Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. reces zou de regeering dan met de verschillende partijen over de geschilpunten in onderhandeling kunnen treden. Wat de legerwetsontwerpen betreft, hoopt 't ministerie van Oorlog, dal die vóór Pinksteren afgehandeld worden, daar sommige daarvan reeds den len October in werking treden en op militair gebied omvangrijke voorbereidende werkzaamhe den noodig maken. CHINA. JJe Pekingier correspondent van de „Daily Telé- grapth" meldt dat thans in China met meer dan buitengewone spanning het proces tegen den moordenaar van den oud-ministqr Sun-Chiao-Jcn, die zooals bekiend op het station te Shanghai tut geschoten werd, tegemoet wordt gezien. Al gemeen beschouwt men den aanslag als eén uitvloeisel van de haat der politieke tegenstanaers van den oud-minister. De te Peking verschij'nepué „Minchupao", het voornaamste orgaan der Kuo- miniglanig-partij, waarvan Sun-Chiao-Jen oein der voornaamste leiders was, publiceert ta] van bij- zonderhedenj over het complot, dat tegen de voor mannen dier partij' gesmeed was, verzekert, dat de hoogste personages in 'het land er bij betrok ken zouden zijn. Het blad gaat zelfs zoover, om de namen dier personen tè noemen. Iatussehén zal bij- de behandeling van het proces nog moé ten blijken, of de beweringen van genoemd blad juist zijn. De regeering blijft niettegenstaande hét voor gevallene nog de hoop koiestèrèn, dat het parle ment den 8stien April a.s. geopend zal kunnen worden. Tot heden zijln 350 leden te Peking ge arriveerd, van wie 220 behooren tot de Kuoming- tang-pariij. Een groot aantal van laatstgenoemden waren de vorige wtoek naar Tientsin vertrokken, doch zijn fhans weer teruggekeerd. Velen, zien den toekomst evenwel zéér donker in. SAN DOMINGO. Dc nationale vergadering hééft hét ontslag van president Nou el aanvaard. MEXICO. Uit Mexico wordt gemeld dat de minister van oorlog, generaal Pascuel Orozco naar den staat Morelos gezonden had om de aanhangers van Zapatas te bestrijden. Het bericht, dat generaal Orozco Sr. door de Zapatisten doodgeschoten is, wordt nu bevestigd. De stad Lampados is door de aanhangers van Carranza bezet. Officieele berichten uit Washington melden dat senor Carranza, de leider der revolutie tegen de Mexieaansche regeering in het Noorden van het land, zich tot voorloopig president uitgeroepen heeft. Dezer dagen is door den kardinaai-staafs- secretaris Merry del Val, die tegelijk prefect van de Apostolische paleizen is, het vroegere Pause lijke, sedert 1870 Italiaansche en nu weer door het Vaticaan aangeKochtei muntgebouw (Zecca.), waarin nu de electrische centrale is ingericht, die heel het Vaticaan, de St. Pinter en alle bijbe- hoorende gehouwen van licht voorziet, plechtig ingewijd. Die plechtigheid weid bijgewoond door tal van Vaticaansch© autoriteiten. In de Alfensnnd heeft Zaterdag een ongeluk plaats gehad met eien ballon, dat waarschijnlijk aan .alle daarmede opgestegen luchtreizigers het leven beeft gekost. Tussehêin Funen en Alien zagen visschers een luchtballon dicht boven de opipei'vlakte der zee drijVen. Zij' stevendèn den ballon achterna, maar veriorle|n hem spoedig uit het oog. i Zondagmorigëm dreef in de Alfensund èen bal lon zonder mand a,a,n. Klaarblijkelijk wareh dé draagtouwen van de mand doorgesneden. De ballon, die geen aaain draagt, is met het num mer „1367" beschilderd. Zeer waarschijnlijk be treft het hier een buitenlandschen ballon, daar de Duitsche l'uclhtballons alle een naam dragen. Over het lot dat de luchtreizigers getroffen heeft, is nog niets zeker beikend, maar zéér waarschijn- ly'k zijn zij verdronken. Het Wolfbureau meldt, dat de pachter van het keizerlijke landgoed Kadinen te Rehberg Sohst, die, zooals men weet, met keizer Wilhelm ver schillende processen heeft gevoerd en alle won, thans als pachter is afgetreden. Hij heeft met den keizer een schikking getroffen, welke beide par tijen alleszins bevredigt. De pachter ontvangt als schadeloosstelling 120.000 Mark en heeft tegelij kertijd van den keizer de kroonorde 4de klasse ontvangen. De kroonprins zelf heeft met den kei zer over deze kwestie gesproken en de veronder stelling ligt voor de hand, dat het aan zijn in grijpen te danken is, dat keizer Wilhelm de ware toedracht van deze onverkwikkelijke affaire te weten is gekomen. De avondbladen spreken met groote voldoening over deze gebeurtenis. De Koning en de Koningin van België zijn gisteren uit Kaap Antibes aan de Riviera, te Pa rijs aangekomen en zouden heden bij den presi dent der Fransche republiek en mevrouw Poincaré e-'ii bezoek afleggen DE COALITIE. Naar men ons meldt, zijn de Centrale Colleges der drie Rechtsche partyen er in geslaagd een concept-overeenkomst vast te stellen voor de her nieuwing der Coalitie. In politieken zin stellen stellen zij daarbij de komende Grondwetsherzie ning op den voorgrond en wel in deze formule De drie partijen komen overeen steun aan de Regeering te verleenen ter zake van haar voor stellen tot Grondwetsherziening, inzonderheid voor wat betreft artikel 192, naardien in haar voorstel tot wijziging van dit artikel, eenerzijds het be ginsel wordt vastgelegd, dat door de* openbare kassen in de kosten van het algemeen lager onder wijs op scholen, door ingezetenen opgericht, op gelijken voet wordt voorzien, als zulks geschiedt ten aanzien van het van overheidswege te geven lager onderwijs de godsdienstige gevoelens van de ouders der schoolgaande kinderen zullen worden geëerbiedigd terwijl zij tevens achten dat bij de behandeling van deze voorstellen tot Grond wetsherziening het eerste lid van artikel 171 niet aan de orde is te stellen. Voor wat de verdeeling der districten der dis tricten aangaaat kwam men overeen dat de partij die den zetel voor eenig district thans bezet houdt, in dat district ook nu den Coalitie-Candidaat zal stellen, met uitzondering alleen van Leiden en Ede, die aan de Antirevolutionaire partij worden toegewezen, terwijl men in Ommen voor ditmaal gezamenlijk een Chrislelijk-Historisch candidaat zal aanbevelen die thans volgens de in 1909 ge maakte afspraak elders uitvalt. Ten einde in de nu volgende parlementaire periode, bij vacature als anderszins, zich voordoende moeilijkheden te voorkomen, zal eene Commissie met recht van beslissing, door de drie Centrale Colleges worden aangewezen. Over deze concept-overeenkomst zal op 24 April a.s. door de drie partij-vergaderingen worden beslist. Prins Hendrik. Reuter seint uit Homburghöhe dd. gister: Prins Hendrik der Nederlanden nam deel aan het dejeuner van den Keizer en Keizerin. Raad van State. Bij Kon. besluit van 3f Maart is, met ingang van 16 dezer, benoemd tot lid van den Raad van State de gepensionneerde luitenant-generaal der genie W. Cool. Pensionneering van gemeenteambtenaren. Naar het «Hdbl." verneemt, hebben B. en W. van Amsterdam reeds geruimen tijd geleden in een brief aan den minister van binnenlandsche zaken van hun bezwaren tegen de pensioenwetten doen blijken. Wat de fmancieele bezwaren be trof, sloten B. en W. van Amsterdam zich aan bij het adres, door den raad van 's-Gravenhage over dezelfde aangelegenheid tot den minister gericht. Bovendien wees het dagelijksch bestuur der hoofdstad in zijn brief aan den minister op administratieve bezwaren, voor Amsterdam aan de aanhangige wetten verbonden. De Balkan-oorlog. Naar de «Tel." verneemt, zal kapitein Thom son, die als attaché der Nederlandsche regeering bij het Grieksche leger den Balkan-oorlog volgt, in den loop van deze maand in het vaderland terugkeeren. Mollenvangen. Aan de in ons blad opgenomen mededeeling van de door den Minister van Landbouw. Handel en Nijverheid aan de Commissarissen der Konin gin in de onderscheidene provinciën gedane aan schrijving betreffende door dezen te volgen ge dragslijn bij het verleenen van ontheffing van het verbod om mollen te vangen of te dooden, voegt de redactie van «De Gemeentestem" het volgende toe Dit schrijven heeft veel van een gebod. Heeft de Minister hierbij niet uit het oog verloren, dat de wet van 25 Mei 1880 (Staatsblad no. 89) niet aan de Commissarissen der Koningin de beslissing laat, of en zoo ja, in welken vorm ontheffing van de verbodsbepalingen dier wet behoort verleend te worden." De „Gelderland" en onze ambulance te Konstaminopel. Onze correspondent te Konstantinopel schrijft dd. 29 Maart Door het oprukken van de Verbondenen naar de hoofdstad en het vooruitzicht, dat dientenge volge de stad door het uiteengeslagen Turksche leger zal kunnen worden overstroomd, waarbij de internationale vloot dan op zijn minst de door de vreemdelingen en christenen bewoonde stadsdeelen zal moeten beschermen en vrijwaren, kan er van het van hier laten vertrekken van de «Gelder- lend" natuurlijk moeilijk meer sprake wezen, aangezien de Porte weigert om de «Kortenaer" toestemming tot opvaren te geven, zoolang de «Gelderland" de Dardanellen niet heeft verlaten- Zoodoende zouden we voor het feit kunnen ko men te staan, dat geen oorlogsbodem ter bescher ming van het Nederlandsche gezantschap en de kolonie meer aanwezig zou zijn. Het alreeds voorgenomen vertrek van de «Gelderland" zal dus nog wel eenige weken worden uitgesteld. Onze ambulance, die eveneens op vertrekken stond, heeft wat er al was ingepakt van haar bagage weer uitgepakt, nu zy na hevig vechten in de stelling van Tsjataldzja opeens weer volop werk heeft gekregen, zóó zelfs, dat ze gisteren ruim tweehonderd gewonden in behandeling had. Jammer dat haar zoo bekwame en algemeen zoo hoog gewaardeerde chirurg, dr. Van den Steen van Ommmeren de volgende week wegens drin gende familieomstandigheden naar het vaderland terug moet. De leider dr. Lingbeek, zal dan ook de heelkundige praktijk overnemen, voor zooveel mogelijk bijgestaan door dr. Büller, van de «Gel derland" hij krijgt het dan niet niettemin wel zeer volhandig. («N.R.Ct") Tegen het alcoholisme. In de gisteren gehouden vergadering van de nationale commissie tegen het alcoholisme is mede gedeeld, dat het meerendeel der aangesloten or ganisaties had bericht, deel te nemen aan een bijzondere commissie voor een volkspetionnement voor plaatselijke keuze. De andere organisaties konden om verschillende redenen nog geen ant woord zenden. Aan de organisaties zal worden verzocht deel te nemen aan een commissie, die tol taak zal hebben pogingen aan te wenden om bij verzekeringmaat schappijen voordeeliger voorwaarden voor geheel onthouders te bedingen. Stappen zullen er wor den gedaan een biljet of geschrift te ontwerpen, dat door alle drankbestrijders-organisaties kan worden onderteekend, hetwelk betrekking heeft op het onafhankelijkheidsfeest ten einde dit biljet zoo mogelijk in alle gemeenten aan te plakken. Het laten vervaardigen van films, die dienst kun nen doen in drankbestrijders-bijeenkomsten, werd opgegeven, mede met het oog op de groote kosten. Enkrateia, Bond van Protestantsch-Christelijke Drankbestrijders-Vereeniging, zal op 28 Augustns Arnhem zijn tweede Christelijk congres tegen het alcoholisme houden. Grenadiers en Jagers. Ter gelegenheid van de splitsing van het regi- met grenadiers en jagers in een regiment grena diers en een regiment jagers, welke splitsing eer gisteren is ingegaan, hebben de officieren van dit regiment zich eergisteren in de Witte Sociëteit aan een feestmaal vereenigd. Klokslag twaalf uur werd dit gebeuren door een toespraak van den kolonel Wëber eergisteren nog regiments commandant, gister echter brigadecommandant bevelvoerend over de beide nieuw gevormde regi menten met een luid toegejuichte toespraak herdacht. De regimentsmuziek zette aan dit kameraad schappelijk bijeenzijn luister bij. Dr. Ch. H. A. Cohen, f Op 53-jarigen leeftijd is te Utrecht na een korte ongesteldheid overleden de heer dr. Ali Cohen, directeur van het Rijks-Centraal-Labora- toriuna te Utrecht ten behoeve van de Volksge zondheid. Postwet. De K. v. K. te Maastricht heeft zich met een adres gewend tot den Minister van Waterstaat om de aandacht te vestigen op eenige gewenschte wijzigingen in de postwet, o.m. wat betreft de bepalingen omtrent de verzending van postpak ketten, monsters of stalen van koopwaren, druk werken enz. De Kamer is van oordeel, dat de ingezetenen hierin bij de buitenlanders worden achtergesteld. De Auteurswet. De Nederlandsche Fotografen-Kunstkring heeft zich tot de uitgevers van geïllustreerde bladen en tijdschriften in ons land gewend, naar aanleiding van het feit, dat niettegenstaande de invoering van de Auteurswet van 1912, welke 1 November 1912 in werking is getreden, nog steeds in verschillende bladen fotografieën of portretten worden opgeno men, zonder toestemming van den fotograaf. Ook komt het nog steeds voor dat bij het reproducee- ren van portretten, waartoe de rechthebbenden hun toestemming gaven, de naam van den foto graaf onder de reproductie wordt weggelaten. Het bestuur heeft besloten op te komen voor de rechten van de leden der Vereeniging en voor iedere overtreding, waarover hem een klacht be reikt, afgescheiden van een vordering tot schade vergoeding, namens het benadeelde lid een aan klacht in te dienen bij den Officier van Justitie, om zoodoende een einde te maken aan het mis bruik, waarvan hier te lande de fotografen reeds jaren het slachtoffer zijn en schijnen te blijven. Ontginning van woeste gronden. Men schrijft aan de «Arnh. Ct." Naar men weet, wordt aan ontgmners van woeste gronden vrijstelling van belasting gegeven gedurende de eerste 28 jaren. Deze vrijdom wordt alleen na vooraf ingekomen aanvrage verstrekt. Nu is het de regeering gebleken, dat in de laatste jaren tal van woeste gronden in wei- en bouw land omgezet zyn, zonder dat ontheffing van be lasting gevraagd werd, terwijl ze op het kadaster nog steeds als woest genoteerd staan. De ambte naren der belasting hebben nu opdrachtgekregen aan de hand der kadastrale kaarten een onder zoek in loco in te stellen, om na te gaan, voor welke ontgonnen gronden al of niet ontheffing is gevraagd. Deze maatregel zal tengevolge hebben, dat het rijk heel wat groDd- en vermogensbelas ting kan invorderen, want nu deze gronden als ongebouwde eigendommen in rekening gebracht worden, wordt het vermogen van vele grondbe zitters aanmerkelijk hooger getaxeerd. W oer bericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht ln den morgen van 2 April 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 777.3 te Horta. Laagste barometerstand 752.1 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dagmatige zuid-westelijke tot zuidelijken wind, gedeeltelijk tot zwaarbewolkt, mogelijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 8 April, des n.m. 2 uur, staan de volgende voorstellen 1. Benoeming van een onderwijzer aan school C (vacature Th. van Waart). 2. Benoeming van vakonderwijzeressen in de nuttige handwerken. 3. Voorstel tot het verleenen van een crediet ad f 2420.ten laste van het Grondbedrijf ten behoeve van straataanleg en den aanleg van fa- milietuinen. 4. Bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1912/13. 5. Rekeningen van verschillende instellingen met advies der Financieele Oommissie. 6. Voorstel om het Gymnastieklokaal aan den Buitenhavenweg op Zaterdagmiddag voor eenige uren aan de St. Willibrordusstichting in gebruik te geven tegen een vergoeding van f10.per wekelijksch gebruiksuur per jaar. 7. Voorstel om het Gymnastieklokaal aan den Buitenhavenweg op Vrijdagavond aan het Bestuur van het Volkshuis in gebruik te geven tegen een vergoeding van f 10.per jaar. 8. Voorstel betreflende het in gebruik geven van 2 lokalen van school D aan de Gereformeerde Zondagschoolvereeniging «Laat de Kinderen tot Mij komen" op Zondagmiddag voor Zondagschool- onderwijs, tegen een vergoeding van f 15 per jaar. 9.. Voorstel betreffende de onderhandsche ver huring van de woning Broersveld no. 142. 10. Voorstel om te besluiten, dat zal worden overgegaan tot oprichting van een nieuwe 7 klas- sige tusschenscheol schooi voor gewoon Lager Onderwijs der 2e klasse en als plaats daar voor aan te wijzen het terrein aan de Huysmans- straat volgende op dat op den hoek van die straat en de St. Liduinastraat. 11. Voorstel tot vaststelling van bepalingen voor de levering van electriciteit. 12. Voorstel tot verhooging der jaarwedden van den hoofd-administrateur en den kassier van de Gasfabriek, de Drinkwaterleiding en het Elec- triciteitsbedrijf, in verband met de uitbreiding hunner werkzaamheden tot laatstgenoemd bedrijf. 13. Beslissing op het aanbod van Regenten van het Weeshuis der Hervormden betreffende den bouw van een nieuw Stad-Ziekenhuis. 14. Verzoek van J. Bexterman om ingevolge art. 5 der Drankwet aan H. M. de Koningin machtiging te verzoeken voor het verleenen van een vergunning boven het maximum voor zijn inrichting «de Vriendschap" aan de Nieuwe Haven 283, welke volgens adressants bewering zon zijn een buitengewone inrichting van maatschappelijk verkeer, met advies van B. en W. 15. Verzoek van H. Gabel om hem een per ceel grond aan de Oude Spuihaven, gelegen ten Zuiden van en grenzende aan het terrein der firma Brice Whyte Sons Ltd. te verkoopen tegen f7.50 per M2., met advies van B. en W. 16. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woningen Zijlstraat nos. 142, 14*, 148, 148, I410 en 1412. 17. Voorstel om op initiatief van de Vereeni ging van Nederlandsche Gemeenten, aan H. M. de Koningin en aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal een adres te richten inzake de pen- sioenswetten voor Gemeente-ambtenaren. 18. Voorstel tot wijziging van art. 7 der ver ordening, waarbij de Raad het benoemen en ont slaan van Gemeente-ambtenaren-bedienden aan anderen opdraagt, krachtens art. 145 der Ge meentewet, in dien zien dat bij vaste benoeming van reeds tijdelijk aangestelde werklieden en wan- .neer voor het aanstellen van werklieden de be middeling van de arbeidsbeurs wordt ingeroepen, kan worden afgeweken van de bepaling, dat een oproeping van sollicitanten moet plaats hebben. 19. Voorstel tot wijziging van art. 18bis dei- verordening op de tapperijen, logementen, open bare vermakelijkheden, optochten en den handel in gebruikte roerende goederen (Gemeenteblad no. 43 van 1911). 20. Voorstel tot wijziging van de verordening op de particuliere banken van leening, vastgesteld, ingevolge art. 37 der Pandhuiswet 1910 (Staats blad no. 321), door toevoeging van een art. 6a, 21. Voorstel tot wijziging van art. 4 der ver ordening, houdende bepalingen ter voorkoming van brandgevaar en ter regeling van het blusschen van brand (Gemeentebladen nos. 62 van 1911 en 24 van 1912). 22. Voorstel tot vaststelling eener verordening, houdende eenige bepalingen in het belang der veiligheid van het personenvervoer met sommige middelen van vervoer te water. 23. Voorstel tot vaststelling eener verordening, houdende eenige bepalingen in het belang van den behoorlijken afvoer van water en vuil in het Oost-Frankeland en wel in het gedeelte, begrensd door Bakkershaven, Groenendijk, Rotterdamschen dyk en Buitenhaven,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2