Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeentere ad Binnenland. vertrouwensman van den Duitschen Metaalbe- werkersbond. Te Lissabon is onder de havenarbeiders een werkstaking uitgebroken. Uit Parijs meldt men, dat de brutaliteit der bandieten van Pégomas alle perken te buiten gaat. Eergisteravond is weer een gendarm aan gevallen en doodgeschoten. Uit Lissabon wordt gemeldDe regeering heeft haar goedkeuring onthouden aan de verkla ring van den Paus, welke den 12en October in de «Acta Apostolicae Sedis" openbaar werd ge maakt en besloten het stuk in beslag te doen nemen, aangezien het tegen de scheidingwet in gaat en het recht van den staat aanrandt. Het gerecht te Petersburg heeft den burge meester en twee raadsleden van Nystad, wegens opstand tegen de wet over de gelijke bereehting der Russen in Finland, tot 6 maanden gevange nisstraf veroordeeld. De Tsaar ontving gister te Tsarkoje Selo de Mongoolsche missie in audiëntie. Het gezantschap dankte den Tsaar voor de erkenning Van de zelf standigheid van Mongolië door Rusland en bood den Tsaar, de Tsaritsa en den troonopvolger ge schenken aan. De politie heeft te Nizza twtee Duitschters aangehouden, die deel uitmakten van een inter nationale dievenbende en in vereeniging met eten gtevlucihtèn medeplichtige, die Hustman zegt te heeten en koopman te Amsterdam te zijn, bij het spel een fabrikant uit Russisch Polen van 7500 francs hebben beroofd. In de schacht van de mijn Wendland bij I.uckau, had volgens een draadbericht uil Wustrow (Hannover) Donderdag een ernstig on- geluk plaats. De inhoud van een bak stortte omlaag, waardoor een mijnwerker gedood, twee zwaar gtewond en elf licht gekwetst werden. Het gister uit Weenen verzonden bericht over de ontploffing van een gasteer,ervoir te Sthönnbrunn is, volgtens een telegram van het Wolff-bureau, geheel verzonnen. De ,,Neue Freie 'Presae", die het bericht het eerst had gepubliceerd, verklaart, dat zij de dupe is ge worden van een valsch telegram. De koning van Spanje heeft gister bij gele genheid van zijn naamfeest, een aantal wegens politiek© vergrijpen veroordeelde personen bege nadigd. In den heden te houdten kroonraad zal de regteering dein koning een nieuw liberaal werk program voorleggen, welks grondslagen in een ministerieel©! verklaring1 openbaar zullen worden gemaakt. Te Grimsby zijn gister door de trawler «Reeto" drie man van de bemanning van de Noorsche bark «Agda" geland. De «Agda", op weg van Stettin naar Rio, is op zee lek gespron gen. De equipage ging over in een reddingboot, doch deze sloeg om. Een paar manschappen konden de reddingboot nog na veel moeite om- keeren. In het geheel hebben slechts 3 man zich kunnen redden, die ten slotte door de «Reeto" werden opgepikt. De petroleum productie in de Vereenigde Staten bedroeg in 191171713 millioen gallons, tegen 381 millioen gallons in 1910. In Rusland bedraagt de productie 108 millioen gallons. Aldus meldt een officieel regeeringsrapport, gister in Engeland openbaar gemaakt. De Ned. Post- en Tel.-Bond. Het hoofdbestuur van den Ned. Post- en Tele graafbond heeft, naar aanleiding van de jongste begrootingsdebatten, besloten zijn ontslag aan te bieden tegen de eerstvolgende algemeene bonds vergadering. (Ned.) K. S. A. Wegens de groote uitbreiding der werkzaam heden wordt het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden begin Februari verplaatst naar een afzonderlijk gebouw, Oude Singel 58. Dr. A. Kuyper. Dr. A. Kuyper is na een afwezigheid van eeni- ge weken uit Duitschland in de Residentie terug gekeerd. De gouden Vjjfguldenstukken. Naar wij uit goede bron-vernemen, zullen bin nen niet te langen tijd de pas in circulatie zijnde gouden Vijfgulden-stukken weer worden ingetrok ken. Ze worden in het gebruik niet genoegzaam doelmatig geacht. (Rott.) Nationale Vereeniging tegen de Werkloosheid. Op Zaterdag, 25 Januari, des voormiddags om half twaalf, zal te 's Gravenhage, in de oude raadszaal in het raadhuis, worden gehouden een vergadering van vertegenwoordigers van gemeen telijke werkloosheidsfondsen, leden der Nationale Vereeniging tegen de Werkloosheid. Vervroegde winkelsluiting. De afdeeling 's-Gravenhage van het Nationaal Comité voor vervroegde winkelsluiting had gister avond in hotel Du Nord te Scheveningen eene vergadering bijeengeroepen voor winkeliers-voor standers van wettelijke winkelsluiting uit Scheve ningen en omgeving. Met op één na eenparige stemmen verklaarde deze vergadering zich vóór het beginsel van wet telijke regeling der winkelsluiting en dientenge volge vóór hetgeen door het Nationaal Comité zal worden aangewend tot het doen aannemen door den Haagschen Gemeenteraad van eene verorde ning in den geest als die van Amsterdam. Betalingskwestie tusschen gemeenten. Onze Haarlemsche berichtgever meldt ons Eenige jaren geleden maakte het Gemeentebe stuur van Bloemendaal het plan, om een gemeen schappelijke waterleiding te stichten, met de gemeenten Schoten, Velsen en Bennebroek. Door den burgemeester van Bloemendaal werd toen aan den ingenieur R. Kuipers in den Haag opge dragen, een plan te ontwerpen. Dit geschiedde, maar de heer Kuipers werkte een reeds gemaakt plan voor de gemeente Bloemendaal om. Toen nu de gemeenschappelijke plannen afsprongen, rees de vraag, wie de kosten zou moeten betalen, be gemeentebesturen van Velsen en Bloemendaal weigerden te betalen. Nu is de burgemeester van Bloemendaal aangesproken om een som van f3771 te betalen. De raad van Bloemendaal besloot gister nu, om zich tegen deze vordering te verweren en een beroep te doen op de betrokken gemeente raden, om hun aandeel alsnog te betalen. (Tel.) Overyselsche Kanalisatie-maatschappij. In een vergadering op 20 Jan jl. ten gemeente huize te Stad Almelo gehouden, door de onlangs door verschillende Kamers van Koophandel en Fabrieken in Overijsel benoemde commissie voor de verbetering van de kanalen der Overijselsche Kanalisatie-Maatschappij, werd, volgens de «Zw. Ct.", besloten de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Deventer uit te noodigen te samenwer king en daartoe één harer leden te willen benoe men om zitting te nemen in deze commissie. Tevens werd besloten aan den heer J. C. Dé king Dura, civiel-ingenieur te Nijmegen, op te dragen het ontwerpen van een voorloopig plan voor de verbetering der kanalen, terwijl aan de besturen der belanghebbende gemeenten subsidie zal worden aangevraagd tot dekking der kosten. Bioscoop-gevaar. Naar wij kunnen mededeelen, is het Centraal Bureau voor de K. S. A. met de werkzaamheid ter bestrijding van het bioscoopgevaar thans zoo ver gevorderd, dat aan alle aanvragen voor de gewone bioscopen om goede films kan worden voldaan. Slechts één aanvrage, om wekelijks een groot aantal meters geheel nieuwe films te leve ren, is afgewezen moeten worden, omdat daarvoor een grooter kapitaal noodig is, dan waarover het Centraal Bureau de beschikking heeft kunnen krijgen. Wel echter heeft het Centraal Bureau kunnen oprichten een andere afdeelinglichtbeelden. Binnen zeer korten tijd zal het de beschikking hebben over 100 series lichtbeelden. (Elke serie van 50 tot 70 platen, ten deele gekleurd), welke door vereenigingen, pensionaten, gestichten e.d.g. in huur kunnen verkregen worden, terwijl boven dien bij elke serie een desbetreffende voordracht gevoegd wordt. Hierop moet vooral de aandacht worden geves tigd. Het beste middel, om de bioscooprage te verminderen en het bioscoop wezen in betere banen te leiden, is het propageeren van lichtbeelden-s oor stellingen met degelijke voordrachten. Zoo leert het publiek smaak krygen in iets nuttigers en mooiers dan dolle kluchten en ontzettende draken. Het Centraal Bureau is gaarne bereid aan ieder, die het verlangt, de noodige inlichtingen, wenken enz. te geven, ook voor den aankoop van goede toestellen, projectielantaarns enz. De series lichtbeelden hebben betrekking op alle gebieden kunst, natuurwetenschappen, sociale vraagstukken, geschiedenis, geloofsverdediging, litteratuur, landbouw, industrie, ambacht, aard rijkskunde, gezondheidsleer, e.d.g. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 24 Jan. 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765.8 te Seydisfjord. Laagste barometerstand 745.7 te Malingead. Verwachting tot den volgenden dagmatige tijdelijk krachtige zuidelijke tot zuidwestelijken wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen buien, zelfde temperatuur. „De Uanze". Naar wij vernemen, zal Dinsdag 28 Januari 's avonds 8 uur, de heer F. Schiphorst, uit Haar lem, voor de afd. Schiedam van de R. K. Mid- denstands-vereeniging «De Hanze" alhier, spreken over«Roomsche vakorganisatie". De heer G. Muller, uit Amsterdam, zal 20 Februari a.s. voor de afdeeling een lezing houden over «De kunst van étaleeren". Ongetwijfeld zijn de bovengenoemde onderwer pen voor de middenstanders te dezer stede van veel gewicht en zullen zij de beide lezingen zeker in grooten getale komen bijwonen. De wejkman K. v. d. B e r g h e, uit Rot- terdam, de eenig overgeblevene van de bemanning der roeiboot, onlangs op de Maas verongelukt, is uit het Ziekenhuis alhier ontslagen. Aan de Technische Hooge School te Delft is o.a. geslaagd voor het candidaats- examen voor scheikundig ingenieur de heer J. J. Valkenburg. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 25 Jan. v. ui. 6.04 n. m. 6.16. Gister-m orge n z ij'n door de politie aangehouden twee jongens, resp. 11 en 13 jaar oud, die braoden uit een bakkerswagen langs de straat wegnamen. Na verhoor zijn de jongtens nnar school ge bracht.. Gister-avond ia in de politiewacht aan de Hoofdstraat voorloopig verbonden «e li- jarige S. Breedveld, wonende Ploegstraat, aie ldj het snijden van bordpapier een belangrijke wonde aan de linkerhand had bekomen. H ede n-o chtend 8£ ure is de 70-j a r i g e spoelinghaler Leendert Winterswyk, in dienst van den veehouder Peters te Schiebroek, aan de Lange Haven nabij de Appelmarktbrug op zijn schouw willende gaan, te water geraakt. De brugwachters, van het geval verwittigd, schoten onmiddellijk toe en mochten er in slagen den man ongedeerd weer op het droge te brengen. Na kort verwijl kon Winterswijk de reis met zijn schouw voortzetten. Nader vernemen wij, dat de man ook in de Schie nog eens van zijn schouw is gevallen, maar^ gelukkig, weder spoedig op het droge werd ge bracht. IIede n-miorgen werd de 9-j ari g'e A van Kempen, wonend© Singel, door ©en hond in het heen geheten. Hij werd aldaar in ©ene woning gebracht en door een inmiddels ontboden ge neesheer verhonden. He den-im or gen 11 ure is een jo mgcn in de Buitenhaven gévallen. Een heer uit Bot terdam die daar passeerde, sprong den knaap na en bracht hem op het droge. De jongen, die bewusteloos was, kon, gelukkig, wieder spoe- dig bijgebracht worden. UIT DELFT. In de jongste vergadering van het comité 1813 1913 alhier is het bestuur als volgt samenge steld dr. Thomée, voorzitter, prof. dr. J. Car- dinaal, vice-voorzitter, mr. J. P. Chardon, secre taris, E. v. Everdingen, 2e secretaris, Karei Hanau, penningmeester, jhr. W. F. A. Roëil, de penning meester, ds. G. H. Beekenkamp, J. J. J. de Graaf, P- L. v. d. Hèlm en P. J. Makkus. UIT VLAARDINGEN. In de eergisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier zei de voorzitter in zijn jaaroverzicht, dat voor de hoofd industrie van Vlaardingen, de visschery, het jaar 1912 niet onverdeeld gunstig geweest is. De wintervisschterij was over het algemeen schraal zoodat hoewel de prijzen zeer bevredigend waren de einduitkomst onvoldoende was. Ook de haring- aanvoeren kenmerkten zich gedurende het geheele seizoen door schaarschta der vangsten, zoodat de aangevoerde hoeveelheid belangrijk bij die van het vorig jaar ten achter bleef, lu het algemeen be antwoorden de uitkomsten niet aan matige ver wachtingen. Er zijn teekenen, die doen vermoeden dat de algemeenen toestand in deze gemeente niet on gunstig is. Een dier teekenen is de toeneming der bevolking met 346 zielen, dus met ongeveer lè pet.' terwijl de vraag naar werkkrachten in de laatste jaren ongetwijfeld is toegenomen. Ook het feit dat de visscherijvloot uitbreiding onderging, stemt hoopvol. Het aantal schepen, die de havens bezocht en de Delftlandsche sluisen passeerde was 6744 tegen 7428, de tonnenmaat 569.330 kub. M. tegen 433.684 kub. M. in het vorige jaar. Aan de zeevischhal werd aangevoerd voor f97.349.29 tegen f 119.142.87 in het jaar 1911. De heer IJzermans vestigde de aandacht op de weinig snelle wijze van het vervoer der versche visch van hier naar Duitschland. Terwijl IJmui- den allerlei faciliteiten geniet, moeten de Vlaar- dingsche handelaren lijdelijk toezien, dat hunne endingen Donderdagsmiddags veel te lang te Rotterdam blijven staau, waardoor de visch Vrij dags niet de plaatsen van bestemming Keulen Dus- seldorf enz. heeft bereikt. Hierin kan door de H. IJ. S. M. verandering worden gebracht. De voorzitter achte het medegedeelde zeer ernstig en stelde voor, na overleg met de com missie voor de zeevischhal, over deze zaak te rekwestreeren. Dit werd goedgekeurd. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 21 Januari 1912, des namiddags 2 ure (Slot). Grondverkoop Nassaustraat. De heer mr. Kavelaars vraagt hoeveel de kosten van ophooging bedragen. De Voorzitter zegt50 ct. per M^. De heer Van der Velden kan wyzen op Rotterdam. Daar geeft men weinig in erfpacht uit, bijna nietsalleen verhuurt men den grond maar het vorig jaar is ia Rotterdam voor 13 ton aan grond verkocht. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt, dat Rotterdam niet een plaats is als Schie dam, die een massa grond heeft. In Rotterdam is lang niet de grondjgemeente-eigendom hier zijn wij baas. Die hier willen bouwen, gaan niet naar Rotterdam. Weth. zegt: neemt een proef met uitgifte in erfpacht en bewijst dan die niet goed uitkomt. De heer Van der Velden wijst er op, er hier geen hypotheekbank is die geld op erfpachts- grond geeft. Als men een huis op erfpachtsgrond gebouwd wil verkoopen, kan men er niet af. Erfpacht is in het belang van de bouwersmaar de eigenaars krijgen geen geld voor hunne pan den op erfpachtsgrond. De wethouder, de heer Van Westendorp, blijft aanraden dezen grond in erfpacht uit te geven. De wethouder, de heer L a g e r w e v, wil hierin ook een enkel woord spreken. Hij acht het voor stel tot uitgifte in erfpacht een zeer ernstig voorstel in verband met het voorstelSmit en zou daar om wel gaarne willen weten of de aanvrager be reid is den grond in erfpacht te nemen. Hij acht 't daarom beter het„voorstel aan te houden tot de volgende vergadering dan een betrekkelijk plotseling besluit te nemen dat de heeren aan de overzijde minder welgevallig is en stelt daarom voor, eerst in de volgende zitting over dezen koop te besluiten. De wethouder, de heer Van Westendorp zegt, dat hij daar tegen zou wezendat zou hy niet goed kunnen vinden. De heer W i 11 k a m p f zegt, dat een pand op erfpachtsgrond zeer incourant bezit is. Hij wijst op de aanvrage van de Ambtenaars-Bouwvereem- ging «Eigen Haard", waarmede ook de heer Koop- mans wel connextie heeftvraagt men haar, even als andere bouwers: wil je grond in erfpacht, dan zeggen ze dank je wel. Als erfpacht zoo ge makkelijk was en zoo weinig bezwaar opleverde, dan zou die vereentging ze zeker wel genomen hebben. Een feit is 't echter, dat men met erfpacht het bouwbedrijf stop zet. De heer Koopmans moet toch opmerken, dat een lid niet de geheele vereeniging uitmaakt. Hij was toen de aanvraag van «Eigen Haard" moest gedaan worden, niet voor koop, maar heeft zich bij. het besluit der meerderheid in zijn ver eeniging moeten neerleggen, 't Bleek toch dat koop voordeeliger was dan erfpacht, zoolang de erfpachtscanon niet is herzien, omdat er bij de 4°o n°g wel 1% bij komt en men dus by erf pacht een duizend gulden meer voor den grond zou betalen. De heer Wittkampf meent, dat daaruit dan toch blijkt, dat erfpacht niet zoo gemakkelijk is, want dan had die vereeniging ze zeker genomen- De Voorzi tter meent, dat het bezwaar schuilt in de verordening. De wethouder, de heer Van Westendorp, zal zich om het bezwaar of schijnbezwaar niet van zijn standpunt af laten brengen. Waar de gemeente den bouwgrond heeft en de bouwers ze moeten hebben, hoe zal men dan den bouw te genhouden Weth. meent dat nu uitgemaakt moet wordenwillen wij erfpacht of willen wy dien niet? De heer Van der Velden zegt, dat men in Vlaardingen woningen te kort komt, en zij kunnen niet gebouwd worden, omdat de ge meente verandering in den erfpachtscanon heeft gebracht. De wethouder, de heer Van Westendorp, meent toch, dat men daar straks sprak van eeuwigdurende erfpacht. De Voorzitter acht 't verbazend moeilijk hier thans een beslissing te nemen en gevoelt meer voor het voorstelLagerwey dan voor het andere ingediende voorstel. De heer Wittkampf betoogt, dat menschen die woningen bouwen willen, daartoe aldus niet kunnen overgaan. De Voorzitter zegt, dat 't hier geen ar beiderswoningen betreft, maar heerenhuizenmaai' als er geen geld op erfpachtsgrond te krijgen is, belet men het bouwen. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt, dat het bouwen in geen geval wordt belet en wel degelijk ook bij erfpacht uitgifte mogelijk is- De heer Evers voegt der oppositie toe: Gij zult mij niet overtuigen en ik u ook niet. Meu spreekt van waardevermeerdering van panden hier, terwijl 't blykt de panden in waaide verminderen J de kooper draagt toch ook de risico van de waar devermindering van zijn panden. De heer Wittkampf meent, dat men defl tegenwoordigen toestand niet eenvoudig kan ver gelijken met den ouden tijd. De heer De Bruin zegt, dat de voorstanders van verkoop maar heelemaal steunen op den heer Van der Velden, die wel een braaf mensch is, maar toch ook in de commissie van Grondbedrijf zit- Hij meent toch dat er wel een paar hypotheek banken zijn die geld op erfpachtsgrond geven. Er zyn nog wel hypotheekbanken die met de centefl Telefoonverkeer met Duitschland. Men meldt uit Hamburg: De Hansa-bond heeft zich, op verzoek van de voornaamste Hamburger kooplieden, tot het Reichs- postamt gewend, met het verzoek, het telefoon verkeer van Hamburg met België, Rijnland en Nederland te verbeteren en voor een spoe dige oplossing te zorgen. Het Reichspostamt deelt thans den Hansa-bond mede, dat in het a.s. boekjaar nieuwe telefoon verbindingen van Hamburg naar Antwerpen, El- berfeld, Essen (Ruhr), Duisburg en Amster dam aangelegd zullen worden. Verder ver klaart het Reichspostamt, dat het telefoonbureau te Hamburg door verhoogd gebruik van de be staande lynen het daarheen zal leiden, dat ver traging in de afwikkeling der gesprekken zooveel mogelijk vermeden zal worden. Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Eergisteren heeft het bestuur van de vereeni ging van Nederlandsche Gemeenten, onder leiding van den ondervoorzitter, mr. Van Roijen, burge meester van Zwolle, in het stadhuis te 's-Graven hage een vergadering gehouden. Er werden voor bereidende stappen gedaan ter benoeming van de directie. Na een bespreking van verschillende aangele genheden, de belangen der gemeenten betreffende, werden in verband met de thans Koninklijk goed gekeurde statuten de punten vastgesteld voor de in den loop van de volgende maand in Den Haag te houden algemeene vergadering. Brand te Sibolga. Bij het Departement van Koloniën is het vol gende telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, dd. 23 dezer, betreffende een brand in de hoofdplaats der residentie Tapanoeli ontvangen Het grootste gedeelte van Sibolga, door inlanders en vreemde oosterlingen bewoond, is afgebrand. Geen persoonlijke ongelukken. De schade is aan zienlijk. De oorzaak van den brand is onbekend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2