Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Waeïberieaa 1 en JVIexkamen plaats heeft, gehad. Aan ae zijde der Mexicanen moeten verscheidene dood'en en gif-wonden zijn gevallen. SAN DOMINGO. De „New York Herald" verneemt uit Puerto Plata, dat Nouel, president van San Domingo, is afgetreden -en zich naar Europa heeft begeven. I)-e bevolking1 vreest voor een omwenteling. Een telegram uit Reikjovik (IJsland) meldt De Engelsche trawler «Admiral Togo" heeftop de rotsen schipbreuk geleden. De geheele beman ning is verdronken. Uit Halifax (Nova Scotia) wordt geseind De kerk van St. Dunstan te Charlottetown de kathedraal van het diocees van Prince Edward Island, is door brand totaal vernield. De schade wordt op 50.000 geraamd, waarvan 20.000 door assurantie gedekt is. De schuld der kerk was onlangs geheel afge lost. Een telegram uit Sydney meldt het overlij den van den voormaligen mayor aldaar, sir Ja mes Graham, lid der volksvertegenwoordiging van New-South-Wales. De president der Vereenigde Staten heeft aan nar. Richard Olney, voormalig secretaris van Staat in president Cleveland's kabinet, den post van Amerikaansch gezant te Londen aangeboden. Het is nog onbekend of hij het aanbod heeft aanvaard. De Fransche oud-minister van Marine, Al fred Picard, is eergister te Parijs overleden op 69- jarigen leeftijd. In België zal binnenkort bij de post een chèquedienst worden ingevoerd. De gunstige re sultaten in Duitschland met den chèquedienst hebben tot dezen nieuwen tak van dienst geleid. Prins regent Ludwig van Beieren benoemde zich voor zijn reis naar Berlijn in zijn hoedanig heid van hoofd van het Beiersche leger tot Bei- ersch veldmaarschalk. De keizer overhandigde hem bij aankomst te Berlijn den Pruisischen veld maarschalksstaf. Een bijzondere commissie uit de Italiaansche Kamer, door den minister van oorlog belast met het onderzoek naar de organisatie van de lucht vaart voor het leger, heeft zich volgens de „Tri- buna" uitgesproken voor de instelling van een zelfstandig luchtvaart-corps, dat echter vo-or alle wapens ter beschikking zal staan. De commissie beveelt de stichting' van een centraal-luchtvaart- instituut aan. Elk legercorps zal over een afdeeling vliegtuigen van 7 stuks beschikken, met 4 officieren-luèht- vaajrders, 4 officieren voor den verkienningsdienst, 25 soldaten en het noodige materieel. Tweedek kers zullen in de vestingen dienst doen, efendèkkèrs in het veldlegteir. De luchtvaartafdeelinigen zullen voor 't grootste deel in Bovc-in-Italië worden gesta tioneerd. De demonstratie die: dr. Friedmann voor het medische genootschap te; New-York mét zijn seium tegen tuberculose heeft gehouden, is mis- 'iukt. De medici beweren dat Friedmann zelfs niet in staat is een onderhuidsoh© inspuiting goed te doen. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft de gezondheidstoestand van ex-keizerin Eugenie bij haar omgeving groote bezorgdheid verwekt. Ge durende de maanden Januari en Februari was zij lijdende aan bronchitis, doch in het begin van Maart in zooverre' hersteld, dat zij Chisle- hurst verlaten en de reis naar het. Zuiden aan vaarden kon. Gedurende drie dagen vertoefde zij te Parijs en vertrok dan naar Kaap Martin, waar zij met haar gevolg in haar villa Cymos haar intrek nam. Op' een wandeling heeft zij thans echter op-nieuw koude gevat. Ce vroegere keizerin is 87 jaar. Paleis-Raadhuis. Naar de »N. Ct.« verneemt, is de voor naamste reden, waarom de overeenkomst tusschen het Rijk en de gemeente 's Gravenhage in zake de Paleis kwestie niet tot stand gebracht kon worden, gelegen in het feit, dat de regeering het bedrag voor den bouw van een nieuw Paleis op Zorgvliet te hoog achtte om dienaangaande een voorstel bij de Staten Generaal te kunnen indie nen.. Ook achtte zij het verleggen van de woon plaats van het regeerende hoofd buiten het cen trum der stad niet wenscbelijk. Het bericht, dat er bij de Koningin bezwaren bestonden tegen het betrekken van een paleis op Zorgvliet kan het blad tegensprekenH.M. heeft de beslissing geheel aan dé regeering gelaten. Dienst by den Landstorm. Wat de diensten en verplichtingen zijn bij het Landstorminstituut, vertelt H. K. in de «Nieuwe Venlosche Courant" als volgt sin gewone tijden wordt van den landstorm geen werkelijke dienst geëischt, alleen in tijd van oorlog, oorlogsgevaar en andere bijzondere omstan digheden en ook dan moet de militie en land weer reeds in dienst zijn geroepen. De landstorm zal bestaan uit gewapende en ongewapende dienstplichtigen. Met enkele uitzon deringen zullen alleen zij, die bij de militie of landweer gediend hebben, tot den gewapenden dienst behooren, terwijl degenen, die niet gediend hebben, omdat ze buiten oproeping bleven, broe- derdienst hadden of wegens kostwinnerschap zijn vrygesteld tot den cmgewapenden dienst behooren. De landstormplicht vangt aan met 1 December van het jaar, waarin men uit den militie- of landweerdienst is ontslagen, aan de loting heeft deelgenomen of van den militie-of landweerdienst is vrijgesteld. .Uitsluitend in werkelijken dienst zal de land storm uniform-kleeding of een ander ken- of onderscheidingsteeken dragen. Worden de landstormplichtigen in werkelijken dienst opgeroepen, hetgeen enkel ingeval van oorlog enz. en dus zeer zelden zal voorkomen, dan kan aan het gezin van den landstormman, zoo dit voldoende middelen tot levensonderhoud komt te ontbreken, een geldelijke vergoeding worden toegekend uit 's Rijks kas. Bedienaren, studeerenden, enz. van de verschillende kerkelijke .gezindten wordt op aanvrage ontslag uit den dienst bij den landstorm verleend. Evenals van de in 1907 vervallen schutterij zal ook van den landstorm in vredestijd geen dien sten gevergd worden. Mocht in den loop der tij den de nood aan den man komen, dan moet de landstorm bijspringen, maar dat moet ieder Ne derlander in zulke gevallen toch. Volgens de grondwet is ieder Nederlander, daartoe in staat, verplicht mede te werken tot de handhaving der onafhankelijkheid van het rijk en tot verdediging van zijn grondgebied. Door de landstormwet ver andert de toestand dus niet veel. Want, ook zon der die wet kan de wetgever ingeval van nood zakelijkheid den Nederlander tot hulp requireeren. De landstorm geeft 't voordeel, dat die hulp reeds in vredestijd verzekerd is, doordat de land stormplichtigen zijn georganiseerd tot bruikbare troepen om deels gewapend en deels ongewapend tot de onafhankelijkheid van ons land mede te werken. Na de eerste inschrijving van landstormmannen zal 't nog 19 jaar duren alvorens de landstorm compleet is. Eindelijk de benaming «landstorm" is voor ons land geen nieuws. Reeds bij de wet van 19 De cember 1830 S. 58 werden bepalingen nopens den dienst bij den landstorm in 't leven geroepen, terwijl bij Kon. besluit van 23 November 1832 S 55 de landstorm werd opgeroepen. In bet jaar waarin het tractaat der afscheiding van Neder land van België is geteekend, werd bij de wet van 19 December 1839 S. 34 de landstorm buiten werking gesteld." Rotterdam en Hamburg. Sedert enkele weken is in het Harnburgsche stadsbestuur een plan aanhangig om een nieuwe, zeer uitgestrekte haven te maken op den linker Elbeoever. Het «Hamburger Fremdenblatt" deelt mede, dat dit plan noodzakelijk is geworden o.m. door de groote havenwerken, welke thans te Rotterdam worden uitgevoerd. Het blad knoopt daaraan de volgende beschouwingen vast «Nog 7 jaren geleden uad niemand een zoo snelle ontwikkeling van het Rotterdamsche ha- venverkeer kunnen vermoeden. Ten koste van enorme uitgaven komt deze stad sedert 1907 voor haar havenbassins tot al grootere afmetingen. Nadat zij in 1906 door de voltooiing van de 57 H.A. groote Maashaven al onze bassins in uitge strektheid overtroffen had zijn wij haar nu met de 63 H.A. metende watervlakte van de nieuwe Waltershoferhaven langzaam gevolgd. Maar reeds is Rotterdam bezig aan haar Waaluaven, welke de tot dusverre nauwelijks denkbaar geachte oppervlakte van 360 H.A. bezitten zal. Dat is zooveel als onze Waltershoferwerken met inbegrip van de havens voor rivierschepen te zamen. Met deze reusachtige haven aan de Maas is bereikt» dat rivierschip en zeescnip voor de overlading naast elkander kunnen liggen, zonder dat, zooals dat bij ons nog het geval is, het rivierschip van het eene havenbekkdn naar het andere moet ver haald worden, hetgeen én tijdroovend én kostbaar is. Reeds ten vorige jare, toen hier de havengeld kwestie aan de orde was, werd gewezen op de buitengewoon snelle lossing van de zeeschepen in de Rotterdamsche havens vergeleken met de achterlijkheid, welke te dezen aanzien nog hier bestaat. Thans ziet men zich gedwongen om met het Finkenwürder-ontwerp het voorbeeld van de buitenlandsche mededingster nogmaals te volgen door een 320 H.A. groote overladingshaven te maken, zooals de Waalhaven. Het is helaas in de laatste jaren een feit geworden, dat Rotterdam, wat betreft den havenbouw in Europa, de leiding heeft overgenomen, die vroeger in onze handen 'ag. Naar alle waarschijnlijkheid zal zij ons ook weldra in de tonnenmaat van haar scheepsverkeer ingehaald hebben. De «Nieuwe Couranj;" merkt hierbij op: «Het is voor ons. Nederlanders, aangenaam te vernemen, dat ook in het buitenland de ontwik keling van de Maasstad met zoo groote aandacht gevolgd wordt en dat ook daar de mogelijkheid wordt aangenomen, dat ons kleine land eerlang de eerste haven van het Europeesche continent bevatten zal. «In die omstandigheden en waar de stad zelve op zoo onbekrompen wijze zorgt voor de uitbrei ding van havenruimte, mag zeker wel met bijzon dere nadruk gewaarschuwd worden tegen alle plannen, welke er toe zouden kunnen strekken om, door het maken van slecht gecontroleerde partuciele havens van den Waterweg, dit krach tige economische centrum te gaan verzwakken". Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 Maart 1913, medegeaeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 780.1 te Clermont. Laagste barometerstand 729.7 1e Bodo. Verwachting tot den volgenden dagkrach tige tet matige, later weer toenemende westelijke tot zuidwestelijken wind, tijdelijk opklarend later wellicht weer regen, zelfde temperatuur. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. In de maandelijksche vergadering, ditmaal we gens de gewichtige onderwerpen die te behande len waren, vrij goed bezocht, werd door den voorzitter, de heer T. J. H. Mouwens, na opening met gebed en vaststelling der notulen, medegedeeld, dat sedert de vorige vergadering een aantal nieuwe leden tot de Bondsafdeeling waren toegetreden, terwijl slechts enkele haar waren ontvallen, zoo dat een beduidende aanwinst per saldo mocht ge constateerd worden. Voorz. moest bereids de le den er mee in kennis stellen, hoewel deofficieele rae- dedeeling eerst in de volgende vergadering kon plaats hebben, dat door overlijden aan de afdee- ling ontvallen was het medelid F. W. Merten, die in aller godsdienstig aandenken werd aanbe volen. Daarna kon voorz. mededeelen, dat de stemming voor de bestuurskeuze vervallen was, wijl tegen over de aftredende bestuursleden geen nieuwe candidaten waren gesteld. In de vacature, ont staan door het ontslag nemen van den heer J. H. den Boer, was alleen candidaat gesteld de heer II. J. Swinkels, die dus, mét dé aftredenden, ge kozen was. Voor,z., hem gelukwenschend met de gemakkelijke wijze waarop hij gekozen was vertrouwde dut hij als bestuurslid de belangen der afdeeling zoo goed mogelijk zou bevorderen. Aan de orde was nu het verslag der verifieurs voor het nazien der halfjaarsrekening. Namens hen getuigde de heer J. H. Frederiks, dat de rekening in orde bevonden was en kon hij con- stateeren, dat de exploitatie-rekening een klein voordeelig saldo oplevert, hetgeen echter niet te gunstig moet worden opgenomen. Hoewel .n u betaald kan worden, wat moet, is 't toch noodig dat de afdeeling ieder jaar op een buitengewone inkomst kunne rekenen, wil zij aan al baar ver plichtingen blijven voldoen. Het klein voordeel saldo, dat nu verkregen werd, is toch op den duur te weinig. Aan het afdeelingsbestuur en den geestelijken adviseur werd de aangelegenheid warm aanbevolen. De voorzitter, daarna den penningmeester, den heer H. H. Voorwald, voor de rekening over 1912 déchargeerend, dankte hem voor de uitnemende wijze waarop hij weder zijn taak had volbracht en bracht ook dank aan de com missie van verifieurs en den verslaggever voor de moeite die zij zich hebben getroost. Van het recht om de boeken en beschieden in te zien had geen lid in den aangewezen tijd gebruik gemaakt, hetgeen zeker een bewijs van groot vertrouwen mag geacht worden. Voor de reglementswijziging had voorz. nog eenige kleinere zaken te behandelen De zeer ernstige klacht over de bezorging van de «Volks banier" kon 't best ondervangen worden als meer dere leden zich beschikbaar stelden voor de bezor ging van het Bondsorgaan, waartoe nu de krachten van het niet te groot aantal leden, meerendeels leden van de Propagandaclub «St. Paulus"-te kort schieten. Het busje «Hulp in Nood" moet, nu 't de bijdrage van het Ondersteuningsfonds moet missen, te meer bedacht worden anders zal 't niet meer in staat zijn voor de tijdelijk onmach tige leden van het Ondersteuningsfonds de con tributie te betalen. Daarna deelde de voorzitter mede, dat, volgens Bisschoppelijk voorschrift, het reglement voor de vakvereenigingen zóo gewijzigd moest worden, dat het federatief samenwerken met vakvereenigingen buiten den Bond zich beperkt tot gecombineerde bestuursvergaderingen (geen ledenvergaderingen) Propaganda voor beginselen in woord en geschrift moet in die vergaderingen volkomen zijn uitge sloten. De propaganda dient zich te bepalen tot eene opwekking dat ieder ongeorganiseerde zich aansluite bij de vereeniging waartoe hij krachtens zijn beginsel behoort. Ingevolge de goedkeuring der gewijzigde Bonds- stat.uten, welke in de Staatscourant van 12 Mei 1912 zijn gepubliceerd, moest nu, volgens voor schrift van den Centralen Raad, het huishoudelijk reglement der afdeeling daarmee in overeenstem- ming gebracht en dus, zoo noodig, gewijzigd worden. De voorbereiding dier wijziging had langen tijd geduurd, den leden was gelegenheid gegeven de verschillende artikelen na te gaan en ook het bestuur had daarbij niet stil gezeten. Het bestuur meende dan, dat geen wijziging be hoefde te worden gebracht in de artikelen 1 tot 15 welke onveranderd werden vastgesteld. In art. 16 moest een wijziging komen Daarin moest vastgelegd worden de wijziging feitelijk reeds aangebracht, dat de halfjaarsrekening gelij ken tred houd met het kalenderjaar, en dus niet in de maanden Juni en December, zooals het reg lement aangeeft. Tot die wijziging werd een stemmig besloten. De artt. 1723 werden onveranderd vastgesteld. In art. 24 meende het bestuur een wijziging te moeten voorstellen. Totnogtoe gold de bepaling dat voor ieder lid na diens overlijden 3 H.H. Missen worden opgedragen in zijne parochie kerk. Het bestuur, door ervaring geleid en ook door economische redenen genoopt, meende, waar 't vaak, gebeurt, dat men slechts zoo kort lid is, dat 't niet onbillijk zou zijn vast te stellenDat voor hen, die nog geen vol jaar lid zijn, na overlijden 1 H. Mis, voor hen die overlijden, na nog geen 2 jaar lid te zijn geweest, 2 H.H. Missen en voor hen die bij overlijden meer dan 2 jaar lid zijn, 3 H.H. Missen zullen worden opgedragen. Na nog ampele discussie vereenigde zich ruim de ver- eischte meerderheid met dit voorssel, zoodat andere voorstellen verder buiten beschouwing bleven. De art. 2533 werden onveranderd vastgesteld. Nadaterkendwas.dat 't moeilijk is dwingende maatregelen ten aanzien van het bijwonen der vergadering in te voeren, werd ook art. 34 on veranderd vastgesteld. In art. 35, regelende de bestuurskeuze, meende het bestuur een wyziging te moeten voorstellen. Voor een paar jaar bleek dit artikel eenige moei lijkheid op te leveren bij de keuze van den heer J. H. den Boer. Meerdere personen hadden toen, hoewel de heer Boer de meeste steramen had, de volstrekte meerderheid bekomen, waar er toch maar één vacature was. Op advies van den geestelijken adviseur, deken Coppens, werd toen de beslissing overgelaten, aan den rechiskundigen adviseur, mr. Jansen. Deze oordeelde, waar het reglement hierin niet had voorzien, dat men zich aan het algemeen gebruik moest houden. Dien tengevolge heeft toen de heer Den Boer geen zitting genomen. Nu wil het bestuur deze aan gelegenheid regelen volgens de clausule uit de Ge meentewet art lObis. Hebben dus bij een bestuurs keuze in de Bondsafdeeling meerdere candidaten de volstrekte meerderheid dan er plaatsen zijn, dan blijkt gekozen die de meeste stemmen heeft bij een gelijk aantal stemmen de oudste in jaren bij gelijken ouderdom beslist dan het lot. Tot deze wijziging werd bij acclamatie besloten. De artt. 3640 werden onveranderd vastgesteld. In art. 41, onderafdeelingen van de Bondsaf' deeling moest het bestuur eene wijziging voorstellen. Daarin wordt toch bepaald «Elke onderafdeeling zendt aan het afdeelings bestuur eens per jaar hare rekening-courant, die het bestuur verplicht is na te zien". Daar volgens de nieuwe statuten de vakvereenigingen reken- plichtig zijn aan den Diocesanen Vakbond, heeft het bestuur zich met haar rekening niet meer te bemoeien. Verder wordt in genoemd artikel bepaald: «Bij ontbinding eener onderafdeeling blijven de bezit tingen, welke zij tijdens haar bestaan als onder afdeeling verworven heeft, eigendom der afdee ling Schiedam van den Ned R. K. Volksbond. Ook die bepaling behoeft wijziging, daar bedoelde vakvereenigingen zich ten dien opzichte te hou den hebben aan het besluit van den Diocesanen vakbond en den Diocesanen adviseur. Tot de vereischte wijzigingen werd eenstemmig besloten. Waar ten slotte de nieuwe statuten bepalen, dat een vakvereeniging moet worden opgericht, als een zeker aantal leden van een bepaald vak in de Bondsafdeeling zijn, meende het bestuur, dat dit aantal leden niet te klein moest worden genomen en bepaald moest worden op een 20-tal leden, in dien zin dat in dit geval moet, maar ten allen tijde een vakvereeniging mag opgericht worden. Een voorstel van het nieuwe bestuurslid, den heer Swinkels, om de verplichte vakvereeniging ook in het huishoudelijk reglement vast te leggen, vond geen ingang, waar 't reeds in de bondssta- tuten vaststaat. Toen aldus alle artikelen met s/3 der stemmen waren vastgesteld, bleek het reglement gewijzigd. Nadat het denkbeeld om minister Talma met de aanneming der Invalidiieits- en Ouderdoms- verzekering geluk te weuschen, door den voor zitter voorbarig was geacht, werd de vergadering met gebed gesloten. In den loop der vergadering werd nog door den heer J. 11. Frederiks, voorzitter van het be stuur der Spaarbank van den Volksbond, in over leg met den geestelijken adviseur vastgesteld, dat de jaarvergadering dier instelling Donderdag avond 8 ure zal worden gehouden. Vereeniging tot bestryding der Tuberculose. Wij herinneren nog te dezer plaatse aan de jaarlijksche ledenvergadering der vereeniging tot bestijding der Tuberculos welke (morgen) Dinsdag- auond 8 ure in Huize Van der Heijden, Hoog straat 142 wordt gehoudeY' Trouwe opkomst der leden, die geen persoonlijke oproepitig ontvangen, wordt gewenscht. Jubilee C. L. Kruining. De heer C. L. Kruining mocht gisteren, onder hartelijke deeleming vooral van de zijde zijner medeleden, den dag herden waarop hij vóór 55 jaren lid werd van het collectantencollege «Uit liefde tot de weezen" van de St. Janskerk aan de Lange Haven alhier. Tot in zijn hoogen ouder dom de heer Kruining heeft den leeftijd van 80 jaar bijna bereikt vervult hij dit liefdewerk met bijzondere toewijding; tot voor korten tjjd bleek zelfs de vroegdienst voor hem geen bezwaar. De medeleden van den geachten jubilaris hebben den dag van dit bijzonder jubilee voor den nestor van hun college tot een waren feestdag gemaakt. Nadat het geheele college bij den fotograaf Big- neli, firma Van Doorne, Tuinlaan. had geposeerd voor eene welgetroffen fotografie, die den jubilee renden collectant in sierlijke zwarte lijst weldra zal worden aangeboden, hielden zij in de mid daguren ten huize van den jubilaris, Lange Ha ven 52, eene opgewekte receptie. De goede har monie die onder dit college heerscht en de gulle hartelijke toon, die steeds zijne feestelijke bijeen komsten pleegt te kenmerken, kwamen daarbij bijzonder uit en 't was den ouden trouwen col lectant aan te zien, dat hij nog eens een recht genoeglijken dag mocht beleven. Het R. K. Parochiaal Armbestuur, mei het be heer van het Weeshuis belast, deed in den be kenden schriftelijken vorm zijne belangstelling blijken in het zeldzaam feest van den geachten jubilaris, die ook van andere zijden, door persoon lijk bezoek en in schriftelijken vorm, ondervond dat deze heuglijke dag zelfs ver buiten de gren zen onzer gemeente, niet onopgemerkt bleef. Dat 't den hoogbejaarden feesteling gegeven zij, nog vele gelukkige jaren in zijn zoo verdienstelijk liefdewerk te beleven, zullen zeker met ons velen wenschen. Heden is een kennisgeving aange plakt waarin de ingeschrevenen voor de militie worden gewezen op de bepalingen die zij ra acht hebben te neuaen om vrijstelling van den militie- dienst te verkrijgen. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 10 Maart v. m. 6.06, n. m. 6.13,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2