Binnenland. Stads- en Be westelijk Nieuws. Gemeenter^a tl Gemengd Nieuws. .an beloopt het passief 13/4 millioen mark. Beide firma's staan met elkaar in nauw verband. Te Trier is het lijk van een onbekend man op straat gevonden. De dood zou veroorzaakt zijn door alcohol vergiftiging. De Rijn en andere rivieren zijn in Duitsch- land sterk gewassen. Gisteravond stond de Rijn te Keulen 5.15 M. boven den normalen stand. Het scheepvaartverkeer ondervindt veel stoornis. De nieuwe Duitsche gezant te Rome, von Rucker-Jenisch, ligt te Berlijn ernstig ziek. De Duitsche Keizer confereerde gister met ■den Rijkskanselier. Prins Ludwig van Peieren en zijn gemalin komen 7 Maart te Berlijn. Muziekavond ten Hove. H. M. de Koningin heeft gisteravond ten paleize een tweeden muziekavond gegeven, ditmaal voor een grooteren kling van genoodigden. H. M. de Koningin-Moeder, die in geruimen tijd geen avondfeesten had bezocht, woonde de uit voering bij. De genoodigden voor deze gelegenheid waren de leden van Hr. Ms. civiele en militaire huis en van de huizen der overige leden van de konink lijke familie met hunne dames het geheele di- p'omatieke corps met dames, de ministers met hunne dames, eenige ministers van staat, o.m. dr. Kuyper, jhr. mr. de Savornin Lohmao, jbr. mr. Van Karnebeek het kabinet der Koningin eenige leden van den Raad van State, verschillende hee- ren werkzaam aan het departement van buiten- landsche zaken en verder vele dames en heeren particulieren. Solisten van dezen avond warenjonkvrouw Repelaer van Driel (zang) en de heer Gerard Plekking (violoncel), die op het klavier begeleid werden door den heer A. B. H. Verhey. Vredespaleis. De aanvoer per trein van bouwmateriaal voor het Vredespaleis is thans afgeloopen. De hiervoor aangelegde rails (correspondeerend op de stoomtram rails Holl. Spoor-Anna Paulownastraat) zijn weer weggenomen de steenen muur, die Zorgvliet af sluit en die voor den aanvoer per rail was uit gebroken, wordt thans weer opgebouwd. Professor Merckelbacli. -j- In den ouderdom van bijna 44 jaar overleed, na een kortstondige ziekte, gesterkt door de H.PI. Sacramenten der stervenden, Zondag-avond te Rolduc de weleerw. zeergel. heer M. H. A. L. Merckelbach. De Faillissementswet. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Tiel heeft besloten aehaesie te verleenen aan een schrijven der «Vereeniging voor Fabrikanten en Handelaren", omtrent de wenschelijkheid van 't benoemen van een commissie uit de crediteuren van een faillissementdoch tevens, om aan den Minister van Justitie zelfstandig een schrijven te zenden te dier zake, om het'betieffende artikel der faillissementswet zoodanig te wijzigen, dat de benoeming van zulk een commissie verplichtend wordt gesteld, tenzij de omvang van het faillisse ment zich daartegen verzet, en dat de curator zich naar de commissie moet gedragen. 1 Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 4 Febr. 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 776.7 te Clermont. Laagste barometerstand 729.7 te- Bodo. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen zuidwestelijken tot zuidelijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, mogelijk enkele regenbuien, iets kouder. Met ingang van 8 Februari a.s, zijn door den Burgemeester als hoofd der politie definitief tot agent van politie 2e klasse benoemd N. den Houting, W. J. Feelders, J. C. A. de Goede, J. G. Scheffer en J. H. Tromp. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 5 Feb. v. m. 4.— n. m. 4.09. Gister-avond om 7 uur heeft de 7- jarige L. de Wolf, wonende Vellevest, in den stal van den stalhouder Beijersbergen aldaar, een trap van een paard gekregen. De knaap werd ernstig in het gelaat gewond en moest per brancard naar het Ziekenhuis worden vervoerd. Hij is ter ver pleging opgenomen. Een kantoorbediende deed Zater- dag bij de politie alhier aangifte, dat hij in de Electrische tram een bankbiljet van f40.had verloren. Gister kon hij het biljet bij de directie der R. E. T. M. weer in ontvangst nemen. Een heer had het in de tram gevonden en den con ducteur ter hand gesteld. Gistermiddag is gedurende gerui men tijd het verkeer over het »Kippenbruggetje" gestremd geweest doordat het schip sEsperance" tusschen de brug beklemd was geraakt. Bij de politie is terug te bekomen een langharig zwart hondje, reu. Binnen 2 X 24 uur niet afgehaald zijnde, zal het dier worden afgemaakt. Heden-ochtend om 7 uar is in het Ziekenhuis op advies van een geneesheer ter ver pleging opgenomen de 18-Jarige A. Spetter, wo nende te Rotterdam, die op de glasfabriek »De Schie" met een blaaspijp ernstig aan zijn rug bij de lendenen was gewond. De dader is aange houden en in bewaring gesteld. UIT DELFT. De politie te Delft werd in den laatsten tijd zeer bemoeilijkt door een zeker soort publiek, dat de politie tegenwerkte, omdat het niet goed vond, dat de inspecteurs tegenwoordig in uniform loopen. Bij de arrestatie wegens dronkenschap in den nacht van 16 op 17 Nov. van een schipper, werd, behalve door dezen zelf, nog door een aan tal andere personen verzet gepleegd. Er werd gepoogd den arrestant te ontrukken aan de politie, met steenen werd gegooid naar de agenten en opruiende woorden werden gesproken, om 't publiek aan te zetten de agenten te mishandelen Tegen één der beklaagden werd voor de Haag- sche rechtbank drie maanden, tegen vier anderen ieder een maand gevangenisstraf geëischt. UIT ROTTERDAM. B. en W. stellen voor aan de Vercenigwig tioit vteifr aaiing van Rotterdam! en tot bevordering van het VreemdelingtenveFkeer een subsidie uit de gemeentekas te verleenen v,an f2000. s jaavs. In het St. Franciscus-Gasthuis is voor de eerste maal het examen voor ziekenverpleegsters afgenomen namens den Nederlandschen Bond van ziekenverpleging. Dit geschiedde ten overstaan van den gedele geerde van dien Bond, Arts M. Polak, te 's-Gra- venhage. Het verlangde diploma kon aan alle candidaten uitgereikt worden, zijnde de eerw. Zusters M. Frederica, (mej. C. Zwart)M. Gre- goria, (mej. A. van Schalkwijk); M. Ida, (mej. A. de Lange); M. Justina, (mej. G. J. Palcari); M. Philippina, (mej. P. Meier)M. Philomena, (mej. C. B. v. d. Lubbe) M. Romana, (mej. G. Holman)M. Victoria, mej. M. de Vette)M. Wilfrida, (Mej, M. Pepping). De gedelegeerde arts, de heer Polak, gaf na afgelegd examen den hoogsteu lof aan de candi daten en getuigde dat, als men goede verpleegsters noodig had; ze zeker in het St. Franciscus- Gasthuis waren te vinden. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 4 Februari 1913, des namiddags 2 ure Voorzitter, de Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig zijn 15 leden. Afwezig de heeren Meijer, Evers en Houtman (met kennisgeving), Smit, Kavelaars, von Briel Sasse en Ris. Er bestaat een vacature. Vastge teld worden de notulen van 20 en 31 December 1912 en verdaagd die van 21 Januari j.l. De heer Kavelaars komt ter vergadering." Mededeelingen. De Voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken. Van Ged. Staten schrijven ten geleide van de onder dagteekening van 28 Januari jl. goedge keurde Raadsbesluiten van 21 Januari jl. tot wij ziging van de begrooting voor inkomsten en uit gaven, dienst 1912 tot bedragen van f529.964.60 en f 136.575.— Idem schrijven ten geleide van het goedgekeur de Raadsbesluit van 21 Januari jl. waarbij B. en W. zijn gemachtigd tot verkoop aan H. Gabel q.q. van een door de gemeente op te hoogen per ceel grond gelegen aan de Nassaustraat Z W.-zijde. Beiden worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. Van B. en W. zijn ingekomen Hun advies op het adres van A. Dekker, bag german bij de gemeentereiniging, waarbij hij ver zoekt art. 7 der pensioen-verordening betreffende het verleenen van ontslag uit de gemeentedienst wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, voor een jaar op te schorten. Overeenkomstig dat advies wordt het gevraagde uitstel verleend. Idem schrijven waarbij zij mededeelen hun voorstel betreffend het in gebruik geven van eeni ge lokalen aan school D voor Zondagschool-onder wijs aan de Ivinder-Zendingvereeniging «Looft den Heere" in te trekken. Kennisgeving Van T. M. A, van Dijk, schrijven waarbij hij verklaart zijne benoeming tot lid-patroon dei- commissie van toezicht op de Arbeidsbeurs aan te nemen. Van mej. M. T. de Grooth, dankbetuiging voor haar benoeming tot onderwijzeres aan ,school H. Beiden worden aangenomen voor kennisgeving. Van B. D. de Haan te Haarlem adres waarbij 'hij terugbetaling verzoekt van de voor zijn broe der L. D. de Haan betaalde belasting op het in komen. In handen van B. en VV. gesteld om advies. Idem voorstel om den pensioengrondslag van Dr. J. L. Liezenberg als leeraar in het Hebreeuwsch te bepalen op f275. Aldus wordt besloten.. Van mej. M. T. de Grooth, verzoek om tot 1 September 1913 buiten de gemeente te mogen wonen. B. en W. stellen voor het verzoek toe te staan Aldus wordt besloten. Verzoek van de Kerkeraden der Ned. Ilerv. ge meenten, der Geref Kerk en Evang. Luth. Kerk, om alsnog een beslissing te nemen in zake de sluiting van dranldocaliteiten op den verjaardag van H. M. de Koningin en op lotingsdagen, gedurende den geheelen dag of een gedeelte van 'den dag. In handen van B. en W. om advies, Schrijven van B. en W. van 4 Februari 1913 waarbij zij voorstellen om, akte nemende van door het Gemeentebestuur van Rotterdam, in verband met de aangeboden ontwerp-overeenkomst in zake levering van electrischen stroom, aan onze ge meente afgelegde verklaringen. B. en W. te mach tigen tot het sluiten dier overeenkomst, gewij zigd als door den Raad der gemeente Rotterdam gewenscht. Komt straks aan de orde. De heer von Briel Sasse komt ter verga dering. Van den heer P. de B r u i n is ingekomen een verzoek om eenige vragen te mogen stellen op het Stad-Ziekenhuis betrekking hebben. Op voorstel van den Voorzitter, besluit de vergadering, den heer de Bruin na afdoening der agenda, daartoe gelegenheid te geven. Agenda. Begrooting Grondbedrijf. 1. Voorstel tot wijziging der begrooting voor het Grondbedrijf, dienst 1912. Overeenkomstig het voorstel wordt deze be grooting in ontvangst en uitgaaf gewijzigd met een bedrag van f94.262,68. Reg ularisatie Uitgaven Gasfa briek en Drinkwaterleding. 2. Voorstel tot regularisatie van buitengewone uitgaven voor den dienst 1912 van de Gasfabriek en de Drinkwaterleiding. Overeenkomstig het voorstel der betrokken com missie wordt tot deze regularisatie in den aange geven zin besloten. Jaarwedde Directeur Handels avondcursus. 3. Voorstel tot wijziging van de verordening regelende de jaarwedden van den Directeur en leeraren van den gemeentelijken Handelsavond cursus, met betrekking tot de jaarwedde van den Directeur van dien cursus. Deze wijziging strekt om verbetering te brengen in het tractement van den Directeur, hetwelk door enkele leden van den Raad en ook door B. en W. te laag wordt geacht, voorgesteld wordt de aanvangsjaarwedde te brengen van f100.— op 1150.en daaraan te verbinden twee vijfjaar- Jijksche verhoogingen van ieder ieder f25.en deze wijziging alsnog met 1 Januari 1943 te doen ingaan. Wijziging Pensioengrondslagen leeraren. 4 Voorstel tot wijziging van pensioensgrond slagen van leeraren bij het Hooger- en Middel baar Onderwijs. Deze wijziging geschiedt naar aanleiding van de veranderde jaarwedden der leeraars aan deze inrichtingen van onderwijs. De wijziging wordt goedgekeurd. Wijziging Electriciteitsovereen- komst Rotterdam. 5. Behandeling eener wijziging van de ontwerp overeenkomst betreffende de betrekking van electriciteit van de gemeente Rotterdam. De Secretaris doet voorlezing van de brief wisseling met Rotterdam. De Voorzitter zich hierna, dat B. en W. na het laatste schrijven van Rotterdam den indruk hebben gekregen, dat zij na de aangebrachte wijzi gingen met het contract best in zee kunnen gaan. Door den heer Wittkampf worden nog eenige bezwaren geuit in verband met de ver klaringen van Rotterdam over de levering van electrischen stroom door Rotterdam aan derden. De Voorzitter meent dat men met de door Rotterdam gegeven verklaring wel genoegen kan nemen. De heer Wittkampf hecht, na de verbre king van de belofte van Rotterdam inzake de spoorwegaansluiting, niet veel aan beloftenhij zag liever het contract veranderd. De Voorzitter zegt, dat over die spoorweg aansluiting nog veel gezegd zou kunnen worden, maarhij wil wel verklaren, dat als de H. IJ. S. M. Schiedam niet wil helpen, Rotterdam wel in de onmogelijkheid kan zijn gebracht om zijn beloften gestand te doen. De heer Va n Westendorp is het ook niet eens met de houding van Rotterdam inzake de levering aan derden. Spr. wil echter met de overeenkomst meegaan, alleen uit het oogpunt dat er thans een einde komt aan deze zaak en wij spoedig hier ter stede electriciteit zullen hebben. Na verder debat, wordt het voorstel aangeno men en machtiging om met het Rotterdam te contracteeren definitief verleend. De heer Koopmans vraagt nog wanneer in Schiedam stroom geleverd zal kunnen worden. De Voorzitter antwoordt begin April. Uitbreiding Gasfabriek. 6. Voorstel tot uitbreiding der Gasfabriek. Wordt besloten tot den als door den Directeur in zijn uitvoering ingediend rapport aangegeven uitbreiding, bestaande in den bijbouw eener nieuwe stokerij met drie verticale retorten c.a. en van een tweede condensorgebouw met condenseer-in- richting en bijplaatsing daarin van een tweeden horden wasscher en hiertoe een crediet toe te staan van f70.000 De heer de Bruin vraagt of dit werk in 't openbaar zal worden aanbesteed. De heer van Westendorp zegt, dat zulks in het onderhavige geval niet mogelijk is. {De zitting duurt voort.) Do typografeflstaking fe Amspc-ir- d a m g'eëindi-g d. De ty po g r af o n s lak I n g, om vattend ruim ©cm 700 ma,n, is gisteravonu bcëin digo door hot aannemen door de1 wteriJlieden van do patroons voorstellen, gedaan op 31 Januari jl., waarbij 6/10 der zetters 'n minimum uurloon van 26 et. verkrijgen, de drukkers 27 et. en de machine-zetters 30 cents. De werklieden n'a'men de voorstellen, aan met 390 stommen voor, 131 tegein en 8 in blanco. De arbeiders beneden 18 jaar stemden niet mee. Het bleek, dat do conferentie na, de geschorste vergadering van gistermiddag tusschen de pa troons- en werklieden-besturen 't resultaat had, dat voorlooipig slechts 53 werklieden niet aan den arbeid zullen kunnen gaan, terwijl tien Van dezen na verloop van een week! werk zullen vinden. Voor de overblijvende 43 zuden cie pa troons hun best doen, dat zij hier of elders zop spoedig mogelijk geplaatst worden. Om dit te bevorderen, zal overwerk' achterweg© blijven en zal geen Amsterdamsteh wierfc in oe provincie worden gemaakt. Werklieden van huiten zullen niet worden aangenomen. Den werklieden werd vier Vrije dagen pcT jaar toegezegd, terwijl voor werk op Zon- en feestdagen 125 procent extra wordt betaald. Deze voorloopigle overeenkomst geldt tot 1 Februari 1914, terwijl in dien tijd, zaoals men we-et, van patroons- en werkliedenz'ijde ernstig© pogingen zullen worden gedaan, om te komen tot een landelijke loonregeling. Brandstichting. D. H., een zoon va:n de eigenares van een hooiberg aan den Korrewcg te Groningen, welk© Zaterdag grootendeels door brand Vernield werd. is ter beschikking van do juu tic gesteld. Hij wordt verdacht, het hooi in Rand te hebben gestoken. (Prcxv. Gr. CL) Schaatsenrijden. Op den gladden Don derdag' Van de vorige weiek is, naar aan de „Leeuw. Ct." gtemeld wordt, een bakkersgezel langs den grintwieg op schaatsen van Sloten naar Stavoren gereden. Hij deed dien tocht in 3 uren, dl. i. ,'a de helft van, den tijd, dien een voetganger noodig heeft. De terugreis kon hij slechts gedeeltelijk op cite- zelfde wijze volbrengen. Bookmakers. Te Middelburg is nu ook dia 25-jarige zoon van D. C. K. aangehouden als verdacht van de uitoefening van het hook'makers- bedrijf. Evenals teglcm zijn vader is ook tegen hem rechtsingang met hevel tot gevangenhouding verleend. Een lijk'. Zondagnamiddag is te Berghuizen, bij Oldenzaal, in een greppel het lijk gevonden van den 38-jarigen fabrieksarbeider D. 0. K„ ede blijkbaar Zaterdag om 't leven moet zijln geko men. Sporen van misdaad waren op 't lijk niet aanwezig. K. maakte nog al eens misbruik van sterkedrank. Werklieden naar Engeland. Uit Friesland trekken tegenwoordig tal van arbeiders naar Engeland, waar zij voor vast werk worden aangenomen, tegen een weekgeld van 18a22gld. Uit de gemeente Smallingerland zijn bij de 300 arbeiders naar Engeland aangemonsterd. Drie kinderen en een moeder te wa ter. Een zesjarig knaapje te Leeuwarden waag de zich op het ijs, met het gevolg, dat de kleine waaghals door den dunnen ijsvloer zakte'. Zijn beide broertjes, jongetjes; van 10 en 12 jaar, het ongeluk bemerkende, snelden toe, tn om hulp te bic-den, gingen beiden op het ijis. Het mocht hun echter niet gelukken, hun helpende band jes toe te steiken, want spoedig verkeerden zij in dezelfde netelig© positie als1 hun broertje. Tc,en w©rd om hulp geschreeuwd. Vele omwo nenden kwamen op het geroep toelpopen, p.w. de n loeder van de drenkelingen. De vrouw be- dacïd zich een oogtenblik' en sprong toen par does in het water. Nu moest dus aan vier dren kelingen hulp worden geboden. Twee arbeiders en cca brievenbesteller, die inmiuaels op dé plaats van het ongeluk waren gekomen, mocht het toen gielukkein de moeder en haar drie kin deren te redden. IR!, jongiste kinaapje wa,s rteieds bewusteloos, doch door de glo©de zorgen van den hiievenbe- stellen Tanja, die d© kunstmatige ademhaling op den Heine toepaste, was hef bewustzijn spoedfg teruggekeerd. (L. Ct.) Eon antiek beeUd gestolen. Men meldl uit Geraert aan de ,,'s-IIert. Cour.": In de kapel te Handel is een Madonnebeeld ge stoten. R©eds Zondag! 1.1. was de; diefstal ontdekt, in 't belang' van het onderzoek' was de zaak tot gisteren geheim gehouden1. De waarde van het beeld als antiquiteit is' zoo goed. als zekér de aan leiding 'tot den diefstal g'elweest. Het beeld bevond zich coder een glazen stolp op een der zijaltaren. Op het eerste gezicht viel het een ieder pp, dat het een overoud st.uk' was. Vcl'gtens deskundigen dateert het dan ook uit de 13e eeuw. Toch is het ontvreemde beelo niet de Madonne, die in Handel algemeen vereerd wordt en welk' 'beeld nog ouder moet zijn. De brigade-commandant der marechaussee Ie 's-Hertogjenboscih verzoekt opsporing of eventueele inlichtingten. Ter toelichting dienlei, dat de uit hout gesneden Madonna met het Voetstuk eene hoogte heeft va.n 38 c.M. Het^ beeld is 13 c.M. breed en het voet stok, dat met het beeld een geheel vormt, is 4 c.M. hoog. De Vrouwe heeft een Kindek:© op den linkerarm en dit houdt met beide h-andten een gte openu 'kerkboek Vast. Biedden hadden een zilveren kroon op het hoofd ©n de Moddnna bovendien een zilveren scepter in de hand. Een geheimzinnige geschiedenis. Naar uit Leeds gemeld wordt, is te Flam borough groote opschudding gewekt door de geheimzinnige zaak van den Rev. Albert Knigt, predikant te Hunslet. Knigt is den 18en Januari van huis gegaan en zou, volgens zijn zeggen, eenige kiekjes gaan ne men aan de kust bij Flamborough. Een nieuw fototoestel nam hij mee. De predikant keerde echter dien dag niet meer terug. Den volgenden ochtend vonden visschers nabij de rotsen, zijn pa- rapluie en fototoestel. Algemeen werd toen aangenomen dat rev. Knigt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2