. Turkije doet afstand van zijn rechten op Kreta, op voorwaarde, dat geen ander eiland wordt gevraagd. De- Ott-omansch© gedelegeerden verlieten daarop de zaal, waar de gedelegeerden van de Balkan- staten hun voorstellen bloven bespreken. Zij' kwa men lot de volgende conclusie: Aangezien de voorstellen van de Ottomansche gedelegeerden geen antwoord zijin op de vragen, door de bondgenooten in de vorige zitting gefor muleerd en onderhandelingen op den t'hans voor- gestelden grondslag niet van dien aard zijn, dat een overeenkomst mogelijk zou zijn, zien de ge- 5) III. Vrqemde ontmoeting. Vrouw Rusk wrokte tegen de onderwijzeres, die beschuldigd werd wijn en ouden klaren te stelen onder voorwendsel van maagziekte. En Mary kon haar ook niet uitstaan. Bij het uitkleeden vertelde zij mij 's avonds op een toornigen toon, waarin ik veel pret had Van waar komt dat on-mensch La Rou- gière Is zij werkelijk wel uit Geneve afkom stig? Men zou het niet zeggen te oordeelen naai haar Duitschen tongval. Welke zijn haar laatste betrekkingen Niemand weet er iets van... uitgenomen Mijnheer, die zal toch wel zijn inlichtingen genomen hebben. Juffrouw, ik zou mij van dat schepsel toch niet laten bekij ven Zij maakt u nog ziek. Inderdaad ik was reeds onpasselijk. Ik geloof dat dit Mevrouw La Rougière weinig schelen Kon. Ik droomde van haar 's nachts dat zij op royn kamer kwam en dan vloog ik overeind op «4jn bed. Zij begeleidde mij met een fakkel «aar de bibliotheek tot de kast, die mijn vader delegeerden der bondgenooten zich genoodzaakt, ■ie conferentie te schorsen. Toen de Turken ter zitting waren teruggekeerd, las Nriwakowits, die voorzat, het antwoord van dc bondgenooten voor en verklaarde de zitting voor gesloten. De-Turken protesteerden, zeggende, dat de voorzitter het recjht niet had, de zitting te sluiten en zij vroegen, wat dat Le beteefcanen bad„de conferentie schorsen". Er volgde toen aigemeene -gesprekken. Men legde den Turken uit, Jat de bondgenoot-en de onderhandelingen niet wilden afbreken, maar aangezien ze geen bevre digend antwoord op hun voorstellen van Vrijdag hadden ontvangen, schorsten zij hun werkzaam heid, totda.t zij wel een bevredigend antwoord zouden hebben ontvangen. In. den loop van dat algemeene gesprek zei Resjid pasja nog, dat hij van plan was geweest ever de approviandeering van Adrianopel te spre- ken, maar dat men hem daar nu de gelegenheid toe ontnomen had. Men antwoordde hem, dat die zaak al m de vorige zitting besproken was, toen men had ver klaard dat de conferentie niets te maken had met de bepalingen van do wapenstilstand. Dc Turken verlieten daarop, in niet geringe opgewondenheid, het St. Ja mespaleis. Naar luid van een nader telegram uit Londen, zou Danef, de Bulgaarsche gedelegeerde, verklaard hebben: »Wij hebben de voorstellen van Turkije verworpen en beschouwen de onderhandelingen als afgebroken." Een Grieksch gedelegeerde heeft bij een uiteen zetting van den toestand gezegd: De onderhandelingen zijn niet afgebroken en de gedelegeerden zijn niet van plan ze zoo maar af te breken. Wij veronderstellen, dat de mo gendheden ondertusschen kennis zullen nemen van wat is voorgevallen en indien zij besluiten tot een actie over te gaan, zullen we daar spoe dig meer van hooren. Het eerste wat Turkije zal hebben te doen, is om nieuwe zitting te vragen, als het iets mede te deelen heeft. In dien tusschentijd kunnen de mogendheden tot het nemen van maatregelen besluiten of kan Adrianopel vallen Indien Turkije met redelijke voorstellen voor den dag komt, zijn wij bereid ze met hen te bespreken, maar op het oogenblik zijn hun voorstellen zoo ver van het standpunt der bondgenooten af, dat ze er niet mee te vereenigen zijn. In Turksche kringen is nog niets bekend, wat er nu zal gebeuren. Men houdt het ervoor, dat de bondgenooten opzettelijk de verdaging van de conferentie hebben te weeg gebracht, in de hoop dat Adrianopel middelerwijl zal vallen, en deze manier van doen beschouwt men met veront waardiging. De gezanten conferentie. Tc Londen hebben gistermiddag de gezanten op' het ministerie van buite-nlandsche zaken we derom een bijeenkomst gehoudtein, onder voorzit terschap van Sir Ed'waxd Grey. Voor de samen- mij had toevertrouwd. Ik deed ze open en op eens trad mijn vader muur wit voor me. „Ik sterf", kermde hij. De toorts doofde uit en ik werd wakker, gansch ontstemd. Dit is echt gebeurd. Op zekeren dag, wandelde ik met Mevrouw langs heen de veengronden, die Knowl van Scarsdale scheiden. In een korfje droeg ik onze broodjes, die wij na wat gekuierd te hebben, smakelijk zouden op eten. Het was reeds laat en ik verzocht Mevrouw een beetje spoed te maken. Doch zij jammerde en klaagde van jeukende pijn in' de beenen. Alle oogenblikken moest zij rusten. Veel on nuttig tijdverlies. Op eens zag zij van verre een golvende rook pluim omhoog gaan- Wat is dat? vroeg zij. Dat is het dorp Scarsdale en het Spoor wegstation. Hierover was zij verwonderd en speelde ver der de rol van den stommen koning. Wij waren aan het einddoel van onze wan deling gekomeneen mooie vlakte met de puinhopen van een vervallen abdii. Geen vogeltjes orgelden of vinkten er, geen dieren graasden er nieer in de weiden. Eenzaam en verlaten was dit oord. Laat ons eens naar het kerkhof gaan, zei Mevrouw. komst bracht de Tuiiksche gezant aan Grey pen bezoek. S koet ar i. Vit Aless-io wordt geseind: Daar de bevelhebber van Sk-oetari voortgaat, de helegeringstroepen aan te vallen, niettegen staande den wapenstilstand, hebben ae beleg©- ringstroepen onderhandelaars gestuurd, ,Le in hun -ontmoeting met de onderhandelaars der Turken vroegen, of de bevelhebber van de vesting ken nis droeg van den wapenstilstand, en, zoo ja, waarom hij ca' geen rekening mee hield. Die eerste* Turksche onderhandelaar antwoordde, dat de be. veihebher van -Skoelari geen kennis v-an den wapenstilstand droeg, aangezien de Porte hem er niets over had medegedeeld. Hij verzocht den Servischcn onderhandelaar terstond te vertrekken. Roemenië. Aan de National-Zeitun:g" wordt uit Boekarest gemeld In goed ingelichte kringen verluidt, dat de zen ding van Take Jouescu, de mi nis ter van binnen- landscbe zaken, te Londen tot geen resultaat geleid hoeft. Hij beeft Danef niet meer gesprokén. Daar de Roemieensche regieering erop staat, haar eischen te Sofia zoo spoedig mogelijk ingewilligd te zien, is d-e stemming zeer pessimistisch. Allo toebereidselen voor een algeheel© mohilisatié wor- den getroffen. In de arsenalen en fabrieken wordt koortsachtig gewerkt. Onder de bevolking 'heerscht t<-n sterke ontstemming over de draalpotitiek van Bulgarije, dat de beslissing over de compensaties tot na den vredle met Turidjo zou willen uitstel- Ten. Een belangrijk interview over de Roemeensche politiek. Een vertegenwoordiger van de »Matin d'Anvers" had een interview met den consul-generaal van Roemenië, die van Boekarest terugkeerde, waarin deze verklaarde, dat de terugslag van de crisis, die door geheel Europa gevoeld werd, ook in Roemenië merkbaar was, maar daar toen niet zoo ernstig was als elders De tinancieele diensten nemen hun regelmatig verloop. Roemenië bleef neutraal, maar kon evenwel rustig de komende gebeurtenissen afwachten, terwijl het leger vol komen gereed is. Sprekend over een onderhoud met den koning, verklaarde de consul, dat de souverein zijn verwondering uitdrukte, dat een zoo ernstige crisis zich kon voordoen, terwijl Roemenië, in de lente van verleden jaar 800 millioen aan deposito's op verschillende banken had. Wat de politieke kwestie betreft, Verklaarde Z. M., dat hij volkomen vredelievende bedoelingen koesterde en dat hij niet wilde mobiliseeren, niettegenstaande een gedeelte dr-r openbare mee ning aanvankelijk interventie in het Balkancon flict wenschte. Roemenië heeft het recht op com pensaties, maar de koning zeide, dat deze zeer bescheiden zullen zijn, daar hij een daad van goede nabuurschap jegens Bulgarije wil stellen. Toen de president der Sebranja, Danef, zich op zijn doorreis te Boekarest bevond, sprak deze met den consul in den volgenden geestHet was ko- Dit kerkhof ligt aan den anderen kant van de rivier, die de vlakte kronkelend doorsnijdt. Neen, Mevrouw, ik heb |er geen lust toe. Ik ben afgemat. Ga alleen antwoordde ik. Onder de poort van de abdij zat op een blau wen steen een jonge flinke kerel met een ietwat verwaarloosde kleeding. Hij rookte zijn pijpje en blies de blauwe rookkrullen hoog boven zijn hoofd uit. Eenige woorden, die ik niet verstaan kon, wisselde zij met dezen jongen man, die onmiddelijk op mij toekwam en mij scherp- aandachtig bekeek. Dit beviel me niet erg en mijn oogen zochten Mevrouw, die de puinhoo- pen aanschouwde. Zonder u te vleien noch te kwetsen, juf frouw, u zijt een schoonheid. Inderdaad Met een deugnietachtig glimlachje ging hij verder, als ik uit al mijn krachten schreeuwde „Madame, Madame I" Zonder een been sneller vooruit te zetten kwam ze aangeslenterd, zei dat ik me onnoozel aanstelde om mij bang te maken voor zoo een mensch, verorberde het eene broodje achter het ander en sprak dan over geheel iets anders. Komt niet eerdaags een uwer bloedver wanten naar Knowl vroeg ze heel verstrooid. Ja, wij verwachten morgen mijn nicht, juffer Knollys. Leuk, er leuk, 't Moet zoo een nette dame zijn. Ik ben blij haar kennis te maken. Den volgenden dag, nochtans, bleef Madame te bedi zij klaagde van rhumatiek, kon geen ning Carol, die Turkije voordat het conflict uit brak, aanraadde Kreta aan 'Griekenland af te staan. De koning was gelukkiger na de Tripoli expeditie door zijn tmschenkomst sloot Turkije vrede met Italië. De autonomie van Albanië is wegens de aanwezigheid van vele Koutzo-Walachen reeds lang door een wet erkend, indien de Koutzo- Walachen in Macedonië niet tevreden zijn met de nieuwe heerschappij der Baikanstaten, dan zullen zij kunnen uitwijken naar Albanië en daar een kolonie vormen, die Roemenië vriendschappelijk gezind is. Bovendien heeft koning Carol den consul nog verklaard, dat keizer Frans Jozef zijn meeningen deelt. De keizer van Oostenrijk raadde Turkije aan te Londen vrede te sluiten. Indien de vijan delijkheden wederom beginnen, dan zal de koning al het mogelijke doen om de weldaden van den vrede voor Roemenië te behouden. Prins Ferdi nand, de inspecteur-generaal van het leger, ver zekerde, dat het leger gereed is, maar dat men hoopte wat Roemenië betreft, den vrede te kun nen behouden. O o s t e n r ij k De Wcensche correspondent van de „Vossische Zeitung" seint: Iri goed ingelichte niet Oostenrijksche kringen wordt bevestigd, dat Rusland op onofficieele wijze Oostenrijk een demobilisatie voorgesteld heeft. Van Oostemijksche zijde heeft men hiervan niets wil len weten. Men geeft hiervan in de kringen van de Drievoudig© Entente de volgende verklaring: Om het tot stand komen van het Barkan-verhond mogelijk te maken, heeft Rusland een geheime overeenkomst met Servië en Bulgarije gesloten, waarbij het zich verbindt ervoor te zorgen, dat de operaties van het Balkan-verbond tegen Tur kije niet do-or de tuscshenkoaast van andere mo gendheden gestoord -en geïnfluenceerd zouden wor den. Ten gevolge van deze overeenkomst mobili seerde Rusland op denzelfden dag, waarop dc Ba.lkan-staten aan Turkije den oorlog verklaarden, en bracht het zijn legerkorpsen naar de Oos- temijksch-Hongaarsche en Roemeensche grenzen. Dit feit staat in merkwaardige tegenspraak met het deelnemen van ae Russische regeering aan Je stappen eter mogendheden die zij voor het uitbreken van -den oorlog te Sofia, Belgrado en Weenen gedaan hebben om de Balkan-staten tot een vredelievende houding te krijgen. Thans zou Rusland wegens de kostbaarheid van de mobi lisatie dit geheime verdrag gaarne opgeven, oat bovendien slechts voor den oorlog gesloten is. Rusland hoopt, dat de kansen van Servië en Bulgarije bij de onderhandelingen met Oostenrijk. Hongarije en Roemenië, die niet direct met den oorlog in vc-rhand staan, kunnen verbeteren, als Oostenrijk-Hongaïije te bewegen is zijn mobilisatie op te geven. DUITSCHLANB. De officieele benoeming van Van Jagow, den Duitschen gezant bij Ihet Quirinaal, als opvolger vin verroeren en had geweldige hoofdpijn. 'tls spijtig, zuchtte zij, ik zal Juffrouw Knollys niet kunnen zien. Geef mij laudanum. O wee, mijn oor!.... En zij stopte haar lijdenden kop in een wol len doek. IV. Argwaan van myn nicht. Juffrouw Knollys was een betrekkelijke oude dame, groot van gestalte met net verzilverd haar, twee mooie helder-blauwe oogen, en rozige lippen, die aan geheel haar gelaat een uitdruk king van bevalligheid en wilskracht gaven. Mijn lieve Mathilderiep zij uit toen zij me omhelsde. Kent gij uw nicht Monica niet 't Is waar ook, 't is al heel lang geleden dat wij ons nog gezien hebben. Gij waart nog zoo klein. Maar wat geluk van u weder te zienKom hier dichter bij de lamp, dat ik u nog eens beter aankijk. Op wien gelijkt zij nu? Och mijn GodJuist haar moeder. O die mooie oogen 'tls juist haar arme moeder! Geen trek van u heeft zij, Augustijn. Zooveel te beter! lachtte hartelijk mijn vader. Ik kan 'tniet gebeteren Gij weet Augus tijn dat gij nooit erg schoon geweest zijt. Zie de kleine wordt boos. O; gij moet uw nicht Monica niet ten kwade duiden als zij den spij ker op den kop slaat. Uw vader was en zal leelijk blijven. Is het niet waar, Augustijn? Wordt vervolgd I I U U een duimI (JU wysvingerj; I (J bü verlies by

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1