Dagblad voor Schiedam Omstreken. oUzz> I19 De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering f 36**te Jaar«rao&:« Vrijdag II April 1913 m 10595. OYereenioistig op tie polis vermelde voorwaarden. pnn bu ferlies f4r Officieele berichten. Kennisgeving-. Bsttadndsek Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Ad ver tent iën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1 b regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelyk adverteeren. levenslange fOfljl Verli J van flflf) by f 1(1(1 V(,rÜ°S invaliditeitI |J U voet" ot "Üg(j d°°d 5 I (J (J een duim verzeker'"g wordt gewaarborgddoor de Hollandsche Algerneene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algerneene kennis, lo. dat op heden aan B. Rosenbooin en zijne rechtverkrijgenden een voorwaardelijke vergunning is verleend tot het oprichten vau een steenbrekery met maai en ziftinrichting, in de panden aan de Noord vest no. 30/32. kadaster Sectie A nos. 1024 en 1025, gedreven door een gasmotor van 17 P.K. 2o. dat P. Loopuyt beroep heeft ingesteld tegen de beslissing van hun College d.d. 28 Maart ji., waarbij aan A. van der Toorn Jz. een voorwaardelijke vergunning is verleend tot het uitbreiden zijner scheepstimmerwerf aan de Lange Nieuwstraat 43, kadaster Sectie L no. 2110, door het maken van een sleephelling en het plaatsen van een electromotor van 20 P.K Schiedam, 11 April 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris V. SICRENGA. Skoetari. Men meldt uit Soutemore aan de „Neue Pre ie Presse", dat de blokkade gisterochtend om 8 Uur begonnen is. Alle oorlogsschepen met uitzon dering van de „Franz Ferdinand" en de „Dar- mouth" resp. aan Oostenrijk en Engeland be- hoorend, zijn gisterochtend om 10 uur in drie groepen in Zuidelijke richting naar Dulcigno ver trokken. Gemeld wordt, dat de Engelsche opperbevel hebber van het internationale vlootaskader he den den prefect van Antivari heeft doen weten, dat de groote mogendheden besloten hadden over te gaan tot een blokkade der kust van Antivari tot aan de monding van de Drin. De Weener bladen verklaren, dat, naar welin gelichte Weener kringen verzekeren, er in de Oostenrijksche hoofdstad niets bekend is over onderhandelingen tusschen de mogendheden be treffende compensaties voor Montenegro, zoo dit van Skoetari afziet. Uit Belgrado verneemt de «Kölnisehe Zeitung": Servië heeft opgehouden troepen naar Skoetari e zenden. Ook is de beschieting der vesting ge staakt, nadat de mogendheden niet alleen te Uolgrado en Cettinje, maar ook te Athene daarte gen voortdurend hadden ge^rotestesteerd. Servië rs bereid zijn troepen geheel van Skoetari terug te trekken, maar verlangt in ruil de toezegging eener oorlogsschatting. De houding van Rusland. Naar uit Petersburg aan de „Débats" geseind U'ordt, heeft het Russische ministerie van Bui- tealandsche Zaken een nota gepubliceerd, welke ten doel heeft de houding van Rusland in de kwestie van Skoetari te rechtvaardigen. De nota verklaart, dat de inlijving van Skoetari bij Al banië een vergoeding was voor den afstand van Uiakova aan Servië. Toen Diakova eenmaal was ^gestaan, was Rusland tegenover Oostenrijk ge- naen om zijn verplichtingen in zake Skoetari na te komen. Zoodra deze kwestie geregeld was, deen de tsaar bijl koning Nikita dringende stap pen ten einde hem te overreden om van Skoetari te zien. Deze pogingen bleven vruchteloos doch de keizer was aan zijin eer verplicht om zijn eenmaal gegeven woord te houden en hij moest dei halve de vlootdemonstratie wel goed- 'euien, waar hij bovendien geenszins van.plan was om zich aan verplichtingen te onttrekken, die hij in het algemeen belang der Balkanstaten op zich genomen had. De „H ami dié". Reuter verneemt, dat de Grieksche regeering ter bevoegder plaatse stappen ondernam, naar aanleiding van het feit, dat de „Hamiüié" her haalde malen het Suez-kanaal gepasseerd is. De Grieksche autoriteiten verklaren,- dat men aan de „Hamidié" heeft toegestaan om te Alexandrië nieuwe voorraden in te nemen, dat liet vaartuig kolenschepen huurde, om in volle zee de kolen- ruimen te vullen en tevens van de gelegenheid gebruik maakte, om vrij met de Turksche auto riteiten te Constantinopel in verbinding te tre den. Men vestigt er de aandacht op, dat het optreden van de „Hamidié" niet alleen in strijd is met de bepalingen van het kanaal-reglement, maar ook een gevaarlijk precedent voor vaartuigen van andere naties, bij eventuaele oorlogen, waarin het Suez-kanaal een rol zou spelen. De „Hamidié" bevindt zich op het oogenblik in de Roode Zee. Roemenië en Bulgarije. Van diplomatieke zijde te Weenen wordt ver zekerd dat het geschil tusschen Roemenië en Bulgarije met den afstand van Silistrië en een kuststrook aan Roemenië is opgelost. De verdienste van deze oplossing komt toe aan het Drievoudig Verbond. Bulgarije zoekt vergoeding van dezen afstand van gebied te verkrijgen, doch men meent dat het met zijn door den oorlog verkregen gebieds uitbreiding wel tevreden kan zijn. De cholera. De „Daily Telegraph" publiceert «enige ent- zettende bijzonderheden over het leven der Bul- gaarsche krijgsgevangenen te Aarianopel. Kort na de overgave der vesting brak onder de gevangenen cholera uit, waardoor, ook spoe- üig de Bulgaarseh§ troepen aangetast werden. Terstond werden krachtige maatregelen ter bestrijding van de vreeselijke ziekte genomen. De Bulgaren trokken naar Tchatalja en de gezonde gevangenen werden naar een nieuw en op verren afstand van de stad gelegen kamp gebracht, terwijl een groot aantal artsen naar Adrianopel ontboden werden. In het oude kamp bevinden zich echter nog verscheidene duizenden gevangenen van wie dagelijks honderden sterven, niet alieen ten gevolge van de cholera, maar ook van den honger en koude. Het kamp ligt op een eiland, dai door de Töendsja in het Zuiden der stad gevormd wordt. Be gevangenen, die- in Adri.su nopel zelve onderdak gebracht zijn, worden door hunne vrouwen van het noodige voedsel voorzien, maar de meeste soldaten verkeeren in een onbeschrijifelijk treurigen toestand. Do correspondent, van wien de „Daily Telegraph" bovengenoemde bijzonderheden ontving, trof tijdens een wandeling, die hij door liet kamp maak e, een menigte uitgehongerde menschen aan, die niet in staat waren van den grond op te staan. Er zijn lijkendragers te weinig, om alle dooden te begraven. Het lazaret is veel te klein en honderden liggen dan ook onder den Mooten hemel, midden in slijk en modder te sterven. Een arts deelde den correspondent mede, dat op den dag van zijn bezoek tot 12 uur des middags reeds meer dan 150 personen gestorven waren. ITALIë. De „Osservatore Romano" schrijft: In tegten- stelling met hetgeen de dagbladen melden, kun nen wij verzekeren, dat van Woensdagmorgen tot op dit oogenblik de Paus geen koorts heeft gehad; zijn gezondheidstoestand blijft bevredigend, ofschoon de voorzorgen, die in elk geval van influenza vereischt zijn, noodig blijven. Men seint uit Rome d.d. 10 April aan het «Centrum" De ziekte van den Paus heeft een zeer onre gelmatig verloop. Verbetering en verslechtering wisselen elkaar af. Na eerst is vastgesteld be treft de ziekte van den Paus uraemie, welke thans in een stadium verkeert, waartegen men zoo goed als machteloos is. In den loop van den dag van gisteren was de koorts geweken. Des avonds ech ter werd een verslechtering in den toestand ge constateerd. De Paus is van den ernst zijner ziekte volkomen ingelicht. CHINA. In de «Daily News" publiceert Sheldon Ridge de redacteur van de in China verschijnende Na tional Review eenige wetenswaardige bijzonder- geopend is, en welks zittingen morgen een aan vang zullen nemen. Het Chineescbe parlement bestaat uit een La gerhuis, de eigenlijke volksvertegenwoordiging en uit een Hoogerhuis, den Senaat. De leden van dit laatste regeeringscollege worden door de provin ciale landdagen gekozen, terwijl de leden van het Lagerhuis door kiesgerechtigden uit het volk ge kozen worden, waarbij bezit en ontwikkeling het stemrecht bepalen. Monniken, priesters, predikers, analptiabeten en opiumschuivers zijn zoowel van het actieve als het passieve stemreent uitgesloten. Ouder de 25 jaar is niemand verkiesbaar. In tegenstelling met Westersche parlementen, worden de groote Chineescne koloniën in het buitenland ook onder vreemde regeering, gelijk 4e zeer tal rijke Chineesche nederzettingen aan de straat van Malakka, op Sumatra en Java tot vertegenwoor- diging in het Chineesche parlement toegelaten. In China zijn tegenwoordige vier politieke hoofdpartijen, de Komintang, de Kunghotang, de Joenjttang en de Mintsjoetang, waarvan de beide eerstgenoemden verreweg het overwicht uitmaken. Rij de jongste verkiezingen heeft zich de Komin tang als de meest invloedrijke politieke partij doen kennen. Zij werd eerst in Augustus van verleden jaar door concentratie van een vijftal fracties gevormd, waaronder de politieke partij- genooten van den Soenjatsen de sterkste in aan tal en invloed waren. De Komintang streeft naar een sterke centrale regeering met een goed ont wikkeld stelsel van plaatselijk zelfoestuur. Haar streven naar verbetering der maatschappelijke verhoudingen op gezonden wetenschappelijken grondslag, neemt in haar program een voorname plaats in. Voor het overige heeft de partij een duidelijke socialistische kleur en zijn verschillende leiders met de leerstellingen van Henry George en John. Hubert Mill volkomen vertrouwd Bo_ vendien is het streven der partij, de oude kaste- aRcheidingen te doen wegvallen en uit de vijl verschillende klassen een volk te maken. De Kunghotang is de tweede partij, wat haar lUvloen en getalsterkte aangaat, en netrekkelyk nehoudend. De Kommtftn wordt als de nationa listische partij, de Kunghotang als de democrati sche aangeduid evenwel houden deze benamingen slechts gering verband met de bcteekenis welke er in de VVesterscue rijken aan gegeven wordt. Wat het eerste en voornaamste vraagstuk op het oogenblik betreft, de presidentsverkiezing, schijnt er geen reden te zijn voor de veronder stelling, dat naast Joeantsjika nog een andere candidatuur zal gesteld worden. Dr. Soenjatsen heett de hem aangebodene candidatuur geweigerd en zijn volledigen steun aan Joeantsjikai toegezegd, waardoor alle andere candidaten zich den pas zien afgesneden. In de Komintang staan tal van persoonlijke aaniiangers van Soenjatsen tegenover Joeantsjikai. Doch men gelooft, dat dr. Soenjat sen s persoonlijke invloed zal voorkomen, dat deze vijandschap aan Joeantsjikai den weg naar het presidentschap zal versperren. Wel schijnt de meening te heerschen, dat de Komintang Joeant sjikai tot president zal doen kiezen, doch er daarbij ernstig naar zal streven hem de handen te binden, wat evenzeer bedenkelijk zou zijn, als zijn ver kiezing te verijdelen. In een Dinsdag le Berlijn gehouden verga dering van bij den Bond van kleermakers en de Hirsch Dunckersche vakvereeniging aangeslo ten arbeiders in de hëerenconfectie is met 858 getroffen zullen worden, van die 32000 werklieden 4000 invaliden en 3000 vrouwelijke arbeiders meaegerekend, reeds 24000 den arbeid hebben opgezegd. William J. Burns.de voornaamste detective van Amerika, vertoeft op het oogenblik te Londen in verband met het optreden van een internationale dievenbende, die, door frauduleuse man'upulaties in het groot, een bedrag van 700.000 a 800.000 dollars heeft weten te bemachtigen. De hertogin van Connaught heeft gister een ernstige operatie moeten ondergaan. De operatie zou goed geslaagd zijn. Volgens een bericht uit Berlijn draagt het bezoek van prins Heinrich von Preussen aan het Engelsche hof een geheel persoonlijk karakter. De Prins van Wales bezocht gister, naar men uit Stuttgart meldt, de fabrieken van de Daimier-Motorengesellschafft in Cannstatt. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder heeft gisterochtend tegen elf uur het aangekondigde bezoek aan de Oranje-kazerne gebracht, vooral met het doel, om het onlangs heropende historische museum van de brigade grenadiers en jagers te bezichtigen. Bij haar komst in de kazerne werd H. M. begroet met de tonen van het Wilhelmus, aange heven door de Koninklijke Militaire Kapel waar van de leden in groot tenue op de binnenplaats waren opgesteld terwijl de vlag van Hr. Ms Huis op het kazernegebouw werd geheschen. Rondgeleid door den brigade-commandant, ko lonel Weber, bezichtigde H. M. met groote be langstelling de schoone verzameling van het mu seum. Vervolgens bezocht H. M. de brigade-bibliotheek, daarna sloeg ze eenige evolutiën met mitrailleurs met trekhonden-bespanning gade. Tenslotte bracht Koningin Emma een bezoek aan de officieurs-wachtkamer, waar het dochtertje van kolonel Weber haar bloemen aanbood, welke H. M. met eenige vriendelijke woorden aanvaardde. Uit naam van de officieren van de brigade werd aan H. M. een album met photografieën van het historisch museum aangeboden. De Koningin- Moeder verzocht den brigade-commandant, haar dank aan de gevers over te brengen. In de wachtkamer der officieren en in de can- tine der onderofficieren werden aan H M. de verschillende bijzondei heden getoond, o.a. onder scheidene eere-prijzen by scherm- of schietwed strijden verworven. Van het op de achterplaats gelegen cantinege- bouw wapperde de driekleur. Onder de tonen van Turf in je ransel I den bekenden Grenadiersmarsch, gespeeld door de beide muziekcorpsen der brigade, verliet de Ko ningin Moeder even na twaalven de kazerne. Oud-minister A. G Ellis. De oud-Minister van Marine A. G. Ellis, gtp. vice-admiraal, heeft zich om gezondheidsredenen, genoodzaakt gezien het voorzitterschap van de Ned. Vereeniging „Onze Vloot" neer te leggen op den datum, waarop zijn opvolger zal zijn benoemd. IHet orgaan der Vereeniging deelt mee, dat de heer Ellis ernstig ziek is. Verkiezingsbydragen uit Indië. Heden is aan den penningmeester van het co mité der Vrijzinnige Concentratie, naar de „Nieu- 'O V. VV/UC nui u Igo uytiuuucj- i }>-*»wo..ivj. ilivrutj ua l> heden oyer den Chineeschen Rjjksdag, die thans op de 24 mijnen, die het eerst door de staking UU((V wj. v^uiiuuiuicuie, fiacu ut? tegen 251 stemmen en 19 stemonthoudingen be- j we Ct." verneemt, een bedrag ter hand gesteld sloten, den arbeid, die zes weken geleden neer- van f 22.000, als opbrengst der in Ned.-Indië ge- ge.egd werd, te hervatten, tegen de voorwaarden, honden inzameling voor de aanstaande verkiio- die door de vertegenwoordigers der strijdende zings-propaganda. organisaties zijin overeengekomen. Het nieuwe con- tract, dat voor vier jaar aangegaan is, sluit icons- Pensionneering gemeente-ambtenaren, verhoogingen in zich van gemiddeld 7 tot 10 o/o. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond De Spitsbergen expeditie-Lerner is gisteren van gemeente-ambtenaren heeft besloten, na de te Stavanger aangekomen. Te Drontbeim zal een verschijning van de memorie van antwoord over bioscoop-operateur zich bij haar aansluiten. De j de bekende wetsontwerpen met kracht de actie expeditie is van plan het eiland Amsterdam op voort te zetten, opdat de premie voor inkoop le zoeken en daarna met sleden tot aan de van vroegere diensten geheel van de schouders Rijp baai en naar het Noordoostland te reizen.' der ambtenaren afgewenteld worde. Het hoofdbe - Ir. Opper.Silezië dreigt binnenkort een reus- 6tuur is van oordeel, dat de doorloopende premie achtige staking onder de mijnwerkers te zullen van 8 pet. het uiterste is, wat door de amhte uitbreken. De „Oberschlesische Kurier" meldt, dat naren kan worden gedragen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1