Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. wetgeving van midden- en landbouwstand." Deze motie zal ter behandeling worden gezonden naar den Algemeenen Rond van R. K. Kiesvere nigingen, die 24 April a.s. vergadert. Tweede Kamer. De voorzitter van de Tweede Kamer is voor nemens om in de vergadering van 1 April voor te stellen tegen 8 April voor openbare behande ling aan de orde te stellen de wetsontwerpen be treffende de oprichting van een nieuw Rijkskrank zinnigengesticht (Suppletoire begrooting van Binneolandsche Zaken voor 1913)telefoon exploitatie (Suppletoire waterstaatsbegrooting voor 1912) en oprichting van een Cultuurbank (Supple toire begrooting van Suriname voor 1912) en zulks met het oog op de bij die wetsontwerpen in acht te nemen termijnen en voorts nog eenige klei nere wetsontwerpen. Alcoholische dranken in Indië. De bijzondere commissie voor een verbodswet in Indië uit de Nationale commissie tegen het Alcoholisme, heeft aan den Minister van Koloniën een adres gezonden, waarin verzocht wordt, dat voor Java en Madoera en voor die streken van de z.g. Buitenbezittingen, waar dat mogelijk zal blijken te zijn, worde afgekondigd een verbod voor alle inlanders en daarmede gelijkgestelde personen om alcoholische dranken in te voeren of te bezitten. Vredespaleis. De Algemeene Nederlandsche Bond Vrede door Recht heeft aan het bestuur der Carnegie-Stich- ting voor het Vredespaleis een marmeren buste van Hugo de Groot, den grondlegger van het moderne volkerenrecht, aangeboden. Het bestuur der Carnegie-stichting heeft dit aanbod met groote ingenomenheid aanvaard. De vervaardiging van bedoelde buste, die waar schijnlijk bij de opening van het Vredespaleis reecis geplaatst zal zijn, heeft het hoofdbestuur van -Vrede door Recht opgedragen aan mej. Eva van Dantzig. Burgemeester Zaandam. Naar de «Tel." verneemt, heelt de burgemeester van Zaandam in het comité-generaal van den Zaandamschen Raad medegedeeld, dat hij, als de Wpende termijn van zijn burgemeesterschap is verstreken, met meer voor het ambt in aanmer king wenscht te komen. Kolonel Verhey. Naar het »Vad." verneemt, is de toestand van het Kamerlid, kolonel Verhey van dien aard, dat de geneesheeren met tot een operatie zijn durven overgaan. Een nieuw stadium. Onder dit hoofd lezen we in «De Risico-Bank," het bekende maandblad van de Centrale Werk gevers Risico-Bank te Amsterdam, het onder- volgende Opmerkelijk is het hoezeer bij de jongste de batten in de Tweede Kamer over de amende, mentenDe Visser, de onderlinge ongevallenver zekering in land- en tuinbouw op den voorgrond is getreden. De woordvoerders van alle Kamer fracties de sociaal-democraten uitgezonderd hebben onverholen hun sympathie doen blijken voor de wijze waarop de land- en tuinbouwers de ongevallenverzekering hebben georganiseerd en uitgevoerd. Waar vroeger de tegenstellinguit voering door belanghebbenden of uitvoering door een staatsinstelling, zeer ten onrechte veelal een kwestie van politieken aard scheen, daar is door de werkzaamheid der Onderlingen, der Boeren bonden en andere organisaties deze kwestie opge heven boven de sfeer der politiek uit en gemaakt tot een vraag van praktijk en utiliteit, waarover mannen van alle richtingen het eens kunnen zijn. Dit resultaat is voor de geheele verdere ont wikkeling onzer sociale verzekering en speciaal ook voor de ongevallenverzekering in de industrie van het grootste belang. Het beginsel, dat de Land- en Tuinbouw-onderlingen tot bloei heeft gebracht, is ook ons beginsel. Wel is waar zal een ontplooiiug als die der genoemde organisaties voor nooit mogelijk zijn, omdat wij gekluisterd zijn aan de beperkende en knellende bepalingen der Ongevallenwet 1901. Dat de Land- en Tuin- bouw-Onderlingen zich zoo prachtig hebben kun nen ontwikkelen, is slechts mogelijk geweest door dat er in het groeitijdperk geen wet was die naar inrichting en werkwijze regelde en aan tal van artikelen bond. Ook weten wij zeer goed, dat de kern van de werkzaamheid der Onder lingen ligt in de schaderegeling dat is de behan deling der ongevallen en de toekenning der uit- keeringen en al wat daarmede samenhangt. Zon der deze, zouden zij zich evenmin hebben kunnen ontwikkelen tot de practische, populairen diepge wortelde organisaties, die zij thans zijn geworden. En die schaderegeling is het immers juist, die de Onderlingen op industrieel gebied missen. Al zal dus een ontplooiing, als bij de Land- en Tuinbouw-Onderlingen te bewonderen valt, voor ons niet mogelijk zijn, toch achten wij het succes der onderlinge verzekering in de genoemde be drijven ook voor ons en de geheele verdere sociale verzekering van groot belang. Destijdsiin 1901 be stond nog het wantrouwen, dat het onverantwoor delijk deed schijnen den werkgevers-onderlingen aandeel te geven in de uitvoering der sociale verzekering. En toen men er schoorvoetend toe overging de risico-overdracht in te lasschen, ont trok men aan de particuliere organisatie in ieder geval de schaderegeling. De Land en Tuinbouw- Onderlingen hebben getoond, naar aller erkente nis, dat dit wantrouwen ongemotiveerd is. Voor de industrieele ongevallen-verzekering komt dat bewijs waarschijnlijk te laat, indien zin, dat de behandeling der ongevallen wel voor im mer bij de Rijksveringsbank zal blijven berusten. Maar toch heeft, blijkens de debatten in de Tweede Kamer, de werkzaamheid der Land- en Tuin bouw-Onderlingen menigen vroegeren tegenstander van risico-overdracht de oogen geopend voor het vele goede dat onze, in haar ontwikkelingsmoge lijkheid zoo beperkte, industrieele Onderlinge praesteert. Ook het oordeel over de beteekenis van de risico-overdracht op het gebied der indus trieele verzekering en over de Risico-Bank in het bijzonder is los geraakt van de politiek en over gebracht naar de neutrale zóne. En daarmede is ever de geheele linie naar onze overtuiging het pleit gewonnen voor den regel van practisch be leid, dat met belanghebbenden, onder coutróle en toezicht, een zoo groot mogelijk deel van de uit voering der sociale verzekering in eigen handen moet geven. Het vraagstuk der sociale verzekering is hier mede langzamerhand in een nieuw stadium ge treden een stadium, waarin men zal trachten zoo veel mogelijk te bouwen op eigen organisaties van belanghebbenden. Na de aanneming van het amendementDe Visser in de zoo gewichtige In validiteitswet, is het daarin nergelegde beginsel voor de minder ingewikkelde sociale wetten niet meer tegen te houden. Niemand trouwens die dat wil noch het publiek, noch de Kamer, noch de minister. Nu gaat men de Ziektewet behandelen. Het zal moeite kosten dit wetsontwerp zóó om te werken, dat de nieuwe frissche wind ook in haar regeling overheerschen gaat. Maar wij hebben goede hoop en wij vertrouwen, dat men ook hier den eigen organisatie van belanghebbenden ten volle de ge- legenhein zal geven zich te ontwikkelen. En dan niet half, zooals bij bij industrieele maar ten volle, zooals bij de Land- en Tuinbouw-ongeval- lenverzekering tot nu toe 't geval is, d.wz., zóó, dat den eigen organisaties de geheele verzekering ten aanzien harer leden, met inbegrip der schade regeling, zij 't dan ook onder behoorlijk toezicht en onder strenge controle, wordt overgelaten. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht den morgen van 31 Maart 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.9 te Riga. Laagste barometerstand 741.4 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dagmeest zwakke veranderlijke daarna zuid-westelijke tot zuidelijken wind, zwaarbewolkt, wellicht regen of onweer, zelfde temperatuur. Schiedams Mannenkoor Orpheus. Volgaarne vestigen wij nog eens de aandacht op het concert door «Schiedams Mannenkoor Orpheus" Woensdag-avond ^8 ure in Odéon te geven. «Schiedams Mannenkoor Orpheus" heeft ge meend, haren buitengewonen leden en het Schie- damsche publiek een dienst te bewijzen door op het tweede winterconcert den heer Jos. M. Ore- lio als solist te doen optreden. Deze zanger toch, die reeds meermalen bij hare concerten optrad, is bij velen nog in aangename herinnering ge bleven. Het. program voor dit concert is bijzonder sa mengesteld met 'toog op de komende feesten. Het Lied van «De Scheveningsche Oranjezon" en de beide fragmenten uit «Het Meifeest" van G. S. Heinze zijn daarop toepasselijk, terwijl de «A1- brecht Beiling" van R. Brandts Buys, een meer malen opgevoerd, maar toch gaarne gehoord werk, ook historische herinneringen opwekt. Verder zal nog ten gehoore gebracht worden «In exitu Israel" van Bart Veihallen, a capellakoor, welk nummer wellicht zal dienen voor het zangconcours te Gent. Voor verdere bijzonderheden van dit belang wekkend concert verwijzen w\j naar advertentiën en aanplakbiljetten. De Kamerverkiezingen. In de Vrijdag-avond gehouden vergadering van de centrale antirevolutionnaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" te Schiedam, is, aldus meldt men aan de «Rotterdammer," de volgende motie aangenomen De centrale antirev. kiesvereeniging «Nederland en Oranje" te Schiedam haar groote ingenomen heid uitsprekend met het concept-program van actie; nog altijd onder den invloed van de verkiezing in 1907 van een lid der Tweede Kamer en van het toen ingenomen standpunt van het Centraal Comité, dat verklaarde, dat de Christelijk-Histo- rischen op grond van de fundamenteele beginselen van samenwerking recht hadden op de openge vallen zetel overtuigende, dat toen reeds ernstig in twijfel kon worden getrokken, of de Christelijk-Histori sche partij dat fundamenteel beginsel ook bekleedt gezien, dat sinds in Ede en Ommen dat begin sel door die partij niet is gehandhaafd spreekt den wensch uit, dat het Centraal Co mité zoodanig accoord treft, dat Ede en Ommen terugkomen aan de antirevolutionaire partij, en het het daardoor den antirevolutionairen in het dis triet Schiedam mogelijk worde, den eventueelen candidaat der Christelijk-Historischen te steunen. Provinciale Crediet en Spaarbank Schiedam. Inde Zaterdag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders werd door den directeur ver slag uitgebracht over het boekjaar 1912, waaraan het volgende is ontleend Uitgegeven werden 5 aandeelen, zoodat het ge plaatste kapitaal bedraagt f 250 000. Aan 4^% schuldbrieven werd geplaatst f 40.000 ingekocht f 17.500, waardoor op 31 December 1912 geplaatst was f234.150, (v.j. f211.700.) Aan deposito's werd ontvangen f246.947.13, terugbetaald f 200.530.105. op 31 December 1912 was aan deposanten verschuldigd f85.948.21^, (v.j. f39.631.19). In 1912 werden toegestaan en uitbetaald 132 leeningen tot een bedrag van f221.385.11, terwijl op reeds in 1911 toegestane credieten is uitbe taald f53.924.72, tezamen f275.309.83; Aan af lossing werd ontvangen f 238.803.03^waardoor op 31 December '12 uitstonden 284 leeningen vpor f387.008.67, (v.j. f350.501.87£). Alle leeningen zijn gedekt door persoonlijke en zakelijke zekerheid. Verreweg de meeste lee ningen zijn versterkt door een polis van levens verzekering, gesloten bij de H.A.V. Bank, Sehiedam. Na afschrijving wijst de winstrekening een netto winst aan van f 8516.395 waarvan komt aan het Reservefonds f851.64. Aan het extra reservefonds wordt toegevoegd f 5259.85, terwijl aan aandeel houders wordt uitgekeerd 6% over het gestorte kapitaal, aan houders oprichters bewijzen f3.50 per bewijs, aan 4£% schuldbriefhouders f 0.60 op op f1000, f 0.30 f500, f0.6 op f lOO, f0.3 f50, schuldbrief, met welke bedragen de coupons van 1 Juli a.s. worden verhoogd. Het reservefonds zal nu gestegen zijn tot f2807.02, het extra reservefonds tot f 12.773.855 tezamen f 15.580.88. De rekening dienst der leening werd reeds lang geheel afgeschreven en de rekening kantoor inboedel tot fl. De balans en winstrekening werden goedge keurd en mitsdien het dividend bepaalt op 6%. De aan de beurt van aftreding zijnde commis sarissen, de heeren dr. C. M. Hartog en mr. D. Lodder werden herkozen, terwijl beslist is, in de vacature ontstaan door het overlijden van den 'heer mr. C. M. Schram de Jong, voorloopig niet te voorzien. Soirée Amusante. De Zangvereeniging «St. Cecilia" gaf gister avond, met medewerking van het Harmonie orkest «St. Ambrosius", de aangekondigde soirée amusante in de Bondsgehoorzaal, die door een groot en verscheiden publiek geheel bezet was. Nadat «St. Ambrosius" ons Sousa's marsch «Semper Fidelis" en de ouverture «Sous les Tilleuls" van Veledra had doen genieten, ont haalde «St. Cecilia" ons eerst op een nieuwe voordracht van Genée «Hondendeputatie". Het vijftal «hondjes", waarbij de meest bekende soorten vertegenwoordigd waren, toonden niet alleen goed te kunnen blaffen en keffen, maar ook heel goed te kunnen zingen't was waarlijk verrassend uit zulke hondentronies zulke schoone klanken te hoorende keffertjes hadden een lang niet gemakkelijke taak. «Hans Pimpelmees op audiëntie" werd door den heer J. M. V., die dezen avond een belangrijk deel van het vrij uitvoerig program voor zijn rekening had, op de hem eigen verdienstelijke wijze voorgedragen't bleek dat de pimpelaar niet alleen in het Haagje bij den financiën-minister was geweest; maar dat hij ook in de jeneverstad nog al had omgezworven want hij wist van verschillende Schiedamsche zaken aardig wat te vertellen. Toen «St. Ambrosius" ons nog Waldteufel's wals «Mein Traum" had gegeven, kregen wij nog een nieuw trio van Genée «Zes en zestig." Dit duo werd werkelijk zeer verdienstelijk door de heeren C. en V., leden van «St. Cecilia" voorge dragen zoowel wat zang als actie betreft, heeft 't zeker het opgetogen publiek bijzonder voldaan. Nadat de heer J. M.V. nog «Professor Potjes" met het hem eigen talent had voorgedragen, kregen wij nog een nieuw nummer van Van der Linden «Er was er is", een aardig liefdeshistorietje", dat de zang van het welgekozen kwartet alle recht deed wedervaren. Na de pauze deed «St. Ambrosius" ons eerst de fantasie «Freischütz" van Edzard Grefe hooren. Daarna gaven St. Cecilia's leden ons de «Mislukte Nachtpartij", zangspel in éen bedrijf, woorden van J. M. V. Het nachtelijk burengerucht, weldra omgezet in een vroolijke nachtparij, waaraan ook de «buren" en de «agenten" volgaarne meedoen, wordt verstoord door de komst van den nacht waker den werkelijken rustbewaarder na den gewaanden nachtwaker die zich ten slotte als de burgemeester ontpopt en de oorzaak van aj dat nachtelijk lawaai in den persoon van zijn eigen zoon straft. De mislukte nachtpartij ver loopt ten slotte in een ovatie aan den burger- vaar, die met zijn gestraften zoon te midden van al de nachtelijke lawaaimakers aftrekt. Zeer aardig werd dit éenbedrijvig zangspelletje uitgevoerd 'twas een aardig slot van den over het geheel genotvollen avond, waarmee de Zang vereeniging «St. Cecilia" zeker het uitgaand publiek wel heeft verplicht. Zaterdag-avond is door i e m a ft d aak gifte gedaan bij de politie dat hij' op zijn werk plaats uit een zak' die hij' in een dér lokalen had opgehangen vermistte het weekgeld flat hij kort te voren ontvanigiein had. Dé politie stelt «ten onderzoek in. Zaterdag-avond is eeift man ter zake van dronkenschap op den openbaren weg' ter ontnuchtering naar het politiebureau gebracht. Bij fouilleering werd een boksbeugel op hem bevon den en als verboden wapen in beslag genomen waarop 'hij een tweede bekeuring beiiep wegens overtreding der Wapenwet. Gister-avond werd door de politie een man op de Hoogstraat aangehouden, die daar in staat van dronkenschap de orde ver stoorde. Een kameraad van dien man trachtte daarop der politie haar arrestant to ontrukken wat Ijjgm niet gelukte. Hij' wOrd zelf aangehouden en ter zalkle van vefzet naar het bureau gebracht en irn bewaring gehouden. Proces-verhaal weord tegen hem opgemaakt. Gister-avond werd de politieter assistentie geroepen door een bewoner van Bubbermansticht, omdat daar een man, uit baloorigheid omdat zijne vrouw wegveloopen was bezig was zijn eigen huisboedel stuk te slaan. In den afgeloopen nacht werd door een bewoner van de Nassaustraat bij de politie aangifte gedaan, dat een glasruit in zijne woning was vernield. Vermoedelijk was dat ge daan door een persoon, die gister-avond met den bij hem inwonenden zoon twist had gezocht. De politie stelt een onderzoek in. Heden-morgen werd door de poli tie aangehouden een man, gesignaleerd in het «Alg. Politieblad" voor een vonnis van 7 dagen gevangenisstraf. Hij is naar Rotterdam overge bracht ter beschikking van den officier van justitie aldaar. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 1 April v. m. 0.24, n. m. 1.02. Werkstaking van kleermakers. In drie talrijk bezochte vergaderingen van de kleer makersorganisaties, te Amsterdam gistermiddag gehouden, is met overgroote meerderheid beslo ten, de door de patroons aangekondigde uitslui ting met een algemeene werkstaking van kleer makers te beantwoorden. Het gevolg van dit besluit is, dat hedenochtend voor alle maatzaken wordt gestaakt. De aan de gezellen uitgegeven confectie zal nog tot uiterlijk Woensdag a.s. worden afgemaakt en ingeleverd, zoodat vanaf Woensdag a.s. werksta king der kleermakers algemeen zal zijn. Zij zal ruim 2200 personen omvatten. (Tel Brand in een vuurwerkfbriek. Men meldt ons uit Leeuwarden d.d. 29 Maart: Toen heden-middag het personeel van de firma Schuurmans, te Leeuwaarden, bezig was met het maken van vuurwerk, ontstaand er brand in de werkplaats, waar een ma'ssa, kruit en veel afge werkte stukken waren opgeslagen. Het vuur deelde zich spoedig aan het kruit en de vuur pijlen enz. mede, waardoor hevige ontploffingen plaats hadden, die op verren afstand werden ge- gehoord. Ruiten van in de nabijheid staande woningen sprongen, de deuren sloegen open, ter wijl de muren van een paar huizen werden ver zet. De vlammen deelden zich mede aan de bak kerij van den heer Gillebaard en reeds aan een bed in het hulpziekenhuis, waar een vijftal rood vonkpatiëntjes werden verpleegd. De dienstdoende zuster behield haar tegenwoordigheid van geest en bracht de kleinen met de hulp van een paar toe gesnelde personen in veiligheid, terwijl de brand- met veel materiaal hulp verleende. Terwijl de vuurpijlen en ander vuurwerk de Dicht invlogen, klonk plotseling dé noodkreet: «Er ligt een knecht van Schuurmans onder het puinl" Op dit geroep schoot de rechercheur van politie Bakker toe, drong door de verstikkende kruitdamp de werkplaats binnen en smaakte het genoegen den vermiste naar buiten te brengen. Deze had ernstige brandwonden bekomen en werd naar een. ziekenhuis gebracht. De agen viel op straat bewusteloos neer, doch kwam spoedig weer bij. De brandweer was spoedig het vuur meester. De schade is zeer aanzienlijk. («Tel.") Een beslissing over millioen. In den nacht van 13 op 14 Juni 1906 had in de Noordzee een aanvaring plaats tusschen het pant serschip «Piet Hein" van de Koninklijke Marine en het Belgische stoomschip «Meuse." Be «Meuse" zonk daarop vrijwel onmiddellijk en van de 16 opvarenden daar aan boord werden er 5 gered door de»'sloepen van Hr. Ms. «Piet Hein". Deze meerde den volgenden morgen in de haven van Nieuwediep, een commissie van zeeofficieren stelde een onderzoek in naar het gebeurde en daarmede was de zaak voorloopig van de baan. De firma Adolf Deppe, eigenares van de «Meus" stelde een eisch tot schadevergoeding in. In 1908 is daarop door de rechtbank te 's-Graven- hage een interlocutoir vonnis gewezen en in 1912 het eindvonnis, waarbij de Staat der Nederlan den werd veroordeeld tot betaling van schade vergoeding, voorloopig geraamd op f170.000 en de kosten. De Staat is in hooger beroep gegaan. Zoodra het proces door de Belgen gewonnen zal zijn, zal vrij zeker een eisch tot schadeloos stelling door de nagelaten betrekkingen der ver ongelukten ingediend worden en deze zou de kosten a 1170.000 nog met pl.m. 3 4 ton ver- hoogen totaal dus ongeveer millioen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2