Dagblad voor Schiedam en Omstreken. m fifi De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering 36su* Jaar^aiia Dinsdag 25 Maart 1913 10580 overeemoistig op ie polis vermelde voorwaarden. Officieele berichten. Bsitenla&dseh Nieuws. Binuenland. Verspreide berichten. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 St., franco p. post ƒ2p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteëren. De verzekering wordt levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door de verlies van een hand, voet of oog; Roflandsche Algemeene bij verlies van Verzekeringsbank, een duim gevestigd te Schiedam. verlies van eiken ande ren vinger. MILH IE. Inschrijvingsregister en Alphabetisch Register. De Burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat het Inschrijvingsregister voor de lichting van 1914, met het daaruit opgemaakte Alphabetisch Register, gedurende actit dagen, van den 2östen Maart tot en met den 3den April a.s., ter Gemeentesecretarie, atdeelmg Militie, (School straat 12), voor een ieder ter lezmg liggen. Hij vestigt er voorts de aandacht op lo. dat binnen den tijd, hierboven vermeld, tegen de registers bezwaren kunnen wor den ingebracht bij deu Commissaris der Koningin in de provincie 2o. dat het bezwaarschrift behoorlijk met re denen moet zijn omkleed en op ongezegeld papier kan worden gesteld 3o. dat het bezwaarschrift eigenhandig moet zijn onderieekend, doch dal ouderteekening door een ander persoon is toegelaten, zoo bij het bezwaarschrift eene behoorlijke vol macht wordt overgelegd 4o. dat het bezwaarschrift tegen bewijs van ontvangst bij den Burgemeester, ter Ge meente-secretarie, afd. Militie, moet worden ingeleverd do. dat een bezwaarschrift, dat niet voldoet aan de eischen hierboven genoemd of met wordt ingeleverd binnen den tijd en bij de auto riteit, hierboven vermeld, geen gevolg kan hebben 6o. dat het bewys van ontvangst moet worden bewaard totdat hij of zij, die het bezwaar schrift indiende, in kennis gesteld is met de uitspraak van deu Commissaris der Koningin. Schiedam, den 25sten Maart 1913. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Oostenrijk zendt een ultimatum aan M o n t a n e g r o. Het belangrijkste nieuws is vandaag, dat Oos tenrijk aan Montenegro ©en ultimatum heeft ge zonden. 1 Zaterdagmorgen elf uur werd het ultimatum Vfi zonden, waarbij geëischt wordt de militaire operaties rondom Skoetari te staken, totdat de butgerbevolking de stad geheel verlaten zal heb ben. Wordt aan dezen eisch niet voldaan, dan zal Oi'istenrijK-Ilongarije gewapenderhand ugen Montenegro optreden. D© gezant van Rusland te Cetlinjo beeft op bevel zijner regeering ér bij dén minister van fcuitenlandsche zaken op aangedrongen dei bur gerbevolking van Skoetari te macirtigjen da .stad te verlaten. Hij heeft teivèns gevraagd het bom bardement te staken tot de burgerbevolking js Wegge tr okken. D© gezant van Italië beeft een dérgelijken stap gedaan. D© minister zou het antwoord na; afloop van den ministerraad mededeeiten. OveT de voorvallen in en om Skoetari vallen nog de volgende bizondenhedien tè vermelden: Naar uit Skoetari aan Reuter wordt geseind, zijn thans meer dan 1100 granaten door do bete gel aars in de stad geworpen. Verscheidene daar van zijn in de chris ten wijk. gevallen. De .Italiaan-, sche 'en de Oostenrijlksclh© consul hebben gisteren het consulaire corps bijeengeroepen om over den toestand te beraadslagen. Zij stelden voor om de gezanten der mogendheden té Cettinje méde te de-eten dat het bombardement vooral dé christe lijke bevolking in gevaar brengt, die in tegen stelling met de mdslimsche bevolking, g-eén déél neemt aan den strijd en geen invloed hoéft op dé militaire -overheid. He consuls van Rusland en Frankrijk verwier pen dit voorstel, als zijnde in strijd met de -onzij digheid. 1 D© consul van Italië heeft daarop, met het oog op 't (ge-vaar dat de bevolking zou to op en, indien de stad bij bestorming genomen werd, uit naam van het consulaire corps aan Es-sad pasja gevraagd of bet niet mogelijk is maatregelen te nemen om dit gevaar te ontgaan op het oogenblik dat ver dere verdediging eter vesting onmogelijk' wordt. Essad pasja antwoordde, dat de vesting zich nog zeer krachtig kan verdedigen. Hij gelooft met dat zij gewapenderhand genomen kan worden. Op d-e opmerking van den consul dat de be volking lijdt o-nid-er gebrék aan levensmiddelen, antwoordde Essad dat hij zo-u beproeven levens middelen te doen uitreiken. Hij kon echter met aan de voorraden, die voor de troepen bestemd zijn, komen. Gisteren hebben tal van granaten de Italiaan- sc-h-e school, waarop d-e Italiaansche vlag wap perde, vrij ernstig beschadigd, -en eveneens hét gebouw der ronde halve maan, waar de gewo'ndè Turk-sch-e soldaten worden verpleegd. Ook zijn granaten gericht tegen andere ge bouwen waar de Italiaansche vlag en diei vlag1 van d-e roode halve maan waait. Z-piS granaten zijn gevallen op beft godsdienstige geslicht, dat onder bescherming van Oostenrijk staat. Verscheidene aan Italianen toebeh-oorendé ge bouwen zijn beschadigd. He-t Weensch© „Fremd-einblatt" maakt aè vol gende nota o-ver ae beschieting van Skoétari open baar: Aangezien het antwoord van M-onteneg'no op den stap van Oostenrijk-Ho-ngarije -onbevredi gend wordt geacht en de aangelegenheid drin gend is, zullen» nieuwe, zeer dringende verte-ogen volgen over den aftocht der burgerb-evoljung én h-et staken van de beschieting. Die mo-ord' op den f ranciskain-er pater Palits wordt doo-r Montenegro erkend, 't w-elk echter beweert dat dé priester als opstandeling, toen hij vluchtte, is gedood. D-e Oostenrijlkiscbe regeefring zal op eèn -onderzoek ter plaatse door eten aartsbisschop van Prizren en een ambtenaar van het consulaat aldaar in deze aangelegenheid aandringen. Nopens hét voor val m-e-t de Skodra heeft de Oostanrijksc-hé regie ring Montenegro doen weten dat bij maclftsover- schrijding in dergelijke gevallen Oostenrijk zélf vóór d-e veiligheid der scheepvaart lè San Giovanni di Me du a zal zorgen. D-e regëering van Montenegro hééft toen tele grafisch een gestreng onderzo-eik bev-olén en ver klaard all-es t-e zulten do-en om de Oo-stenrijksche scheepvaart in die haven te gerieven. B-e O-ostenrijksche regeciring zal er op aandrin gen aat de schuldigen gestreng gestraft worden. In d-e be-icie eerstgenoémde aangelegenheden zal de Oostenrijk-sche regeering haar aan Montenegro bekend gemaakt standpunt zoo beslist mogelijk handhav-en. D-e „Norddeutsche Allgémeine Zeitung" schrijft in haar weekoverzicht In strijd met de gekoesterde hoop hééft Monte negro zijn aahvallen tegen Skoetari voortgezèt zond-er den .eigendom e-n heft levèn dèr buiten landers en der burgerbevolking' te sparen. Daarbij komt nog. d-e met het volkenrecht strijdige be handeling van he-t Oostenrijksch stoomschip „Skodra" en het o-nchrjstelijke optreden tégén katholieke Alfo-an-eez-en t-e- Dzjakowa. Indien O-ostenrijk-Hongarije besluit van Monte negro rekenschap te vragen wegens dit machts misbruik, dan handelt -liet. tot bescherming zijn-er gekrenkte rechten- en belangen, waarmede de be scherming van het volkenrecht en van d-e grond slagen der Europeescihe beschaving samengaat. Van onze mede-deeling ove-r de overéénkomst van OO'Stenrijik-Hongarije en Rusland in het Atba- ne-esche vraagstuk hebben wij1 niets terug tè ne men, veeleer zijn wij1 ov-ertuigd dat deze mogend-' beden ook' ov.er het laatste nog bestaande geschil punt het eens zijn geworden. Naar Reuter meldt, is de katholieke priester Datiloh vau Djakova op de vlucht gedood, nadat hij geweigerd had te blijven staan, toen hij daartoe gesommeerd werd. Tsjataldzja. Aan de »Matin" wordt uit Constantinopel geseind De Turken namen een Bulgaarschen trein met levensmiddelen en munitie. Een Turksch officier bevestigt, dat de Turken bij Kadekeui een overwinning behaalden. De Turken. Djavid pasja, die na de nederlaag van Monastir de vlucht nam naar Janina en vervolgens naar Valona, heeft zich gisteren in de nabjjheid van de rivier de Skourbi met 15.000 man aan de Serviërs overgegeven. S aloniki. Volgens inlichtingen uit gezaghebbende bron heeft Venizelos bevestigd, dat Saloniki Grieksch wordt. De mogendheden. De »Temps" verneemt uit Peterburg, dat Rus land en Oostenrijk Hongarije het volmaakt eens zijn over de Albaneesche grenzen. Men is van meening dat deze overkomst elk gevaar van een Oostenrijksch Montegrijnsch conflict vernietigt. Vredesonderhandelingen. De sGaulois" ontvangt een telegram uit Con stantinopel, meldend dat, naar diplomatieke krin gen verzekeren, de vrede aanstaande is. Men meent zelfs dat de vrede binnen weinige dagen getee- kend zal worden. ben, werd hij in 1867 piester gewijd. Na achter eenvolgens professor in de liturgie aan het semi narie van Bologua, lid der bisschoppelijke raad gevende commissie en pastoor van Pieve di Brudis geweest te zijn, benoemde Les XIII z g. hem in 1891 tot bisschop van Guastalla benoemd. Den 30sten November 1896 werd hij aartsbisschop van Ferrara, en na in 1899 tot kardinaal gecreëerd te zijn, het volgende jaar vicaris domini Papae plaatsvervangend bisschop van Rome. Hij deed veel voor den opbloei van het katholiek teven te Rome. ENGELAND. Asquith, heeft gister in het Lagerhuis de vol- gende verklaringen afgelegd: Gelijk reeds herhaaldelijk is gezégd, staat En- geland ond-er ge-en verbintenis, dié niet openbaar en aan het Parlement békend is en die hét vér- plicht aan een oorlog deel te nemén. Indien er, niet andere woorden, tussohon Eur-opeeschè m-o- gc-n dhedien oorlog bomt, zijn er ge-en niet-opén- baargemaakte overeenkomsten, die de vrijheid van regeering' en parlement om te bepalen of Engeland al dan niet aan diein oorlog zal deelnemen zou den beperken of beiemmèrèn. Hét gébruik, cfat van vloot en leger gemaakt zou worden., inaim re geering en parlement besloten aan een oorlog deel te nemen-, is om begrijpelijke rédenen geen aangelegenheid, waarover van tevoren een offi- eie-ele medodieèling kan w,ordèn gedaan. BELGIS. Het congres der arbeiderspartij besloot de alge meen staking te proclameren voor 14 April. De regeering van België is voornemens, het parlement de uitbreiding der vloot met een flottille van torpedobooten en den aanbouw van een kruiser voor te stellen. Zeebrugge zal een oorlogshaven worden. ITALIë. De „Tribuna" meldt dat de Paus gister be- noden is gekomen om, zij het zeer beperkt* wéér audiëntie te verle-einén. De Parijsche blad-en bevatten echter telegram men uit Rome, behelzende', dat dé toestand dés Pausen, die gisteren de H. Mis niet heeft kunnen op-dragen, opnieuw zorgwekkend is géworden. GRIEKENLAND. Het lijk van den overleden koning zou gister ochtend om 9 uur van Saloniki naar Athene ver voerd worden. Het lijk van koning George zal in de kathe draal te Athene worden tentoongesteld. CHINA. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Chinee- sche Minister van onderwijs Soengsjiaojen, die Vrijdag het slachtoffer was van een moordaanslag op het station te Sjanghai, gisteren aan de beko men verwondingen is overleden. Voor zijn dood ontving de Minister een schrij ven van den onbekend gebleven moordenaar, waarin deze mededeelde, hem voor generaal Hwangtsjing gehouden te hebben, en dat hij zijn dwaling betreurt. De dood van den Minister, van wien men nog veel verwachtte, vindt algemeen deelneming, De Italianen ondernamen een operatie ten einde de rebellen en plunderaars, die zich voor Gariau (Tripoli) hebben genesteld, uit die stelling te verdrijven. Na een levendig gevecht werd de vijand uiteen gejaagd met achterlating van 200 dooden en tal rijke gewonden. De Italianen kregen 24 dooden en 133 gewon. den. Zaterdag overleed te Rome kardinral-vicaris Respighi. Hij werd den 22sten September 1843 te Bologua geboren. Na zijn theologische studies in het seminarie Pio te Rome geëindigd te heb- Voor Prinses Juliana. Wij vernemen, dat H. M. de Koningin een be langrijke bestelling poppengoed voor de poppen van Prinses Juliana bij de vereenigingen sArbeid Adelt" en »Tesselsehade" te 's-Gravenhage en Amsterdam heeft laten doen. (Tel.) Tweede Kamer. De leden der Tweede Kamer zijn thans ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 1 April, 's namiddags half twee. Mr L. H. W. Regout. De minister van waterstaat, mr. L. H. W. Regout, heeft zijn ambtsbezigheden aan het departement hervat. Verbouwing Koninklijk Paleis Het Vaderl." verneemt, dat de bouwmeester van het Vredespaleis, de heer van der Steur, in verband met de voorgenomen verbouwing van het Koninklijk Paleis in Den Haag, dezer dagen een bezoek aan het paleis heeft gebracht, en dat er verschillende opmetingen zijn gedaan. Het Neder 1 Roode Kruis en de Ralkan-oorlog. Blijkens een door het hoofd-comité van het Nederl. Roode Kruis van de heeren Lehmann en dr Offerhaus ontvangen telegram komt de am bulance uit Griekenland Donderdagnamiddag a.s. om 3 u 11 min. aan het station van de staats spoor in Den Haag aan. Risico-overdracht. Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is eene commissie benoemd om te onderzoeken tot welke resultaten de risico-over dracht bij de uitvoering der Ongevallenwet 1901 heeft geleid. Deze commissie, waarvan de Minister voorzitter is, bestaat voorts uit de heeren dr. D. Bos, J. E. W. Duys, mr. D. A. P. N. Kooien, J. R. Snoeck Henkemans, mr. M. Tydeman jr. en W. de Vlugt, alten lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, terwijl het secretariaat zal worden waarge nomen door de heeren mrs. W. A. v. Emden, wnd. raad-adviseur, en H. W. Groeneveld hoofd commies, beiden bij het Departement van Land bouw, Nijverheid en Handel. Storm en ziekte. Onze correspondent te Batavia seint Volgens de Soerabaja Courant heeft er op Zuid Bali een hevige storm gewoed, waarbij veel menschenlevens moeten verloren zijn gegaan. Hetzelfde blad meldt, dat er op Lombok een hevige pokkenepidemie is uitgebrokenvolgens de geruchten zouden er 1100 inenschen aan die ziekte bezweken zijn. (N.R.Crt.) Het 25-jarig bestaan van den Ned. R. K. Volksbond. Op werkelijk grootsche wijze heeft gisteren de Ned. R. K. Volksbond te Amsterdam zijn 25- jarig bestaan gevierd. Gister-ochtend 11 ure vertrokken van alle kanten de feestvierende leden van den Volksbond naar het Gildenhuis op de Heerengracht. De optocht vertrok om half een vandaar, om na een omme gang door de stad het Paleis voor Volksvlijt te bereiken. De stoet was samengesteld uit 47 afdeelingen met 60 vaandels. Zes muziekkorpsen namen °aan de betooging deel. Aan het hoofd reed een rijtuig met drie der vier oprichters, de heeren Pastoors, Cornelisse en Witmarschen. De vierde oprichter, de heer Westendorp, was door ziekte verhinderd. De concertzaal van het Paleis voor Volksvlijt was voor de feestviering toepasse- f1000 bfj bij I U U wijsvinger; I U bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1