Stads- en (Gewestelijk Nieuws. Kunst en Letteren. Cfomengd Nieuws. De Chr.-Hist. en de (Jonlitie. Mr. H. Verkoutei en, secretaris van de Chris- telijk-Historische ÜDie, heeft te Groningen ge sproken Spr. zeide. volgens de »N. Gr. Crt over de vei houding van zijn partij tot de Coalitie bij de a,s. verkiezingen Wat zullen de Chr. Historischen in dien tijd doen Zullen wij, ons weer vereenigen met de coalitie Daarop kon spr. nog geen beslist ant woord geven. Bespreking dienaangaande worden reeds gevoerd. Veel is er wat spr. betreurt ten opzichte van de regeeringswijze der coalitie. Al huldigde spr. Minister Talma, die goede bedoelingen koesterde, al erkende spr. dat er voor dezen vele moeilijke oogenblikken geweest zijn, hij kan niet meegaan met 's Ministers streven naar sociale wetten. Er wordt te weinig aan particulier initiatief gedaan. Spr. wees op de gebeurteuissen in Ede, Hil versum en Ommen. Over Ommen wil spr. nog geen oordeel uitspreken. Een enquête-commissie is ingesteld, en zij'zal over deze gebeurtenis bin nenkort het volle licht doen schijnen. Spr. hoopt, mocht men er toe overgaan weer een coalitie te vormen^ dat er dan ook Chr. His torischen in het kabinet zullen komen. De Chr- Historischen hebben thans vele wenschen gefor muleerd. Zij willen zekerheid omtrent art. 179 zij willen minder sociale wetgeving meer particulier initiatief. Zij hebben ook ten opzichte van 't openbaar onderwijs hun lijn gesteld. Ook op deze scholen moet ten minste eenige Chr. geest komen. Nadat spr. duidelijk had doen uitkomen, dat de Chr. Hist. Urne wel weer de coalitie zal wil len, nadat hij ook aan de katholieken hulde ge bracht had voor hun trouwe bondgenootschap en den heer Troelstra als ook de vrijz. concentratie aan felle critiek onderworpen had, besloot spr. met de trouw der kiezers voor het hoofdbestuur te vragen. ttiteerboricbi Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in ten morgen van 16 Jan. 1913 medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te De Bildt. Hoogste Oarometerstand 768.5 te Horta. Laagste barometerstand 74U.6 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dag afnemende tot matigen later weer toenemende zuidwestelijke tot zuidelijken wind, meest zwaar bewolkt waar schijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Opname in bestekken verbod afwyking van art. i6S8c en 1638d Burgerlyk Wetboek. B. en W. zeggen in een schrijven aan den Raad In onze handen werd om advies gesteld een adres van de Afdeeling Schiedam van den Neder- landsche Christelijken Bouwarbeidersbond, waarin zij opname in de bestekken voor Gemeenteweiken verzoekt van de bepaling, dat werklieden in het bezit van een arbeidscontract waarin bepaald is dat de artikelen 1638c en d van het Burgerlijk Wetboek (behoudens het zevende lid van I638d) niet zullen gelden, op het werk niet worden toegelaten. Wij merken op, dat dit ontwerp reeds eind 1909 en begin 1910 door Uwen Raad is behandeld. Zie 1910 bijlage no. 7 en handelingen blz. 100 Onderscheidene werkliedenvereenigingen vroe gen toen opneming van een bepaling in de be stekken, waarbij den aannemer wordt verboden, af te wijken van de artt. 1638c en 1638d van het Burgerlijk Wetboek. Gelijk bekend, geven ba- doelde bepalingen voorschriften omtrent de ge vallen van onvrijwillig verzuim, waarin het loon van den arbeiders doorgaat, niettegenstaande door hem geen arbeid wordt verricht. Afwijking nu van die voorschriften bij schriftelijk aangegane overeen komst of bij reglement, is toegelaten De verschillende patroonsvereenigingen brachten toen tegeu inwilliging van het onderzoek der werkliedenvereenigingen bezwaren in. Ook was het bekend geworden, dat de toepus- van bepalingen als gevraagd, elders reeds tot con flicten had geleid. Met een en ander rekening houdende, ging de Raad op een absoluut verbod niet in, maar toonde hij zich wel bereid er zooveel mogelijk toe mede te werken dat bedoelde bepalingen der wet ook aan de werklieden in dienst van aannemers van Gemeentewerken zou ten goede komen. Wij kunnen nu mededeelen, dat als gevolg daarvan thans het loon voor de dagen die vol gens de directie van het werk daarvoor in aan merking komen, aan den aannemer wordt vergoed. De noodige gegevens daartoe kunnen worden gepmt uit de lijkten die moeten worden overgelegd volgens de bepalingen betrekkelijk minimum-loon eu maximum-arbeidstijd. Het kurnt ous voor, dat op deze wijze de zaak op gelukkige wijze is opgelost. Immers, de werklieden genieten van de milde bepalingen der wet, zonder dat den aannemer een dwang wordt opgelegd die zij trouwens niet aanvaarden en met een Boycot beantwoorden en zonder dat de Gemeente tusschen den aan nemer en den werkman tusschen beide komt. Alleen zullen ten slotte de gevallen van onvrij willig verzuim volgens de wet, door de Directie worden beoordeeld, wat door den aannemer niet opgaarne wordt gezien. Ook wordt het finaucieel belang der Gemeente door deze wijze van handelen gediend, daar, wan neer bei risico op de aannemers werd overge bracht, deze indien zij het al wilden aanvaar- den toch zeker hun inschrijvingen met meer zouden verhoogen, dan nu de kosten voor de Gemeente zijn. "Waar derhalve een alleszins bevredigende toe stand bestaat en de weg dien adressanten voorslaan voor de Gemeente in alle opzichten gevaarlijk is te achten, stellen wij U voor het verzoek af te wijzen en adressanten met de gronden daarvan in kennis te stellen. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 18 Jan. v. m. 11.51 n. m. DIT VLAARDINGEN. In verband met den diefstal en inbraak verle den week te Vlaardingen gepleegd in het Diaco niehuis der Ned. Herv. gemeente, waarbij een bedrag van pl.m. f800 werd ontvreemd, zijn thans drie personen te Rotterdam aangehouden en naar Vlaardingen overgebracht. Bij hun aanhouding waren alle drie gewapend met revolvers. Intusschen is te Vlaardingen reeds weer ingebroken, nu op het kantoor der glasbla zerij. Dit is de vierde maal in enkele dagen tijds. Vermist werd gelukkig slechts f '20, een paar stofbrillen en eenige pakje verbandlinnen. Van deze inbraak zijn de daders gesnapt. Het bleek een der werklieden van de fabriek te zijn. terwijl de tweede er vroeger werkzaam was geweest. DIT ROTTERDAM De Rotterdamsche Vereenigïng voor katho liek onderwijs heeft, naar men meldt, door bemid deling van Deken Thier een gift van f 10,000 ontvangen. Concert Toonkunst. Gister-avond gaf «Toonkunst'' in «Odéon" voor hare leden en belangstellenden een welgeslaagd concert. Jammer dat het kunstlievende publiek in zoo'n klein getal aanwezig was, om van deze schoone uitvoering te genieten. Het concert werd geopend met de Sonate in G. maj. voor piano en viool van Beethoven, voor gedragen door den heer A. B. H. Verhey aan den vleugel en den heer J. Röntgen jr. viool. Welk een heerlijke vertolking van dit zware nummer; welk een meesterlijk samenspel welk een fijne nuanceering moesten we daarin bewon deren De beide virtuozen deden dit prachtwerk dan ook ten volle tot zijn recht komen. Daarna betrad de heer Theo Wouterlood het podium, die ons zeer veel heeft doen genieten in «Eliland", ein Cyclus von 10 Gesiinge, van W. Ber ger. We moeten hier vooral melding maken van de bekoorlijke voordracht en de beschaafde uit spraak van dezen zanger. Met zijn heerlyk sym pathiek geluid heeft hij zeer zeker veel bijgedra gen tot het welslagen van dezen kunstavond. Verder deed zich de heer Verhey hooren als solist in een drietal nummers. «Erotik" van Sjo gren, «Liebestraum" nocturne no. Ill van Liszt en «Cracovienne" van Paderewski. Wat een heer lijke tonen wist hier de heer Verhey van zijn instrument te ontlokken I Men staat verbaasd over de technische vaardigheid waarover deze meester beschikt. Na de pauze deed de heer Röntgen zich nog meer dan in het eerste gedeelte als virtuoze ken nen, vooral in «Schwedische Tlinze" van J. Röntgen Sr. Hoe vaardig moet de kunstenaarshand zijn, die zulk een moeilijk weik zoo correct weergeeft 1 De begeleiding was uitmuntend. Vermelden we ten slotte, dat deze drie heeren ons nog veel hebben doen genieten in «Morgen" van Strauss en »Der Engel" van Braga voor piano, viool en zang, een prachtig ensemble, waarvan we wederom het schitterend spel en den schoonen zang moesten bewonderen. We uiten hier den wensch dat bij een volgend concert, ons door deze heeren aangeboden, het publiek wat meer belang stelling zal toonen door een talrijker opkomst. Sneeuwstorm. Men meldt ons uit l-fmuiden. De Engelsche motorkotter «Elida," van Frederiks- stad naar. Kaapstad met hout, is door een sneeuw storm overvallen en lek in IJmuiden binnenge- loopen. De bemanning deelde mede, een vreeseijke reis te hebben meegemaakt. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Het schip blijft voor reparatie te IJmuiden. Aanvaring. Dinsdagavond vertrok van Vlaar dingen naar Hellevoetsluis de torpedoboot »G. 7." Ter hoogte van de Vondelingenplaat kwam zij in aanvaring met de sleepboot «Excelsior." De tor pedoboot bekwam een gat, terzijde van 't schip, doch kon haar reis vervolgen. De sleepboot bleef onbeschadigd. Een verdacht sterfgeval. Men meldt ons uit Tiel Het Tielsche parket vertrok gisteravond in ver band mef een sterfgeval naar Buren. Uit den trein gevallen. Onze Haarlemsche berichtgever meldt ons: Omtrent het ongeluk gister te Heemstede ge beurd, valt nog mee te deelen, dat de 8 jarige J. C. Kohier, uit Bennebroek, niet is overreden, maar uit den trein gevallen, waarmee hij te 12.48 uit Haarlem naar Vogelenzang ging, Tusschen de Pijllaan en de Zandvoortsehelaan gebeurde het ongeluk, waarvan niemand iets be merkte, voordat de machinist van den trein, die te 12.25 uit Rotterdam te Haarlem moest aanko men, den knaap op den weg zag liggen. De jongen werd in den goederenwagen gelegd en te Haarlem door dr. Ootman verbonden. Het bleek, dat hij een schedelbreuk had gekregen. De knaap is daarna in 'n sAtax" naar het St. Elisa- betsgasthuis gebracht. Volgens verklaringen van een paar kinderen zou het portier niet goed gesloten geweest zijn. (»Tel.") Vrouwel ij ke politie. Te 's-Gravenhage is tot inspecteur van politie 3e klasse benoemd mej. G. van Elselingen aldaar. Diefstal aan de artillerie-inrich ting te Zaandam. De correspondent van de «Tel." te Zaandam schrijft nader Het valt niet te ontkennen, dat over den ge- constateerden diefstal aan de artillerie-inrichting bij de Hembrug te Zaandam, een geheimzinnig waas hangt, waarvan de dichtheid nog verhoogd wordt, doordien het zoo hoogst moeilijk is, eenigs- zins juiste gegevens te bekomen. Blijkbaar is aan allen, die iets omtrent deze geheimzinnige zaak kunnen mededeelen, de strengste geheimhouding opgelegd. Als bekend mogen wij veronderstellen, dat de artillerie-inrichtingen te Zaandam bestaan uit een complex gebouwen, gelegen met het front naar het Noordzeekanaal en niet alleen een aanzien lijke oppervlakte maar ook een groot lengte be slaande. Middenin, van den kanaaldijk geschei den door een hek en erf of tuin, ligt het hoofd gebouw, waarin zijn gevestigd de kantoren en waarin dus ook de brandkast wordt bewaard. Ter weerszijden telt het hoofdgebouw twee wo ningen vén geëmployeerden, welke woningen uitgang hebben naar buiten, dus niet naar de zijde der kantoren. In het midden- of kantoor gedeelte houdt des nachts een der officieren, die dan de zoogenaamde wachtweek heeft, verblijf. Deze heeft een sleutel van 's nachts gesloten voor deur, want hjj moet kunnen uit- en ingaan, naar gelang hij dit voor de contróle van de wacht noodig oordeelt. Men kan het gebouw ook bij dag alleen bereiken door een pont, welke bewaakt wordt door een portier, zoodat niemand wordt toegelaten, die niet beslist op het terrein noodig heeft, 's Nachts zijn natuurlijk ook de poorten gesloten. De bewaking der gebouwen is toevertrouwd aan een détacheraent infanterie, dat dagelyks van Amsterdam overkomt, onder commando van een onderofficier. Bij dag staan geen wachtposten uit, wel bij nacht. Omstreeks den tijd van het einde der werkzaamheden in de fabrieken, wordt de wacht betrokken en 's morgens, om en nabij het uur van aanvang der werkzaamheden worden de wachtposten ingetrokken. Het gebouw, waarin de militaire wacht verblijf houdt, ligt buiten het fabrieksterrein. Een der wachten is geplaatst bij dit gebouw, in welks nabijheid turf en steenkolenloodsen staan. Verder zijn 4a 5 wachten op het terrein aanwezig, waar van één nabij het hoofdgebouw waarbij ook lan taarns branden. Geregeld wordt verder over het terrein een ronde gedaan onder leiding van den onderofficier der wacht, die een klokje bij zich draagt en op verschillende plaatsen sleutels weet, waarmee hij op de aangegeven tijden moet «prik ken." In de gebouwen zelf wordt gewaakt door bur gerwachten, die ook al verplicht zyn op bepaalde tijden te «prikken" in de verschillende hoeken der lokalen. Eu het gebeurt niet zelden, dat mid den in den nacht alarm wordt gemaakt, enkel en alleen om te zien, of allen op post zijn. De zorg voor de brandkast berust bij den kapitein- magazynmeester W., die tot vóór korten tijd aan de Hembrug woonde, doch den laatsten tijd te Amsterdam woonachtig is. Gewoonlijk vertrekt deze 's namiddags omstreeks 4 uur naar Am sterdam, om den volgenden morgen terug te keeren. Verteld wordt, dat gendemde kapitein-maga zijnmeester een paar dagen verlof heeft gehad en Dinsdagmorgen terugkomende, constateerde, dat de deur der brandkast los was en dat uit deze kast het aanwezige bankpapier tot een aanzien lijke waarde verdwenen was. Nergens waren sporen van geweld te ontdek ken, noch aan poort of voordeur van het gebouw, noch aan de kantoordeur, noch aan de brandkast zelve. Het is zoo de lezing van het verlof waar blijkt dan volstrekt niet uitgemaakt, dat de diefstal in den voorafgaanden nacht heeft plaats gehad, evenmin dat deze juist in een nacht is geschied. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat de politie, om in deze zaak klaarheid te brengen, voor een moeilijke taak staat. Uit dien hoofde heeft zij ge tracht de zaak geheim te houden. Zooals reeds is gemeld, wordt ijverig aan de oplossing van het raadsel gewerkt en gelooft men werkelijk een spoor te hebben, hetwelk dan ook ijverig gevolgd wordt en in verband waarmede ook in vele andere plaatsen niet wordt stil geze ten. Het is te hopen, dat het de politie gelukt, den sluier, welke over deze geheimzinnige zaak hangt, op te heffen. gerechtshof werd alhier een geheimzinnige zaait behandeld, die onwillekeurig herinnert aan de misdaad van den opgehangen giftmenger Seddon. De beide Engelsche rechters dier afdeeling be valen, op verzoek van den openbaren aanklager, een nieuw onderzoek in te stellen naar den plotselingen dood' van een rijken jongen man, die tot een adellijke familie van dit land be hoorde. i De jonge man heette Hugh Eric Trevan.'an. Zes jaren geleden erfde hij een groot fortuin, dat tusschen 60.000 em 100.000 pond st. heet te hebben bedragen1. Hij leed aan een ongenees lijke ziekte, die hem veel verdriet, pijn en sla peloosheid veroorzaakte. Sinds jaren gebruikte hij verdoovingis- en slaapmiddelen. Om het Ie- ven nog zoo goed en zoo lang mogelijk te ge nieten, maakte hij een lange reis door de we reld. Totdat hij zidh verleden zomer, met een. vriend, Roe geheteten, vestigde te Hove, een voorstad van Brighton. Zij hadden alldaar een étage gehuurd, die Trevanion aanvang Septem ber bezig was te meubileeren, met een huis knecht in zijn dienst. 'De lijdende jonge man was gewoon als' slaap, middel tabletten tei gebruiken van een zeker verdoovingsmiddel, veronal, waarvan 30 i 50 grains (2 tot 3 grammen) doodelijk werken. Hij was gewoon zijn huisknecht daarvan in kennis te stellen. Maar dat deed hij niet op den avond van 7 September, toen hij thuis met zijn vriend dineerde en plotseling aan tafel onge steld werd en bewusteloos ineenzakte. Volgens zeggen van zijn vriend had hij nog gezegd, een te groote hoeveelheid van dat slaapmiddel te hebben ingenomen en hem tevens het telefoon- nummer van zijn dokter opgegeven. De vriend ontbood den dokter per telefoon, die hem op droeg onmiddellijk een braakmiddel toe te pas sen. Doch toen kort daarop de dokter ver scheen, bleek, dat dit zonder uitwerking geble ven was. En de jonge man overleed later, zon der weer tot bewustzijn te zij'n gekomen. De dokter schreef zijn dood toe aan een te groote hoeveelheid van dat slaapmiddel. Twee andere artsen spraken zich in gelijken geest uit, toen voor den coroner van Hove en een jury die dood weid onderzocht. De moener van den jongen man drong aan op een lijk schouwing, hetgeen zijn oudere broeder niet noo dig vond. En na overleg met de drie dokters en den coroner geschiedde dit ook niet. Maar een poo3 later deelde dé moeder oen en ander mede aan den openbaren aanklager, op wiens verzoek de Minister toestond, het lijk van den jongen man te doen opgraven om het door deskundigen te laten schouwen. En toen bleek hun, dat hij minstens 150 grains, drie vijfmaal zooveel als doocielijk hieet te werken, moet hebben ingenomen, een uur voordat by bewusteloos werd. Del deskundigen verklaar- den ook, in hun nog1 geheim gehouden rapport, het onwaarschijnlijk te achten, dat de jonge man uit eigen beweging een zoo groote hoe veelheid veronal, minstens 21 tabletten, had' in genomen. Ergo rees het vermoeden, dat hij werd vergiftigd. En die argwaan werd ver sterkt, doordien hij zijn geheele vermogen aan iemand huiten zijn familie naliet. Door het nieuwe onderzoek zal blijken, of er verdenking rust op zyn vriend Roe, den eenige, die dien avond in zijn gezelschap was. De bij zonderheden omtrent het leven van den vergif tigde, ontleende ik aan de „Daily Chronicle". Dit blad ontving enkele maanden geleden van onbekende zijde een uitgeknipt© advertentie, waarin het overlijden van den jongen man werd gemeld. En daar was dwars op geschreven: „Onuerzoekt." D© onbekende toezender, niet onwaarschijnlijk de moeder van den jongen man, die afgezonderd van haar leefde, ver trouwde dus blijkbaar de zaak van zyn dood niet, r (Tei.) A m b u 1 a n c M o n t e n e g' r o. Uit eenige brie ven van dr. Koppeschaar aan het comité Monte negro wordt het volgende ontleend: Na zijn laatste schrijven van 19 December a.p. waarin ik meedeelde, dat een complete Röntgen- installatie zoo zeer gewenscht zoude zijn, besprak ik met den Minister het voorstel van het comité Montenegro in Holland, waarbij dusdanige in richting aan het hospitaal te Cettinje werd aange boden. Deze had bereids den Koning den inhoud van het telegram van den heer Nord Thomson medegedeeld. Bij nader onderzoek vernamen wij echter, dat de Italianen hun installatie zullen achterlaten, terwijl ook Genève er reeds een hoeft aangebo den, zoodat dit geschenk uit Holland nu over bodig wordt. Wyl seinden echter om wollen de kens. (Hierop zijn door bemiddeling der ge'den bij het hoofdcomité ingekomen, dadelijk 240 wol len dekens naar Montenegro verzonden, benevens 4000 kronen ten behoeve der gewonden. Noot van het comité Montenegro). Da brancard de Maoy door ons medegenomen, bewiyist ia den linker frontvleugel, waar het terrein vlak is, Beef goede diensten en maakt grooten opgang. De Grootvorstin Militza, dochter des Konings, de vrouw, die hier eigenlyk voor alles wat de ge wonden betreft, gezorgd heeft, was er zoo mede ingenomen, dat zy mij liet vragen, wat de zo kosten, omdat zy een aantal wil bestellen. Ook zal er vermoedelijk uit Weenen een bestelling volgen voor ramen van de Mooy; ik kr^eg gift* Een geheimzinnige we r g i f t i g i .n g Onze Londensche correspondent schrijft d.d, 15 I JanuariVoor een der af dodingen van het hoog-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2