JANTJE WEET Van houten's RON/I Cacao hoe lekker smaakt, en zijn moeder weet hoe gezond het voor hem is. RONA Cacao is een ideale dage- lijksche drank voorkinderen. Voedend en toch licht verteerbaar. Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en (Gewestelijk Nieuws. wolk er schertmifeeling»» bij 'de voorposten in <ii© Tchatalja-linie zouden hebben plaats geluid, wordt tegengesproken. Langs de geheele kust aan de zee van Marmora, die door de Bulgaarsche troepen bezet is, zijn mijnen gelegd. Naar uit Odessa gemeld wordt, zijn de be richtten omtrent een mobilisatie der Russische Zwarte Zeevlqot volkomen uit dej lucht gegrepen. De te Rome verschijnende sTribuna" meldt De Servische gezant deelde gister aan de Con- sulta mede, dat Servië besloten heelt, dadelijk na den vrede zyn troepen van de kust der Adriati- sche zee terug te trekken. De gezant toonde hier mede den goeden wil van Servië aan om in het belang van den vrede te werken, ook al moet het daarvoor een offer brengen. Een telegram van het Wolff-bureau uit Sa- loniki meldt De eerste Grieksche divisie kreeg bevel zich voor den afmarsch naar Epirus gereed te houden. Zij kan binnen twee of drie dagen ingescheept worden. Naar men verzekert, zal Kroonprins Oonstantijn zich met deze divisie naar Janina begeven. Ter vervanging zal de 3e divisie van Goritsa hierheen komen. Volgens geloofwaardige berichten, hebben de Grieksche troepen voor Janina zware verliezen geleden. Uit Dibra wordt gemeld, dat de Ser viërs 2 compagDiën daarheen gezonden hebben, teneinde de Arnauten te ontwapenen. Deze hebben Servische troepen omsingeld. Ue Roemeensche minister van Binnenl. Za ken, Jonescu, is gister op bezoek geweest bij den Duitscnen gezant te Londen. De Minister-president van Servië, Pasjits, is uit Uskob, waar hij het Kerstfeest heeft gevierd, te Belgrado teruggekeerd. BELGIS. De „Indep. Beige" meldt, dat de advocaten der prinsessen Stephanie en Louise aan den eer sten president van, het Hof van Appèl hebben geschreven, dat, daar de Staat, volgens hun mee ning, geen enkele zijner edschen liet vallen, dè prinsessen het gedane voorstel, dat geen wezen lijke transactie zou beteekenen, afwijzen. PORTUGAL. De ministerieel® verklaring, welke gister ia hel parlement werd voorgelezen zegt, dat de nieuwe regeering zal trachten het vertrouwen van het land te. verdienen ein alles zal doen om geen nutte loei ze twisten te wekken. Zij zal de open bare diensten verzekeren en de hangende zakén ten einde brengen. De ïegeering zal een luit.én- lar.dsche politiek voeren, die de traditie getrouw blijft en conform is aan het bondgenootschap met Engeland. Zij zal de banden van vriend schap tusschien Portugal en Brazilië nauwer aan halen. Verder zal het kabinet -trachten evenwicht te brengen in de begrooting en wel door finan- ciëele ontwerpen, die op rechtvaardigen basis offers zullen eisehen aan dei belastingplichtigen De regeering zal de openbare schuld herzien. De rtgeeringsverklanng dringt verder aan op de vorming van een ministerie van openbaar onder wijs, op instelling van administratieve rechtspraak, op de goedkeuring van de kieswet en de reor ganisatie van de Lissabonsche politie. De re geering zal de sanitaire hulp verbeteren en heeft de wet op de ministerieele verantwoordeljklieid goedgekeurd. Verder zal de regeering; de plannen vcor de nationale defensie uitwerken en voltooien; z,( zal de vonnissen der krijgsraden vernietigen. Het nieuwe kabinet stelt zich voor de com- rnunicatie-middelen verder uit te breiden en po gingen aan te wenden om de kosten van le vensonderhoud te verminderen. Zij wenscht aan de koloniën financieel en administratief zelfbe stuur te geven. Ten slotte zegt de regeering in hare verklaring, dat zij de wet op den ©eredienst met de grootste nauwgezetheid zal uitvoeren. Eerstdaags zal zij in het parlement een discussie over de interpretatie van deze wet uitlokken:. SPANJE. Naar Reuter uit Madrid seint, heeft Maura besloten zijn post als leider der conservatieve party weder te aanvaarden. MAROKKO In Marokko wordt de strijd tusschen de Marok kanen en de Fransch© troepen nog steeds voort gezet. De colonne-Gueydoin leverde gisteren een gtevecht tegen de Marokkanen, die 500 dooden hadden. Aan Fransche zijde werden 12 man ge dood en 60 gewond. Het Bondsgerecht heeft inzake Castro, volgens een telegram uit New-York, het Habeas-korpus- bevel weder opgeheven. Het gerecht was van oordeel, dat het niet kon ingrijpen vooraleer het onderzoek geëindigd was over de vraag of Castro aan de voorschriften voor emigranten had vol daan. De voorzitter der HoDgaarsche nationale arbeiderspartij, Desider Perczel, heeft ontslag ge nomen. De regeeriwrspartij wil graaf Khuen- Hedervary in zjjn plaats kiezen. Te Odessa is een geval van cholera gecon stateerd. Een bijzonder Mongoolsch gezantschap, be staande uit zeven personen, met den Mongoolschen minister van buitenlandsche zaken aan het hoofd, is te St. Petersburg aangekomen. Katholiekendagen in het Bisdom Haarlem. Eergisteren werd te 's Gravenhage in het Zuid- Hollandsch Koffiehuis de jaarvergadering gehouden van het Alg. Comité voor de Katholiekendagen in het Bisdom Haarlem, onder voorzitterschap van Mr. J. N. J. E. Heerkens Tbijssen. Nadat de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer W. C. de Crane, was goedgekeurd, deed de voorzitter de mededeelingen betreffende den aanstaanden Katholiekendag te Vlissingen, welke reeds zijn opgenomen in ons nummer van gisteren. Tot leden van het hoofdbestuur, ter vervanging van de heeren W. B G. Molkenboer eD pastoor F. J. M. Lucassen, Den Haag, die aan de beurt van aftreding en niet terstond herkiesbaar waren, werden gekozen de heeren P. Bos (Hoorn) en rector L. J. J. Hageraats (Den Haag), beiden oud leden van het hoofdbestuur. De voorzitter beklaagde er zich over, dat de leden van het Algemeen Comité, hoezeer door het Hoofdbestuur in staat gesteld om een duidelijk overzicht te krijgen van de namen der vaste leden van de Katholiekendagen, en door dit be stuur aangemaand om ieder in eigen kring voor de uitbreiding van het ledental werkzaam te zijn, aan die aanmaning nagenoeg geen gevolg hebben gegeven. Met aandrong verzocht hij de aanwezigen de aandacht aan de ledenwerving, welke toch beslist tot hun taak behoort, te willen wijden. De be langstelling voor de Katholiekendagen kan niet beter levendig gehouden worden dan door de om standigheid, dat men jaarlijks eene, zij het dan ook geringe, bijdrage voor dat doel moet storten. De aanwezigen betoonden hunne instemming met dit vermanend woord en uit hun midden werd de toezegging gedaan, dat alsnog aan den gegeven wenk gevolg gegeven zou worden. Tweede Kamer. De Kanoer heeft deze week de oorlogshegrooting behandeld, maar nog niet geheel afgedaan. De militaire specialiteiten onder de Kamerleden had den weer een reusachtige hoeveelheid wenschen en aan kritiek op onze leger-organisatie ontbrak het natuurlyk niet. De minister van oorlog heeft zijn beleid dapper verdedigd. Bijzondere beslissin gen zijn er deze week niet gevallen. Gisteravond werd de zitting verdaagd tot Dins dagochtend. De minister is dan aan het woord. S. D. P. Het congres der S. D. P. wordt 5 en 6 April a.s. te Amsterdam gehouden. Minister E. R. H. Regout. Minister Regout heeft gisteravond Nizza ver laten in zeer ernstigein toestand. Een genees heer vergezelde hem tot Marseille. Van ..aar wordt hij verder vervoerd naar Parijs, waar cha ge neesheer wordt vervangen door een Hollandsehen dokter. De Minister zou heden vroeg, om negen uur in Den Haag aankomen. Nieuwjaarsreceptie by Monseigneur A. J. Gallier. Het weekblad iSint Bavo" geeft het volgend verslag van de nieuwjaarsreceptie bij Mgr. A. J. Callier voor de Haarlemsche geestelijkheid op 1 Januari jl. Op de gebruikelijke Nieuwjaarsreceptie ten huize van Monseigneur den Bisschop, werden aan Z. D. H. de wenschen der geestelijkheid aange boden bij monde van den hoogeerw. Vicaris- generaal Mgr. M. P. J. Möllmann, die de volgende toespraak hield slndien al het goede, Monseigneur, wat het afgeloopen jaar gebracht heeft, in het nieuwe jaar wederkeert, dan zal 1913 blyken zoowel voor Uwe Doorl. Hoogw. als voor geheel het Diocees een gezegend jaar te zijn. Immers met dank baarheid mogen wij herdenken, hoe in 1912 het Katholiek leven in ons Bisdom krachtig is voor uitgegaan in inwendigen groei door het snel en overal toenemen van het aantal communiën door de meer en meer zich vestigende overtuiging, dat alles wat zich aandient als neutraal, in vereeni- gingen of geschriften, door den Katholiek moet worden geschuwd, door de toenemende aanhan kelijkheid uwer Diocesanen aan hunnen Bisschop, die zich bij uw jubelfeest zoo duidelijk en alge meen uitsprak. Doch ook ging het Katholiek leven vooruit in uitwendigen bloeigetuigen de talrijke Katholieke scholen, alom in het Bisdom en niet#het minst in uwe onmiddellijke omgeving gesticht; ge tuigen de vele instellingen van naastenliefde in het vorig jaar geopend getuigen de vier nieuwe parochiën, tot wier oprichting in 1912 door U werd besloten. Dit alles, Monseigneur, stemt tot blijdschap en moge een waarborg zijn van nog blijder dagen. Het jaar 1913 is voor allen, die Gods invloed ook in het maatschappelijk leven wenschen, een uiterst gewichtig jaar. Krachtig zullen wy het erfdeel onzer vaderen moeten verdedigen. Moge Gods zegen rusten op onze pogingen, moge het alge meen gebed van geestelijken en geloovigen ons ter overwinning voeren. Het zy ons toegestaan, Monseigneur, onze Nieuwjaarswenschen voor uw persoon ditmaal te omsluiten in de schoone antiphoon, welke wij by uwe H.. Bisschopswijding U hebben toegezongen (51) Firmetur manus tua, et exaltetur dextera tua, vast zij Uwe hand en Uw rechterhand verhefte zich God geve U de kracht om, trouw aan uw devies, den vijand te weren van het heilig erf, van het ongerept geloof, en den belager onscha delijk te maken voor Uwe kudde justitia et ju dicium praeparatio Sedis Tuae, Uw Bisschoppelijk Bestuur blijve gevestigd op de gerechtigheid en het rechtde wijsheid van den H. Geest verlichte U, om bij Uwe talrijke zorgen en moeilijkheden steeds de goede oplossing te vinden, doch steeds ook zóó, dat de barmhartigheid altijd voor U uitga: misericordia praecedat faciem tuano. Dit en nog veel meer willen wij U te kennen geven. Monseigneur, wanneer wij U hartelijk en eerbiedig toewenschen »Zalig Nieuwjaar." Monseigneur de Bisschop, daarop het woord nemend, dankte den Vicaris en de geestelijkheid, uit wier naam hij sprak, voor de goede wenschen hem aangeboden Gaarne bevestigt Monseigneur ook zijnerzijds, dat het jaar 1912 onder vele opzichten een voorspoedig jaar was, en wel in het bijzonder voor het Katholiek onderwijs. Be stond vroeger de klacht, dat er zooveel Katholieke kinderen geen plaats was op Katholieke scholen, die klacht verliest haar reden van bestaan. Op dat punt is Monseigneur tamelijk gerust. Overal worden scholen gebouwd, de lokalen zijn er. Laat de geestelijkheid nu zorgen, dat de ouders hun plicht doen, en dat dezen, nu de scholen er zijn, ook werkelijk hunne kinderen naar de Katho lieke scholen zenden. Het jaar 1913 zal inderdaad een uiterst ge wichtig jaar zijn. En in verband daarmede wijst Z. B. H. op eene zaak, waaromtrent hij nog steeds niet gerust isde zaak van de Katholieke pers, van de Katholieke dagbladlectuur. Monseigneur weet en waardeert het, dat daarover reeds zoo dikwyls door onze beste mannen gesproken is op openbare vergadeningendat door de Eerwaarde geestelijkheid daarover reeds zoo dikwijls op den kansel gepreekt is, maar altoos zijn er zoovelen, die niet inzien, dat het lezen van anti-Katholieke en Deutrale kranten niet slechts gevaren meebrengt, maar daarom ook op zich zelf ongeoorloofd, zondig is: non licet. Laat daarom de geestelijkheid niet slechts doorgaan met in het openbaar daarop te wijzen,| maar laat zij ook en dat voornamelijk in particulier gesprek bij het huisbezoek en in den biechtstoel er aan herinnerennon licet; het is ongeoorloofd. Als wy niet willen, dat het in ons land gaan zal, zooals het andere landen gaat, dat de vijand ons ontvreemd wat wij met zooveel zorg, zooveel moeite en zooveel offers hebben gesticht, dan moet met alle macht worden gestreden voor een goede, alom verspreide, krachtige Kath. pers. Monseigneur hoopt, dat God de pogingen van de geestelijkheid zal zegenen in deze zaak en in ge heel hun arbeid. Waerberiebt Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 11 Jan. 1913. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 782.1 te Haparanda. Laagste barometerstand 735.1 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige tot krachtigen oostelijken tot zuidelijken wind gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neer_ slag, met lichte vorst in het noorden, in het zuiden zwaarbewolkt met kans op regen of sneeuw en zachter. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het commissariaat van politie Een vrouwenzak met inhoud, sleutels, een fust, een koperen lucifersdoosje. Aan de volgende adresseneen dameshorloge, J. M. Hoogendoorn, Bleekerstr. 29; een fleschje i pillen, Bode, Beijerlandschestr. 8; een armband, Blok, Breedstr. 32; een broche, G. J. Blok, Breedstr. 23een vuilnisbak, van Leeuwen, Ver brande Erven 14een portemonnaie met inhoud, Ritman, Villastr. 58; een portemonnaie met in houd, J. C. Semijn, Helenastr. 18 een portemon naie met inhoud, Zoetmulder, Kreupelstr. 62 een vaarboom en schippershaak, P. Parin, Singel 52een koperen schroef, Bijtenhoorn, Noordvest- singel 2518; een kinderpantoffel, J. Brokling, Kin- derbuurt 24*. Feestviering 19l3. Ten Raadhuize zal op Dinsdag", 14 lezer, des namiddags ten 2 ure een bijeenkomst worden ge houden ter bespreking' van een plan voor de feestviering ter gelegenheid der 100-jarige onaf- hankelijkheid van ons land. Een plan voor de feestviering door de Sub- Commissie zal worden overgelegd en een uit voerend comité wprden benoemd. Op de voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres aan school B, hoofd de heer C. Ruiter, zijn geplaatst de dames lo. mej. M. T. de Grooth, tijdelijk onderwijze res aan school B, 2o. mej. F. M. Riechelman te Amsterdam3o. mej. F. K. M. Raadersma te Eindhoven. G is t e r-m iddag heeft de politie met een extincteur gebluscht, een brandje ten huize van den caféhouder G. H. Vogelzang, Hoofdstraat alhier. Vermoedelijk is de brand ontstaan door dat zich door de warmte van de kachelpijp vuur gevormd had tusschen de zoldering. H e d e n-m orgen is aangehoHdeneen man, in het »Algemeen Politieblad" gesignaleerd voor f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. Hjj betaal de de boete. De heer S. Linnenbrink, indeRaads- zitting van 31 December j.l. benoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur, heeft deze benoeming aangenomen. Hoogwater te Schiedam: Zondag 12 Jan. v. m. 7.07 n. m. 7.14, Maandag 13 Jan. 7.42 v. m. 7.49 q. m,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2