Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Weleer en heden. hof veroordeelde haai' tot achttien maanden tucht huisstraf met dwangarbeid en voorts betaling van d© gerechtskosten. Konjgin Alexandra ^an Engeland ontving gister den lord mayor van Londen en andere lei den van het gemeentebestuur, die H. M. kwa men complimenteeren bij gelegenheid van het feit, dat zijl gister vóór 50 jaren in Engeland is gekomen. De koningin dankte in een eigenhandig schrij ven, hetwelk zij den lord mayor overhandigde, voor de betoonde belangstelling. Het Hongaarsche huis van afgevaardigden heeft de kiesrechthervorming gister aangenomen. De oppositie was niet aanwezig. De stad Tokio besloot eergister een stede lijke electrische centrale op te richten. Er zal een leening voor dit doel worden gesloten van 1.500.000 pond sterling. Aan het Bulgaarsche consulaat te Odessa weixt medeg'edeeld, dat tsaar Ferdinand van Bulgarije binnenkort zich naar Rusland zal hegtaveu. De Engelsche regeering heeft met de Riuit- scbe Parsefal-Maatsclhappij een overeenkomst ge sloten, volgens welke dei maatschappij' zich ver plicht de Britsche regeering plannen te leveren voor den bouw van een ballon, met een lengte van 85 M. en een diameter van 15 M. Ka(n men het over een belpaald luchtschip eens worden, dan zal Engeland bij de Parse f al -Ma atsch a p pij een aantal dier ballons tegten een vooraf te bepalen prijs bestellen. De Britsche regeering heeft aan deze overeenkomst haar goedkeuring gehecht. Bij de begrafenis van het echtpaar Plunz te Berlijn, zoo noodlottig' om het leven gekomen hij den brutalen aanslag op den aulo, hadden gis ter op het Elisabet'hkerkhof pijnlijke scènes plaats. Een gi'oo te menschenmassa had zich daar ver zameld; kinderen en vrouwen geraakten, in het gedrang en werden verdrukt. Bij1 het naderen van den lijkstoet geraakte het publiek handgemeen en er ontstond een g'root tumult, waarbij ae graf kransen platgetrapt en totaal vernietigd werden. De politie kon slechts met groote moeite de menschenmassa, uiteendrijven. Gisteravond was er gala-diner in de witte zaal van het koninklijk paleis te Berlijn ter eere van den prins-regent van Beieren en prinses Maria Teresia. De keizer hield een toost op den prins-regent, waarop prins Ludwig antwoordde en een dronk instelde op de gezondheid van het keizerlijk echtpaar, het welzijn van het keizerlijk huis, het bruidspaar, het koninkrijk Pruisen en het geheele Duitsche rijk. De Russische troonopvolger werd eergister, wegens zijn ziekte aan de beenen, door ko zakken in de Kasansche kerk gedragen. De gezanten met hun dames brachten gister een bezoek m de concertzaal van het winterpaleis ter aanbieding hunner gelukwenschen. Wolff seint uit Petersburg Gister was er een gala-operavoorstelliDg. De Tsaar, de beide keizerinnen, de grootvorsten en hunne gemalinnen, de ministers, met den minis ter-president Kokosof aan het hoofd, de leden der Douma en van den Rijksraad, talrijke hoogwaar digheid bekleeders, staatsambtenaren en de Emir van Buchara woonden de voorstelling bij. In de zaal heerschte groote vaderlandslievende geestdrift. Het Russische volkslied moest op verlangen der aanwezigen meermalen worden herhaald. De Tsaar en de keizerin dankten voor de toejuichin gen van het publiek. De Duitsche keizer ontving te Berlijn gister den nieuwen Italiaanschen gezant, Bollati, in audiëntie in tegenwoordigheid van den staatssec retaris von Jagow. Na de audiëntie bij den keizer werd de nieuwe gezant door de Keizerin ontvangen. De Spaaschen regeering heeft er nu in toe gestemd dat een schilderstuk van Hugo van der Goes door den Hertog van Alba naar het buiten land wordt verkocht. Het komt binnenkort in het bezit der Pruisische regeering. Minister Tal ma. .Minister Talma is gister, in afwachting der be handeling van de Ziektewet in de Tweede Kamer, met kort buitenlandsch verlof vertrokken. Assistent vermoord. Onze correspondent te Batavia seint Het «Nieuws van den Dag" voor Nederlandsch- Indië meldt, dat de assistent Muller in Benkoelen door Chineezen op gruwelijke wijze vermoord. (»N. R. Crt.") De Christ.-Hist. Unie. Gister vergaderde weder het hoofdbestuur der Chr. Historische Unie te 's-Gravenhage. Besloten werd 24 April te Amsterdam de alge- meene partij vergadering te houden. Dien zelfden dag wordt alsdan ook de algemeene vergadering der anti revolutionnaire party gehouden. Aangaande het verhandeld© in d© gisteren te 's-Gravenhage gehouden vergadering van het Nat. Comité der Christ.-Hist- Unie weet de „Tel." het volgende mede te doelen: Ofschoon de vergadering niet voor de pers toe gankelijk was, kon wel worden meegedeeld, dat de meerderheid toenadering tot de anti-rev. par tij, ter handhaving der coalitie voorstond, mits, ter bereiking van de samenwerking tusschen de drie Christelijke partijen voor den Juni-veldtocht, aan de Christelijk-Historischen van anti-revolu- tionnaire zijde geen onoverkomelijke eischen wer den gesteld. Laatstgenoemde restrictie moet slaan op de districten Ede en Ommen. Ten opzichte van het voorgevallene bijl de jong ste Kamerverkiezingen in beide districten had de Christelijfc-Historische Unie zich niets te verwa ten, zoodat haar te dien opzichte geen ontrouw, contra de gemaakte overeenkomsten kan worden verweten. Het Nationaal comité zou bereid zijn, de alge meene vergadering tot het blijven samengaan met de beide andere 'Christelijke partijen te advisee- ren, mits een behoorlijk accoord werd getroffen, waarlij het standpunt van elk der gecoalisoerde partijen werd ontzien. Waarschijnlijk zal over de genomen besluiten en de beweegredenen een verklaring in „De Ne derlander" verschijnen. Woningwet. Staatscourant no. 57 bevat een besluit tol na dere- wijziging van het Koninklijk besluit van 28 Juli 1902, tot uitvoering' van Je artikelen 7, 8, 9, 26, 27, 28, 30, 34, 35 en 36 der Woning- Wet. Jubilee- postzegels. Het „Handelsblad" verneemt dat de bedoeling is, de zegels eerst tegen November in omloop te brengen ©n ze voor een beperkten tijd geldig te doen zijn. Minister Runciman. De Engelsche Minister van Landbouw Walter Runciman bezocht gister Leeuwarden. Heden keert hij naar Londen terug. Do Landweer. De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wets ontwerp tot wijziging der Landweerwet aange nomen. Hiermee is (behoudens de goedkeuring der Eerste Kamer) beslist, dat de diensttijd bij de landweer wordt teruggebracht van zeven tot vijf jaar en dat de militairen, die na 1907 tot de landweer zijn overgegaan, slechts eenmaal voor herhalingsoefeningen onder de wapenen behoeven te komen, uitgezonderd het kader, dat tweemaal opkomt. Wynacoyns. Het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot het vaststellen van nadere bepalingen omtrent den accijns op den wijn, klaagt over onduidelijk heid in de memorie van toelichting ten aanzien van het doel van het ontwerp. Zij werden echter ook weersproken. Volgens het bg. adres zou ook na invoering van de nieuwe wet f5.60 per hectoliter door knoeiers kunnen worden gewonnen, er waren leden die dit voldoende achtten om de knoeierij winstgevend te doen zijn; andere leden meenden, dat dit niet het geval was. Opgemerkt werd, dat in het stelsel van het ontwerp (belasting als gedistilleerd van wijn met hooger alcoholgehalte dan 12 pCt.) ook hier zou moeten worden belast, ook werd het denkbeeld van de vereeniging van wijnhandelaren aanbevolen, eenvoudig allen wijn met een alcoholgehalte van minder dan 22 pCt. te belasten naar de mate van zijn alcohol. Men vroeg, waarom de Regeering voor bepaalde wijnsoorten, en wel speciaal Portugeesche, minder dan den gewonen accijns wil heften. Men vreesde, dat Frankrijk zou protesteeren. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 8 Maart 1943, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 777.0 te Horta. Laagste barometerstand 738.0 te Haparanda, Verwachting tot den volgenden dagmeest matige westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, overdag iets zachter. Uitbreiding van groote steden. In de memorie van antwoord op het Centraal Verslag van de afdeelingen der Eerste Kamer be treffende de Begrooting van Binnenlandsche Zaken lezen wij Het is den minister niet geheel duidelyk, hoe, waar eenerzijds wordt erkend, dat het proces van uitbreiding der groote steden niet kan worden belet, anderzijds verlangd wordt, dat bij de annexatie de zelfstandigheid der gemeenten worde bewaard, zooals b.v. in Londen en Brussel, waar de zelfstandigheid bewaard is, maar dan ook geene annexatie plaats heeft gehad." By bel vertaling. De «Standaard meldt De clasis Schiedam der Geref. Kerken heeft het volgende voorstel aangenomen De clasis Schiedam, toestemmende, dat onze byna 3 eeuwen oude Staten-overzetting des Bijbels niet meer in overeenstemming geacht kan worden met den tegen woord igen stand der taalwetenschap ten volle overtuigd, dat tot geen nieuwe over zetting behoort te worden overgegaan, tenzij zulk een arbeid verricht worde door mannen van Geref. belijdenis, wien ook wat wetenschap en Godzalig heid betreft, het volste vertrouwen mag geschon ken worden met smart overwegende, dat ons volk door par ticuliere Bijbelvertalingen,die of geheel verwerpelijk óf althans onbetrouwbaar zijn, geheel verontrust en in verwarring gebracht zal worden besluit aan de Particuliere Synode van Zuid- Holland tZui<i) te verzoeken, de e.k. Generale Synode in overweging te geven, of thans niet de tijd gekomen is, om maatregelen te nemen voor een nieuwe overzetting der H. Schrift, uitgaande van de Geref. Kerken in Nederland. Gevonden voorwerpen. Tie fcevragten aan bel Commissariaat van politie: een das, een daincsparapluie, een bril, een «lik ken deksel. Terug te bekomen aan de volgende adressen: een ring met sleutels, C. L. J. Nedeüp'elt, Broe:s- .vest 9; twee sleuteltjes; F. Entrop, Villastraat 52; een bruinhout te hond, Reigersberg, Warande 40; een het'renhandschoen, W. Noordam, Rlvtonsclte- straat 11; een pakje baleintjes, P. Kalis, Wilhel- minaplein 14; een damesportemonnaie- met in houd, J. F. Mattheijisen, Klaaswaalschestra,at 12; een duimstok, T. Gabel, Singel 176, Schietoefeningen. Wij herinneren bij deze aan de gelegenheid die wordt geboden om deel te nemen aan de Schietoefeningen welke bij voldoend© deelneming dit jaar in deze gemeente zullen worden gehou den. Men gelieve zich daarvoor zoo spoedig' aan te melden aan de afdeeling Militie, Schoolstraat 12. Voor de militie zijn voor de lich ting 1914 in deze gemeente ingeschreven 373 jongelieden. Ned. R. K. Volksbond. Wij herinneren hier nog'1 aan de maandelijksche vergadering der afd. Scihiedam van den Neet. R. K. Volksbond, welke morgen (Zondagsmiddag 123/t ure zal worden gehouden. Wegens de vele gewichtige onderwerpen die te behandelen zijn, o.a. de bestuurskeuze, zal groote opkomst ter vergadering alleszins ge- wenscht zijn. De sneeuwbal. In meerdere bladen was in de laatste dagen sprake van een «sneeuwbal", die met 't oog op de naderende verkiezingen aan het rollen werd ge bracht. Dat vlugschriftje, een gewone opwekking tot anti-papisme, moest door hem, wien 't in handen viel, worden overgeschreven, liefst eenige raaien, en aldus verder worden verspreid. Zoo groeide dan de sneeuwbal tot een lawine, die het Christelijk ministerie verpletteren zou. Die sneeuw bal heeft thans ook onze gemeente bereikt en een onzer notabele ingezetenen werd ze dezer dagen thuis gestuurd. Ze luidt als volgt «Nederland heeft tachtig jaren lang tegen de Roomschen gevochten en heeft zich van hen met opoffering van goed en bloed bevrijd. Nu is ons land weer overdekt met kerken, kapellen en kloos ters. Duizenden luie monniken komen het natio nale kapitaal opeten. «Roomsche ministers regeeren op Roomsche manier. «De Paus vaardigt encyklieken uit, die in het Protestantsche Nederland trouw worden nage leefd. Orthodoxe predikanten zijn eigenlijk Roomsch en hitsen de minder geleerde hoorders van spreekstoel op, het Roomsche gezag te steunen. Alle regeeringsbesluiten en wetten van het laatste ministerie zijn dwangwetten. Wij willen niet gedwongen worden, noch in maatschappy noch in kerk. «Wij willen zijn vrije Protestanten 11 Als dat niet trekt, trekt niemendal, zouden wij zoo zeggen. Tachtig jaar gevochten tegen de Roomschenmet opoffering van goed en bloed heeft Nederland zich van hen bevrijd, en nu schie ten ze weer uit den vaderlandschen grond als paddestoelen, vooral die duizenden luie monniken Doe nou maar eens wat tegen goed dat zoo welig tiert! En dan die orthodoxe predikanten, die eigen lijk Roomsch zijnWat heeft het bange hart van dezen «vrijen Protestant" te lijden Als er nu maar veel sneeuwballeijes gemaakt worden, dan gaat al dat Roomsche goed onder de geweldige lawine, de Roomsche ministers en de orthodoxe predikanten, die eigenlijk Roomsch zijn, incluis. Aardig bedacht door een vrijen Protestant.... in het vrijzinnige kamp? De vereen, tot bevordering van het Christelijk Onderwijs heeft in hare gister avond gehouden vergadering tot hoofd der bizon- dere school aan de Broersvest in de plaats van wijlen den heer A. J. Dekker benoemd den heer K. Unk te Zevenbergen. Gister-avond is een man in het politie bureau gebracht die in dronkenschap een woning aan den Singel was binnengedrongen, daar twist had gezocht en een glasruit had ver nield. Heden-morgen is de man na verhoor weer op vrije voeten gesteld. M e j. A. M. R ij n t e n te Schiedam slaagde gister te Rotterdam bij het aldaar ge houden examen nuttige handwerken. Hoogwater te Schiedam: Zondag 9 Maart v. rn. 5.17, n. m. 5.19. Giste r-m i d d a g werd met goed ge volg van de Werf «Gusto" der firma A. F. Smul ders alhier te water gelaten de stalen romp van een zelfstoomenden, zee waard igen baggermolen, welke deze firma voor buitenlandsclie rekening in aanbouw heeft. De hoofdafmetingen van dit vaartuig zijn lengte 53.18 Meter, breedte 9.30, holte 3.80. Deze baggermolen, welke tot een diepte van 18 Meter zal kunnen baggeren, zal worden voor zien van twee compund machines welke elk 260 1.11.P. zullen kunnen ontwikkelen. Verder twee ketels, met een gezamenlijk verwarmend opper vlak van 240 M2, werkende onder een stoomdruk van 8 Kg. Het werktuig is tevens voorzien van een direct gedreven dynamo voor de in- eni uit wendige verlichting. Bovendien zullen de noodige lieren aanwezig zijn voor het manoeuvreeren en het bedienen der ankers. Het vaartuig zal de reis naar zijn plaats van bestemming onder eigen stoom volbrengen. Het is niet zeldzaam, personen tegen te komen die, ten gevolge van het gebruik der Pink Pillen, hun gewonen gezondheidstoestand volkomen ge wijzigd hebben gezien, en die. om zoo te zeggen, een geheel nieuw leven genieten, dat volkomen bevrijd is van de kwalen die een voorgaand tijdperk hebben vergiftigd. '-yd' De gravin Rasinni. Zoodanig is het geval met de gravin Ravizinni Erminia Boffi, die te Milaan woont, via Madon- nina 27, en van wie men dezer dagen de volgende verklaring in de Secoio van Milaan kon lezen „Mijne gezondheid was nöoit bloeiend geweest. Ik was in der daad sedert langen tijd onderhevig aan een soort van zenuwzwakte. Ik werd ge makkelijk ter neer geslagen en was overmatig vatbaar voer indrukken en gevoelig voor hart kloppingen. Bij die zenuwzwakte kwam later nog 'bovendien de bloedarmoede en toen werd mijn gezondheid allertreurigst. Ik had den eetlust verloren en ik voelde mijne krachten lederen dag verminderen. Naarmate dat mijne zwakte ver meerderde, werden mijne kwalen erger en tal rijker. Zoo heb ik mij langen tijd te beklagen gehad, om zoo t.e zegigen lederen dag, over hevige pijnen in de lenden, aanhoudende hoofdpijnen, verblindingen en dagelijfcscbe duizelingen. Ik spreek niet over mijne spijsvertering die zeer moeielijk en zeer pijnlijk was geworden, hoewel ik Jfoch maar zeer weinig at. Ten gevolge van dat alles ging mijn leven in lijden voorhij en vreesde ik dat dit lang zoo zou blijven, daar alle ver sterkende zaken, alle voorgeschreven middelèn, die ik toch met nauwkeurigheid had ingenomen, niets tegen mijlne ziekte hadden kunnen doen. Eindelijk heb ik de werkdadigheid der Pink Pillen, waarover men zoo veel spreekt, willen beproeven. Dat is mij goed bekomen. Ik kan zeggen dat ik, sedert ik de behandeling met de Pink gillen gevolgd heb, een nieuw leven lééf, dat ik al mijne krachten heb herwonnen, dat ik met eetlust eet en uitmuntend mijne spijzèn verteer. Het is al langen tijd dat ik met die behandeling heb opgehouden en ik heb alle réden te gelooven dat ik nooit meer de vervlogen slechte dagen van ziekte zal weerzien." Zieken, vermoeiden, uitgeputten, giji hebt geen denkbeeld van het gevoel van welzijn dat cl© geneeswijze der Pink Pillen ukan doen ondervin den. Dat gevoel van terugkeer tot het levèn èn tot de kracht, ondervindt men van af het begin der behandeling en allen die begonnen zijn dé Pink Pillen te gebruiken, verlangen slechts één© zaak, voort te gaan met het gebruik, want men gevoelt in werkelijkheid dat zij genezen. Verkrijgbaar bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Eehgenlaan 22, Amsterdam voor Rotter dam Snabilé, 7 Groote MarktS. G. Wulff, Westnieuwland no. 8 voor Schiedam en Om streken bij de firma Kappelhof Hovingh, P. J. van der Sman, en verder bij verschillende apo thekers en goede drogisten. Prijs: fl.75 de doos en 1 9.de zes doozen. ioi gologoulit/iJ iuu do nvuiaauf-fccolcu dcu Toaai Verder hlüken vele leden de herwaren tot de hunne te maken, welke zijn geopperd in een adres van de Vereeniging van Nederlandsche Wijnhandelaars, hierop neerkomende, dat het be oogde doel: tegengaan van ontduiking niet zal worden bereikt door het ontwerp, wel langs een voudiger weg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2