De oorlog op den Balkan. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. J j Stads- en Gewestelijk Nieuws. 0 hart verbiedt. Het lijdt geen twijfel, ;.<f gij zult dan aan het einde Tan de Vastdn moeten er kennen, dat het zelfs ondanks dei veirslervflttg'ert een aangename lijd was en dagen, van zalig gelui, omdat gij zult ondervonden he'blren, oat alleen God met zijne doof de wereld niet te geven goedé g'aven alle begeerte vervult, „qui repl'et in bonis desdderium tuum"; en mdogt gij dan door die ondervinding geleerd, o,ok in uw verderen levens tijd uwe vreugde zoeken in Hem, .ie u allen eenmaal, naar Wij hopen, zal uitnoodïgen om in te g'aan, en dan voor altoos, in ne vreugde des Hoeren. Laten wij daarvoor ook bidden, veel bidden v oral in do aanstaande dagen van boetvaardig heid; dan mogen Wij er op rekeinen, dat wij de genade, welke voor die geestelijke vernieuwing noodig is, zeker zullen verkrijgen. Immers volgens het woord der H. Schrift zijn ons gebed cn Gods üarmhartigiheid onafscheidelijk verboodr n en is het gebed goed en krachtig, als het gepaard gaat mot vasten. Daarom zijn Wij' dan ook ge woon, alle behoeften van de H. Kerk en van ons Vaderland dringiend in uwe géberien aan re lieve len, wanneer die tijd van boetvaardigheid en van genade nadert. Bidt dan ook voor al uw geestelijke en wereldlijke overheden, voor onzen II. Vader den Paus, die zoo gaarne de geheele wiefeld in Christus, vernieuwd zou zien, voor H. M. onze geliefde Koningin, clie' lang moge beerschen over een heilig' volk, voor haar cn heel haar Koninklijk huis, en vergeet ook ons niet in uwe gebeden, gelijk Wij' in ons dagelijksch gebed ook uwer indachtig zijn. En zal dit ons herderlijk schrijven op den Zondag Quinquagesima in alle tot ons Bisdom beboerende kerken, alsmede in de kapellen waar over een Rector is aanglesteld, op de gebruikelijke wijze worden voorgelezen. Gegeven te Ha a, r 1 e m, den 28stèn Januari 1913. f AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. Op last van Z. D. Hoogwaardigheid, H. A. Th. van Dam, Secretaris. De Turken. Het is aan de Turksche schepen tot nader order verboden Constantinopel te verlaten. Men zet met koortsachtige haast de oorlogs toebereidselen voort. Het leger bij Tchatalja is bijna geheel her-, nieuwd en aanmerkelijk versterkt. De benoeming van Issed Pasja tot oppervelheb- ber van het Turksche leger is in militaire krin gen gunstig opgenomen. De vorming van een gemengd kabinet met Hakki-pasja als grootvizier is waarschijnlijk. In Servië. Uit Belgrado werd Zaterdag geseind De broeder van koning Peter van Servië, prins Arsen, begaf zich met generaal Putnick naar het hoofdkwartier te Uskub. De Servische gezant te Boekarest, Ristisch arriveerde hier met een bijzondere zending. Het bestuur van het Servische tabaksmonopolie heeft een nieuw 5-jarig contract voor de levering van sigeran afgesloten met de Nederlandsche fabriek x>Trio." De directie der Servische spoorwegen heeft in Duitschland 5 locomotieven voor goederen besteld. Grootere bestellingen van locomotieven zullen spoedig volgen. Roemenië en Bulgarije. De correspondent van de »Temps" te Boekarest verneemt uit goede bron, dat het Roemeensch- Bulgaarsche conflict op weg is geregeld te wor den. Dat het tot stand komen van een overeen komst zeker is en dat deze gebaseerd zal zijn op den volgenden grondslag. Roemenië zal Bulgarije niet vragen afstand te doen van landstreken, waar tegen het Bulgaarsche nationale gevoel zich ver zet. Daarentegen zal Bulgarije de concessies door Danef, te Londen voorgesteld, vergrooten en de uitbreiding van het gebied zal waarschijnlijk ge zocht worden aan de kust der Zwarte Zee. Sili- stria zal ontmanteld worden, maar blijft Bulgaarsch. De beide regeeringen wenschen, dat tusschen haar spoedig een schikking tot stand komt, op basis van een duurzame vrede. Bulgaarsche comitadji's. Op bevel van de Bulgaarsche regeering zijn 200 Bulgaarsche comitadji's in het district Serres ge arresteerd. Zij zouden zich in den loop van den oorlog schuldig gemaakt hebben aan plundering en moord. Onder hen bevond zich ook het bende- hoofd Doemhalekof, die door de Bulgaarsche auto riteiten tot prefect van Langaza benoemd werd, maar wien ernstige excessen verweten werden. Zeegevecht. De »Tanin" verklaart, dat het gisteren gepubli ceerd bericht over de actie van de »Hamidie", onjuist is. Servië en Bulgarije. De »Prawda", welke te Belgrado verschijnt, ver zekert, dat zij |uit goede bron het volgende over de verhoudingen tusschen Servië en Bulgarije heeft vernomen De vorige week heeft het lid van de Russische Doema, Miljukow, van Sofia komend, te Belgrado vertoefd en langen tijd in het ministerie van bui- tenlandsche zaken met Pasjits beraadslaagd. Sinds dien loopen in radicale kringen geruchten, vol gens welke Miljukow aan Pasjits zeer ongunstige mededeelingen heeft gedaan, namelijk dat Bul garije niet van de oorspronkelijke overeen komst betreffende de grensregeling wil afwijken er werd gezegd »niet één dorp meer." Een en ander heeft groote ontevredenheid onder de radi calen gewekt. Behalve dit verneemt het blad nog, dat Bul garije nog gewichtige vraagstukken heeft opge worpen, n.l. Servië moet in zijn nieuw gebied de zelfstandigheid van het Bulgaarsche Exarchaat te Uskub, zoowel als de Bulgaarsche scholen erkennen. Hiertegen wordt ook van Servische zijde veel bezwaar gemaakt. Adrianopel- Naar de sTimes" meldt, bevat een der te Constantinopel verschijnende Turksche bladen het volgende draadlooze telegram, dat uit Adrianopel door Shukri-pasja, den commandant der vesting, gezonden zou zijn »Ik zal tegenstand blijven bieden zoolang ik nog over één soldaat beschikt en wanneer ik er geen een meer heb, zal ik mij zelf' dooden. Er bevinden zich 40.000 Bulgaren in Adrianopel, en vóórdat wij ons overgeven, zullen deze 40.000 Bulgaren in hun lijkwaden gewikkeld worden." Bovenstaand telegram klinkt evenwel zeer on waarschijnlijk, daar zulk een daad van den Turk- schen bevelhebber ongetwijfeld bloedig door de Bulgaren zou gewroken worden en zij zich wel icht met zouden ontzien, de zich in hun handen be vindende Turksche gevangenen om het leven te brengen. De Turksche minister van Binnenlandsche Zaken ontving van den vali te Adrianopel een tefegram waarin gemeld wordt, dat er in de vesting nog levensmiddelen en munitie voldoende voor zeer langen tijd aanwezig zijn. De troepen en de bevolking hernieuwden den eed van de stad te zullen verdedigen. O os t enr ijk. De »Politika" verzekert, dat alle berichten aan gaande de demobilisatie, zelfs gedeeltelijk, van Oostenrijk, onjuist zijn. De troepen in Bosnië- Herzegowina zijn definitief geconcentreerd en over alle plaatsen aan de grens verdeeld. Allerlei nieuws. Bij den Zaterdagavond gehouden feestmaaltijd, ter gelegenheid van den verjaardag van keizer Wilhelm, hield de Duitsche gezant te Londen, Lichnowski, een redevoering, waerin hjj wees op het streven van den Duitschen keizer om de vriendschap met zyn machtigen bloedverwant en het Engelsche volk aan te kweeken. Vooral in de laatste maanden""aldus Lich- nowkski shebben de Duitsche regeering en de keizer het hun plicht geacht om, in overeen stemming met. de met Duitschland zeer bevriende Engelsche regeering, ten behoeve van het behoud van den Europeeschen vrede werkzaam te zijn. De mogendheden zullen ook verder pogen, om de problemen, die zich nog mochten voordoen, gemeenschappelijk op te lossen. Men kan der halve hopen, dat de gezanten-conferentie het ge- wenschte doel zal bereiken den Europeeschen vrede zal behouden. Men is thans bezig, om de betrokken staten tot matiging aan te sporen, ten einde verder bloedvergieten te voorkomen. De Temps" ontvangt het volgende telegram uit PetersburgRusland deed in Sofia opmerken, dat het antwooid van Turkije een goede basis voor onderhandelingen is en gaf' den vriendschap- pelijken raad de hervatting der vijandelijkheden te vermijden en nieuwe besprekingen met Turkije te beginnen. De Bulgaarsche regeering meent echter, dat de pogingen der groote mogendheden geen resultaat kunnen hebben en de bondgenooten zijn van oordeel, dat hun te Londen uiteengezette eischen een minimum vormen. Men meent, dat de operaties der Bulgaren zich slechts tot een bombardement van Adrianopel zullen beperken. De haven van Boergas zal van den 3den dezer af gesloten zijn, daar er mijnen gelegd zullen worden. OOSTENRIJK-HONGARÏJE. Den 17den Februari begint te Loedapest een proces wegtens laster door den Ilongaarschen mi nister-president Lukacs aanhangig gemaakt tegel* den vroegéren staatssecretaris Zo 1 tan Desy, die Lukacs in het openbaar beschuldigd heeft, dat hij de grootste politieke oplichter van Europa is. Desy heeft thans aan het strafgkitechtebof een memorandum giezonden, waarin hij', na vooraf besprekingen gehouden te hebben met tön com missie uit leden der oppositie, samengesteld, zijne beschuldiging vervat heeft. Desy beschuldigt Lu kacs dat hij in het jaar 1910 hij de verlenging va(n het contract over de opbrengst Uetr zout be lasting met de llongaarsehe hank en dei Handel maatschappij', deze laatste overgehaald heeft voor de verlenging van het contract drie millioen kro nen niet aan den fiscus!, maai" aan de verkiezings- kas der nationale arbeidsparlij' af te aragen. Dit zelfde instituut heeft Lukacs voor een niet tot stand gekomen verdrag, een schadeloosstelling' van 1.6 millioen betaald, waarvan de helft even eens in de verkleizingtskas der regeeringsparlij gestort is1. De derde beschuldiging van Desy be treft eveneens een door de Handelmaatschappij aan de vehkie'ziniglskas betaalde som van 150.000 kronen als schadeloosstelling voor een ander ver drag. De verdere beschuldigingen betreffen het zenden van regecirinigsgelden aan propagandisten voor vefkiezingsdoeleindein, het- verhinderen van o u u i a ntenVprzendinglende. verkoop van een stuk staalsgirond voor 200 kronen, dat later door den Staat voor 100.000 kronen werd teruggekocht en ten slotte de onvoreemigfoaarheid van het ini- nioter-presidcintschap en het' presidentschap «er klasseloberij1. Desy verlangt dei dagvaarding van verscheidene Boed apes ter banken, van den oud- minister Kris'toffy en talrijke staatsbeambten. ARGENTINIë. De »Catholic Record" schrijft »De vrijmetselaars van het Groot-Oosten, de sekte, die zooveel beroering heeft gebracht in de latijnsche landen en in Mexico, liep eenigen tijd geleden tegen de Argentijnsche republiek op en kwam er minder glansrijk af. De sOrieDtalists", afgescheiden van de Ameri- kaansche en Britsche loges, hebben straffe pogin gen gedaan om »er in te komen", zoowel in Canada als in Zuid-Amerika, door het oprichten van nieuwe loges. In enkele jaren hebben ze in Argentinië honderd en acht loges van het Groot- Oosten opgericht, voornamelijk bestaande uit slechte Katholieken van latijnsche afkomst. Men schat hun ledental in Argentinië op ongeveer 4500. Dat groote gevolg, in een betrekkelijk korten tijd, deed ze gelooven, dat het tijd was om uit het donker te voorschijn te komen en het gou vernement openbare, officieele erkenning van hun genootschap te vragen. Het gouvernement ant woordde op den man af, dat het niet de gewoonte was, zulke gunsten toe te staan zonder onderzoek naar het karakter van het »rekwest", en dat het daarom noodig was de statuten te controleeren van het genootscgap. Na een juridisch onderzoek weigerde het gou vernement aan het genootschap de aangevraagde erkenning te verleenen, aanvoerend o.a. de vol gende redenen »Dit vrijmetselaarsgenootschap ziet niet naar het algemeen welzijn van alle burgers, maar tracht enkel en alleen te bevorderen de zelfzuch tige belangen van zijne medeleden, ten nadeele van de burgers in het algemeen. De statuten ver plichten de leden oppositie te voeren tegen de vrijheid van het onderwijs, door er van uit te sluiten geestelyken of geestelijke vereenigingen, een politiek, die tot dusverre vreemd was aan de grondwet van de Argentijnsche Republiek. »Dit genootschap is anti christelijk en vordert zijn leden op, om het christelijk geloof te bestrij den. Door zijn grondwet is de Argentijnsche Re publiek verplicht, het katholieke geloof te be schermen en kan om reden daarvan een vrijmet selaars-sekte niet dulden, die voor het tegenover gestelde ijvert. De Vrijmetselarij staat baar leden politieke vrijheid toe en onafhankelijkheid, maar verplicht ze terzelfder tijd die candidaten te kiezen, die tot het genootschap behooren. Deze vrijmetselarij is een staat in den staat, imperiam, in imperio, hoewel het eigelijk een travestie van .den staat is." De redenen, die deze bloeiende republiek aan geeft, moesten feitelijk ieder onpartijdig mensCh doen inzien, hoe verderfelijk zulk een genootschap is.- Terwijl de Europeesche en bijna alle Zuid- Amerikaansche Republieken op den rand des ver- derfs zijn gebracht door deze ridders van troffel en voorschoot, krijgt het voorbeeld van Argentinië een bijzonder gewicht en zal dan ook wel de woede opwekken van het Groot-Oosten. Maar deze republiek wil en wenscht, als alle jonge sterke naties, te leven en te bloeienduistere anti-katholieke genootschappen zijn karakteristieke kenmerken van volkeren m verval." In verband met de volei diefstallen aan boord van schepen op do Elbe zijn, na,ar uit Hallo a. d. Saai wordt geseind, 21 schippers, waaronder «en kapitein van een stoomboot, gearresteerd. Uit Adis Abeba (Abessinië) worot cl.J. 1 dezer gemeldHielden beeft tie Adis Abeba dé nefgent Liedsch Jeasu na afwezigheid van een jaar weder aan hot hoofd van 25000 man troepien oud. r groote geestdrift zijn intocht gedaan. De correspondent van de „Temos" te Madrid meldt: Ik meen te kynnon verzekeren, cat. de gezant van Spanje te Parij's, niet naar jpi Fransche hoofdstad zal terugtkieeren. Die apaansche gezant te Parijs is de heer Juan Perer Oaballero. Hij was betroikken bij1 het schandaal der Zuid-Spam- sche Landbouwbainlk, waarover wij destijds uitvoe rig bericht hebben. Castro, is teren de beslissing van den secre taris van Handel, Nagel, in hooger beroep gegaan. Voorloopig is hij, in afwachting van het oordeel van het gerechtshof, onder borgstelling in vrijheid gesteld eu heeft hij zich naar New-York begeven, waar hij thans vrij in de straten rondwandelt. Uit Delhi wordt gemeld, dat de onderkoning van Engelsch-Indië, lord Hardinge, wederom een operatie heeft ondergaan. Hij had zich te dien einde naar Dehra Dun begeven, waar men, nadat een fotografische opname met X-stralen was ge daan, verscheidene hout- en metaalsplinters ver wijderde. Men hoopt, dat dit het genezingsproces zal bespoedigen. Een suffragette verbrijzelde Zaterdag in de Tower te Londen de ruit van een glazenkast waarin documenten bewaard worden. Zij werd gearresteerd. Als gevolg hiervan zijn Kensington Palace, Hampton Court, Holyrood Palace en Edin burgh Castle voor het pubPek gesloten, daar#611 nieuwe aanslagen vreest. Een telegram uit Carson-City meldt, dat de Wetgevende Vergadering van den staat Nevfd' een ontwerp aannam, waarbij aan de vrouWeI1 stemrecht wordt verleend. De staking' onder de arbéidichs op de Puti'ot; werken, te Petersburg', die, zooal's reeds gentel" is, Woensdag ten getale van 12.000 het werf1 hadden neergtelcgd, is geëindigd met de vollebi?1' nederlaag der werklieden. De politie heeft U' van huiszoekingen gedaan en ongeveer 50 ad»"' ders in hechtenis genomen. Er schijnt echter \v<#f een nieuwe staking: te zullen uitbreken, daa! 15.000 werklieden verklaard hebben den arbri- te zullen neerleggen, indien een dér contreien'1' niet ontslagen wordt,. De directie weigert echt?1 toe te gieven en dreigt met het ontslag van all* arbeiders, die opnieuw tot staking mochten ovef gaan. H, M. de Koningin. H. M. de Koningin is Zaterdagavond om 11 uuf uit het buitenland in den Haag teruggekeerd. De opperstalmeester van H. M., baron Bentinck, w»s met den heer Von Müller, den Duitschen gezao' bij ons hof, op h^t perron ter begroeting aanwezig' Mr. C. C. Geertsema Ter gelegenheid van de twintigjarige ambtsvef' vulling van den commissaris der Koningin in de provincie Groningen, den heer mr. C. C. Geert' sema, ontving deze Zaterdag van vele zijden tal' rijke bewijzen van sympathie. Vele bloemstukken) telegrammen etc. vertolkten de gevoelens va0 vrienden en vereerders. Zaterdagavond werd den jubilaris een dine! aangeooden. De tafel werd gepresideerd door rob H. J. Schönfeld uit Winschoten. Verbouwing Ministerie Binnenlandsche Zaken- Men meld uit 's-Gravenhage aan de »Tel." Een nader onderzoek naar den invloed van dn aanstaande verbouwing van het oosteijk gedeeld van het ministerie van Binnenlandsche Zaken, op het ontnemen van licht aan het Mauritshuis heeft) naar men verneemt, geleid tot wijziging van het plan, in dien zin, dat die vleugel niet hooger za' worden dan het bestaande gebouw, zoodat daarop geen tweede verdieping komt. Ambulance te Saloniki. Volgens gister door het boofdcomité van het Roode Kruis uit Saloniki ontvangen telegrammen) bestaat er alle kans, dat de ambulance in haaf geheel naar Treceza zal worden verplaatst. G. J. C. A. Pop. Naar het »Vad." verneemt, is de heer Popi directeur-generaal der posterijen en telegrafie, doof het Indische gouvernement aangezocht om f1 Indië het beheer van het post-, telegraaf- en tele' foonwezen op zich te nemen. In aanmerbing genomen het aantrekkelijke va® dezen werkkring en de gunstige financieele voof' waarden is de heer Pop, naar het blad verneemh voornemens dit te aanvaarden. Bestrijding van „Eigen Hulp". Door de atdeeling Haarlem van »De Hanze," bond van den handeldrijvenden en industrieele» middenstand in het Bisdom Haarlem, is giste)1' avond besloten aan het Hoofdbestuur van vD® Hanze, een rapport te zenden inzake bestrijding van »Eigen Hulp." Dit rapport samengesteld doof een daartoe benoemde commissie, dringt er bij het Hoofdbestuur op aan een actie in het leven te roepen, voorloopig in het Diocees Haarlem, ten einde de schandelijke werking van »Eigen Hulp," tegen te gaan, zoo mogelijk te niet te doen D« commissie stelt zich die'voor door: le. de ver- schillende handelaars tevens leveranciers van E- H. met klem te verzoeken zich van verdere con' necties met Coöperatieve Ver. te onthouden 2e- het publiek te wijzen op het onbillijke en indirect schandelijke, wat het lidmaatschap van E. 11. met zich brengtdit laatste te bereiken door ruim® verzending van een toelichting, waarvan de tekst bij het rapport is gevoegd. Weer bericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 3 Febr. 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 776 8 te Coruna. Laagste barometerstand 720.3 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dag stormach- tige tot krachtigen meest zuidwestelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regenbuien, zelfde temperatuur. „De Phoenix". In de heden gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de N. V. Stoom ververij en Chemische wasscherjj »de Phoenix" is het divi dend voor 1912 bepaald op 15 vorig jaaf 10 °/0 - en werd de directie gemachtigd de doof haar voorgestelde plannen tot uitbreiding uit te voeren. Zilveren Professiefeest. De eerw. Zuster Aloysia in de wereld mej, Verhoogt, ook wel genaamd Bokhorst in het Zustersgesticht aan de Korte Ilaven alhier,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2