Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. een bevredigend, gewoon beloop. Angela, dé broe der dea Pausen, die 'cL&ae verlangde te zien, is dadelijk, naar Rome gegaan. CANADA. Na een vveeik onafgebroken te hebben gediscus sieerd ,over het wetsontwerp, om de Britselhe marine een geschenk van drie dreadnoughts te géven, is het Canadeeschie parlement Zaterdag nacht om 1 uur eindelijk uiteengeaan. De libe ralen, die zich tegen deze gift. verzetten, slin- g'erden den cor^ervatievein allerlei scheldwoorden en bedreigingen naar het hoofd, welke, zooals te begrijpen, is onmiddellijk door dezen geretour neerd worden. Het moet Zaterdag werkelijk een recht gezellige zitting zijn geweest, want, be,, halve door eon vloed van beschimpingen werd de vergadering ook nog opgeluisterd door fraai gezang: „Gade save the King", „O, Canada", „Rule, Britannia" en „Good-night, Ladies", het laatste vers als een compliment aan het groot aantal dames op de tribune, waren de liederen, die nu eens om de beurt, dan wiser alle tegelijk, door de parlementsleden met veèl gé voel werdén voorgedragen. Typeerend voor het verschil tussehtn de béide partijen was het feit, dat, terwijl de liberalen „O, Canada" zonigén, de conservatieven tezelfder tijd het „Rule, Britannia" uitgalmden. Het Engel- sche volkslied werd door beide partijen gezamen lijk gezongen. Het parlement is gisteren Weer bijeengekomen, om de beraadslaging over het genoemde wets ontwerp voort te zetten. De conservatieven be reiden er zich op. voor, het Huis den geheelen zomer bijteen te houden. De Koning van Spanje zal Parijs spoedig bezoeken en hij deze gelegenheid zal hij zelf dè Orde van het Gulden Vlies aan President Poincaré overhandigen. De „Neue Freia Presse" bericht, dat Keizèr Wilhelm niet naar Corfoe g.aat. Tegelijkertijd wordt gemeld, dat het bezoek v,an demi keizer aan Franz Joseph niet in Maart of April, doch eerst later zal plaats vinden. Er is voor de importeurs van bananen een emstigen toestand ontstaan in de Gars ten-dokken te Liverpool, waar stakende bootwerkers het los sen van bananen-schepen beletten. Dé importeurs proibeeren de schepen in .andere Eng'elsche of in huitenlandsche havens gedost te krijgen, maar de matrozen-'bond verklaart, dat hij het lossen, «n het innemen van kolen door de bananen-schepen over al elders zal weten te hinderen. Toch heeft het stoomschip „Miama" gisteren 35,000 trossen ba nanen te Southampton gtelost, waarna het inaax Rotterdam vertrokken is. De «New-York Herald" bevestigt het bericht over de aardbeving in Guatemala, waardoor de stad Guajinilapa is verwoest. Ongeveer 100 school kinderen zijn omgekomen. De dochter van den Tsaar, grootvorstin Tatjana NikolajefDa, is door typheuse koorts aan getast. Haar toestand is naar omstandigheden bevredigend. De „Hanze". Gister werd te Gouda de Centrale Raadsverga dering gehouden van de R. K. Middenstandsver- eeniging «De Hanze". De voorzitter der afd. Gouda heette de aanwe zigen welkom. Namens de afgevaardigden der 21 aanwezige afdeelingen dankte de heer Verbeek, die vervolgens een kort overzicht gaf van den toestand der vereeniging. In dit jaar zijn negen nieuwe afdeelingen op gericht, nl. 't Zand, Medemblik, Texel, Castricum, Beverwijk, Beemster, Wijk aan Zee, Uitgeest en IJmuiden. In voorbereiding zijn afdeelingen te stichten in Lutjebroek, Enkhuizen, Diepenburg, Overschie en Ouddorp, terwijl aanvragen om steun voor op richting zijn gedaan door Zoetermeer en Hille- gom. Ook zija vele vakafdeelingen opgerichtin ver band hiermede, wees de heer Verbeek op de noodzakelijkheid hiervan. De voorzitter stelde nu de suppletoire begroo ting aan de orde, die na zeer uitvoerige discussie werd aangenomen. Het Hoofdbestuur had aan deze aanneming ook een contributieverhooging verbonden van f0.25 tot f0.50. Na dit punt werd de lunch gebruikt en bezich tigden de afgevaardigden daartoe door de afdeeling Gouda in de gelegenheid gesteld, de graven en geschilderde ramen in de groote kerk. De vergadering werd te half drie heropend. Aan de orde kwam alsnu de behandeling van de door het hoofdbestuur voorgestelde wijzigingen in de statuten van den Bond met de daarop in gekomen amendementen der verschillende afdee lingen. Toen men genaderd was tot de bespreking van art. 9 der in het geheel 32 artikelen tellende statuten, stelde de voorzitter, met het oog op het vergevorderd uur, voor, de vergadering te verdagen en de overige artikelen te behandelen in eene binnen een maand na Paschen uit te schrijven vergadering. Aldus werd besloten. Na afloop der vergadering vereenigde men zich aan een gemeenschappelijk diner in het gebouw der R. K. Leesvereeniging. R.-K. Ziekenhuis te Gouda. Door het St. Jozefsweeshuis te Gouda is aan den Graaf Florisweg aldaar een terrein aange kocht ter grootte van ca. 13 G.A., voor de som van f 04.225, ten einde daarop een R. K. zieken huis met kapel te doen bouwen. Alg. Bond van R. K. Kiesverenigingen. Naar het «Centrum" verneemt, bestaat het voornemen de jaarlijksche vergadering van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen, die volgens de statuten in Mei wordt gehouden, dit jaar te vervroegen en tegen 24 April uit te schrijven. Nieuw-Guinea. Naar ons uit een particulier schrijven uit Ambon wordt medegedeeld, loopt daar het ge- rucnt, dat het Regeeringsvaartuig «de Valk" het bericht heeft medegebracht, dat de Engelsche expeditie naar het sneeuwgebergte op Nieuw- Guinea er in geslaagd is de Oarstenz-top te be reiken (Deze top is de hoogste van Nieuw- Guinea). (Ned.) Immigratie-Commissie. Naar «De Ned." verneemt, zijn door de Emi gratie-Commissie die onlangs is opgericht, pogin gen aangewend, om te komen tot samenwerking met andere hetzelfde doel nastrevende organi saties, die voorloopig een goeden uitslag hebben gehad. Tevens zijn stappen gedaan om zich te verzekeren van Regeeringssteundeze hebben echter nog niet geheel tot de gewenschte over eenstemming geleid. Het Koninklijk Paleis te 's-Gravenhage. Burgem. en Weth. van 's-Gravenhage hebben thans aan den Gemeenteraad overgelegd de brief wisseling tusschen hen en de Regeering gevoerd naar aanleiding van de motie van het Raadslid Deen en het verzoek van den Raad aan B. en W, om stappen te doen voor eene oplossing van het Paleis-Raadhuisvraagstuk in dien zin dat eene verwisseling van het Koninlijk Paleis in het Noordeinde met een op «Zorgvliet" te stichten gebouw zou plaats hebben en het Paleisgebouw in het Noordeinde voor Raadhuis zou kunnen worden bestemd. In zijn antwoord op het desbetreffend schrijven van B. en W. deelt de Minister van binnenland- sche zaken mede, dat, hoewel wordt vooropgesteld (iu den brief van B. en W.) de mogelijkheid, dat een nieuw Koninklijk Paleis beter dan het tegen woordige aan de behoeften der Koninklijke Fa milie zou kunnen voldoen, hij toch meent niet te ver mis te tasten, indien hij de onderstelling uit spreekt, dat het verlangen naar een oplossing van het Raadhuis-vraagstuk der gemeente 's-Graven hage in de eerste plaats geleid heeft tot het in den brief vervatte aanbod. Verder wordt dan medegedeeld, dat de Regee ring beseft het groote belang dat met het ver krijgen van een nieuw Raadhuis van de gemeente gemoeid is, maar dat zij voorshands met over tuigd is van de wenschelijkheid om het Konink lijk Paleis van uit het centrum der stad naar het verder afgelegen terrein te Zorgvliet over te brengen. Ook kan zegt de Minister niet ontveinsd worden dat de bouw van een nieuw Paleis zeer zware lasten op den Staat zou leggen, veel zwaar der dan vereischt zou worden voor eene verbete ring van het tegenwoordige Paleis. Vooral daar het voorstel van B. en W.,'waarbij eenvoudig het Rijk zonder eenige tegemoetkoming het Koninklijk Paleis zou afstaan om alleen den ondergrond voor den bouw van een nieuw Paleis te ontvangen, eigenlijk hierop zou neerkomen dat grootendeels ten laste van 's Rijks schatkist een nieuw Raadhuis ter beschikking van de gemeente werd gesteld. Zelfs indien de bezwaren tegen een verplaatsing van het Koninklijk Paleis niet overwegend geacht werden, zou aan de mogelijkheid van een ruil met de door B. en W. beoogde strekking slechts kunnen gedacht worden, indien de gemeente aan het Rijk de kosten vergoedde, welke de bouw op Zorgvligt van een Paleis van gelijken omvang als het tegenwoordige zou meebrengen. Ten laste van het Rijk zou dan blijven een aanzienlijk be drag allicht meerdere millioenen, hetgeen die bouv» meer kost ten gevolge van de stichting van een Paleis van grooteren omvang. Op grond van dit een en ander kon het ant woord op de vraag of de Regeering het treffen van eene regeling op de grondslagen in het schrij ven van B. en W. uiteengezet wenscht te bevor deren, niet anders dan ontkennend luiden. B. en W. hebben naar aanleiding hiervan aan den Minister o.a. nog medegedeeld, dat de ge meente bij het tot stand komen van de voorge stelde regeling een bedrag van rond f3.500.000 zou moeten betalen, voor aankoop van grond op «Zorgvliet" enz1, waartegenover zij zou krijgen een terrein dat met inbegrip van het bestaande Paleis een waarde vertegenwoordigt van ten hoog- f 1.500.000; dat de kosten eventueel door de ge meente aan het Rijk te vergoeden, voor den bouw van een Paleis ven gelijken omvang als het tegen woordige, globaal geschat op f209.000, zoodat de door den Minister rangegeven regeling zou neer komen op het betalen door de gemeente met ongeveer f5.500.000 van een op rond f 1.500.000 waarde geschat goed, waarvoor de gemeente vol gens het voorstel van B. en W., zulks met het oog op het gebruik dat zjj daarvan kan maken, reeds ongeveer f3.500.000 zou geven, I De Minister antwoordde nu hierop, dat dit laatst- vermeld schrijven van B. en W. geene wijziging heeft gebracht in de zienswijze der regeering en dat voor eene nadere overweging van haar oor spronkelijk schrijven thans geen termen aanwezig geacht worden, terwijl omtrent de mogelijkheid eener verbetering van het tegenwoordige Paleis een meer uitgebreid onderzoek is ingesteld. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 12 Maart 1913. medegeae-ld door het Kon. Ned. Met. instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 777 4 te Ilorta. Laagste barometerstand 741.4 ie Seydisfjord. Verwachting tot den 'volgenden dagtoene mende tot matigen of krachtige zuidelijke tot westelijken wind, betrokken, later wellicht opkla rend, waarschijnlijk regenbuien, 's morgens zach ter, overdag iets kouder. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 18 Maart, des n.m. 2 uur, staan de volgende voorstellen Beëediging van het nieuw gekozen raadslid, den heer C. J. Wouterlood. 1. Benoeming van een lid in de navolgende Commissies (vacature A. C. A. Nolet) a. in de Commissie, belast om Burgemeester en Wethouders bij te staan in het beheer van de Gasfabriek, de Drinkwaterleiding en het Electri- citeitsbedrijf b. van de Commissie belast met het onderzoe ken der bezwaarschriften van aangeslagenen over hunnen aansclag in de plaatselijke Directe belas ting naar het inkomen. 2. Voorstel tot het verleenen van een gratifi- ertie van f 100.aan den magazijnmeester van bet Algemeen Handels Entrepot, J. S. Paulssen. 3. Wijzigingen der Gemeente-begrooting, dienst 1912. 4. Voorstel tot het voorzien in het gebrek aan schoolruimte aan de scholen voor gewoon Lager Onderwijs C H door het verbinden van 2 hulpklassen aan school H. 5. Voorstel tot het verleenen van een crediet van f5000.voor het uitbreiden der Gas fabriek. 6. Voorstel tot wijziging der verordening, waarbij de Raad het benoemen en ontslaan van gemeente-ambtenaren en bedienden aan anderen opdraagt, in dien zin, dat bij vaste benoeming van reeds tijdelijk aangestelde werklieden en wanneer voor het aanstellen van werklieden de bemidde ling van de Arbeidsbeurs wordt ingeroepen kan worden afgeweken van de bepaling, dat een op roeping van sollicitanten moet plaats hebbeen. 7. Adres van B. D. De Haas waarin hij verzoekt om teruggave van betaalde directe belasting naar het inkomen, met advies van B. en W. 8 Adressen van A. Timmermans Zoon om hun te verkoopen pereelen Gemeentegrond aan de Prins Mauritsstraat, met advies van B. en W. Straatveger. Blijkens kennisgeving, alleen ter bekende plaatse aan het stadhuis, kan bij den Reinigingsdienst alhier geplaatst worden een straatveger op een aanvangssalaris van f 10.per week. Verzoekschriften in te dienen voor 31 Maart a.s. ten kantore van den hoofdopzichter aan den Bui tenhavenweg alhier. Militie. De in deze gemeente wonende miliciens-ver lofgangers, J. Roetman, A. van Zomeren en J. C, Beentjes zijn bij openbare kennisgeving opgeroe pen om op 28 Maart. a.s. krachtens art. 114 der Mditiewet in werkelijken dienst te komen. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. In de vergadering van de Vereeniging tot be strijding der Tuberculose, gister-avond in Huize Van der Heijden gehouden, werd na opening door den voorzitter, den heer M. L. Honnerlage Grete, burgemeester dezer gemeente, door de secretaresse, mej- A. van der Stadt, het jaarverslag uitgebracht. Het jaarverslag, dat den gunstigen toestand der vereeniging en hare vruchtbare werkzaamheid constateert, zal in druk verschijnen, waarna wij hopen in de gelegenheid te worden gesteld, er een en ander uit mede te deelen. De voorzitter meende zeker uit aller naam te spreken, als hij de volijverige secretaresse dank bracht voor haar uitvoerig verslag. Ook hij vond een getal van 271 leden met een contributie van f473.75 wel wat weinig. Voorz. meende, dat dit onder de algemeene sympathie der burgerij heel gemakkelijk kon worden verdubbeld en wekte allen op er toe bij te dragen het ledengetal zoo veel mogelijk uit te breiden. De rekening, met een saldo van f 1895.79 (spaarbank) en een kassaldo van f 23.90, werd door de heeren Van Rijn en Van den Tempel nagezien en vervolgens onder dankzegging aan de penningmeesteresse, mej. Van der Stadt, vastge steld. Daarna was aan de orde de verkiezing van 4 bestuursleden. De aftredende bestuursleden, de heeren dr. D. Ris, S. M. Vies en J. M. van der Schalk werden met algemeene stemmen herkozen, terwijl in de vacaturejhr. Van Suchtelen ge kozen werd de heer J..F. Dupont. De heer Ris, ter vergadering aanwezig, verklaarde zijne benoeming aan te nemen aan de andere gekozenen zal van hunne benoeming kennis worden gegeven. De voorzitter deelde verder mede, dat waar uit de rekening en verantwoording gebleken was, dat er geld in kas is, het bestuur meende nu te moe ten overgaan tot het plaatsen van een lighal. In overleg met de doktoren Koene en Ris, die met veel ambitie voor de vereeniging werkzaam zijn en ook volgens het verlangen van de volijverige enquètrice, zuster Koningstem, meende men een of meer lighallen te moeten plaatsen, waarvoor men het Sterrebosch in de nabijheid der familie tuintjes eene uitstekende plaats achtte. Wel had men ook nog over andere plaatsen, meer in de nabijheid der stad, gedachtmaar men meende toch dat het Sterrebosch de beste plaats was, waar de lijders onder genot van frissche lucht en krachtig voedsel het best tot verhaal konden ko men. Het bestuur wilde dus overgaan tot het koopen of laten inaken van een dergelijke lighal. Die lighal zal dan onder toezicht moeten worden geplaatst en het bestuur had gemeend, waar dit werk niet alleen aan de enquètrice kan worden overgelaten, een dames-comité te vormen, dat zich met ijver aan die taak zou wijden. Over dit voorstel ontspon zich nog eenige dis cussie waarbij de voorzitter verzekerde, dat er wel degelijk aan gedacht werd, die lijders, welke niet naar de bedoelde plaats zouden kunDen loopen, daarheen te brengen. Waar men ook kleine lig hallen zou kunnen hebben, zou men er wellicht een enkele kunnen plaatsen in een tuintje bij de be trokken woning. In dit verband merkte de heer Goslinga nog op, dat de lighal vermoedelijk komt nabij de familietuintjes, 300 a 400 meter in de richting van het Hoofd, zoodat bijv. bewoners van het Singelkwartier, gaande tot het eindpunt van de tram, niet ver van de bedoelde plaats zouden zijn. Ook dr. Koene gaf daaromtrent nog eenige inlichtingen, opmerkend, dat men een lig hal niet met een sanatorium paralel moet stellen. Ten slotte werd bij acclamatie het bestuursvoor stel aangenomen. Verder deelde de voorzitter nog mede, dat de lichtbeelden-avond, die volgens het verslag het vorige jaar niet was gehouden, dit jaar wèl zou plaats hebben, en wel op Donderdag 3 April a.s. in Odéon. (Musis was niet te verkrijgen.) Voorz. vertrouwde dat 't onder de leiding van een be voegden spreker een leerzame avond zou zijn. De verkoop van de Emmabloem zal plaats hebben op 21 April. Waar de opbrengst 't vorig jaar, nu bloempjes tot velerlei doeleinden worden verkocht, minder was, hoopt voorz. dat 't dit jaar een goede oogst zal zijn voor de tuberculose lijders. Daarna verklaarde de voorzitter niet. te kunnen eindigen zonder bijzonderen dank te brengen aan de heeren doctoren van het consultatie-bureau, hun lust en sterkte toewenschend op den weg dien zij met zooveel ijver betreden. Dank bracht voorz. ook aan de waarnemende secretaresse, tevens penningmeesteresse, mej. v. d. Stadt, die iu den tijd dat jhr. van Suchtelen vertrokken was, heel veel werk had, ook aan den heer Goslinga, die de waarnemende secretaresse ijverig ter zijde stond. Bijzonderen dank bracht voorz. ook aan de en quètrice, zuster Koningstem, haar toewenschend dat zij met den zelfden lust en ijver haar moeilijke taak zou voortzetten, die ook voorz. gaarne ver meerderd zag, in dien zin dat nog meer van het consultatie-bui eau zou worden gebruik gemaakt. Bij de rondvraag vroeg een der vrouwelijke be zoekster van de vergadering nog of het gebruik maken van het consultatie-bureau met kon be vorderd worden, doordat de zieke kinderen daar iets, bijv. wat melk, zouden krijgen, zooals ook te Rotterdam, waar zelfs wel kaartjes voor melk drinken worden gegeven. De voorzitter en de doktoren Koene en Ris achtten dit met de ge schikte weg, daar men het consulatie bureau niet moet bezoeken om er voor de zieke kinderen iets te krijgen, maar om daar voor de kinderen zelf raad en hulp te vinden. Door meerdere leden werd ook de plaats van vergaderen en de wijze van bijeenroepen der ver gadering in debat gebracht, waarna de voorzitter toezegde met de gegeven wenken rekening te zullen houden. De voorzitter sloot daarna de vergadering, onder dank voor de opkomst, de zaken der vereeniging ten zeerste in aller aandacht aanbevelend. Cursus in Handenarbeid. Wij herinneren nog te dezer plaatse aan de openbare les van den cursus in Handenarbeid, welke morgen (Donderdag) avond van 6—8 ure in het bekende lokaal boven de Beurs zal worden gehouden. Spaarbank Volksbond. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie, waarin de jaarvergadering van de Spaarbank, van den Volksbond, morgen (Donder dag) avond te houden, nader wordt aange kondigd. Gouden Jubilee—A. ran den Moek. De vaderlandsche driekleur, wapperend van de houtloodsen en de bij behoorende panden van de N. V. Houthandel, voorheen de firma F. W. van der Eist Co. aan de Buitenhaven en de schui ten die daarvoor liggen gemeerd, evenals de veel kleurige wimpeltooi, die daarbij wordt opgemerkt} toonen dat er in dezen grooten houthandel een jubilee wordt gevierd. De werfbaas A. van den Hoek herdenkt, onder bijzondere deelneming vooral van de zijde van zijn tegenwoordigen patroon, den dag waarop hij voor 50 jaar als 16-jarige jongen in dienst der firma trad. In den loop van een halve eeuw heeft hjj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2