de Complete Maris Vendulokaal „Musis Sacrum". Leger en Vloot. l-dTcrtctttiEii. Directie: G. S. MONTFOORT. van genoemde Buffetmaatschappij, A. JANSON, Op 11 Juli heeft Minister Messirny een wets ontwerp ingediend voor de oprichting van nog 5 groote stations nl. te Bangui om te dienen als centrale voor Midden-Afrika te Colomb-Bechar en Bizerta in het Noorden te Djiboeti in het Oosten eó ten slotte te Tananariva om Madagas car te verbinden ipet het vastelandsnet. De dienstbodenkwestie. In «Nieuw Vrouwenleven" behandelt Mimosa in een hoofd artikel nog eens de dienstbodenkwestie en wijst daarbij op de opvoedende werking, welke van de vrouw des huizes kan uitgaan- Zoo schrijft zij o.a. »Wie dus een goed gezind meisje heeft, buitte niet de gewilligheid van haar uit, noch leve in onverschilligheid naast haar voortneen zij helpe haar sparen, zij zorge voor voldoende vreugde en vergete niet dat de dienstjaren de jaren der jeugd vooral de dienstmeisjes zijn, in welke ze gerust ffink mogen werken en aanpakken, maar waarin ook wat vroolijkheid moet voorkomenop die wijze is er kans, dat er een nieuw geslacht ont staat van dienstmeisjes, die de trouwe ferme mei den van vroeger weer evenaren, misschien over treffen dan zullen de huisvrouwen ook stellig niet, wat nu helaas nog zoo dikwijls van velen de fout is, wanneer zij een goedaardig meisje hebben, eischen, dat dat meisje volmaakt moet zijn 1 Veel «brommen" is heelemaal uit den booze, een vriendelijk, gezellige toon met haar aanslaan beantwoordt nog het best't is toch meestal ook nog maar een jong ding en mevrouw moet den lust tot wat beschaving er in houdeneen ont wikkeld meisje of hulp bij haar kinderen, in haar huishouding, zelfs in haar keuken, is toch een groote schat, welks waarde zij op allerlei wijzen moet trachten te verhoogen door haar veel te doen opmerken, waardoor ze later zelf een ver standige en zuinige vrouw en moeder zal zijn. Dan leert zoo'n dienstmeisje begrijpen wat een moeder een angst uitstaat, als een kind ziek wordt en ook, hoe mevrouw haar verzorgt als ze eens iets heefthoe mevrouw voor haar man zorgt en verstandig met hem omgaat en altijd doende is er ook voor te zorgen, dat meneer alles naar zijn hand vindt, wanneer hij moe van zijn werk voor de zijnen, thuiskomt ze hoort genoeg als ze wil opletten (ook zonder in 't minst nieuws gierig of onbescheiden te zijn) hoe iedereen in een huishouding moet weten te geven en te nemen, om alles in evenwicht te houden. De getrouwe vervulling dezer huiselijke plichten is zeker de mooiste sociale arbeid voor de vrouw, n.l. om dienstmeisjes, onder haar toezicht gesteld, ook mee op te voeden, want van de ouders is in dezen dikwijls nog niet veel te verwachten.". Mooie aanhouding. Onze Haarlemsche berichtgever meldt ons, d.d. 7 Febr. Gisterochtend ontdekte de tuinbaas van de villa van mr. J. C. de Vries, advocaat te Amsterdam, dat er Donderdagnacht was ingebroken in de tijdelijk onbewoonde villa te Aerdenhout. Bij 't onderzoek bleek, dat een groote menigte voorwerpen gestolen waren, waaronder tafelzilver, boulloir, vloer- en tafelkleeden, gordijnen, bed spreien, linnengoed, lampen, marmeren pendule en drie rijwielen. De Bloemendaalsche politie vond uit, dat bij een smid in de buurt een w#gen was gestolen. Deze heeft dus waarschijnlijk gediend voor het vervoer van het gestolen goed. Bij het voortgezet onderzoek kwam men op het spoor van den athleet C. R., die te Haarlem bij de grens van O verveen, in de Delfstraat woonde bij den werkman S. Te 4 uur gistermiddag deden de Haarlemsche inspecteur van recherche, Van der Beek, en de Bloemdaalsche veldwachters Smits en Ronner een inval. Zoodra de athleet de politie bemerkte, wil de hij vluchten. De politie was hem echter te gauw af. R. verzette zich zoo hevig, dat de politie hem met den revolver in bedwang moest houden. Zwaar geboeid werd hij door drie politieagenten naar het Haarlemsche politie bureau gebracht. heb mij tot den pastoor gewend, die arme man heeft evenmin iets alswij. Ik heb mij naar het kasteel begeven en in plaats van brood of werk te krijgen, heeft men mij door den jachtwach? ter laten weten, dat men mij in de gevangenis zou laten zetten, zoo ik niet ophield hun ha zen en patrijzen dood te schieten. O dat volk heeft een hart nog harder dan steen. „Jan," merkte Marie op, „dat moet ge huni niet verwijtenzij weten niet wat we lijden.''* „Wat ze weten het niet? welnu het wordt tijd het hun te leerenl" „Zonder twijfel, maar met zachtheid." „Neen met kracht, als met een donderslag." „Maar Jan, wat zeg je? Je doet als of je je verstand verloren hebt; ik heb je nog nooit zoo opgewonden gezien, het ongeluk heeft je een duivel in 't lijf gejaagd; verdrijf zulke ge dachten toch uit je hoofd 1" Er heerschte een oogenblik stilte en Marie wischte een traan weg. „Vrouw, hoor eens," zei de houthakker, „aan deze ellende moet een eindè komen." Ik ben altijd een braaf en oppassend man g'ewcest maar de nood dringt me. Ik heb Jac ques Balmat ontmoet en die heeft mij in 't cor geblazen, „'kom bij mij1." „Lieve Hemel! Jacques Balmat, een siraatroo- ver!" „Dat is om 't even, maar hij heeft geld op zak, kan overal het zijne krijgen, m zijn kin- Bij de huiszoeking van 't perceel in de Delf straat vond men de voorwerpen, die bij de in braak in Aerdenhout ontvreemd waren. Maar bovendien vond men tallooze voorwerpen, die van andere diefstallen en inbraken, in de laatste maanden in Bloemendaal-Haarlem gepleegd, af komstig waren, o.a. een verzameling timmermans gereedschappen, uit Bloemendaal weggenomen. Er was zooveel, dat de politie een verhuiswagen moest laten komen, om alles naar het politie bureau te brengen. Men heeft vermoeden, dat S. bij deze zaak betrokken is. Daar hij gistermiddag niet thuis is gekomen, vermoedt men, dat hij be merkt heeft, dat de politie hem op 't spoor was Waarschijnlijk is hij naar het buitenland gevlucht. De inval der politie wekte in de volksbuurt, waar S. en R. woonden, veel beroering. G e m e en t e g a sf a b r iek te Middel burg. Men meldt uit Middelburg: Naar wij uit de beste bron vernemen, zijn de onderhande lingen betreffende den verkoop van de gemeente gasfabriek alhier, welke gevoerd werden tusschen de Imperial Continental Gas Association en de gemeente Middelburg, waarvan wij verleden week melding maakten, thans afgesprongen. Een rij ke bedelares. Te Havre woonde in een armoedige woning een 75-jarige bedelares. Het huisje en de uiterlijke omstandigheden waar onder zij leefde, waren op de diepste ellende. Toen men haar echter voor eenige dagen dood in haar woning vond, kwam men tot de ontdekking, dat in een kast en een aarden pot ver borgen waren 110 bankbiljetten van f 100 frs. 22 van 1000 frs. en 150.000 frcs. in rentetitels waarvan de coupons sinds jaren niet meer geïnd zjjn. Ver sc h rikk el ijlkei dy n a m iet on t p 1 o f- fing te Baltimore. Gister heeft in de ln- ven van Baltimore eetn ontzetbende dyaamietont- ploffing plaats gehad. Een lichter, geladen mot dynamiet, lag naast het Engelsc'he stoomschip „Alufn Chine" te lossen. Op een gegeven oogen blik ontplofte de lading dynamiet met het ge volg dat de lichter en het stoomschip „Alum Chine" totaal vernield werden. V eigens een Reu ter-telegram zijn er 20 men- schen gedood en 50 gew,ond. Er worden nog 40 personen vermist. Door de ontploffing' is hel, bovendeel van de Amerika,a.nsche kolenboot „Jasion" 700 voet ver weggeslingerd. Daarbij zijn 3 leden der beman ning gedood, 29 gewond. Een inader teleglram uit Baltimore aan de „N R. Crt." deelt nog' de volgende bizonderheden mede: Het dynamiet, door de „Alum Chime" ingela den was bestemd voor het Panama-kanaal. Op den lichter stonden viietf spoorwagens, bevattende 340 ton dynamiet. In de nabijheid lagen de sleep boot „Atlantic" en verscheidene motoTboOtCn be boerende aan handelaars in victualiën, aie de „Alum Chine" vain proviand voor ae reis voor zagen. Plotseling steeg een rookwolk uit 't ruim van het, schip' op'. Een lid der bemanning' die, dit zag begreep onmiddellijk wat het was en sprong schreeuwende van ang'st aan dek, gevolgd door anaere leden der doodelijk verschrikte beman ning. Vlak bij de „Alum Chine" lag den motorboot van den handelaar Goodhues. Veertien man van de „Alum Chine" sprongen er in en meteen werd de boot afgestooten en stoomde weg. Nog geen 200 voet had de boot afgelegd, of daar volgde met vreeselijken knal de ontploffing. Vlammen- zuilen schoten in alle richtingen uit de „Alum Chine" op. De brokstukken van het schip, sommige ton nen zwaar, deelen van de machinerie werden honderden voeten hoog de lucht ingeslingerd, ter wijl stukken ijzer van 50 kilo zwaar later bijl An ne Arundel, drie a vier mijlen van de plaats des onheils, zijn teruggevonden. De sleepboot „Atlantic" lag op een steenworp deien lijden gteen honger zooals de onze. Ifèt braaf zijn kost me te veel., Ik ga doen zooals Jacques en nog' heden avond." Marie ontbrak de kracht haar man te over reden, maar wierp zich aan zijn voeten. „Ik heb geen geld om kruit te koopt-n, der halve zal ik mij niet van mijn geweer kunnen bedienen, maar ik zal in het bosch wel het een of ander wapen vinden." „Jan! Jami" liep de arme wanhopig1 uit, „denk toch aan je vrouw en kinderen." Haar man luisterde" echter niet naar haar en verliet de hut, terwijl hij mompelde: weè, „wèè hem, dien ik van avond ontmoet!" Zoodra de houthakker, thans straatroovar ge worden, Verdwenen was, wierp zich zijne be droefde vrouw rnet haar kinderen voor een hou ten kruisbeeldje en bad God vurig om hun te hulp te komen. Ondertusschen doolde Jan Barboau rond in de duisternis. „Hoe zal ik het aanleggen," dacht hij bij zich zeiven, „als hier eens een rijk koop man of kassier voorbij' kwam, ik, zoo'n nieu weling in het vak, zonder wapen, slechts leen stoik in de hand." Toen hij zoo stond te mijl- meren, hoorde hij de hoefslagen van een paard en bemerkte in de Verte een reiziger té pair a Jan trek zich -achter een dikken tik terug' en zette zich in fi os it ieonverwacht stiet hij tegen iets hards en rinlkelends, hukte zich en bemerkte tot zijn verbazing' een stuk degen op oen grond. afstand van de „Alum Chine," de Amerikaan- sche kolenboot ,,'Jason" lag wat verder. Op bei de schepen is een vreeswekkende verwoesting aangericht; men denkt dat niet dadelijk ontplof te kisten dynamiet op het dek van beide schepen zijn neergekomen en daar zijn ontploft. Aan boord van de „Atlantic" zijn drie mensclien gedood. De schok was zoo hevig, dat hij nog is waar genomen te Reading (in Pennsylvanië) op bijna 100 mijlen afstand, te Atlantic City (New Jersey) en in de hoofdstad van Delaware. Daar was juist in het Lagerhuis een parlementslid aan het woord, die, toen hij den schok voelde, de op merking maakte: „dat is zeker een aardbeving." Een schoolgebouw te Sparrow Point, verscheide ne mijlen van. Baltimore, is gedeeltelijk vernield en tal van kinderen zijn daarbij gekwetst. Baltimore zelf is door elkaar geschud als bij een hevige aardbeving. Sommige groote solide gebouwen in 't midden van de stad wankelden op hun grondvesten. Een telegram uit New-York aan de „Köln. Ztg." meldt: Het getal dooden bij' de dynamietontploffing te Baltimore wordt op meer dan 60 gfesteld. Tal rijke personen wierden doodelijk gewond. Do ontploffing werd in een kring van 100 mijlen in vijf staten gehoord. De schade is zeer aanzienlijk. Dynamietkisten en tonnenzware romp- deelen werden mijlen ver weggeslingerd. Geheel Baltimore sidderde; de '„wolkenkrabbers" schud den op hun fondamenten, duizendien ruiten spren gen stuk en vier vaartuigen werden vernietigd. Het getal gewonden zou 200 bedragen. Het vergaan van de »C a 1 v a d o s". Met betrekking tot het vergaan, op 2 Maart 1.1. van de kleine Engelsche stoomboot «Calvados", va rende tusschen Constantinopel en Panderraa, ge durende den orkaan in de Zee van Marmora, wordt thans met zekerheid bericht, dat de be manning en talrijke passagiers bij deze ramp om het leven kwamen. De overlevenden van de schipbreuk der «Calva dos" verklaren, dat het schip gedurende den storm in den nacht van 2 Maart jl. tegen een rif in de golf van Pandarna geworpen werd. Men slaagde er in het schip door middel van kabels aan de rotsen vast te maken. Op deze wijze werden ongeveer 150 passagiers van de 300 opvarenden geredDeze brachten 2 dagen in een zeer hache lijke positie door, in den loop waarvan 7 personen van koude stierven. Groote brand. Een groote brand in de zakenwijk te Jokohama heeft de beurs, de zijde factorijen, warenhuizen en 250 andere gebouwen verwoest. De schade bedraagt 1^ millioen yen- Verzekering tegen werkloosheid in Engeland. Do „Labour Gazette" van Februa ri 1913 bevat de volgende gegevens, betreffende de uitvoering dei- verzekering^wetgeving van Lloyd George, voor zoover het de verzekering te gen werkloosheid aangaat. Verplicht is deze ver zekering in hoofdzaak voor het bouwvak, con- struetie-weikplaatsen, scheepsbouw, machine-nij verheid, de ijzer- en rijwiel industrie en zafagmor lens. Nt 1 Februari 1913 waren er 2356056 aanvra gen om werkloosheidboekjes ingekomen em wa ren er 2277326 afgeleverd. 58.730 aanvragen wer den afgewezen, óf omdat de aanvrager niet viel onder het begrip werkman, óf niet tot de ver zekerde vakken behoorde. Tot op genoemden datum waren verzekerd in de bouwvakken 792.553, in constructie-werkplaat- sen 158.308, in den scheepsbouw 248.221, in de machine-nijverheid en ijzer-industrie 802.294, in de rijbiet-industrie 198.060, in zaagmolens 18765 en in andere industrieën 79.305 personen. Van het totaal zijn Mm. 11000 vrouwen en 100.000 beneden 18 jaar oud. Sedert 15 Januari kan uitkeering genoten wor- Ah, dacht hij1, dat komt juist van pas; hij ham het stuk wapen op en wachtte met ingehouden adem den naderenden ruiter af, Zoodra deze nabij den eik' was, waarachter Jan verscholen stond, sprong' deze vooruit met het wapen in' de vuist en schreeuwde„Jé geld of...." En ziende, wien hij aanviel: „Wel voor den duivel! riep de reiziger uit, die hem een pistool voor oogen hield, „je hebt al een heel aardige manier om een aalmoes te vragen." Hij, die zoo sprak', was een mart van flinke gtestalte en goed gewapend. Hij ontrukte dén roover zijn wapen. „Gjj1 hebt wel gedaan met het refrein van uw liedje niet af te ziniglen. Gij vraagt een aalmoes, welnu gij zult een Louis hebben, maar ik neem je wapen in beslag." „Waar hebt gij dezen degen gestolen," vroeg ae ruiter, nadat hij het wapen nauwaeurig had bezien. De ruiter was niemand anders dan graaf Sy- gismond van Altoford, lid der Oudheidkunbig'e V-ereeniging en een der eerste oudheidkundigen van zijn tijd. „Lieve hemel!" riep hij uit, „dat is een zil veren degen uit de tijden der middeleeuwen. En wat zie ik? drie lelies en een valk en over het geheel een staaf, hef is het wapen van den bas taard Dunois I Nu vraag ilk' je nogmaalswaar denj. 7 pence per dag voor werklieden van 17— 18 jaar, 1 sh. 2 st. voor ouderen. Tot 8 Februari j.l. zijn ingediend 187.895 aan vragen. Hierbij ikomen nog de gevallen, waaisn een vakvememiging begint uit te betalen, om la ter bij het werkloos'bcidfonds restitutie te vra gen., 99 vereteinigingen met plm. 530000 leden heb ben de daartoe noodigfa regeling gemaakt, én zullen dus met een zeker getal werkloosheid u ilk «-ringen, nader komen opdagen. Een werkloozei moet oto uitkeering te kunnen krijgen zijln hoekje deponeeren bij één arbeids beurs of ander locaal orguam der verzekering. Uit het aanliaj gedeponeerde boekjes is nu afge leid, dat op 31 Januari werkloos waren in het bouwvak 8.8 o/0; in den scheepsbouw 3.3 o/o, in de machine- em ijzernijveiheid 2.1 o/0> in de rij wiel-industrie 2.2 o/o, in de zaagmolens 1 9 °/'o en in de overige beroepen 1.5 o/o, over het totaal 5 o/o der verzekerden. 274 vereeniglimgein hebben zich aangemeld om te profiteenen van de bepalingen dér wét, die een subsidie van 1/6 (maximum 12 Sh. per week) toekennen voor verzekering' bij werkloosheid in niet verplicht verzekerde vakken. (Soc. Kron.) Pr ij zen bij het schieten. Door den Min. van Oorlog is voor prjjzen bij het schieten en voor kleine belooningen voor jjver en lust bij het schijfschieten betoond gedurende het jaar 1913 een bedrag van f 13.813 ter beschikking van het leger gesteld.(«Avp.") Op DONDERDAG 13 MAART 1913, des voor middags te half 10 uur, en zoo noodig den vol genden dag, zal in bovengenoemd Vendulokaal, aan de Lange Haven no. 115 te Schiedam, publiek a contant worden verkocht, ten verzoeke van den WelEd. Gestr. Heer Mr. J. R. H. VAN SCHAIK, Advocaat en Procureur te Arnhem, als curator in het faillissement der N. V. Eerste Ned. Mij tot Expl. van Buffetten op Sportterreinen, Tentoonstellingen, enz. gevestigd te Arnhem bestaande uit: groote partijen Porcelein en Aardewerk divers Glaswerkals Bier-, Port-, Bitter-, Likeur- en andere Glazen; circa 2000 ijzeren Tuinstoelen circa 400 dito Tuin tafels Krukstoelen Ijsmachines Gas fornuizen partijtje diverse Dranken Bierkoelers Emmers Teilen Vorken Messen en LepelsPresenteerbladen Potten Pannen Houtwerk enz afkom stig van de Tentoonstellingen te Nijmegen en Dordrecht 1912 en Vliegkamp te Soesterberg. Alles zoo goed als nieuw en weinig of niet gebruikt. Zeer geschikt voor groote Restaurants of Tentoonstellingen. Daags te voren te zien van 10—5 uur. BA RUIS HARZ, blijft nog enkele dagen met SAKSISCHE KANA RIES, edelrollers Trute Seifert en Goudvinken. Boerenvischmarkt 12, Rotterdam. heb je dezen degen gevonden?" BarBeau wees hem den eik aan; waaronder bij het wapen gevonden had. Graaf Altofort klapte in de handen en zei „juist dat komt uit, het was onder een eik dat de bastaard Dunois met drie Engelstóhen duel leerde... Nu je hebt me wel op èen beetje bru tale wijze behandeld; maar gij hebt mij jen kost baar stuk bezorgd, waarnaar ik si mts meer dan dertig jaren heb gezocht; gij hebt ma om eèn aalmoes gevraagd, welnu go kunt op mij reke nen." Twintig minuten na het boven verhaalde, tra oen ae graaf en Jan Barfoeau de armoedige hut tinnen. „Genadige hemel! wat beteekènt dat?" rièp Marie ontsteld uit. „Dank God," antwoordde haar man, „wij zijn géred, en hij verhaalde helgèén èr was voorge vallen. Nauwelijks had Barbeau alles verteld, of de graaf legde een handvol goudstukken op het bankje en zei, „ziedaar de prijs voor den degen van Dunois; als ge er geen genoegen mee neemt, laat het me dan maar weten." Het barre ja.ai'gefq spoedde ten èindè; Jan Bar- beau had weer werk gevonden èn ëlkèn avond avond herhaalde hij zijn kinderen „Niets rechtvaardigt den diefstal, zelfs niet dé nijpends te armoede."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 6