Dagblad voor Schiedam Omstreken. f cn rr fifj De oorlog op den Balkan. RONA Cacao Gratis Ongevallenverzekering f Van Houten's 36*te Jaanravur. Vrijdag 28 Maart 1913 So. 10583 y. sicken ua. overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden, Officieel© berichten. Kennisgeving. Hieuws. Verspreide berichten. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post-f2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 1Q regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering bij levenslange geheele invaliditeit wordt gewaarborgd door bij verlies van een hand, voet of oog Hoilandsche Algemeene bij verltes van Verzekeringsbank, een duim gevestigd te Schiedam I UU wijsvinger; I SU bij verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen Oer Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan A. van der Toorn Jz. en zijne rechtver- krygenden vergunning is verleend tot liet uitbrei den zijner scheepstimmerwerf aan de Lange Nieuwsiraat 43, kadaster Sectie L. no. 2110, door het maken van een sleepbelting en het plaatsen van een electromotor van 20 P.K. Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan H. A. van der Aleer en zijne rechtverkrij genden vergunning is verleend tot het oprichten van een brood- en beseuuitfabriek gedreven door 2 electromotoren van J/a en 2 P.K., m het pand aan de Boterstraat no. 08/70, kadaster Sectie B nos. 1331 en 1788. Schiedam, Maart 1913. burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, 1'Je öecr starts, Skoetari. Nu Adrianopel gevallen is, wordt ieders aan dacht gevestigd ,op Skoetari, welke stad nu reeds verscheidene maanden door de Montenegrijiaen wendt belegerd. JUo Serviërs hebben de MoiUëne- grijnen reeds hulptroepen gezonden,. maar tot nogtoe gelukte het niet de stad té ver,ovéren. Nu komt tot overmaat van smart, het bericht, dat de Europeeschei mogendheden Skoetari niét aan Montenegro willen zien toegewezen. Naar Reuter verneemt, heeft de Oastenrijksdhè gezant te Cettinje Bins dagavond de Monlenegrijm- sche regecring de beslissing der mogendheden nopens de noordgrens van Albanië meegedeeld. Boze beslissing heeft te Cettinje een zoo pijn lijken indruk gemaakt, dat de regeering onmid dellijk een dringend telegram na,ar Londen hééft gezonden om de Engetsehe regeéring naar dé juistheid ervan te vragen. B>o Montenegrijnsc'he gevolmachtigde te Londen seinde gisteren, dé bevestiging. In Montenegrijnscihe kringen verneemt Reutèr, dat de beslissing der mogendheden op 't. vol gende neerkomt B,e grens van Montenegro aan de Auiiatische Zee- blijft onveranderd, loopt langs de Boianarivier tot het meer van Liceni, buigt vandaar naar het -oosten om en volgt ae Rojana tot Goxitsa,, gaat vandaar naar Zoji aan het meer van Skoetari en loopt dwars door dat meer heen naar het Lim-meèr. De Montenegrijnsche; gevolmachtigde beschreef in een peragespr©k met Réutèr hèt gebied aat bij deze grensregeling aa,n Montenegro wordt toé- gevoega als oen kleine en waaraeloozè strook bergachtig of moerassig! land. Hij noemde bet eèn belachelijk geringe vergoeding vo,ar 't verlies va 15,000 dooden en gewonden en zes maanden van economische verlamming'. Te Belgrado aldus verneemt de „Kölnisohe Zei- tung" heerscht algemeen verbittering over het ingrijpen der mogendheden1 nopens Skoetari. Men kan zich nog niet voorstellen dat Rus lanu goed vindt Skoetari, voor welke stad zoo veel Servisch en Montenegrijnsclli bloed is ver goten, bij Albanië in te lijven. Op grond daarvan zullen binnenkort politici van hier naar Petersburg vertrekken, om aan de Russische regeering de stémminig van het Servische volk te schetsen en op die wijze te redden wat er nog te redden valt. Merkwaardig is het volgende telegram uit Weé- nen aan de „Vossisehe Ziedtung" Gister heeft Oos tenrijk-IIongarije de Turksché regeering verzocht generaal Es&ad pasja voimacht te geven de burgerbevolking van Skoetari dén uittocht toe te staan. Be beschieting van Skoe tari is gestaakt. De meeste aandacht trekt, op het oogenblik de gezamenlijke sta,p der mogend heden te Belgrado en Cettinje, die ook heden niet kom plaats hebben, omdat. Rusland zijn ver tegenwoordigers aldaar nog: steeds geen instructie gezonden beeft. Mocht Rusland, dat te Lopden op de gezanteinconfereintie zijn goedkeuring' aan dezen stap gehedht heeft, niét spoedig1 de noodigé instructies géven, dan zijn Oostenrijk en Italië an plan een mandaat te verlangen om den wil der mogendheden te Cettinje te doen geiden. De val van Adrian opel. Een particulier telegram uit Sofia aan de »N. R. Crt." deelt nog de volgende interessante bi- zonderheden mede over de gevechten bij Adria- nopel Ingevolge van een bevel in den avond van den 23sten gegeven, om de stellingen ten Oosten van den Oostelijken sector aan te vallen en te ver overen, werd voor den volgenden dag last gege ven opening van het krijgsbedrijf. In den namid dag openden de batterijen belegeringsgeschut het vuur op den ganschen Oostelijken sector. Het bombardement duurde van 2 uur 's middags tot 8 uur 's avonds, na 8 uur werd het bombarde ment verminderd om de troepen in staat te stel len zich gereed te maken tot den aanval op de vooruitgeschoven stellingen. In den nacht van den 24sten op den 25sten, omtrent half vier, marcheerde de Bulgaarsche intanterie op naar de Koeindere en stak die rivier over. Tegelijkertijd opende de veldartillerie en het belegeringsgeschut het vuur op de Turksche stel lingen. Be vijand antwoordde met een hevig infanterie- en artillerievuur, gericht tegen de colonne, die onder dekking van onze artillerie naderde. De Bulgaarsche troepen marcheerden stoutmoedig voorwaart. Tegen het aanbreken van den dag veroverden zij met de bajonet de vooruitgeschoven stellingen van Koesj Tepe, Maslak, Mal Tepe. Sapondzjilap, Eski Koemloek, Patsjedzjelar en Dimis Kapoe. Onderwijl deed het 54-te regiment een stoutmoedigen aanval tegen de Noordelijke forten en drong de forten Tasj Tabra en Aiwas binnen. Daar werden 12 kanonnen buitgemaakt en 3U0 man gevangen genomen. Tegelijkertijd namen de troepen van deri Zui delijken sector Pamoekrirtri in en vielen zij Takt- bair en Doedjaros aan. Het 20ste Servische regi ment marcheerde op naar den heuvel ten Noord westen van Kadikeui. De linkervleugel van de Servische Timokdiv-isie maakte zich meester van Ermedzjtkeui. Be Servische Bonau-divisie onder steunde den aanval op Papas Tepe. In het alge meen trachtte het belegeringsgeschut gedurende den ganschen dag de overhand op de Turksche artillerie te krijgen en de forten, die onder haar bereik waren te vernielen. Be troepen van den Oostelijken sector rukten vastberaden voorwaarts en drongen tegen 10 uur 's avonds tot aan de eigenlijke fortenlinie door, waar zij den nacht doorbrachten. 1000 man wa ren gevangen genomen, 6 machinegeweren en 21 kanonnen waren buitgemaakt, die terstond in ge bruik genomen werden. Tegen het einde van den dag bleek duidelijk de superioriteit van ons be legeringsgeschut. Verscheiden Turksche batterijen zwegen. Daarom werd het bevel tot een nach telijken aanval op de fortenlinie gegeven. Er ontstond gedurende den nacht een hevig artille riegevecht. De frifanterie vernielde de versper ringen en nam tegen het aanbreken van den dag de heele Oostelijke fortenlinie. Aiwas Baba, De- vekeui, Kestanlik, Koeroe Tsjsme, Tasj Tabia, Popjoloe, Kavkas Tabia en Kaïk werden genomen (inen vergelijke de kaart). Alle kanonnen werden naar voren gebracht, om de verovering van de fortenlinie te bevestigen. Tegen half negen be gonnen de Turken de magazijnen, kazernes en hospitalen te vernielen. Zij staken ook de stad zelf op verschillende plaatsen in brand. De Mir zegt, dat de krijgsbedrijven om Adria- nopel met groote bedrevenheid ten uitvoer wei den gebracht. De soldaten, voorzien van pantsers en schilden, sneden de ijzerdraadversperringen door- De forten waarvan sommige van beton waren, ander in de rotsen waren uitgehouwen, werden met de bajonet genomen. In het geheel werden 38,000 man. waaronder 68 Duitsche en 18 Roemeensche officieren, te Adrianopel gevangen genomen. 640 kanonnen zijn buitgemaakt. De overwinning wordt in geheel Bulgarije met groote geestdrift gevierd. Ook aan de groote olfers aan menschenlevens welke de oorlog kost, wordt gedacht,, hetgeen blijkt uit de volgende toespraak van minister Gesjof in de Bulgaarsche Sobranje gister afgelegd: sDe Bulgaarsche soldaat, heeft vereenigd met zijn Servische broeders met zijn bloed in de ge schiedenis van den Balkan een roemrijke blad zijde geschreven, die tevens een merkwaardige datum zal zijn in de wereldgeschiedenis. »Arianopel, de tweede hoofstad van Turkije, de eerste vesting van den Balkan, is gisteren gevallen. »De legende dat de Bulgaarsche soldaten wel uitmunten te velde, doch onbekwaam zijn voor 't belegeren eener vesting is door de overwinning van gisteren gelogenstraft. «Groote vreugde heerschte gisteren in het Bul gaarsche volk, maar zijn smart is tegelijkertijd groot bij de gedachte aan de gevallen helden. nik noodig de Kamer uit zich eerbiedig te buigen voor de graven der dooden." (Teekenen van instemming.) Op de Tsjataldzj a-linie woedt de strijd nog met groote felheid voort. De »Süd-Slavische Korrespondenz" verneemt uit Constantinopel de volgende belangwekkende bi- zondérheden Sedeit vijf dagen woedt op de geheele Tsja- taldzja-linie een bloedig gevecht, dat voor de Turksche strijdkrachten een ongunstig verloop neemt. Het tweede korps onder Aboek-pasja, dat in het centrum staat en tot op 1 K.M. van Indz- jigis opgerukt was, na in den eersten aanval de hoogten ten Westen en Zuiden der stad genomen te hebben, werd Dinsdag door een tegenaanval der Bulgaren met groote verliezen teruggeslagen. De rechtervleugel, die onder het commando van Mahmoed-pasja op de lijn SiwaskeuiAkalan gestaan had, werd in een verbitterd gevecht op korten afstand met de oprukkende Bulgaren ge wikkeld, die alle strijdkrachten, die tot nu toe aan de Ergene-rivier stonden, in het geheel vier divisies, tot ondersteuning van de drie tegen de Tsjataldzja troepen opereerende divisies hebben geconcentreerd. L>e troepen van het 10de Turksche korps, die tot nu bij San Stefano stonden, onder Hiasjid- pasja en Enver-bei, zijn tot versterking naar het front vertrokken. Op den Turkschen linkervleugel zijn de Bulgaren tot den aanval overgegaan en dringen daar de troepen onder Hoessein Izzed- pasja terug De tijdingen over de nederlagen aan de Tsjataldzja-lijn wekken te Constanfinopel groote ontsteltenis. Een nederlaag kan niet zonder invloed op de positie van de regeering blijven en men zegt reeds dat een verandering in het kabi net voorbereid wordt. Roemenië en Bulgarije. De sKölnische Zeitung" verneemt uit St. Pe tersburg: Het gerucht dat Roemenië en Bulgarije, na het eens te zijn geworden over Silistrië, thans reeds een militair verbond voorbereiden, wordt hier onwaarschijnlijk geacht. Een ander gerucht wil dat de gezantenbijeen komst in een voorloopige bespreking tot de slot som is gekomen, dat Silistriö aan Bulgarije zal blijven behooren Over de slechting der verster kingen wordt nog onderhandeld. Roemenië zal een grootere strook lands aan zee krijgen dan Bulgarije oorspronkelijk wilde toe staan. Baltsjik blijft echter aan Bulgarije. De internationale toestand. De uLokal-Anzeiger" schrijft over den interna tionalen toestand het volgendeOf de val van Adrianopel er op wijst, dat een spoedige vrede te verwachten is, kan op dit oogenblik nog niet met beslistheid gezegd worden. Het is mogelijk hoe wel ook niet zeer waarschijnlijk, dat de Balkan- staten het oogenblik voor gekomen achten om nog hoogere vredesvoorwaarden te stellen. Zoolang de Tsjataldzja niet door de Bulgaarsche troepen genomen is, kan er natuurlijk van een opmarsch naar Constantinopel geen sprake zijn. Maar ook indien de Tchatalja-linie doorbroken is; zal het twijfelachtig zijn, of de Bulgaarsche legeraanvoer ders tot een bezetting van de Turksche hoofdstad zullen overgaan, nu Rusland zijn standpunt ten opzichte van deze kwestie op zoo, duidelijke wijze heeft uiteengezet. Evenzoo is het onwaarschijnlijk, dat de gealli eerden op een oorlogsschatting zullen blijven aan dringen daar de zes Europeesche groote mogend heden een volkomen tegenovergesteld standpunt innemen. Men kan daarom aannemen dat de bemiddeling der mogendheden nog geen al te groote moelijkheden In den weg staan. Naar verder verluidt, zijn de groote mogend heden het geheel en al eens over het Skoetari- vraagstuk en zal aan den koning van Montenegro een nota overhandigd worden waarin hem de raad gegeven wordt, van een verdere belegering der stad af te zien, daar besloten is, Skoetari in geen geval aan Montenegro af te staan, omdat de stad Albaneeseh moet worden. Het is niet geheel en al buitengesloten, dat koning Nikita zich naar de wenschen der mogendheden zal schikken en zijn leger terugtrekken. Gebeurt dit niet, dan hoopt men, dat de Porte binnen den kortst mo gelijken tijd aan den bevelhebber van Skoetari bevel zal geven om de civiele bevolking uit de stad te laten trekken. FRANKRIJK. Be legwcamtoissie uit de Kamer hèeft met 20 tegen 9 stemmen in beginsel het invoeren van den driejarigen dienstplicht goedgekeurd. GRIEKENLAND. De »Amphitrite", geëscorteerd door een En- gelschen, een Russischen, een Franschen en een Duitschen kruiser, wierp om half één te Pireus het anker uit. Het lijk van koning George werd per extra trein naar Athene overgebracht. Van het oogenblik dat de trein in Athene aan kwam, tot de aankomst der lijkstoet aan de kathe draal, te half twee 's middags, werden kanonscho ten gelost. Naar verschillende bladen melden, heeft koning Alfonso zich bij het gollfspel vrij ernstig ge kwetst. Uit Milaan komen twee berichten omtrent de berooving van een portefeuille. Volgens het eene, zou vorst Bülow, volgens het andere de Het heeft zijn reden dat geneeskundigen in het belang der volksgezondheid aandringen op het dagelijksche gebruik van goede cacao in plaats van andere dranken. een goed en toch goedkoop fabrikaat, gefabriceerd in de wereldberoemde Van Houten's Cacaofabriek, neemt ook daarom voortdurend in gebruik toe. Smakelijk, opwekkend, voedend, lichtverteerbaar is het de Volksdrank bij uitnemendheid (46)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1