Gemengd Nieuws. aanvraag geschèdt bij een daarvoor kosteloos aan genoemde kanoren verkrijgbaar formulier, waar van deel A. foor den aanvrager is, in te vullen. Bij de aanvrfftg moet worden gevoegd een onop- geplakte fot'grafie van den aanvrager, op papier van 5£ cent/meter lang en 4 centimer breed de hoogte var bet hoofd moet tenminste 'IJ centi meter bedragen. Zoodra de kaart ter uitreiking gereed is, ont vangt d« aanvrager een uitnoodiging, haar in ontvangt te komen nemen. Behalve door het verstrijken van den duur der geldigheid der kaart, houdt deze bovendien op geldig te zijn, als in het uiterlijk van den persoon, ten wiens name zij is gesteld, zulke veranderingen zijn gekomen, dat de op de kaart gehechte af beelding niet meer gelijkt. „De Hanze.'' De aangekondigde buitengewone algemeene ver gadering van de R. K. Middenstandsvereeniging »De Hanze" vond gister-avond een groot belang stellend pubiiek van middenstanders in de boven zaal van hot Bondsgebouw bijeen. De voorzitter, de heer G. L. Kamp, na de ver gadering met den gebruikelijken groet te bebben geopend, heette allen hartelijk welkom in deze eerste vergadering van het nieuwe jaar en wenschte alle een Zalig Nieuwjaar, hopende dat 't voor allen voordeelig zou zijn zoowel in zaken als met hunne gezinnen. Wijzend op den wensch van Z. D. H. den Bisschop vakvereenigingen te vormen op katholieken grondslag, wilde men gaarne dit onder werp doen behandelen door een bevoegd spreker en vond men daartoe welwillend bereid onze oud stadgenoot, den heer Schiphorst, die dit zeker op uit nemende wijze kon doen. Voorz. hoopte, dat het woord door hem gesproken vrucht zal dragen voor het goede doel daarmee beoogd. Verder moest voorz. nog mededeelen dat de zeereerw. adviseur, pastoor Verhoeven, door uitsledigheid verhinderd was deze vergadering bij te wonen en dat op 20 Februari nog eene lezing zal gehouden wordeu door den heer Muller, uit Amsterdam, over de étaleer kunst, een onderwerp vooral voor winkeliers van belang, door lichtbeelden verklaard. Daarna gaf voorz. het woord aan den geachten spreker van den avond, die onder applaus den katheder besteeg. De heer F.. X. M. Schiphorst ving zijn rede aan met er aan te herinneren dat hij eemge jaren geleden hier ook voor de mid denstanders het woprd heeft gevoerd. Toen was de middenstandsbeweging hier in zijn begin thans heeft zij in macht en kracht aanzienlijk gewonnen. Ziende op de bloeiende af deeling Schie dam van ïDe Hanze," die met een aanzienlijk ledental eene krachtige actie voert, deed 't hem een groot genoegen, een uitnoodiging te ont vangen hier het woord te komen voeren en die te kunnen beantwoorden. Maar aldus hier gaarne komend, heeft spr. ook iets van belang te zeggen. Is de vooruitgang van den middenstandsorganisatie een verblijdend tee- ken, naen moet daarbij met stilzitten; want stil staan is achteruitgaan er moet uitgewerkt, ver volmaakt worden, wat met zoovee) succes begon nen is. De middenstandsactie moet vervolmaakt door de vakorganisatie. De vakorganisatie zal haar nog succesvoller, meer vruchtdragend doen zijn. Men kan de middenstandsactie wel vergelijken bij een grooten boom die zijn takken beschuttend uitstrekt over Hollands tuin maar die boom moet stevig geworteld zijn door de vakorganisatie. In de algemeene middenstandsactie worden toch de algemeene belangen behartigd maar de bijzon dere belangen van elk vak kunnen slechts in de vakorganisatie besproken worden. Hoe noodig't is dat de algemeene middenstandsactie krachtig ge steund wordt door de vakorganisatie, toont spr. aan met een paar voorbeelden, o.a. met de vleesch- keur voor de fijne vleeschwaren te Haarlem, die slechts in het belang der middenstanders kon worden geregeld door de betrokken vakorganisa tie, die er krachtige en voldoende actie voor wist te voeren. De algemeene middenstandsactie beweegt zich in groote forsche lijnen maar de eigen bijzondere belangen van elk vak worden beter m de betrok ken vakvereeniging besproken. Dit thema nog verder uitwerkend en betoogend, dat de midden standsactie zich zoo wel voor de klip van het liberaal individualisme als voor die van het socia listisch centralisme heeft te hoeden, zegt spr.. dat de vakvereeniging alleen de juiste maat, de juiste formuleering van de verschillende vakbelangen kan gevenmaar zij, op zich-zelve zwak, moet haar kracht naar buiten vinden in de algemeene organisatie, zoodat ten slotte bij de regeering en voor het publiek voor de speciale vakbelangen de geheele middenstand opkomt. Zij vullen aldus elkaar aan en- doen aldus het beoogde doel te beter bereikendaarom moeten die vakorganisa ties van winkeliers, ambachtsbazen enz. niet naast, maar i n de algemeene middenstandsorganisatie staan. Spr. zet verder het groot nut dier vakver eenigingen uiteen, niet alleen voor de betrokken vakken, voor de plaatselijke industrie d:e zij veelal vertegenwoordigen, maar ook voor de onderlinge verhouding der vakgenooten, die zij van scherpe concurrenten tot welwillende mededingers ver vormt. aldus de christelijke liefde krachtig be vorderend. In het vervolg zijner rede behandelde spr. de bezwaren die alom tegen de vakorganisatiewor den ingebracht. Het meest geopperde bezwaar dat in kleine plaatsen het getal betrokken vakgenoo ten te gering is, weegt niet, want zelfs reeds met een getal van 3 kan men, ook naar der ouden wijze sprake, reeds een goed college vormen meer hout snijdt echter het bezwaar van het veelvuldig vergaderen; maar toch aan de vergade ringen betreffende het eigen vak, zal men zich met te meer voorliefde en liefhebberij wijden nog te meer, waar ook het belang der portemonnaie er mee is gemoeid. Het groote bezwaar wordt echter ondervangen doordat men niet alleen plaat selijk, maar ook in vakbonden, omvattend voor de katholieke middenstanders het geheele diocees, mo 't georganiseerd zijn. Dat diocesane gildebe- stuur, moet ook echter weder ondergeschikt zjjn aan het aigemeene middenstands diocesaan be stuur. Dat algemeene diocesaan be-tuur zou zich dan een lid van het diocesaan gildebestuur kun nen assumeeren en aldus de gemeenschappelijke actie te beter tot haar recht kunnen doen komen. In het tweede deel zijner rede zette de begaafde spreker uiteen de noodzakelijkheid van Roomsche vakorganisatie. Wij staan toch in een tijd van katholieke opleving, van katholieke renaissance, waarin het oude, fiere openlijk belijden van het geloof weer in eere komt. Wij eeren Christus als onze Koning en buigen ons voor het gezag van de Kerk in den persoon van den tegenwoor- digen Paus, wiens devies«Alles herstellen in Christus" is geworden een levensdaad. Maar er zijn ook onder nog resten van de oude liberale opvatting, dat het katholiek geloof met de stoffe lijke belangen niets te maken heeft. Het inge kankerd liberalisme, dat predikt dat de Gods dienst, het geloof met de handelingen buiten de Kerk niets te maken heeft, doet nog onder velen der onzen opgeld. Spr. wijst hier eerst op het duidelijk onomwonden scherp gesteld voorschrift der Bisschoppen, vervat in de bekende circulaire dat de Katholieken, ook ten opzichte van hunne economische belangen, zich niet moeten doen vin den in neutrale of interconfessioneele corporatiën, maar zich in katholieke organisaties moeten ver eenigen. Maar daarop wil hij zich niet alleen baseeren hij toont aan, dat het doel van de neu trale en van de katholieke vakvereenigingen lijn recht tegenover elkaar staan, waar het doel der eerste uitsluitend op de stoffelijke belangen afgaat, terwijl het einddoel der katholieke vakvereenigin gen het onstoffelijk, geestelijk doel beoogt; immers het geluk dezer aarde slechts beschouwt als het middel om het hooger geluk te bereiken. Spr. betoogt verder, dat dit diepgaand verschil zich doet kennen in de wijze waarop de neutrale vakbon den de Regeeriug en de Regeeringspolitiek be strijden, om aldus met te meer klem de R. K. vakor ganisatie voor de katholieke middenstanders in 't licht te stellen. Na warme hulde gebracht te hebben aan de oude gilden, die aan een diep ge voel voor vrijheidszin een hooggestemden eerbied voor het kerkelijk en wereldlijk gezag paarden, herinnerde spr. aan het verheven woord van Z. D. H. den Bisschop, die op het feest van het 5- jarig bestaan der Haarlemsche Hanze de R. K. vakorganisatie krachtig aanbeval. De katholieke middenstandsvereenigingen ontvangen te dezer zake een te benutte les van de katholieke arbei dersorganisaties, die zich in dezelfde richting voortbewegen. Met vreugde vernam spr., dat in deze afdeeling reeds een begin met de R. K. vakorganisatie was gemaakt. Hij hoopt, dat men zoo zal doorgaan en nog tal van andere vakvereenigingen zullen wor den gevormd. Spr heeft hier slechts in theorie kunnen spreken zonder de schitterende kleuren te kunnen weergeven, die de vakorganisatie in het prisma van de vakorgauisatie werpt, maar de kleuren vervloeien, de daden blijven. Na het nut, de noodzakelijkheid van de,standsorganisatie, het beroepsleven in Roomsche vakorganisatie voor zijn hoorderen geschetst te hebben, hoopte hij dat men zijn theoretisch woord in practische daad zou omzetten. In de R. K. vakorganisatie ligt toch de groote kracht van de R. K. middenstandsactie leder vindt aldus in zijn eigen kring, onder zijn eigen vakgenooten. een publiek veld ter bearbei ding. Spr. wekt dan ook allen ten slotte op tot dien vruchtbaren arbeid onder de Roomsche vaan op te trekken. Op die vaan zag hij gaarne geborduurdaan de eene zijde een spade en een ploeg en aan de andere zijde het monogram van den Christus, die van alle actie en alle arbeids prestatie in zijnen Naam het begin en het einde is Slaan wij dan de hand aan den ploeg, steken wij de spade in den grond, arbeiden wij tot eigen welzijn, tot verdediging onzer stoffelijke belangen, maar schrijden wij ook voort, de harten omhoog, Sursum corda, het oog gericht op Cnris- tus' Kruis Toen het krachtig, langdurig applaus de alge- heele instemming der vergadering met deze door wrochte rede, en vooral het heerlijk slot, had betuigd, nam de voorzitter, de heer Kamp, nog even het woord. Met ware voldoening mocht hij constateeren, dat het schoone woord van den geachten spreker had ingeslagen en allen nu wel zouden overtuigd zijn van de noodzakelijkheid van vakvereenigingen op katholieken grondslag. Im mers spr. heeft zijn betoog daaromtrent met zooveel vuur gevoerd en als oud-Schiedammer zijn onderwerp met zooveel liefde behandeld, dat hij zeker wel het gehoor voor zijn denkbeeld zal gewonnen hebben. Het bestuur heeft ook reeds stappen in de bedoelde richting gedaan. De melk- slijters zijn reeds als onderafdeeiing van de »Hanze" georganiseerd en de schilders en schoenmakers zullen weldra volgen. Zijn nog andere vakge nooten bereid een onderafdeeiing te vormen, dan kunnen zij er op rekenen dat het bestuur hen ter zijde zal staan, dat er steeds krachtig naar streven zal, vakvereenigingen op katholieken grondslag te vormen. Den heer Schiphorst aldus voor het gesproken woord hartelijk dankend uit voorz. den wensch, dat dit rijke vruchten moge dragen voor onze middenstandsactie, al onze middenstanders allengs tot deze katholieke vereeniging moge toetreden en yakvereenigingen mogen stichten op katho lieken grondslag. De vergadering werd na dit dankwoord door den voorzitter op de gebruike lijke wijze, met den christelijken groet, gesloten. Gilde Melkverkoopers. De R. K. Middenstandvereeniging »De Hanze" heeft een nieuw bewijs van hare voortdurende actie gegeven door de R. K. vakorganisatie krach tig ter hand te nemen. Waar reeds herhaaldelijk van het oprichten van vakvereenigingen op initia tief van de middenstandsactie sprake was, heeft het bestuur van Schiedams Hanze gemeend thans eerst een gilde van melkverkoopers te moeten oprichten. Door ons gemeentebestuur is vroeger reeds het denkbeeld opgevat om een gemeentelijke keur op de voedingsmiddelen in te stellen. Door verschil lende werkzaamheden waarmee ons gemeente bestuur overladen is, laat echter een in uitzicht gesteld voorstef lang op zich wachten. De opge richte vereeniging heeft intusschen gemeend zich door een dergelijk voorstel niet te moeten laten terughouden en zich vry willig onder contróle gesteld. De melk door de leden van dat vakgilde gele- veid, staat onder voortdurende scheikundige con trole van het Bacteriologisch Hygiënisch Labora torium en Instituut van den heer dr. J. H. 't Hoff en L, Weeda, Nieuwe Haven 13 Rotterdam. Ieder die melk van de leden van bovengenoemd gilde, dat ook hospitant-leden, van andere gezindte, opneemt, betrekt, heeft het recht een monster melk van een der bedoelde slijters betrokken, op te zenden aan bovengenoemde instelling. Wan neer die monsters bij het bestuur van het melk- slijtersgilde worden ingezonden, zorgt dat bestuur voor de opzending, terwijl ook het onderzoek te Rotterdam geheel gratis geschiedt. Die contróle waarborgt dus den afnemer goede melk, daar zoowel de boeren als de slijters door die controle gebonden zijn. Zaterdag 1 Febr. a.s. zullen de wagentjes van het gilde, getooid met het kenmerkend schild waarop het Schied. wapen en de aanduiding S.M.V. voorkomt, gaan rijden. Moge het gildei dat zich onder de bescherming heeft gesteld van St. Rochus, den patroon tegen besmettelijke ziek ten, onder de hoede van zijnen heiligen schuts patroon groeie en bloeie en blijke zoowel het Schiedamsche publiek als al zijnen leden ten nutte te zijn. Feestviering 1913. Gisteravond heett ten stadhuize de eerste ver gadering plaats gehad van het Dagelijksch Bestuur Plan 1913 o.m. werd besloten een oproep te doen aan de Bestuurders der reeds bestaande Buurt- comité's en aan die ingezetenen, die alsnog voor nemens zijn Buurtcomité's te vormen, om hunne namen vóór 4 Februari a.s. schriftelijk op te geven aan den secretaris, den heer D. C. Kok Jr., Tuinlaan 96. De bedoeling is op een nader te bepalen datum deze ingezetenen in feestvergadering bijeen te roepen, teneinde zooveel mogelijk eenheid en aan sluiting van versieringen te verkrijgen. Voorts werd besloten het voorloopig programma dusdanig te wijzigen en in plaats van een Harmo nie- en Fanfareconcours een Muziek en Zangers festival te organiseeren. Wanneer dit plan door gaat op de wijze zooals het Bestuur zich dit voorstelt belooft zulks ongetwijfeld een schitterend nummer van het programma te worden. Zangvereeniging „St. Cecilia." In de op gister-avond gehouden jaarvergadering der Zangvereeniging »St. Cecilia", onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schiedam, werden tot bestuursleden gekozen de heeren, W. Wuis- man, president, P. J. van Noort, secretaris, A. Landsbergen, penningmeester, G. W. de Groot, eerste bibliothecaris, F. van Litzenburg, tweede bibliothecaris, en werd ook tevens benoemd tot lid van verdienste de oud-penningmeester, de heer Th. Groenendaal. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 29 Jan. 1913. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 777.6 te Stockholm en Wisby. Laagste barometerstand 747.8 te Malinhaod. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige zuidoostelijke tot zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk sneeuw- of regenbuien, later zachter. Gister werd op de vuilnisbelt van de gemeente-reiniging door den aschtaalwerker M. Willebrand, terwijl hij bezig was het vuil te verwerken, een gouden horloge met ketting ge vonden. Willebrand gaf van deze vondst den hoofdop zichter kennis. Deze, wetende dat een ingezetene een horloge met ketting vermistte, gaf hier van kennis aan dezen persoon, die het horloge met ketting als het zijne herkende. Op onverklaarbare wijze schijnt het horloge met het huisvuil in de vuilnisbak geworpen te zijn en zoodoende op de reiniging terecht geko men, waar een gelukkig toeVal wilde dat het nog tusschen het vuil ontdekt werd. De eerljjke vinder kreeg een ruime belooning. Hoogwater te Schiedam: Donderdag30 Jan. v. m. 9.54 n. m. 10.27.. De moord te Lochum. Maandagmorgen bracht, naar men uit Ruurlo aan de „Zutph. Crt." meldt, een wachtmeester van de marechaus see te Arnhem daar de tijding1, dat de moordenaar Van Stokkink, wiens ljjk voor ettelijke maanden met zijn fiets in de Berkel te Lochem werd opgtevischt, gevonden zou zijn. Zondag kregen twee miliciens te Arnhem ru zie Die liep zoo hoog', dat de een den ander het leelij'ke zaakje verweet, dat deze aan dé Berkelbrug te Lochum had uitgehaald. Een korporaal, die getuige van den twist was, kreeg op zijn navraagt de heels geschiedenis te hoo- rcn. Een der twee had S. over die leuning ge smeten en hem zijn rijwiel nagegooid. Toen S. niet weer voor den dag gekomen was, had de dader voor f20 het stilzwijgen van zijn kame raad gekocht. Beiden zijn in hechtenis ge nomen Zwendel in w ij n e n. In Je Haagse he bladen werd dezer dagten een groote vetrkooping van wijhen^aangékondigd, welke in het Venduhuis der Notarissen in Den Haag zou plaats hebben. Daar op volgde een aankondiging, dat de veiling niet doorging en daarop plaatste de Vereeniging van Nedcrlandsche Wijnhandelaars een waarschuwing tegen dien wijnen verkoop. Gistermorgfen ontving het „Vaderland" ten be- j zoéik van den heer Carrière, directeur van hot j Venduhuis, die het verloop van deze zonderling® j zaak kwam meedeelen, opdat nog niet meerde- ren met hem de dupe worden van aeze schan- j delijke zwendelpartij. In de laatste dagen; van het vorige jaar ent- ving de heer Carrière bezoek van een zekeren i hen Janssen», die zich aanmeldde als vertegen- j woordigter van het Particulier Entrepot der Bona- i ncn, 1012 Lamorinierestraat, Antwerpen. De Bezoeker, aldus zegt het „Vaderland", vertel oe, j dat dit particulier entrepot een massa beste wij nen geconliskcerd had. Men had zoo'n voorraad en zulke beste soorten, dat België onmogelijk alleen van dit koopje zou kunnen profifecren, j weshalve men ze ook in andere landen wilde j afzetten'. Naar Nederland zou echter niet meer dan een tiende deel van den voorraad gaan. De heer Carrière' had aanvankelijk noren naar de zaak en verklaarde zich in beginsel bereid tot het organiseeren van een veiling. Daarop ontving hij 4 Jan. een schrijven van den heer Jamssens, waarin deze een volledige opgaaf der te veilen wijnen deed, dia verkoopsvoor waarden meedeelde en ,een aantal advertenties opgaf. De bladen, waarin de advertenties voor komen, moesten aan den heer T. S. Primer, directeur van het Entrepot, worden opgezonden. Verder meldde de heer Jansseins zijn komst op 7 Jan. in den Ilaa,g. De te veilen voorraad zou bestaan uit 115.708 flesschen en 435 vaten, voor e«n waarde van ongeveer f165.230. Een brief van directeur Biruner van 9 Janu- j ari Bevestigde intusschen de afspraak van eten verteglenwoiordigier. Edoch, de zaak kwam bij nadere overweging, uen heer Carrière «enigszins verdacht voor, en hij besloot een onderzoek in te stellen. Eerst bij het Departement van Handel. Dit stelde een onderzoek in en bij een schrijven van 25 Jan. kon men een rapport overleggen van iemand uit Schiedam, die een zeer droevet ervaring met hef particulier depót had opgtedaan. De Schiedammer nl. had eenigten tijd geleuefi van het Entrepot een prijscourant van wijnen met zeer verleidelijke aanbiedingen ontvangen, zoo verleidelijk, dat hij', ofschoon anders derge lijke stukken dadelijk naar de prullcmand ver wijzende, op deze was ingegaan. Hij bestelde 30 flesschen en ontving deze tegen rembours. De heele bezending' bleek' te bevatten één vies, on bruikbaar vocht. Op brieven en briefkaarten van beklag kwam geen antwoord in. Ten overvloede kreeg de heer Carrière van een informatie uit Antwerpen, waaruit nem bleek, dat het Entrepot een valsc'hen naam voert, niets met de douane te maken heeft, en 'lat voor dien directeur, den heer Bruner, de naam flasschen- trekker in alle opzichten past. Onmiddellijk na het ontvangen van deze infor maties maakte de heer. Carrière per advertentie hekend, dat de veiling' niet zou Doorgaan. Intusschen had de heer Carrièrei uit Antwerpen eer. proefkist ontvangen, bevattende een paar flesschen van elke soort, die op de groote vei ling aangeboden zou worden. Hij .ontkurkte een paai merken de kurken zagen er verdacht ui' proefde en meende odendrank te proeven. Een vriend, een kenner1, werd ingeroepen. Deze ried merk en jaartal en verklaarde zich ook hoogst voldaan. De heer Janssen», wien natuurlek niets van dat onderzoek bekend was, seinde nog 25 dezer uil Nijmegen, waar hij' blijkbaar bezig is, ook een veiling voor te bereiden: „Wijnristen staan hij Van Gend en Loos, Kom Maandag om alles uit Ie pakken em voor de proef en veilingsdagen in orde te brengen." Gisteren kondigde hij werkelijk per telefoon, eigens hier in den Haag, uur van zijn komst nader aan, maar hij kreeg, zooals men begrijpt, telefonisch zijn bekomst. Onder de hem gewor dende medeuieelingten wist hij voorloopig slechts terug te stamelen: „Waarom de heer Carrière hem dat niet eerder had gezegd!" Sinds dien liet de heer Janssens niets meer van zich hmo- ren, noch zien. Wij meenden deze zaak' zoo uitvoerig le inoe fen behandelen, da,ar blijkbaar het Entrepot en zijn vertegenwoordiger hier te lande nog bezig is, andere veilingten van het bocht te organi seeren en pogingen te doen, om door locizenUing van circulaires ook particulieren er in te; laten loopen. Men zij dus gewaarschuwd on houde de zwen delende Belgtem op1 een afstand. Treinbotsing. Trein nó. 551, die Maan dagavond om 11.40 uur, te Groningen verwacht werd, was om half één nog niet binnen. Bij informatie bleek, dat bij het station Haren( de»personentrein op dood spoor was gereden, en aldaar op twee goederenwagens geloopen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2