Dagblad mor Schiedam Omstreken. f900 txzt liiii - i Mill t. f on r:r f is EERSTE BLAD. De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering f 36*te Jaargaus. Zaterdag 8 Maart 1913 So. 10567 FEUILLETON. overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. BuiteiilABégfk Nieuws. Een geheimzinnige geschiedenis Verspreide berichten. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. invaliditeit; I U U of oog; U U S I UU een duim; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bfj verlies I UU Wijsvinger; I |U verlies van eiken ande ren vinger. De overwinning der Grieken te J a n i n a. De bladen te Athene verklaren in de beschou wingen over de Kamerzitting van eergister, dat de partijleiders op vasten toon, doch zonder acht te slaan op de stormen die onlangs in het parle ment van een anderen Balkanstaat opstaken, aan de regeering den raad hebben gegeven, de rechten der Grieken, gegrond op de overwinningen, door het Grieksche leger behaald, te handhaven. De »Nea Hemera" verklaart, dat de Kamer daardoor duidelijk de gevoelens van alle Grieken heeft weergegeven. Generaal Koetso is benoemd tot militair com mandant van Janina. Volgens berichten hebben de consuls van Frank rijk, Rusland, Oostenrijk en Roemenië, op verzoek van Essad-pasja, aan den kroonprins om de sta king der vijandelijkheden gevraagd. Gelijktijdig ga! Essad-pasja bevel, het vuren te staken. De kroonprins antwoordde, door tusschenkornst der consuls, dat hij de overgave van de stad aanvaardde, onder voorwaarde, dat de Turksche troepen de witte vlag zouden hijschen, en zich onvoorwaardelijk zouden overgeven. Uit goede bron verluidt, dat voor een dag of acht prins George, de oudste zoon van den kroon prins, toen hij raar het schieten der artillerie keek, licht gewond is aan hand en oor, door het springen van een Tui kschen granaat. Grieksche afdeelingen en militaire attachés zijn gisterochtend Janina binnengetrokken. De Grieksche vlag is op de regeeringsgebouwen ge- heschen. Foresti, voormalig consul van Grieken land, is met de leiding van den administratieven dienst belast. De Turksche troepen zijn begonnen hun wape nen in te leveren. Er zijn 103 kanonnen buit gemaakt. Maatregelen zijn genomen voor de vervolging der Turksche troepen, die uit Janina zijn gevlucht voor de stad zich overgaf. Uit Athene werd gister geseind Na den intocht der Grieksche troepen in Janina werden terstond doortastende maatregelen geno men ter handhaving der orde. Gelijktijdig is de verplegingsdienst van het leger aangewezen om voor de approviandeering van de stad te zorgen. In het legerkamp werd de overwinning door de Grieksche troepen, die zich rondom de met lauwer kransen versierde kanonnen verzamelden, op waar dige wijze gevierd. De kroonprins ontving de gelukwenschen der vreemde militaire attachés. De attachés begaven zich gister naar Janina. waar des middags ook de kroonprins met zijn oudsten zoon en de prinsen Andreas en Christoforus, vergezeld van een ge- heele divisie, een feestelijken intocht hielden. Het aantal buitgemaakte stukken geschut be draagt totaal 108, waaronder 35 belegeringska- nonnen van middelsoort kaliber, het overige ge schut bestaat uit veld- en bergstukken. Vredesonderhandelingen. Te Sofia wordt verzekerd dat het antwoord der bondgeoooten op het bemiddelingsvoorstel eerst over 3 a 4 dagen zal worden ingediend. In Servië. De Servische Staatscourant bevat een konink lijke oekase, waarbij bepaald wordt dat een ver ordening betrellende het gebruik van vliegtoe stellen op Servischen bodem den 13en Maart in werking zal treden. Volgens de bepalingen dier verordening zal het aan vreemde militaire vliegers verboden zijn in tijd van oorlog en vrede over het Servische grondgebied te vliegen. In Rusland. De nationalistische Russische pers juichte gister over het uitblijven van een oekase betreffende de demobilisatie. In het bijzonder spot de »Novoje Wremja" met de buitenlandsche journalisten die hun teleurstelling verbergen. De Petersbsrgsche correspondent van de »Köln. Ztg." verneemt van een der Oostenrijksche diplo matie zeer uabijstaande persoonlijkheid, dat het gejubel der nationalisten van korten duur zal zijn. De onderhandelingen tusschen de kabinetten te YVeenen en St. Petersburg worden voortgezet. De beëindiging dier onderhandelingen, tegen 6 MaUrt gewenscht, kon op dien datum niet geschieden wegens de ingewikkeldheid der aangelegenheid. Zij zijn echter op den goeden weg en het is zeker dat binnenkort de totnogtoe uitgebleven verklaring te verwachten is. In Constant! hopel. Oificieelo kringen geven le verstaan, dat de Por te' de bemiddeling der mogendheden zal aan vragen op de wijze zooals bedoeld in de collec tieve nota, d. w. z. zij stemt toe in den afstand van Adrianopel, maar verklaart tevens op de tus schenkornst van Rusland te rekenen, opdat Bul garije zekere concessies doet. Ilel verzoek om bemiddeling wordt in som mige kringen en vooral in die der Jotig-Tur- ken, met. ontevredenheid ontvangen. Inderdaad zal het comité zich tegenover de openbare mee- ning in een moeilijke posi'.ie bevinden, daar het na een coup d'état te hebben ondernomen om Adrianoppl te redden vrede moet sluiten op bijna dezelfde voorwaarden als Kiamil pasja. In het centraal-eomité hadden gedurende de laatste da gen stormachtige beraadslagingen over den vre de plaats. Maar er was geenszins kwestie over een verzoek aan het cabinet om dit te bewegen den oorlog voort te zetten of wel plaats te ma ken voor een meer krachtige regeering. Men meent algemeen, dat de val van Adrianopel tenge- volge van uithongering te wachten staat. Boven dien is het wegens de groot© hoeveelhei sneeuw die gedurende de laatste weken gevallen is, on- rhogelijk het offensief te hervatten om de stad te bevrijden. Deze. beweegredenen deden de re geering besluiten bemiddeling aan t© vragen. De regeering is overtuigd, dat zij bij de vredesonder handelingen veel sterker staat, zoolang Adrianopel zich niet overgegeven heeft, maar niemand ge looft, dat de stad zich nog langer dan eenige dagen staande zal kunnen houden. Er zouden op z'n minst drie weken van onafgebroken gunstig weer noodzakelijk zijn, wilde men de operaties kunnen hervatten. Van den anderen kant wordt gemeld, dat ge neraal Izzat pasja, die na het afbreken van den wapenstilstand aanvankelijk bemoedigende rap porten zond, waarin hij zeide, dat het gemakke lijk zou zijn de Bulgaren te verslaan, zich thans heeft laten ontmoedigen. De generale staf zou geen vertrouwen meer hebben in troepen, die door de koude verzwakt zijn en zou het laatste leger, waarover Turkije beschikt, niet aan een nederlaag willen blootstellen. In ieder geval staat het vast, dat het aan de troepen bij Tsjataldzja formeel verboden is, onder wellke omstandighe den ook, het affensief te hervatten. Zoo ziet men rustig aan, dat de Bulgaren op 1000 meter van de Turksche stellingen loopgraven aanleg gen, zonder dat de Turken oen schot lossen. Men is niet zonder ongerustheid over hetgeen na den oorlog zal geschieden. D© oppositie ex ploiteert. op handige wijze het. feit., dat. de regee ring van Mahmoed Sjefket op dezelfde voorwaar den onderhandelt als Kiamil pasja. Zij zendt onderhandelaars naar het leger bij' Tsjataldzja om met dc troepen besprekingen te voeren. Men verzekert, dat Enver bey zich met 40.000 man naar San Stefano begeven heeft om even tueel een opmarsch van opstandige troepen te gen de hoofdstad het hoofd te bieden. Roemenië en B u 1 garije. De regeering heeft, den vertegenwoordigers der mogendheden een memorie overhandigd over het geschil met Roemenië. Uit Boekarest De Roemeenscbe gezant in Sofia. Chika, is gis ter Daar St. Petersburg vertrokken teneinde aan de beraadslagingen der a.s. gezantenconferei over het Bulgaarsch-Roemeensch geschil deel te nemen. Allerlei nieuws. De koning van Engeland ontving op het Buc- kinghem paleis Hakki pasja, die door sir Ed ward Grey voorgesteld werd. De „Köln. Ztg." verneemt uit Constantino- pel, dat de dezer dagen ontdekte samenzwering is uitgegaan van prins Sabah Eddin. Er waren reeds 20.000 Turksche ponden uit gegeven om den Militairen Bond te ondersbeunen en vrijwilligers aan te werven. Izzet pasja, de opperbevelhebber, heeft naar verluidt, gisteren een aantal officieren, soldaten en vrijwilligers onder sterke bewaking naar Kon- stantino-pel laten brengen, omdat zij verdacht worden betrokken te zijn geweest in het com plot. Koning Ferdinand van Bulgarije zond, naar aanleiding van de inneming van Janina, een feli citatie aan de Grieksche regeering. Het aantal .Turken, die zich bij de Grieken in krijgsgevangen schap bevinden, bedraagt thans 78.000. 53) Och, 't is goed, u zijt goed Tom Mijn geheel leven zal ik u gedenken en wel doen. Eindelijk kwamen wij in Elverston aan Ik weet niet hoe ik in de kamer van mijn nicht geraakte. Ik vloog haar in de armen zonder een woord te spreken en met een luiden schreeuw viel ik op haar borst. Mijn lieve nicht Monica. God zij dank, gij leeft nog en geniet nog een bloeiende gezondheid. Milly,"mijn levensgezellin uit de moeilijke dagen, leeft bij mij. Meg Hawkes is met Tom Brice getrouwd en wijl het jonge paar wilde uitwijken, heb ik hun een kapitaal gegeven, dat steeds meer en meer aangroeit. Langen tijd heeft mijn nicht Monica mij streng verboden op die droeve tooneelen die zich in mijn geheugen geprent hebben, slechts te zinspelen. Met deze neer te schrijven en mij te herinneren lijd ik nog geweldige smarten. Het plan was wonderbaar beraamd. Niemand van de knechts veronderstelde mijn terugkomst te Bartram. Had men mij vermoord, het geheim zou enkel gekend zijn geweest door de twee Ruthyns en hun medeplichtige Hawkes. Mijn nicht zou mij in Frankrijk gewaand hebben heel vernuftig had men haar op mijn stilzwij gendheid voorbereid Niets, in alle geval, zou Bartram aangewezen hebben als zijnde het moordtooneel. Het gras zou in de binnenplaats over heengegroeid zijn, waar men het lijk van Madame later opgegraven heeft. Twee jaar verliepen eer ik nog iets over Bartram vernam. De oude Wyat vond den mor gen, dat hij met zijn zoon op reis had moeten gaan, mijn oom in een natuurlijke houding, uit gestrekt op een sofa. Er was niets veranderd, zeide hij, alleen zijn fleschje was op tafel omgestort en hij was dood De geneesheer, onmiddellijk geroepen, ver klaarde dat hij te veel laudanum genomen had. Men geloofde aan een toevalligen dood. Wat moet ik over mijn oom denken? Was het enkel een monster Wie weet het De duivel had zijn ziel met veel euvele dingen bezwadderd en bemorst. Het plan van mij met zijn zoon te doen trouwen, eerst op eerlijke wijze dan op oneer lijke, misluktetoen al deze middeltjes niet baten konden, wilds hij alle mijn goederen be machtigen met den goedkoopen prijs van mdn eigen leven. De bekoring kwamen de ouder dom, de tijd waarin het hart niet meer smeed- BELGIë. De burgemeesters der provinciale hoofd steden brachten gister een bezoek aan uen mi nister-president, wien zij ae bevestiging brachten van het slagen 'hunner besprekingen met de leiders der Arbeiderspartij' (nl. de opheffing' van het stakingsbesluit). Zij verzochten den minisLr-pre- sident de verbetering in den toestand te ©onso lide,eren door toe te stemmen in een onderzoek van bet grondwetshorzieningsvr.aagstuk. De mi nister-president antwoordde, dat hij' diet groote beteeikenis en het belang' van de beslissing aer Arbeiderspartij erkende; hij bracht hulde aan de burgemeesters voor hieitgieen zij hadden bereikt, en voegde er aan. toe, dat hij, met 't oog op cle belangrijkheid van het nieuwe feit en omdat hij meende, dat geen beslissing lichtvaardig genomen mocht worden, met zijn mede-ministers nadere besprekingen zou houden. ENGELAND. Gister is de parlementsziiting door den koning gesloten. De rede waarmede de Koning de zitting sloot, was ongewoon kort Z. M. betreurde dat na de verlengde zitting van^hans de leden slechte een zoo korte rustpoos gegund wordt, en voegde daaraan toe dat hij binnen weinige dagen de gelegenheid zal hebben hun opnieuw toe te spreken als het parlement weer bijeenkomt. De nieuwe zitting begint op 10 Maart a.s. De Fransche Kamer heeft gister met bijna alge meene stemmen het ontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst van 27 Februari tusschen Frank rijk en Spanje over Marokko aangenomen. De nieuwe legorplannen in de Fransche Republiek hebben een onderwerp van beraad slaging uitgemaakt in den Parijschen gemeentes raad. De Raad nam een motie aan, waarin bet parlement wordt verzocht het wetsontwerp tot instelling van den driejarigen diensttijd onveran derd en bij urgentie aan te nemen. Verder is aangenomen een motie der socialisten, waarin het parlement wordt verzocht, de kosten te dek ken door een belasting op inkomens boven de 10.000 francs, en een motie der radicalen om alle maatregelen te nemen in bet belang van de landsverdediging. De jury van het crimineel hooggerechtshof te Londen heeft Olive Wharry, alias Joyce Locke, schuldig verklaard aan brandstichting in het. pa viljoen van Kewgarden. De voorzitter van het baar is en den vorm behoudt, waarin het zich koud versteven heeft. Dudley was gevluchtvan haar hoeve uit Australië schreef Meg mij „Hier in de stad leeft een persoon met name Calbroke, die goud opkoopt en dan weder ver- schachelt. Zijn gezicht en zijn mond zijn heel verwrongen en mismaakt, uit oorzaak van brandwonden. Onze Tom meent dat deze baard- looze leelijke mensch Dudley is. Ik heb hem nog niet gezien, maar vloekend en verwenschend heeft hij gezegd, dat zoo hij ontdekt werd, hij Tom zou vennoorden. Tom is zeker van hem herkend te hebben. Beter ware net, dat de zaken zoo bleven". En zij bleven ook zoo. Hawkes verdedigde zich met sluwheid, en beleid. Hij meende dat ik gevlucht was vóór het voltrekken van den moord en dat er bijge volg geen enkel bewijs van zijn medeplichtigheid te vinden was. Doch een jaar later werd hij aangehouden onder beschuldiging van een moord, vroeger in Lancashire begaan. Nu zijn schuld klaar en duidelijk bewezen werd, bekende hij ronduit, met het oog op een strafvermindering, hoe cte moord te Bartram Haugh gebeurd was. Deze schuldbekentenis bracht de ontdekking van het lijk der onderwijzeres mee dat in de binnenplaats begraven was geworden. Zoo ontsnapte ik gelukkig aan de kwellingen van een rechterlijk onderzoek en aan de folte ring van nauwe familieleden te moeten beschul digen. Dokter Bryerly. toen juffrouw Knollys hem geschreven had hoe Dudley in mijn kamer ge drongen was, onderzocht al de venster van mijn kamer, die geen andere was dan die waarin Charke den nacht van zijn dood geslapen had. Een dezer vensters was met stalen harren voor zien, behendig in het raam verborgenenkel met er een sluitnagel van buiten uit te nemen, opende zich van zelf het venster. Het raadsel van den mooid op Charke was opgelost Ik eindig. Geen adem heb ik meer..mijn handen zijn ijskoud. Ik sta met veel moeite op om de grasperken, de bloemen, de honderd jarige boomen, die mij spreken van veiligheid te bewonderen. De nachtmeirie mijnei jeugd verdwijntdankend richt ik mijn oogen tot God. die mijn leven beschermde. Moeder" zegt een kleine stem aan mijn zijde en" een 'lief glimlachje speelt om een blozend kopje met golvend blond haar. Want thans ben ik een gelukkige vrouw en een gelukkige moeder. Einde. üSl ülj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1