Verspreide berichten. Binnenland. 8tads- en Gewestelijk NieuW^ Gemengd Nieuws. verheugd, ovei- het feit, dat hun land gene tten Lij Boulair eenig succes behaald en ©en sterke Stelling ingenomen hadden. De kapitein van de „Hamjdié" ©en man van ongeveer 35 jaar met een energiek voorkomen, sprak Engelsch als een geboren Engolschman; ook hij informeerde met buitengewone belang stelling naar hetgeen sedert zijn ontsnapping uit. Constantinopel gebeurd was. Na hem een verslag van de gebeurtenissen gegeven te hebben, merkte hij glimlachend op: „De Griekschc .-kuiser „Macedonia" werd niet door dien commandant lot zinken gebracht, zooa.ls deze beweerde, m,aa;r door mijn schip. Wij lagen een uur lang voor Syra en zouden de stad geheel plat geschoten lubben, maar wij vechten niet tegen weerloo- zen. Hetoverige weet ge. Na de Roodé Zee binnen gevaren te zijn en gedurende verscheidene- dagen voor Port-Said gekruist te hebben, heeft het stormachtige weer ons thans gedwongen, in de haven van Malta een toevlucht te zoeken. Waar heen wij gaan en wat wij van plan1 zijn te doen, moet geheim blijven, maar ons land Kan er op rekenen dat wij onzen plicht zullen, doen." In Servië. Te Belgrado verklaart men dat de zending van prins Hohenlohe naar St. Petersburg niet het resultaat heeft gehad hetwelk men zich te Weenen had voorgesteld. Men blikt in Servië verder in de toekomst en gelooft zeker dat Rusland van oordeel is dat Servië niet tevergeefs op de slagvelden in Macedonië zware offers heeft gebracht, en Servië derhalve terecht het eenmaal ingenomen stand punt ten aanzien van de Albaneesche grenzen handhaaft. Naar Bulgarije gaan uit Servië groote zendingen vleesch en spek voor de legers der Balkanstaten. De Bulgaarsche regeering laat extra treinen loopen voor dit vervoer. Generaal Poetnik, chef van den generalen staf) is van Uskub te Belgrado aangekomen. Volgens de bladen zou zijn terugkeer hierheen in verband staan met de kwestie van hulpverleening aan de legers der verbondenen. Gister is hij doer den koning in gehoor ont vangen. FRANKRIJK. De „Temps" meldt, dat door ae vegeering in den loop van deze week' drie belangrijke wetsont werpen, betreffende de versterking eter lëgèrkrach- ten, de bewapening1 der forten, de munitie, en de militaire luchtvaart ingediend' zullen worden en waarbij' een eerste crediet van 80 millioên en een tweede crediet van 500 millioen gevraagd zullen worden. Dit tweede crediet zal nogi vóór "fasehen moeiten worden toegestaan. Om zon spoe- aig mogelijk met de uitvoering dézer plannen gereed te komen, zal men zich wenden lot ae particuliere nijverheid De minister van Oorlog, aldus de „Temps" zat in de aanstaande week, een reorganisatie- ontwerp aan den ministerraad voorleggen, bestemd om de als onmisbaar erkende vermeerdering' van het effectief der troepen, voor te bereiden. Alle vermeerderingen, die langs administratie ve n en financieel©!* weg verwezenlijkt kunnen worden, zonder de organieke wetten, te wijzigen, zullen zonder verwij'l tot. stand worden gebracht,. Men zal de, recruteering der inlanders in Algerië, Tunis en West-Afrika, op, meer krachtdadige wijze ter hand nemen. Indien de, aldus verkregen resultaten niet. vol doende mochten blijken, zal de minister van Oor log moeten overgaan tot het voorstellen van de noöclige wijzigingen in de bestaande wetgeving:. Deze voorstellen zullen dan onverwijld door de regeering warden bekrachtigd. De „Temps" verklaart Verder, dat zij meent te weten, dat de minister van Oorlog voor rte algeheel© wederinstelling van den drie-jarigen dienstplicht is. De regeering erkent- eenparig, de noodzakelijkheid van de vermeerdering' van het effectief. Zij zal aan den Kamer verzoeken, de debatten over deze vermeerdering èn dé benoo- uigde kredieten te bespoedigen, en zal dé vér- rouwcos-kwestie stellen met betrekking tot het g'eheele leger-program, dat zij heeft meënen te moe-ten vaststellen. Tot zoover „Le< Temps". B-riand, heeft aan Kamerleden verklaard dat de huichten in de „Tempts" voorbarig zijn. Het is waar, dat de Fransche- regeering zich bezig houdt met middelen tot verbetering van den toestand van het legér, maar geen definitieve beslissing is genomen. In principe is men1 tot overeenstem ming gekomen, maar in bijzonderheden woet het ontwerp nog uitgewerkt worden. Wat de bewa pening in dei directe beteekenis van het. woord betreft, zal aan de Kamer vóór Paschen een ontwerp worden voorgelegd, dat uitgaven ten fcé- di.agte van .500 a 600 millioein, over 4 of 5 jaar te verdoelen, zal vorderen. Aang'aande het effectief en dien duur van don diensttijd wordt boor hen minister van Oorlog «en onderzoek ingesteld, dat waarschijnlijk zeer spoedig geëindigd zal zijn en waarvan de resultaten aan den ministerraad zul len worden voorgte-le-gd. Eerst dan zal een he 's ;U it gen omein worden. De ai'gteva,ardigiden beschou wen het als twijfelachtig, dat men wil terug- kevr-en tot een diensttijd van 3 jaar voor alle wapenen. In de Kamer van Afgevaardigden constateerde Cbcro-n, de rapporteur va.n de 0orl-ogfe'begrooting dat in andere landen geweldige pogingen gedaan worden. ?,Wij' zullen zoo z-eide hij niet terugdeinzen voor de bedragen, die voor de de fensie des lands noodig' zijn. Duitsohla-nd gaf meer dan 2 milliard uit, om zijn bewapening' te volmaken. Wij kunnen daartegenover niet onver sehillig blijven. Alle Franscihen zullen toestem men, om de offers te brengén, welke voor de veiligheid d-es lands noodig zijn.". MEXICO. Uit Mexico wordt gemeld, dat Madero een verklaring heeft gepubliceerd, waarin gezegd wordt dat plotseling eindigen van den wapenstilstand moet geweten worden aan het feit, dat de rebellen van dien tijd gebruik hebben gemaakt om hun artillerie in nieuwe posities te plaatsen. De ver bondenen hadden geen andere keus dan het hevige vuur te beantwoorden, dat vanaf 8 uur jn den morgen tot den namiddag onophoudelijk losbrandde. De zware kanonnen waren onophou delijk aan het werk en werd afgewisseld door geweervuur. Daar zijn tëekenen, die er op wijzen, dat de toestand spoedig beslissend zal zijn. Naar men meldt, hebben verscheidene vreem delingen de stad verlaten om zich naar Vera Cruz te begeven. De Belgische legatie te Mexico City is gedeel telijk plat geschoten. De strenge censuur heeft elke gemeenschap met Mexico (stad) afgesneden. Een telegram uit Vera- Cruz, meldt, dat de vijandelijkheden vroeg in den morgen wederom hervat werden. Aangaande heit eerste voorbarige of onjuiste heiicht omtrent 't aftreden van president Made ro, weet de correspondent van de Londensche „Daily Mail" te New-York nog het volgende mede te deelen: Het bericht van dit aftreden scheen voor 'n po-os den toestand te doen opklaren en veroor zaakte te Washington een diepe zucht vain ver luchting, maar slechts weinig© uren later be wees het bericht van de hervatting van het ka nonvuur, zonder een woord ter bevestiging van het aftreden van Madero, dat men met een ca nard re doem had gehad of liever met een listi ge poging deii federalen om genera-al Diaz in slaap te wiegen ofschoon het o>olk mogelijk is, ciat Madero zijn besluit om af te treden nader- hand hoeft herroepen. In den avond vain Vrijdag was het vuren als bij tooverslag gestaakt en een loodzware stiltte scheen zich plotseling over de ga-nsch© stad uit te breiden. Ma-ar tegien elf uur, toen men meende dat Madero's besluit om af te treden door den seinaat behandeld werd, ondernamen de regieeringstroepen onverhoeds een woedenden aanval op die van géneraal Diaz. Deze waak ten- -echter en beantwoordden het. vuur onmid dellijk. Dien géheelen nacht hield het kanonge bulder aan. Het bericht, dat president Madero gevallen was, veroorzaakte de eerste uitbarsting van' geestdrift welke de Mexicaansche hoofdstad (e zien had gegeven sedert de stad begon te sid deren onder het gedonder der kanonnen. Jü- chendie menigten trokken door de straten en men meende dat er eindelijk vrede in, zicht was voor de republiek, uitgeput van het vechten van 2i/2 jaar burgeroorlog. Het her nieuwde 'kanonvuur maakte echter spoedig 'n einde aan deze blijdschap. De verwoesting, die tot op dit oogenblik in de stad is aangericht wordt op 5 millioen pond sterling' geschat en naar men zegt moet het aantal do-oden in de duizenden beloopen. De rebellen hebben het fraaie particuliere huis van president Madero, een van de beziens waardigheden der stad, in de asch gelegd, na het te hebben geplunderd. Het huis was alleen door bedienden bewoond, nadat de president met zijn gezin ©en toevlucht op de Japan sc'he hgai ie had gezocht. Bij den brand ontploften duizenden patronen, een bewjjls da-t het huis een waa-r arsenaal was. Generaal Diaz m-oet hebben verklaard, dat hij het reigéeringspaleis met den grond kon gelijk maken, als hij' dat verkoos. Het zo-u dan echter eerst noodig zijn, met zijn zwaar ge schut eien halve stadswijk tegen den grond te schieten ©n aldus een weg te banen voor de projectielen dwars door de zakenwijk der stad hein. Dit zou natuurlijk gepaard gaan met ont zaglijke materieel© verliezen e.n het teloor gaan van taJlooze mmscihenlevens, waarom Diaz er dan ook niet toe zou ov-ergiaan dan in' het uiterste géval van nood. Men z-egt, dat de generaal der rebellen in het arsenaal 40.000.000 patronen en een voor raad ^granaten voor dei zware kanonnen heeft, die hém in staat zouden stellen, een langdurig beleg in de citadel uit te houden. Hy heeft 60 kanonnen bijna dei géheele artillerie-reserve der natie die nog nooit gebruikt is. Hakki-pasja de vroegere Turksche groot vizier, is te Londen aangekomen. Het doel zijner zending wordt geheim gehouden, maar men ver moedt dat hij met nieuwe vredesvoorstellen komt. Het Duitsdrei Centrum heeft opnieuw een zwaar verlies te betreuren. In den nacht van Zaterdag op Zondag overleed te Bamberg aan de gévolgen eener beroerte, dr. Franz Xavier Schadlcr, een der beste redenaars en ijverigste werkers va,n het Centrum, en tweede voorzit ter dezer partij. Dr. Sch-adler had sinds 1890 zitting in den Rijksdag en Lot voor korten tijd ook in de B-eiersche Kamer. Hij' bereikte den leeftijd van 62 jaren. „Diomctekan" S chad Ier was staatsman met li chaam en ziel", zegt de „Köln. Vol'kszeitung'' „en met Gröber een van de meest populaire katholiéké politieke leiders in het Zuiden van üuitsehland en van het géheele Centrum. Bijna overal in Duitschland trad hij met het grootste succes op als spreker. De »Adriatico" meldt, dat dé koning van Italië op 25 Juni een bezoek zal brengen aan Keizer Wilhelm, ter gelegenheid van diens 25-jarig regeeringsjubileum. De Keizer zou in den herfst een tegenbezoek te Rome brengen. Pierpont Morgan, die zich te Alexandrië bevindt, heeft de vorige week een heftigen aanval van indigestie gehad. Hij is nu in zooverre her steld, dat hij naar Cairo kan terugkeeren. Hij zal niet naar Europa gaan. Een Exchange-telegram uit Rome meldt dat uit Cairo bericht werd ontvangen, dat Pierpont Morgan met hets.s. »Caronia" op weg isnaar Napels, Hij wordt vergezeld door twee dokters en twee ver pleegsters. Gister-avond werd het schip te Napels verwacht. H. M. de Koningin. Wegens lichte ongesteldheid van H. M. de Ko ningin is, naar de »Nieuwe Ct." meldt, de maal tijd, die gisteravond ten Hove zou plaats hebben, uitgesteld tot morgen, (Woensdag). Spaansche gezant. Reuter seint uit Madrid Ferdinand Ossorio Elola is benoemd tot gezant en gevolmachtigd minister te 's-Gravenhage. De defensie-commissie. Naar de Haavsche correspondent van De Stand, verneemt, is de arbeid van de defensie-commissie beëindigd en is de commissie tot een eenstemmig voorstel gekomen. Met het redigeeren van het eindrapport zal nog wel de maand Februari ge moeid zijn. Dr. J. Th. de Visser. Naar men verneemt, heeft dr. J. Th. de Visser te kennen gegeven, dat hij bij de aanstaande periodieke verkiezingen geen candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer meer wenscht te aanvaarden. Zooals men weet, heeft de heer De Visser zit ting voor het district Leiden. De anti-revolution- nairen aldaar hebben reeds doen blijken, dat zij den heer De Visser niet meer candidaat zouden stellen. H. J. Lovink. Naar de »Tel." verneemt, komt de heer H. J. Lovink, thans directeur van het departement van Landbouw in Nederlandsch Oost-Indië, in aan merking voor de betrekking van directeur-gene raal der posterijen en telegrafie hier te lande, in de plaats van den tegenwoordigen functionnaris den heer G. J. C. A. Pop, die met April naar Ned.-Indië vertrekt, om de directie en den post-, telegraaf- en telefoondienst aldaar, op zich te nemen. Katholiekendag Bisdom van Haarlem. Voor den Vijfden Katholiekendag, die, zooals men weet, dit jaar op 4 Juni te VJissingen zal gehouden worden, zijn door het Uitvoerend Co- miié reeds verschillende maatregelen genomen, die het welslagen van dien dag zeer bevorderlijk zullen zijn. Zoo o a. heeft het Comité voor dien dag al de zalen te zijner beschikking van de vereeniging »Zeebad Vlissingen." Het plan is om voor de algemeene vergadering te nemen de groote zaal van het Grand Hotel en voor de sectie-vergaderingen de hoofdzaal van het Strandhotel en van het Paviljoen Wilhelmina en een gesloten galerij van het Grand Hotel. Wie in Vlissingen bekend is, weet, dat daarmee op dien dag alles op een zeer beperkte ruimte bijeen wordt gehouden. Meteen liggen de 'zalen heej dicht by de nieuwe Lieve Vrouwekerk, waar ver moedelijk de H. Mis zal worden opgedragen. Deze kerk zal waarschijnlijk 's Maandags te voren door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem worden ge consacreerd. (»Tijd.") Opheffing yan 's Rjjks Marinewerf te A'dam. Op de Rijkswerf te Willemsoord is Zaterdag, volgens de sTel.", het navolgende besluit van den minister van Oorlog, ad int. minister van Ma rine, ter kennis gebracht van de werklieden al daar »In verband met de noodzakelijkheid eerlang een groot aantal werklieden van het vak van scheepsbouw bij 's Rijks werf te Amsterdam te ontslaan, ligt het in mijn voornemen, de bij 's Rijks werf onder uw beheer ontstaande vaca turen zooveel mogelyk te bezetten door overplaat sing van personeel van daar, dat anders voor ont slag m aanmerking zou komen. Ik heb de eer u te verzoeken mij eene opgave te doen toekomen van de kwaliteiten en de daarin voor voorgenomen ontslag als anderszins ontstaan de vacatures, ten einde uwen ambtgenoot te Am sterdam in de gelegenheid te stellen mij de ver- eischte voorstellen tot overplaatsing te doen. Ten einde de overplaatsing van werklieden boven de 40 jaren van 's Rijks werf te Amsterdam naar uwe directie te bevorderen, om daardoor het ontslag dier werklieden zooveel mogelijk te gaan, wensch ik, indien in den loop van dit Ja de noodzakelijkheid van ontslag aldaar m°c bliiken, de navolgende maatregelen voor 's B'J werf onder uw beheer te treffen: a. als maatregel van bestuur aan hen, die het tijdvak tusschen i April 1913 en ultimo Ms9' 1914 den leeftijd van 60 jaren bereiken, eeD ee>' vol ontslag te leenen, met den dag, volgende d dien, waarop de zestigjarigen leeftijd wordt reikt b. aan heD, die den 20-jarigen dienst misse"' doch meer dan 10 jaren dienst hebben, vóór b«' de' bereiken van den 60-jarigen leeftijd in het ot>' a genoemde tijdvak, wegens maatregel van stuur een eervol ontslag te verleenen en v0°' ontslag in aanmerking te doen komen c. hen. die reeds in het genot zijn van pe° sioen ten laste van den staat of van 's rijks o"ef zeesche bezittingen d. hen, die ter zake van ongeschiktheid, krsd tens art. 2, litt. b en c, der wet van 18 Juli (Staatsblad No. 169), aanspraak op pensioen k9^ nen doen gelden, na ondergaan commissoi'i99 geneeskundig onderzoek." Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verrit' in den morgen van 18 Febr. 1913, medeeede"' door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt- Hoogste barometerstand 779.6 te Stockholm-- Laagste barometerstand 747.5 te Horta. Verwachting tot den volgenden dagroatté" tijdelijk krachtige oostelijke tot noordoostelijk" wind, licht tot halfbewoikt, weinig of gee" sneeuw, matige tot lichte vorst. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal eerst den Maart in openbare vergadering bijeenkomen. Volksbadhuis. In de week van 9—15 Febr. '13 werden 8* nomen 457 baden. le klas kuipbaden 25, regenbaden 25 2e k'8' kuipbaden 65, regenbaden 310, 5 ets. kindel" baden 32. Lezing. Woensdag 26 Februari zal dr. Weeda, uit Rot terdam,_voor de Schiedainsclhe Melkverkooperskr' eeniging een lezing komen houden over de vod' deelen en het nut van melkcont.róle. Tot onderwijzer aan de opienba1'" school in de Messstraat te 's-Gravenhage is k' roernd de heer Th. van Waart alhier. By de op gisteren door den arch1' tect H. Gabel, gehouden aanbesteding voor bouwen van twee heerenhuizen aan de Nassa9' straat werdeD ingeleverd 9 biljetten, waarvan 9" laagste inschrijver was de heer N. van de' Velden, alhier. Hoogwater te Schiedam: Woensdag Feb. v. in. 2.32, n. m. 2.52. Donderdag 20 Februari a. s. z al afdeeling Schiedam van het Nationaal Verboid van Gemeente-ambtenaren in Nederland in Mais0" van der Heijden haar jaarvergadering houden- De Kiezerslijst voor de Kamerv»" Arbeid voor de Bouwbedrijven en voor de Voedicgs' en Genotmiddelen, zooals die voor 1913 dj" samengesteld, bevatten de namen van Voor de Bouwbedrijvenkiezers-patroons kiezers-werklieden 551 en voor de Voedings- e" Genotmiddelenkiezers-patroons 93 en kiezeri' werklieden 761. Een revolverheld. In de tapperij v'9" v. d. L., aan de Tolbrug te Dordrecht, kr®9$ Zondag, naar de >Dordt. Ct." meld, de 25-jarté" stoker C. J. de K. met zekeren A. v. D. rud9' De K. trok een revolver met zes scherpe patr9' nen geladen, vuurde daaruit zes sdhoten d' waarvan er een v. D. trof aan den linkerpols. De K. ging er toen van door, doch werd »9(1 de Vischbrug door de politie aangehouden. pe revolver met nog één scherpe patroon er op wetf' nog in zijn bezit gevonden. Gistermiddag is hij, na door de politie op8e' maakt proces-verbaal, ter beschikking gesteld v»9 den officier van Justitie. Brandstichting. Zondagochtend vroeg naar de »N. R. Ct." meldt, op de boerderij v»9 J. G. Z. te Barendrecht, een begin van brand ge' geweest, waardoor een gedeelte van een schu9" vernield en vrij ernstige schade teweeg gebrach' werd. Men denkt aan kwaadwilligheid, in verbad waarmee de politie een Duitsche zwerver hed' aangehouden. Verzekering dekt de schade. Dekerkdiefs'talteNispen. Te Calmp^ hout (België) is een persoon gearresteerd, J'' men vermoedt dat de hoofdschuldige is van de9 kerkdiefstal op 8 dezer te Nispen gepleegd. Auto-ongeluk. Zondag is er te Amsterd99? weer een auto een trottoir opgereden en bed' daarbij een dame omvergeworpen, die bewust®' Ofl!' it

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2