Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. van Von Kiderlen Wachter wordt bekend ge. inbakt. De „Köln. Ztg." teökent den nieuwen leider van üuifschla.nd's buitenlanctsche politiek als een kalme, ingetogen persoonlijkheid, met een klaar en helder verstand en een scherpe opmerkings gave. Met name zijn politiek inzicht schat hot blad zeer hoog vooral om deze reden, zen Ven Kiderlen Wachter hem zelf ook als evenlu- eelen opvolger hebben aangewezen terwijl hij verder geroemd wordt als iemand met een mach te ren kijk op de realiteit der dingen en als iemand, die zich niet gemakkelijk w,at laat wijs maken. Ven Jagow is betrekkelijk jong. Hiji werd in 186?- uit een oud Markisch adellijk geslacht ge- la. ren. Na te Bonn, waar hij lid van het Bo- russencorps was, te hebben gestudeerd, legde hij met goed gevolg het referendaris- en assessor examen af, doch ging eerst in 1895 in de diplo ma! ie als attaché hij het gezantschap te Rome. Hel volgend jaar ging hij in dezelfde hoedanig heid naar Parijs en legde in October van dit jaar het diplomatieke examen ai. Na van 1897 tot 1900 te München en te Rome als gezant schapssecretaris werkzaam te zijn geweest, werd hij hij het gezantschap in Den Haag geplaatst, waar hij ongeveer een jaar bleef. Daarna werd hij eerste gezantschapssecretaris te Rome, tót 1906; vervolgens was hij adviseur aan het Departe ment van Buitenlandsche Zaken te Berlijn en in 1907 gezant te Luxemburg om in 1909 tot gezant te Rome benoemd te worden, ter vervanging van graaf Mont's, die door zijn weinig taktvol optre den de DuitschItaliaanseihe vTiendschapsbetTek- k in gen op een harden proef stelde. In. deze positie had hij geen gemakkelijke taak. Zoowel de pro-Turksehe politiek van Ven Mar shall te Gonstantinopel als de artikelen van ge neraal Von der Goltz noodzaakten hem herhaal delijk tijdens den Tripoli-oorlog te Berlijn op groo- ter voorzichtigheid aan te dringen. FRANKRIJK. Het ministerie van marine meldt: Tiet pantserschip „Massena" was met twee an. derc kruisers van het derde eskader uitgeloopen met bestemming voor Bizerte. Nauwelijks had het eskader de haven van Toulon verlaten, toen een stoompijp van de hoofdmachine barstte. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. De mi nister heeft, den commandant van het eskader een telegram gezonden om zijn sympathie wet de gewonden en zijn deelneming met de families van de slachtoffers te betuigen. Ook heeft, hij een voordracht gevraagd van lieden, die een beloo ning verdienen. De minister van marine is door het ongeval verrast, omdat de stoompijpen van de „Massena" nog twee jaar geleden zijn vernieuwd. Do commandant van het 3de eskader deelt in oen ambtelijk verslag mede, dat een stoompijp van de hoofdzetel gesprongen is. Acht personen zijn daardoor omgekomen. Toen men in de wa- ckinekamer afdaalde, waren deze acht mannen reeds dood. Er zijn twee licht gewonden, De Fransche bladen ontvingen uit Nizza bericht, dat de jonge Russische troonopvolger, in het strengste incognito, te Mentone zou aange komen zijn. PORTUGAL. De ministor-president heeft in een zitting van beiue Kamers verklaard, dat hij het ontslag van het ministerie heeft gevraagd omdat de omstan digheid, beslissend voor de constitutie, d. w. z. de vrees veroorzaakt door het binnendringen van revolutionaire elementen in Portugal, had opge houden te bestaan. Aan den andoren, kdnt had ook de concentratie van de republikeinen do ver tegenwoordiging van de partijen in het ministerie veranderd in een vertegenwoordiging, waarmede men zich niet kon vereenigen, daar het tot geen enkele partij behoorde. Daar bovendien beide po litieke groepen verschil van zienswijze met de regeoring aan den da,g hadden gelegd, wilde Leze zich niet aan een parlementaire nederlaag bloot stellen. MEXICO. Luis Cabrera, een van de leiders van de oppo sitie in het Mexicatmsobo Huis van Afgevaardig den, heeft in een redevoering in dit lichaam verklaard, dat de regeering ae buitenlandsche bankiers trachtte te misleiden inzake den stand van zaken inMexico. De Republiek heeft aldus Cabrera zeker nog een jaar of drie burgeroorlog voor de horst. ZUID-AFRIKA. Generaal De Wet heeft ontslag gevraagd als lid van den Raad van Verdediging, omdat hij zich niet zou kunnen vereenigen met de hou ding door den minister van landsverdediging, ge neraal Smuts, jegens minister Hertzog aangeno men. Hij zou ten sterkste de weigering van Bo tha, om de opneming van Hertzog in het nieu we kabinet in overweging te nemen, hebben on dersteund. JAPAN. Te Tokio gaat het gerucht, dat de kroning van den Mikado in de maand November van dit jaar zal plaats hebben. De toebereidselen, die in de paleizen te Tokio en Kioto glemaakt wor den, schijnen dit gerucht te bevestigen. Het Ja- pansche blad „Jiji-Shimpo," verneemt uit goede bron, dat na de kroning, keizer Yoshi-Hito een bezoek aan Europa zal balengen, hetgeen sedert lang zijn verlangen is geweest. De keizer zal Je reis maken aan boord van een oorlogsschip. CHINA. Tengevolge van onregelmatigheden hij de uitbe- taling van soldij, hebben te Tsjifoe de soldaten ernstige losbandigheden bedreven. Zij schoten er op straat op los. Twee-en-dertig menschen zijn gedood. Generaal Jin is ernstig gewond. Minister E. R H. Regout. Uit Nizza wordt dd. 5 Januari aan de »Tel." gemeld: Hoewel de toestand van Minister Regout over 't algemeen nog dezelfde is. blijkt toch wel, dat de ziekte ernstiger is dan men aanvankelijk dacht Reeds hebben zich symptomen van paralyses voorgedaan en het spreken valt den lijder vaak moeilijk. Gister wilde hij, tegen het advies zijner medici in, een rijtoertje doen, maar zijn broeder, die ge arriveerd is, mr. L. H. W. Regout, wist hem te bewegen de kamer te houden. Morgen zal nog eens consult gehouden worden en een beslissing genomen over de vraag, of mr Regout al of niet te Niza kan blijven voor herstel van gezondheid. Zending Montenegro. De heer J. P. Nooxl Thomson, van zijne zending naar Montenegro teruggekeerd, werd gisteren door Z. K. H. Prins Hendrik in audiëntie ontvangen. Kath. Soc. Actie. Het Centraal Bureau van de Kath. Soc. Actie werd op Oudejaarsavond verrast door een gift van f750.ter gedeeltelijke aanvulling van het tekort op de rekening 1912. Bovendien kwam een gift in, groot f50.om sympathie te betuigen, met de bestrijding van het bioscoopgevaar. Dergelijke klinkende sympathie-betuigingen ge ven den moed het nieuwe jaar met groote opge wektheid in te treden. Moge het heerlijke voorbeeld dezer milde gevers anderen tot navolging strekken. Esperantisten. Zondag is te 's-Gravenhage onder voorzitter schap van den heer Vermaas de jaarlijksche ver gadering van de Nederlandsche E-perantisten- vereeniging gehouden. Vertegenwoordigd waren acht groepen, te zamen 26 stemmen uitbrengende en eenige belangstellende leden. Uit de voorle zing van verschillende rapporten bleek wederom van den groei der vereeniging, welke thans 499 leden telt, zijnde ruim 100 in 1911. Een bestuursvoorstel tot contributieverhooging werd verworpen en de begrooling gewijzigd. Als plaats voor de volgende vergadering werd Rotterdam aangewezen. In den aanstaanden zo mer zal de feestbijeenkomst met een klein con gres in Den Haag worden gehouden, waartoe ook buitenlanders uitgenoodigd zullen worden. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 Jan. 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.1 te Munchen. Laagste barometerstand 725.9 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen meest zuidelijken wind, nevelig tot halfbewolkt, weinig of geen regen, zelfde tem peratuur. Gemeenteraad. De eerste vergadering van den Raad dezer gemeente in 1913 is bepaald op Dinsdag 21 Ja nuari a.s. Apologetische Cursus. Wij herinneren hiermede aan de vijfde verga dering van bovengenoemden cursus, morgen (Woensdag)avond te houden, waarin de weleerw. pater Van Dijk zijne bevattelijke, duidelijke uit eenzetting van de waarheden van het katholiek geloof zal voortzetten. Nog eenige doorloopende kaarten zijn te ver krijgen a 50 cent. Toegang voor eén avond 10 cent. Zilveren Jubilee. De dag waarop voor 25 jaren het Zustershuis met scholen aan de Korte Haven en de West molenstraat door de eerw. Zusters Dominicanes sen in gebruik werd genomen, zal op bescheiden wijze Vrijdag aanst. herdacht worden. Nadat de eerw. Zusters 's morgens het heuglijk feit in hun eigen kapel op de gebruikelijke wijze zullen heb ben gevierd, zal de H. Mis ten halftien in de St. Janskerk aan de Lange Haven ter feestelijke intentie worden opgedragen. De leerlingen der scholen zullen daarbij tegenwoordig zijn en eenige leerlingen der hoogste klasse zullen daarbij eene missa, voor dat koor bijzonder geschikt, uitvoeren. Het feest zal door de eerw. Zusters verder ge heel in eigen kring worden gevierd. Volksbadhuis. In de week van 29 Dec. '12—4 Jan. '13 wer den genomen 434 baden. Ie klas kuipbaden 24, regenbaden 242e klas I kuipbaden 68, regenbaden295,5ets. kinderbaden 23. Gedurende de maand December 1912 werden genomen 1671 baden. Ie klas kuipbaden 92, regenbaden 106; 2e klas kuipbaden 258 regenbaden 1136," 5 ets. kinder baden 79. In December 1911 werden genomen 1252 baden, In het jaar 1912 werden genomen 23146 baden le klas kuipbaden 1383, regenbaden 1397 2de klas kuipbaden 3161, regenbaden 15758, 5 ets- kinderbaden 1447. In het jaar 1911 werden genomen 14930 baden le klas kuipbaden 1132, regenbaden 12412de klas kuipbaden 1930, regenbaden 9642, 5 ets. kinderbaden 985. „Boasto, de Trommelslager." De Dilettantenclub »Alb. Thym," onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond aid. Schieflam, gaf van hare buitengewone activiteit blijk door reeds zoo spoedig na den gehouden wedstrijd weder een tooneeluitvoering te geven. Zondag-avond voerde zij voor een matig bezette zaal op »Boasto, de Trommelslager", tooneelspel met zang in twee bedrijven door J. C. Margadant. Het stuk speelt in een Spaansch legerkamp om streeks 1500. Don Elsaro, krijgsoverste en don Rolos, hoofdman, halfbroeders, betwisten elkaar het opperbevelhebberschap van het leger, waarop de oudste zoon uit het eerste huwelijk van hun beider vader, het meeste recht kan doen gelden. Don Elsaro, eerzuchtig en denkend aan het aan zijne moeder gegeven woord te trachten eens opper bevelhebber van het leger te worden, besluit, na eenigen strijd, zijn broeder, uit den weg te ruimen. Hij wil hem doen ontvoeren, en roept daartoe de hulp in van zijn vertrouwden Gerharro, die na eenige aarzeling en nadat hem uitdrukkelijk verzekerd is, dat het poeder 'twelk hem gegeven wordt, geen vergif, doch slechts een slaapmiddel bevat, zich bereid toont zijn hoogen beschermer ter wille te zijn. Gerharro biedt don Rolos, die zijn halfbroeder komt bezoeken, maar hem niet thuis vindt, een beker wijn, die het vergiftigd poeder bevat en deze toont zich, na aanvankeiijke weigering, bereid den beker te ledigen. Op 't oogenblik dat bij dien aan de lippen zal zetten, wordt echter alarm geslagen, en de hoofdman daaraan onmiddellijk gevolg gevend, laat den beker ongebruikt staan. Wat toch is geschied Boasto, de trommelslager, een vondeling door de beide eerstbedoelde broeders opgevoed, heelt een alleenspraak waarin don Elsaro onwillens zijn snood plan verried, afgeluisterd. Hij besluit, zelfs ten koste van zijn leven, zich tusschen de beide broeders, zijn opvoeders, te plaatsen, en het snood plan te verijdelen. Daarom heeft hij op het kritieke oogenblik alarm geslagen. Vreezend voor de gevolgen van het vooral in oorlogstijd zwaar gestrafte feit van valsch alarm, besluit hij zelf den vergiftigden- beker aan de lippen te zetten en zinkt bewusteloos ineen. In het tweede bedrijf zien wij sBoasto" voor zijne rechters, den krijgsraad. Hij weigert aan vankelijk de redenen mede te deelen die hem tot zijn vergrijp leidden, maar als hij hoort dat don Elsaro opperbevelhebber is geworden, hetgeen hij juist had willen voorkomen, deelt hij zonder terug houding de beweegredenen mede die hem tot zijn vergrijp tegen de krijgstucht voerden. Zijne be kentenis wordt bevestigd door een schildknaap, die mede de alleenspraak van don Elsaro afluis terde. Don Rolos vergeeft zijn broeder diens men- schelijke zwakheid maar verplicht hem als opper bevelhebber recht te spreken, 't Blijkt nu dat Boasto alarm geslagen heeft precies op tijd, want de vijand wilde juist het kamp overvallen. Boasto wordt tot vaandrig bevorderd en de schildknaap Wordt mede om zijne moedige bevestiging be loond. Door het zoo verdienstelijk spel der dillettanten kwamen de verschillende treffende scènes van dit dramatisch tooneelspel wel tot hun recht. De hoofdrol, Boasto, bleek bij den heer v. A., die voor alle rollen als geknipt schjjnt, weder in goede handenmaar ook de rol der beide broe ders en de andere meer ondergeschikte rollen, waren blijkbaar aan de betrokken dillettanten wel toevertrouwd. Hun aller verdienstelijk samenspel gaf eene goede vertolking van de edele strekking die de schrijver in dit drama heeft gelegd. De bedwelmingsscène en het eind van het slotbedrijf werden Bengaalsch verlicht, terwijl een koor (krijgsgevangenen) achter de coulissen schoone zangen deed hooren, Het nastukje sEureka", blijspel in twee bedrijven, doo Lings B. A. L., dat hoofdzakelijk de verdienste had, het publiek, na het dramatisch hoofdstuk, eens flink te doen lachen, werd vlug, coulant afgespeeld. Het Harmonie-orkest „St. Ambrosius, dat in het begin van den avond reeds eenige feesttenen had doen hooren door de uitvoering van Sousa's marsch »Semper Fidélis" en de ouverture »Le droit du Seigneur" van Wedinghen, deed in de pauzen tusschen de spelen en bedrijven nog hoo ren »Coquelicots et Bluets" wals van Govaert, Govaert's fantaisie »Une Soirèe d'Automne" en »Le Moulin dans la Vallée" van Ch. de Carmont (met zang), welke nummers een welverdiend ap plaus oogstten. Overvoldaan scheidden dan ook de aanwezigen onder de tonen van de sMarche Finale" nog door »St. Ambrosius" ten slotte ge geven. „Gemengd Koor." Door de Zangvereeniging sGemengd Koor," directeur de heer A. Orobio de Castro te 's-Gra venhage, zal op 21 Januari a.s. een uitvoering gegeven, worden van het Oratorium sElias" van Felix Mendelssohn Bartholdy. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 8 Jan. v. m. 4.47 n. m. 4.56 Den heerPietVan Vliet, havenloods alhier, is, op zijn verzoek', eervol ontslag als zoodanig verleend. De naam van het 12-jarig jongetje, dat Zaterdagmiddag op de Maas overboord is geslagen en verdronk, is J. G. van Olden, wo nende te Stadskanaal. Gister-avond werd door de politie zwervende aangetroffen een 20 jarige jongen, die niet wel bij het hoofd bleek. Hij gaf verschillende namen op en zeide te Rotterdam te wonen. Nadat de jongen naar Rotterdam was overgebracht, bleek aldaar een van de namen goed te zijn, waarna hij aan zijne ouders werd weergegeven. UIT ROTTERDAM. Zondag heeft er, naar „Het Volk" meldt, een vergadering plaats gehaa van vertrouwensmannen van de verschillende stallen ter bespreking van hei antwoord, der patroons, waarin op het ver zoek om tóonsverhoioging afwijzend bescihikt werd. Alle stallen waren vertegenwoordigd. Er werden maatregelen tot het door-voeren van de eischen genomen. De strijd zal partieel worden gevoerd. Mevrouw de weduwe A. Harmsen, wonende aan den Spoorsingiel te Rotterdam, bemerkte Zon dagavond kwart over achlen, toen zij thuis kwam, dat tijdens haar afwezigheid insluipdic- ven met valsche sleutels een bezoek aan haar woning hadden gebracht. De kasten waren doorsnuffeld en een ijzeren geldkistje was door de dieven meegenomen. Het kistje bevatte 340 gulden contant geld en e:n spaarbankboekje waarop 950 gulden was ingeschreven. Een goed voorbeeld. De Gemeenteraad van Siflard heeft een verordening vastgesteld op de bioscopen. De verordening verbiedt alle bioscopische voorstellingen waarin voorkomt: moord, moord aanslag, zelfmoord, inbraak van gebouwen of brandkasten, hetzij met behulp van valsche Sieutels of andere inbraak werk tu i genof die vertooningen, welke in strijd zijn met de open bare orde of zedelijkheid. (L. K.) Stakingen te Tilburg. Een deel der sta kingen te Tilburg is niet van langen duur ge weest. Zoo behooren die van de draadmakers bij de firma's Brouwers en De Beer, reeds tot het verleden©. De tsltakers hebben Zaterdag liet werk hervat. Ook de draadmakers van de firma L. E. van den Bergh hebben allen het werk hervat, uit gezonderd twee, die uit den dienst zijn ontsla gten. (N. Tilb. Ct.) Een schietende burgemeester. Naar eer, ziekenhuis te Alkmaar is ter verpleging ge zonden een polderwerker uit Schagen, die dezer dagen gewond werd door een schot, door den burgemeester dier gemeente gelost. Dien burge meester werd het door verschillende personen lastig gemaakt. I n b r cktor s. Gisternacht is te Ter borg op verschillende plaatsen ingebroken. Het ergst heb ben de dieven huisgehouden bij doctor Brunt, waar alles nagesnuffeld en door elkander gegooid werd; zelfs de geneeskundige instrumenten waren nieit gespaard. Ook werden ruiten vernield. Bij oen manufacturier D. Gantvoort werd f20 ontvreemd en een nieuw© jas, waarvoor de oude werd ach tergelaten. Vergeefsche pogingen om binnen La komen zijn nog gedaan bij den burgemeester, den heer S. J. Karsten, en bij die hoeren P, L. M. Oorsprong en H. Coherr. Een onmiddellijk' ingesteld onderzoek met speurhonden leidde nog niet tot ontdekking der daders. Procedure. Naar men aan de »Zwolsche Ct." meedeelt, zal er door den bond van ontslagen spoorwegarbeiders in het jaar 1913 tegen de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen een procedure worden gevoerd tot terugbetaling van de ingehouden pensioenstortingen. Als advo caten voor den bond zullen optreden mr. M. Polak, advocaat te Zwolle, en mr. H. J. van Noppen Jr., advocaat te Utrecht. Financieele moeilijkheden eener koffiefirma. Naar de »Teh" verneemt, heeft de te 's-Hertogenbosch gevestigde koffie-firma Rijnders en Smit hare betalingen gestaakt. Ver schillende firma's te Rotterdam zijn voorgrootere of kleine bedragen bij dit faillissement betrokken. Zaterdag bleven reeds eenige wissels, ten bedrage van f13.000 en f 10.000 onbetaald. 102 jaar. De heer A. Tosch, gepens. sergeant majoor te Drachten, drager van het metalen kruis, heeft Zondag onder talryke blijken van belang stelling zyn 102den verjaardag gevierd. Jt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2