Dagblad voor Schiedam en Omstreken. fpn rr fiij De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering 36ste Jaargang. Donderdag 6 Maart 1913 No. 1Ö565 OTereenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. Officieel© berichten. Kennisgeving. Bsttariaadtch Nieuws. FEUILLETON. Een geheimzinnige geschiedenis Verspreide berichten. BureauBoterstraat 50. l'elef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post 2p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algameene by dood V erzekeringsbank, by verlies van een duim gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de N. V. „Drukkerg de Eendracht" om vergunning tot het uitbreiden 'an de drukkery aan de West Frankelandsche Laan no. 14, kadaster Sectie M no. 135, door het bijbouwen van een zetterg Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Boen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 20 Maart a.s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal Worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn mgekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet vooi het Gemeentebestuur °f een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 6den Maart 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Vredesgeruchten. Uit Sofia wordt aan de sKoln. Ztg." geseind De Balkanstaten hebben in groote lijnen het antwoord op het bemiddelingsvoorstel der mogend- beden vastgesteld. De voorwaarden die zij stellen Worden officieel nog geheim gehouden zij moeten echter zeer hard zijn, maar wel vatbaar voor Wijzigingen, zoodat een verzachting ervan niet onmogelijk is, met name op het stuk van de hieuwe grenzen. In elk geval zullen de vredesonderhandelingen nog moeilijkheden geven, daar de bondgenooten san 't betalen door Turkije eener oorlogschatting Vasthouden. In Griekenland. In de Grieksche Kamer gaf Venizelos een geschiedkundig overzicht van den oorlog Hij her innert dat het leger en de vloot er in geslaagd zijn den vijand te overwinnen. Hij prijst beiden, ook den kroonprins, dien hij voorts, uit naam des volks, dankt. Hij prijst ook de troepen der bond genooten en legt uit, waarom Griekenland het verdrag van den wapenstand niet heeft onder tekend. 51) Ongeveer een uur later hoorde ik gerucht op bet donker binnenplaatsje en tusschen de ijzeren sponden door zag ik de schuduw van een mensch nu eens rechtop, dan weder gebogen. Zwart Slom piotg voor mijn gfeest mijn doodsbericht; Ineri groef mijn graf. En toch werd ik bij deze gedachte geheel kalm. '"til klopte men op de deur Nog eens werd er geklopt Waarom antwoordde ik niet Ik zou kunnen getoond hebben dat ik wakend mijn iot wilde afwachten. Doch neen, de oogen wijd open, gericht naar de kamer wachtte ik op het binnentreden van een gansche rij spoken. Het was eene koude nacht. De wind lag bijna Stil. Mijn kaars was uitgebrand. Enkel een bleeke Rauwe maanstraal drong door het venster, doch het voor het overige de kamer in een volkomen duisternis. Nu was ik zeker.... met lispelde en fluisterde in den gang. Het doodsoogenblik was gekomen en wonder genoeg, ik wachtte het beslist en koelbloedig af. Turkije, thans op alle deelen van 't oorlogs- terein overwonnen, zoekt nu den vrede. De tegenwoordige Turk.-sehe regeering erkent dat de hervatting der vijandelijkheden Turkije niet heeft kunnen baten of den toesiand veran deren. Toch weten wij niet wanneer de oorlog zal eindigen. Ik vrouw echter dat het volk ver trouwen zal stellen in het leger dan nauwgezet samenwerkt met de bondgenooten, en het eind van den strijd die Griegenland zal vergrooten en milhoenen onderdrukten zal vrijmaken, kan afwachten. De president der Kamer las vervolgens een telegram van gelukwensch voor, dat de Kamer aan leger en vloot richt. Daarna diende de minister van financiën de begrooting van 1913 in. Roemenië en Bulgarije. De „Kölnische Zeitung" verneemt uit Boeka rest De onderhandelingen inzake het geschil tus schen Roemenië en Bulgarije schieten niet. pp. Roemenië heeft den mogendheden duidelijk te verstaan gegeven dat het zich niet kan verbin den. een beslissende uitspraak over het geschil te aanvaarden, ofschoon een door de mogendheden eenstemmig gegeven raad zeker weerklank zal vinden bij de Roemeensche regeer mg. In officieel© kringen te Boekarest is men nog steeds de meening toegedaan dat het toestaan van economische voordeden aan Bulgarije in ruil voor den afstand van Silistrië overweging ver dient, bijv. de bouw eener brug over den Donau die al lang door koning Ferdinand en de Bul- gaarsche regeering wordt gewenscht. Verder ge makkelijke voorwaarden voor 't sluiten eener lee ning', een handelsverdrag en misschien zelfs een samengaan met Bulgarije, ingeval de verdeeling dei oorlogsbuit tusschen de- bondgenooten aan- lei duig mocht geven tot wrijving. Dit laatste zou in dezelfde lijn ligigen als de vroeger aange boden uitzending van Roemeensche troepen, ten einde Bulgarije bij 't beleg, van Adrianopel te helpen. Men hoort zelfs van de magtelijkheid, dat de Bulgaren, als zij Silistrië afstaan, in de nabij heid daarvan een nieuw, Bulgaarsch, Silistrië zonden kunnen bouwen. Uit alles blijkt dat Roemenië zoowel .aan 't bezit van Silistrië, als aan een goede verstand houding met Bulgarije, groote waarde hecht. De bevolking van 40 dorpen in de Bulgaarsche Dobroedzja, in vergadering bijeen, heelt telegram men gezonden aan den minister-president, den voorzitter van het Sobranié, de partijleiders en de invloedrijkste afgevaardigden, waarin zij te gen het denkbeeld van afstand van hun aan Roemenië protesteeren. RUSLAND. Heden is in alle kerken van Rusland een kei zerlijk manifest voorgelezen, waarin gesproken wordt over de samenwerking des Tsaren en het Russische volk, die Rusland groot heeft ge- Zóó bleef ik, hoe lang weet ik niet, in de zelfde houding, zonder mij te verroeren en een oog van de deur af te slaan. Een gerucht als van een zaag trok mijn aan dacht van de deur af. Het weerklonk boven de zoldering van de deur, ik dook stil weg in een donkeren hoek nabij een oude kast. In de kamer- was het koolzwart donkerik zag een mensch langs het venster dalen, hij zweefde in het ruim en zoo gauw hij grond voelde, liet hij een koord los, dat rond zijn lijf gebonden was en ontschroefde met moeite iets dicht bij het ven ster, dat zich op eenmaal gansch geruischloos opende met de ijzeren sponden zelfs erbij. Een ijskoude lucht kwam hiermede in het duistere vertrek. Ik herkende Dudley Ruthyn. Blootshoofd was hij in zijn gewone jagerskleedingna stil ge luisterd te hebben, liet hij zich op den vloer glijden. Ik kromp ineen in mijn hoek. Eerst aarzelend, trok mijn neef een tuig uit den zak, dat schitterde in het maangeglans. Het leek op een hamer maar met een scherp punt eraan en een lang handvat. Hij onderzocht het nog eens goed, draaide en zwenkte er mede. Ik verroerde geen spier en met geperste tanden bereidde ik mijvoor mijn leven te verdedigen. Een lantaarn was op het venster geplaatst, die hij onaangestoken liet staan. Tastend schreed hij vooruit. Dit verwonderde mij, die alle voor werpen kan onderscheiden. Met de hand vooruit maakt, zoodat het rijk thans op gelijke lijn staat met de voornaamste staten. Verder gewaagt het manifest van de geestelijkheid, den adel, die met name bij de opheffing der lijfeigenschap zijn bur gerdeugden heeft bewezen, den met roem be- kleede Russischen krijgsmansstand die een sterk schild vormt tegen iedere inval. Voorts worden de mannen van wetenschap en de kunstenaars genoemd. Ook op het gebied van landbouw, handel en nijverheid heeft Rusland groot en goed werk. geleverd. De Tsaar spreekt den wensch uit, dat het jubileum der Romanols een gedenkwaar dig oogenblik in de Russische geschiedenis zal zijn. Een oekase aan den Senaat, beveelt, naar aan leiding van het jubileum van 't Huis Romano^ maatregelen ter verzorging van weezen der plat telandsbevolking, 't storten van 10 millioen roebel voor wederzijdsche ondersteuning, in het adel- fonds, van vijftig millioen in het akkerbouwfonds, vrijdom van belastingen en boeten, gunstige be palingen voor staatsambtenaren, amnestie voor persdelicten, wedertoelating van weggezonden studenten. De ter dood en tot 20 jaar dwang arbeid veroordeelden zijn begenadigd, het politie toezicht verkort. Voor Finland zijn tien millioen voor ziekenhuizen bestemd. Korte gevangenisstraffen zijn vrijgescholden, overtredingen van ambtsbevoegdheden eveneens. BELGIS. De «Chronique" meldt, dat er gegronde hoop bestaat op een schikking, waardoor de algemeene staking kan worden voorkomen. ENGELAND. De gevolgen van den Bankauoorlog, schrijft de »Times" worden thans eerst recht zichtbaar. In de normale groepeering der gewapende mogend heden op het vasteland is een verschuiving inge treden. De berekeningen, die gemaakt zijn, met het oog op een eventueelen Europeeschen oorlog, hebben tot het nemen van nog verder voorzorgs maatregelen genoopt. Wij kunnen deze uitkomst betreuren, doch de drang om de bestaande legérs te vergrooten is te sterk, om door argumenten bestreden te kunnen worden. Men moet aanne men, dat elke natie de beste beoordeelaarster is van hetgeen zij noodig heeft. De nieuwe plannen tot legerversterking, betoogt de »Times" verder, moeten in geen geval als een uitdaging beschouwd worden. Het blad is de meening toegedaan dat ook Engeland .zijn krijgsmacht moet vergrooten. Het doel der Engelsche politiek is de instand houding van den Europeesche vrede, maar dit doel is alleen door het brengen van groote opof feringen te bereiken. Het uitvoerend comité van de gezamenlijk© vereenigingen van spoorwegbeambten nam gis teravond een motie aan, waarin het le. aandrong op öe wederindienstneming van den ontslagen con ducteur Richardson, en 2e. van de maatschappij den waarborg vroeg, dat spoorwegbeambten, uien opgedragen wordt, af te wijken; van de gedruk- ging hij naar mijn bed toe en boog zich voorover. Madame ronkte en snorkte. Dan legde Dudley de linker hand op haar voorhoofd en onmidde- lijk plofte een harde slag neder, gevolgd van een luiden gilnog een tweede slag viel en een ratelende schreeuw weerklonk. De armen vielen slap langs het bed af.... Hij ging terug en bleef stil staan. Nog echoëde de akelige schreeuw door de kamerhet leek op een plots neerge- velden boom. Dudley trad nader en weder hieuw hij gewel dig.... dan weder stiltenog een vierde slag bonkte neer.... nog werd het stiller. Het werk was volbracht Ik was op het punt van in bezwijming te vallen, doch iemand achter de deur bewoog zich zacht en waarschuwde mij voor een nieuw ge vaarHij klopte... Wie is het? vroeg Dilley ruw met stille stetn. Vriend, antwoordde men. Een sleutel draaide het slot om en mijn oom trad binnen. Ik zag opnieuw die lange magere gestalte, die grijze haren om het bleeke hoofd en de lange witte hand, die niet ver van mij afbleef. De vingers trilden: een ethergeur walm de met hem op door de kamer. Dudley beefde geweldig als iemand, die de koorts heeft. Zie toe wat gij mij hebt doeudoen ?zei hij. Moed, sprak de ouderling naast mij. Loop naar dep duivel 1 moordenaar 1 Ik te instructies, daartoe, voortaan schriftelijke be velen zullen ontvangen. Deze motie werd aan de maatschappij gezon den met verzoek om onmiddellijk antwoord. Senor Del Val, broeder vaD kardinaal Merry Del Val, is benoemd tot Spaansch gezant te Londen. Senor De Villa Urrutia, de tegenwoordige ge zant, zal den gezantschapspost te Parijs gaan be zetten. Markies van Villalobar, thans gezant te Lissabon, gaat naar Brussel. De keizerin van Duitschland en haar dochter, prinses Viktoria Luise, zijn gistermiddag van Gmunden te Berlijn teruggekeerd. Een telegram van den Japanschen consul aldus meldt een draadbericht uit Tschansifu zegt dat een groot deel van het muitende garni zoen in het binnenland der provincie Moekden is afgemarcheerd en zich in de bergen van het Tjchanbareku district met de andere vroeger ver trokken troepen vereenigd heeft. Ter bescherming der bevolking zullen troepen uit Moekden en Kirin worden gezonden. De tiOorriere della Sera" verneemt uit Ben- ghasi datdaar een ongekende strenge koude heerscht waardoor vele menschen om het leven zijn ge komen. Kolonel Seely, de Engvlsche minister van Oorlog, is gisteravond te Parijs aangekomen. Het vonnis in het proces der Belgische prin sessen Stephanie en Louise over de nalaten schap van wijlen Koning Leopold II en met name over de gelden (60 millioen francs) der Niedertüllbach-stichting, zal 2 April worden ge wezen. Bij het diner, gister door den Senaat van Bremen aangeboden, heeft de Keizer, in ant woord op een toespraak van burgemeester Bark- hausen, een rede gehouden, waarin hij', herin nerend aan de gebeurtenissen voor 100 jaar, o. m. zeide „Wanneer ik de ontwikkeling sedert dien lijd overzie, kan ik het resultaat vair vergelijking tusschen toen ©n nu samenvatten in de woorden, die mijn grootvader na. de overwinning van 2 September 1870 aan nigin grootmoeder schreef: Welk een verandering' door Gods beschikking „Moge het tegenwoordige geslacht zich zijn voorvaderen waardig betonnen en hun voetspoor drukken. Evenals toen is nu ons volk de plicht opgelegd, zijn weerkracht te versterken. Moge het niet achterstaan bij 't voorgeslacht in offer- vaaiaig'heid." Het Bulgaarsche Sobranje heeft bij acclama tie besloten ter gelegenheid van het feest van 't huis Romanof, hartelijke gelukwenschen te rich ten aan de Russische Rijksdoema. Uit Christiana wordt gemeldDe van Blyth te Harfstad met een lading kolen binnengekomen Zweedsche stoomboot »Lappland" rapporteert zeer slecht weer op de Noordzee te hebben gehad. De heb lust met u kort recht te spelen. Toe, geen wankelen! 't i3 gedaan... goed of slecht, wij kunnen er niets aan doen. Bedaar... zei de vader met een zachte autoriteit. Dudley zuchtte zwaar-dof. Haast u nu, gij en Hawkes moet ze weg brengen. Ik heb er al genoeg aan gedaan 't Is uit.... Ik raak er niet meer aan Liever wilde ik dat men mij een hand had afgeslagenDood wou ik zijn. Regel gij alles met Hawkes. Vloek en vermaledijding over u twee en over dat, riep hij uit en hij smeet geweldig hard den hamer over den vloer... Foei, foei, wees verstandig. Er is niets te vreezen. Enkel uw eigen dwaasheid. Geen ge rucht. toch!... O mijn Godmijn God 1 knorde Dudley en droogde zich met de platte hand het zweet af. Gij zult weldra bedaren, ging mijn oom voort en.... Gij zegdet dat zij niets zou voelen. Had ik geweten dat zij zou geschreeuwd hebben dan hadde ik nooit toegestemd. Duivel toch, gij hebt gelogen 1 Trek er uw oordeel uit. Dudley zei de grijsaard stil maar op strengen toon als gij de zaak niet wilt doordrijven is het mijne scmtld nietdoch dan is het eeuwig jammer dat wji beminnen hebben. Zooveel te slechter voor u! voor mij, kan 't weinig meer geven! Wordt vervolgd) f 1 UU wysvinger; I |U

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1