•>oor Schiedam f f f De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering sang. Donderdag 10 April 1913 N«. 10594. overeenkomstig Officieele berichten. kennisgeving. Buitenl&adsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. A d v e r te n t i n Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën l—b regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bij verlies by verlies levenslange verlies van verlies van geheele een hand, van een eiken ande invaliditeit voet of oog De verzokimng^wordt gewaarhorgffi^^ Algemeene Verzekeringsbank,Wgevestlgd te Schiedam. wijsvinger; ren vinger Inrichtingen welke gevaar, sehade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de N. V. Windüorst's Gist- en Moutwgnfabnek „de Adelaar" om ver gunning tot het oprichten eener stoombrandery aan de Nieuwe Haven no. 243/245, kadaster Sectie M no. 929, gedreven door een stoommachine van 125 P.K. met drie stoomketels van totaal 350 M2 verwarmingsoppervlak Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 24 April a.s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet vooi het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 10 April 1913. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan de N. V. „Drukkery de Eendracht" en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het uitbreiden van. de drukkerij aan de West- Frankelandsche laan no 14, kadaster Sectie M no. 136, door het bijbouwen van een zetterij. Schiedam, 10 April 1913. Burgemeester en Wethouders voornoerna M. L. HONNERLAGE GRETE. Be Secretaris, V. SICKENGA, De mogendheden. Het (officieus) »Fremdenblatt" schrijft Het blijkt uit de redevoeringen der verschillende leidende staatslieden en voornamelijk uit die van Sasonof, v. Bethmaun-Hollweg en Grey, dat de gerechtvaardigd is, .dat, met inachtneming van het noodige geduld en doorzettingsvermogen, de Europeesche politiek het doel bereiken zal, dat zij zich voorgesteld heeft zonder dat de vrede ver boord wordt. Het ïFremdenblatt" constateert verder met voldoening, dat Oostenrijk-Hongarije bij zijn wensch, dat éénmaal genomen besluiten gehandhaafd blijven, zich in overeenstemming be vindt met alle grooten mogendheden. Men moet hieruit de gevolgtrekking maken, dat de wil van Europa, om den vrede te handhaven, in weerwil van alle hinderpalen en moeilijkheden, de overhand zal houden en krachtig genoeg zal blij ken, om allen ongerechtvaardigden tegenstand uit den weg te ruimen. Het Reuterbareau verneemt, dat mogendheden 'o haar antwoord op de laatste voorstellen der Balkanstaten, er in toestemmen, de rechte lijn Enos-Midia als de grenslijn tusschen Bulgarije en urkije te aanvaarden, en verklaren, dat, wat de kwestie der eilanden in de Egeïsche Zee betreft, de meeste daarvan aan Griekenland zullen komen. He mogendheden dringen er bij de bondgenooten op aan, de vijandelijkheden te staken. Macedonië. Uit Salomki verneemt de „Lofcal Anzeigc-r'": en gevolge van de weigering' van Servië om e gebieden te ontruimen, die volgens een vroe gere afspraak Bulgarije zouden ten deel vallen en de verklaringen van Sasonof in de Russische Dcema, is het revolutionaire Macedonische Co mité, dat bij deze kwestie bijzonder belang heeft, zeer verontrust, en verklaart besloten te zijn zoo noodig op eigen gelegenheid te handelen. Het zal Servië nooit toestaan zich op den duur TO deze streken vast te zetten. De leden van I het comité zijn bereid zich zelf daarvoor te pf. feren. In Rusland. De keizerlijke ukase aan heit leger, die gister gepubliceerd is, verbiedt aan de militaire per sonen van alle rangen, om aan manifestaties, van welken aard dan ook, aan die, welke den 6en dezer plaats vonden, niet uitgezonderd, deel te nemen. RUSLAND. Uit Petersburg verneemt de sKölnische Zeitung De sedert eenigen tijd loopende geruchten over het voornemen van minister Sasonof om af te treden, worden door de nRjetsj" inzooverre be vestigd, dat Sasonof inderdaad dit voornemen on langs te kennen heeft gegeven, maar dat hem van hoogerhand het tijdstip slecht gekozen is genoemd. Als candidaten naar 't ministerschap worden genoemd de geheel onbekende Bodkin, dien de ïRjetsj" om zijn vriendelijke gezindheid jegens Duitschland uitschakelt, verder Hartwig, de ge zant te Belgrado, die een geheel anderen en meer actieven koers zou inslaan als Sasonof en Giers, de gezant te Constantinopel, die in diplomatieke kringen zeer gezien is, maar bij de rechterzijde niet. Hij zou, zonder al te zeer van koers te ^er- anderen, volgens de ïRjetsj" zeker de buitenland- sche Russische politiek met bezadigdheid leiden. De officieele sRossia" verklaart echter de ge ruchten over het voornemen van Sasonof om af te treden voor ongegrond. DUITSCHLAND In den Duitschen Rijksdag bepleitte gister de voormalige Beiereche generaal Hausler, behoo- rende tot het centrum, vermindering van den driejarigen diensttijd voor de cavallerie en ver- booging van de sterkte der rijdendei artillerie, Naoat de minister van oorlog dezen spreker had beantwoord, kreeg von Wenningen, de ge volmachtigde van den Bondsraad voor Beieren, het woord. Hij betoogde, onder luide protesten der lin kerzijde, dat Hausler niet met kennis van zaken een oordeel over artillerie-zaken kan uitspreken, en nooit in de gelegenheid is geweest een oordeel over cavallerie en infanterie te vormen. ,,Ik spreek naméns het Beiersche officierskorps er mijn leed wezen over uit zeide spr. dat Hausler woorden heeft gesproekn die de instemming zij ner eigen partij niet hebben, maar wel di© van de uiterste linkerzijde." (Groot rumoer, hij do sociaaldemocraten.) I.edeboer (soc.-diem.) protesteert tegen deze uit lating van von Wenningen, die er op berekend is Hausler voor zedelijk -minderwaardig uit te maken (toejuiching links). Hierop antwoordde von Wenningen, dat hij niet als gevolmachtigde van den Bondsraad, maar als Beiersch officier heeft gesproken (opnieuw luid tumult links). Frank (soc.-dem.) zeide: Deze verklaring is opnieuw een bewijs van de aanmatiging' in mili taire kringen. Ik venvacht dat alle partijen ge noeg gevoel van eigenwaarde zullen hebben, om zich bij ons protest aan te sluiten (toejuiching op alle banken). Daarmede was dit voorval geëin digd. Na sluiting der debatten werd het ontwarp- legerwet naar de begrootingscommissia verwe zen. Vóór dit geschiedde, kwami von Bethmann Heil weg, de rijkskanselier, met enkele woorden op tegen de uitlegging: die men aan een passage in zijn rede heeft gegeven. Hij heeft niet gezegd dat een strijd tusschen Slaven en Germanen te wachten staat. Deze uitlegging aldus spr. zou mijn politiek, die gericht is op het bewaren van goede buurschap met Rusland, kunnen scha oen. Hij zeide verder: „Het leger-ontwerp is geen overgave van den minister van oorlog of van mij aan den generalen staf; het is ontstaan uit cte overtuiging dat wijl verantwoordelijk zijn voor de veiligheid van het rijk in de toekomst (toejui chingen). De besprekingen hebben aangetoond dat de groote meerderheid der partijen zich wil la ten leiden door datzelfde verantwoordelijk heidis- gevoel." Daarna begon de eerste lezing van de ont werpen tot dekking der kosten. Staatssecretaris Künz lichtte de ontwerpen in onderdeelen toe. FRANKRIJK. He militaire tijdschrift »La Défense Nationale'' verzekert, dat het gebrek in de aanvulling van het officierkorps steeds meer voelbaar wordt. De kononiale infanterie, die van de cadettenschool te St. Maxent jaarlijks 40 officieren verlangt, kan er nu slecht 10 tot 15 krijgen. Terwijl deze krijgs school in 1911 nog dubbel zooveel adspiranten als plaatsen opleverde, is deze verhouding in 1913 zoo sterk teruggegaan dat voor 300 plaatsen slechts 400 adspiranten zijn. ITALIë. De Paus gevoeld© zich gisterochtend iets heter en gebruikte wat bouillon en melk. Met uitzon dering van lichte doses aspirine, wordt den Paus geen enkel geneesmiddel toegediend. De toestand van zij:ri- hart is vrij bevredigend. In den ochtend was zijn lichaamstemperatuur 36.8. De „Corriere della Sera" meldt, dat de ziekte van den Paus een normaal verloop neemt, zonder reden te geven tot ernstige ongerustheid. De geneesheenen Marchiafava en Amici stellen alles in het werk om de zwakte van den Paus te bestrijden en zijn algemeenen toestand te ver heleren. Daar gaen asthma is opgetreden, behoef den zij den zieke geen inspuiting toe te dienen. De zuster en de nicht van den Paus blijven aan zijin ziekbed. Op het Vaticaan zijn honderden telegrammen van regeeringen, politici, vereemigingen en parti culieren ontvangen, waarin om inlichtingen wordt gevraagd en de beste wenschen voor 't herstel van den zieke worden geuit. Aan de Boodschap, door den president der Vereenigde Staten tot het congres gericht ont- leenen wij nog de volgende belangwekkende ge deelten „Ik heb het congres in buitengewone zitting bijeengeroepen, wijl de plicht op de thans aan het bewind zijnde partij rustte, zoo spoedig mogelijk het volk te ontheffen van den last, die er in den vorm der thans vigeerende wet ten op rust, en evenzeer omdat wij het land niet langer dan strikt noodzakelijk was in on zekerheid mochten laten aangaande de fiskale wijzigingen, waaraan het zich zal moeten ge wennen. „De inkomende rechten moeten veranderd worden en wel omdat zij: gelijken tred moeten houden met de grondige verandering in den toestand van ons economisch bestaan, welke het thans levende geslacht heeft aanschouwd. Waar het gansche stelsel van ons industrie©] en commercieel bestaan onherkenbaar gewijzigd werd, daar bleven de tarieven wat zij1 waren vóór zich deze veranderde staat van zaken aan kondigde. Het is onze taak, ze in overeenstem ming te brengen met den huidigen toestand. Hoe spoediger dit geschiedt, hoe spoediger onze za kenmannen in staat zullen zijin, handel te dri ven volgens de wet der natuur d. w. z. de natuur van den vrijen ruilhandel inplaats van volgens de wet van kunstmatig in het leven geroepen en gehouden regelingen. „Lang geleden hebben wij de tariefbepalin- gen gemaakt, om aan iedere groep fabrikan ten of producten datgene te geven, wat zij! zei- ven noodig meenden te hebben, teneinde een soort exclusieve markt, afgesloten van de rest van de wereld, in het leven te roepen. Wetens of onwetens hebben wij aldus een muur van uitzonderingen en voorrechten opgebouwd, waarachter het tot zelfs den ergs ten vormen van onderlinge afspraak gemakkelijlk viel, mo nopolies te stichten. „Slechts frissche, nieuwe beginselen kunnen ons bevrijden van deze, tot steenhardheid ge- crystaliseerde monopolies. Het is niet moei lijk, uit te leggen, welke deze beginselen moe ten zijn. Wij moeten alles neerhalen wat zelfs den schijn van voorrecht of van kunstmatig gekweekt voordeel heeft en onze handelaars en producten de voortdurende noodzakelijkheid krachtig doen gevoelen, om als 't ware hun eigen drijfkracht, om economisch en onder nemend te zijn, om beter© werkers en kooplie den dan eenige anderen ter wereld te worden. „Afgezien van de rechten, geheven van ar tikelen die wij niet produceeren, waarschijnlijk omdat wij het niet kunnen, en de rechten, ge heven van weeldeartikelen, eenvoudig vanwege de inkomsten die zij1 ons verschaffen, moet voortaan het doel der inkomende rechten zijn, den eerlijken wedijver aan te wakkeren tus schen den Amerikaanschen ondernemingsgeest en dien van de rest der wereld. Het zou onverstandig zijn, hals over kop op dit doel los te stormen,- met niets ontziende haast, of slagen uitdeelend©, die alles wat in lange jaren onder ons is opgegroeid, met wor tel en al vernielen. Wij moeten veranderingen aanbrengen in onze fiscale weiten, in ons fis caal stelsel, waarvan het doel moet zijn: ont wikkeling, een vrijer en vollediger ontwikke ling, en niet: revolutie, verwoesting of verwar ring. Wij moeten onzen handel, met nam© on- zen huitenlandschen handel, opbouwen, zoowel als onze industrie en wij moeten vrijheid van handelen in de plaats stellen van kunstmatige prikkeling van het zakenleven. „De afschaffing van de hooge tarieven zal dan ook niet plotseling, maar zeer geleidelijk plaats hebben en door kalm oordeel beheerscht worden Wij zijn geroepen om aan ait land een grooten dienst te bewijzen in meer dan een op zicht. Onze methodes zijn grondig overwogen en gebaseerd op bestaande feiten. Wij zullen geen wetten maken welke met deze feiten in strijd zijn. „Maar het is waarlijk noodig, met het tarief le beginnen. Het is thans het oogenblik niet, nader met u op de onderdeelen van onze plan- nen in te gaan. Later zal ik de vrijheid nemen, uw aandacht te vragen voor hervormingen, welke de tarief-wijzigingen op den voet zullen volgen indien zij deze niet vergezellen.") Ofschoon mevrouw Pankhurst in de gevan genis niet aan de marteling van de gedwongen voeding is blootgesteld, boezemt haar toestand toch groote ongerustheid in, daar zij standvastig weigert om iets te eten. De rechterlijke autoriteiten schijnen van plan te zijn, haar zoo lang mogelijk haar eigen zin te laten doordrijven en haar dan tijdelijk op vrye voeten te stellen, om haar vervolgens opnieuw te arré=teeren en gevangen te zetten, tot zij haar geheelen straftijd van drie jaren heeft geboet. De advocaat van mevrouw Pankhurst, die haar Zaterdag en Zondag in de gevangenis bezocht, verklaarde, dat de toestand van zijn cliënte zeer ernstig is, daar zij, sedert zij in de gevangenis zit, niets heelt willen eten. Als zij nog eenige dagen langer zonder voedsel blijft, kan het niet twijfelachtig zijn of zy laat het leven in de cel, aldus de advocaat. Uit Petersburg wordt gemeld, dat professor Wreden, die den jongen Russischen troonopvol ger met zooveel succes behandeld heeft, tot eore- lijf-arts aan het keizerlijk hof werd benoemd. De tsarevitcli gaat voortdurend en snel in beter schap vooruit. Het gekwetste been zal binnen kort geheel hersteld en zonder buitengewone in achtneming te gebruiken zijn. De karrenvoerdersstaking, welke te Buffalo sedert eenige dagen plaats heeft, gaf gister aan leiding tot ernstige botsingen met de troepen, die op de menigte vuurden, waarvan er verschei dene» gewond werden. In den Taunus. De keizer bezocht gister te Hohemai'k Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik. De Koninklijke Familie. Alles wijst er in de omgeving van Het Loo op. dat de Koninklijke familie spoedig weder aldaar zal arriveeren. Gelijkt het er aan bet paleis niet op, met het oog op ue verbouwing, thans zijn vele handen druk bezig aan S '4e €S 1« f200 f60 flü AMff.RTK A-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1