Dagblad mor Schiedam Omstreken. f f f60 f f EERSTE BUD. De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering f 36*te Jtutrsan: Zaterdag 15 Maart 1913 No. 10573 overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. Dit numniBr bestaat uit drie bladen en een Géïllnstreerd Zondagsblad. Officieele berichten. Burgeravondschool, Nieuws. FEUILLETON, DE OUDE YIOOL. Staten-Generaal. Verspreide berichten. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2 p. kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. A d v e i ten t i n I< amilieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 1—0 regels 02 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by verlies van een wysvmger by levenslange gelieele invaliditeit; De yerzekering wordt gewaarborgd door verlies van oen hand, voet of oog iloilandsche Algemeene De jaarlijksche Tentoonstelling van het werk der leerlingen der zal plaats hebben op Dinsdag 18 Maart a.s. 's avonds 7 uur, en is toegankelijk voor alle be langstellenden boven den leeftijd van twaalf jaar. De Directeur der Burgeravondschool, J. A. HINGMAN. Skoetari. De Servische minister van buitenlandsche zaken heeft den vertegenwoordigers der mogendheden meegedeeld, dat de regeering tot haar leedwezen niet kan toestaan dat de geheele burgerbevolking van Skoetari de belegerde stad verlaat. Zeer ern stige redenen van politieken en militairen aard beletten dat. De Montenegrijnsche regeering is echter bereid de buitenlandsche consuls en de onderdanen van vreemde mogendheden te ver gunnen de stad te verlaten. De correspondent van de »Neue Freie Presse" te Belgrado heeft een onderhoud gehad met Pas- jits, die verklaarde dat het zenden van Servische troepen naar Skoetari geen ander doel heeft, dan hulp te verleenen aan Montenegro, en geenszins tegen Oostenrijk is gericht, waarmede Servië goede betrekkingen wenscht te onderhouden. Hiertoe worden nu reeds gedachtenwisselingen gevoerd, die noch over handelsaangelegenheden, noch over het zenden van troepen naar Albanië eenig verschil van beginsel hebben aangetoond. Pasjits besloot met een uiteenzetting van de bindende overeenkomst die tusschen de bondge- nooten bestaat. De vredesvoorwaarden. De uSamoeprawa" meldt, dat de vredesvoorwaar den der Balkanstaten aan Turkije als volgt zijn 1. De vijandelijkheden worden voortgezet tot dat de vrede gesloten is. 2. Als grondslag voor de vredesonderhandelin gen geldt het voorstel, door de afgevaardigden der Balkanstaten op 23 December te Londen ge daan, waarin de nieuwe grens wordt getrokken van Midia naar Rodosto. Al het gebied ten wes ten hiervan komt aan de bondgenooten, behalve Albanië, welks grenzen en staatkundigen vorm de Londensche gezanten bijeenkomst zal regelen. Gallipoli blijft aan Turkije. 3. Adrianopel en Skoetari worden vóór 'tslui- 6) „Frans I" riep de moeder uit, „ik weet, ik gevoel het, dat onzen zoon een ongeluk over komen is. Laat mij niet langer in onzekerheid spreek, vader, wat is er met hem gebeurd De meester zeide aanvankelijk nog niets. Eindelijk schoof hij zijn kapje heen en weer en stamelde „Edgard is schandelijk bestolen Juffrouw Marianne haalde verruimd adem. „Zoo, als het anders niets is, dan is het nog op lange na geen staatsmisdaad." „Neen, slechts een weinig erger," viel de meester bitter in. „Is 2000 mark zulk een gering sommetje, vrouw Juffrouw Petersen was doodsbleek geworden. Maar zij raapte spoedig weder haar moed bijeen. „Was hier de eer in hel spel, of had Edgard zich in vertwijfeling een ongeluk aangedaan, dan ware het veel erger: Is bestolen worden een schande?" riep zij uit. „Is het zijne schuld Ja, als hy het verspeeld had in lichtvaardig spel, dan...." het woord bestierf haar op de lip ten van den vrede aan Bulgarije en Montenegro overgegeven. 4. Overgave van de Egeïsche eilanden aan Griekenland. Turkije moet afstand doen van alle rechten op Kreta. o. lurkije neemt op zich, den bondgenooten een oorlogsschatting te betalen, 't bedrag waarvan voor 't sluiten van vrede moet zijn vastgesteld. 6. Aan de christelijke onderdanen der Bal kanstaten, in Turkije verblijvende, worden bijzon dere voorrechten, ook in godsdienstigen zin, ver zekerd. 7. Ingeval er zich vraagstukken van financi- eelen aard, uit den oorlog voortvloeiende, voor doen, zullen van elk der Balkanstaten aan de be spreking daarover afgevaardigden deelnemen. Het blad erkent, dat deze voorwaarden zwaar- dei zijn dan de oorspronkelijke. Dit komt, omdat Turkije door zijn houding aanleiding heeft gege ven tot hervatting der vijandelijkheden. Wanneer Turkije de onderhandelingen thans opnieuw slee pende houdt, zullen de voorwaarden nogmaals verzwaard worden. Het aangehouden Fransche schip In antwoord op de nota der Fransche ambas sade verklaart de Porte, dat de »Henri Fraissinet" begeleid door Grieksche torpedobooten, trachtte te vluchten toen de Turksche torpedobooten ver schenen. Het ingestelde onderzoek geeft reden te gelooven, dat de lading anders was dan in de scheepspapieren staat vermeld. De Turksche re geering betoogt daarom de noodzakelijkheid, het schip geheel te ontladen In Albanië. De aanwezigheid van de sHamidié" in de Adriatische Zee verlamt de blokkade van de Al- baneesche kust en hindert de Grieksche transport schepen die te San Giovanni di Medua geschut moeten ontschepen, bestemd voor 't beleg van Skoetari. Volgens het »Giornale d* Italia" is de nHamidie" waarschijnlijk naar Walona gestoomd. ENGELAND. De koning en de koningin van Engeland woon den heden de openingsplechtigheid bij van een nieuw reusachtig reservoir te Chinpford voor de Londensche waterleiding, hetwelk het grootste ter wereld is. Het is, zegt de »Daily News", een wonder van moderne techniek. Door vijf groote pompen wordt het water uit de rivier de Lea in het reservoir gepomd. Mr. H. A. Humphrey, de man die dit grootsche werk, hetwelk millioen pond sterling heeft ge- 'kost, uitvoerde, heeft er alle eer van. De thans bekend geworden begrooting van ma rine, met een totaal aan uitgaven van 46.309.300 pond, d. i. 1.233.900 pond meer dan het vorige jaar, beantwoordt aan de algemeene verwachtin gen. De Daily Chronicle" zegt: de liberalen zullen de begrooting met leedwezen, maar zonder verbazing en gelaten beschouwen. Sommige tory- bladen achten de plannen van den minister van marine tot aanbouw van schepen nauwelijks vol- V erzekerin gsbunk, amumwaiateMiiM by verlies van een duim gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande» ren vinger doènde, maar zij juichen zijn voorstellen toe, om het personeel van de vloot uit te breiden en voor een deel beter te bezoldigen. De »Daily News" meent, dat men de begrooting geenzins als vast staande moet beschouwen, omdat de minister de mogelijkheid te kennen geeft, naderhand een aan- vullings begrooting van marine in te dienen. Het plan van den minister, om vijf niéuwe slagsche pen te bouwen, komt met zijn plan van verleden jaar overeen de »Daily News" komt echter op tegen de opvatting, die de minister blijkbaar koes tert, om de schepen-bijdrage der koloniën als een toevoegsel te beschouwen, waardoor de geheele vloot aan het toezicht van het parlement onttrok ken zou worden, terwijl zulk een toevoegsel bo vendien de verhouding 16: 10. die met Duitsch- land overeengekomen is, zou kunnen verstoren. BELGIS. In den loop der debatten over de Militiewet verklaarde de minister van Oorlog, dat, indien hij de lichting 1911 nog niet naar huis heeft ge zonden, dit geschied is, wijl hij nog niet geheel en al is gerustgesteld aangaande den buitenlandschen toestand De Belgische regeering heeft naar de »Soir" meldt, nopens de levering van munitie en kanon nen een onderzoek ingesteld, waarbij groote zor geloosheid bij de officieren,, die met den aankoop daarvan waren belast, is ontdekt. Verschillende bestellingen waren aan Belgische firma's gedaan, die [ze op han beurt aan Duitsche leveranciers overdroegen. De kanonnen en de munitie die zy ge- geleverd, hebben zijn geheel onbruikba'ar gebleken. Bovendien heeft men een aantal kanonnen, die 6 jaar geleden in Duitschland waren besteld en waarvoor 5 millioen francs is betaald, nog niet ontvangen. Het onderzoek wordt voortgezet. ITALIe. De sOsservatore Romano" van 13 Maart meldt De verbetering in den gezondheidstoestand van den H. Vader houdt gelukkigerwijze aan, zoodat Hij thans weldra geheel hersteld zal zijn. Daar intusschen de geneesheeren aan Zijne Heiligheid hebben aangeraden nog gedurende eenige dagen rust te nemen en de Goede week nadert, gedu rende welke, volgens gewoonte, de gebruikelijke audiënties geschorst worden, zullen deze niet her vat worden dan na Paschen. Naar uit Petersburg gemeld wordt, zijn op grond van het amnestie-decreet, door den Tsaar ter gelegenheid van het 300-jarig regeeringsjubi- leum van het huis Romanof uitgevaardigd, 9958 gevangenen, onder wie 840 politieke misdadigers, in vrijheid gesteld. De begrootingscommissie der Fransche Ka mer heeft thans met 27 tegen 4 stemmen in be ginsel de credieten voor de bewapeniug goedge keurd. Zij acht echter het bedrag van 80 millioen francs, bestemd voor 't aanschaffen van houtwit- zers, onnoodig, aangezien een apparaat is uitge vonden. dat aangebracht op het kanon 75, dezelfde diensten doet. Generaal Radko Dimitrief, de commandant van het derde legerkorps, vertrok gister-ochtend naar Petersburg. Men verzekert, dat hij met een speciale missie belast is. Pierpont Morgan is te Rome aangekomen en zal er een week of drie blijven om volstrekte rust te nemen. Het Petersburgsche Telegraafagentschap meldt, dat de monarchisten vlugschriften in Moek- den verspreiden, waarin de regeering er van wordt beschuldigd, de keizerin-weduwe te hebben ver moord. Het gist onder de Mantsjoerijsche bevolking. De stedelijke wacht is versterkt. De Princeton Universiteit, waarvan dr. Woodrow Wilson vroeger president is geweest, heeft van mr. F. S. Thompson een legaat van 600.000 gekregen. pen. Als door een adder gestoken, kromp haai man ineen. En thans barst hy plotseling in snikken uit en weende. Nog .nooit had juffrouw Petersen haar man zien weenen. De adem stokte haar bijkans in de keel van schrik. „Lieve man," riep zy, gij weent Heeft Ed gard misschien toch gespeeld, of wat houdt gij voor mij verborgen, voor mij. die u in lief en leed zoovele jaren lang trouw ter zijde gestaan heb Zeg heeft hij gespeeld „Neen. neen!" verzekerde de vader. Hijstreek met de hand over het gelaat en hernam: „Ik werd slechts zoo geschokt door een herinnering aan mijn armen braven, ongelukkigen vader. Ik heb u tot dusverre nooit van hem gesproken. Vandaag echter zult gij weten, dat de harts tocht voor het spel hem in het ongeluk gestort heeft Naar ik hoop heeft Edgard mij de waar heid geschreven anders zou ik het niet gedaan hebben en... o mijn Godkreunde Petersen, „maar neen, neen, hij zou liegen? Neen, neen 1 Maar had ik mijn zoon niet reeds lang de ge schiedenis zijns grootvaders tot waarschuwfng moeten verhalen „Dat kunt gij immers altijd nog doen. vader," meende Marianne, „maar vertel mij nu 1" drong zij aan, om hem van zijn kommer 'af te leiden. „Mijne moeder heeft mij de geschiedenis van vader eerst in haar laatste ziekte verteld," dus nam de meester het woord op. „Zij verzocht my nooit in mijn leven een speelkaart aan te Yolgens een bericht in Belgische bladen, is een groote Amerikaansche firma in diamanten failliet verklaard. Het passief loopt in de millioe- nen. Antwerpen zal er veel schade bij hebben. Volgens een bericht uit Londen hopen de ingenieurs, die den spoorweg Caïro-Kaapstad aan leggen, dezen in drie jaar gereed te hebben Er moet thans nog slechts 1440 KM- lijn aangelegd worden. Van 't Zuiden op heeft men reeds Elisa- bethville 3712 KM. van Kaapstad, bereiktvan 't Noorden uit, via Karthoem, is men reeds 2240 KM. gevorderd. raken. Uw arme vader," zeide zij, „heeft toch in een enkelen nacht huis en hof, have en goed bij het spel verloren. Alleen zijn viool, een kost baar erfstuk zijns peetooms, was hem overge bleven. Uw vader was destijds nog vrijgezel. Maar niemand anders dan zijn vermeende, eenige boezemvriend is het geweest, die hem tot het hazardspel verleid heeft, om hem, den onerg- denkenden man, geheel uit te plunderen. Tot zijn geluk maakte hij destijds kennis met een kunstenaar, die een kunstreis maakte en toe vallig vader op zijn viool hoorde spelen. De toon van het instrument betooverde hem zoo danig, dat hij uw vader een schitterend bod deed, indien hij hem de viool wilde verkoopen. Wellicht had vader daarin niet toegestemd, indien de vreemde vioolspeler hem niet te gelijk een ruil met zijn eigen kostbare viool had voor - geslagen. Dit gaf den doorslag. Daarbij kreeg vader nog een paar duizend mark bovendien, die hem in staat stelden ver van zijn geboorte plaats een nieuw leven te beginnen. Hij zweeg. Juffrouw Marianne nam het woord op. „Goed, dat gij mij over uw vader zaliger onbewimpeld gesproken hebtnu weet ik ook, dat uw lichtgeloovigheid u in het bloed zit want uw vader was. op zijn zachtst gezegd, een ware gek, dat hij dat karikatuur van een boe zemvriend zyn speelschuld betaald heeft „Met uw verlof, vrouw," viel Petersen in, dat zyn eereschuldendaar hebt gij geen ver- EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft gister de Oor logs- en Vestingbegrooting en vervolgens de Marinebegroo- ting goedgekeurd. Tal van andere wetsontwerpen werden goedge keurd zonder beraadslaging. Bij dat omtrent de personeele belasting van logementhouders, verklaarde de heer Van De venter, dat hem de klacht van de koffiehuis houders, dat zij anders worden behandeld, billijk voorkomt. De heer H o v y sloot zich daarbij aan. De Minister van Financiën, de heer Kolkman, verwees naar zijn antwoord op de be zwaren in de Tweede Kamer ingebracht. Wan neer de heele personeele belasting wordt herzien, dan kan aan de koffiehuishouders worden gehoor gegeven. De Johanniter-orde. Onze correspondent te Berlijn meldt ons: De volgfende Nederlandsche hoeren zijn op voor slag van den „Durchlauchtigsten Herrenmeisters Prinzen Ei tel Friedrich von Preussen" en na ptoeving door het kapittel tot eere-rridders van de Johanniter-orde benoemd: jhr. Charles Fre- derik van de Poll, Haarlemjhr. Willem Engelhar t Engelen, Hilversum; jhr. Adriaan Willem Gerrit van Riemsdijk, Aerdenhout, Haarlem; ar. Jan Minnema van Haersma de With, Apeldoorn; dr. stand van." „Larifari," onderbrak hem Marianne, „zich met lichaam en ziel aan een navolger van Judas Iscarioth prijsgeven, beschouw ik als onverstandig, en wie weet of vader zich ook met den koopprijs van zijn viool heeft laten bedriegen. Maar dat is nu om het even. Thans komt het er op aan, middelen te vinden om den heer Brake zijn geld terug te geven. Eer lijk duurt het langst. Maak u niet te zeer be zorgd. vaderEdgard heeft het leergeld voor- zijn geheele leven betaald. Zij stokte. Haastig stond zij op en ging in de aangrenzende kamer. Zij trad voor de commode, waarin zy haar schatten bewaarde Zes groote, en twaalf zilveren lepels, een paar zilveren horloges, alles peetooms geschenken voor de kinderen. Marianne over schatte in den geest verre de waarde. Als men ze verkocht zou men er dan wel 200 mark voor krijgen En terwijl haar oogen deze paar kost baarheden beschouwden, waaraan zich dierbare herinneringen, zoete verwachtingen voor de kinderen vastknoopten, scheen haar het bedrag van tweeduizend mark een onbereikbare som toe. En de tegenover den bekommerden echtgenoot betoonde iimed zonk in het niet Zij viel op de knieén, sloeg beide handen voor haar gelaat en weende bicter. Wordt vervolgd by

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1