Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. klaarde hij zich voor liet zenden van een zestal Zuid-Afrikaansche officieren naar Engeland ten einde tot aviateurs opgeleid to worden, ofschoon de bergachtige gesteldheid dos lands wel een bezwaar voor de aviatiek biedt. Minister E. R. H. Regout. De Minister van Justitie, mr. E. R. H. Regout, is Zaterdagavond omstreeks 10 uur uit Nizza in de residentie teruggekomen. De patiënt maakte de reis in een speciaal daarvoor ingericht salon- rijtuig van de Fransche Spoorweg-Mij. P, L. M., in gezelschap o.a. van zijn broeder, den Minister van Waterstaat, een geestelijke, familielid van den heer Regout, zoomede van diens geneesheer, dr. Visser, die met een broeder van Joannes de Deo, den patiënt tot Parijs was tegemoet gereisd. Hoewel de toestand van mr. Regout ernstig genoemd kan worden, had de lange reis hem niet te zeer vermoeid. Bij aankomst aan het Hollandsche Spoorstation stond op het perron een Roode Kruis-automobie, gereed om den lijder naar diens woning aan het Bezuidenhout no. 72 te vervoeren. Op hoogst zorg volle wijze werd de patiënt op een rustbed uit het salonrijtuig overgedragen in den ziekenautol waarin ook plaats namen dr. Visser en de broeder verpleger. Mr. W. A. Roest f Bij de familie is bericht ontvangen uit Pe king, dat mr. W. A. Roest, oud-directeur van de Wissel- en Effectenbank te Rotterdam, die mr. Vissering bij zijn zending naar China tot regeling van het muntwezen aldaar als secretaris ter zijde stond, plotseling is overleden. Hij was 14 dagen geleden gezond uit Den Haag naar China ver trokken. Algemeen Nederl. Handels- en Nijverheids- congres, Handel en Nijverh." meldt, dat het Vlaamsch Handelsverbond het besluit genomen heeft, een organisme in het leven te roepen, dat zich Alge- meeD Nederlandsch Handels- en Nijverheids Con gres noemen zal. Het congres zal de hooge bescherming aan vragen vau Koningin Wilhelmina en Koning Al- brecht, en onder het eere-voorzitterschap van zeer invloedrijke hooggeplaatste personen gesteld wor den. Allerlei punten die rechtstreeks met de stoffelijke belangen van al de fractiën van het Nederlandsch taalgebied in betrekking staan zullen daar door bevoegde personen behandeld worden. Jhr. de Savornin Lehman. De hoer jht. mr. A. F. de Savornin Lobman zal, volgens het „Vad.", om redenen van ge zondheid gedurende eenigen tijd de Kamerver gaderingen niet dan bij uitzondering kunnen bij wonen. Marehant contra oud gouverneur-generaal Van Heutsz. Men weet, dat mr. Marehant in de Tweede Kamer den oud-gioirveirneur-genei'aal v. Heutsz, be schuldigde beschuldiging, die door mr. Mar ehant in een brochure werd herhaald en aange vuld tegen ontvangst van een aantal shares der United Malaysian Rubber Company Ltd., de Eugelsche moedermaatschappij van dei N-vier- lan dsch-Jndische Boschpiroduc ten Maatschappij, commissaris der laatstgenoemde vennootschap te zijn geworden. Naamleening dus tegen betaling in aandeelein. En eein stap verder gaande, be. toogde mr. Marehant, dat onder den invloed van den thans als commissaris der Ned.-Inusche Büsehproductcn-Mij. fungeer enden oud-gouverneur- generaal, door beambten dezer onderneming, maar ook door Indische bestuursambtenaren grof on recht geschiedt in de concessie, welk© de Bosch producten-Maatschappij als terrein haner werk zaamheid verkregen heeft. Het weekblad „De Fakkel" wijdt, aan deze brochure enkele beschouwingen, waarin het daarin - betoogde tegengesproken wordt en eindigt aldus „Wij vernamen, dat generaal Van Heutsz het departement van Koloniën schriftelijk ter zake heeft ingelicht. Wij mogen dus van den minis ter van Koloniën in do Tweede Kamer nog een nadere verklaring verwachten. En terzelfder plaatse amcnile-honorable van heit Kamerlid mr. Marehant? Dat zal er van afhangen of deze op het behoud van zijn naam als rechtschapen man prijs stelt. Van generaal Van Heutsz zal in deze. wel niet anders dain een hooghartig schouderopha len te wachten zijn". Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 13 Jan. 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 77^.0 te Haparanda. Laagste barometerstand 751.6 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dagtoene mende tot matigen tijdelijk wellicht krachtige zuidoostelijke tot zuidelijken wind; meest zwaar bewolkt. waarschijnlijk sneeuwbuien, zelfde tem peratuur. Apologetische cursus. Het volgende verslag wordt ons ter plaatsing gez"nden Woensdag 8 Januari 11. was weder de avond voor den Apologetischen cursus, door den weleerw. pater C. D. van Dijk in het Bondsgebouw ge geven. Na eerst in het kort het gesprokene van den vorigen cursus, nl. dat er in de Kerk een hiër archie is, te hebben uiteengezet, beschouwde de achte spreker nu de samenstelling der hiërarchie, om vervolgens in het bijzonder meer uitvoerig de vraag te behandelen, of de bisschoppen, volgens goddelijk recht, onderscheiden zijn van en hooger staan dan de priesters. De bisschoppen alleen, met den Bisschop van Rome, d. i. de Paus. aan het hoofd, hebben de volledige rechtsmacht Zij alleen hebben van God de bestuursmacht en de macht om priesters te wijden, ontvangen. Zij hebben die macht gekregen door opvolging van de Apostelen, die door Christus zelf boven de geloovigen en de priesters werden gesteld, zooals uit de H. Schrift en de Overlevering genoegzaam bliikt. De Han delingen der Apostelen spreken in deze ten dui delijkste, zoo o.a. in de brieven aan Timotheus, Titus, enz., in den eersten brief van den H. Paulus aan Timotheus vooral, waarin Paulus Timotheus blijkbaar erkent als staande hoven de priesters en de geloovigen. De goddelijke instelling van het bisschopsambt blijkt ook uit de natuur van die macht, want die macht is sacramenteel, dus uit God. God heeft de macht gegeven aan de Apostelen in alle vol heid en vervolgens ook aan hunne opvolgers, aan wie zij die macht overdroegen door handoplegging. Ook de Openbaring van den H. Joannes wijst op erkenning van hoogere ambten. Zoo zegt Joan nes. wanneer Hij over de 7 Kerken van Azië spreekt, dat de Engelen,d.i. de Bisschoppen, alleen rekenschap afleggen, hoewel 't bekend is, dat er in de Ker ken van Azië toch meerdere priesters waren. Even zeer zijn de oude tradities en schrijvers met hun ne bewijzen aan onzen kant, zooals Clemens, Ro- manus, Tertulianus enz., die de lijsten opge maakt hebben van de bisschoppen van dien ouden tijd en in verschillende plaatsen. Ook de monu menten, o.a. in de Catacomben", bevestigen dit, zooals o.a. in de crypte van St. Cecilia en in de graven van de Roomsche Pausen blijkt. Nimmer is van af de eerste eeuwen der Kerk een tijd ge weest, waarin aangetoond kon worden, dat er geen episcopaat was. De Kerkvaders bevestigen een parig dat de macht om priesters te wijden alleen bij de bisschoppen berust. De eerwaarde spreker behandelde vervolgens den regeeringsvorm der Kerk, die is monarchaal, d.i. eenhoofdig, de Paus. Vervolgens kan het bestuur der Kerk ook tot zekere hoogte aristo cratisch genoemd worden in zoover de meer aan zienlijken er het bestuur deelen, zooals bischoppen, kardinalen enz. Eindelijk ook is die regeerings vorm eenigermate democratisch, omdat de pries ters en bisschoppen uit alle standen des volks kun nen geroepen worden. Ter bevestiging van de verschillende aange haalde bewijzen gaf spr. eenige mooie voorbeelden ter vergelijking uit het dagelijksch leven. Degenen welke vragen wenschen te stellen om trent het gesprokene kannen dit schriftelijk doen aan de pastorie Hoogstraat, aan het adres van den weleerw. pater Van Dijk. De volgende cursus heeft plaats op Woensdag 15 Januari a.s. Faillissement Veevoederfabriek. In een gedeelte der oplage van het vorig num mer is nog opgenomen, dat door de Rotterdam- sche rechtbank Zaterdag failliet is verklaard de Coöperatieve Veevoederfabriek en Olieslagerij van den Zuid-Hollandscben Boerenbond te Schiedam. Benoemd werden tot rechter-commissaris mr. D. Lodder, tot curatoren mr. C. A. van Remteighem en mr. Nauta. Laag water. In geen jaren is het water in onze havens zoo 'aag geweest als thans. Zondag-avond was de stand van het water aan de BuiteDsluis 180 cM- beneden N.A.P. en Zaterdagmiddag 168 cM. beneden N.A.P. Heden-morgen ure werd alhier aangehouden zekere J. v. d M., die 14 dagen gevangenisstraf had te ondergaan. De man is ter beschikking van den officier van Justitie te Rotterdam gesteld. Tot t ij del ij k onderwijzeres aan school F., hoofd de heer Van Bockhove, is voor den tijd van het ziekteverloop van mej. Warnink door B. en W. aangesteld mej. C. W. Snel, alhier. Voor heden waren bij het sneeuw- opruimen door de gemeentereiniging een 103-tal losse werklieden aangenomen. Zaterdagavond werd de politie bij het aanhouden van een persoon, die in beschon ken toestand langs de straat liep, bemoeilijkt door een ander persoon, die hem vastpakte en wilde bevrijden. Laatstbedoelde persoon werd later naar het bureau gebracht. Zondag-morgen, na verhoor, is hij weder op vrij voeten gesteld. Z o n d a g-a vond werd door een per soon bij de politie aangifte gedaan, dat hij in beschonken toestand van hier naar Vlaardingen was geloopen en daar ontdekte dat hij zijn gou den remoDtoirhorloge en dito ketting vermiste. Vermoedelijk was hij beroofd. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 14 Jan. v. m. 8.17 n. m. 8.28. Mynheer de Redacteur, Bij deze verzoek ik U, mij voor het volgende wel eenige plaatsruimte te willen afstaan. Nog slechts enkele dagen, en menig jongeling moet zijn familiekring vaarwel zeggen, want de plicht gebiedt: het Vaderland moet gediend wor den. Wel een omkeer, zoo zelfstandig en aan alle verleiding bloot te staan. Maar God dank, ouders, er is voor gezorgd, dat uw kinderen een tehuis hebben elders, en wel in de R. K. Mili- tairen-Vereeniging. Daar zijn alle vermakelijk- heden daar vinden zij een gezellig samenzijn, en de hoofdzaak het avondgebed wordt daar onder elkander gebeden. Dus, Ouders' en Overheden, zorgt er voor, dat uw kinderen daar gebruik van maken, en mocht er wellicht gezegd wordenik kan niet, elk kan, die van goeden wil is, dus, Ouders, informeert of uw kind er gebruik van maakt, want dat is uw plicht, daar U dan beslist gewaarborgd zijt. Mijn welgemeenden dank, Mijnheer de Redac teur, voor deze plaatsruimte, Uw abonné, EEN OUD-MILITAIR. De bewaking van het Huis van Be waring te Amsterdam. Uit Amsterdam meldt men ons. De sensation-eel© ontsnapping van Mevr. Komijn en de verijdelde poging tot ont vluchting van den bootwerker Dekker, die als verdacht de dader te zijn van den inbraak op het Singel, preventief zit, heeft bij menigeen de vraag doen rijzen, of de bewaking in het Huis van Bewaring, vooral des nachts wel voldoende mag worden geacht. In verband hiermede wendden wij ons om in lichtingen tot de directie van het Huis van Be waring. Bij afwezigheid van den directeur, den heer H. Bierenbroodspot, aan wiens activiteit het zooals men weet te danken is, dat de ontvluchting van Dekker werd voorkomen, werden wij ont vangen door den adjunct-directeur den heer W. Lutgert. Hoewel deze heer zich niet bevoegd achtte, ons ook maar de niinste inlichting te ver strekken, noemde hij het verhaal dat van de po ging tot ontsnapping in de pers de ronde deed, schromelijk overdreven en voor het grootste ge deelte fantasie. Omtrent de genomen en nog te nemen bewaking-maatregelen, wenschte de heer Lutgert zich niet uit te laten. Wat de buiten- bewaking van het Huis van Bewaking aangaat, daaromtrent deelde de commissaris van politie in de 3e Sectie, de heer E. M. Dusser de Ba- ronne ons miede, dat waar het Huis van Bewa ring een Rijks instelling is, de bewaking daar van dus niet op den weg van de Amsterdamsche politie ligt. Wel is de omgeving van het Huis van Bewaring, in den nacht van Donderdag op Vrijdag, na gedaan verzoek door een aantal agen ten bewaakt. Of deze speciale bewaking zal ge handhaafd blijven, meende de commissaris te moe ten betwijfelen. Naar echter verluidt, zullen de finitieve bewakingsmaatregelen van Regeerings- zijde getroffen worden, zoodat pogingen tot ont snapping „heeren en dames'' uitbrekers ongetwij feld slecht bekomen zullen. Ernstig ongeluk. Zaterdagavond is aan het station Muiderpoort te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Met trein 921, die te 7 u. 36 mm. aan het station aldaar aankomt, kwamen ook aan, mej. De Boorder, wonende Nieuwe Oos ten burgerdwarsstraat 5 alhier, en haar beminde, de heer Vuist. Beiden kwamen van Weesp, waar de jongeman aan den Groeneweg 21 woont. Nauwelijks reed trein 921 het station Muider poort binnen, of het paartje deed het portier open en sprong op het perron. De trein was nog in vrij snelle beweging. Het meisje en de jongeman kwakten op de steenen en bleven bewusteloos liggen. Onmiddellijk kwam het stationspersoneel er bij en droeg hen in de wachtkamer. De heer Vuist bleef bewusteloos, doch het meisje kwam bij, steunende en klagende over ernstige pijn. Een inmiddels gearriveerde dokter achtte overbrenging naar een der ziekenhuizen noodzakelijk. Per auto van den geneeskundigen dienst, even eens door de activiteit van den chef van het Mui- derpoortstation op diens waarschuwing gearriveerd, werden het meisje en haar beminde naar het O. L.-Vrouwegasthuis gebracht. Daar bleek de toestand van het meisje zeer ernstig, er werd voor hersenschudding gevreesd. Zij bleef ter verpleging in dat gasthuis. Ook de toestand van den heer Vuist bleek van dien aard, dat zijn opneming in dat ziekenhuis noodzakelijk bleek. Beide jonge menschen zijn het slachtoffer van de zucht, om toch vooral spoedig den trein te verlaten, teneinde vóór andere reizigers de con trole te kunnen passoeren. Moge dit ongelukkig voorbeeld voor velen een waarschuwing zijn. (Tel.) Een moedige daad beloond. In den avond van 30 Juli van het vorige jaar riepen eenige kinderen, die op den hoek van YVolwevers- haven en Vlak te Dordrecht speelden, dat er een te water was gevallen. Het bleek te zijn de 6- jarige Toon Dans, die in levensgevaar verkeerde. Gelukkig kwam juist de 13-jarige Jansje Bouman per rijwiel aanrijden en terstond den toestand overziende, stapte zij af, trok haar mantel uit en sprong als ervaren zwemster in de haven. Zij wist den knaap te grijpen en naar den kant te bren gen, daar anderen hem een stok toestaken om hem naar zich toe te trekken. De jongen liet dien stok echter los en viel opnieuw in het water, maar het moedige meisje greep hem opnieuw, zoodat de drenkeling toen met behulp van een haak op den wal gebracht kon worden, zonder letsel te hebben bekomen. Die moedige daad bleef niet onbeloond. Gister namiddag was Jansje Bouman door den burge meester van Dordrecht in zijn werkkamer ten raadhuize genoodigd, om een huldeblijk van het Carnegieheldenfonds in onvangst te nemen. In tegenwoordigheid van den gemeente-secre taris en den vader van het meisje, den heer G. Bouman, sprak de burgemeester Jansje hartelijk toe, wenschte haar geluk met de moedige redding en sprak de hoop uit, dat zij mocht voortgaan met het betoonen van menschlievendheid en an deren ten voorbeeld zou strekken. Als aandenken stelde hij de redster ter hand een fraai massief gouden schakelarmband met gedenkpenning, waarop gegraveerd staat»Het Carnegie-Heldenfonds aan Jansje Bouman, ter herinnering aan 30 Juli 1912." (Dordr. Ct.) Verduistering van f20.0 0 0. Omtrent de verduisteringen ©n de vlucht van den tweeden boekhouder der Electriscihe Spoorwegmaatschap pij verneemt het ,,'H. D." nog die volgende bijzonderheden Flatted beheerde o.a. het kapitaal, gevormd door de waarborgsommen van de conducteurs der E.S.M., belegd in stukken Nederlandsche Werkelijke Schuld, tot ©en bedrag van ruim f 10.000, benevens de gelden van het Zieken en Ondersteuningsfonds „Ons Belang" van het personeel der E.S.M., die ook meer uan f 10.000 bedroegen en eveneens belegd waren in stukken N.W.S. De effecten van het fonds en var de waarborgsommen werden bewaard in een safe bij de Haarlemsche Bank. Toen do boekhouder den 2den Januari niet in zijn' betrekking terugkeerde, vond men dit na tuurlijk wel vreemd, maar men had geen arg waan, daar Platteel, die dertien jaren in dienst der maatschappij was, het onbeperkste ver trouwen genoot. Een feit, dat echter ook be vreemding wekte was, dat de boekhouder met Nieuwjaar ook aan zijn beste vrienden niets van zich had laten hooien. Men stelde zich nu in contact met den per soon, bij wien Platteel te Dnssieldorp had gelo geerd, maar deze, die zeer ontsteld naar Haar- elm overkwam, kon ook niets meer vertellen, dan dat P. op 26 December zeide naar Berlijn te gaan. Oök hij had met Nieuwjaar of later niets moer van hem geihoord. De directie zocht nu telegrafisch te Berlijn inlichtingen in te winnen, maar toen dat ver- gieefsch bteek, besloot men om de safe, waar van Platteel de beide sleutels bezat, te doen openbreken. Het bleek1 toen, dat de effecten verdwenen waren. Inmiddels ontving1 de directie een telegram uit' New-York van Platteel zelf. Daarin teken de hij de verduistering ein betuigde berouw. Het staat vast, dat P. nog andere bedragen heeft- verduisterd, nl. van kennissen, wier finan ciën hij beheerde. Dezen hebben echter besloten aan de zaak geen gevolg te geven. De directie der E. S. M. heeft echter gemeend de Justitie kennis te moeten gievem van liet ge beurde, wat ook gieschied is. Verdere gelaten van de E. S. M. zijn niet verduisterd. Die zijn te Amsterdam belegd en worden beheerd door den hoofdboekhouder. Uit verschillende -omstandigheden valt, be halve uit het feit, van het verdwijnen der ef fecten, af fe l-eiden, dat Platteel, ondanks zijn oponthoud te Dusseldo-rp-, bij zijn vértrok het p-lan tot de vlucht moet gehad hebben. Hij woonde n.l aanvankelijk te Zandvoo-rt, maar verhuisue ongteveer z©s welken geleden naar den Zijlweg fe Haarlem, waar hij op kamers woonde. Zijn woning zegde hij tegen 1 Januari op en ver telde op 't kantoor, dat hij na zijn terugkomst in -de Groote Houtstraat ging wonen. Platteel schijnt zijin meubelen reeds vooruit gezonden te hebben naar Amerika. Voor hij het kantoor verliet, zeide1 hij tot c-enigen van het personeel, dat hij z'n lessenaar netjes had opgeruimd en dat mem dien nu niet hoefde open te breken, zooals vroeger wel eens gtesc'hied was, wanneer hij met verlof ging en hij vergeten had de bescheiden uit zijn lessenaar te leggen. Naar men zegt, heeft Plattelel, vóór zijn ver bek bij vrienden en kennissen nog geld geteeno men spreekt zelfs van f8000, maar met zeker heid is dit wel moeilflk' na te gaan. (Tel.) Lijk opgehaald. Zondagmorgen omstreeks 10 uur is uit het water bij de Ruijterkade het ontkleede lijk van een naar gissing 20 22- jarige vrouw, waarvan de beide beenen ontbra ken, opgehaald. Niet onwaarschijnlijk is het dat deze door de schroef van een boot zijn afgeslagen. Het lijk werd per lijkemand naar de oude Wester be graafplaats overgebracht. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). jJ^T* Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordtdekoprniet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2