Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f on rr f lij Je geld of je leven Gratis Ongevallenverzekering f1[)f|f] "X*r f 9RH TWEEDE BLAD. 36<rte J aar «ran Zaterdag 8 Maart 1913 No; 10567, Staten-Generaal. Gemengd Nieuws. BureauBotersiraat 50- Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 eent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1_6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. van oïereentoistig op de polis yenelde voorwaarden. I 8 U U U invaliditeitLUU vwet °f i f UU I UU ,M'n duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsehe Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij dood by verlies I UU wijsvinger; I |U verlies van eiken ande ren vinger. tweede kamer. Zitting van Vrijdag 7 Maart. De behandeling van het wetsontwerp tot nadere aanvulling en wijziging van de Landweer- Wet werd voortgezet. Op art. 11 verdedigde de heer Ter Laan twee amendementen. Het eerste strekte om alle administratie-troepen van de herhalingsoefening van 6 dagen uit te sluiten het tweede, om voor bet kader slechts één herhalingsoefening van 6 dagen voor te schrijven. De heer Duymaer v. Twist heeft geen bezwaar tegen de verlenging van den oefentijd van het kadei» met 3 dagen tot 9 dagen, maar zijn bezwaar gaat tegen de tweede herhalings oefening. De heer Verhey juicht de voorstellen van den minister toe, doch geelt in overweging om den duur van de twee herhalingsoefeningen op ten hoogste 12 dagen te bepalen. De heer Eland wil hetzelfde als de heer Duymaer v. Twist. Spr. roert ook nog de oefening by de inspectie aan, en ziet voorts niet in, waar om de administratie-troepen, die langer dan 8| maand gediend hebben, van de herhalingsoefening moeten worden vrijgesteld. De Minister van Oorlog, de heer C o- lijn, verklaart zich tegen het eerste amendement- Ter Laan. Wat de tweede opkomst van het kader betreft, is de minister tot een concessie bereid en wil hy de eerste oefening houden op 9, maai de tweede terugbrengen tot 6 dagen. Na debat werden de amendementen-Ter Laan verworpen, beide met 6U tegen 7 stemmen en het gewijzigd artikel z.h.s. aangenomen. Bij art. I5bis (vergoeding van kostwinners) kwam de heer Ter Laan tegen de beperking van de vergoeding op. Bij de artt. 24 en 25 verdedigde hij een amen dement, om te doen vervallen de bepaling, dat de verlofganger zich »in persoon" moet melden. Na de verklaring van den heer Eland na mens de commissie van rapporteurs, dat deze tegen het amendement is, werd dit door den voorsteller ingetrokken. Op art. 28 verdedigde de heer Ter Laan een amendement, om het oproepen of houden in werkelijken dienst, bij wijze van straf, facultatief te stellen. De Minister nam het amendement over. De heer Ter Laan verdedigde nu een amen dement om de oefeningen op de inspectiedagen te doen vervallen. De Minister verklaarde zich daartegen. Na repliek werd het amendement verworpen met 63 tegen 10 stemmen. De Invaliditeitswet werd aangeno men met 54 tegen 35 stemmen: rechts tegen links. Aan de orde kwam de eindstemming over het Wetsontwerp tot wijziging van de wetten betref fende de verkrijging van de bevoegdheid van arts en van tandarts. Het wetsontwerp werd z.h.s. aangenomen. Daarna werden na de staking der stemmen (28 tegen 28), die Donderdag heeft plaats gehad, opnieuw gestemd over de gewijzigde conclusie op het adres van de gewezen onderofficieren Van der Linden, Tuinman en Heyrien, welke gewijzigde conclusie strekt om den minister van oorlog te verzoeken adr. schadeloos te stellen voor het ge leden verlies. Zij werd thans aangenomen met 54 tegen 34 stemmen. Landweerwet. De behandeling van de wijziging der Land weerwet werd voortgezet. De heer T e r L a a n kwam op tegen de bepaling dat de LandweerlichtiDgen van 1908 en vroeger tocti nog 7 en die van 19091912 nog 6 Land weerjaren zullen hebben. Nadat de Minister er op had gewezen, dat hij daardoor 310ÜÜ man zou verliezen, keurde de Kamer het betreffende artikel goed met 70 tegen de 3 socialistische stemmen. Het wetsontwerp werd aangenomen met 01 tegen 1 stem. De Landstorm. Aan de orde was nu het wetsontwerp tot re geling van de verplichtingen ten aanzien van de landstorm. De Landstormwet bedoelt onder den Landstorm te brengen allen die vrijgeloot zijn voor de Mili tie, van de Militie zijn vrijgesteld wegens broeder- dienst of kostwinnerschap of de Land weer hebben verlaten en wel tot den leeitijd van 40 jaar, van welke Landstormers de bij Militie en Landweer geoefenden gebruikt zullen worden voor gewa pende, de overigen slechts voor ongewapende diensten. Na eenige discussie wordt de Landstormwet aangenomen met 59 tegen 2 stemmen. De Minister verklaarde zich nog bereid aan den gewezen milicien Goedmaat te Edam een gratificatie te geven. De Kamer nam na de toezegging een conclusie aan, waarin den minister dank wordt gezegd voor de verkiegen inlichtingen. De Kamer is daarna in recès gegaan. Auto-ongeluk te Parijs. Toen Donder dagavond om 8 uur een automobiel op de boule vard Sint Martin voor een auto-bus wilde uit wijken, werd de auto omver geworpen. De inzit tenden, Jacob Dalmayer kapitein ter zee, en Ber nard Serné een Nederlandsch notaris, tijdelijk te Parijs vertoevend, werden ernstig gewond, evenals de chauffeur. Alle drie werden naar een der ziekenhuizen overgebracht. Bij informatie te Haarlem vernam de »Tel. nog het volgende De namen van den gewonden zijn B. M. Serné, 29 jaar, candidaat-notaris te Haarlem, en J Dalmeyer, 38 jaar, super-intendant bij de Kon. Stoomvaartmaatschappij te Singapore met verlof in Nederland. Beide heeren waren voor pleizier naar Parijs vertrokken. Zij zijn gelukkig slechts licht gewond en komen Zaterdag in Nederland terug. Het droevig ongeluk te Amster dam. Onder enorme belangstelling' lyjeft gistermorgen op de begraafplaats «Vredenhof" aan den Haarlemmerweg te Amsterdam de ter aardebestelling plaats gehad van de vier kindertjes van schipper Van den Akker, die op zoo jammer lijke wijze j 1. Zondagavond bij het plotseling zin ken van hun zaudscheepje verdronken. Van alle schepen in de Geldersche kade woei de vlag ten teeken van rouw, half stok. Ook op »Vredenhof" had zich reeds vroeg in den morgen een groote menigte verzameld. Onder diepe stilte slechts verbroken door het hartroerende snikken van den zoo zwaar beproefden vader en van de familie leden, werden de vier kistjes, elk met een krans gedekt, door leden van de Ncd. Ver. van Zand- schippers grafwaarts gedragen. Nadat zij in twee graven waren bijgezet, werden door een driejarig zoontje van een staf-officier van het Leger des Heils bloemen op de kistjes gestrooid. Een tehuis vooroud-officieren der koopvaardij. Naar de »N. Rott. Ct." verneemt, zal thans uitvoering worden gege ven aan de testameutaire beschikking van wijlen vrouwe Elisasabeth Otter Knoll, waarbij zij be paalde dat een gedeelte van haar nalatenschap zo.u worden bestemd tot stichting van een tehuis voor oude zeelieden der koopvaardij, van den rang van stuurman of daarboven. Het tehuis zal worden gevestigd in de daartoe te verbouwen woning der erflaatster aan den Klo veniersburgwal te Amsterdam gister vond de aan besteding plaats. Auto verbrand. Gisternacht is tusschen Tilburg en Breda, op den rijksweg, de automobiel van den heer Bekkers uit Breda, tengevolge van een ontploffing van het benzine-reservoir totaal verbrand. De alleen inzittende chauffeur Diavonus kon zich, door er vlug af te springen, redden. Dronken woestelingen. Men meldt uit Sittard Donderdag flaneerde door Sittard's straten twee dronken woestelingen, die tal van menschen, zonder de minste oorzaak, met hunne messen be dreigden. Aan twee menschen hebben ze zelfs een steekwonde toegebracht. De politie werd spoedig gewaarschuwd, die de woestaards, zwaar geboeid en onder een toeloop van volk, naar de gevangenis bracht. Qp eenige mijlen afstand van het stadje MontluQon, gelegen in de streek van Berry, in de richting van het oude Bourbonnais, te mid den van een naakte, onvruchtbare, verlaten, wijd uitgestrekte vlakte stond een vijftiental jaren ge leden een armzalige hut, waarbij die der wilden uit Noord-Amerika vergeleken, paleizen waren. Sedert vijf jaren had Jan Barbcau, de hout hakker, dit ellendig toevluchtsoord voor zich zei- Ven daar opgericht. Ten gevolge eener zeer zon derlinge verdraagzaamheid van den kant der ambtenaren vair het kadaster en der overheden van het kanton, had hij daar een ongestoorde Gist genoten. Bardeau leefde daar met zijn gezin ten eörstè van hetgeen zijn arbeid opleverde en ten twee de van de jacht. Het was een koude winterdag en ofschoon de zon haar loop nauwelijks ten halve achter zich had, scheen het alsof zij reeds aan het einde Van haar taak was genaderd. Huilend en jagende stoof de wind door den schoorsteen der hut en deed de weinige sprok kelingen, die op het vuur geworpen waren, wel ®o.trikmiinan en verdreef daardoor wel «enigs zins do koude, die zich langs allo kanten kon verschaffen, maar de temperatuur verschilde wei nig met die van huiten. De verschillende ©pet Zeeliedenstaking te Havre. Te Havre hebben 450 arbeiders der Compagnie Générale Transatlantique het werk neergelegd, omdat de maatschappij weigerde hun een loonsverhooging van 50 centimes per dag toe te staan. Wisselver valscber aangehouden. Door de politie te Nijmegen is aangehouden de Duitscher J. W., oud 33 jaar, verdacht van wis- selvervalsching voor ongeveer 20.000 mark. Het kanaal B e r 1 ij n-S t e 11 i n. Het groote scheepvaartkanaal Rerlijn Stettin is met uitzon dering van een enkele sluis aan de Oder thans zoover gereed gekomen, dat met ingang van 1 April alle schepen tot de doorvaart toegelaten zullen worden worden. De tollen worden geheven volgens het 30 Dec. 1912 vastgestelde tarief. De brutale aanslag te Berlijn. Zoo als wij reeds meldden, zijn Woensdag-avond te Marwitz, in verband met den aanslag op den auto van den juwelier Plunz, twee arbeiders ge arresteerd. De verdenking tegen hen was voor namelijk gegrond op vroegere uitlatingen van een der arbeiders. Beiden hielden echter hun on schuld vol en verklaarden den Zondag avond thuis te hebben doorgebracht, hetgeen door hun resp. echtgenooten bevestigd werd. Een der verdachten is er in geslaagd zijn alibi te bewijzen en gisteren op vrije voeten gesteld. De ander werd voorloo- pig nog in hechtenis gehouden, doch zeer waar schijnlijk zal ook hij binnenkort zijn vrijheid herkrijgen. Draadlooze telegrafie. In den laatsten Franschen Ministeraad heeft de Minister van Koloniën een telegram voorgelezen uit N'guimi man het Tcbaemeer) van dezen inhoud »Entendu Tchad signaux horaires Tour Eiffel." Dit beteekent, dat Parijs langs draadloos- telegrafischen weg verbonden is met midden- Afrika. De Figaro geeft een schets van het draadlooze telegraafnet in Afrika, met aanduiding van de verbindingen welke reeds in gebruik en welke in voorbereiding zijn. 't Fort Lamy staat reeds sinds 14 October in verbinding met N'guimi en sinds 6 Jan. met Abecher, de hoofstad van Waldaï. De eerste posten werden opgericht aan de kust en wel te Port Etienne, Dakar, Rufisbui, Conakry, Libreville en Loango. Ter aanvulling van dit net zijn nog drie stations in aanbouw. Maar het was noodig om ïlignes de pénétrati- on" naar het binnenland aan te leggen. Loango en Brazzaville, reeds door gewone telegrafie verbon den, waarvan de palen en draden echter voortdu rend werden vernield en onbruikbaar gemaakt, zijn thans in draadlooze gemeenschap. Nu is de geregelde verbinding tusschen de kust en het binnenland verzekerd, slechts voor een klein ge deelte moet nog gebruik gemaakt worden van een Belgische communicatie- Te Tombouctoe wordt thans een scentrale" opgericht voor geheel West Afrika, waardoor men nog in dit jaar met Parijs zal kunnen spreken. ningen, die den wind toègang verschaften, wa ren ternauwernood dichtgcstopt door de hand eener zorgvuldige moeder, een vrouw van on geveer dertig jaren. Ofschoon in de kracht haars levens, scheen zij reeds oud en versletèn; in hare trekken, verouderd door zielesmart, ontbe ring, uitputting en koorts, lagen toch nog de sporen van vroegere schoonheid. Men kon het haar evenwel aanzien, dat zij hetgeen haar prangde, met, gelatenheid droeg. Naast den haard, op een soort bank, lag een meisje, in rustigen slaap gedompeld. De recht matigheid harer ademhaling, haar blozende wan gen, getuigden van een blakende gezondheid. „Slaap, Margeretha, slaap 1" mompelde van tijd tot tijd de arme moeder. „Terwijl een zachte slaap uw leden verkwikte, zult gij om geen brood vragen." Naast dit slapend wicht zat de oudste zus ter en waakte met moederlijke zorg over de- kleine. Dit kind, reeds zoo ernstig en nadenkend, was pas zeven jaren. Zij onderhield zorgvuldig liet vuur en vermeed het minste gerucht teu einde de kleine niet wakker te maken, maar de scherpe wind blies over het slapend wicht en deed het, ondanks de zorgen van haar oud ste zusje, ontwaken. „Ik heb honger, riep het stumpertje, op ©en toon, die het hart aandeed. „Ik heb heriger en dorst," voegde er het oud- I ste meisje bij', zich tot haar moeder wendende. „Geduld, mijn kinderen," gaf de moeder ten antwoord, terwijl zij haar lievelingen liefkoos de, „geduld, vader is naar de stad gegaan om zonder twijfel eten en drinken voor ons mee te brengen." Door teedere omhelzingen en het vertéllen, van een of ander geschiedenisje trachtte, te zièlsbè- droefde moeder de traantjes te drogen, die de honger haar schatjes uit de oogjes perste. Een half uur later deed zich eensklaps ©enig gerucht hoeren. „Stil! hoor! kinderen," riep de moeder uit, „het zijn naderende voetstappen." „Het zal een wolf zijn uit het naburig bosch, die om onze hut ronddoolt," zei het oudste meis je, dat zich al angstig' en verschrikt aan haar moeder vastklemde. „Neen, Catharina, ik vergis me niet, het is vader." Op dit oogenblik trad een man van omstreeks veertig jaar de hut binnen. In lompen geliuld, een door rimpels doorploegd voorhoofd, een hoed met breeden rand, diep in de oog-en gedrukt, zoo vertoonde zich daar de vader van dit arme huio gezin; een klein geweer onder den eenen én brood onder den anderen arm. Nauwelijks binnen, liet hij. zich uitgeput op een bankje neervallen. „Ziedaar, Marie, zei hij zijn vrouw het brood gevende, „dat is voor je drieën. „En gij dan, Jan, ik wil uw deel niet aan nemen." „Ik zeg je, het is voor jelui drieën." De moeder en liaar kroost, uitgehongerd als ze waren, daar ze in twee dagen geen het min ste voedsel hadden genoten, begonnen zich aan stonds aan het brood te goed te doen, zonder nog te denken den vader eens te bedanken, die in een hoek der hut teruggetrokken, met -een som beren blik dit to-oneel aanschouwde. Na eenige stukjes brood genuttigd te hebben, wendde de moeder zich tot haar echtgenoot. „Jan vergeef het me, dat ik je nog niet bedankt heb voor hetgeen ge ons bracht; ik was zoo uit geput van honger. Kom kinderen, kom en om hels je vader en zeg hem dank.' „Ja, vaderlief 1" riep het oudste der ldeuien uit, haar vader omhelzende, „gij hebt ons het leven gered, u danken wij h-et den dag van mor gen te be-l-evend" „De dag van morgen?" riep de arme vader op een toon, waaruit de felste zielesmart sprak, ah! mijne kinderen, ik weet niet of de dag van morgen voor mij zal aanbrekenhet brood, dat ik je bracht, is het laatste wat ik je geven kan „Maar," hernam Marie, „hebt ge dan niets gekregen voor de mutsaards, die gij den bak ker moest brengen?" „De bakker heeft ze geweigerd, aangezien hij zijn oven niet meer kon stoken, daar men hem op de markt meel en graan geweigerd had. Ik bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 5