Zonder eiwit geen leven Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Gemeenteraad 11.-K. Vrouwenbond. Gistermiddag waren een groot aantal H .K, Haagsche dames bijeengekomen in iPulchri Studio" te, 's Gravenhage ter oprichting van een R. K. Vrouwenbond voor den Haag. Na een rede van den zeereerw. rector J. B. W. M. Möller, werd tot oprichting van de nieuwe vereeniging besloten. Een voorloopig bestuur, be staande uit de dames mevr. van Berkel, mevr. Bon, mej. Heeren, mej Hipke, mej. Klaasen, mevr. Koelemans, mej. Kooiman, mevr. Krnl, mej. Meu- leman en mevr. Simonis, werd belast met het ontwerpen der statuten, terwjjl reeds een aantal dames als lid toetraden. Octrooiwet. Op 31 Dec. 1912, alzoo over een tijdvak van juist 7 maanden, heeft het aantal ingediende octrooiaanvragen 1849 bedragen. Hieronder waren 280 aanvragen van Nederlandsche uitvinders en 13 aanvragen uit Ned. Oost-Indië. De overige kwamen uit den vreemde, en wel 754 uit Duitsch- lond, 233 uit Groot-Brittannië en Ierland, 422 uit België. 119 uit Frankrijk, 96 uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, 63 uit Oostenrijk, terwijl de verdere 163 aanvragen werden ontvan gen uit andere landen. Het percentage van de aanvragen uit Nederland en Ned. Oost-Indië was in Juni 1912 ruim 15 pCt., in December 1912-ruim 21 pCt. en over het tijdvak 1 Juni—31 December 1912 ruim 16 pCt. Vereeniging van gemeenten. Met 11 tegen 4 stemmen besloot de raad der gemeente Hoogezand Dinsdagavond in afwijzenden zin omtrent eene eventueele combinatie der gemeenten Hoogezand en Sappemeer. Departement van Defensie. Thans kan de »Avp." met zekerheid mededee- len, dat de luit.-generaal W. A T. de Meester, commandant van het veldleger, bestemd is om op te treden als seeretaris-generaal aan het Depar tement van Defensie op een tractement zooals reeds was voorgesteld van f7500 'sjaars. Weer bericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 23 Jan. 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.6 te Perpignan. Laagste barometerstand 750.6 te Aberdeen. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen westelijken tot zuidwestelijken wind, tijdelijk opklarend, later waarschijnlijk weer regen, iets zachter. „Recht, Plicht en Orde." De vergadering van de R. K. Kiesvereeniging »Recht, Plicht en Orde", gister-avond in het Bondsgebouw gehouden, werd door den voorzitter, den heer A. C. A. Nolet, met den christelijken groet geopend. De voorzitter heette daarna allen welkom in deze vergadering, die, naar hij hoop te, een opgewekt verloop en goed succes zou hebben. Daarna werden door den secretaris, den heer Th. de Boer, de notulen der beide laatst gehou den vergaderingen gelezen, die werden goedge keurd onder dank aan den secretaris voor zijne accuratesse. Door den secretaris werd daarna het verslag over het afgeloopen jaar uitgebracht. Het leden tal bedroeg 320. Gemiddeld werden de vergade ringen door 27 leden bezocht. De heer P. Heil- ker nam, door vertrek naar elders, als bestuurslid ontslag. In zijne plaats werd tot bestuurslid ge kozen de heer Th. de Boer, die het secretariaat overnam. In het begin van dit jaar had Schie dam de eer de vergadering van den Provincialen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in haar mid den te zien vele leden maakten gebruik van hun recht die vergadering bij te wonen. In het afgeloopen jaar hadden 4 verkiezingen plaats, 2 voor den Gemeenteraad en 2 voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken zij hadden over het geheel een bevredigend verloop. Nog steeds is aan de kiesvereeniging verbonden een propa- gandaclub met den heer J. H. Frederiks als voor zitter en den heer Th. de Boer als secretaris; zij hield in het afgeloopen jaar geen vergadering de komende groote verkiezingen van dit jaar zul len zeker wel tot vernieuwde, krachtige actie aanleiding geven. Den besten wensch uitsprekend voor den financieelen toestand der kiesvereeniging, memoreert het verslag verder, dat in het laatst van het vorig jaar den voorzitter de hooge onder scheiding ten deel viel tot lid van Gedeputeerde Staten te worden benoemd. Hoewel wij den heer Nolet daardoor als lid van onze vroedschap moes ten missen, vertrouwen wij, dat hij in zijn nieu- ■wen werkkring de belangen van Schiedam even zeer zal behartigen. Aan een officieelen geluk- wensch werd dus de wensch verbonden, dat hjj nog tal van jaren de kracht en den lust zal hebben om voor het heil der provincie in het algemeen en dat van Schiedam in het bijzonder werkzaam te zijn (applaus). Het verslag eindigt met de beste wenschen voor de kiesvereeniging in het nieuwbegonnen jaar uit te spreken. De voorzitter meende de tolk van alle aanwe zigen te zijn, als hij den secretaris dankte voor zijn keurig verslag. Ook voor de hulde, hoewel onbegeerd, hem gebracht en de instemming door de vergadering daarmee betoond, bracht voorz. dank. Het jaarverslag van den penningmeester, daarna door den heer C. H. Schefïers uitgebracht, con stateert voor het verloopen jaar een kleinen voor uitgang, daar een gedeelte der oude schuld kon worden afgedaan. Toch blijft nog een groote gel delijke last, hoofdzakelijk oude schuld, op de kiesvereeniging drukken. Door verschillende mid delen, vooral ook door het verder plaatsen van obligatiën in de leening, hoopt men de kiesver eeniging financieel vooruit te brengen. Het afge loopen jaar, dat men zonder verkiezingen had gehoopt, was een tegenvaller, waar vooral twee verkiezingen voor den Raad heel wat van de kas vorderden, terwijl het loopende jaar met zijne vele verkiezingen zeker financieel niet zal mee vallen. De jaarrekening, door de heeren P. Lagerwey en P, Groenendaal nagezien, werd volgens mededeeling van den heer Lagerwey in orde bevonden, waarna de penningmeester onder dank werd gedéchargeerd, terwijl de voorzitter ook de commissié dankte. Daarna overgaande tot de bestuurskeuze, wegens periodieke aftreding, werden de heeren F. J, Smit, Th. J. H. Mouwens en Th. dé Boer met bijna algemeene stemmen herkozen. De heer De Boer verklaarde 't nog maar eens een jaar te zullen probeeren; den anderen gekozenen (afwezig) zou van hunne herbenoeming kennis worden ge geven. Bij deze bestuurskeuze sprak de voorzitter de beste wenschen uit voor den heer F. J. Smit, die wel van de H. H. Sacramenten der stervenden was voorzien, doch die zeker allen wenschten, na verhoopt herstel, weder in hun midden te zien. Vervolgens was aan de orde de candidaatstel- ling voor de aanst. gemeenteraadsverkiezing op 30 Januari e.k. Naar de voorzitter mede deelde, waren door de leden als gebruikelijk, geen candidaten opgegeven. Het bestuur was echter in actie geweest en tot groot genoegen van het geheele bestuur was men er in geslaagd een katholieken candidaat bereid te vinden, die stellig in aller geest zou vallen. Het bestuur kon thans als candidaat aan de vergadering voorstel len den heer C. J. W o u t e r 1 o o d, die thans als officieel candidaat van R. P. en O. zou moeten geproclameerd worden, waarna reeds een aanvang zou kunnen gemaakt worden met het teekenen van de lijst voor diens candidatuur, welke op 30 Januari a.s. moet worden ingediend. De voorzitter wilde nu het stellen van dezen candidaat in stemming brengen. Het krachtig applaus, dat reeds aanstonds bij het noemen van dezen zoo gewilden naam opging, bewees echter, dat dit geheel onnoodig was. Met algeheele in stemming der vergadering werd de heer C. J. Wouterlood tot candidaat bij de aanst. Raadsver kiezing gesteld. De voorzitter wees daarna nog op het ge wichtig werk van het samenstellen der kiezers lijst voor 1913 en sprak den wensch uit, dat vooral de Propagandaclub op de bekende doeltreffende wijze daaraan een krachtig aandeel zou nemen. Bij de rondvraag werden nog verschillende zaken in het belang der kiesvereeniging besproken als ver betering van den financieelen toestand der kies vereeniging, zoowel langs den gewonen weg door uitbreiding van het ledental als door buitenge wone middelen, die ook elders op succesvolle wijze worden aangewend. De voorzitter dér Propagandaclub, de heer Frederiks, deed een be roep vooral op de toetreding van nieuwe jeug dige krachten tot de club, die aller medewerking dringend behoeft. Ten slotte werd, met 't oog op de aanst. zwaar wichtige verkiezingen, waarmede zoor groote be langen zijn gemoeid, door het bestuurslid, den heer Jos. Meijer terecht in 't licht gesteld, dat niet alleen stoffelijke maar ook geestelijke middelen tot het behoud der christelijke meerderheid moeten lei den. Het gebed niet alleen der ouderen, maar ook der jongeren, zooals ook,in het katholieke België het vorig jaar met veel succes werd aangewend, werd zeer gewenscht geacht, waar toch ook de toekomst onzer christelijke scholen bij de aanst. stembusstrijd beslist betrokken is. In dien geest zullen door het bestuur stappen bij het betrokken bestuur worden gedaan. De vergadering werd daarna door den voorzitter, na het gebruikelijk dankwoord, met den christe lijken groet gesloten. Uitgesproken is het faillissement der N. V. Bouwmaatschappij sLentart", in liq-, gevestigd te Schiedamcurator mr. G. Van Baren. Bij de politie zijnte bevragen twee honden een kortharige zwarte reu en een lang harige zwarte teef met witte borst en witte poo- ten. Gister-avond 11£ ure arresteerde de politie twee beschonken personen, waarbij zij werd belemmerd door een 18-jarig jongmensch, alhier wonende. Deze werd ook aangehouden en met de anderen in bewaring gesteld. Na verhoor werd hij heden-morgen weer op vrije voeten ge steld. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 24 Jan. v. m. 5.14 n. m. 5.30. Het voorloopig program vermeldt gondelvaart, muziek en vuurwerk op 1 September, bidstond in de kerken op 18 November en een allegorischen fakkeloptocht mitsgaders een fakkelstoet op de hoofdfeestdagen. Volgëns hét gezegde van clen bekenden t-n popu- lairen dr. DEKKER is het rnenscihelijk lichaam een eiwitmachine, die met vet en koolhydraten gestookt wordt. Evenals alle machines is ook de rnensohelijke aan slijtage onderhevig en al wordt er nog zoo lustig met vet en koolhydraten ge- stookt, de slijtage der machine veroorzaakt, dat zij niet werkt zooals behoort.. Deze slijitage Open baart zich door een gevoel van zwaikte en neer slachtigheid. Er hapert iets aanHarder sto ken, moer staercn met opwekkende "middel en als alcohol, bouillon, koffie, thee, cacoa, helpt niet. Hel eenigte wat baat, is het herstellen der slijtage door een krachtiger toevoer van eiwit, het ma teriaal waarvan de machinedeelen gebouwd zijn. Die krachtige toievoer van zuiver, direct op neembaar, direct herstellend eiwit gteschiedt, naar bet oordeel van meer dan 15.000 artsen, het best door het glebnük van Sanatogen. Sa na logen her stelt in den waren zitn dies w.oords, wanneer er iets aan den toestand va,n gezondheid hapert, warfheer de meuiscihelijlke machine door te har den arbeid, door te groot krachtsverb.ruik ver sleten is. Daarom is het dan ook het middel bij uitnemendheid bij bloedarmoede, zenuwachtig heid, uitputting, na ziekten emz., want zooals een van Europa's beroemdste medici, prof. VON NOORDEN te Weenen, zegt: „Sanatogen bevor dert krachtig de edwitaanzetting." Sanatogen is bij' alle apothekers en drogisten verkrijgbaar in verpakkingen vanaf fl. (33) UIT VLAARDINGEN. In een vergadering van het Feestcomité werd besloten de hoofdfeesten op 17 en 18 December vast te stellen, doch men zal ook aan den ln September en den 18n November een eenigszins feestelijk karakter geven. Vergadering van den Ilaad der gemeente Schiedam op Dinsdag 21 Januari 1912, des namiddags 2 ure (Vervolg.) Grondverkoop Nassaustraat. 12. Adres van H. Gabel q q. om een perceel grond te koopen aan het verlengde der Nassau straat op ongeveer 25 Meter afstand ten Noord westen van de Schoolstraat, ter breedte van 13.50 Meter en ter diepte van 25 Meter, en zulks tot het bouwen van twee heerenhuizen tegen f 9.per M2. In overleg met de Commissie voo het Grond bedrijf stellen B. en W. voor, hun College te machtigen tot verkoop van den aaDgevraagden grond. De heer Koopmans zegt, dat in het adres gewaagd wordt van opgehoogden grond, maar die grond wordt slechts gedeeltelijk opgehoogd op wiens kosten geschiedt dan de verdere ophooging De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, voorzitter van Grondbedrijf, zegt, dat de grond voor reke ning der gemeente wordt opgehoogd, dat kost dan 50 cent per M2. zoodat de verkoopprijs van f 9 met 50 cent per M2. verminderd wordt. Vergele ken met anderen grond daar in de buurt ver kocht, is echter de prijs van f 9 per M2. wel aan nemelijk. De heer Koopmans zegt, dat hij op den prijs niet verder zal ingaan; die lijkt hem billijk; maar waar 't hier een nieuw stuk geldt van een geheel complex, vraagt hij of dat niet in erfpacht kan worden uitgegeven. De Voorzitter meent, dat dit wel aan den heer Gabel gevraagd is. De heer Koopmans zegt, dat dit stuk het begin is van een heel complex. De Voorzitter meent, dat men dit niet kan zeggen. De heer Vanjder Hoek meent ook, dat niet moet worden uitgegeven dan in erfpacht. De wethouder, de heer Goslinga, merkt te dezen opzichte op, dat het uitgeven in erfpacht feitelijk niet is uit te voeren zonder een gemeente hypotheekbank die het noodige geld op erfpacht voorschiet aan de bouwers. In den Haag, waar men in erfpacht uitgeeft, doet men dat dan ook consequent. Is er iemand in den Raad die dat (gemeente-hypotheekbank) aandurft en dan denkt met erfpacht financieel goede zaken te maken 't Is niet genoeg voor erfpacht platonische liefde aan den dag te leggen; maar men moet de liefde voor dit instituut daadwerkelijk toonen. Waar de bouwers op erfpachtsgrond geen hypotheek kunnen krijgen, zet men zonder een stedelijke hypotheekbank die geld op erfpacht geeft, het bouwbedrijf stop. Ook de Algemeene Ambtenaars coöperatie wil geen erfpacht, alleen grond in koop hebben. Een treffend staaltje daarvan ziet men daarvan in den Haag. De gemeente heeft aan bet Gevers Deynootplein voor een ton grond ver kocht en slechts voor 5 mille in erpacht gegeven. Dit ter iliustrade dat erfpachtsuitgifte het bouw bedrijf stop zet. Waar 't hier een stukje geldt van een nieuw bouwblok, wil weth. dat verkoo- pen op hoop van zegen. De grond ligt daar en is volgens het uitbreidingsplan tot bebouwing be stemd, en dat iemand daar nu wil bouwen, is zeer natuurlijk. Dat er nog geen straat ligt, is eer een voor- dan nadeeler zal ook geen straat worden aangelegd voor de grond verkocht isde kosten van straataanleg worden dan door den grondverkoop gedekt. De heer Koopmans zegt, dat hem geen ver wijt kan treffen van inconsequentie. Steeds heeft hij geijverd voor de uitgifte in erfpacht en hij acht 't daarom zeer ongepast hem van inconse quentie te beschuldigenvan de Algemeen Amb tenaarscoöperatie is hij geen lid. - Wat de op richting van een gemeente-hypotheekbank betreft, hij zou 't hartelijk toejuichen als het voorstel tot het instellen van een credietbank kwam van de groene bestuurstafelhij acht 't beter ingediend van dien kant dan uit den Raad. Als er toch een voorstel komt van een Raadslid, bijzonder een lid der oppositie, wordt dat met schouderophalen begroet en veelal ter zijde gelegd en daarom wil spr. geen monnikenwerk doen. Waar men spreekt van voordeel, zegt spr., dat 't zeker bij de be staande erfpachtsvoorwaarden geen voordeel is grond in erfpacht te nemeneen erfpachtscanon van 4 is toch te hoog, waar daar nog een Vï bij komt. Spr. is zich bewust absoluut niet inconsequent te zijn geweest en geen platonische liefde voor erfpacht te toonen, ook als hij voorstelt dit stukje van een nieuw complex in erfpacht uit te geven. De Voorzitter moet toch, ten opzichte van het laatst gesprokene, eene opmerking maken. Dat hij de voorstellen van de oppositie maar naast zich zou neerleggen, hij is zich niet bewust dat ooit gedaan te hebben. Hij neemt van alle voorstellen uit den boezen van den Raad zeer zeker volkomen nota. De heer Koopmans zegt, dat, zoolang deze voorzitter er is, hij geen voorstel heeft gedaan bij de wetenschap dat 't toch met antipathie door den Raad zou worden ontvangen Waar hij vroe ger wel eens een nacht heeft doorgebracht met cijferen om den hoofdelijken omslag om te wer ken en men aan dat voorstel geen tien woorden heeft gewijd, bedankt hij nu daarvoor. Den voor zitter neemt hij 't niet kwalijk, maar hij heeft de overtuiging dat een voorstel van hem met antipathie door den Raad ontvangen wordt. De wethouder, de heer Van Westendorp, erkent, dat erfpachtsuitgifte een deel van het program der vrijzinnig-democraten uitmaakt en een deel dat niet zoo gemakkelijk is uit te voeren. Hij begrijpt, dat men in den Haag zoo handelt en dat meer grond wordt verkocht dan in erfpacht uitgegeven, maar hij begrijpt dat voor Schiedam niet, waar hier een massa grond aan de gemeente behoort. Als men hier zegt, wij geven niet an ders grond af dan in erfpacht, moet men dat wel nemen. Hier geldt 't nu een nieuw stuk laten wij 't daarmee nu eens probeeren laten wij nu tot den aanvrager zeggengij kunt 't wel krijgen, maar in erfpacht. Waarom zouden wij hier de proef niet eens nemen De bedoeling van de voorstanders van erfpacht is dezen grond aan de gemeenschap te laten en de gemeenschap van de stijging der grondwaarde te laten genieten. Waar hier de grond zeker niet in waarde achteruitgaat, is 't zaak aan erfpacht vast te couden. De heer De Bruin zegt, dat wij zoodoende weer den weg opgaan in het oude jaar gevolgd, toen er geen zitting was of er werd over erfpacht gesproken, maar als men gaat trappen, trapt hij zonder bezwaar terug. Als men hem verwijt, dat hij alleen voor erfpacht opkomt, omdat dit een eisch van het sociaal-democratisch program is, zegt hij, dat hij dat program heeft aanvaard, we tende dat 't goed is, en erfpacht is een zeer voor naam vraagstuk vooral in Schiedam. En zou men die kwestie willen uit den weg ruimen met den dooddoener van een gemeente-hypotheekbank. Men moet de zaken altijd zuiver opzetten, dan staat men veel sterker. Spr. kan er heelemaal niet bij, dat men grond in erfpacht niet anders zou kunnen uitgeven dan met een stedelijke hy potheekbank. Hoe maakt men 't dan in Vlaar- dingen, waar al zooveel jaren grond in erfpacht is uitgegeven De heer G o s 1 i n g a onder breekt dat is eeuwigdurende erfpacht. De heer De Bruin vervolgtAmsterdam levert het het bewijs van het tegendeelhet bewijs dat 't absoluut onwaar is, men met erfpachtsuitgifte de bouwerij stil doet staan. De heer Gosling» weerspreekt dat De heer De Bruin zegt verder Hoeveel grond is daar in het afgeloopen jaar niet in erfpacht uitgegeven. Zeker in tijden van crisis dan staat ook de erfpachtsuitgifte stil maar men moet daaromtrent geen smoesjes ver- koopen. 't Doet spr. genoegen, dat de heer Smit ten opzichte van Grondbedrijf in de memo rie van toelichting tot zijn voorstel zegtals wij al onzen grond te gelde maken, waar moet 't dan heen Spr. acht dan ook de leiding van den h eer Goslinga, die al den grond maar verzilvert, voor Grondbedrijf' noodlottig. Hij verheugt er zich over dat hij in een Katholiek krachtigen steun kreeg. Een verstandige politiek acht hij 't den grond vast te houden, slechts in erfpacht uit te geven. De wethouder, de heer Goslinga replicee- rend, merkt op, dat de oppositie hier maar alles mag zeggen; maar wordt er van dezen kant iets gezegd, dan krijgt men dadelijk den wind voorin; laten wij toch eikaars meening respecteeren, loyaal debatteeren en elkaar niet in den weg zitten, want dat is dwaas. Een voorstel tot uitgifte in erfpacht beteekent op zich zelf niets; tot uitvoe ring daarvan moet onze heele grond politiek ver anderd worden, en niet alleen onze grondpolitiek maar die van tal van andere gemeenten moet gewijzigd worden anders zet men met erfpacht het geheele bouwbedrijf stop eene gemeentelijke hypotheekbank behoort te worden opgericht. Leest men hieromtrent het bekende boekje van Hudig, dan ziet men, dat in Engeland eeuwigdu- redde erfpacht wordt gegeven en in Duitschlaad erfpacht louter als een sociale maatregel wordt bedoeld, waarbij de gemeente geld geeft. Hief echter bedoelt men met erfpacht zuiver een recht van opstal, waarbq wij verplicht zijn bij afkoop den eigenaar den opstal te vergoeden. Weth. zet verder uiteen, dat de cijfers van Amsterdam alleen niets bewijzen want van die cijfers moet men aftrekken het bedrag wat de gemeente heeft voor geschoten: de gemeente geeft in het groot hypo theek en blijft voor miliioenen borg bij het rijk enz., wanneer men grond in erfpacht geeft, moet er geld bij. Voor de socialisten is het uitgeven van grond in erfpacht eon middel om socialists sche gemeente-politiek te drijven zijn gaan daarbij uit van de gedachte over 75 jaar zijn wij ef toch niet meer. De heer De Bruin onder breekt, wijzend op het voorstel van den heef Smit en de verklaring van de Kath. Soc. Actie- De heer Goslinga vervolgtJa, die heb ik ook wel gelezen, maar die betreft niet het reel»1 van opstal, maar eeuwigdurende erfpacht. Is d® Raad daartoe bereid? Ten slotte komt de weth. nog op hetgeen van de handelwijze dei" meerderheid ten opzichte van de voorstellen def oppositie is gezegd. Worden de voorstellen van het College ook niet met antipathie door de op' positie ontvangen Is er zelfs niet een voor stel van dien kant geweest om een voorstel va» het College niet in behandeling te nemen en spreek daar uit niet de meest scherpe antipathie Is dat ooit door de meerderheid op een voorste' der oppositie toegepast? De wethouder, de heer Van Westendorp) hoopt niet in herhaling te vallenmaar hij w" toch opmerken, dat de verkoop van dezen grond

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2