Dagblad voor Schiedam ju. ronn jh» finn a finnoa,w I ZUUvoTfrA;! IUU IIUU f on rr fiij 36<ite j&ar*raii£. Woensdag 26 Maart 1913 Gratis Ongevallenverzekering f 1 [1 (1H De oorlog op den Balkan fto. 10581, overeenkomstig op ie polis vermelde voorwaarden. I y U U Officieel© berichten. kennisgeving. NCUOUw Keunisgeying. Baitenlft&dsch Nieuws. Binnenland. Bureau: Botersiraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoilandsche Algetneene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I UU wijsvinger; I SU bij verlies van eiken ande ren vinger, Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 5 der verordening regelende den waterstaatkundigen toestand van de landerijen en erven, liggende in de gemeente Schiedam, tus- schen den Rotterdamschen Dijk, den Polder Oud- Mathenesse en de bebouwde kom der gemeente Schiedam Brengen ter kennis van de eigenaars van de landerijen en erven, als in hooid dezer bedoeld, dat op Woensdag 9 April I9i3, des voormidUags ten negen ure, eeue SCrtOUW zal gedreven wor den over de slooten om huu land ot eit, met de kunstwerken daarin. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aangaan, gewaarschuwd, te zorgen dat aan de voorschriften alsdan behoorlijk voldaan zij. Schiedam, den 2östen Maart 1913. Burgemeester en Wethouder» vvarnoema M. L. HONNERLAGE GRETE. jJe Secretaris, V. SICKENGA. Belasting op het houden van honden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge het bepaalde in artikel 4 der verordening op de invordering der belasting op de honden, gehouden in de Gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 12) de 1ste lijst voor het dienstjaar 1913, bevattende de namen van de houders van honden binnen deze gemeente, op heden is gesield in handen van den Gemeente-Ontvanger ter invordering der belasting. Wordende voorts de belastingschuldigen er aan herinnerd, dat overeenkomstig art. 5 der Veror dening de belasting moet zijn voldaan veertien dagen na de dagteekenin,.: van het aanslagbiljet op strafle van vervolging, volgens de wet. Schiedam, 26 Maart 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Adrianopi©l. Gistermorgen werd door de Bulgaren, een alge meen© aanval ondernomen op alle secties der vooruitgeschoven Turksdhon posten te Adrianopel. Alle versterkte posities in de Oostelijke sector werden in een stormaanval genomejn. Een nader bericht meldt De aanval op Adrianopel had gisternacht om 1 uur plaats. De Bulgaren maakten zich meester van de verschansingen van Maslak, het fort van denzelfden naam. en alle versterkte punten ten Oosten van Cretes. Verder veroverden zij 12 kanonnen en 4 mitrailleurs, terwijl 300 Turken krijsgevangen gemaakt werden. De voorposten der Bulgaren bevinden zich thans op een afstand van een kilometer van de fortenlinie. De vijand werd eveneens teruggeworpen over den Oostelijken en Westelijken sector. Oostenrijk en Montenegro. Reuter seint uit Cettinje Teneinde een bewijs te leveren van haar ver zoeningsgezindheid en vriendschappelijke bedoe lingen, verklaarde de Montenegrijnsche regeering, dat zij bij uitzondering toestemde in het zenden van een Oostenrijkschen gedelegeerde, om met den aartsbisschop van Prizrend een onderzoek in te stellen inzake het gebeurde met pater Palic en de bekeeringen te Ipek en Diakova, echter op voorwaarde, dat de missie van den Oostenrijk schen gedelegeerde het karakter zou dragen van gemeenschappelijk onderzoek met den gedelegeerde van Montenegro. Montenegro, bezield door den geest van ver draagzaamheid en bezorgd voor de geestelijke belangen, die hem zijn toevertrouwd en ter harte gaan, stelt voor, om aan de Montenegrijnsche en Oostenrijksche gedelegeerden een derde toe te voegen, gekozen door een katholieke mogendheid, teneinde aan het onderzoek deel te nemen. Dit Wennen verneemt dé „Kölmscihè Zeilung": Dq .overeenstemming tusstóheii Rusland én Oos tenrijk - H o ng arije nopens Albanië is blijkens1 inlich tingen uil gezaghebbende bron volkomen. .Rusland heeft er onvoorwaardelijk in toege stemd dat Skoetari onder alle omstandigheden bij Albanië zal komen, Oostenrijk heeft afgezien van verderen tegenstand tegen de toe wijking van Dzja- kowa aa.n Servië. Het heeft daarvoor ae- ver zekering gekregen dat de godsdienstige en natio nale vrijheid van de niet orthodoxe bevolking in het ctoor Servië en Montenegro veroverde gè- tieü door internationale waarborgen zal worden verzekerd. Dit besluit zal Oostenrijk' niet gemakkelijk ge vallen zijn, omdat het daardoor ailUe viejr Oost- Albaneesche grenssteden, die hét te vorön onont beerlijk achtte voor 't onafhankelijke Albanië, aan Servië prijs geeft. Daartegen weegt echter dé internationale be scherming der rechten van de niet orthodoxe bevolking ruimschoots op. Welke dei waarborgen voor de handhaving dier rechten zullen zijn is nog niet bekend, maar dat bat ook Rusland daarmee ernst is bewijst het feit dat oé imede- dceling daaromtrent niet uit Weonen, maar uit Petersburg via Londen, bekend is gemaakt. De „Times" verneemt uit Petersburg, oat dé houding van Oostenrijk jegens Montenegro ae Russische regeering verrast heeft, daar déze loct- dusv©r geenszins was afgeweken van dè door dé groote mogendheden op den Balkan jegens Mon tenegro gevolgde- gedragslijn. Haar illusies zijn (Rentengevolg-ei beschaamd-. Maar het Russische volk zou een afzonderlijk-ei politiek van Oosten rijk jegens Montenegro niet goedkeuren. Dat zou zoowel de Russische- regeering als het volk tegen Oostenrijk in het harnas jagen. Uit Belgrado wordt aan het „Berliner Tage- biatl" geseind, dat de mogendheden ook bij ae Servische re gearing stappen zullen doèn tot hét doen staken van de vijand-elijkheden voor Skoè- tari. Nadat, d-oo-r de gezantenbijeenkomst te L-on d-en thans aefinitief besloten is, dat Skoetari bij Albanië, Dzja-kowa bij Servië zal komen-, aldus ver-klaren de mogendheden, hééft liét voortzet ten van het bombardement van Skoetari geen zin meer. Eveneens zal van Servië geëischt wor den, dat het zijn troepen uit Albanië terugtrekt, wijl de Albaneesch-e- grenzen definitief zijn vast gesteld. Edward Grey over den toestand, lbe-ufcer seint uit Londen: In het Lagerhuis heeft Sir Edward Grey ge sproken over de overeonkomst van de mogend heden, betreffende de noordelijke grens van Al banië. Ofschoon m-on tot dusverre nog niet t-oit oviere-enst-emmiing was geraakt betreffende de zui delijke -grens, gevoelden de groote mogendheden, dat, welk verschil van meening zich ook mocht voordoen betreffende de vaststelling van de zui delijke grens, geien kwestie zou kunnen ontstaan, die een bron van gevaar of vrees zou kunnen opleveren. In ge-cn der hangende kwesties ka;n overigens reden tot vree-s betreffende het behoud van den vrede worden gevonden. Met betrekking tot. de- Albaneesche grens en de Adriatische Zeekust wees Grey op de nood zakelijkheid van waarborgen voor de bescherming de-r inuzulmansc-he en katholieke minderheid in de streken, die aan Servië en Montenegro zullen worden afgestaan, en verklaarde hij, dat er in het bijzonder een eind moet worden gemaakt aan de aanvallen op- Skoetari, wijl, daar heit hot van Skoetari toch niet door dat beleg bezegeld wordt, het voortzetten van dien oorlog een on- noodig bloedbad zou beteeikën-en, en inderdaad zou worden tot een misdadige krankzinnigheid, die alle sympathie in Engeland zou doen ver vreemden. Dit was een der redenen, waarom hét wen- scheljjk was, da,t het feit, dat de mogendheden een overeenkomst bereikt hadden, zoo spoedig als mogelijk bekend werd. Indien de beslissing dier mogendheden niet aanvaard werd, dan hoopte hij, dat zij1, die zich bleven verzetten, zouden staan tegenover de gemeenschappelijke pressie van alle mogendheden. De eerste stap- der mo gendheden, na tot -een overeenkomst gekomen te zjj-n, was het ondernemen yan. een collectieve diplomatieke actie te Belgrado en te Cettinje, om haar beslissing mede te deelén en een sla king der vijandelijkheden te bewerken, op dat gronag-ebied, -dat aan Albanië zou worden toe gewezen. Hij hoopte-, dat dit optreden- zonder verwijl zou plaats hebben, want zoolang a's de gemeenschappelijke beslissing niet was medege deeld, was de kans op onverwachte incidenten groot er, dan nadat zij medegedeeld was. Wat betreft den oorlog tusschein Turkije en d j bonogionoioten, haddein de mogendheden haar bemiddeld ng aangeboden e-n zekere voorwaarden geformuleerd, die, naar haar toeschenen, een re delijke basis voor het sluiten van den vrede vormden. Grey besloo-t zijn toespraak met aan Turkije en de bon-dgiemooten op- krachtige wijze aan te raden, de vredesvoorwaarden te aanvaar den en we-es nadrukkelijk op -de vo-ordeelen, die e-r voor beide partijen uit volgen z-oudeu. Hij wees het denkbeeld van de hand, dat o-p Tur kije, na beëindiging van den oorlog1, zware- finan. cieele lasten gelegd zouden worden cn sprak de hoop uit, dat aan Turkije zo-u w-orden toege staan, haar positie in KMn-Azië t-e versterken, do natuurlijke hulpbronnen van het land te ont wikkelen en een g-eregelden stand van zaken en een goede regeering te grondvesten. De minister-president As-quith bracht hulde aan minister Grey voor de diensten, -d-o-or hem bewe zen -en zeide-, dat Europa hem dankbaar was voor bet vooruitzicht, dat niet licht, tusschen de gro-ote mo-genclhcden ernstige moeilijkheden zouden ontstaan. Dit gelukkig resultaat is te danken aan het bewonderenswaardig geduld, de zelfopoffering en scherpzinnigheid van hen, die op de meest di recte wijze bij de beraadslagingen bel rokken wa. r-o-n. Zoowel Turkije als de Balkan-boncigeno-oten moeten inzien, dat zij1 door dezen strijd vooirt te zetten, niets meer kunnen winnen. Hij hoopte, dat beide partijen den indruk z-ouden krijgen, dat, naar d-e meening van het Lagerhuis, de tijd gekomen was om eein einde te maken aan dezen schrikwekkenden oorl-og. FRANKRIJK. In de Fransche Kamer is gister voorlezing gedaan van de ministerieel© verklaring', omschrij vende het programma dieir nieuwe regeenng. Na de beraadslagingen w-era me-t 225 tegen 162 stemmen een motie van orde aangenowen, waarin hel volgende wordt gezegd: D© Kamer, de algemeene politiek dér regeering goedkeur-end, betuigt zonder voorbehoud haar ver trouwen in de reg-eiering en gaat over tot ae -orde van d-en aag. 164 leden onthielden zich van stemming, 34 afgevaardigden waren afwezig. Een meerderheid van 225 in een Kaïn-er van bijna 600 led-en en in die 225 nog een aantal van het centrum, dat is een meerderheid waar mee een ministerie -onmogelijk zal kunnen re- geeren. Het kabinet-Bar thou was gister dus zoo goed als omvergeworpen. Eenige ministers wilden reeds dadelijk hun ontslag nemen. Na ©en beraadslaging van alllei ministers, werd echter besloten nog aan te blijven en Donderdag a.sopnieuw voor de Kamer te verschijnen. Er zal dan geïnterpelleerd worden .over de vraag op wat voor meerderheid het ka bi net-B,ar - thou denkt te steunen. het landleger en de vloot, het hoofd der gendar merie, de plaatselijke commandant, adjudanten, muziek, hoofdofficieren, de metropoliet met de geestelijkheid, voor wie het kruis werd uitgedra gen. Dan volgde de lijkkist, geplaatst op 't affuit van een kanon en bedekt met de Grieksche vlag. Achter de kist liepen de Komng, de prinsen George, Nikolaas, Audries, Christophorus en Alexander. De Koningin en prinses Marie Bonaparte zaten in het eerste rijtuig, de prinsessen Helena en Alice in het tweede. Op de koninklijke familie vofg-ien de adjudan ten des Konings, minister Rectivau als vertegen woordiger der regeering, de divisiecommandauien, de Bulgaarsche generaal Hassaf'tsjief, ue Duitsche admiral Trommler, de Servische kolonel Vassits, de chefs van den generalen staf, de prefect van Saloniki, het consulaire corps, de magistraten, hooge burgerlijke ambtenaren en lagere officieren. De infanterie defileerde vervolgens. Een atdeeling Bulgaarscne soldaten, een afvaar diging van 100 mohammedanen met den tulband ep, en tal van in het zwart gekleede personen sloten den stoet. Het koninklijke jacht lag aan de kade gemeerd de lijkkist werd aan boord gedragen door de prinsen. De metropoliet sprak een rede uit, waarin hij verklaarde, dat de Koning gevallen is op het veld van eer. Hij is voor zijn volk gestorven. De koninklijke familie scheepte zich op het jacht in. Toen de lijkkist door de prinsen in het salon van het jacht nAphitrite" was geplaatst, sprak de metropolist van Saloniki»Gij hebt uw plicht jegens uw volk vervuld. Gij zult van God daar voor de belooning' een onsterfelijke kroon ont vangen. De sAmphitrite" lichtte het anker om twaalf uur 's middags en stoomde aan het hoofd van de buitenlandsche stoomschepen die in twee rijen voeren. Het stoffelijk overschot van den koning zou hedenmiddag om drie uur te Piraeus worden ontscheept. CHINA. Soenjalsén heeft verlof gekregen efen groote national© spoorweg-corporatie te o-rganiser ren met het G-o-c-1 drie groot© spoorweglijnen aan rè leg gen, die geheel China zullen doorsnijden, én m liet geheel 200.000 mijlen l-angtè zullen hebben. Hij zal -ten erode het daartoe no-odigö kapi taal te verkrijgen, ©en reis doo-r Europa ma ken. GRIEKENLAND. Het lijk van koning George is van Saloniki naar Athene overgebracht. Over de plechtigheid te Saloniki meldt een telegram aan de N. R. Crt. nog de volgende bi- zonderheden Tegen acht uur gisterochtend stelde een geheele divisie zich haagsgewijze op langs den weg van den lijkstoet. Alle huizen waren met krip be hangen, voor alle vensters verdrongen zich de belangstellenden. De stoet werd om negen uur bij het paleis opgesteld in deze volgorde muziek, garde, af vaardigingen van de Engelsche, Duitsche en Rus sische vloot, de eerste divisie met den generalen staf, afvaardigingen uit de burgerij, vereenigingen, de gemeenteraad, geestelijke hoofden, de opper rabbijn, de moefti, buitenlandsche officieren van De Duitsche Rynmonding. De sKölnische Zeit." bevatte dezer dagen een hoofdartikel over bovenstaand onderwerp, naar aanleiding van een boek, dr. Hans Busz te Mun ster, waarin schrijver betoogt, dat de Duitschers steeds minder en de Nederlanders steeds meer voordeel trekken van de Rijnvaart. Ten einde nu dit voordeel te behouden, zou Nederland in de kwestie der Rijntollen, een verbetering van het vaarwater op den Beneden-Rijn tegenhouden, ter wijl het in eigen land nalatig is om de vaarwa ters van de Duitsche Rijn naar zee behoorlijk op diepte te houden. In deze zaak merkt het blad o.m. nog op Wanneer de kwestie van een Riju zeekanaal en een Duitsche Rijnmonding definitief op de agenda der Duitsche economische politiek zou moeten komen, zou nog een voorwaarde vervuld moeten worden om elk volkenrechtelijk verwijt te voor komen. In elk geval moet een noemenswaardige onttrekking van het water van den Rijnstroom, welke de Nederlandsche scheepvaart of andere Nederlandsche belangen zou kunnen schaden, ver meden worden. De tweede beslissende voor waarde, is de bouw van een waterweg van zulke afmetingen en zulk nut, dat die, in het verwerken, van het over zee komende en gaande Rijnverkeer, de onbetwiste meerderheid bezit boven de na tuurlijke Rijtimonding".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1