Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. €taneztgd Hieuwt. Scheepvaart, pralend veldheer oactei'vindang lieèft opgedaan, het werk van zijn vader mi voltooien. Volgens Mawromikaiis is de regoeïiag' van ko ning George er een gewéést van een vredelievend politicus, maar zal die van koning Komstantijn er een worden van men krijgsman, in hét streven om andere nationale wenschen te vèrwézenlijken. TJit Las Palmas wordt gemeld Hier zijn berichten ingekomen over een ge vecht tusschen Mooren en Franschen. De Fran schen zouden zware verliezen hebben geleden. De Tsaar en keizerin ontvingen gister te Tsjarkoje Sela in het Alexanderpaleis 32 ver tegenwoordigers van St. Petersburgsche en Moskousche banken, die den 'keizer ter gelegen heid van het Romanofjubilé een geschenk van 1 010.000 roebel kwamen overhandigen. De Tsaar dankte hartelijk en zeide het geld voor liefda dige doeleinden te zullen aanwenden. Te Saloniki verluidt, dat koning Peter en koning Ferdinand over Saloniki naar Athene zullen gaan ter bijwoning van de begrafenis van koning George. De gouverneur van Togo, hertog Adolf Frie- drich van Mecklenburg, is van zijn reis naar het binnenland teruggekeerd en heeft zijn ambtsbe zigheden hervat. Ned. R. K. Volksbond. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Ned. R. K. Volksbond op 4 Maart 1913 dat op Tweeden Paaschdag met eene feestelijke bijeen komst in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam wordt gevierd, is door het Centraal Bestuur een Jubilee-nummer uitgegeven, in tekst en gravures geheel aan het heugelijk feit gewijd. Z. D. H. mgr. Callier, bisschop van Haarlem, zal de feestelijke bijeenkomst op aanst. Maandag met zijne persoonlijke tegenwoordigheid vereeren. Baron Van Pallandt van Eerde, f Nadat het stoffelijk overschot van het lid der Eerste Kamer R. Th. baron van Pallandt van Eerde met den trein van 2 u. 45 min. Donder dagnamiddag uit Zwolle, te Ommen was aange komen, werd het naar den familiegrafkelder op het landgoed Eerde overgebracht. In den stoet werden o.m. opgemerkt dr. Frans- sen, lid der Eerste Kamer en de commissaris der Koningin in Overijsel. Deze beiden en het lid van Ged. Staten van Overijsel, baron Van Voorst tot Voorst, spraken bij het graf. R. T. C. baron Bentinck tot Boekhorst bedankte namens de moeder van den overledene. Vier kransen dekten de kist. (N.R.Ct.) De Provinciale electrische centrale in 't «cht. Uit de meest betrouwbare bron wordt uit Den Bosch aan het v. Noordbr bericht Gister vergaderde alhier in pleno onder voor zitterschip van den heer Commissaris der Ko ningin de commissie uit de Staten dezer provincie aan welke het onderzoek is opgedragen naar de oplossing van het vraagstuk der electriciteitsvoor- ziening in Noord-Brabant, ter bespreking van het voor enkele weken ingekomen rapport van de z.g. financieele sub-commissie. Dit rapport had, in verband met de te dezer zake ontvangen adviezen en de van diverse maat schappijen gedane ofterten bij alle aanwezige leden de overtuiging gewekt, dat volkomen gerechtvaar digd was de verwachting, dat eene behoorlijke exploitatie van een door de Provincie geconce- deerde elecinsche centrale voor de geheele pro vincie. niet alleen geen geldelijke risico voor de ondernemers met zich zou brengen en aanzienlijke winsten zou moeten afwerpen maar ook inwoners dezer provincie en de bedrijven van verschillenden aard, die binnen haar gebied werkzaam zijn, op voordeelige wijze electrische energie zou kunneD verschaffen. Daar nu een exploitatie door de Provincie, die niet op de eerste plaats winst beoogt zooals par ticulieren dat doen, het meest in het belang is van hare inwoners en hunne bedrijven, werd eenstem mig het standpunt ingenomen, dat de Provincie de exploitatie o.a. aan zich zou houden voor zooverre zij daartoe bevoegd is indien konden worden ondervangen de bezwaren, die in den regel verbonden zijn aan een exploitatie door de overheid. Daarom werd besloten dat de financieele com missie met de z.g. juridieke commissie, en zooveel noodig met de' andere sub-commissiën zou trach ten om zoo spoedig mogelijk een vorm te vinden, waarin de exploitatie van een provinciale electri sche centrale zou kunnen gesch'eden, zoo zelf standig mogelijk, d.i. onafhankelijk van de pro vinciale administratie en met inachtneming van de belangen der inwoners en van hunne be drijven zoo commercieel mogelijk. Nadere voorstellen van de commissie uit de Staten zullen dus weldra, zoodra deze vorm ge vonden is. de Provinciale Staten bereiken. De overweging der voorstellen van de boven bedoelde maatschappijen zal ondertusschen worden opgeschort. **rtmrxnn t t elecTahsc bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 20 Maart 1913, medegeuerid door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.8 te Horta. Laagste barometerstand 740.6 te Halinhead. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige zuidelyke tot zuidwestelijken wind, gedeel telijk bewolkt, waarschijnlijk enkele regen- of onweersbuien, iets zachter. Herhalingsoefeningen. Heden zijn op de bekende plaatsen in deze ge meente aangeplakt de kennisgevingen vermelden de de data waarop de miliciens-verlofgangers dit jaar voor herhalingsoefeningen moeten opkomen. Een exemplaar van die kennisgevingen is mede aangeplakt aan het Bureau Militie, Schoolstraat 12, terwijl alle verlangde inlichtingen aan dat Bureau zijn te bekomen. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van politie een portemonnaie, een fabriekspenning, een heerenhandschoen, een portefeuille met portretten en een sleuteltje. Aan de volgende adresseneen huissleutel, J. Bokhorst, Hoofdstraat 43; een koperen rozen krans, M. Rijntalder, N. Maasstraat 13 een broche met damesportret, D. van Hulst, Kinderbunrt 9 een portemonnaie met inhoud, P. Treurniet, Noordvest 65een knipmes, Th. Kerklaan, L. Kerkstraat 33; een duif, T. Harteveld, L. Haven 113; een zakmes, J. H. Wixel, Hoogstraat l;een kater. A. v. d. Hoeven, Singel 59; eenig geld, A. Sluiters, Visscherstraat 23; een rozenkrans, N. van Loopik, Lange Achterweg 13; een porte monnaie mot inhoud, D. Noordijk, Nieuwe Haven 23boveneen gouden ring, J. v. Pelt, Damlaan 47- Hier ter stede is opgericht een Symphonie-orkest onder den naam van Schie- damsche Orkestveréeniging. Directeur is de heer C. IC. L. Burgdorffer. De repetities worden gehouden 's Maandags avonds in het gebouw van den St. Joris-Doele. Uit de gang van het kantoorvan de firma Hasekamp, Sluisweg alhier, is ten na- deele van een bediende een heerenrijwiel ont vreemd. Giste r-m iddaghad op de Wester kade 'n vechtpartij plaats tusschen twee personen, waarbij een gewapend was met een parapluie en een ander met een boksbeugel. De politie nam den boksbeugel in beslag en heeft tegen hem, die het wapen droeg, proces verbaal opgemaakt. H e d e n-rn orgenisin een logement alhier door de politie aangehouden de 53 jarige L. H., Duitscher, wiens opsporing en aanhouding door de marechaussee te Roermond was gevraagd, omdat hij aldaar een rijwiel had verduisterd. Heden-morgen is de man derwaarts overge bracht. Heden is de ooievaar, het manne tje voorloopig, weder op het traditioneele nest op de mouterij »De Kerseboom" in de Vijgensteeg aangekomen. De welkome lentebode heeft zich dus vrijwel aan den lentedag gehouden spoedig keert hij nu, vermoedelijk met zijn wijfje weer. Gisteren is nog een tweedeboei op de Maas gezonken. Daar het anker van het stoomschip «Holland" door de helling van de boei was geraakt, moest een duiker der firma Wilton komen, om het anker te lichten. Eerst heden-morgen kon dientengevolge het stoomschip Holland vertrekken. Hoogwater te Schiedam: Zondag 23 Maart v. m. 4.34, n. m. 4.43 Maandag 24 Maart v. m. 5.11 u. n. m. 5.21, Dinsdag 25 Maart v. m. 5.48, u. n. m. 6.05. UIT ROTTERDAM. Alhier overleed in den ouderdom van 78 jaar de heer J. A. van Rooy, welbekend in Katholieke charitatieve kringen. Ook werkte hij vroeger in de "Katholieke pers Hij was ridder in de orde van den H. Gregorius. De stranding van de «East we 11"- Men meldt ons uit IJmuidenDe Zweedsche bergingsboot «Belos" is alhier aangekomen en zal trachten de n East well" te bergen. Nestor Wilmart. Bij het jongste verhoor verklaarde oplichter Wilmart volgens het «H. v. A.": «Voorzeker, het gebeurde is zeer spijtig, doch ik handelde in het hooger belang der Maatschappij Gent-Terneuzen, wier zaken niet al te vlot gingen. De uitgifte van valsche obligaties werd gedaan, om de failliet der maatschappij te vermijden. Al de beheerders der maatschappij, beweert Wilmart, waren op de hoogte der zaak. Ik heb voor mijn aandeel zeer weinig getrokken, daar ik aanzienlijke intresten voor de reports het moeten betalen. Mijn inzicht was eerlang eene nieuwe uitgifte van echte obligaties te doen. Dank aan de op brengst hiervan zouden wij stilaan de valsche hebben ingekocht terwijl we, inmiddels de onder handelingen voor den afkoop der spoorbaan door den Staat zouden voortzetten. En hadde men mij met rust gelaten, alles zou ten beste verloopen zijn zonder het minste schandaal.* i Dus beweert Wilmart slechts weinige fondsen te hebben getrokken uit de bedriegerij. Wie streek dus de ontzaggelijke sommen op en waar haalde Wilmart het geld om te leven als een Amerikaansche rykaard Het schijnt dat nog andere aanhoudingen te wachten staan» De kat in Australië. Door de invoe ring van enkele dieren, kan in een land de heele fauna veranderd worden. Daarvan ondervindt men in Australië enorme staaltjes. Jaren geleden bracht men daar een konijn Het nieuwe wereld deel dat heel arm aan zoogdieren was, hoopte men op deze wijze wat eetbaar wild te bezorgen. En Australië kreeg eetbaar wild de paar exem plaren voelden zich op hunne nieuwe terreinen zoo goed thuis dat zij zich op groote schaal uit breiden, en betrekkelijk kort daarna was het konijn een ware plaag geworden. Alles sten zij op. De landbouw ondervond er schade van. Op het laatst leed zelfs de veeteelt, de schapenteelt, er onder. Dit is de voornaamste bron van bestaan voor Australië. Men peinsde dus op middelen om het konijn te verdelgen. En voerde toen de kat in. Men wist, dat dit dier een vijand van het ko nijn is, maar men vergat, dat men hiermee zich een tweede ivasie op den hals gehaald had. De katten vielen in het begin de konijn alleen aan, en werkelijk verdween de eerste plaag. Maar in de vrijheid van Australië kreeg de kat zijn wil den aard terug. Nu loopen endoor de Australi sche bosschen kattebeesten van meer dan 9 kilo gewicht, zegt de »Rsb." Ze eten alles: klein wild, buideldieren, lammeren, vogels, en zelfs visschen. Men denkt er nu over, om den hond in te voeren, om de kattenplaag te bestrijden, doch men vreest voor een derde invasie. Berlijn als havenstad. Men onderschat algemeen Berlijns beteekenis als havenstad, en toch volgt Berlijn onder de Pruissische binnen havens onmiddellijk op Ruhrort. In 1906 bedroeg het aantal ingekomen schepen reeds 145.000. De zes voornaamste havenwerken tellen 1400 los plaatsen, deels in fiscaal, deels in privaat-bezit. Belemmerend werkt op het goederenverkeer het tekort aan pakhuizen, doch een reusachtig pakhuis 7 verdiepingen hoog, en een oppervlakte van 15.000 vierk. M. bedekkend, is thans gereed, en biedt ruimte aan 22000 ton stukgoederen. Dit pakhuis bevindt zich aan de Oosthaven, die voor het scheepsverkeer van grt>ot nut belooft te wor den. Ook de Westhaven heeft belangrijke vergroo ting noodig noodig, doch deze zal wel niet spoedig tot stand komen. Behalve dat deze uitbreiding 115 millioen Mark zou kosten, heeft de spoor- wegfiskus reden haar tegen te werken. Een brief uit d e Zuid pool. Onder de papieren, die in het ijs bij het lijk van den ver ongelukten Scott werden gevonden, bevond zich ook een brief van Amundsen, geschreven aan koning Haakon van Noorwegen, toen hij aan de Zuidpeol de Noorweegsche vlag geplant en zijn tent had opgeslagen. Scott, die zooals bekend is later dan Amundsen de Zuidpool bereikte, had de tent gevonden en aldus gemerkt, dat deze hem voor was geweest. Hij nam den brief mede, om hem als het beste bewijs, dat zij beiden op den asch der aarde ge staan hebben, naar Europa te brengen. De Engelsche bladen stellen thans voor, de regeering in over weging te geven, zoodra de brief in Engeland zal zijn aangekomen, een slagschip met den histori- schen brief aan boord naar Christiania te zenden, om den brief uit de Zuidpool plechtig aan den Koning van Noorwegen te overhandigen. Daar mede zal zoo meenen de Engelsche bladen Engeland toonen, hoe het de daden van mannen als Amundsen en Scott op prijs stelt. Dit voor stel heeft in Engeland veel bijval gevonden. Een prijs van f24.000 voor een goede en goedkoope motorbrandstof. Op den feestmaaltijd van de Vereeniging van Motor fabrikanten en groothandelaars in Engeland bracht de heer Arthur Stanley, bestuurslid van de Royal Automobile Club de kwestie van de hooge petro- leumprijzen ter sprake, die men meende te moeten toeschrijven aan de groote uitbreiding van de motoren industrie. De Royal Automobiele Club tracht andere brandstof te vinden, die in staat is de petroleum te vervangen. Zij is thans bezig met het nemen van vergelijkende proeven omtrent het rendement verkregen met en de kosten van verschillende brandstoffen. Waar de club niet over voldoende geldmiddelen beschikte, verzocht zij te overwegen of de vereeniging een prijs ter beschikking wilde stellen, ter aanmoediging van onderzoekingen met paraffine als brandstof e.a. De president van de vereeniging, de heer Manville, merkte in zijn ant woord op, dat het wenschelijk was om tot de mogelijkheid van het gebruik eener andere brand stof te komen, om daardoor van andere landen onafhankelijk te worden. Naar aanleiding der besprekingen heeft thans het bestuur van de genoemde vereeniging besloten een prijs van tweeduizend pond beschikbaar te stellen voor een in Engeland in voldoende hoe veelheid te produceeren brandstof. Een gunstige uitslag zal ook in ons land met vreugde worden begroet. («De Loc.") De noor del ij kste stad der aarde. Alle dingen veranderenook de glorie, de noor delijkste stad van de wereld te beaten. Hammer- fest is nog altijd, zoo wij ons niet vergissen, de noordelijkste stad van Europa, m«t een ietsje meer breedtegraden dan Vardo Oostjansk en de Goudstad op de noordkust van Alaska brengen de bewoonde wereld van Azië en Amerika nagenoeg op dezelfde breedte, maar Upernivik aan Green land's westkust slaat makkelijk die records. En die allen zijn echte steden. Sedert een aantal jaren echter maakt Ita (Etah) aan de Smith-sont (N. W. Groenland) aanspraak op de eer. Ita ligt niet minder dan 5 breedtegraden dichter by de pool dan Upernivik. Het wordt slechts bewoond, wel is waar, door Eskimo's maar zijn leven er het heele jaar door, met hun gezinnen, en tenzij men beweren wil dat een verzameling hutten nooit een stad vormt, >s Ita, voor zoolang het duurt, op 79 gr. N. Br., de noordelijkste stad, althans de noordelijkste voortdurend bewoonde nederzetting ter wereld. Nu is echter, sinds eenigen tijd, een «stad" ontstaan op Spitsbergen, aan de Advent-baai, en deze ligt zoowat even noordeljjk als de stad der Groenlandsche Eskimo's. Pas kort geleden vond men op Spitsbergen steenkolenlagen, die wel ontginbaar schenen. Een Noorsch-Engelsche maatschappij liet aan den oost kant der Advent-baai boringen verrichten, met gunstig resultaat en weldra was daar een hoofd aan de kust gebouwd, en een kolenmijn, 100 M. boven den zeespiegel, in ontginging gebracht ;een kabelspoor zorgde voor het transport, electrische machines werden overgebracht, huizen en zelfs winkels verrezen. Van 1906 tot 1908 was er leven en beweging in «Advent City." Maar by de exploi tatie stootte men onverwachts op een dikken wagd van steen en voortzetting van het be drijf bleek te kostbaar. Even plotseling als het ontstaan was, werd Advent-City verlaten. Amerikanen namen echter de zaak weer op, aan een anderen kant van ^pzelfde baai en men schijnt nu een lucratieve wijze van ontgingiDg der steenkolen te hebben govonden. De nieuwe maatschappij hoopt" zelfs 60.000 ton kolen 'sjaars te kunnen produceeren (maar het is een Amerikaansche maatschappij.'). De machinehallen en de huizen voor de werklieden vormen alweer een echte stad, Longyear City gedoopt, naar deD voornaamsten geldschieter. Er zijn een kabelspoor en een tram voor het vervoer van het zwarte goud, er woont een dokter en een 50 tal arbeiders overwinteren daar. Zij worden met 68 kronen (oog. f5) daags betaald wat niet buitensporig royaal schijnt, de omstandigheden in aanmerking genomen en de arbeidsvoorwaarden bij deze kolenmijn in het ijs In de schacht heerscht een temperatuur van een 4 gr. koude, gemiddeld. De directie heeft de voorzorg genomen, alle alcohol geheel uit Longyear City te weren en voorts vindt men er, behoudens de huishoudster van den di recteur, geen vrouwen... Verdient ze dan toch eigenlijk wel den naam van stad («Tijdschr. v. h. Ned. Aardr.k. Gen.). Moordenaar gearresteerd. Uit Amster dam meldt men ons: Het is de politie hier ter stede gelukt de hand te leggen op Jan Bestebroer en zekere Annie Prins, verdacht op 15 Januari 11. in de Brusselsche voorstad Uccle de rente- meister Claire Belsef van het leven te hebben beroofd. Het Brusselsche parket werd gisternamiddag door de justitie te Amsterdam van de arrestatie verwittigd. Na de ontvangst van deze mededeeling is de Brusselsche rechter van instructie naar Amster dam vertrokken om de beide arrestanten te Am sterdam te ondervragen. IJ d e 1 h e i d. Onder dit opschrift lezen wij in het «Huisgezin" het volgende stukje, naar aan leiding van den moord op den koning van Grie kenland «Men was in het jongste koninkrijk der Helle nen aan zijn tweeden vorst en tevens aan zijn tweede dynastie. De eersten koning, uit het Beiersche huis. had men afgezet, en de zeventienjarige prins van Denemarken durfde de nalatenschap aan. Straks zou hy een halve eeuw over Hellas heb ben geregeerd. Het is een regeering geweest met veel zwarig heden en teleurstellingen. Eerst thans, nu de avond des levens voor den vorst neigde, rees een blijde verschiet. De Grieksche wapens, in een vorigen oorlog met de Turken zoo onfortuinlijk, waren met roem getooid. Epirus, Thessalië, Saloniki zouden Grieksche provinciën worden, Kreta met het moederland vereenigd, de Engelsche zee met haar eiladen- archipel een Grieksche zee. Een grooter Griekenland rees op met een gloor van den ouden glans. De Grieksche Koning zag zijn grijsheid gekroond met den laurier der overwinning. Het schot van een moordenaar komt tusschen- beide en verstoort den droom van grootheid en glorie. IJdelheid der ijdelheden, dit woord van den wijzen koning van Israël, bly/t altyd waar en bewaarheid zich telkens opnieuw. Welk een les ook voor de wereldlingen 1" Vertrokken schepen. 22 Maarte ss. «Holland", naar Narvik. l-U

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2