Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f finn 6*;:r fijn rr fik De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallen verzekering 36*? e Jaar^ao^. Vrijdag 4 April 1913 No. 10589; overeenkomstig op de polls vermelde voorwaarden. Officieele berichten. Kennisgeving. Overnachten buiten de kazernes. Personeele Belasting. Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De by levenslange geheele invaliditeit: verzekering wordt gewaarborgd door verlies van een hand, voet of oog HoUandsehc Algemeene by dood X erzekeringsbank, verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade hinder kunnen veroorzaken. of Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op heden de volgende vergunningen zijn verleend lo. aan de N. V. Houthandel voorheen F. W. V. d. Eist Co. en hare rechtverkrijgenden tot het uitbreiden harer houtzagerijen en sehavery op het terrein aan den Buitenhavenweg no. 32 44, kadaster Sectie L nos. 2079, 1346, 1348,1349 en 1350, door plaatsing van twee stoommachines resp. van 250 en 60 P.K. en een stoomketel van 120 M2 verwarmingsoppervlak, noodig voor drijf kracht en electrische verlichting 2o. aan 51. 51. Kloos en zijne rechtverkrijgen den tot het oprichten van een kistenmaker^, gedreven door een gasmotor van 20 P.K., in het pand staande aan den Noordvestsingel no. 59, kadaster Sectie H no. 715 (ged.) Schiedam, 4 April 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V, SICKENGA Bij openbare kennisgeving is door den Burge meester aan belanghebbenden bericht dat door den Minister van Oorlog bepaald is, dat de gun stige bepalingen nopens het overnachten buiten de kazerne (welko den 14 Februari j.l. ter open bare kennis werden gebracht) ook van toepassing zullen zijn op de miliciens der lichtingen 1907 en 1908 van de Infanterie, der lichting 1908 tan het korps Pontonniers, der lichting 1908 van het Regiment Genietroepen, voor zoover behoorende tot de Telegraafcompagniën, en van de lichting 1909 van het korps Torpedisten, die in 1913 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen. Nadere inlichtingen zijn te bekomen aan de af- deeling Militie. Het kohier van de Personeele Belasting no. 4, op 3 April 1913 executoir verklaard, is op heden aan den ontvanger der Directe Belastingen alhier overgemaakt. Er zij aan herinnerd, dat de termijn van zes weken, voor het indienen van bezwaarschriften, heden ingaat. Bottmlaadaek Nieuws. S k oe t ari. Veel nieuws is er vandaag over Skoetari niet. Te Weenen liep gister een gerucht, dat de vesting gevallen was, maar dit werd weer tegen gesproken. De Grieken voeren belangrijke versterkingen en oorlogsmateriaal te San Giovanni di Medua aan. Volgens de »Reichspost" is er onder de in laatstgenoemde plaats binnengeloopen transport schepen een Russisch schip met 7 kanonnen, 11 millioen patronen en 40 000 soldatenmantels aan toord, een geschenk van Rusland aan Servië en Montenegro. Over de vlootbetooging der groote mogendheden zijn geen nadere bizonderheden bekend geworden. De voornaamste buitenlandsche bladen zijn heter vrijwel over eens, dat de vlootactie niets zal uit werken en noemen haar een belachelijke comedie. In Duitschland. Gister heeft in de begrootingscommissie van den Duitschen Rijksdag von Jagow, den minister van buitenlandsche zaken, den toestand op den Balkan, het ontstaan van het Balkanverbond, de diploma tieke phasen van den oorlog en de ontwikkeling der Albaneesche kwestie besproken. Bij alle ver wikkelingen heeft het Duitsche rijk Oostenrijk trouw ter zijde gestaan en was ook, op verzoek van Oostenrijk, dadelijk bereid aan de vlootbetoo ging deel te nemen. Over de verdere ontwikkeling van het geschil met Montenegro en van het ge schil tusschen Roemenië en Bulgarije, valt nog niets te zeggen. Duitschland poogt aan de aan spraken van Roemenië zooveel mogelijk succes te verzekeren. De financieele vraagstukken zullen met medewerking van deskundigen te Parijs worden behandeld. De grenslijn Midia—Enos is op initiatief van Rusland door de mogendheden voorgesteld en door Turkije reeds aangenomen. De kwestie der eilan den in de Egeïsche zee biedt ernstige moeilijk heden. Duitschland wil ze zoo oplossen, dat de Aziatische bezittingen van Turkije geen gevaar loopen, doch dat daar de status quo behouden zul blijven. De Dardanellen-kwestie is tot dusver nog door geen enkele mogendheid ter sprake gebracht. Op een hem gestelde vraag antwoordde de onderstaatssecretaris Zimmermann, dat de gezan tenconferentie te Londen het eens is geworden over sommige beginselen betreffende de overneming van een deel der Turksche staatsschuld door de Balkanstaten. Da bondgenooten zullen het deel der schuld op zich nemen, dat overeenkomt met de inkomsten van de aan hen afgestane gebieden. De Balkanstaten zullen ook voor de concessies en de verdragen in de hun toegekende gebieden aansprakelijk zijn. Over gruwelen in het Turksche gebied heeft de pers zeer overdreveu berichten gepubliceerd wat gebeurd is, is reeds ernstig genoeg. De bekend geworden feiten heeft de regeeriug bij de Bal kanstaten ter sprake gebracht, en op verbetering der misstanden aangedrongen zij heeft ook po gingen gedaan om andere staten, met name En geland, te bewegen in dien geest stappen te doen. Roemenië en Bulgarije. In officieele kringen te Boekarest wordt het bel icht, dat gepubliceerd wem..door de Roemeen sche dagbladen, en waarin gezegd wordt, dat de conferentie te Petersburg een oplossing' zou gevonden hebben in zake hét Bulgaarsch-Roe- meensch geschil, alts voorbarig beschouwd. FRANKRIJK. Een Duitsch militair luchtschip in Frankrijk geland. Groot opzien baarde gisteravond te Parijs de berichten aan de bladen over de landing nabij Luneville van een Duitsch militair luchtschip, bemand met Duitsche officieren in uniform. Volgens nadere berichten is het luchtschip de Zeppelin 4, commandant kapitein Glund. De Duitsche officieren zijn gefouilleerd en ver hoord door den onderprefect en den divisie-gene raal. Daarna zijn ze in Cen hotel gehuistvest. Het luchtschip zou vannacht worden bewaakt door soldalen en door 60 werklieden. De Duitsche officieren verklaarden 's ochtends om 6 uur 40 te Friedrichshafen te zijn opgestegen en uit den koers geraakt te zijn door mist. De motoren zijn gedemonteerd, en men is begon nen het gas uit de ballon te laten ontsnappen. Het luchtschip was verscheidende malen boven het fort Manonvillier gezien. De luchtschippers dachten dat zij in de omtrek van öaarburg (Lo tharingen) waren. Hun benzine was op. De »Liberte" meldt dat reeds Maandag om 10 uur 's avonds bij La Francheville in de lucht sterke lichten gezien waren en dat men toen op 400 M. hoogte ongeveer, een bestuurbaren ballon had meenen te onderscheiden. Bij Charlesville is sedert een maand driemaal 's avonds in de lucht een sterk motorgesnor' waargenomen. Uit Parijs wordt aan' de vKolnische Zeitung" geseind Op den te Lunéville gelanden luchtkruiser is beslag gelegd. De Duitsche officieren, 10 in getal, zijn onder toezicht gesteld. EeD officier der Parijsche luchtvaartafdeeling is op bevel van het ministerie van oorlog naar Lunéville vertrokken. Vandaar wordt gemeld) het luchtschip door 't weigeren van zijn schroe ven genoodzaakt was te landen. De officieren zijn dadelijk gehoord. Zij ver klaarden verdwaald te zijn. Het luchtschip is geland op het exercitieterrein, waar juist een brigade cavallerie een oefening hield. De Fransche cavalleristen omsingelden de Duitsche luchtvaarders onmiddellijk. De militaire overheid van Luneville was spoedig ter plaatse om zich de noodige ophelderingen te verschaffen. De „Köln. Ztg." schrijft over het aangekon digde bezoek van het koninklijke paar van En geland te Berlijn: Het bericht, dat. het koninklijke paar van Enge land aan de bruiloft te Berlijn zal deeèièmèn, zal vermoedelijk niemand verrassen, omdat ko ning George het hoofd van het huis Hannover is, waartoe de bruidegom van prinses Victoria Louise behoort. Politieke vermoedens kunnen al leen a-an dit bezoek yastgeknoopt worden, als men de feiten gteiwèld wil aandoen. Hét .is vol doende om te zeggen, dat dé twéé vorsten weer een gelegenheid tot vriendelijke gedachtènwissé- liug zulten vinden, en deze gelegenheid is in dit geval zooveel té gunstiger, omdat dit bez.oèk .on der den indruk van een verzoening na een lang geschil gebracht wordt. Dat kan de vriendschap pelijke gevoelens aan weerskanten warnier maken en dit alleen is reeds géwim; op het gebied van gewaagde en nuttelooze voorspellingen behoéfl men zich echter niet te begeven. Het „H. v. A." schrijft: „Daar sommige geruchten liepen over eenè zware ziekte van de oud-keizerin van Mexico zijn wij te Bouchoit, w'aar prinses Charlotte ver blijft, op inlichting-en uit geweest. Niets, zeide men ons, wettigt dé onrustbarende geruchten die in omloop zijn. De toestand aer oud-keizerin is bevredigend. Twee jaar geleden was zij zeèr1 ziek, doch thans, niettegenstaande haren hoogen ouderdom is haar toestand geruststellend. D-e eeuwige duisternis van haar brein- schijnt evenwel niet op te klarèh. Wél heeft dé doch ter van Leopold I nu en dan eens dén naam van haren echtgenoot, keizer Maximiliaan uit gesproken, doch zij •schijnt er niet veel aanden ken van te bewaren. Niemand had verwacht, dat de zieke prinses Charlotte har© twee broeders, Leopold II èn d-e graaf van Vlaanderen zou overl-efe-fd hébben, zoowel als bare twee schoonzusters, koningin Maiia-H-endrifea en de gravin van Vlaanderen. Somwijl-en toomt de zieke zich verwonderd, geen bezoek meer van har© broeders of schoonzus ters te ontvangen, doch zij dringt niet lang aanW-eet zij reeds dat Leopold II,dood is? Daar prinses Charlotte ten paleizie- van Lakén werd geboren, op 7 Juni 1840, zal zij weldra 73 jaar worden." Admiraal Pohl is benoemd tot chef van- den genenden staf der Duitsche vloot, tér vervanging van admiraal von' Heeringen, die op non-activiteit is gesteld. De Engelsche kiesrechtdame mevr. Pank- hurst is veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf wegens het aanzetten tot den bomaanslag tegen het huis van minister George en tot andere aan slagen op eigendommen. Het bezoek der Duitsche bondsvorsten aan Berlijn is op 17 Juni vastgesteld. TWEEDE KAMER. Ziekteverzekering. De Tweede Kamer heeft gister na uitvoerig debat een amendement-Teenstra, ten doel hebbend den werkkring der landbouwongevallenverzekering niet onnoodig te beperken, en een amendement- Patijn om ook recht op geneeskundigen hulp aan den zieken arbeider te geven, verworpen. Op art. 16a (verzekering van personen niet in dienst van een onderneming had de heer Van Vu uren (R. K.) een amendement ingediend, met de bedoeling, de aanwijzing van personen, die onder de verplichte verzekering vallen, door de raden van arbeid, te doen vervallen. Hij lichtte dit amendement toe. liet amendement-van Vuuren werd met 47 tegen 12 stemmen verworpen. Eveneens werden verworpen een amendement- Duys strekkende om de raden van arbeid de bevoegheid te doen behouden, die zij volgens het oorspronkelijke ontwerp zouden hebben gehad en een amendement-Schaper om de mogelijkheid van uitbreiding van de verzekering tot de dienstboden te behouden. De artikelen tot en m et 30 worden goedge keurd. log do conferentie plaats, die Minister Colijn bij do behandeling der Marinebegrooting toegezegd bad aan die leden der Tweede Kamer, die toen de positie der lo-odseo wilden bespreken, maar die toen, om tijd te winnen, dit nalieten. Aan de conferentie namen deel de heeren Passtoors, Roodhuyzen, Smeemge en v. d. Voort van Zijp. De .Minister deed den Kamerleden toezegging, dat hij zich binnenkort in persoon van uo posi tie van het loodsenco-rps op de hoogte zou stel- ten en den loodsen ge,tegenheid zou geven, rnon- hun grieven toe- te lichten. Droogte in Suriname. In verband -met de berichten over de droog te in Suriname, verneemt, de „N. R. Ct.", dat er d.d. 26 Maart te Rotterdam een telegram was ontvangen, meldende, dat de iegens wa ren ingetreden-, zoodat aan de jaarlijksche kleine dr-oogte een einde was gekomen. R. K. Vakorganisatie. Verschenen is hjejt derde jaarboek van het bureau voor de R. K. Vakorganisatie, waarin een uitv-oerig overzicht der R. K. Vakbeweging in Nederland wordt gegeven. Heit jaarboek constateert een vooruitgang der Nederl. R. K. Vakbeweging over 1912 van 23,000 op 31,000 leden. Verder bevat het o.a. een adreslijst van de Hoofdbesturen der N-ed. R K. Vakbonden; de a-dressem der R. K. vakbladen; de adressen van alle R. K. dag- en weekbladen en bovendien de adressen van alle in Nederland gevestigde R. K. Volksbonden, R. K. Wcrk 1 iedenvereetnigingen en R. K. Gildenbonden, plus hun jaartal van oprichting en hun ledental. Ook treft men erin. aan een drietal grafische voorstellingen van den stand der Ned. R. K. Vak beweging'. Zegelrecht op sollicitatiestukken. r minister van binnenla-ndschei zaken heeft een brief gericht aan de Gedeputeerde Staten, waarin hij ter kennis brengt, dat de. minister van financiën hem ate zijn meening; heeft meege deeld, dat de verklaring, cla-t men zich als sol licitant naar een vacante betrekking aanmeldt, te beschouwen is als een verzoek, -om tot die hétrekking benoemd te worden, zoodal deze op z-egel behoort te. worden gesteld, doch (lat dit niet, het geval is met een schriftelijke médedee- ling, dat men zich voor een- betrekking beschik baar stelt, aangezien de-ze niet als sollicitatie kan worden beschouwd. Do minister van binnenl. zaken kan zich met cicze opvattingen v-eireenigen e'n heeft daarom de aandacht der districts-stibool-oipzieners er op geves tigd, dat degene, die laatstbedoelde mededeelmg doet, niet als sollicitant op de in art. 219 ter Kon. besluit va.n 17 Dcc. 1870 (Sthl. no. 84) bedoelde lijst kan worden geplaatst. De minister verzoekt Ued. Staten van het bovenstaande mededeeling te deen aan de besturen dér gemeenten in de provincie, opdat daarmede rekening zal worden gehouden bij de voorbereiding van de benoeming van personeel aan dei openbare lagere scholen. Loodsen. Gisterochtend had op het Departement van Oor. Erfpacht. Wij lezen in „De Tijd" Na een lange lijdensgeschiedenis (men deii- ke aan de dagen van den vrijz.-democr. wethouder Z. v. d. B-ergh) is de Amsterdamsich© erfpacht- kwestie een oplossing nabij'. Want de voorstellen der huidige érfpachtc.un- missie voorstellen die een compromis warén tusschen twee richtingen zijn gisteren door den Raad der hoofdstad aanvaard. Er komt ech ter nu nog een praea-dvies van B. en V\ over het voorstel van dan s-oc.-democraat Wiibaut om oen fonds te stichten tot aankoop v.an de opstallen na 75 jaar eni over de mogelijkheid om de nieuwe algemeene bepalingen o-p dé oude erfpachtcon tracten toepasselijk te maken. Hel schier ongewijzigd aannemen der commis soriale voorstellen 1) is van bijzondere beteeke- nis, vooral nu Amsterdam weer aan den voor avond staat vani groote uitbreidingen. Wij hebben te Amsterdam t'hans gekregen eèn „voortdurende erfpacht" let wel: geen „eeuwigdurende" en ook géén „voor onbepraiden tijd" a la den heer Wibaut. Dit lijkt misschien bjj 1 SUU eon duim; I UU wijsvinger; I U gevestigd te Schiedam. bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1