Gemengd Nieuws. Birg«rl|1u Stand. BarMiH^nchtPiL BEURS VAN SCHIEDAM, 7 Maart. 1913. Moutwijn. Vei'gadering werd gekozen, niet kan aanvaarden. Hierdoor moest opnieuw een verkiezing van een bestuurslid, in de plaats van den heer van Gor- buno, die als secretaris zijn ontslag had genomen, Plaats hebben. De heer H. Kleijheeg, die hiertoe aangezocht was geworden, meende de vergadering in overweging te moeten geven, liever die keus °P een ander te vestigen, zoodat gekozen werd heer C. Berck, die evenwel, om reden reeds een familielid van hem in het bestuur zitting beeft, meenden dit lidmaatschap niet te kunnen aanvaarden. By een nieuwe stemming werd nu Sekozen de heer H. Kleijheeg, die besloot de be noeming te aanvaarden. De verkiezing van een voorzitter bracht geen Verandering. Volgens de statuten wijst de leden vergadering jaarlijks uit het bestuur een voorzitter aan, de aftredendede heer J. H. Scheuerman, v^erd met overgroote meerderheid als zoodanig 6Pnieuw gekozen. In het vertrouwen, dat de ver gadering hem schonk, en de wijze waarop het a%eloopen jaar is saamgewerkt met elkander, v°nd de herbenoemde aanleiding het voorzitter- 8chap opnieuw te aanvaarden. Ten slotte werd een bespreking gehouden, over bet Wetsontwerp «Weduwen- en YVeezenpensioen." De verschillende besprekingen leidden er toe dat bet bestuur, in afwachting van de verkregen Zekerheid van behandeling der Wet, zich intus sen onledig zal houden met het verzamelen van 8egevens, op welke wijze de gemeente in den vervolge bij overlijden van een der ambtenaren bet doeltreflendst de achtergeblevenen zal kun- Den steunen, zoo de inwerking treding der Wet öog eenigen tijd op zich laat wachten. Gok aan de weduwen en weezen uit eigen boezem 8teun toe te kennen werd overwogen. In een v°lgende vergadering zal nader een en ander ter 8Prake worden gebracht. „Het Vaderland getrouw''. De vereeniging «Het Vaderland getrouw" ^ereeniging van Oud-Strijders der Nederl. zee- en 'andmacht uit de Tropische Gewesten heeft gisteren-avond in een feestelijke bijeenkomst van bs leden met hunne gezinnen in «Patrimonium" aan de Tuinlaan gehouden, haar 12£-jarig bestaan gevierd. Den voorzitter, de heer P. J. Akkermans) Hie de bijeenkomst met een toepasselijk woord °Pende, werd door de kinderen der leden een bloemstuk vereerd. De avond werd verder met eenige voordrachten en pianospel genoeglijk door gebracht. Enkele ingezetenen hadden de vereeniging tot bet houden van dezen feestavond op zóó milde wijze in staat gesteld, dat den feestgenooten niet alleen een verversching, maar ook nog een klein geschenk kon worden geboden. daarvoor f250 aan, die dit bod gaarne accepteerde. Zoo ging de f250 naar Noord-Holland doch f25 kwam terug. Nu hy zoo'n naooien prys had gekregen, had de man nog wel weer 25 gulden over voor het goede doel. Dienstweigeraar. De onlangs bij het 3de regiment vestingartillerie te Geertruidenberg in gedeelde V., afkomstig uit Breda, weigert zijn uniform aan te trekken en militaire diensten te verrichten. Hij is in arrest gesteld en naar Den Bosch gezonden. Een valsche baron. Men meldt ons uit 's-Graveu'h.age, d.d. 5 Maart: (Bij; de directie van een automobielenhandel ver voegde zich eenigen tijd geleden een deftig ge kleed Duitscher, zich noemende baron Einsettei. Ilij vertelde, dat hij' meermalen automobielen had verkocht voor hét te Hamburg: gevestigde filiaal der fabriek, waarvan de hierbedoelde automobie lenhandel de vertegenwoordiging heeft voor Den Haag'. Hij had een huwelijksreis gemaakt naar Amerika en wilde zich nu in Den Haag1 bezig houden met liet verko.open van automobielen, waarom hij! met deze Haagsche zaak in relatie wilde treden. Ik directie won daarop inlichtingen in te Hamburg en daaruit bleek, dat de man geen baron was, ook' niet Einsettei heette, maar iemand was, wiens gevangenhouding in Duitschland was bevolen wegéns oplichting en bedrog. Deze wéék' is hij door de recherche alhier aangehouden, waarbij bleek, dat de „baron" reeds enkele maanden gieteden als vreemdeling zonder middelen van bestaan was over dé gren zen gezet. Den volgtenden dag is hij loep weder over de grenzen gezet. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 8 ^aart v. in. 4.50, n. m. 4.53. Tegen een bewoonster van een Pénd alhier is door de politie proces-verbaal op gemaakt, als verdacht van diefstal ten nadeele ber gemeente, 't Betreft het geval dat een munt gasmeter is opengebroken gevonden en de munt- 8tukken er grootendeels uit verdwenen waren. UIT ROTTERDAM. De nieuwe gemeentelijke gasfabriek aan de Eeilehaven is begonnen gas te leveren. UIT MAASSLUIS. Te Maassluis zal het feest van Neerlands On tvankelijkheid gevierd worden op Woensdag 21 ^ei a.s. Het programma voor dien dag bestaat hit: 1 reveille, 2 landing van Prins Willem, 3 kinderfeesten, 4 zanguitvoering, 5 concert, 6 ^Uurwerk. Ongelukken. Van den metselaar K. te Ze- venbergschen Hoek, is Dinsdag, naar het »D. v. N." Sldt, een 3-jarig zoontje op jammerlijke wijze Verdronken in een achter zijn woning gelegen sloot. In den korenmolen van de weduwe Roels te Maasland heeft, naar de «N. R. Ct." meldt, een knecht, die bijna vijftig jaar dienst had, Woens- ^gavond een ongeluk gekregen, tengevolge waar in hij twee uren later is overleden. - Bij het rangeeren op het stationsemplaee- Snt te Roermond geraakte gisteren de rangeer- ('er Kleukers uit Maasniel tusschen de buffers van jwee goederenwagens. Hem werd de borstkast lngedrukt. De ongelukkige werd naar de kliniek ^er paters Camillianen overgebracht, waar hem laatste H.H. Sacramenten zijn toegediend. Dokken. Te Enschedé is openlijk afgekondigd na 9 Maart alle openbare scholen van lager middelbaar onderwijs gesloten zullen worden v°or leerlingen, die na 1909 niet zijn ingeënt. Handelaars, die niet voldoende kunnen bewijzen, ^at zij na 1909 opnieuw gevaccineerd werden, ZuHen niet worden toegelaten op de markten. Royaal. Een aantrekkelijk staaltje van roya- J'teit hoorde de «Prov. Gr. Crt.," van een klein "Heermakertje uit een dorpje in Noord-Holland. Deze man had een lot gekocht in een liefdadig' heidsloterij die in ons Noorden gehouden werd en trok daarop een hoofdprijs een mooi schilderij. Een welgesteld lid van het comité wilde dat schildery wel hebben en bood het kleermakertje Telefoon-techniek. Onze Haagsche cor respondent schrijft De gemeenteraad heeft gisteren in middag- en avondzitting belangrijke beslissingen genomen op het gebied van het telefoon wezen. Sinds lang bestond hier behoefte aan een tweede nevencen trale de eerste is op Scheveningen opgericht van de gemeentetelefoon, daar het telefoonver keer zich hier steeds uitbreidt. Tot de oprichting van die tweede nevencentrale op de Marnixkade is gisteren besloten en tevens dat daar in gebruik zal worden gesteld het automatisch systeem van de Western-Electric-Company uit New-York, dat het gewonnen heeft van het systeem van Siemens en Halske uit Berlijn. Belangrijk is deze beslissing ook hierom, omdat dit systeem nog nergens in Nederland in gebruik is en alleen Amsterdam een gedeeltelijken half-automatischen dienst heeft. Overigens kent men in ons land nog slechts het handsysteem. Het geldt hier dus een interessante proefneming. Het risico er voor blijft geheel voor rekening van de Western-Electric. Eerst na een proef van drie jaren zal de gemeente betalen. In verband met een en ander wordt ook het tarief veranderd. Het uniform-tarief wordt vervangen door een z.g. gesprekkentarief, waarbij de «veel sprekers" progressief zullen worden belast. Ook dit systeem is in Nederland nog nieuw. Het Haagje blijft dus wel aan de spits van de toepas sing der moderne techniek. (Tijd) Stadsverbetering te Utrecht. In de gistermiddag te Utrecht gehouden raadszitting werd op voorstel van B. en W. besloten, over te gaan tot aankoop van eenige voortuintjes aan den Leidschenweg. zoodat thans alle voortuintjes in handen zijn van de gemeente en thans met de verbetering van dezen zeer drukken verkeersweg een aanvang kan worden gemaakt. Slaapziekte. Daar de werkman J. B. te Wolphaartsdijk reeds eenige dagen vast slaapt en niet wakker te krijgen is, vermoedt men, dat men hier met een geval van slaapziekte te doen heeft- hadden bij stormachtig weer, ten einde gebracht. Na het signaal van den commandant, dat de oefeningen ten einde waren, hadden alle schepen zich met uitgezette lichten in marseh-formatie of afzonderlijk naar de ankerplaats, aan de oostkust van Helgoland moeten begeven. Tengevolge van dit zware weder, konden de torpedobooten geen formatie vormen. De «S. 178" bevond zich eenige honderden meters van de half-flottilje verwijderd en toen dit schip, om de ankerplaats te bereiken, de kruiser «Yorck" langs den boeg wilde passee- ren, ontstond wegens de bemoelijking van het manoeuvreeren, tengevolge van het slechte weer, het gevaar van een botsing. De «Yorck" beproef de door naar stuurboord te wenden en door volle kracht achteruit te slaan, een aanvaring te voor komen. Dit was echter niet meer mogelijk. De «S. 178" werd van voren in den achtersten commandotoren getroffen, helde onmiddellijk sterk over en zonk zeer snel. daar waarschijnlijk de turbines en de ketel geraakt waren, en vol water liepen. Aan twee redenen is voornamelijk het groot verlies aan menschenlevens te wijten. Voor eerst kon de boot tengevolge van het slechte weer moeilijk manoeuvreeren en vervolgens slie pen op het oogenblik van de aanvaring op wei nigen na, alle manschappen, die door de manoeu vres zeer vermoeid waren. geheele partijtje ineens opkocht. Maar de tocht naar Hamburg werd den smokkelaars noodlottig, want -daar' werden ze gearresteerd, hetgeen ook leidde tot de aanhouding van hen. die in Berlijn waren achtergebleven. Een stierengevecht. De slager I. S. te Uffelte vervoerde per wagen een door hem ge kochte koe. Vermoedelyk door de drukte te Steen- wijk werd het dier woest. De wagen met de gevaarlijke vracht ward in de menning van Gebrs. S. in de Gasthuisstaaat gebracht. De slager H. B. v. d. L. zou het dier wel een touw om een der pooten gooien en vastleggen. Hij kreeg evenwel een geduchtigen slag tegen het hoofd waarna hij het raadzaam vond zich niet weder in het gevecht te wagen. Een tweede toreador trad in den kamp, de slager H. P. De politie verzocht evenwel het «arena" te ontruimen. Meteen schuts- masker gewapend plaatste hij zich op korten af stand van zijn aanvaller en schoot met vaste hand het dier neer. Rampen der Duitsche Marine. Het ongeluk, de Duitsche torpedoboot »S 178" bij Helgoland overkomen, herinnert aan vroegere ongelukken, die de Duitsche vloot getroffen hebben en door de «Berliner Lokal Anzeiger" in chrono logische volgorde als volgt worden vermeld Den 2en September 1860 ging bij een wervel storm in Oost-Azië de schoener «Fraüenlob" ver loren, het kornetten-schoolschip «Amezone" zonk in November 1861 bij een orkaan op de Holland- sche kust, het pantserfregat «Groszer Kurfurst" den 31sten Mei 1878 bij Folkestone door een aan varing, waarbij ongeveer 300 personen het leven verloren. Den 27sten October 1884 strandde in -een storm aan de westkust van Jutland het schoolschip «Undine", waarvan de equipage echter werd gered. De kruiser-korvet «Auguste" ging in het begin van Juni 1885 by een wervelstorm in de golf van Aden verloren. Den löen Maart 1889 strandde bij een orkaan in de haven van Afia de kruiser «Adler" en de kanonneerboot «Eber" waarbij ongeveer 100 officieren en matrozen het leven verloren. Den 16en September 1894 had door het springen van een stoompijp bij een oefentocht van het destijds nieuwe pantserschip «Brandenburg" een vreeselijke ontploffing plaats waarbij 39 personen door de ontsnappende heeten stoom den dood vonden, nen 23sten Juli 1896 leed de kleine kanonneerboot «litis" in een wervel storm bij Shanghai schipbreuk, de grootste helft der bemanning kon echter gered worden. Een zeer zwaar verlies trof de nfariue door het vergaan van de torpedoboot »S 26", die in 1897 bij het binnenloopen in de Elbe zonk. Hierbij verloor hertog Friedrich Wilhelm van Mecklenburg Schwerin met zeven man der equipage het leven. Vervolgens verloor de Duitsche vloot de opleidings- torpedoboot «S 42", die den 24sten Juni 1902 op de vaart van Helgoland naar Cuxhaven met het Engelsche stoomschip «Firsby" in aanvaring kwam. De boot zonk spoedig en met den com mandant vonden nog drie man der equipage den dood in de golven. De volgende catastrofe had plaats in November 1905, toen de torpedoboot »S 126" met den kruiser «Undine" tijdens de nachtelijke manoevres bij Bulk in aanvaring kwam. De torpedoboot zonk spoedig daarna door een ketelontploffing, waarbij meer dan 30 man om kwamen. Bij een ketelontploffing op het school schip «Blücher" in de Flensburger fjorden, den 6den November 1907, verloren acht personen der bemanning het leven. Den 14en Januari 1910 zonk bij een aanvaring bij Sasznitz de torpedoboot »S 122", terwijl de torpedoboot »S 12" den 18en Januari 1911 bij een ketelontploffing verloren ging. In aller herinnering leeft nog de catastrofe voort, die plaats had met de duikboot »U 3", die den 18en Januari 1911 bij een oefening in den omtrek van de Kielerhaven bij Herkendorf zonk en waarbij de beide officieren en een lid der be manning omkwamen. Een paar maanden daarna werden bij een ontploffing op den pantserkruiser «Yorck" twee manschappen gedood en drie man zwaar gewond. Einde Juli 1912 sloeg de sloep van het linieschip «Thüringen", die met 14 offi eieren, onderofficieren en marine beambten bezet was, om. Twee der opvarenden verdronken. De oorlog op den Balkan. PARIJS, 7 Maart. De Grieksche legatie publi ceert het volgende telegramEminage, 2 uur 's namiddags. Den 5en dezer moesten het cen trum en de rechtervleugel de aandacht van 't gros van het Turksche leger trekken en moest de linkervleugel den vijand verrassen. De beweging slaagde uitstekend. Het klooster Tscuka gaf zich over met 4 kanonnen, mitrailleurs en 250 krijgs gevangenen. Het centrum, gesteund door den linkervleugel, nam het fort St. Nicolas met 10 kanonnen en maakte een bres in de vijandelijke liniën, waarop de Turken op de vlucht sloegen. Tweederden van het uiteen gejaagde Turksche leger vluchtten naar Janina, achtervolgd door de granaten der Grieken. De vlakte van Janina was met lijken bedekt. Tegen zonsondergang zond Essad pasja een der vluchtelingen een detache ment tegemoet om hem tot staata te brengen, doch de Turken geraakten onder elkander slaags. Het fort Bizani bleef alleen tegenstand bieden, maar de commandant begreep tenslotte, dat lan ger verdedigen onmogelijk was en liet daarom de witte vlag hijschen. Hierop liet Essad pasja den diadochus weten, dat hij bereid was, Janina en de vestingwerken over te geven. De diadochus antwoordde, dat hij alleen een onvoorwaardelijke 0vergave zou aannemen, waarin de Turksche ge neraal eindelijk toestemde. 25.000 krijgsgevan genen met 18 kanonnen en een groote hoeveel heid munitie vielen in handen van het Grieksche leger, dat zijn zegevierenden intocht in de hoofd stad van Epirus deed. Volgens een ander telegram zouden er 33.000 krijgsgevangenen zijn. Mishandeling. De landbouwersknecht J. A. te Tilburg, die Maandag door zyn patroon C. van R. ernstig werd mishandeld en naar zijn familie te Hilvarenbeek werd vervoerd, is, naar de j'sfl. Ct." verneemt, voorzien van de laatste H. H. Sacramenten der stervenden. De verongelukte Duitsche tor pedoboot. Uit de mededeelingen die tot nu toe over de ramp van de torpedoboot »S. 178" verkregen konden worden, blijkt, o.i. het volgende In den avond van den 4den Maart, tegen elf uur, waren de nachtelijken aanvallen en overige manoeuvres, die ten noorden van Helgoland plaats De saccharin e-smokelary. Wij melden eenigen tijd geleden, dat in Rozendaal een Oos tenrijksch saccharine-smokkelaar werd gearre steerd, genaamd Karl Vecera, oud 30 jaar, die een gevaarlijk anarchist bleek te zijn. Nu zijn in Berlijn en in Hamburg weer zes saccharine-smokkelaars aangehouden. De hoofd man van de onderneming, is een zekere Frits Sittel, die met zijn meisje in de Lietzmannstrasze te Berlijn woonde. Deze Sittel stelde zich in verbinding met een firma in Zürich en bestelde 80 kilogram saccharine. Twee Zwitsers lieten er zich voor vinden de smokkelwaar over te brengen jn daarvoor gemaakte vesten, die zij over het bloote lichaam droegen. Op deze manier werd de saccharine naar Amsterdam vervoerd, van waar meisjes ze naar Osnabrük en Munster brachten, waarna het verder in kisten naar Berlijn ging. In Hamburg stelde men zich met afnemers in verbinding en men vond daar iemand, die het Geboren: 6 Maart. Trijntje Adrians, d. v. W. v. d. Heuvel en S. J Goudriaan, N. Maasstraat. Pieter, z. v. J. van Doorn en N. van Doorn, L. Achterweg. Gerrit Mees, z. v. J Kuijl en M. Klijn. Vlaard. straat. Overleden: 4 Maart. Willem Gerritsen, oud 58 j., L. Achterweg. Ondertrouwd: 6 Maart. J. Zeeman, 23 j., en H. J. C. Tijl, 22 j. - J. W. v. d. Mee, 28 j., en C P. Schoenmakers, 25 j T. J. Mackay, 53 j. en L. Oostveen 52 j C. L. Oversier,22 jen M. J. Bras 22 j. W. J. van Wijk. 23 j., en J. de Bruin, 18 j. J. van Ekris, 23 j., en G. P. van Oers, 19 j. M. van Nielen, 21 j.,en J de Bruin, 18 j Gehuwd: D. Ontsbul, 26 j., en A. M. Schlar- mann, 19 j. T. Reherman, 22 j., en M. Sut- torp, 22 j. Bijl, 19 j J. A. Futselaar, 22 j., en P. v. d. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel 4 Maart. f 12% 5 Maart f 121/2 voor de Beurs. 6 Maart 1 7 Maart, f 121/s f 121/a per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering B. A. J. WITTKAMPF. Bond van Distillateurs: van Moutwijn: Jenever: Amsterdamsche proef.: Spoeling: Stemming op hedenvast. Spiritus. 6 Maart. f22!/4 a f 221/a f20— a f2074 fl074 af hedenkalm. Maart. Maart 6 Mrt 131/g 171/2 19.- 1.70 7 Mrt. 131/j 17 Va 19.- 1 1.50 Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus Stemming op HAMBURG, 6 7 Maart. f22- a f227« f20- af fl07« k fl0s g mk. 31.b., Apr/Mei. 31— b., Mei Juni 31b., stemming kalm. PARIJS. 6 Maart per hectoliteroer Maart fr. 43 a 43 25, per April fr 43.25 a 43.50, per 4 md. van Mei fr. 42 25 a 42.50, per 4 laatste md. fr. 41.75 k 42, per 3 md. v. Oct. fr. 41.25 a 41.50, stemming prijsh. loco. Granen. NEW-YORK Mais: Western 6 Maart. 57 74 5 Maart. 56% CHICAGO Ma is Maart Mei Juli 6 Maart. 52% 537/g 5 Maart, 523/4 53'/g Rogge prysh. Loco 6 Maart 611/3 5 Maart.61% Sept. 547g 547» Amsterdamsche Beurs. 7 Maart. 2| Ned. W. 66—; Oostenrijk Juli 85— 3% Portugal. 63- Vorstenlanden 161 - Deli-cult. 1353/ R'd. Deli 400; Kon. Petr. 578—; Moeara Enim 241; Sum Palemb, 214—; Steels 63Atchisons, 10474Rocks 23Denvers 211 /4Eries 27%; Missouris 267»South. Pac. 101V4 S. Rails 26-; Kansas 251/3; Unions 1557jï Prolongatie 3—.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 3