Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. zamen 180 aken sleepten, geladen met krijgs voorraad Belgrado voorbijgekomen. Zij stoomden de Save op. Het punt van uitgang, door Oostenrijk gekozen, voor een inval in Servië, moet Katcii zijn, waarheen de sleepbooten mot pontons en krijgsvoorraad voornamelijk heengezonden zijn. Men heeft kabels in den Donau gelegd om het telegraaf- en telefoonverkeer van Semlin met PansjewOi te verzekeren. De Weensche •correspondent van de „Vossische Zeitung" meldt: Do „Neue Freie Presse" bevat een hoofdartikel, waarin het blad meent te kunnen vaststellen, dat tusschen Oostenrijk-Hongarije cn Roemenië een verbond bestaat, hetwelk Oostenrijk-Hongarije vast besloten is tot de laatste letter te vervullen. Roemenië staat niet alleen, dat moet ieder hoo ien, die het weten moet en die eir zic'h naar te lichten heeft. Een oorlog om Silistria kan niet tusschen Roemenië- en Bulgarije beperkt blijven. Niemand zal de kracht hebben den gevreesdan wereldbrand te verstikken. Niet alleen van het afstaan van de vesting Adrianopel, ma ar ook vnri het afstaan van do vesting Silistria hangt de vrede in Europa af. Dit artikel, zoo gaat de correspondent verder, heeft natuurlijk in alle politieke en officieel© krin gen veel opzien gewékt. De vriendschappelijke en vertrouwelijk© betrekkingen tusschen Oosten rijk-Hongarije en Roemenië zijn bekend. Toch is het bestaan van een geschreven verbond, zoowel uit Boekarest als uit Weenen, steeds tot in den laatsten tijd toe beslist ontkend. HeL artikel van de „Neue Freie Presse" 'kon niettemin den indruk wakken, dat hot op grond van ambtelijke inspi raties geschreven was. Naar men uw correspondent echter fer_ goed ingelichte plaatse uitdrukkelijk verzekert, is dit stellig niet bet geval. De betrekkingen tusschen Bulgarije en Roeme nië zijn formeel minder gespannen, omdat de Bulgaren de onderhandelingen over de kwestie; Van de vergoeding hervat hebben. Er is geen reden om aan te nemen, dat deze onderhandelingen ten slotte niet tot een bevredigenden uitslag zul len leiden. Deze meening beeirsdht overal in goed ingelichte kringen hier ter stede. Men vindt het daarom onbegrijpelijk, dat ©enige Weensche bla den hier, en vooral do .„Neue Freie Presse", dreigementen aan het adres van Bulgarije rich ten en zelfs van een casus foederis tusschen Roemenië en Bulgarije spreken, voor het geval Bulgarije niet inwilligt Silistria af te staan en Roemenië genoodzaakt wordt het zwaard te trek ken. SPANJE. De infant Ferdinand brak gister, door al te snel van zijn paard te springen, het opperarm been De algemnene toestand is bevredigend. Het ongeluk had des morgens om 9 uur plaats. De nfant reed in de tuinen van het koniuklijk pa leis. waar de soldaten hem de militaire eerebe- wijze-. brachten. Het paard, waarop de infant reed, sloeg op hol, en deze, vieezend in de gracfit te vallen, sprong er af, waarbij, door den hevigen schok, voornoemd ongeval plaats vond. Zijn toe stand geeft echter, zooals reeds gezegd, geen reden tot bezorgdheid. Pensionneering gemeente ambtenaren. Ook het gemeentebestuur van Leeuwarden heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin gewezen wordt op de üoancieele lasten, die de wetsontwerpen tol regeling van de pen sioenen van de gemeente-ambtenaren en van die hunner weduwen en weezen, worden zij onver anderd aangenomen, èn op de gemeente èn op haar ambtenaren leggen. In dat adres is, naar het Weekbl. der gem.- ambt meedeelt, de aandacht gevestigd op het feit dat de gemeente, die een bedrag zal moeten betalsn, dat hoogst bezwaarlijk, zoo niet onmoge lijk, kan worden gevonden, waarschijnlijk niet een deel der bijdrage van de ambtenaren voor haar rekening kan nemen en is er verder op aan gedrongen bij de vaststelling der ontwerpen met de ontwikkelde bezwaren ernstig rekening te willen houden en in ieder geval te willen bevor deren, dat de ontwerpen in dien zin worden gewijzigd, dat de inkoopsommen, zoowel voor eigen als voor weduwen- en weezenpensioen ge heel, of althans voor een groot deel, voor 's rijks rekening worden genomen. Burgerrechtelijke Kinderwetten. Verschenen is het verslag van de Staatscom missie tot redactioneele herziening der Burger rechtelijke Kinderwetten, bestaande uit de Tweede Kamerleden, de heeren mr. J. Limburg, lid en voorzitter, mr. G. Jannink, J. R. Snoeck Henke- mans, en A. C. A. van Vuuren, leden en mr. C. J. M- Wilde, secretaris van den Voogdijraad te 's Gravenhage, lid en secretaris. Bij het bewerken van het onderwerp ontmoette de commissie hier en daar bepalingen waarin haar eenige verandering wenschelijk scheen. Ver andering niet van eenigen pr ncipieelen aard, doch voor de praciijk gewenscht of waardoor een bin nengeslopen fout wordt weggenomen. Voor het aaubierigen van dergelijke veranderingen is de commissie niet teruggedeinsd. Daarnevens heeft zij eenige anderen, door haar wenschelijk geachte, wijzigingen als bijlage aan het verslag toegevoegd, alsmede 'n lijst van in de rechtspraak en litera tuur behandelde vragen. De commissie heeft gemeend, ter vereenvoudi ging van den stijl der wet, het woord souder" in het enkelvoud te mogen gebruiken. Hierdoor kon de telkens terugkeerende uitdrukking: sdiegene der ouders" vervangen worden door sde ouder". De commissie heeft de bepalingen omtrent de ontzetting en de ontheffing van de ouderlijke macht systematischer dan tot nog toe bijeenge bracht. Daartoe heeft zij de Tweede Afdeeling A, van den 15den Titel gesplitst in paragrafen. In paragraaf 1 bracht zij bijeen de gevallen, waarin ontzet of ontheven kan worden in para graaf 2 wordt geregeld de procedure tot onthef fing of ontzettingin paragraaf 3 vindt men de voorloopige maatregelen, die de rechtbank of de officier van justitie gedurende de procedure kan nemen in paragraaf 4 de gevolgen van ontheffing en ontzettingin paragraaf 5 volgt het herstel in de ouderlijke macht, te wijl in een slotartikel is opgenomen de bepaling omtrent vrijstelling van zegel en registratiekosten. Ten aanzien van de ontheffing en ontzetting van de voogdij is nu in den 16den Titel het stelsel gevolgd, dat alle bepalingen van de para grafen 1 5 van den 15den Titel toepasselijk zijn verklaard, voor zoover er niet van is afgeweken. Dit kon echter niet worden gedaan dan na eerst, even volledig als in den 15den Titel, alle bepa lingen omtrent de ontheffing en de ontzetting van de voogdij te ontwerpen in dezelfde volgorde, waarin deze onderwerpen bij de ouderlijke macht zijn behandeld. Dit is dan ook geschied en toen leerde de vergelijking van de aldus ontworpen artikelen, welke bepalingen bij de voogdij kunnen worden gemist. De commissie heeft echter ge meend de aldus voor de voogdij ontworpen bepa lingen als bijlage te moeten overleggen, opdat gemakkelijker zij na te gaan, of er geen veran deringen zijn binnengeslopen, die niet waren bedoeld. Aan den Voogdijraad is een afzonderlijke titel ingeruimd. De bepalingen der artikelen 388 en 389, omtrent het verhoor van bloed- en aanver wanten zijn verplaatst naar den titel, die aan bloed en aanverwantschap gewijd zijn. (Titel 14). De commissie heeft getracht de herhaalde ver wijzingen, die de artikelen 261, 261a, 285a, 285b, 285c en 285d (in de titels van de ontbinding des huwelijks en de scheiding van tafel en bed) die deze bepalingen bijna onleesbaar en onbegrijpelijk maken, zoovéél mogelijk te doen verdwijnen. Weliswaar moesten nu achter art 261 eenige nieuwe bepalingen worden ingelascht, doch daar tegenover staat, dat dit gedeelte der wet, naar de commissie vertrouwt, in duidelijkheid heeft gewonnen en dat de artikelen 285a—d konden vervallen. Hoewel de commissie, letterlijk genomen, haar opdracht zou zijn te buiten gegaan door het maken van veranderingen, heeft zij gemeend niet te moeten achterwege laten enkele veranderingen, die èn dringend geboden zijn èn zóózeer zakelijke beteekenis missen, dat zij durft zeggen, desniet temin zich strikt aan de haar opgedragen taak te hebben gehouden. Van zakelijke veranderingen heeft zij zich echter werkelijk onthouden. Het is hel streven geweest, het wetsontwerp op te stellen in kortere artikelen dan de wet thans heeft. Dat het aantal artikelen daardoor vermeerderde, mocht niet als bezwaar hiertegen gelden. Ook zijn in verschillende artikelen kleinere redactiewijzigingen aangebracht. Hoofdredacteur van „De Tijd". Den zeereerw. heer M. Victor Zwijssen is, op zijn daartoe strekkend verzoek, eervol ontslag ver leend als hoofdredacteur van »De Tijd", onder dankzegging van de in die kwaliteit bewezen diensten. De buffetten der H. IJ. S. M. Zooals men weet, zijn de buffetten aan de voor naamste stations der Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij, ongeveer een driehonderdtal, verpacht aan de buffetmaatschappij E pluribus Unum. De desbetreffende contracten die den eersten April a.s. afloopen, werden, naar de »Tel." ver neemt, door de directie der H. IJ. S. M. niet hernieuwd, zoodat na dien datum de exploitatie der buffetten in andere handen zal overgaan. Minister E. R. H. Regout. De berichten omtrent den Minister van Justitie, mr. E. R. H. Regout, luidden Zondag dat de pa tiënt, wiens toestand intusschen steeds ernstig blijft, na de lange reis den nacht van Zaterdag op Zondag rustig doordracht. De zieke, die bij zijn terugkomst behalve door zijn broeder, den Minister van Waterstaat, ook vergezeld was van zijn echtgenoote en nog enkele familieleden uit België en uit ons land, onder welke zijn zuster jonkvrouwe Smits van Oyen Regout, heeft zijn groote voldoening er over te kennen gegeven dat hij de reis zoo goed volbracht had en gevoelde zich tevreden en rustig dat hij zich thans niet meer in het buitenland bevindt maar nu verpleegd kan worden in zijn eigen wo ning te dezer stede. De patiënt bracht ook den afge'oopen nacht rustig door. Naar men verneemt, is prof. Winkler uit Am sterdam gister naar Den Haag geroepen ten einde geneeskundige consult te houden over den Minis ter van Justitie mr. Regout. Wserbwriohk Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht ia den morgen van 14 Jan. 1913. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 776.6 te Haparanda. Laagste barometerstand 749.8 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige tijdelijk wellicht krachtige zuidoostelijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk enkele sneeuw- of regenbuien, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Vergadering van dein Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 21 Januari 1913 des namiddags 2 uur ten Raadhuize. Verkiezing voor den Gemeenteraad. Door B. en W. dezer gemeente is bepaald, dat de verkiezing van een lid van den Gemeen teraad, district I, aftr. 1915, ter voorziening in de vacatureA. C. A. Nolet, zal plaats hebben op Donderdag 30 Januari a.s., de stemming op Dinsdag 11 ein de herstemming, zoo noodig, op Woensdag 19 Februari d.a.v. Sneeuwruimen. Bij omroeping is heden bekend gemaakt om te voldoen aan het bepaalde bij art. 10 der veror dening op de openbare reinheid. Het artikel luidt: »De bewoners of gebruikers van panden en erven en, zoo die niet bewoond of gebruikt worden, de eigenaars, vruchtgebruikers of beheerders, zijn verplicht binnen 24 urenna 'de kennisgeving vanwege Burgemeester en Wet houders bij omroeping, de aan die panden of erven grenzende straten en stoepen van slijk, sneeuw en ijs te reinigen of te doen reinigen, en wel de straat, voor zoover die aan beide zijden langs bijzonder eigendom loopt, ter halve breedte, en langs de grachten en slooten, aan de markten, pleinen en bruggen ter breedte van 6 meter." Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste 2 gulden. Apologetische cursus. Wij herinneren hiermede aan de zesde verga dering van bovengenoemden cursus, morgen (Woensdagsavond te houden, waarin de weleerw. pater Van Dijk de reeks zijner duidelijke uiteen zettingen van de waarheden van het katholiek geloof zal voortzetten. Na dezen cursus-avond worden de cursussen weder geregeld om de veertien daag gegeven. Volksbadhuis. In de week van 5—11 Jan. '13 werden ge nomen 352 baden. Ie klas kuipbaden 21, regenbaden 23 2e klas kuipbaden 62, regenbaden243,5cts. kinderbaden 3. De voorstelling van »H et donkere punt" door de Vereeniging sUtile Dulci" ten voordeele der Schied. Gezondheidskolonie gegeven, heeft het belangrijke batig saldo van f 303.08 opgeleverd, welke saldo aan het Bestuur der Ge zondheidskolonie ter hand werd gesteld. Bij de politie is te bevragen een zak met vuil ondergoed die onbekend achter eene woning is gevonden. Door de politie is aangehouden zekere H. V., in het ïAlg. Politieblad" gesigna leerd voor f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Hij betaalde de boete. De gemeent e-w erkman B. de J a g e r verwondde zich gister-middag met het houthak ken aan den pols. Bij den sluiswachter Van Wie- ringen werd een voorloopig verband gelegd. De verwonde heeft zich daarna onder geneeskundige behandeling gesteld. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 15 Jan. v. m. 8.57 n. m. 9.14. Ü1T ROTTERDAM De heer J. W. Vorster, directeur van het post kantoor alhier, zal waarschijnlijk in het najaar wegens zijn leeftijd eervol ontslag uit zijne be trekking aanvragen. Ongelukken. De knecht van den landbou wer R. te Driewegen, die dezer dagen een trap van een paard in het gelaat kreeg, is, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, aan de gevolgen overleden. Het 8-jarig kind van v. d. Vosse, Hendrikus geheeten, en met zijn ouders nabij het kanaal te Apeldoorn wonende, is Zondagmorgen, toen hij uit die vaart een kan water moest scheppen, jam merlijk verdronken. De diefstallen te Terborg. Men meldt aan de »Arnh. Ct."Een der daders van de diefstallen te Terborg is gevat. Vrijdagmiddag vond de conducteur der Westfaalsche stoomtram, dat een der passagiers le klasse, een deftig heer, zeer verdacht deed. Op zijn waarschuwing nam de politie te Lichtenvoorde den genoemden heer in arrest, die Zaterdag, naar Terborg overge bracht, bekende de dader van de brutale dief stallen te zijn. Fraude? Iu verband met het onlangs tegen den heer P. M. te Baardwijk uitgesproken faillisse ment, is deze Vrijdag op bevel van de rechtbank te 's-Hertogenbosch in verzekerde bewaring ge nomen. Het ongeluk aan het Muiderpoort- station le Am sterdam. De toestand van het meisje, dat zich Zaterdagavond aan het Muider- pooirtstation ernstig verwondde, diopr uit een nog niet geheel Lot stilstand gebracihten trein te sprin gen en die in' het O. L. Vrouwegasthuis werd opge nomen, is nog altijd hoogst ernstig. Haar verloofde, die eveneens in genoemd gast huis wordt verpleegd, is aan de beterende hand. Hevige brand te Utrecht. De corres pondent van de „Tel." te Utrecht meldt nog de volgende bizonderbeden Zaterdagnacht heeft to Utrecht een zware brand gewoed. Omstreeks drie uur deed de politie in de Mariastraat hare gewone rondte en bemerkte niets, doch kort daarop ontdekte een knecht van den stalhouder Van der Lee op de Maria- plaats van uit het achtergedeelte van oen stal 'n feilen gloed. Vermoedende, dat in een der aangrenzende huizen brand moest zijn uitgebroken, waarschuw de hij den surveilleerenden politieagent. Gezamen lijk stelden zij een onderzoek in en bemerkten weldra, dat in perceel no. 37 op de Mariaplaat3 in het achtergedeelte van den winkel brand was. Tot voor kort was in het perceel 'n filiaal geves tigd van dein 4 guIdonsschoenenhuzar, welke zaak toen naar een aangrenzenden winkel was ver plaatst. Daar de firma echter het gebouw nog in huur had, bewoonde die schoenmaker Simnnis, die voor de firma werkte, tijdelijk met vrouw en vier kinderen de bovenverdieping van den leegs ta anden winkel, waarin echter over eenige dagen een slagerij van Argentijnsch vleesch zou gevestigd worden. De politie maakte bij de ontdekking van den I-rand direct" alaam on wékte den schoenmaker met zijn gezin. Door het inslaan van de ruit der winkeldeur, trachtte men toen binnen te komen om pogin gen aan te wenden de bovenbewoners te red den. Doch daar de trap naar de bovenverdie ping reeds aan 't branden'was en door den he vigen rook in den winkel viel aan redding langs dien weg niet meer te denken. Verschillende omwonenden waren eveneens naar huiten gekomen om zoo mogelijk hulp te verteenen, terwijl het angstgeschreeuw van de in gevaar ver koerende bewoners door merg en been drong. Vlug werden een paar matrassen dekens, enz. aangedragen om hen door het eenige middel, een sprong uit het raam van de tweede verdieping, alsnog van een wissen dood te redden. Eerst wierpen de ouders' hun vier kinderen een voor een uit het raam, die allen werden opgevangen. De eerste drie liepen daarhy slechts onbeduidende 'kwetsuren op, doch dé vierde, een jongentje, brak daarbij een been. Toen waagde de moeder den sprong; ook zij kwam goed terecht, slechts een kleine verwonding liep zij op. Dt vader echter, die het laatst den sprong deed, kwam er echter minder goed af. Juist toen hij werd opgevangen, sprong de groot© spiegelruit van heit brandende perceel, waar door zijn lichaam een andere wending aan nam en hij met het hoofd op de steenen te recht kwam. Bewusteloos bleef hij liggen. Men droeg hem in een winikel aan den overkant binnen, waar een broeder uit het Johannes de Deogesticht den ongelukkige, die uit neus en ooren bloedde, de eerste hulp verleende. De vrouw en kinderen werden per rijtuig en de man per brancard naar de Rijksklinieken ver voerd Inmiddels was de brandweer verschenen, die met eenige stralen het vuur trachtte meester te worden, hetgeen na een goed half uur dan ook gelakte. Men kon echter niet meer verhin deren, dat het gieheele huis totaal uitbrandde, terwijl de stal van den heer Van Lee aan do achterzijde eveneens begon te branden, doch de brandweer ikon dit brandje in het begin stuiten. De naastgelegen perceeden beliepen begrijpelijkerwijze eveneens schade, o.a. door het water en gebroken spiegelruiten. De gloed was zoo fel, dat van verscheidene winkelhui zen aan den overkant de spiegelruiten spron gen en de verf blakerde. Het uitgebrande perceel behoorde' aan den lieer P. Uiterwaal en was tegen brandschade verzekerd. Omtrent den inboedel van Simnnis verkeert men nog in het onzekere of verzeke- ring de schade dekt. In de rijksklinieken zijn de geredden onmid dellijk geneeskundig onderzocht. De vrouw en drie kinderen konden echter na het onderzoek weer vertrekken, doch het jongentje, dat het been brak, en de vader, wiens toestand ernstig bleek, werden opgenomen. Aan de vrouw met haar drie kinderen werd, daar zij van alles beroofd waren, voorloopig op het hoofdbureau van politie onderdak verstrekt. Zondagmorgen vonden zij een onderkomen bij een familielid. Zondagavond vernamen wij, dat het met het jongentje vrij goed gaat, doch dat de vader nog niet tot het bewustzijn is teruggekeerd. 'Omtrent de oorzaak van den brand verkeert men volkomen im het duister, daajr de bewo

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2