Dagblad voor Schiedam en Omstreken. m rr fis EERSTE BLAD. De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering RIENZI, 36*1 e JaHrjramr. Zaterdag 12 April 1913 \or 10596 feuilleton. f4 n n h)u *«riies Officieele berichten. W e i- en Hooiland, Verspreide berichten. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsenwordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. De verzekering wordt gewaarborgd door de fcÜ verlies van een hand, voet of oog Uollandsehe Algemeens» I U w een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam I UU wijsvinger; I U verlies van eiken ande ren vinger. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Ge'i l In s 1 reerd Zondagsblad. Openbare Verhuring van KADE, BERMEN en DIJK. Burgemeester en "Wethouders van Schiedam zijn voornemens op Vrijdag den 25sten April 1913, aanvangende des morgens te 10 uur, in het gebouw »MUSIS SACRUM" aan de Lange Haven te Schiedam in het Openbaar te Verhuren: vijftien perceelen Wei- en Hooiland, Kade, Bermén en Dijk gelegen in het Zuidergors, Oud en Nieuw-West-Frankeland en aan den Yiaar- dingschen dijk. De verhuringsvoorwaarden zijn te verkrijgen ter Gemeente-Secretarie, Afdeeling A. Schiedam, den lOden April 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. BdtmluM Nieuws. Skoetari. De »Temps" verneemt uit Cettinje De gezant van Bulgarije heeft er bij de Montenegrijnsche regeering op aangedrongen, het beleg van Skoe- tarie op te breken. Koning Nikolaas weigerde. Roemenië en Bulgarije. Uit ïBoekarest meldt men aan de »Köluische Zeitung" in overeenstemming met vroegere be richten, dat de gezantenconferentie te St-. Peters burg aan Roemenië wel Silistrië, maar geen kuststrook aan de Zwarte Zee heelt toegewezen. De Bulgaarsche pers bepleit, dat de heele bevol king van Silistrië uit de stad zal trekken en een nieuw Bulgaarsch Silistrië zal worden gesticht. Oostenrijksch schip aangehouden. Uit Sofia wordt aan de »Kölnische Zeitung" gemeld Bulgaarsche torpedobooten hebben hij Boergas een Oostenrijksch stoomschip aangehouden, gela den met blijkbaar voor hetTurksche leger bestemd zwaar belegeringsgeschut. Het aangehouden Oostenrijksche schip had. naar van andere zijde gemeld wordt, 16 Turksche ka nonnen aan boord, bestemd voor Duitschland, om daar hersteld te worden. I Macedonië. Uit Sofia verneemt de sKölnische Zeitung De leiders in het Bulgaarsche parlement zullen den minister-president een memorie over de on- DE LAATSTE DER TRIBUNEN 1) LAATSTE DER TRIBUNEN. Groote Historische Roman van E. LYTTON BULWER. EER-TE BOEK. De tijd, de plaats en de menschen. Eerste Hoofdstuk. De Broeders. De naam, aan het hoofd van dit werk geplaatst, onderricht den lezer genoegzaam, dat de tijd, waarin mijn verhaal hem verplaatsen zal, de eerste helft der veertiende eeuw is. Het was op een schooDen zomeravond, dat men twee jonge lieden langs de oevers van den verdraaglijke behandeling van de Bulgaarsche be volking in Macedonië door de Servische en Griek- sche overheid overhandigen en op maatregelen aandringen om die bevolking afdoende te bescher men. Gisteravond zou opnieuw een vergadering worden gehouden ter bespreking van de gewensch- te maatregelen Samothrace. Aan de ïTemps" wordt uit Sofia geseind De Bulgaarsche regeering heeft de mogendhe den de vraag gesteld of zij het oorbaar achten dat Bulgarije Samothrace krijgt. Het antwoord was ontkennend. BELGIS. De Belgische regeering heeft in verband met het uitbreken van de algemeene werkstaking in België bepaald, dat in de provincie Henegouwen buitengewone maatregelen genomen zullen worden. I'e geheele provincie zal onder bevel van een lui- tênant-generaal worden gesteld en in vier afdee- lingen worden verdeeld. De burgemeesters van de groote steden zijn veantwoordelijk gesteld voor de orde en zullen slechts in buitengewone omstandigheden gendar merie en militairen kunnen aanvragen. De regeering gelooft over voldoende militairen te beschikken om er voorloopig van te kunnen afzien de reservelichtingen op te roepen. De typografen van Brussel, ten getale van ongeveer 2000 man, hebben in hun gisteren gehouden vergadering besloten terug te komen op hun besluit tot deel neming aan de werkstaking. Dit beslnit heeft grooten indruk gemaakt op de overige arbeiders, die wel den arbeid zullen neerleggen. Een nader telegram uit Brussel meldt Met het oog op dé algemeene werkstaking van den 14den April, heeft de militaire overheid de verloven, der militairen welke pas onlangs ge gund. waren, tot nader ingetrokken. Het vertrek der vierde legerdivisie naar het kamp van Bever- loo, is afgeeommandeerd. De militaire en civiele overheid neemt overal die maatregelen, welke door de omstandigheden geëischt worden. ITALIg. De sOsservatore Romano" meldde gisteravond Ter bevestiging van de goede berichten, die wij tot onze voldoening gisteren over de gezond heid van den Paus konden openbaar maken, kun nen wij thans verzekeren dat de toestand van den Paus zeer bevredigend blijft. Volgens de nlkdam" heeft Italië de 50 millioen (het deel der Turksche staatsschuld voor Tripoli) op 5 April te Parijs en Londen gestort. AMERIKA. Niettegenstaande de diplomatieke stappe'i door den Japanschen gezant te Washington bij de re geering der Vereenigde Staten ondernomen, heeft president Wilson verklaard zich niet tegen de aanneming van het dezer dagen bij het parlement van Californië ingediende wetsontwerp, waarbij aan vreemdelingen, die zich niet laten naturali- Tibeizag wandelen, niet verre van dat gedeelte van zijnen kronkelenden loop. dat langs den voet van den Aventijnschen berg voorfstroorat. De weg, door hen gekozen, was afgelegen en stil. Slechts op eenigen afstand werd men de verspreide én smerige huizen gewaar, die de rivier omzoomden, boven welke zich hier en ginder het hooge dak en de hechte torens, die de versterkte woning van een der Romeinsche barons aankondigden, somber verhieven. Aan de eene zijde van den vloed rees, achter de stulpen der visschers, de berg Janiculus op, in het somber gewaad van zjjn prachtig loo ver gehuld, door hetwelk op menige plek, d.e grauwe muren van vele in vestigen herschapen paleizen, en de spitsen en zuilen van een honderd tal kerken schitterden; aan de andere zijde ver hief zich, ruw en steil, de verlaten Aventinus. met dichte rijsbosschen bedekt, terwijl zich van de hoogte uit de verborgene maar talrijke kloos ters, de toonen der heilige klok, niet onwellui dend, deden hooren, langs het rustig landschap en de kabbelende golven zachtkens wegstervende. Den oudsten der beide jonge lieden, is dit too- neel opgevoerd, en die meer dan zijn twintigste jaar scheen te hebben bereikt, had de natuur eene rijzige gestalte geschonken, in welke iets gebiedends niet te miskennen viel. Ondanks de weinige sierlijkheid van zijn gewaad, dat uit een langen, lossen overrok en eene eenvoudige tunica bestond, beide uit donkergrijze sergie ver vaardigd en in dien tijd de kleeding der minder aanzienlijke geletterden, welke de kloosters be seeren, het verwerven van land in genoemden staat ontzegd wordt, te zullen verzetten. Eenige vertegenwoordigers van Californië had den den president gewezen op het feit, dat de Japanneezen niet minder dan 50.000 acres land. in het meest vruchtbare gedeelte van den staat gelegen, in eigendom hadden, terwijl 400 000 acres door hen gepacht werden. Bovendien verklaarden zij, dat het parlement volkomen recht had om genoemd ontwerp aan te nemen, daar geen enkel artikel in de constitutie der Vereenigde Staten zulks verbood. Volgens berichten uit Tokio heeft de beslissing van president Wilson in Japansche diplomatieke klingen een zeer ongunstigen indruk gemaakt. Volgens een telegram uit Sacramento, heeft de voorzitter der commissie, belast met de uitwer king van het ontwerp over het grondbezit van vreemdelingen in Californië, aan de vertegenwoor digers van het Engelsch-Fransche syndicaat van steenkolenmijnbezitters medegedeeld, dat genoemd wetsontwerp niet alleen op de Japanneezen maar ook op de Europeanen betrekking heeft. Naar uit Christiania gemeld wordt is tus- schen Zweden en Noorwegen een overeenkomst lot stand gekomen, welke ten doel heeft een ein de te maken aan de oude veete tusschen de be woners van de Noordelijke grensprovinciën van Noorwegen en de Zweedsche Laplanders, die ge regeld elk jaar hun rendierkudden op Noorsch grondgebied laten grazen. Aan deze op zichzelf onbelangrijke overeen komst wordt in Noorsche en Zweedsche diploma tieke kringen veel waarde gehecht, daar men haar beschouwt als een belangrijke stap in de richting van een vriendschappelijke samenwerking tus schen de beide landen ten behoeve van de oplos sing van andere kwesties. Te Diest zullen ter herdenking van den 25sten herdenkingsdag van de heiligverklaring van den II. Johannes Berchmans grootsche kerkelijke plechtigheden plaats hebben. Op den lOen Augus tus zal in de hoofdkerk eene pontificale mis wor den opgedragen; 's namiddags processie door de stad. Den Hen Augustus houden de Kath. stu denten een grootsche bijeenkomst. In de open lucht Hoogmis met pontificale assistentie,- 'n na middags zal gesproken worden door den H. E. pater Provinciaal der Belgische Jesuïeten en door den heer Brisant, lid der Kamer (in het Fransch) terwijl dr. Poels uit Heerlen en dr. van Cau- welaert uit Antwerpen in het Nederlandsch de Vlaamsche studenten zullen toespreken. De stra ten der stad zullen prachtig worden versierd; er staan nog verschillende feesten op het program ma, als: concerten van den beiaard. Biimeiilaud. Hoe komt dat Onder dit opschrift vonden we in het jongste „Ouderblad" uitgegeven door de afd. Amsterdam zochten, om er zulk eene ruwe kennis op te zamelen, als toen het loon voor onverpoosden arbeid wasondanks dat gewaad, zeggen wij was zijn voorkomen opmerkenswaardig en bijna adellyk. Zijn gelaat was fraai, en de uitdrukking ervan zou eer vroolijk dan zwaarmoedig hebben mogen heeten. zoo men het onbepaald en afge trokken staren zijner oogen uitzonderdeeene eigenschap, die gewoonlijk eene overhelling tot bespiegelingen en gemijmer aankondigt, en luide zegt, dat het verledene of toekomstige meer overeenstemmends heeft met den inwendigen geest, dan het genot en de daad van het tegen woordig uur. De jongste, die nog een knaap was, had niets bijzonders in voorkomen of gelaat, tenzij eene uitdrukking van groote zachtaardigheid en natuur lijke beleefdheid dus kon genoemd worden. Er was iets bijna vrouwelijks in den teedèren eer bied, waarmede hij naar zijnen metgezel scheen te luisteren. Zijne kleeding was die van de lagere standen, schoon, misschien, iets zindelijker en nieuwer, dan deze pleegt te zijnen de over dreven ijdelheid eener moeder bleek uit de zorg vuldigheid, waarmede zijne lange, zijdeachtige lokken gladgestreken en gescheiden waren, van waar zij krullende van onder zijne muts te voor schijn kwamen en tot halverwege de schouders nedervielen. Terwijl zij aldu3 langs het ruischende riet des strooms voorttraden, ieder een arm om de leest van zjjnen makker geslagen, was er, niet alleen van de Vereeniging van Chr. Onderwijzers, de volgende bijdrage. De openbare school gaat achteruit. Dat weet iedereen. Maar niet iedereen weet, in welke ma te ze achteruit gaat en evenmin, waardoor het komt, dat ze dat doet. Ik zal ook niet zeggen, dat ik er alles van weet, maar er zijn toch wel eenige dingen op te noemen, waaruit de achter uitgang der zoolang gevierde school, waaraan de Natie gehecht heete te zijn, te verklaren is. La ten we eerst eens een staaltje geven, waaruit de achteruitgang der Openbare en de vooruitgang der Bijzondere school duidelijk blijkt: De eerste cijfers achter het jaartal zijn die der Openbare School, de tweede cijfers die der Bij zondere School. 1 Jan. 1890 454.926 188052 1 1891 457.508 195.521 1 b 1892 458.739 200.363 1 1893 466.910 205 378 1 1894 473 951 209.578 1 1895 477.101 213.365 1 b 1896 483 898 217.934 1 1897 487.774 220.880 1 1898 495.054 214.361 15 1899 503.731 226.957 15 1900 508.276 231.534 15 1901 519.136 235857 15 1902 550.838 251.152 15 1903 559.841 259.982 15 1904 562.620 268.969 15 1905 566.464 278.631 15 1906 567.764 289.371 15 s 1907 564.445 302.305 15 1908 563.187 316.088 15 1909 563.483 328.208 15 b 1910 562.824 341.318 15 d 1911 563.047 353.547 Er blijkt uit, dat de openbare school achter uitgaande is. Wat het aantal zelf betreft sedert de laatste vijf jaar. Maar wat de verhouding van de aantallen kinderen betreft reeds sedert 1890. Want kijk eens naar die twee eerste ge tallen in 1890 en 1891. In 1890 waren er ruim 450 duizend leerlingen op de openbare school tegen bijna 190 duizend op de bijzondere. Nu kwamen er in dat jaar op de bijzondere school een goede zeven duizend bij. Op de openbare school hadden er dus bijna twee en een half- maal zooveel bij moeten komen. Zeg zestien dui zend. En hoeveel kwamen er bij? Nog geen eens drie duizend. Neem nu het volgend jaar. Op de bijzondere school komen bijna 5 duizend leer lingen meer. En op de openbare eventjes dui zend. Het volgend jaar is weer een gelukkig jaar voor de O. S. (Dit beteekent Openbare School). Toen kwamen er meer dan zes duizend bij. Maar om gelijken tred te houden met de B. S. (dit beteekent Bijzondere School), hadden er toch minstens 2 maal 5 duizend bij moeten komen. Want op de B. S. kwamen ruim 5 dui zend leerlingen meer. En nu sedert de vjjf laatste jaren is het leer» lingental niet alleen niet toegenomen, maar zelfs in hunne houding en gang, maar in hunne jeugd en blijkbare genegenheid vooral, zoo vee! beval ligheid en gevoel in beide broeders want dit waren zij dat men er het onaanzienlijke van hunnen uiterlijken toestand door vervat. »Lieve broeder 1" zeide de oudste, sik k"n u niet zeggen, hoe zoet mij deze avonduren zjjn. Alleen wanneer ik mij met u onderhoud kom ik mij zeiven niet als een ijdele droomer en opge wonden ziener voor, zoo ik van de onzekere toe komst spreek en kasteelen in de lucht bouw. Onze ouders hooren mij aan, als las ik hen iets fraais uit een boek voor, en mijne moeder, de Hemel zegene haarwischt hare oogen af en zegt: »Hoor, hoe geleerd hij is!" Wat de mon niken betreft, zoo ik bij hen van mijnen Livius opzie en uitroep bZoo moest Rome weder wezen 1" dan staren zij mij aan, en gapen, en trekken de wenkbrauwen samen, als had ik een kettersch gevoelen verkondigd. Maar gij. liefste broeder 1 schoon ge mijne studiën niet deelt, stemt zoo vriendelijk, met mij, in al hare gevolgen overeen, gjj schijnt mijne stoute ontwerpen zoo goed te keuren en mijne eerzuchtige hoop dus aan te vuren, dat ik somtijds onze geboorte en ons lot vergeet, en denken durf. als vloeide geen ander bloed dan dat des Duitschen Keizers door onze aderen." Wordt vervolgd.) f1000 200 no Olj Hij was van zijne vroegste jeugd af met de melk der welsprekendheid gevoedeen goed taalkenner, een beter spreker, een veilige vraagbaak.01 hoe dikwijls riep hij uit •Waar zijn toch die goede Romeinen Waar is hunne heilige gerechtigheid 1 Dat ik geleefd hadde in den tijd toen deze bloeiden 1" Hij was een schoon man... Het gebeurde dat zijn broe der vermoord werd, en de dood van dezen onge wroken bleefhjj had hem niet kunnen helpen, en de wraak werd hem geweigerd hij dacht er jang over na, het bloed zijns broeders te wre ken en het verkeerde bestuur van Rome te ver beteren." (jjet ieven Yan Ccda di Rienzi).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1