Stads- en Gewestelijk Nieuws. Staten-Generaal. Gemeente i au Waar bericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 9 April 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.6 te Valentia. Laagste barometerstand 754.6 te Nice. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige noordelijke tot noordwestelijken wind, zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige regenbuien, zelfde temperatuur. Tweede Kamerverkiezing. Men meldt aan de »Ned. De Chr.-Hist. Kiesvereeniging te Ede heeft voor de a.s. Kamerverkiezing candidaat gesteld het aftredend lid, den heer jhr. G. J. A. Schim- melpenninck. Positieverbetering bij de zeemacht. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een sup- pletoire marinebegrooting, strekkende tot rege ling van de tractementen der officieren, onder officieren en minderen van de zeemacht. Tentoonstelling van Kerkelijke Kunst te 's-Hertogenbosch. Men meldt ons Het is le voorzien, da.t de samenkomst op deze tentoonstelling van allerlei tot nog toe in velschillende kerken zoo goed als verscholen kunstwerken tot verrassende kunsthistorische con clusies zal aanleiding geven. Thans kan reeds eene merkwaardige! ontdekking worden medege deeld, bij de voorbereiding der tentoonstelling gedaan. In de katholieke kerk te Zèvenaar bèvindt zich eene koperen memorieplaat van omstreeks 1.70 bij 0.80 M., waarop eene voorstelling; van de Kruisiging en de heiligen Antonius Abt en Ca- thariiia van Alexandrië, in krachtig gegraveerde, omtrekken, gevuld met r.ond en wit mastik- émail. De voorstellingen zijn geplaatst in een drietal laat-gothische bogen, tegen éen. met mooi plant-ornament gedamasceerden achtergrond. Stijl «n kleederdracht wijzen op' de eerstè jaren der zestiende eeuw, en een opschrift in gotische mi nuskels leert, da.t de plaat, gemaakt werd fer herinnering aan Hemriek van Elverick, gestorven in 1456, en zijne vrouw Yda Grevendic, over leden in 1446. De plaat is in 1906 gerestaureerd eri heeft toen, door de .vernieuwing van het émail, veel van haar kleurenschoonheid ingeboet, maar de sedert verloopein jaren hébben den glans öe;r nieuwheid er al weder afgeslepen, zoodat zij om tiaar vorm een unicum in Nederland haar ouden charme goeddeels hééft herkregen. Toen nu onlangs de voorzitter en secretaris der commissie voor de oude kunst van boven genoemde tentoonstelling Zevenaar bezocnten om de memorieplaat ter leen te vragen, vernamen zij van den heer G. B. F. Janssen, kerkschitder aldaar, dat voor eenige jaren bij de St. Aldegun- diskerk te Emmerik een stuk hardsteen was op gegraven, dat wel de omlijsting der koperen plaat zou kunnen zijn. Zij togen naar Emmerik, en bij nameting bleek, dat de bedoelde steen, ook blij kens de daarin aanwezige dookgaten, die volko men klopten met de in de plaat nog zichtbare moeten der oude dolken, indérdaab be oorspron kelijke omlijsting der memorieplaat is. Het is «ccn reciicliuoki^o - hai ets tcxim'pia.at, wcuuiii ©tin ver diept veld voor hot inlaten vra;n hot koperen tafereel, omgeven door eène laat-gothisch gepro fileerde lijst, en van onderen voorzien van eén omstreeks 25 cM. hooge plint. Dank zij de bemoeiingen van den héér Jans sen, zal deze steen nu naar Den Bosch worden gezonden, zoodat men daar op de tentoonstelling de memorieplaat in haar oud© omlijsting zal kun nen zien. Daar de op die plaat voornomendè naam Elverick de naam is van een Emweoksch geslacht, is door deze gelukkige vondst tévens Wiel bewezen, dat de plaat niét voor oe kerk van Zevenaar,- maar voor de St. Aldegundis- k-erk te Emmerik werd gemaakt al blijft nog onopgehelderd hoe zij dan te Zevenaar is bé- iand. De heer T y d e m a n stelde den Minister de vraag of er nu ook voortgewerkt zal worden in de richting van overbrenging van andere particu liere telefoonnetten in handen van den Staat en of de Minister tot naasting zal overgaan ats hij stuit op onwillige exploitanten. Spreker wees op het groote belang van Staatsexploitatie der tele foon, omdat bij het voortbestaan van kleine plaat selijke wetten niets bereikt zal kunnen komen van de groote en nieuwe uitvindingen op het gebied der telefonie gedaan. Ten slotte besprak hij de tarieven, welke in vele gevallen door hem te laag worden geacht. Ook dient er meer een voudigheid in de tarieven te komen. De Minister van Waterstaat verde digde de som, tegen welke het net wordt over genomen, nl. 11.342.000 als niet te hoog en niet onbiljjjk tegenover de Bell-Telefoon Maatschappij Waar dan die prijs niet te hoog is is uit hoofde van duurdere exploitatiekosten geen verhooging van de tarieven te verwachten, maar wel is het niet uitgesloten, dat door de gewijzigde omstan digheden de tarieven verhooging zullen moeten ondergaan. De Minister heeft zich voorbedachtelijk vrijheid op dit stuk willen voorbehouden, om zijn opvolger niet te binden. De Minister zal onder zoeken of de tarieven naar een vasten grondslag zijn in te richten. Het Rijk zal bij Staatsexploi tatie trachten den gemeenten zooveel mogelijk ter wille te zijn, met het oog op politie, brandweer of dergelijke publiek-rechtelijke diensten. Bij het overnemen van locale netten, zal de Minister onderscheid maken tusschen groote en kleine gemeenten. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergadering wordt verdaagd tot den volgen den dag. TWEEDE K AMüVR. Aan de orde waren gesteld verschillende wets ontwerpen. Zonder debat of stemming wordt aangenomen dat tot omierhandschen verkoop aan Geertruiden berg van gronden, deel uitmakende van de voormalige vesting Geertruidenberg. De ^suppletoire begrooting van Binnenlandsche Zaken voor 1913, betreffende oprichting van een Rijkskrankzinnigengesticht te Woensel in Noord- Brabant, werd alsnu behandeld. De heer Roodhuizen stelde in den loop der beraadslagingen de volgende motie voor »De Kamer, van oordeel, dat de gelden, voor een nieuw krankzinnigengesticht aangevraagd, buitengewoon hoog mogen genoemd worden, noodigt de Regeering uit, te doen onderzoeken of in de begrooting geen belangrijke besnoeiingen kunnen worden gebracht en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie komt dadelijk in behandeling. De heer Roodhuizen trok die motie weder in, nadat de Minister verklaard had, dat hij een nader onderzoek zal laten instellen, waarvan hij de resultaten aan de Kamer zal mededeelen, mits geen vertraging in den bouw daarvan het gevolg zal zijn. Hierna werd het wetsontwerp met 46 tegen 8 stemmen aangenomen. D e B e 1 J-t e 1 e f o o n Mij. Nadat nog eenige kleinere ontwerpen en natu ralisatie wetjes waren aangenomen, kwam in behandeling de Suppletoire Waterstaats begrooting voor 1912: overneming door het Rijk van de locale telefoonnetten der Nederlandsche Bell- Telefoon- Maatschappij. De heer Rutgers vroeg inlichtingen omtrent de kans op verhooging der telefoon-tarieven, ho pend dat de Minister daartoe niet te spoedig zal oveigaan. Vervolgens maakte hij eenige opmer kingen over de verhouding van het Rijk tot de geme-nten hij telefoon-exploitatie betoogend, dat er alleszins reden voor is om den gemeenten eenige voordeelen te geven, o.a. kostelooze telefoon aansluiting voor brandweer en politie. Wij herinneren er nog te dezer plaatse aan, dat de tentoonstelling van teekenin- gen en werkstukken vervaardigd door de leerlingen der Teeken- en Vakschool »St. Jozef" heden- en morgen-avond van 8—10 ure in het Bondsgebouw wordt gehouden. Gisteren heeft een vader bij1 de po- lilio aangifte godaam, dat zijn zoontje door een anderen jongen in den rug was gebeten en ver wond. Een onderzoek, wordt ingesteld. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 10 April v. in. 6.08, n. m. 6.25. orgadering van den Raad der geinednte Schiedam op Dinsdag 8 April 1913, des namiddags 2 ure (Vervolg.) Nieuwe Scnoolbouw. 10. Voorstel om te besluiten, dat zal worden overgegaan tot oprichting van een nieuwe 7 klas- sme tusschenschool school voor gewoon Lager Ouderwijs der 2e klasse en als plaats daar voor aan te wijzen het terrein aan de Huysmans- straat volgende op dat op den hoek van die straat en de St. Lidumastraat. De kosien worden globaal geschat op f30.000. De heer W i 11 k a m p f dacht altijd, dat er aan schoolruimte in de binnenstad gebrek was en nu wil men in de buitenstad een nieuwe school inrichten. De heer Van der Hoek zegt, dat 't zijn aandacht heeft getrokken, dit een tweede klasse school en men dus al weer het stelsel van split sing van scholen heeft doorgedreven. De kleine peuters uit de Gorze zullen dus heelemaal over de brug der Westerhaven de school aan de Huys- mansstraat moeten bereiken en de kinderen uit de straten bij de Vlaardingerdijk zullen de school van den heer Martens moeten bezoeken. Spr. vraagt in dit verband, waarom er geen gemengde school wordt ingericht. Dan heeft 't zijn aan dacht getrokken, dat bij deze school geen gym nastieklokaal is ontworpen, maar waar zij voor uitbreiding vatbaar is, is bij gebeurlijke vergroo- ting wèl een gymnastieklokaal gedacht. Waarom kan dan niet in eens een gymnastieklokaal worden aangebouwd Verder wil spr. nog de aandacht ves tigen op een zaak «Kunst aan het volk" heeft te Amsterdam ter beoordeeling gesteld twee modellen, een van een schoollokaal dat aan billijke eischen voldoet en een van een lokaal, waarbij luxe is aangewend; het verschil is i 100 per lokaal. Spr. acht 't zeer wenschelijk dat men die modellen eens ging zien. Ten slotte merkt hij nog op, dat de centrale verwarming van de nieuwe school F veel te wenschen overlaathij hoopt, dat die van de nieuwe school gunstiger zal zijn. De heer m r. Kavelaars zou de beslissing over dit punt willen aanhouden, totdat de be slissing over punt 13 gevallen is. In het geval het voorstel tot den bouw van een nieuw zieken huis wordt aangenomen, krijgt het tegenwoordige ziekenhuis eene andere bestemming. Wanneer binnen niet ai te, langen tijd tot den bouw van een nieuw ziekenhuis wordt overgegaan spr. ziet hierbij neen schudden, maar acht 't toch mogelijk dat het aanbod van regenten van het Weeshuis wordt aangenomen dan komt het gebouw van het Ziekenhuis, midden in de stad gelegen, vrij en zal daar ter plaatse wel een nieu we school, zelfs een zeer groote school, kunnen woiden gebouwd. Om al deze omstandigheden zou spr. met den bouw der nieuwe school no<* wil len wachten, tot de kwestie van het Ziekenhuis is opgelost. De heer Van der Velden heeft in de toe lichting tot het voorstel gelezen, dat de kosien globaal op f 30.000 worden geschat, maar er komt zeker wel een nadere rekeninghet bedrag vindt hij erg hoog. De Voorzitter zegt, dat de plannen toch den Raad werden overgelegd. De heer Koopmans zegt, dat als hij de schets goed begrepen heeft, de school zoo gebouwd wordt, dat er vanaf de St. Liduinastraat nog een rij huizen kan gebouwd worden tusschen de school en die straat. De wethouder van onderwijs, de heer Gos lings, wil in antwoord aan den heer mr. Kave laars allereerst opmerken, dat er van uitstel van dezen school bouw geen sprake is. Hij laat er zich niet over uit of het terrein van het oude ziekenhuis voor schoolbouw geschikt zou zijn maar wij kunnen toch met deze beslissing niet wachten. Het volgend jaar April zal meeer school ruimte noodig zijn dan nu. In de opmerking dat er gebrek aan schoolruimte is in de binnenstad en er nu gebouwd wordt in de buitenstad, ligt een schijnbare tegenspraak, doch in werkelijkheid toch niet. Juist aan die scholen, waar 10 ct. of niets per week betaald wordt, is groote behoefte, ter wijl er op de tu-schenscholen nog wel plaats is. Het gevolg daarvan is, dat in de tusschenscholen de resieerende ruimte aangevuld is met half of niet betulenden. Wordt nu dit voorstel aangeno men dan leidt dat er toe. dat er voor de half of niet betalenden op de betrokken scholen ongeveer plaats is, terwijl er op de tusschenscholen nog plaats over is, waar dan nog altijd de beschikking blijft over de hulp.-chool in het Broersveld. Nu is de toestand zoo, dat er kinderen voor wie soms 20. soms 10 cent en soms niets per week betaald wordt, allen op één school bijeen zitten hetgeen zeer zeker in strijd is met onze verordening, ter wijl B. en W. er naar streven die verordening zoo zuiver mogelijk toe te passen. Trouwens, weth. vindt die verordening nog zoo slecht niet, omdat die standenscholen zich aansluiten aan het maatschappelijk be staan. Niet op een hersenschimmig ideaal moet men toch aansturen, maar op eene aansluiting bij den bestaan den toestand. Er toch een groot ver schil tusschen de ontwikkeling van het kind van den eenen stand en dat uit den anderendie uit den laagsten stand zou die uit de hoogere stan den neerhalende laatsten komen toch uit een milieu, waar de ouders meer zorg wijden aan de kinderen, beter toezicht houden ook op het school gaan dier kinderen. Op de gemengde school gaan al de voordeelen dier betere opvoeding verloren, zoodat er geen enkel voordeel, alleen nadeel, van de vermenging der standen is te verwachten. Wat betreft den grooten afstand voor de kin deren uit de Gorze en van het Hoofd, die afstand wordt wel wat overschat; 20 minuten is wel wat veel: als de kinderen eenmaal over de biug van de Westerhaven zijn, is 't niet zoo erg wat verder te gaan. Naar de katholieke tusschenscholen komt men toch van alle kanten der stad evenzeer als naar de scholen van de heeren Wijnveldt, Tijl en de Ambachtsschool 'tis nu eenmaal niet mogelijk voqg ieder de school naast de deur te bouwen. Deze nieuwe school is als een vooruit geschoven post in het nieuwe stadskwartier te beschouwen. De kinderen bijv. uit de Mariastraat gaan nu naar de Mauritsstraat of de school bij het oude kantongerecht, wat geen bezwaar ople vert. Men heeft nu een tusschenschool in de oude stad: de school—Bokhoven nabij de Rott. dijk, en in het Warandekwanier een groote school 4e kl. aan de Prins Mauritsstraateen in de Gorze en een aan de Lange Nieuwstraat, daar bij moet zich dan een nieuwe school J in de oude stad aansluiten, waartoe intus chen voorhands nog de hulpschool aan het Broersveld kan benut wordem Van de opmerking omtrent de schoollokalen te Amsterdam door »Kunst aan het Volk" tentoon gesteld, wil weth. wel nota nemen als hij in Am sterdam komt, die eens bezien. Het plan is ech ter de nieuwe school te bouwen naar het zelfde principe als school F, van den heer Boekhoven, die als een modelschool geprezen werd. Op het punt van de centrale verwarming is die school echter niet model en weth. zegt dan ook dat het plan is, voorde nieuwe school een ander systeem van verwarming toe te passen. Dat nog niet overgegaan wordt tot den bouw van een gymnastiekschool, verklaart weth. daar- n Art»» /I«- y O door, dat er 4 X 3 4 uur gymnastiekles voor die school wordt gegeven. Om voor die weinige uren een gymnastieklokaal van f8 a flOOOOinte richten is toch wat veel, te meer daar het gym nastieklokaal van de school aan de Prins Maurits straat zoo nabij is. Waar de gymnastieklessen aan het einde van den schooltijd gegeven worden, heeft dit dan nog het voordeel, de kinderen uit dè Gorze en van het Hoofd gauwer thuis zijn. Zelfs heeft 't geen bezwaar voor de leerlingen van de oude schoolVan der Hout zich naar het Gym nastieklokaal aan de Lange Nieuwstraat te begeven. Weth. merkt verder nog dat de hulpschool naast het oude kantongerecht afgekeurd is en voor 1 Januari ontruimd moet zijn wel zal men dan nog ontheffing tot 1 April kunnen verkrijgen maar als 't bekend is. dat men terzake van school bouw niet diligent is, kunnen Ged. Staten uitstel weigeren. Die oude school gaat dan buiten gebruik mocht 't noodig zijn. dan kan de hulpschool aan het Broersveld gebruikt worden, die wat licht, lucht jn ™r'mte betreft' beter is dan de oude school aan de Warande. Wat de becijfering van het bedrag der kosten betreft, zullen nadere plannen bij de Raad worden ingediend. De heer V an der Hoek is 't geheel met den heer Goslinga eens dat er gezorgd moet worden voor schoolruimte, niet echter is hij 't met hem eens dat de kinderen der meergegoeden beter ontwikkeld zijn dan die der arbeiders. Spr. meent, dat het kind van den arbeider even goed hersens heeft als dat van den meergegoede. Hij acht 't dan ook geen bezwaar dat kinderen uit de ver schillenden standen bij elkaar zitten en meent dat van dat bijeenzitten veeleer goede dan kwa den gevolgen voor de kinderen der meergegoeden zullen uitgaan. Overigens blijft hij zijn bezwaar omtrent den afstand handhaven. Hij acht 't zeer onveilig dat over zoo'n grooten afstand kin deren zullen, gaan waar niet alleen auto's maar ook lietsen over den weg slingeren. Wijst men op de school-Tijl, dan zegt spr., dat die kinderen meer komen uit de omgeving en dat de kinderen die deze school bezoeken, meer kinderen zijn van de hoogere leerjaren. De heer De Bruin, zich aansluitend bij het betoog van den heer Van der Hoek, meent, dat ae wethouder van onderwijs zich in uiterst krasse termen heeft uitgelaten, wat betreft de verdedi ging der standenscholen. Had hij gezegd, de ver ordening js zoo en wij moeten die uitvoeren, daar was iets voor te zeggen, maar hij is 'ter volop mee eens. Spr. noemt daarentegen die standen scholen een kanker. De opmerking omtrent het herschenschimmig ideaal van de verbroedering der standen latende zwemmen, kan spr. toch niet toegeven, dat de kinderen der hoogere standen zich door grooter ontwikkeling onderscheiden; spr. heeft ook zijn onderwijs maar op een laag school- tje genoten, zonder dat iemand wist of er van hem iets te maken was. Het kina van den arbei der kan evengoed omhoog gaan als dat uit ande ren stand, veel beter soms als dat, waarbij 't van jongsaf maar in de hersenen ingestampt is. Spr. acht 't een groot voordeel dat eenheid verkregen wordt door kinderen van verschillende standen in één school bijeen te brengen. Wat kunnen de kinderen 't helpen of hun vader f10 of f15 per week verdient! Spr. acht in 't algemeen de uitla ting van den wethouder ten opzichte van de kinderen der arbeidersklasse beleedigend en vraagt waar men blijft, als men de kinderen maar de inkomens der ouders moet gaan afscheiden. Op de Ambachtsschool en aan de Hoogere Burger school zijn ze toch ook wel bijeen. Spr. acht 't geheel onnoodig op den weg van de afscheiding der kinderen nog verder door te gaan en meent men daarvan moet terugkomen. De wethouder, de heer Goslinga, de beide sprekers beantwoordend, zegt, dat een beroep op de verordening wat de standenscholen betreft, niet voldoetwant die kan gewijzigd worden men moet er bijvoegen dat men 't er mee eens is, omdat die verordening zich aansluit bij den be- staanden toestand. De partij van den heer De Bruin staat echter niet alleen op het standpunt van de verwerping der standenscholen zij wil ook de verplichte kostelooze neutrale staatsschool. Door verwerping van het stelsel der standenscholen benadeelt men echter de openbare schoolwant de ouders die van dit revolutionair idee niet wil len weten, zullen dan hun kinderen naar de bij zondere scholen zenden, zij 't dan niet juist de christelijke scholen, dan toch de bijzondere neu trale scholen. Dat er onder de arbeidende klassen knappe bollen zijn en onder hen die veel geld hebben, soms stommerikken, weet weth. zeer goed, maar dat brengt hem toch niet terug van zijn opmer king, dat over het algemeen de kinderen der hoogere standen zich door grootere ontwikkeling onderscheidende cijfers van het schoolverzuim op de scholen der meer- en minvermogenden zijn hier ook leerzaam. Dat de splitsing met in de uiterste consequentie doorgevoerd kan worden weet weth. ook welmaar de splitsing van half-' en heelbetalenden acht weth. in het belang van het onderwijs, waar die splitsing zich bij den maatschappehjken toestand aansluit. De Voorzitter wil nu het voorstel tweele dig in stemming brengen lo de stichting van een 2e klassige school met 7 leerlokalen, 2o de plaats waar de nieuwe school zal gebouwd worden. De heer De Bruin stelt voor de woorden ader 2e klasse" te schrappen. Dat voorstel, door de heeren Koopmans en Van der Hoek ondersteund, eerst in stemming gebracht, wordt verworpen met 16—4 stemmen. Voor stemmen de heeren Van der Meer, De Bruin, Koopmans en Van der Hoek. De beide deelen van het voorstel van B. en W. worden daarna bij acclamatie aangenomen. Bepalingen Electriciteitslevering. 14. Voorstel tot vaststelling van bepalingen voor de levering van electnciteit. De heer mr. Kavelaars zegt, dat hij hierbij eene enkele opmerkingen heeft oetreffende een artikel. De Voorzitter zal dan de artikelen afzon derlijk in behandeling brengen. Bij art. 3 zegt de heer mr. Kavelaars, dat waar er staat het maken en onderhouden van den kabel 2 meter binnen den gevel, dat de vraag rijst, waar men toch ook veel te doen neett met tuin en stoep, of hier nu bedoeld wordt 2 meter van af de grens van het eigendom of den gevel. De heer De Bruin vraagt ot waar het leggen van den kabel dooi* sloot ot gracht buitengewone kosten veroorza akt, ot dan ook niet het onderhoud buitengewone kosten veroorzaken moet. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt, dat wel het leggen van den kabel door sloot of gracht meer kosten veroorzaakt; maar is die eenmaal goed gelegd, dan veroorzaakt hij geen onkosten meer. Wat de vraag omtrent de grens betreft, in twijfelachtige gevallen beslist toch de commissie; dat is dus geen zwaarwichtige kwes tie. Laten wij echter al die kwestiën laten rus ten binnen met al te langen tijd moet er toch een nieuwe verordening komen, daar de tarieven moeten worden herzien. De heer Wittkampf meent ook dat de ver schillen wel door het College opgelost kunnen worden en de betrokken artikelen daarin voorzien. Deze bepalingen zijn een product van practische ervaring te Rotterdam; laten wij daarop at gaan. De heer Houtman meent, dat de gemeente in zake het electriciteitsbedrijt een standpunt van faciliteit moet innemen. Hij meent echter te weten, dat B. en W. minder coulant zijn geweest ten opzichte van de glasfabriek aan den Over- schieschenweg, zoodat die fabriek er ten slotte toe getomen is, zelf electriciteit op te wekken. Men is te angstvallig geweest in de waarborgen voor zekerheid van nakoming van de electnci- teitsovereenkomst. Zeker had de gemeente wel wat toegevender kunnen zijn, waar reeds de voor bereiding van de overeenkomst genoeg moeilijk heden heeft opgeleverd. De Voorzitter zegt, dat B. en W. bij het afspringen van het contract heelemaal niet den indruk hebben gekregen, dat het College niet cou lant is geweest. De onderhandelingen zyu bruusq afgebroken, niet door de minder coulante hou ding van B. en W. In dat College zitten toch kooplui genoeg, die weten, dat men bij zaken coulant moet zijn. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt, dat de heer Houtman zelf lid is van de Gascommissie, en waar industrieelen als de heeren Houtman en Wittkampf in die commissie zitten, zal zij er zeker niet toe komen minder coulant te zijn. Maar de heer Houtman is verkeerd in gelicht De overeenkomst met de glasfabriek ïDe Bataaf, noopte een kabel onder de spoorbrug door te leggen, een kabel die daarvoor extra moest worden gelegd; nu eischte de gemeente waarborg, dat als die kabel voor de sBataaf' met meer noodig zou zijn, de kosten zouden worden ver goed, eenige zekerheid, bijv. door een kleine hypo theek op bedoelde glasfabriek Dat is de kwestie; de gemeente ia dus wél coulant geweest, en als

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2