Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Yroedschap. er in zich te versterken op ongeveer "4 K.M. ten Oosten van dat dorp, terwijl een andere afdeeling de hoogten ten Zuiden bezette. De afdeelingen van Tsjakilkeui en van Sughoenlceui werkten samen met een afdeeling van het centrum en drongen doort te Ivadikeui. De zeer bloedige slag eindigde in het voordeel der Turken, die den vijand over de geheele linie versloegen en te Kadikeui stellingen bezetten. S a mos. Dp Porie richtte aan de' vcrteg'ènwoordigérs dér mogendheden, dia het regèeringsstatuut van Sa- mos waarborgen, een nota, waarin geprotesteerd wordt tegfen de beizetting van het eiland door dé (.1 riekten. De Portel verzocht de mogendheden die maatregelen te nemen, wélke noodzakelijk zijn om de strikte naleving van Ive't statuut te ver zekeren. D e g'e z an t enc o nf er e n t i c besloot gister den vertegenwoordigers der mo gendheden bij dei Balkans taten op te dragen, dén Balkani'egeeringen de raadgevingen der mogend heden met betrekking' tot de door dé hondg'é- nooten gesteldei voorwaarden medé té dééleto. Deze raadgevingen werden gister door alle mogendheden goedgekeurd. De gezanten zullen Donderdag' wéér bijéénko men. RUSLAND. Sedert eenige dagen loopt te St. Petersburg het gerucht, dat de minister-president Kokowtzof voornemens is af te treden. FRANKRIJK. In de wandelgangen der Kamer werd gister verteld, dat president Poincaré. op aanraden van Briand, een kabinet zal benoemen, welke de leden van onderscheidene republikeinsche groepen zal omvatten, teneinde daarmee zoo.spoedig mogelijk de militaire wetten aangenomen te krijgen. Léon Bourgeois wordt aangeduid als toekomstig kabi netsformateur. Clémenceau zou minister van oorlog worden. Be nieuwe Franische g'eizant te Petersburg, de heer Deloassé, vertrok gisternarniddag! naar de Russische hoofdstad. De moord op den koning van Griekenland. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan den Nedeilandschen gezant in Athene een tele gram gezonden met verzoek, naar aanleiding van den moord op koning George, de deelneming van de Nederlundsche regeering aan de Grieksche regeering over te brengen. De kanalisatie van de Maas. Men seint ons d.d. gisteren uit Brussel aan de »N. R. Crt." De Holiandsch Belgische commissie, belast met de bestudeer ing van de kwestie nopens de Midden- Maas, is tot de slotsom gekomen, dat er kanali satie moet plaats vinden en dammen en sluizen moeten worden gebouwd. In de Midden-Maas, daarbij inbegrepen het Nederlandsch gedeelte, zouden 9 dammen worden gemaakt, waarvan 5 0p Nederlandsch gebied. De voorgestelde kanali satie omvat 453 K.M. De kosten van alle tusschen Visée en Boxmeer uit te voerén werken, zouden 45^ millioen gld. bedragen. De St. Yincentiusloterij. Naar we vernemen, is bij het Tentoonstellings- commité der St. Vicentiusvereen. te 's-Gravenhage een gift ingekomen van H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en van Z. K. H. den Prins, als bijdrage tot het doel der Loterij (Rsb.) Iloe ze tegen de kloosterlingen en priesters zijn. Men schrijft uit Arnhem aan de „Nieuwe Haar- lemsche Courant" het volgende »Kort geleden was de liberale pers zeer ver ontwaardigd over een stukje voorkomende in het weekblad der H. Familie, waarin dat schetsje voorkwam, over het verjagen der nonnen als er eens een liberale regeering kwam. Men schreeuwde toen moord en brand over zooveel stoutigheid van dien priester, die zoo iets durfde schrijven I Maar of die priester een pro- fetischen geest heeft of dat hem het idee dat zoo iets mogelijk is, gezien hetgeen in andere landen is geschied, voor oogen stond heel mis is die Eerw. schrijver toch niet geweest! Ziet hier wat deze week in Arnhem en ik denk ook op andere plaatsen van ons land verkondigd is Donderdagavond heeft te Arnhem een vergade ring plaats gehad in het Logegebouw (1) waar mr P. Tideman uit Bloemendaal als spreker is opgetreden die zijn toehoorders kwam aansporen om toch in Juni dit Christelijk ministerie niet te bestendigen. Laat ik er bijvoegen dat de vergadering was uitgeschreven door de «Evangelische Maatschap pij" en er slechts een goede 20 man in de zaal waren toen mr. Tideman het volgende vertelde Er waren h er in het land zóó veel kloosters dat ze het land benadeelden. De kloosters en kerkelijke goederen vertegenwoordigden een groot kapitaal. Spr. wilde met die kerkelijke goederen net doen als in Frankrijk, en ze «seculariseeren" uit de opbrengst zou jaarlijks wel een bedrag van twaalf millioen komen, en dat geld wilde hij be steden voor staatspeusionneering 1.... Prachtig 1 Hieruit ziet men (behalve de dwaze ideeën van mr. Tideman) dat het stukje in de »H. Familie" toen niet ver van de waarheid af was. Wat in het hoofd van mr. Tideman rondspookt, zal wel in meer vrijzinnige hoofden ronddwalen!" De »N. Ilaarlemsche Courant" merkt hierbij nog op «Wij gelooven met den schrijver, dat er nog meer zijn in ons land, die erzoo over denken. Echter is mr. Tideman, onze Bloemendaalsche vriend, de eenige totdusver, die zulke dingen pu bliek voorstelt, en eerlijk ervoor opkomt. Die eerlijkheid valt te prijzen, en doet beter aan dan de schijnligheid der »N, Rott. Ct." en consorten. Maar tevens blijkt uit dit stukje voldoende, wat ons te wachten staat, als dezen zomer mannen als Tideman en zijn vrienden de Christelijke re geering zouden overwinnen Belgische en Uollandsche S. D. A. P.ers. Mr. P.' J. Troelstra, het Nederlandsche Kamer lid, woonde gister te Brussel op de gereserveerde tribune de vergadering van het parlement bij. Na afloop der zitting was hij tegenwoordig in een vergadering der socialistische groep, waar hij meedeelde, dat de Hollandsche socialisten het zich gedurende de staking tot een plicht zouden rekenen een aantal kinderen van Belgische stakers bij zich te logeeren. Het Nederl. Roode Kruis en de Balkanoorlog. Blijkens een gisteren bij het hoofd-comité van het Nederlandsche Roode Kruis ingekomen tele gram van dr. Ofierhaus en den heer Lehman, is de ambulance uit Griekenland te Brindisi aange komen. Van daar zal zij naar Napels vertrekken en vervolgens naar Cadde Roqebrunes om daar de gast te zijn van den heer Lehman. De terugreis zal gaan over Genua en Bazel. Het tijdstip van aankomst in Nederland is nog niet bekend. De Onafhankelq kheidsfeesten Men meldt ons uit 's-Gravenhagte! dd. 19 Maart: De historische optocht gaat door. In de he denmiddag1 in „Pulchri Studio" gehouden ver gadering va,n het comité voor de historische viering van het eeuwfeest van Nèêrla.nd's onaf hankelijkheid is besloten f45.000 voor den his- torischen optocht ter beschikking te stellen van de commissie voor dien optocht, welk be drag die commissie noodzakelijk achtte om den optocht te kunnen houden. Aangezien het comité, met het subsidie dér gémeente, over f55.000 te beschikken heeft, waarvoor reeds f3000 bestemd zijn voor de te houden historische tentoonstelling' en voorts voor drukwerken, colportage en onvoorziene uitgaven f7000 zijn uitgetrokken, zullen nu naar aanleiding' van dit besluit, de overige feestelijkheden, als kinderfèestèn, volksfèèstèn, gala-voorstelling en de uitdeel ing aan de ar men slechts kunnen doorgaan, voorzoover daarvoor alsnog voldoende giften mochten in komen. Tor vergadering zijn voorts de ontwérp-sti- tuten en het huishoudelijk reglement goedgé- keurd van de vercenig'ing „Comité voor de luis terrijke viering' van Neêrland's Onafhankelijk heid te 's-'Gravenhagét" en is besloten de Ko ninklijke goedkeuring op dei statuten aan te vragen. Het plan voor den historischen optocht in 1913 omvat vijf afdeelingen, met de volgende hoofdpersonen Eerste a f d e e 1 i n g. Groep I: Willem II, Roomsch-Koning' en Graaf van Holland; Floris V, der Keerlen God. Groep II: Willem III (de Goede), Graaf van Holland, Zeeland en Henegouwen; Rëinaud II, Hei tog van Gelder. Groep III: Albreoht, Hertog van Beieren1; Willem van Oostervant (later Willem VI). Groep IV: De Gilden, Jacoba van Beieren; Philips do Goede, Hertog' van Bourgondië; Ma ria van Bourg'ondië e.n Maximiliaan Oostenrijk, Groep VKarei van Egimond, Hertog van Gelder; Karei V, Keizer van Duitsc'hland, Ko ning van Spanje, Aartshertog van Oostenrijk'; Schilders; de geleerde: Dèsiderius Erasmus. Groep VI: Prins Willem I. Groep VII: Prins Maurits; Ernst Casimir van Nassau; Johan van» Oldenharneveldt; godgeleerden; schilders, bouwmeesters; watèlr- bouwkundig'eni; zeevaarfjkundigen en zeevaarders letterkundigten en toonkunstenaars. Groep VIII: Prins Frederik Hendrik; Prrins Willem II; schilders, waaronder Rembrandt van Rijin; de bouwmeester Jacob van Campen, en de beeldhouwer Rombout Verhulst. Der de a f deeli n g. Greep IX: Johan de Witt; bouwkundigen, beeldhouwers en zeehèldéin. Groep X: Prins Willem III, Koning van Engeland; staatslieden, geleerden en schilders. Vierde af Aeali n g1. Groep XI: Prins Johan Willem Priso (in den slag bij Malplaquet); Simon van Slingeland, Raadspensionaris'. Voorts' geleerden, letterkundi gen en schilders. Groep XIIPrins Willem IV. Groep XIIIBruidstoet van Kloris en Roosje. Groep XIV: Prins Willem V. Vijfde afdeeling. Groep XVRutger Jan Schimmelpeinnirik1. Groep XVI: a. Koning Lodewijk Napoleon 1 cn Koningin Hortense; schilders en tooneel- spelers. b. Charles Francois Le Brun, Hertog van Plaisance, Algtemeem Stedehouder; Kfeizèr Na- poleon I, Groep XVII: Afdeeling' der Oranje-garde (Haagsehe Schutterij) met muziekkorps; ver tegenwoordigers van Den Haag; praalwagen, waarop de eedgtenooten; Willem Fréclerifc, Prins van Oranje (Koning' Willem I). Voor het allegorisch gedeelte van dèn his torischen optocht in 1913 is het volgende plan vastgesteld 1. Moederland en Koloniën, a,. De Neder landen; b. Oost-Indië; c. West-Indië. 2. De elf provinciën van het Koninkrijk. 3. 'De Historie. (Hierop volgt de historische optocht.) 4. 'De verhooging van de volkskracht en de Welvaart in Nederland door het in toepassing hlengen van de internationale beginselen van menschlievendheid en rechtvaardigheid èn lét bevorderen van den vrede. a. De Johannieter- en Malthezer-ordéni. 'b. Het Roode Kruis. 'c. He't Witte en het Grqene Kruis. d. 'Het Oranje Kruis. e. De Vereenig'ing' tot bestrijding van dé tuber culose. f. Vrede door Recht. Zegewagen, bespannen met 6 paarden, waar- op de „Vrede", bekronende den arbeid op hét gebied van Landbouw en Veeteelt, Nijverhèid, Wetenschap en Kunst, Zeevaart en Vissolierij, Handel en Verkeer, en van dó Kolonisatie, verricht onder de leiding van het vorstelijk Huis van Oranje en de reg'eering in Neder land, daarbij gesteund door het „Recht" en beschermd door het „Nederlandsche Volk". Telephoongesprekken voor arbeidsbeurzen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Han del brengt ter kennis van gemeenten en als rechtspersoon erkende vereenigingen, door welke een niet bij de vereeniging van Nederlandsche arbeidsbeurzen aangesloten arbeidsbeurs wordt beheerd, dat zij ten einde in aanmerking te kunnen komen voor toekenning van rijkssubsidie wegens het houden in 4913 van interlocale tele phoongesprekken door hare arbeidsbeurs en van internationale gesprekken door die beurs met de Nederlandsche arbeidsbeurs te Oberhausen zich vóór 4 November a.s. schriftelijk bij zjjn depar tement behooren aan te melden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat een subsidie als bovenbedoeld in geen geval kan wor den toegekend, indien eene arbeidsbeurs niet bij een locaal telephoonnet is aangesloten en evenmim indien eene beurs het karakter van een finan- cieele onderneming draagt. (St. Ct.) Wear benei» ts Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 Maart 4943. medegeoefld door het Kon. Ned Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.4 te Horta. Laagste barometerstand 725.0 te Skudesnaes. Verwachting tot den volgenden dagmeest krachtige zuidelijke tot zuidwestelijke wind, zwaarbewolkt, met tijdelijk opklaringen, waar schijnlijk regenbuien zelfde temperatuur. Ambachtsschool. De openbare les gister-middag en -avond in de lokalen der Ambachtsschool aan de St. Liduina- straat gegeven, trok een groote menigte belang stellenden. Vooral de ouders en verwanten der leerlingen deden hunne belangstelling blijken. 'tWas een opwekkende aanblik de talrijke jeugdige leerlingen in de verschillende lokalen zoo volijverig bezig te zien en hun vakwerk met den meesten ernst en algeheele toewijding te zien verrichten. In de verschillende smidsen zagen wij o.a. smidjes, nog in de korte broek, het ijzer smeden met een ernst alsof er een groote knecht aan den vuurhaard stond. In de werkplaatsen der bankwerkers zagen wij mede met genoegen het ernstig werk der leerlingen en de keurig afgemaakte werkstukken. Ook in de afdeeling der electriciens bij de timmerlieden, meubelmakers en schilders vielen de fraaie, goed afgewerkte stukken bijzonder op. Met genoegen zagen wij in de verschillende afdeelingen de jongens bezig met beitel, schaaf en zaag, eene bedrijvigheid ontwikkelend, die een aangenamen, prettigen indruk maakte op het be langstellend toeziend publiek. De teekenzalen gaven zeer veel fraaie, goed afgewerkte teekeningen te zien. Vooral het ma chine-teekenen blijkt onder alleszins deskundige leiding met bijzonder succes door de jeugdige leerlingen beoefend te worden. liet aantal leerlingen taan de Ambachtsschool breidt zich nog steeds uit en de uitbreiding van het onderwijsmateriaal houdt daarmee gelijken tred. De Ambachtsschool mag zeker voor onze gemeente eene hoogst nuttige instelling geacht wordende jeugdige leerlingen worden er zoowel theoretisch als practisch tot bekwame vakwerk lieden gevormd. Het feit, dat hier niet gelet wordt op de diensten die de jeugdige gezellen presteeren, maar alleen op hunne vorming tot bekwame goed beslagen vak werklieden, doet zeker voor de ouders, daartoe eemgszins in staat, de keuze tusschen de ambachtsschool en de werkplaats niet twijfelach tig zijn. De navolgende leerlingen hèhbèn dé Ambachts school te Schiedam met eindg'etuigschrift verla ten. M a c h i n eÜ a n k' W o rke r sJ. P. Aleman, Delft; J. van Berkel, VlaardingienJ. Bitter,, Schie dam; J. Bongers, Rotterdam; J. Boot en A. v. cl. Endt, Maassluis; S. van Gel deren en F. do Graaf, Vlaarding'en; A. Harlaar, Schiedam; A. Hoogland, Vlaardinigen; A. v. d. Horn en H. W. de Jager, Rotterdam; J. de Jong, D. v. d. Kerk hof f en B. v. d. Linden, VlaaraingenB. H. Linschoten, Rotterdam; H. W. Louwerens, Maas sluis; J. II. Meerhof en J. II. A. Mekenkamp, Schiedam; B. Mulder, Rotterdam; A. Osnabruggei, VlaardingenW. C. Plooy, Schiedam; K. llabe- neck, en H. Röselec, Vlaardingen; A. A. Schoen makers, Schiedam; J. V. d. Velde, Delft; P. v. d. Windt, Vlaarding'enR. v. d'. Wint, Schiedam. Electriciens: A. J. v. d. Berg, Oversehie; J. Dijksman en A. van Eenige, Schiedam; P. J. Hoek, Rotterdam; L. Krommenhoek, A. Osephius, J. W. Rosa, P. M. Scheffer en J. C. B. Stigter, Schiedam. Timmerlieden: J. v. d. Berg', Maassluis.; J. v. d. Bos, Schiedam; W. v, Bremen, Maassluis; F. Drop, Vlaarding'en; W. D. v. d. Eijk, Over- schie; C. Haak' en N. Hoogtenboom, Maassluis; M. v. d. Kooy, Vrijenban bij! Delft; M. Koster, Vlaarding'en; J. K, Rijnten en P. Timmermans, Schiedam. Meubelmakers: A. M. Lagerwerf, Schie dam. Schilders: M. Bijl, en J. P. M. Marrevee, Schiedam. Metselaars: A. C. V. d. Loo, Kethel. Heden werd met goed gevolg van de werf Gusto der firma A. F. Smulders te Schiedam de romp van een 100 tons kraan te water gelaten, welke deze firma voor buiten- lansche rekening in aanbouw heeft. De hoofdatmetingen van dit vaartuig zijn lengte 34 Meter, breedte 14 Meter, holte 2.80, Meter. Deze kraan zal voorzien zijn van een 2 cylin- derige hoogdrukmachine, kunnende 410 I.P.K. ontwikkelen en een ketel met een verwarmend oppervlak van 50 M1., werkende onder een stoomdruk van 8 K.G. Tevens zullen de noodige stoomlieren aanwezig zijn voor het bedienen der ankers en het manoeu vreeren van het vaartuig. Deze kraan zal naar de plaats van bestemming worden gesleept. Uit de Korte Haven is heden-och tend opgehaald het ljjk van een 18-jarig meisje, een zenuwlijderes, reeds sedert eenige dagen aan zwaarmoedigheid lijdende. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 21 Maart v. in. 3.11, n. m. 3.25. Beëediging Raadslid. Ziekenhuis kwestie. Fabrizaak-proces. School ruimte-voorziening. Gasfabriek uit breiding. Grondverkoop-zaken. De Raadszitting op 11. Dinsdag heeft ons weder eene plechtigheid doen zien, zooals die in een corporatie van 23 personen, uit den aard der zaak aan herhaalde mutatiën onderhevig, vaak voor komt. Het nieuwbenoemde Raadslid voor Dis- strict I, de heer C. J. Wouterlood, ging de plaats innemen hem gewezen door het vertrouwen dat de kiezers in hem hebben gesteld. Staande voor den voorzitterstoel legde hij met fluisterende stem de gevorderde eeden af, blijkbaar zich volkomen bewust van den gewichtigen last, dien hij op zich ging nemen, 't Was zeker geen phrase, toen de voorzitter van hem getuigde dat hij altijd het openbare leven had medegeleefd, en de kracht en den lust dien hij hem toewenschte om in den Raad nuttig werkzaam te zijn, behooren zeker zijn deel te zijn, waar hij bij zijne veelomvattende werkzaamheden zich nog wel den last van het Raads lidmaatschap heeft willen getroosten. Met veel genoegen begroeten wij intusschen den nieuw ingekomen vroede, wiens optreden in den Raad tal van jaren de vrome wensch van zoo vele wel denkende ingezetenen dezer gemeente is geweest. Na afdoening van de lange reeks van ingeko men stukken, waarbij vroede Van den Hoek een lans brak voor de vaste aanstelling van zoo vele losse werklieden aan de Gasfabriek, waaronder er verscheidene zijn, die reeds enkele jaren aldaar in dienst zyn, kwam de veelomvattende Zieken huiskwestie nog even de aandacht onzer vroeden vragen. Zooals men weet, was een schrijven in gekomen van regenten van het «Weeshuis der Her vormden," waarin het reeds bekende aanbod wordt gedaan in zake den bouw van een nieuw zieken huis. Het schrijven beoogt allereerst dat de ge meente Schiedam aan gemeld weeshuis in eigen dom overdrage twee bunders land, waarop ten koste van bedoeld gesticht een ziekenhuis zal worden gebouwd. De gemeente, het gebouwde ziekenhuis in gebruik nemend, zal dan, bij wijze van huur, twee percent dier bouwkosten gedu rende 50 achtereenvolgende jaren hebben te beta len. De gemeente Schiedam, gebruik makend van het recht haar ten allen tijde verzekerd, om het gebouw met den daarbij behoorenden grond over te nemen, zal dan te betalen hebben de stich- tingskosten benevens een som gelijkstaande met

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2