Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f m rr fi/i De oorlog op den Balkan. VAN HOUTEN S Gratis Ongevallenverzekering 36ste Jaarffaug. Donderdag 3 April 1913 10588 f»nnn OTereeniomstig op de polis vertelde voorwaarden. Officieele berichten. Kennisgeving. Jacht en Yissi-herij. Personeele Belasting. Nieuws. FEUILLETON. DE MILLION AIR. HE SGHMSH BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by dood by verlies van levenslange I 11 I verlies van geheele I I 111 een hand, invaliditeit; I jL w U voet of oog; l|UU I U U een duiin De verzekering wordt gewaarborgd door de Uollandsche Algenteene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. 1 UU wijsvinger; I |(J bij verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de Directie der N. V. United Distilleries of Holland" om vergunning tot het oprichten van een distil leer dery met 2 electromotoren van 1 P.K. voor pompwerktuigen, in het pand staande aan den buitenhavenweg no. 124, kadaster Sectie L no. 150 Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 17 April a.s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet vooi het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3den April 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van belanghebbenden dat ter Gemeente-Secretarie (afdeeling A) kosteloos ver krijgbaar zijn blanco aanvragen ter bekoming van jacht- en vischakten voor het seizoen 191314. Het kohier van de Personeele Belasting no. 2, over het belastingjaar 1913, op 2 April 1913 executoir verklaard, is op heden aan den ont vanger der Directe Belastingen alhier overge maakt. Er zij aan herinnerd, dat de termijn van zes weken, voor het indienen van bezwaarschriften, heden iDgaat. Skoetari. Het is thans zeker, dat er een vlootbetooging zal plaats hebben in de Montenegrijnsche wateren. Men weet echter op het oogenblik nog niet met volkomen zekerheid welke mogendheden aan die demonstratie zullen deelnemen. Volgens de sMatin", heeft Iswolsky verklaard, dat Rusland niet aan de betooging kan deelnemen, omdat het in de Middellandsche en Adriatische zee thans geen oorlogsschip heeft. Tegen den maatregel zelf heeft de Russische regeering ech ter geen bezwaar, als Engeland en Frankrijk er aan deelnemen. De Fransche kruiser »Edgar Quinet", die te Pireus ligt, kreeg bevel, zich bjj den Engelschen kruiser te Korfoe te voegen. Engeland en Frankrijk zullen nu een soort di plomatiek mandaat van Rusland krijgen, dat het met den maatregel instemt. Volgens de Weener dagbladen bevinden zich de oorlogsschepen, die aan de demonstratie tegen Montenegro deel zullen nemen, reeds in de Mon tenegrijnsche wateren. Het bombardement van Skoetari is tijdelijk ge staakt geweest, doch zal heden hervat worden, wanneer nieuwe Servische troepen aangekomen zijn. Die „Times", vernoemt uit Cettiinjè: Hier loopen geruchten, dat de Montcnegrij'nen deri grooten Tarabosj-berig hebben vèrmeestérd. De correspondent vindt dit volstrekt niet onwaar schijnlijk, maar 'het moet nog blijken, of de Mort. tenegrijnen, indien de geruchten waar zijn, z.ch daar zullen kunnen handhaven. De censuur in Montenegro is strenger dan ooit. Diezelfde correspondent heeft vernomen, dat 36 Griekse he transpiortAlhepen onder geleide van zes oorlogsschepen te San Giovanni di Medua zijn aangekomen, waaruit zou blijken, dat de Grieken Montenegro hij het belieg willfen helpen. Dit Dulcigno word eergisteren aan dé „Vosslschè Zeitung" geseind, dat het Momtenègrijnsehe Zui- deileger den Tapatoosj aanviel. Hét gevecht ctuurdè van 9 uur des .ochtends tot in den nacht. De voorste schansen werden des1 middags genomen. D© Servische artillerie houdt dé Tur'ksche positiès bij Brditsa in toom, zoodat deze de verdedigers van dein Tarabosj -niet kunnen ondersteunen. Be tweede rij schansen viel des middags om 5 uur. D-e strijd werd heden met groote verbit tering voortgezet. Het Tubksofos kanongebulder werft met het uur zwakker. Het bericht, dat 20 transportschepen uit Saloniki in San Giovanni di Medua troepen aam land zullen zetten, hééft de troepen om Skoetari veel vreugde bereid. Ieder oogenblik verwacht men dén hoofdaanval. Uit Brindisi wordt aan de »Messagero" gemeld, dat het slagschip sSaint bon" en de kruiser »Fer- rucio" aldaar zijn aangekomen. Verzekerd wordt, dat deze schepen zich naar Albanië zullen begeven om deel te nemen aan de vlootbetooging tegen Montenegro. Te Rome is een nota gepubliceerd, waarin ge zegd wordt, dat de Itaiiaansche, Oostenrijksche. Duitsche en Engelsche schepen reeds naar de oostkust van de Adriatische zee vertrokken zijn. Volgens een telegram uit Cettinje, nam gister ochtend om 7 uur een divisie van vier Oosten rijksche kruisers op tien mijl afstand van de kust stelling tegenover Mirkovievitsch, Antivari en Dulcigno. Naar 't Engelsch. 1) Michael Forman zat alleen in zijn kamer en teekende brieven. Een oogenblik zag hij ze in, krabbelde zijn naam en wierp ze dan in een mandje, dat naast hem stond op zijn lessenaar. De groote, vierkante kamer was soliede en comfortabel gemeubeld. Buiten rumoerde de eindelooze menschenstroom van Mansion House naar de Engelsche Bank. Aan zijn linkerhand gaf een deur toegang tot de kamer van zijn secretaris, en daarachter was weer een ruime wachtkamer voor hen, die het voorrecht wensch- ten van een onderhoud met den heer Michael Forman. Inderdaad werd er even druk geanti chambreerd bij dezen modernen geldvorst als ooit bij eenig prins van den bloede. De heer Forman was niet jong meer, mis schien vijftig jaar. Zijn haar was reeds grijs en de zorgen hadden voren geploegd in zijn gelaat; want niemand bekleedt in de City een voorname plaats, zonder dat de worsteling de sporen nalaat op zijn gezicht. Zijn gestalte was lang, maar gebogen onder een zwaren last, en zijn oogen waren die van een vermoeid mensch. De »Süd-Slavische Correspondenz" meldt, dat het Montenegrijnsche regeerings-orgaan den toe stand als volgt beschrijft Montenegro heeft op de nota der mogendheden bet eenige antwoord gegeven, dat mogelijk was nl. de eischen der mogendheden verworpen, en besloten Skoetari in te nemen. De overgave der vesting kan elk oogenblik verwacht worden. Wan neer Skoetari eenmaal in de handen der Monte- negrijnen is, kan er over de vredesvoorwaarden onderhandeld worden. In geen geval zal Monte negro Skoetari aan Albanië afstaan, en men zal de stad alleen met geweld van wapenen aan de verhonden legers kunnen ontnemen. Koning Nikita heeft door zijn vastberadenheid den dank van zijn volk verdiend, dat voor het bezit van deze stad zulke groote en bloedige offers gebracht heeft. Het bericht, dat Rusland de vlootdemonstratie tegen Montenegro goedkeurt, heeft in pan-slavis- tische kringen een groote opwinding te voorscbyn geroepen. Op het ministerie van Buitenlandsche Zaken verklaarde men bet volgende De inlijving van Skoetari bij Albanië is een voldongen feit. De voortzetting van de belegering is onzinnig, daar Skoetari voor Montenpgro beslist verloren is. Daar koning Nikita het beleg niet wil opheffen, moet op Montenegro een druk uit geoefend worden. Rusland gelooft, dat de thans begonnen actie niet het eenige middel is om het nuttelooze bloedvergieten te voorkomen. Russische schepen zullen niet aan de demonstratie deelne men, maar dit zal niet verhinderen, dat de actie -feorv oollootiof bar-air tor rlraa{jt Mor» ie onhtar rviot van plan er genoegen mede te nemen, wanneer een der groote mogendheden dan alleen optreedt. Dat de publieke opinie in Rusland niet mee gaat met de houding van de regeering is dezer dagen reeds duidelijk gebleken Nu geeft weer een telegram betreffende de gister gehouden Douma-zitting blijk van de moei lijke positie, waarin de Russische regiering zich op het oogenblik bevindt. De dringend verklaarde interpellatie aan den minister van binnenlandsche zaken werd gister behandeld. Geklaagd werd over het optreden op 30 Maart der politie te Petersburg, die met geweld de deelnemers aan een pan-slavische betooging heeft uiteengejaagd. De tribunes waren stampvol. De nationalist Sawenko betoogde, dat de natio nalisten het gebeurde niet op rekening schrijven van één minister, zij stellen de tegenwoordige regeering in haar geheel daarvoor verantwoorde lijk. De regeering is niet bij machte gebleken iets anders te doen, dan achter den Oostenrijk- schen zegekar aan te loopen. Maklalof, de minister van Binnenlandsche Za ken, verklaarde, dat betoogingen, die storend zijn voor het verkeer, niet geduld kunnen worden. Als de tegen de politie ingebrachte klachten juist zijn, zal strenge bestaffmg volgen. (Toejui ching aan de rechterzijde^. Na verder debat werd de zitting onder luid tumuli opgeheven. Roemenië en Bulgarije. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Boekarest heeft van betrouwbare zijde de vol gende bij'z onder hediein, betrèfiéndè dé onderhan delingen, te Petersburg, vernomen. „Toen Roemenië verlangde, dat cfe gezanten- conferen tie tot bij'iegging van het Roemeensch- Bulgaarsch geschil te Petersburg zon gehouden women, was net uvLjceiu. uvwi «w «v«wi ©en conflict tusschen Triple Entente en Driebond vermeden zou worden Men kun zich evenwel niét ontveinzen, dat de Driebond van het begin der onderhandelingen af er op aandringen zou, dat Siliistrië aan Roemenië zou worden afgestaan, terwijl de Triple Entente verklaarde, dat een be- Hij schelde, waarop zijn secretaris verscheen. De brieven zijn klaar, Bartley, zei Forman. Er is niets anders, nietwaar? Je zult wel om Myers denken O, ja, mijnheerantwoordde Bartley en voegde er bij, terwijl hij een papier op tafel legde - Hier zijn de aanteekeningen, die u getypt wilde heben voor uw rede op de verga dering van de London - en Universal Bank. O. dank jezei Formanik zal ze morgen inzien. Dat is alles, geloof ikdan ga ik nu maar heen. De secretaris trad zijn kamer weer binnen en Forman nam zijn hoed en jas en verliet het vorstelijke blok gebouwen, waarin hij zijn kantoren had gevestigd. Toen hij ongeveer een kwartier flink had doorgestapt, kwam hij in een buurt, die, hoe dicht ook bij de City, waar schijnlijk niet meer dan eens in de tien jaar bezocht werd door een der magnaten, onder wie Forman voornamelijk zijn kennissen had. Een open deur trad hij binnen en besteeg een trap, die weer naar een andere deur voerde, waarop, geschilderd stond„Matthew Ford, Agent." Deze opende Forman met een sleutel, dien hij uit zijn zak haalde, waarna hij een kamer bin nen trad. Het was een klein morsig apparte ment dat het aanzien had van een kantoor en waarin een groote brandkast stond. Forman opende de kast. De inhoud scheen enkel te bestaan uit eenige kleedingstukken. Vlug ontkleedde hij zich en trok de kleeren aan, die in de brandkast lagen. De stukken, die hij uitgedaan had, legde hij op de plaats van do andere, sloot de kast en verliet de kamer, waarvan hij de deur eveneens met zorg sloot. Hij was er ingegaan als de verpersoon lijkte weelde, van zijn glimmenden zijden hoed tót de punten van zijn kostbare laarzen; hij kwam er uit als een armelijk gekleed burgerman. Hij droeg een fantaisiehoed. die eenige jaren had meegemaakt en drie shilling had gekost, toen hij nieuw was, Zijn zijden parapluie met gouden knop was vervangen door eene met een stok van kersenhout, die ten minste drie maal was overtrokken. Zijn jas en broek waren versleten en van goedkoope stof en snitzelfs zijn onderkleeding was oud en armelijk, hoewel netjes versteld. Zijn houding en manieren waren veranderd, evenals zijn kleeren. Hoe vermoeid en afgemat hij er ook' had uitgezien, nu leek hij krachtiger en minstens tien jaar jonger. Hij liep kaars recht zijn vermoeide oogopslag was nu opge ruimd zelfs vroolijk. Hij was de trappen moeizaam opgegaan, hij snelde ze vroolijK a onder het fluiten van een populair deuntje, waarvan hij de wijs niet kon houden. Zijn huis was een groot, alleenstaand gebotu in Kensington Palace Square, waai lu.l gewoond had sinds den dood van zijn viouw, vijftien jaar geleden, na vijf jaai getiouwd te zijn ge weest, gedurende welke tijd hij zijn vrouw alleen aan 't diner had gezien of wanneer hij haar vergezelde naar een van de partijen en en recepties, welke voor haar 't leven uimaak- ten. Want. zooals zij hem oprecht bekend had, zij had hem alleen getrouwd om zijn geld, dat haar de plaats in de maatschappij koopen zou, waarnaar zij altijd verlangd had. Maar al was hij hetzelfde hnis blijven bewonen, voornamelijk om aan de last van verhuizen te ontkomen, hij richtte zich nu toch niet westwaarts, maar naar 't Noorden. Vijf auto's stonden in zijn garage in Kensington te wachten of hij. er ook gebruik van wilde maken en cabs zijn voor komend en niet zeldzaam, maar hij scheen ae de voorkeur aan een tram te geven dien avond. Het was een heel eindeen auto of een cab zou er een kwart van den tijd over gedaan hebben maar Forman was niet ongeduldig. Het was geen comfortabel voeituig en op het drukst van den dag, als de City-kantoien leeg- stroomen, van 't begin tot het emd van de reis volgepakt met menschen. Maar dat scheen For man niet te hinderen. Hij was een van de beste klanten van Franks, den tabakshandelaar uit Bondstreet van wien hij sigaren had b zeven pond de honderd; vanavond rookte hij. in een pijp van een shilling, een soort meng sel van twee stuivers het ons, en vroolijk merkte hij op tegen den man, die naast hem zat een goede kennis, die hij hier dagelijks ontmoeite - dat die pijp op de thuisreis i a zijn werk het prettigste was wat hij zich denken kon. \{Wwdt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1