Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. m M a EERSTE KAMER. De Kamer kwam gister weer bijeen. Devoor- z i 11 e r wijdde eenige waardeerende woorden aan de nagedachtenis van den minister van Justitie, den heer Regout. Besloten werd de rest van de begroot,ing in de afdeelingen te behandelen, heden te beginnen en voorts in openbare zitting bijeen te komen op Vrijdag a.s. om een aanvang te maken met de openbare bahandeling van de Staatsbegrooting. Op verzoek van de Regeering zal de beraadsla ging Zaterdag en zoo noodig Maandag worden voortgezet. Nederlandsche Roomsch-Katholicke Esperan tisten-Bond „Nederlanda Katoliko''. Het Dag. Bestuur van bovengenoemden Bond hiel Zondag j.l. een vergadering in Den Bpsch ter bespreking van de 4e jaarvergadering. Deze zal worden gehouden den 20sten April e.k. in Hertogenbosch. De Bossche Kath. Esperantisten-Vereeniging die de regeling van den jaarvergaderingsdag welwil lend op zich had genomen, had een voorloopig programma samengesteld dat door het Dag-. Be stuur goedgekeurd werd Het programma is volgt samengesteld 's Morgens om 10 uur H. Mis met predikatie in Esperanto, om 11 uur gemeenschappelijk ont bijt, waarna de St. Jan bezichtigd zal worden. Om 1 uur bezoek aan een bioscoop, waar films zullen vertoond werden betrekking hebbende op de In- ternatinale Esperantisten-Congressen gehouden te Antwerpen (1911) en te Krakau (1912), feest en jaarvergaderingen van de Nederlandsche Esperan tisten-Bonden en portretten van bekende buiten- landsche en Nederlandsche Esperantisten. Ten 2 uur volgt de jaarvergadering in het Casino, na afloop bezoek aan de oudheidkundige schatten van het Stadhuis, waarna algemeene maaltijd, terwijl de avond besloten zal worden door een gezellige samenkomst, opgeluisterd door muziek, zang en voordrachten. Daar hier ter stede geen Nederlandsche club is, was het voor hier vertoevende landgenooten on mogelijk, de officieren feestelijk te ontvangen wij uiten de hoop, dat bij een volgend bezoek het getal Nederlanders alhier dusdanig zal gestegen zijn, dat ook wij onze gastvrijheid kunnen be tuigen in een eigen clublokaal, ten einde aan! de vertegenwoordigers van ons vaderland te kunnen toonen, dat elk bezoek van landgenooten en voor zeker het Nederlandsche vlagvertoon door ons gewaardeerd en op hoogen prijs gesteld wordt. (N. R. Gt.) Bidden en de verkiezingen. Op voorschrift van het doorluchtig Episcopaat zullen de geestelijken in de Mis bidden de Oratio Pro quacumque necessitate voor het het welsla gen der verkiezingen. De oversten der Moederhuizen, zoo vrouwelijke als mannelijke, zijn uitgenoodigd, hun onderhoori- gen, naar goedvinden, te laten bidden voor dezelf de gewichtige aangelegenheid. (Hsgez.) Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 12 Febr. 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand TSO.O te Hottingham. Laagste barometerstand 756.0 te Vestraanoer. Verwachting tot den volgenden dag zwakke uiteenloopende winden, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. De actie in liet sigarenmakersvak. Omtrent de te Utrecht gehouden vergadering van het Verbond van Vereenigingen van Sigaren fabrikanten verneemt het «tldbl.", dat het bestuur, tegenover de afgevaardigden der Amsterdamsche Vereeniging, volhield gemachtigd te zijn geworden tot het uitschrijven van de uitsluiting. De Am sterdamsche afgevaardigden dezelfde fabrikan ten, die aanwezig waren toen het uitsluitingsbe- sluit werd genomen bleven er bij, dat hun het opnemen van een voorbehoud was toegezegd. Ten aanzien van het resultaat van de pogingen, die werden gedaan om Amsterdam alsnog in de actie te betrekken, kon uit de vergadering gee nerlei mededeeling worden gedaan. Aan het bestuur werd opgedragen een brief te richten tot de arbeiders-organisaties, waarin de houding van het Verbond zal worden uiteengezet. Deze brief zal over eenige dagen worden verzon den. Van de 8000 arbeiders, die bij de leden van het Verbond in dienst zijn, zijn volgens het «Hdbl." ruim 4000 tegen a.s. Maandag uitge sloten. De «Zeeland" voor Havana. Men schrijft ons uit Havana, d.d. 28 Januari Hedenmorgen vertrok naar Guatemala het oor logsschip «Zeeland", hetwelk den I8den dezer de haven van Havana was binnengeloopen. Het behoeft geen betoog, dat het bezoek van een Nederlandschen oorlogsbodem een heuglijke gebeurtenis ia voor alle te Havana vertoevende Nederlanders, die zich verheugen in de waardee rende woorden, geuit door de Cubaansche auto riteiten en de belangstelling van het volk. Onze «Janmaats" kenmerkten zich door hun ordelyk gediag, hetgeen gunstig afstak met dat der matrozen van het Amerikaansche oorlogsschip Arkansas, dat kort geleden ook Havana bezocht. De gewone beleefdheidsbezoeken werden gewis, seld met en door de Cubaansche autoriteiten, en de officieren waren ten huize van den cobsuI- generaal van Nederland, den heer Carlos Arnold- son, in de gelegenheid, kennis te maken met eenige Cubaansche jongedames en daarbij tevens hun Spaansche taalkennis en het dansen van de Double-Boston in optima-forma in praktjjk hebben gebracht. Zondagnamiddag waren wij te gast op de «Zee land" met eenige Nederlandsche genoodigden, onder wie de Nederl. consul, de heer Pinedo. We waren helaas niet in de gelegenheid, den chefkok ons compliment te maken over de wjjze, waarop hij op 3500 mijl afstand van het vaderland ons had doen genieten van een echt smakelijk Neder- landsch menu. Gisteren werd het verblijf hier besloten met een «thee", en was de «Zeeland" gepavoiseerd ter eere van den verjaardag van den Duitschen Keizer. Van gemeentewege werd, voor. zooverre mij bekend, niets speciaals gedaan ter eere van de Nederlandsche gasten, hetgeen echter zeer goed te begrijpen is, daar bijna elke week een oorlogs. schip eener vreemde natie Cuba bezoekt. Daar entegen hadden de sigarenfabrikanten zoomede de eigenaars van de groote bierfabriek El Tropical de beleefdheid de manschappen tot een bezoek uit te noodigen, en werden de matrozen door welwillenheid van den consul-geueraal in de ge legenheid gesteld Havana te bezichtigen met extra trams, waarvan een druk gebruik gemaakt werd. De uitslag der Raadsverkiezing. De uitslag der Raadsverkiezing in District I is geweest, zooals die algemeen verwacht werd. De heer C. J. W o u t e r 1 o o d, met 385 stemmen tot lid van den Gemeenteraad gekozen, heeft zijn sociaal-democratischen tegenstander die 126 stem men verkreeg, ver achter zich gelaten. Geplaatst voor de keuze tusschen een katholiek en een socialist, schijnt 't meerderen vrijzinnigen toch te machtig geweest te zijn op een sociaal-democraat te stemmen. Immers, vergelijkt men deze ver kiezing met die op 7 Februari 1912, mede in Dis trict I gehoqden, dan blijkt, dat toen de candidaat der sociaal-democraten, de heer W. van der Hoek, 74 stemmen bekwam, terwijl er op den vrijzin nigen candidaat, den heer J. M. van der Schalk, 194 stemmen werden uitgebracht en de katho lieke candidaat, de heer C. H. Scheflers, met 328 stemmen gekozen werd. Er werd toen iets druk ker gestemd dan nu596 stemmen werden er uitgebracht, terwijl er nu 523 kiezers ter stem bus gingen. Mag men het getal zuiver socialis tische stemmen toen en nu ongeveer gelijk ach ten, dan blijkt dus, dat de candidaat der socia listen slechts een goede 50 stemmen van de vrij zinnigen heeft verkregen. Op den katholieken candidaat werden ditmaal, bij minder slemmental dan bij de vorige verkiezing, toch nog 57 stem men meer uitgebracht dan bij de stemming onge veer een jaar geleden, wat zeker door verschil lende gemakkelijk te bevroeden oorzaken te ver klaren is. De beproefde coalitietrouw der rechtsche par tijen is ook ditmaal, zoowel in de voorbereiding van het verkiezingswerk als op den stemmingsdag afdoende gebleken. Is 't ook nu weder bevestigd, dat bij een tusschentijdsverkiezing altijd minder opgewektheid wordt betoond dan bij de algemeene verkiezingenwij vertrouwen, dat die beproefde trouw, dat loyaal samengaan, zich bij de groote verkiezingen in dezen zomer nog duidelijker zal doen kennen. Waar toch de partijen van rechts werkelijk hun samengaan vinden in den gemeen- schappelijken wortel des geloofs, wat men ook van vrijzinnige zijde moge zeggen, zal dit er haar zeker toe leiden over de geschilpunten die niet het beginsel raken, heen te gaan. De uitslag van dit voorpostengevecht doet ons dan ook met te meer vertrouwen den grooten strijd in den aan staanden zomer tegemoet zien. Dit is wel de meest lichtende zijde van deze overigens weinig verrassende verkiezing. Als een bijzonderheid verdient vermelding dat de 95-jarige dr. C. J. Vaillant gisteren nog het stadhuis opging om van zijn kiesrecht gebruik te maken. LezingProf. Fabius. Voor een talrijk gehoor, dat de groote zaal van Musis" geheel bezette, werd gisteravond de lezing van prof. mr. D. P. D. Fabius gehouden, door de antirevolutionaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" aangekondigd. De voorzitter der kiesver eeniging, de heer T. S. G o s 1 i n g a opende de ver gadering met gebed en leidde daarna den geach- ten spreker bij de vergadering in, verzekerend dat na diens lezing gelegenheid tot het stellen van vragen zou worden gegeven. Prof. Fabius, daarna het podium bestijgend, ving zijn leerijjk betoog aan met de opmerking dat men de grond slagen eener partij moet zoeken in hare beginse len. Tot kenschetsing van de beginselen zijner partij wilde hij daarom bespreken de verhouding tusschen Kerk en Staat, hunne onderlinge uit wendige verhouding en hunne onderlinge inwen dige verhouding. De invloed der Kerk moet men toch niet geringschatten. Zij is in staat de groot ste krachten die voor den bloei van het maat schappelijk leven en den Staat onmisbaar zijn te kweeken. Reeds Groen van Prinsterer erkende onder dit opzicht haren grooten invloed. Toch moet de Kerk niet worden beschouwd als een werk tuig of een element tot bewaring van orde en rust, als vervullende ongeveer den dienst van politie agent neen, haar invloed is een geheel andere, waar zij toch bedoelt de zielen vast te zetten in de gehoorzaamheid aan 'sfleeren Wil. In dit ver band zette spr. uiteen, dat de Kerk van Christus vanaf de eerste eeuwen is getroffen door belem merende bepalingen, door bloedige vervolgingen en toen het edict van Milaan haar (schijnbaar) de vrijheid had weergegeven, was men er op uit haar te knechten, het Christendom tot Staatsgods dienst verheffende, beoogde men haar te vernede ren Constantijn meende de Kerk te kunnen ge bruiken. De Fransche revolutie meende de Kerk als Staatsinrichting te kunnen regelen en in het begin der 19e eeuw bracht koning Willem I ellende over de Kerk door haar te willen reor- ganiseeren. Spr. memoreert hier de vervolging der afgescheidenen, doormr. Van Houten zelfs eene smadelijke geschiedenis genoemd. Zoo is de Kerk voortdurend van Staatswege in hare rechten mis kend. Wat de uitwendige verhouding van Staat en Kerk betreft, zijn velen voor een scheiding van Kerk .en Staat, spr. meent dat men dit kan toe juichen in zoover geenszins een samensmelting van Kerk en Staat moet bestaan, maar overigens moet men daarmee voorzichtig zijn; want zij die dat beoogen, staan op den grondslag de Kerk niet als Kerk maar als particuliere vereeniging te be schouwen hier is dus geen sprake van separatie, maar van negatie. Spr. meent daarentegen, dat de Staat wel degelijk de Kerk als Kerk moet be schouwen en op de godsdienstige overtuiging zijner burgers letten. Anderen zien die scheiding van Kerk en Staat eenvoudig in een schrappen van de begrooting van eeredienst, weer anderen willen de scheiding van Kerk en Staat, omdat de Staat als tijdelijke macht buiten allen godsdienst staat,alsof Gods Woord ook niet geldt voor dit aard- sche leven. Tegenover al die scheidingsmotieven is voorzichtigheid geboden. Waar Groen van Pinste- ren buiten elk denkbeeld van samensmelting toch de samenwerking van beide machten noodzakelijk achtte, ziet spr. de juiste verhouding zelfs niet geteekend in het woord »de vrije Kerk i n den vrijen Staat", maar huldigt hij zijnerzijds het beginselde vrije Kerk naast den vrijen Staat De Staat moet de Kerk beschermen en de Kerk bescherme ook den Staat. Waar overigens het beginsel van scheiding van Kerk en Staat in christelijken zin moet worden opgevat, acht spr. het geven van geldelijken steun uit 's lands kas aan de Kerk eene kwalijk te verdedigen stelling. Spr. zet hierbij uiteen, hoe in den tijd der Fransche revolutie Mirabeau het geven van die subsidie heeft willen verdedigen op grond van de beginselen dier revolutie zelf en er den roof der kerkelijke goederen mee heeft wil len verdedigen. Hij meent echter dat men die subsidie moet beschouwen geheel op zich zelt, zonder te denken aan een teruggave der kerke lijke goederen. Acht men 't gewettigd, dat de Staat de Kerk steunt om het groot belang van den godsdienst voor het volk, dan is er geen subsidie zoo rechtvaardig als deze; maar dan dringt zich de vraag op of de Staat alle Kerken moet subsidieeren, zonder onderscheid van wat ze leeren, alleen als ze aan zekere formeele eischen voldoen. Neemt men echter aan, dat de Kerken aan zekeren waarborg moeten voldoen, om gesub sidieerd te worden, dan vreest spr. voor de zelf standigheid der Kerken, die subsidie zal toch den Staat grooten invloed op de Kerk geven, die in tegendeel volkomen zelfstandig moet zijn. Daarom is spr. partij tegen die toelagen door den Staat aan de Kerk en wil zij het betrokken artikel der Grondwet geschrapt zien. Spr. meent, dat er zel den een gunstiger gelegenheid kon zijn voor die schrapping dan thans, nu zij met medewerking der rechterzijde kan worden tot stand gebracht en dus geacht mag worden niet bedoeld te zijn als een vijandige houding door den Staat tegenover de Kerk aan te nemen. Wat de onderlinge inwendige verhouding van Kerk en Staat betreft, meent spr. dat beide machten niet op eikaars terrein moeten komen de Staat moet zijne grenzen niet uitzetten op het gebied der Kerk maar vele ontzeggen der Kerk zelfs alle gebied en meenen, dat de Staat uit zich zelf alles is, al het voor den mensch noodige voortbrengt en regelt Tegen die leer der Staatsalmacht die alle vrijheid doodt, komen spr. partijgenooten sterk in verzet: tegenover den absoluten, alvermogenden Staat, stellen zij den beperkten Staatde Staat kan niet alleen alles in de maatschappij werken nog andere factoren, die principieel buiten den Staat staan ook een andere macht heeft invloed op het leven der maatschappij. De Staat bijv. straft, maar de Kerk sthat aan de deur der ge vangenis om den zedelijk gevallene te ontvangen de Staat kan den geldzuchtige niet bedwingen alleen de Kerk kan hem leeren, dat hij rentmeester is en het eerste, beste deel tot hooger doel moet gebrui ken de Kerk alleen leert den patroon zijn zede lijke verplichtingen en den werkman, hij trouw en eerlijk moet zijn. Waar aldus de invloed der Kerk zoo groot is, moet met haar niet beletten hare vleugelen uit te slaan door verkeerde, belem merende maatregelen. Spr. wraakt 't, dat men haar een valsch karakter wil opdringen, haar als een particuliere vereeniging wil beschouwen, ter wijl men hare ware beteekenis uit 't oog verliest. Zij is 't toch die olie werpt op de bruischende golven, vorsten en onderdanen op hun plicht wijst, meesters en knechten, mannen en vrouwen, ouders en kinderen aan het Woord Gods herin nert en den stroom des heils, door Christus geo pend, doet uitvloeien over het wereldsche leven Zoo wordt het volk behouden, de Staat bevestigt, (applaus). Nadat de voorzitter gelegenheid had gegeven tot het stellen van vragen, betoogde prof. F a- b i u s, in antwoord op de vraag door zijn partijge noot Corn. Jansen gedaan, nog uitdrukkelijk, dat de Staat de Kerk moet beschermen. Aan het eind der vergadering gekomen, zeide de voorzitter, dat hem nog restte een hartelijk woord van dank te richten tot den geachten spre ker namens allen die hem hoorden, die hij deed genieten. Als een verfrisschend bad werkte op allen deze ontwikkeling der antirevolutionaire be ginselen. Voorz. bidt God, dat prof. Fabius nog lang gespaard blijve, dat hij ons blijve voorgaan in de belijdenis dier beginselen, waar bij de aan staande Grondwetsherziening de verhouding tus schen Kerk en Staat in de eerste jaren nog wel in de politiek zal bljjven rondspoken, den geach' ten spreker ten slotte'nogmaals voor zijn zoo delijke principieele uiteenzetting dankend. De vergadering werd daarna door prof. Fabius op de gebruikelijke wijze, met ge gesloten. dU>' Vrijzinnige concentratie. „Schied. Crt." meldt, dal, in de eergté avond gehouden vergadering, werd besloten oprichting van een „Vrijzinnig verkJezingsdO^J 1913", dat op don bekenden grondslag v»;l overeenkomst tusschen den Bond van Vrije U ralen, de Liberaler Unie en den Vrijzinnig-O0^ cratischen Rond bij de verkiezingen van dit P i krachtig wil strijden voor de vrijzinnige bri, j seten. Het bes tour is: samengesteld uit de volg® hoerenJ. M. v. d. Schalk, le-oorzittor; P. ^ri puyt, 2e-vooi'zitlcr; M. C. M. de Groot, pen"1 meester; A. Cool Mz, J. W. Breems, C. Houtman, Dr. C. M. Bakkes, secretaris. J. v. Har wegen F. van der In11 (P11 en Plan 1913. Door de financieele sub-commissie, bestak' uit de heeren J. W. J. van Harwegen den Bree^,' voorz., Th. A. J. Zoetmulder, vice-voorz-, Beukers A.Jz.. D. C. Kok Jr., secretaris, P. L°^( uyt, J. Montfoort, penningmeester, J. M. van Schalk, G. I. Wittkampf en Arnold Zoetmulder een circulaire verspreid waarin o.a. gezegd wof «Zooals algemeen bekend is, zal ook Schied9 niet achterblijven bij de herdenking van 9 eeuwfeest van Neerlands herboren Vrijheid Onafhankelijkheid (18131913). J Uit de dagbladen heeft men inmiddels ken" kunnen nemen van het ontworpen voorloopj programma. Alvorens echter dit programma finitief kan worden vastgesteld, dient de liO9" tieele zijde van de zaak te worden opgelost. Hoewel wij reden hebben te vertrouwen 9 de Raad der Gemeente aan de feestviering fiuantieelen steun niet zal onthouden, is ons kennen gegeven dat de Gemeentekas, met het o° op het groote bedrag dat voor de feestvier'9 vereischt wordt, onmogelijk de benoodigde gel9 geheel kan voteeren. Wij hebben dan ook gemeend in de eer5 plaats een beroep te moeten doen op de ingei tenen der Gemeente, en zou het ons aangen»9' zijn, wanneer U door een flinke bijdrage, aan uitvoering van het Programma der Feestvier'^, 1913 zoudt willen medewerken. Wij verzoeke"^ daartoe het aangehechte inschrijvingsbiljet willen invullen." in de were Gouden Professiefee9t. De eerw. Zuster Catharina mej. Geertr. Joh. Nolet J.A.J.d. vierde gister' jn het bijzijn van hare talrijke familieleden b9'" gouden professiefeest in den huize «Bijdorp' pensionaat O. L. Vrouw van Lourdes te Vo° schoten. Gister-morgen 10 ure werd aan het met 'eve11^ bloemen rijk getooide altaar der kloosterkapel plechtige Hoogmis opgedragen door den weleer heer Jac. Meijer, plebaan van Madras (Br. Ind"1 geassisteerd door de weleerw. heeren J. kapelaan te Zaandam, en W. Nolet, kapelaa» Medemblik, drie neven van de jubilaresse. rector van het pensionaat, de weleerw. heer M. A. Beukers, fungeerde als ceremoniarius, wijl de zeereerw. heer H. J. Ph. Thomann, past" van Voorschoten, en de weleerw. heer kapel;l de plechtigheid met hunne tegenwoordigheid eerden. De eerw. Zusters en novicen hadden 2' met de pensionnairen in de kapel vereenigd. De weleerw. heer W. Nolet, kapelaan te demblik, hield een korte feestrecfe, naar aanleid' van het woord des Heeren bedoeld bij XIV. 11 «Niet allen begrijpen dat woord, o"9 zij aan wie het gegeven is". De eerw. rede»9 besprak daarin de religieuse roepingen Ook i' ziel der zijnen maakt God tot een brandofleraU99'' van hetwelk Hij met welbehagen de offers 9^ aardsche goederen, van genoegens en van eif> wil aanneemt. Dit korte feestwoord besloot {B met een hartelijken gelijkwensch aan de gou" jubilaresse, zijne hooggeachte tante, haar toe911 schend dat zij nog in hoogen ouderdom er moge getuigen «hoe zoet de Heer is". Na de H. Mis, waaronder door het koor eerw. Zusters de missa In honorem S. Libertiv é/f vu» Desmet, besloten met het 3 stemmig Quid r buam, van Haagh, werd uitgevoerd, werd in een kloosterzalen, waar de eerw. jubilaresse met h9' geachte familie werd ontvangen, op toepassel'J^ verzen, de 3-stemmige jubelcantate .van M- van 't Kruys door het Zusterskoor uitgevoerd. den hoogeerw. generaal der Dominicanen-orde Rome was een telegram vangen, vergezeld de eerw. jubilaresse, hare familie en alle eer Zusters van den huize «Bijdorp". was een telegram van gelukwensch ol1, vergezeld van den Pauselijken zegen v° Gister-middag is een schuit, ge den met koolasch, in de Binnensluis lek gewori Om het zinken te voorkomen, is het vaar'9 .1/ i9'. ■de9' naar de Kolk verhaald en daar onmiddellijk gel Hoogwater teSchiedam: Donderdag Feb. v. m. 8.12 n. m. 8.30. Door B. en W. dezer gemeente thans de 2e sluis- en brugwachter aan de ^9 kenssluis en Willemsbrug T. J. H. Colligtl', definitie! als zoodanig benoemd. Het bouwen van een glas f a b r met toebehooren op een terrein aan den Havef^ ff' Dief jf hf9' •ef V i»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2