Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f fonrr fiii Gratis Ongevallenverzekering De oorlog op den Balkan. 36««te Jaarkrans. Woensdag 12 Maart 1913 No. 10570. Gvereeiiïoisüg op de polis vermelde voorwaarden. Officieel© berichten. Kennisgeving. Bidte&laadseh Nieuws. FEUILLETON. DE OUDE YIOOL. BureauBotersrraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post 2p. kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel, Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bij levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door de bg verlies van een hand, voet of oog; liollandsche Algemeene b\j verlies van een duitn Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I UU wijsvinger; I I tl bij verlies van eiken ande ren vinger Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Bubgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet: Brengen ter algemeene kennis, dat aangezien het deskundig onderzoek nog niet geëindigd is met betrekking tot de aanvragp van 11 A. van der Meer, om vergunning tot het oprichten van een brood- en beschuitfabriek aan de Boter- straat no. 68/70, kadaster Sectie B nos. 1331 en 1788, de beslissing op dit verzoek is verdaagd Schiedam, 12 Maart 1913. Burgemeester en We t houder n voornoem» M. L. HONNERLAGE GRETE. /Je. tiecrelarië, V. SICKENGA Ruslanden Oastenrijik. Het Petersburgsche t'eleigraafagentsidi.ap deelt het volgende gelijkluidende communique van de Russische en de Oostenrijksdi-Hongaarsche re- gteering mede: De briefwisseling1 die onlangs lusschen keizer Frans Jozef en tsa,ar Nikolaas heeft plaats gehad, heeft opnieuw bewezen, dat ae gebeurtenissen op het Balkanschierealand geen afbreuk hebben gedaan aan de vriendschappelijke geivoejens der beide souvereinen voor elkaar, en dat Het bewaren van vrede bij voortduring' het doei hunner be moeiingen vormt. Dienovereenkomstig' zijn beida regteeringèn tot de slotsom gekomen, dat bepaalde maatregelen van zuiver verdedigenden aard, welke in ae grens provinciën van beide rijken zijn genomen, thans dooi de omstandigheden niet meer geëiscibt wor den. Daarom heeft Oostenrijk-ILongarije thans tol vermindering' der stenkte zijnet1 troepen in Galioië besloten, waardoor die op, normale sterkte1 wordt teruggebracht. Rusland heeft bevel gegeven de reservisten van de lichting1, die in dan herfst van het vorigé jaar naar huis hadden moeten gaan, af te daniken. Om het gelijkluidende communiqué van beide regeeringen volledig te doen zijn, is hét Petéïs- burgsche teleigraafagenlschap, gemachtigd moe te doelen dat, naa,r uit besprekingen met; het 'kabinet te Weenen blijlkt, 0ostenrijk-Hongarije geen plan nen heeft om zijn zuidelijke naburen aan -te vallen. V re des ,on der1 h an de 1 i n gein. Gister is te Londen door dé gezanten weer' een conferentie gehouden. De bijeenkomst duurde twéé uren. Het antwoord der Balk ansta, ten was gister nog' niet. ingekomen. Het gerucht loopt te Sofia, dat de regeer.ngftu der 'Balkanstaten in haar antwoord op het aan- 3) En daar zitten wij nu, de Franscliman en ik. en met mijn Latijn kom ik niets verder. Hij wil echter een brief laten schrijven om zijn vriend Botoni, die in de residentie een viool concert geeft, uit te noodigen herwaats te komen. Juffrouw Eva houdt zich schuil en er helpt nu niets aan, gij moet met mij naar het Posthuis, Anna, en wel terstond Anna was donkerrood goworden zij stond op. De moeder schudde het hoofd. „Neem mij niet kwalijk, dokter," antwoordde zij. „Wij zijn u veel verplichtik heb u mijne gezondheid te danken en zou niet gaarne een verzoek afslaan, maar bedenk, hoe weinig de postmeesteres ons genegen is. Zij moet iets te gen ons hebben. Vader kwam in den beginne daar een paar maal in de gelagkamer. De goede man had toch zeker wel nu en dan een ver- frissching verdiend. Brake had met hem aan een speeltafeltje plaats genomen. Zij speelden zes-en zestig; een ontegenzeggelijk zeer onschul dig spelletje; maar de waardin had daarover uitgevaren alsof zij in den nieuwen meester een bod tot. bemiddeling' der mogenidheiden een aantal voorwaarden zullen stellen. Zoo moeit Bulgarije vasthouden aan den eiscih nopens de gremsatba- kening langs de lij'n Midia-Rodosto en eveneens de betaling' van e,en .oorlogsschatting en ae ont ruiming van Adrianopel ooot de Turken ver langen. Griekenland moet üen afstand der eilanden, Montenegro de ontruiming' van Skoetari qischen. Verder verlangen cle bondgenooten dat. dé vijan delijkheden tijdens dei vredesonderhanelingen niet geschorst worden. S al onik i. Volgens een bericht uit Saloniki heeft prins Nicolaas, de militaire gouverneur, aan den Bul- gaarschen bevelhebber verzocht, Saloniki met zijn troepen in den loop der week te verlaten, omdat verdere huisvesting onmogelijk is met het oog op de komst van troepen uit Epirus. Skoetari. De »Kölnische Zeitung" verneemt uit Belgrado Volgens de »Politika" heeft de Oosten rij ksch Hongaarsche gezant bij den minister-president Pasjns geprotesteerd tegen het zenden van Servi- sctien troepen naar Skoetari, en van de Servische regeering geëischt, ze terug te roepen, omdat Skoetaii moet worden ingedeeld, bij het onafhan kelijke Albanië. Pasjits moet hebben geantwoord, dat Servië volgens de bepalingen van het verdrag zijn bond genoot Montenegro moet steunen, zonder er reke ning mee te houden aan wie Skoetari larer zal toe belmoren. De Frausche gezant had gister ook een lang onderhoud met Pasjits. De dagbladen te Weenen gaven gister plotseling blijk van een zeker pessimisme na,ar aanleiding van moeilijkheden, die bet vaststellen der grenzen van Albanië zou bieden. Het feit, dat Smvië -op nieuw troepen naar Albanië zendt, wordt, be schouwd als een aanwijzing, dat tusschen de groote mogendheden wederom oneènigiheid be staat. Over het algemeen meent mén dat in, ge- va! Skoetari zich zou .overgeven dei toestand op nieuw veel ernstiger zou worden. Grieken en Bulgaren. Het „Journal" verneemt uit Saloniki: Toen de Bulgaren Nigrita binnen wilden trekken, verzet ten zich de Grieken daartegen. Er ontstond oen gevecht dal 48 uren duurde. De Bulgaren werden teruggeslagen. Zij lieten 30 dooden en verschei den gewonden achter. De Grieken hadden 7 doo den. De „Times" verneemt uit Sofia, dat' de Bulgaar se,he en de Grieksclh© reg'eé'ring besloten hebben het gebeurde te Nigrita te onderzoéten, de schul digen te straffen en gemeienschappeljjlk maatrege len te nemen om voor liet, vervolg' zulke botsin gen te voorkomen. Reuter verneemt, dat het Buliglaairsche gezant schap te Londen een lang cijfertelegram met bij zonderheden over het Grieksch-Bulgaarsclte con flict te Nigrita ontvangen heeft. Men acht het in verband met de benoeming op verzoek van Bul doodvijand gezien hadVader heeft daarover eens geklaagd, maar sinds geen voet meer in het Posthuis gezet." „Hm, hm!" De dokter werd nadenkend. Ik dank u voor uw vertrouwen juffrouw Petersen," zeide hij na een poos. „Mogelijk heeft er een misverstand plaats. Beschaam de waardin door een daad van grootmoedigheid en laat Anna met mij gaan Zij zal met alle achting behan deld worden; daarvoor spreek ik u borg. Anna was medegegaan en zat nu sinds twee dagen met haar naaiwerk in de ziekenkamer, daar de vreemde patiënt alras zijn verlangen te kennen gegeven had, dat het zachtzinnig meisje hem gezelschap mocht houden. Het moest een Croesus zijn en de postmeesteres was te zeer een vrouw van zaken dan dat zij aan zulk een zeldzamen gast een onschuldigen wensch geweigerd zou hebben. Anna was een lieftallige verschijning maar in de oogen der postmeesteres was zij op lange na niet zulk een schoonheid als Eva Brake. Zoo dikwijls Julius echter in de ziekenkamer het een of ander te doen zocht, bekroop haar de angst, dat Anna de magneet mocht zijn, die hem aantrok Zoo dikwijls de waardin aan hare jeugd terugdacht, was het de naam Petersen, die haar met bitterheid, vervulde. Een zekere Petersen was vennoot van haar vader geweest en had den ondergang van haar ouderlijk huis op zijn geweten. Zij heiinnerde zich duidelijk de omstandigheid, dat die Petersen een lichtzinnige gurije van eon gemengde: commissie van onder zoek niet in het belang' van dat onderzoek of van de goede be Rekkingen tusschën dé bondge nooten om dat telegram thans openbaar te ma ken. Men verneemt intussc'hein, dat ei in den loop van het conflict een Bulg'aarseh officier ge- dooü is, dat ex vele soldaten gedood en gewond zijn. ENGELAND. De correspondent te Berlijn van de »Evening News" seinde gister: Uit officieele kringen verneem ik, dat de prins van Wales gedurende zijn vacantie niet naar Berlijn of Potsdam zal gaan. Hij zal in streng incognito een bezoek brengen aan zijn familieleden bij het Wurterabergsche hot te Stuttgart. Het bericht, dat de prins Berlijn niet zal be zoeken heeft hier groote teleurstelling gewekt. lie Berlijnsche ochtendbladen leveren commen taren op dit bericht en constateeren, dat het niet bezoeken van Berlijn geen politieke beteekenis heeft. FRANKRIJK. Onder alle voorbehoud seint Reuter een bericht van de »Intransigeant", welk blad uit de meest rechtstreeksche bron zegt te weten dat op 13 Januari de Fransche regeering van een invloed rijk Italiaansch parlementslid de waarschuw rig ontving dat Duitschland aan Italië de vraag had gericht, of het in October aanstaande in staat zou zijn een veldtocht te beginnen en deel te nemen aan een groote, beslissende actie, teneinde de op Europa drukkende onrust te doen verdwijnen. De slntransigeant" voegt er aan toe, dat toen de Fransche regeering heeft besloten het ontwerp tot versterking van het leger in te dienen, om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. ITALIS. Over den gezondheidstoestand des Pausen, zoo schrijft de Romeinsche correspond en 1 van het „Gentr." zullen de agentschappen wel, volgens gewoonte, onjuiste berichten over seinen. Ziehier, wat ik u ka,n mededeelen Zaterdag' verspreidde zich door de stad Ihet nieuws der ongesteldheid des Pausen; audiën tie-ontvangers, die niet waren ontvangen gewor den, hadden het medegedeeld, en spoedig daarna, deden de meest overdrevene geruchten dé ronde, 's Avonds bracht de „Osservatore" in het offi cieel gedeelte-', de tijding, dat dé H. Vader aan getast was door catarra gryppiale (influenza) en de audiënties waren uitgesteld. Reeds twee of drie dagen voelde de II. V.adèr een Rcht onwel zijn, waaraan Hij echter geen bfèteeikënis hechtte. Zaterdagmorgén was Z. II., gelijk gewoonlijk opgestaan en had de II. Mis opgedragen. Hij- meende de gewone audiënties 1è géven, als Hij het onwel-zijn der vorige dagen meer begon te voelen. Alsdan vroeg Z. H. om Zijn muzikant geweest was en bij zijn handelsreizen dikwijls in zijn logement een danspartij inricht te, waarbij hij lustig de viool streek. Maar hij had het kapitaal voor de zaak verstrekthij was eigenaar van het aanzienlijke huis aan de Markt en de vennoot (de vader van vrouw Welheim) was van hem aihankelijk geweest. Op zekeren dag was Petersen een oude viool als erfenis zijn overleden vaders in den schoot komen vallen en nu veranderde de koopman in een muzikant en landlooper, dien men in het oog moest houden, daar hij het aanzien der solide firma door zijn muzikale liefhebberij in gevaar bracht. Te dien tijde van Brake, de zoon van den ontvanger Brake uit Husum, winkel bediende bij Petersen Co. De jonge Brake was ijverig; hij wist spoedig het vertrouwen zijner patroons re verwerven. Petersen had op zijne handelsreizen iemand noodig, die later den een of anderen der patroons vertegenwoordigen kon en daartoe was de be diende Brake als geschapen Op zekeren dag keerde Brake alleen van de reis. die hij gemeen schappelijk met Petersen ondernomen had, teiug. Her. was een vreemde geschiedenis eti tot dus verre was nognietöpgehelderd.waardeöugelukkige Petersen gebleven was. Brake was met een akte, die hem tot eigciiciar van Petersen s aandeel in de zaak maakte, teruggekeerd. Het stuk was rechts geldig de koopsom was door Brake aan Petersen overhandigd geworden. De zaak was wel achter den rug van den vennoot afgehandeld, maar geneesheer, Prof. Marchiafava, die tegén 9 uur zich naar het Vatikaan begaf. Prof. Marchiafava vond Z. H. vrij van geest en van tamelijk gotd uiterlijk. Z. H. onderzoekende, vond hij lichte: griep kata rrh met eenige verhooginig van tempe ratuur. Over 't algemeen niets eirnstig'b eèn ge wone influenza/- met lichte verschijnselen. Prof. Marchiafava gaf Z. II. den raad de audiën ties uit te stellen en zich zeer rustig1 te houden. Tegen 12 uur ontving de H. Vader bezoek van zijne zuster en nicht, die eemigen tijd bij Z. H. vertoefden, die zich onderband tie bed had be geven. Het overige van dien dag bracht de Ilooge zieke zeer rustig' door; de ongesteldheid volgt haar loop-, gelijk ook de lijf dokter waarnam, toen hij' gisterenavond den Paus bezocht. Hij constateerde eene lichte vermeerdering van temperatuur, met vermindering' der andere ver schijnselen van influenza. Dr. Amici hraciht den nacht door in een voorvertrek van 's Pausen slaap kamer, maar had geen zorg te verleenen, naar ae nacht rustig' doorgebracht, werd. Deze morgen bezocht Prof. Marchiafava op nieuw Z. Hconstateerde vermindering van kornis en voorspoedige oplossing der andere, verschijn selen. Zondagmorgen na 8 uur bezochten ae dames Sarto opnieuw Z. Heiligheid, en hadden een onderhoud met Prof. Marchiafava, die hen ge heel gerust stelde over den toéstand van hun Hoog'en broeder. In de ochtenduren begaven zich naar het Va tikaan de Kardinalen van de Curie, talrijke pre laten, gezanten bij den II. Stoel om zich in te lichten over de gezondheidstoestand des Pausen. Aan allen werd geantwoord, dat het een halite ongesteldheid' betreft, welke gèenérki verontrus ting wettigt. Er worden geen bulletins uitgege ven. Het »Giornale d'Italia" heeft een onderhoud gehad met een zuster van den Paus, die ver klaarde, dat de gezondheidstoestand van Pius goed is. Hij heelt alleen een lichten aanval van rheumatiek en influenza gehad. Zij zou o. a. nog gezegd hebben »De Paus is niet bang voor ziek zijn; hij schertst met de geneesheeren. die hij als goede vrienden beschouwt, maar ze toch lastig vindt, omdat zij hem zoo vaak willen onderzoeken, terwijl toch God alleen beslist wanneer zijn uur gekomen is om verantwoording te doen over de wijze waarop hij het scheepje van den heiligen Petrus heeft bestuurd." De P >us zegt dat hij altijd 'zijn zuster, aan zijn ziekbed zou wenschen. Mejuffrouw Sarto vertelde verder, dat de Paus gisteren enkele uren heeft opgezeten. Voorts verneemt het blad dat de geneesheeren van den Paus gisterochtend hebben geconstateerd, dat de koorts verdwenen is. De katarrh en de hoest waren aanmerkelijk afgenomen, zoodat de Paus nagenoeg hersteld is Volgens een telegram uit Rome aan de „Köln. Volkszeitung", neemt cle ziekte van den Paus ieder is zich zeiven de naaste dat is een grondregel der handelspraktijk. Brake behoorde tot een geachte familie. Aan het gebeurde viel niets te veranderen. De mis leide compagnon moest met het voldongen feit rekening houden. Het brak van het hart. De zaak ging achteruithet faillissement volgde al spoedig; maar op de puinhoopen bouwde de jonge Brake zich weder een nieuw nest Hoeveel gebrek en ellende had de postmeesteres na den vroegen dood harer ouders geleden. De tegen spoed had haar echter gestaald. Toen zij den jongen postmeester de hand aan het altaargereikt had, was het tegenwoordige posthuis slechts een armzalige kroeg geweest. Maar steeds had zij bij het toenemen van haar eigen zaak aan het voorname ouderlijke huis blijven denken, waaruit zij vroeg verdreven geweest was Nooit kwam de gedachte bij haar op, dat Biave oneer lijk zou kunnen gehandeld hebben. Hij was toch de zoon van brave menschen en geen licht zinnige gelijk die ellendig muzikant Petersen. Ja, Petersen was de zondenbok, door wiens schuld zij thans nog dikwijls, bij de gedachte, dat men haar als dochter had van een bank roetier bescuouwde, ie lijden had. Toen de naam van den nieuwen meester in het dorp bekend gewoiden was. had zij tersiond vermoed, dat Petersen de zoon was van dieu man. die haar vader in het ongeluk gestort had En zij had zien niet vergist, want Brake zelf had het uit gebracht. Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1