Dagblad voor Schiedam Omstreken. TWEEDE BLAD. Gratis Ongevallenverzekering 36ste Jaargang. Zaterdag 15 Maart 1913 No, 10573 overeenkomstig op de polls vermelde voorwaarden, f* n n n b*i Gemengd Nieuws. Bureau: Botersiraat 50. Telef. 85. Postbus 89. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., iranco p. post ƒ2p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. f1000 by dood by verlies van levenslange f» J 11 g verlies van geheele 1 /Ills een hand, invaliditeitI y voet of oug1 j y U I UU een duim Be verzekering wordi gewaarborgd door de llollandsche Algeineene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. ffiO by verlies van een wysvinger; bij verlie* van eiken ande ren yinger, Voor schuld onder den hamer! Veel is er den laatsten tijd geklaagd over den grooten schuldenlast van Neerland s hoofdstad 't Zou, 't moest nog eens misloopen. En thans is het mis. Datgene, waarvoor iedere brave huismoeder doodsangsten uitstaat, wat bijna alleen gebeurt bij groote verwaarloozing van de woning, bij ziekte ,of werkloosheid van den kostwinner het beslag van den inboedel door den deurwanrder met dreigenden verkoop, geschiedt ten stadhuize te Amsteidam. En toch heeft de burgemeester niet te klagen over werkloosheid... gestaakt heeft Z. E. A. voor zoover wij weten ook niet, met ernstige tegen spoeden, ziekte of iets dergelijk heeft hij niet te kampen gehad. En nu dat Wat een schand voor de buren, deze aan kondiging Openbare verkoop bij executie. Ten verzoeke van Johannes Hendrik Schoch, koopman en aannemer van sloopmgen, wonende aan de baarsjes te Sloten (Noord-Holland), ten deze domicilie kiezen te Amsterdam aan het Westetnde uo. 22 ten kantore van den advocaat en procureur üir. Allied Levy. Zal op Zaterdag, den twte-en-twintigsten Maart 19UU dertien, des voormiddags te elf uur, op de plaats der ïn-beslaguernnig, zijnde in de kamer van den burgemeester ten Kaadtiuize te Amster dam, in het openbaar worden verkochtliet, bij proces-ver baal van den ondergeteekenden deur waarder dd. 11 Maart 1913 ten laste der gemeen te Amsterdam in executoriaal beslag genomen, roerend goed te weten Een fauteuil, van boven voorzien van twee in hout gesneden leeuwen, ieder vasthoudende het wapen der gemeente Amsterdam zijnde de fau teuil van mahoniehout en hebbende een met groen laken bekeed kussen. De verkoop geschiedt om contant geld zonder opgeld. Het goed is een half uur vdór den verkoop voor een ieder te bezichtigen. H. A. SCHM1TT, deurw. Zegt liet voort. Wij herinneren dat de bewuste stoel Dinsdag jn beslag werd genomen, omdat de gemeente tot dusver in gebreke bleef de kosten waartoe zij veroordeeld werd in het geding met den geuoem den heer Schoch, te betalen. (Haudelsbl.) Uit informaties, ingewonnen door de »Tel." is nog het volgende gebleken In het jaar 1908 had het ongeval plaats, waar bij de heer Schoch, ten gevolge van een schok, van het balkon van een bijwagen van lijn 3 werd geslingerd. Hij stelde toen een eisch tot schade vergoeding tegen de gemeente in. De stadsadvo caat behartigde de belangen der gemeente op de juiste wijze, door steeds op den laatsten dag hooger beroep of cassatie aan te teekenen tegen vonnissen en arresten, die te dier zake werden gewezen. Behalve het lange sleepen en vele op- onthoud, dat de zaak zelve reeds veroorzaakte, kwam er dit uitstel nog bij. Het is dus te be grijpen, dat de belanghebbende na vijf jaren eemgszins ongeduldig werd over dit »snelle" recht. Dezen keer wees het Hof arrest, waarbij het vonnis der rechtbank bevestigd werd. Dit vonnis achtte de vordering van den heer Schoch gegrond en verklaarde zijn eisch ontvankelijk, terwijl de gemeente bovendien veroordeeld werd in de kosten van het proces. De omvang der schadevergoeding moet bij deze zaak echter weer opnieuw in rech ten worden vastgesteld. Doch in principe had de heer Schoch het gelijk aan zijn kant gekregen. En van dit gelijke wilde hij gebruik maken. Er zijn by een dergelijk arrest twee gevallen mogelyk. Of het vonnis is uitvoerbaar bij voor raad, niettegenstaande hoogere voorziening, dat wil zeggen, dat al gaat de tegenparty in hooger beroep, respectievelijk in cassatie, men toch be ginnen moet aan die veroordeeling te voldoen. Of het vonnis is verklaard niet bij voorraad voor uitvoering vatbaar te zijn. In dat laatste geval en zoo is het geschied in de zaak van den heer Sctiock heeft eischer het recht 't vonnis, respectievelijk het arrest, te gaan executeeren. Doch de verliezende partij kan alsnog gebruik maken van het hoogere rechtsmiddel en tenge volge van het instellen van dat middel mag dé winnende partij met haar executie niet doorgaan. De hoogere voorziening heeft in dat geval schor sende kracht. Ziehier dus het geval, dat zich' hier heeft voor gedaan. Men zou dus zeggen, dat door het feit, dat de gemeente in cassatie is gegaan, het beslag ongeldig verklaard moet worden. Dat is hier echter niet het geval. Want het is twijfelachtig, of de cassatie door den stadsadvo caat ingesteld, wel geldig is. En zoolang deze twijfel bestaat, blijft het beslag van kracht. Toen de heer Schoch bemerkte, dat de gemeente weer drie volle maanden zou wachten alvorens in cassatie te gaan, heeft men het machtsmiddel bij de wet verleend, toegepast en beslag gelegd op de eigendommen der gemeente. Het schijnt echter, dat de tegenpartij zoodanige stappen had geno men, waaruit moest blijken, dat de gemeente in het arrest van het Hof berustte. De winnende partij vertrouwde het niet. Vandaar, dat men op deze wijze de gemeente »uit haar tent" wilde lokken. De cassatie is ongeldig: ten eerste, wan neer het te laat (dus na drie maanden, gerekend van den datum af', waarop het arrest van het Hof werd gewezen) werd mgesteid. ten tweede wanneer de tegenpartij op eeni- gerlei wijze in het arrest heeft berust. Het is dus nog twijfelachtig, of de openbare verkoop van den burgemeesterlijken stoel zal doorgaan. Intusschen zou 'ttpt een eigenaardige kwestie weer aanleiding kunnen geven. Gesteld, dat de verkoop doorgaat. Dan spreekt het van zelf, dat de gemeente weer in verzet komt van deze executie. En dat geeft weer aanleiding tot een civiel-rechterlijke procedure, die met een beetje advocatelijke handigheid minstens vijf jaar sleepende gehouden kan worden. Zoo blijft er werk aan den winkel. Intusschen kan men met belangstelling den strijd om den burgermeesterlijken zetel volgen. bij denkende, dat door deze op zichzelf zeer aan gename uitbouwen een der voornaamste factoren voor 's menscheu gezondheid n.l. het licht in de daaronder gelegen woning, zoowel als in eigen huis, wordt belet binnen te dringen. Zelfs in de breedste straten is het binneudnngen van de zon in de huizen onvoldoende, en hoe langer de ver dieping ligt, des te moeilijker is het voor de zonne stralen een der kamers te verlichten. Wanneer men nu voor de vensters een loggia of een bal kon bouwt, wordt het binnen vallen van het licht zoo bemoeilijkt, dat men 's middags haast niet zonder kunstlicht kan lezen en van zonneschijn in de vertrekken kan men in het geheel niet spreken. Het staat toch niet met elkander in verhouding, dat men gedurende een korten warmen tijd in de loggia aangenaam buiten kan zitten, terwijl men het grootste deel van het jaar, tengevolge van diezelfde loggia, in een halfdonkere kamer moet huizen. Zelfs zijn de weinige aangename zonnige uren Jzeer duur gekocht, als men bedenkt, dat juist bij donkere dagen de zonnestralen slechts met moeite door de nevellagen heen kunnen drin gen, het lichtgehalte dus zooveel geringer is. Om diezelfde reden is ook de erker te veroordeelen, tenzij hij boogvormig gebouwd is, of met schuine zijden van glas voorzien, zoodat er voldoende licht in valt. Zulk een erker moet dan niet pas op de eerste verdieping gebouwd worden, doch reeds gelijkvloers, daar anders de erker der bovenver dieping in het licht voor de benedenverdieping onderschept. Ook de balcons hebben hetzelfde gebrek, indien zij niet door open traliewerk zijn omgeven, in plaats van metselwerk. Het is zeer aangenaam om op zoo'n balcon te zitten en er planten en bloemen te kweeken in de lente- Iedere stadswoning moest dan ook een ruim bal con hebben, maar de architect moest er tevens aan denken, dat hij de kamers der benedenver dieping van een voldoende aantal ramen voorziet' die niet onder den uitbouw zijn, en tevens zorgen, dat de zijmuren van het balcon de zon bij don kere dagen niet verhinderen binnen te dringen. Deze twee eischen zijn gemakkelijk te voldoen, en een sierlijk open traliewerk geeft aan het bal con een veel aardiger aanzien dan het plompe metselwerk. steeds gesloten. De concierge had eergisteravond niets verdachts bespeurd. Intusschen meenen enkele buren reeds tegen tienen een onverklaarbaar vreemd geknetter te hebben gehoord. Naar men weet, kan van verzekering geen sprake zijnhet rijk verzekert zijn gebouwen niet. Ophangertje spelen. Men schrijft oas uit Havelte Een ongeveer zes-jarig zoontje van den arbeider K. S. te Havelterberg, maakte van de gelegen heid, dat hij even alleen was, gebruik, om met een touw in een bij de ouderlijke woning staan- den vlierboom te klimmen. Het eene eind bond hij aan een tak, het andere om zijn hals en zoo sprong, of viel hij naar beneden en bleef hangen. Direct daarop zag zijn moeder wat er geschied was. Met de tong uit den mond en verdraaide oogen zag zij haar kind hangen. Zij houdt zich goed, grijpt een mes, vliegt naar buiten en snijdt het touw door. Zij heeft haar kind gered. Ware zij eenige oogenblikken later gekomen, dan had zij een lijkje gevonden. Scheepsramp, De minister van buiten- landsche zaken brengt in de »Stct." ter kennis van belanghebbenden, dat in den nacht van 27 op 28 Januari, het Duitsehe zeilschip sPangani," nabij Kaap de la Hogue (Frankrijk), is vergaan, na in aanvaring te zijn geweest mét het Fransche stoomschip »Phryne." Van de bemanning, bestaande uit 34 koppen, zijn, volgens mededeelingen van de overlevenden, slechts 4 personen kunnen worden gered. Tot de waarschijnlijk omgekomen bemanning behoorende o.a. de lichtmatroos Henri van Roijen, geboren te Amsterdam, 17 Mei 1895. Zij die inlichtingen kunnen verstrekken nopens de woonplaats van de nabestaanden van genoem den Henri van Roijen, worden verzocht zich te wenden tot het ministerie van buitenlandsche zaken te 's-Gravenhage. Diefstal. Uit een gebouw in de Damstraat te Amsterdam, dat als bioscooptheater wordt inge richt, hebben twee onbekend gebleven mannen een eenige honderden kilogram wegende machine weggehaald; waarmee de vloeren getrast waren- Zij gaven voor, daartoe opdracht te hebben toen eenige tijd later de werklieden kwamen, aan wie werkelijk de opdracht gegeven was, de machine te halen, was deze reeds verdwenen. De politie zoekt de dieven. Kind verbrand. Door het vlam vatten van een celluloidkam, geraakte een klein kind van den heer N. v. d. W., te Oosterbruinisse in brand en stierf een uur daarna. Hoogeveeprijzen. Op de weekmarkt te Tiel werden voor biggen prijzen besteed, welke in de laatste 40 jaren slechts enkele malen zijn gegeven, f 16 p. st.Toeh schijnt men nog stijging van dezen prijs te verwachten. In de vorige week kwam een koopman tegen 5 uur in den namid dag bij een fokker te Ommeren. Op zijn vraag, of de biggen te koop waren, ontving hij ten ant woord, dat hij zijn woord had gegeven aan een concurrent van den koopman, echter uiet langer dan tot na den dag, waarop deze geschiedenis handelt. Onze koopman bleef den avond praten en 'snachts 12 uur werd de koop gesloten: 9 biggen voor f 20 per stuk. De dieren waren 9 weken oud. (Arnh. Ct.) De Balkons. Versieringen en overlading der gevels zijn de kenmerken van den tegenwoor- digen bouwstijl, doch geen fijnvoelende architect zal die in praktijk brengen, daar zij er niet toe bijdragen, de huizen een rustig, voornaam aanzien te geven. Doch ook met het oog op de hygiene moge er een waarschuwende stem gehoord worden, schrijft »Moleschot." Met voorliefde versiert men de gevels aan de straatzijde met erkers, loggia's of balkons, er niet Brand in het laboratorium van prof Eykman. Het »Gron. Dagbl." schrijft: Weinig heeft het kunnen schelen, of het ge heel laboratorium van prof. dr. J. F. Eijkman in de Groote Rozenstraat te Groningen, was gister nacht een prooi der vlammen geworden. Als daar gisternacht ongeveer twaalf uur niet een voorbij ganger, zekere Nienhuis, brand had ontdekte in het Oostelijk bovendeel van het uit drie verdie pingen bestaande gebouw en direct aan den brand melder, die zich op den hoek van de Rozenstraat en Kijk-in-'t Jatstraat bevindt, de brandweer ge alarmeerd, dan was stellig het vuur pas ontdekt, als het reeds lang zou hebben voortgewoekerd. Nu ble ken de vlammen die opsloegen uit het dak boven de kamer van prof. Eijkman, bij aankomst van de brandweer nog niet zoo hevig of zij waren bij flink aanpakken spoedig te blusschen. In een half uurtje was het vuur geheel bedwongen. De scha de, die het heeft veroorzaakt, is intusschen zeer aanzienlijk. In de werkkamer stonden n.ll. ver schillende toestellen, waaronder een refracto-me- ter, die een waarde had van duizend gulden en waarmede de professor, naar wij hoorden, al sinds maanden bezig was een belangrijk onderzoek' in te stellen. Verschillende stukken, die voor den professor veel waarde hebben o.a. wetenschappelijke documenten bleven echter gespaard. Haastig waren de autoriteiten gewaarschuwd. Toen prof. Eijkman en later prof. Moll ter plaatse kwamen, was het gevaar al geheel geweken. Be grijpelijk was het, dat prof. Eijkman met schrik de tijding had vernomen en met leede oogen de verwoesting aanschouwde, die in zijn kamer door het vuur en in het gebouw door het overvloedige bluschwater was aangericht. Wat de oorzaak betreft, men roeent die alleen te mogen zoeken in kortsluiting. Maar zekerheid daaromtrent bestaat niet. pe professor was de eenige, die eergisterna- middag in het laboratorium had gewerkt. De ka mer van den professor is by diens afwezigheid De afslag te Enkhuizen. Omtrent de afslagkwestie te Enkhuizen wordt aan het »Hdbl." gemeld, dat gisternamiddag eenige visschers een in 't Krabbersgat liggend schip tot een drijvenden afslag hebben gepromoveerd. Ongelukken. De ambtenaar van de staats spoor, de heer Hotstede, te Assen, is gistermor gen bij het rangeeren onder een trein geraakt en daarbij zeer ernstig aan een been verwond. Hij is naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Een veerknecht aan het Rhenensche veer heeft aan den Liendenschen oever uit den Rijn opgehaald het in ontbinding verkeereude lijk van een manspersoon. Uit de daarop bevonden papie ren is gebleken, dat het is van W. Hamel, gebo ren 7 September 1883 te Amsterdam, laatst woonachtig in het tehuis Welkom te Arnhem. Het 6-jarige zoontje va.n den heer A. V., te Suameer, dat Woensdagavond door de tram was overreden, is Donderdagavond gestorven. Gistermiddag is een met p ilp geladen vaar tuig, bestemd voor Leiden, een half uur bezuiden den vuurtoren van Marken, lek geslagen en begon te zinken. De opvarenden, man, vrouw, 3 kinderen en een loods, werden gered, en door hun redders (visschers uit Huizen) te Volendam aan wal ge bracht. Hevige wervelstormen hebben in Loui siana, Texas, Alabama, Mi-slsfesiplp'i m TanneS'see gewoed. Hc-t aantal dooden wordt reeds als 60 opgegeven. Te Nashville beeft een tornado en '20ttal men. sc hen gedood en alle gebouwen die op zijn weg lagen verwoest. Een vreselijke wind woedde in hel noorden van Illinois, ook te Chicago en heeft er een schade aangericht die op een millioen dollars wordt geschat. Men vreest dat het aantal dooden meer dan honderd zal bedragen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 5