Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kunst en Letteren. Gumengd Nieuw». B'eensche hof in den loop van dezen zomer brengen. Een vroeger bezoek' schnijt niet mo gelijk roet het oog op bet in Mei plaats heb bende huwelijk van prinses Victoria Louisa en de daarop volgende jubileumsfeesten:. Naar de Matin" meldt, zal de Koning van Spanje in den loop van de maand Mei een ambtelijk bezoek a;an de Fransehe hoofd stad brengen. De Spaansche Koning, alaus de „Matin", dio nooit eri zelfs niet in de moei lijkste ©ogenblikken der Fransoh-Spaansche be trekkingen zijn vertrouwen verloren beeft in de onwankelbare vriendschap van Frankrijk voor zijn zUjdelijiken nabuur, ka,n op de warmste en vriend schappelijks te ontvangst van het Parijische volk staat maken. D© gezanteneonfetrentie te Londen was Zater dags geheel .gewijd aan het antwoord der Bal- kanstaten. Men verheelt niet dat de voorwaar den der bondgénooten buitensporig hoog zijn. In sommige kringen is de stemming ovei dit jOVer- vragen der Balkanstaton zeer geprikkeld. Toch zijn de gezanten van meening, dat bet antwoord niet alle mogelijkheid vo.or eeini bemidèling uit sluit. In verband daarmede zullen do mogend heden den bondgenooten een raad geve'n, ciiè naar men hoopt, zal leiden tot bet opstellen van een voor 't sluiten van den vrede gunstiger grondslag'. D© volgende zittinig' zal Woensdag plaats heb ben. Rij besluit van den Franschen minister van oorlog wordt de vorming van 10 nieuwe i meuten infanterie en vijf regimenten tirailleurs gelast. De regimenten infanterie worden gevormd uit thans reeds bestaande en in forten liggende afdeelingen. Zij zullen in garnizoen komen: 3 te Verdun, 3 te Toul, 1 te Epinal, 2 te Belfort en 1' te Nizza. De nieuwe tiraillieiursregimentèn zullen worden gevormddrie in West-Marokko, twee in Oost-Marokko. Zij zullen op hun plaats van bestemming worden samengesteld uit be staande bataljons. Een telegram uit New-York meldt: W. J. Moiton, de zoon van dr. Morton, de ontdekker van ether, en Julian Hawthorne, de zoon van Nathaniel Hawthorne, de beroemde Amerikaansche auteur, zijn tot een jaar en een dag gevangenisstraf veroordeeld wegens het op richten van een mijnbouwmaatschappij. die geen levensvatbaarheid had. Joviah Chuincy, oud-burgemeester van Boston, die beschuldigd was met de gefingeerde mijn- bouwmaatschappij in relatie te hebben gestaan, werd vrijgesproken. Dr. Simon Flexner van de Rockefeller In stitution te Philadelphia, de uitvinder van een serum tegen meningitis, heelt bekend gemaakt, £at J'i),..d,e Wift'J' .JOTf 'töll "lffilcitefige -TW kg1 fifth" 'uft New-York. Uit brontheim wordt geseind Aan de kust is wrakhout aangespoeld, waar onder een schild met den naam »Stettin", Men vermoedt, dat dit alles afkomstig van de ertsboot sPeruvia", thuisbehoorend te Stettin, die over tijd 's. Het stoomschip, hetwelk een bemanning van 13 personen had, vertrok op 1 Maart van Larvik naar Rotterdam. De pest op Java. Een regeeringstelegiam omtrent de pestgevallen op Java van 26 Febr. tot en met 11 Maart luidt als volgt: Afdeeling Malang 126 nieuwe pestgevallen, 124 dooden. Madioen 22 nieuwe gevallen, 23 dooden. Paree 30 nieuwe gevallen, 29 dooden en in de vorige periode nog 4 doodelijke gevallen. Ngawi één pestgeval. Kediri 28 doodelijke gevallen. Soerabaja 5 pestgevallen. Toeloengagoeng 5 pestgevallen. Een aanslag in Edi. Naar »Het Vad." verneemt, zijn bij een belas tingaanslag in Edi (Atjeh) twee belasting-ambte naren zwaar gewond. De een is de controleur C. de Wit, terwijl men omtrent den naam van den andere nog in het onzekere verkeert. De toe stand van den heer De Wit is bevredigend. Geld uit Indië voor de Kamerverkiezingen. Naar men aan het »Vad." van goed ingelichte zijde mededeelt, zouden de openbare onderwijzers in Nederl.Indië een belangrijk bedrag bijeenge bracht hebben om buiten alle partij-belang om de verkiezing van de heeren Ketelaar en Ter Laan te bevorderen. Als reden wordt aangegeven, dat deze Kamer leden met bijzonder veel ijver de belangen van het Indisch onderwijs voorstaan. Een gedenkpenning. Ter gelegenheid van het eerste eeuwfeest van herstel onzer onafhankelijkheid zal aan 's Rijks munt een groote legpenning worden geslagen, vervaardig door den stempelsnijder Wienecke. Deze penning zal in goud, zilver en brons voor het publiek verkrijgbaar worden gesteld. 1913. Men meldt uit 's-Gravenha^e aan de »Tel.'' Het bestuur der vereeniging tot feestelijke her denking te Scheveningen in 1913 van het herstel i Neerlands onafhankelijkheid heeft verzocht, dat aan die vereeniging voor de door haar voorge nomen feestviering door den gemeenteraad een subsidie van 4000 wordt verleend. Deze vereeniging wenscht het feest geheel zefs- standig te herdenken en wel op 9 December, in verband met de omstandigheid, dat eerst dan de haringsvisscherij voor de geheele vloot is afge. loopen. Zij stelt zich o.a. voor, te doen plaats vinden voorstelling van hetgeen op 17 November 1813 met betrekking tot de landing van den Oranje vorst te Scheveningen is gebeurd, een allegori- schen optocht, versiering en verlichting van eenige straten, eene tooneeluitvoering, muziekuitvoeringen en bioscoopvoorstellingen. Tevens bestaat het voornemen, de kinderen op alle scholen te laten deelen in de feestvreugde, terwijl ook de armen op dien feestdag niet vergeten zullen worden. B. en W. meenen, dat in verband met de talrijke en aanzienlijke uitgaven wegens feeste lijkheden, congressen en tentoonstellingen dit jaar van gemeentekas gevergd, het subsidie niet boo- ger behoort te zijn dan f2500 en stellen den ge meenteraad voor, dat bedrag te varleenen. Hoogste barometerstand 775 8 te Horta. Laagste barometerstand 739.6 te Yarmouth. Verwachting tot den volgenden dagstorm achtige later afnemende zuidwestelijke tot noord westelijken wind, ♦waarbewolkt, buiig weder, kouder. Verdediging van Ned.-Indië. Het rapport van de staatscommissie voor de verdediging van Ned.-Indië zal Zaterdag worden vastgesteld. Het onlangs gepubliceerde bericht, dat de staats commissie bij haar voorstellen volkomen eenstem migheid heeft bereikt, is naar men verneemt niet geheel juist. Vermoedelijk immers zal een van de leden zijn afwijkend gevoelen in een af zonderlijk nota toelichten. Nederland en het Belgisch spoorwegbestuur. Naar aanleiding van weigeriug van den sEtat Beige" om tegemoet te komen aan een verzoek der Fransehe spoorwegen tot verbetering der nachtverbinding ParijsNederland, wordt in het jongste verslag van de Nederl. Kamer van Koop handel te Parijs de volgende opmerking gemaakt »Uit bovenstaanden brief wordt opnieuw dui delijk wij betreuren het oprecht dit weder te dezer plaatse te moeten doen uitkomen dat van de zijde van België niet gerekend kan wor den op welwillende medewerking, wanneer het geldt het verkeer te vergemakkelijken tusschen de twee natiën, welke door genoemd land van elkaar gescheiden worden. Waar onze zuidelijke nabuur geen onmiddellijk belang heeft bij de be vordering van het verkeer tusschen Nederland en Frankrijk, daar schijnt de Belgische administratie zich niet dan Doode tot hulp of zelts tegemoet koming te leenen. Dit verschijnsel wekt des te meer verwondering, daar (gelijk steeds beweerd wordt! de verhouding tusschen Nederland en Bel lij1 ffL2„ JT.JJy..t.-ciuiuuBiu uitmunt. Indien wij ons niet bedriegen, dan bestaat er zelfs nog altijd een Belgisch-Nederlandsche commissie, welke zich tot taak heeft gesteld aan de bestaande toenadering een voor beide landen zoo nuttig en weldadig mogelijk karakter te geven. Wij spre ken de hoop uit, dat mochten deze regelen onder dé oogen vallen van een der leden van be- m doelde commissie zij er toe geleid moge wor den haar toch waarlijk niet denkbeeldigen invloed bij de Belgische autoriteiten te doen gelden, opdat deze in het vervolg een weinig meer welwillend heid aan den dag leggen ter bevordering van, zij het meer direct Nederlandsche belangen." Burgeravondschool. Wij vestigen hier nog de aandacht op de jaar- lijksche tentoonstelling van het werk der leerlin gen van de Burgeravondschool, welke morgen (Dinsdag) avond 7 ure zal geopend zijn en voor alle belangstellenden boven den leeftijd van twaalf jaar toegankelijk is. Schoolvoeding. Het comité dat zich belast heeft met het ver strekken van warme maaltijden aan schoolgaande kinderen heeft van 10 December 1912 tot 15 Maart 1913 gemiddeld aan 120 kinderen driemaal per week 2 maal erwtensoep en 1 maal rijstepap als maaltijd verschaft. W. F. van der Beek. -j- Een eigenaardige lijkstoet trok heden-middag omstreeks 12| ure onder veelzijdig opzien door de straten onzer gemeente. Het stofielijk overschot van den op 14 dezer overleden hoofdagent van politie W. F. van der Beek werd, gevolgd door de beide inspecteurs, de rechercheurs en de hoofd- en verdere agenten van politie, voor zoover de dienst 't toeliet, ter ruste naar de Algemeene Begraafplaats geleid. Op het lijkkleed waren de kepi en de sabel van den overleden politiedienaar bevestigd. Toen alle deelnemenden met de vele belang stellenden in breeden kring, na de beaarding, om de groeve stonden geschaard, nam de heer J. C. Norenburg, hoofdinspecteur van politie, het woord- Namens den commissaris van politie, die verhin derd was, wijdde hij een waardeerend woord aan den verscheidene, die, bijna 25 jaren tot tevre denheid van zijn supérieuren in politiedienst, veel van anderen maar ook van zich-zelven eischte en zijn opdracht steeds stipt, soms met opoffering van rust en maaltijd, vervulde. Namens den commissaris van politie bracht hij hulde en dank vooral hetgeen de overledene gedurende zijn veeljarigen diensttijd in het belang der gemeente had gedaan, sprak een woord van deernis met de weduwe en de kinderen en dankte de edelmoe- digen medeburgers, die de politie (door bij dragen aan het politiefonds) in staat hadden ge steld ,tot oogenblikkelijken steun, waar nog geen pensioenregeling voor de weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren bestaat, den ontslapen politiedienaar ten slotte een »rust in vrede" toe roepend. Daarna voerde nog de leeraar van de gemeente van den overledene, ds. Bokma, predikant der Ned, Herv. Kerk, het woorj. ^.coi^oiio t. woordingen herdacht hij den verscheidene, wiens levensdraad in de kracht des levens, in het mid den van den arbeid, werd afgesneden, sprak een woord van meewarige deelneming met de weduwe en kinderen, en wekte ten slotte allen op den ernst des levens bij deze geopende groeve te be* seffen. Namens de familie dankte een broeder van den overledene voor de laatste eer bewezen aan hem, die aan aller liefde zoo betrekkelijk plotseling was ontvallen. Congres voor Kinderbescherming. Het congres voor kinderbescherming zal wor den gehouden te Amsterdam op een Zaterdag en Zondag in Octber van dit jaar. De volgende pun ten zullen worden behandeld I. Leerplicht: a. Het beginsel van den leer plicht. b. Leerplicht van onderwijskundig standpunt. c. De maatschappelijke en zedelijke zijde van het vraagstuk. II. Voortgezet onderwijsa. De noodzakelijk heid van voortgezet onderwijs. b. Voortgezet onderwijs in verband met vak onderwijs. III. Kinderarbeida. Gevolgen van kinder arbeid voor het onderwijs. b. Kinderarbeid van medische zijde bekeken. c. Beteekenis van verbod van kinderarbeid voor de arbeidende klasse. d. Kinderarbeid in verband met landbouw en industrie. e. Explotatie van kinderen in dienst van het huishouden. f. Kinderarbeid in de wetgeving. IV. Kindervoeding en -kieeding: a. De nood zakelijkheid van kindervoeding en -kleeding uit paedagogisch medische en maatschappelijk oog punt beschouwd. b. Het pricipe van kindervoeding en -kleeding van overheidswege en de practische uitvoering. Tot deelneming worden uitgenoodigd behalve de aangesloten vereenigingen met haar afdeelingen! alle gemeentebesturen, schoolcommissies, commis sies tot wering van schoolverzuim, kamers van arbeid, bestuurdershonden, verdere vereenigingero die daarvoor 'aanmerking komen en personeele leden. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 17 Maart 1913. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. instituut te De Bildt. Tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen, is heden aan de universiteit te Leiden bevorderd onze stadgenoot, de heer M. J. A. Steenhuis. Bij de politie is te bevragen een aiëredale-terrier (reu) alhier opgevangen. Gister-avond is door iemand aan gifte gedaan bij de politie, dat hij mishandeld was door een persoon, die een goed oog op zijn meisje had. Inons vorig blad werd meldingge- maakt van een ongeval in de fabriek van de firma Johs. de Kuyper Zn., alhier. Het blijkt ons thans, dat de betrokken jongen slechts een lichte kwetsuur had bekomen en zijn werk weer spoedig heeft kunnen hervatten. Hoogwater Maart v. m. te Schiedam n. m. 0.24. Dinsdag 18 UIT ROTTERDAM. Bij K. B. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam ter standplaats Rotter dam E. J. M. De Kat, candidaat-notaris aldaar. Jan van Rgsselherg. Onze stadgenoot Jan van Rijisseiberg studeert tegenwoordig to Berlijn ter voltooiing zijner zang- studies. Do hoer Anton Sistermans, zang'leeraar én te vens als zoodanig verbonden aan hot' conserva torium Klindmont-Sciharwien'ka, heeft verklaard dat hij1 tol de overtuiging is gekomen, dat Jan van Rijsseïberg geen bariton-, maar een èchtè, mooiè, volle helden-tenorstem hoéft. Als de studios ver gienoeg gevorderd zijn, zal van Rijsselberg' als tenor, misschien wel als opera zanger, optreden. Scheepsramp. Be woedende storm, die in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. de Hollandsche 'kust heeft geteisterd, hiefeft wéér een groot otter van handel en scheepvaart geëischt. Want het Engelsche stoomschip „East well", reederij Tyzack and Branfoot te Newcastle on Tyne is Zondagmorgen om half zeven ongeveer hij het tinnenloopen van de haven, door de hevige Zf>e op den kop van den Noordpier te IJmui- den geslagen, met het. gievolg, dat het binnen twintig' minuten zonk met de kostbare lading van 80,000 halen rijst, geconsigneerd aan de Amstordamsche firma Hudig Veder en Co. voor een combinatie van groote Zaansehe rijstpal- le-iijen. De gteheelè bemanning werd door het heldhaftig gedrag van den kapitein \an de sleepboot „IJmuiden", Johannes van der Wie len, en twee zijner matrozien, gered. De „Eastwell" vertrok den 7den December var het vorig jaar als nieuw, in dat jaar pas van stapel gleloopen schip van Londen, voor 'haar tweede reis naar Britsch- Indië onder 'ballast. Het schip, lang 404 voet, breed 53.2 voet, heeft een tinnen- ma,at van 3115 meter en had als gezagvoerder de Engelsche kapitein Seurr, die zijn vrouw ©n drie iongte kinderen aan boord met zich voerde. Precies 35 dagen voor de stranding verliet men Rangoon, de hoofdstad van Birma, in Eng.-Indië, met 'n blanke bemanning, van 9 personen, en verder neigen en vijftig zgn. Las hers, Britsch-Indiërs. Zooals gezegd had men iri Engelsch-Indië 80.000 balen rijst geladen. Men had een voorspoedige reis en bereikte zoo do Hollandsche kust, waar hij Scheveningen de sleepboot „IJmuiden" van IJmuiden tege moet gestoomd 'kwam om te contracteeren over het van IJmuiden opsleepc-n van het schip. De concurrentie tusschen de sleepboot- i'cede rijen is ml. groot en daarom s toornen deze booten den binnenkomenden schepen vér teg'e- rnoet, dikwijls tot bij de Engelsche kust. On der het varen springten dan eon paar man netjes met levensgevaar over en sluiten liét contract voor het sleepen af, opdat geen ander ze vöör kan zijn. Zoo bereikte men 's Zaterdagavond IJmui den, doch die kapitein van de „Ea3twefi" be sloot voor anker te blijven liggen vóór de ha ven, met bet oog op den storm, die opgestoken was Men bleef dus voor anker liggen, met den roods K. Smit en 'de twee man van den sleeper aan boord en de „IJmuiden" in de nabijheid. Om half zes Zondagmorgen werden de ankers gehïevvd en stoomde men naar da haven. De hevige wind kwam uit het Zuid-Westen en hicvewel de vloed pas om ruim acht uur er mon sf zijn, kWam het water tengevolge van^ het aanhoudende waaien, uit liet Zuid-Westen - belangrijk vroeger opzetten, zoodat het schip sterk naar het Noorden omgezet werd. .Men -trachtte dus herhaaldelijk naar binnen te komen, met de stortzeeën over het schip slaan- dtn, maar telkens tever'gteefs. Bij de laatste po ging grepen de golven, toen da steven inet bin nen de pieren was, het schip op en gooiden het met reuzen-gewield met het bakboord op de steenblokken, die voor bet uiterste einde van den Noordpier liggen. Op de brug hevon- den zich toen de kapitein, de loods en de twee de en vierde stuurman, In de machinekamer waren de 2e, 4e en 5e machinist op' wacht, Het schip was midscheeps aan bakboord ge troffen ter hoogte van de machinekamer, waar een reusachtig' ga! ontstond, zoodat daar het. water meteen met geweld instormde én het schip onmiddellijk begon te zinken. Een groot deel van de zwarte bemanning en ook de kapiteinsvrouw met hare 3 kinderen slie pen nog' toen het ongeval plaats had, want toen het begon te dagen was men opgestoomd en nu was bet onderwijl half zeven géwordén. Men begrijpt, welk een paniek er ontstond cnaer de 59 Britsch-Indiërs, menschen, waar van er slechts 3 een weinig! Engelsch spreken en wier geografische kennis niet zóó groot is, dat zij1 wisten op1 welk deel van de wereld zij zich bevonden. Alleen* hadden zij het snel-zin- kt-nde schip ouder de voeten, te midden van een woedende zee èn mét radelooze rasgeuoo- ton om zich Ineen. In dezen wanhooptoestand kwam plotseling redding' opdagen, want de „IJmuiden", die, zooals wij reeds zeiden, voor den sleep in de nabijheid was gebleven, begon terstond met te trachten hulp té bieden. Slechts drie man waren er aan boord van den sleeper, nl. de kapitein, Johannes van der Wiel en, algemeen békend onder den naam „Nannie", de machinist, Martin us Peters, en de dekknecht, Van der Put. Zender een oogenhlik twijfelen besloten deze moedige mannen tot redding over te gaan. Zooals gezegd, zat de „Eastwell" dwars op den pier ,opi een wijze, zooals de „Berlin" in 1907 ,op den Hoek van Holland heeft gezeten. Het schip en d© pier vormden dus eén schér pen hoek en in dien hoek besloot men zich t'e wagen om de schipbreukelingen tei rédden. De z/,e was nog' steeds hol en de golvèn sloegen over de „Eastwell" heen, zoodat de „IJmui den" alle kaïns zou hebben óók op de blokken van den pier terecht te komen. Toch stoomde men er heen. Een twintig' zwartjes, met een oer kinderen van den kapitein waren opi het vocTT'schip, de rest op de brugigen-dekkcn en het achterschip, 't Voorschip zonk bet eerst en daarom kwam men langs zij en riep den zwart-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2