L PINK PILLEN De Bloedarmoede en de Lente. Staten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Iirtutfinn geslonken. In 1906 waren er nog 567.764, het hoogste aantal, dat de (J. S. ooit bereikte en in 1911 zijn er nog maar 563.047. Dat is bijna 6 duizend minder dan in 1906. In 20 jaar tijds neemt het aantal leerlingen op de 0. S. toe met 110 duizend, dat op de B. S.. met ruim 165 duizend. Het aantal leerlingen op de bijzondere scholen is bijna verdubbeld. Ata dat op de open bare scholen ook het geval was geweest, dan moesten er ruim 900 duizend kinderen op gaan. Rn er gaan er maar 563 duizend op. Hoe komt dat nu? Dat komt omdat het Nederlandsche volk van de Openbare School niet gediend is. Ondanks alle bevoorrechting van die school, keert men zich van haar af. Men kiest bijzondere scholen voor zijn kinderen. Zelfs de voorstanders van het openbaar onderwijs doen dat. In Den Haag hoorde ik onlangs, gaan de kinderen van Kamer leden, die als voorstanders van de Openbare school bekend staannaar de bijzondere school. Die zullen daar wel hun goede reden voor hebben. Die zullen de bijzondere school dan toch zeker wel beter vinden dan de openbare. Anders zouden zij, die voorstanders van de Openbare School zijn, toch zeker hun kinderen niet naar de bijzondere school sturen. Ik denk, dat het onderwijs op die bijzondere scholen dan toch ook wel niet zoo erg slecht zal zijn. Maar qn dat is een naar ding die bij zondere scholen kosten geld. Ja, ze krijgen wel net als de openbare scholen wat geld uit de Rijkskas, maar niet genoeg om zich te kunnen onderhouden. En wat er nu te kort komt, dat moeten de ouders aanvullen, die hun kinderen naar de bijzondere school sturen, terwijl de open bare scholen bovendien een aardig bedrag uit de Gemeentekas putten. Daar weten wij hier in Amsterdamvan mee te praten. Daar kost het onderwijs aan de Gemeente millioenen. En wie zijn kind naar de bijzondere school zendt, krijgt van die millioenen geen cent. Die zijn allemaal voor de openbare school. De gemeente mag zelfs aan de bijzondere school niets geven. Ge begrijpt dus, dat de bijzondere scholen eigenlijk voor hen zijn, die 't betalen kunnen. En die zenden er hun kinderen ook heen, al vinden ze voor hen, die 'tniet betalen kunnen, de openbare school goed genoeg. Ik hoop, dat er nog eens een minister komt, en een Tweede Kamer komt, die het ook voor de armere menschen mogelijk maakt, om zonder fi nancieel bezwaar, die school voor hun kroost te kiezen, die zij de beste achten. Ik denk, dat menigeen dan de Openbare School den rug toe draait. Dat zeggen de Openbare Onderwijzers zelf. In „De Bode," het orgaan van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, zeggen ze zelf „Dit nieuwe art. 192, dat zou haar doodvonnis zijn." Ik weet het niet zoo, en een doodvannis dat geloof ik ook nog niet. De Openbare Schooi zal altijd wel noodig blijven; maar als ik zie; wat er in de laatste jaren gebeurd is, hoe, on danks de bevoorrechting der Openbare School deze hard achteruitging, ja, dan geloof ik, dat de menschen er genoeg van hebben en er nog velen hun kinderen naar de bijzondere school zouden zenden, als ze het maar konden betalen, Het Koninklijk gezin naar Het Loo. Aan de waardigheidsbekleders en employees van het paleis Het Loo is bekend gemaakt, dat H. M. de Koningin 23 dezer op het Loo zal terugkeeren. De Koningin-Moeder naar Soestdjjk. Naar wij vernemen wordt H. M. de Koningin- Moeder tegen half Juni ten paleize Soestdijk ver wacht voor haar gewoon zomerverblijf. Het plan-Tan Yollenhoven. Op 22 Mei wordt te 's-Gravenhage de jaarver gadering gehouden van den Nederlandschen Bond „Vrede door Recht." In de ochtend vergadering zullen naar wij vernemen de huishoude lijke zaken en andere voorstellen worden afge daan, terwijl 's middags prof. mr. C. van Vol lenhoven zijn bekend plan inzake het vormen van een internationale politie-macht zal toelich ten. Eveneens zal prof. Van Vollenhoven over zijn denkbeeld spreken op het internationaal vredes congres, dat van 18 tot 23 Augustus in Den Haag gehouden wordt. (Tel.) Inspectiereis. De minister van Marine ad interem is voorne mens a.s. Maandag, vergezeld van den Schout bjj Nacht, inspecteur bij den geneeskundigen dienst voor de marine en 's ministers adjudant, een bezoek te brengen aan het Marine-hospitaal te Nieuwediep. In den loop der volgende maand zal de minister een inspectiereis maken naar verschillende stations van loodswezen en beton ning. Nationale Vredescongressen. Op de jaarvergadering van den Bond Vrede door Recht zal een voorstel worden behandeld van de afdeeling 's Gravenhage, ten doel hebben de voortaan ieder jaar hier te lande een natio naal vredescongres te organiseeren. (Tel.) Pensionneering gemeenteambtenaren. De meerderheid van de commissie van rap porteurs over de wetsontwerpen betreffende de ponsionneering van gemeente-ambtenaren en hun weduwen en weozon, acht thans de openbare be handeling van de wetsontwerpen genoegzaam voorbereid; de minderheid meent blijkens het Eindverslag echter, dat, alvorens die open bare behandeling zal kunnen plaats vinden, de Kamer behoort te beschikken over nadere gege vens omtrent den invloed van de voorgestelde regeling op de financiën der gemeenten. Zij zou gaarne zien, dat de regeering de Kamer alsnog zulke gegevens verstrekte over verschillende ty pen van gemeenten. TWEEDE KAMER. De beraadslaging over het ontwerp- Ziektewet, werd gister hervat bij art. 38 (vervallen van de aanspraak op ziekengeld) en art. 39 (gevallen, waarin uitker-riDg kan worden geweigerd) melde daarop ingediende amendementen-Patijn, Aalberse en Duys. Na debat en de bestrijding der amendementen door den minister werd het araendement Duys verworpen met 37 tegen 20 stemmenen het amendement-Aalberse eveneens verworpen met 33 tegen 24 stemmen. Het amendement Patijn op art. 39 was hier mede vervallen en de artt. 38 en 39 werden z.h.s. aangenomen. Nauat ue heer Schaper om spoedbehandeling van het wetsvoorstel-Vliegen c.s. tot ruimere openstelling van de stembus gevraagd had, werd de behandeling van de ziekteverzekering hervat bij art.40(aan spraak op ziekengeld na einde der verzekering Het artikel werd na intrekking van een amen dement door den heer D u y s z h.s. aangenomen, Bij art. 44 (aansprakelijkheid van het rijk voor de uitkeering) betoogde de heer Treub, dat het art. slechts in schijn de belangen der byzondere kassen dient. De Minister zeide, dat al beperkt men de aansprakelijkheid tot de openbare kassen, die aansprakelijkheid voor de bijzondere kassen toch weer terugkeert bij art. 77 g. Na re- en dupliek werd het artikel z.h.s. aan genomen. Aan de orde waren nu de artt. 46 (vaststelling en openbaarmaking van de premiën) en 47 (rege ling voor de vaststelling der premie). De heer Duys lichtte verschillende amende menten toe. Zoo om bij de bepaling van de premie het bedrijfsrisico te leggen op de werkgevers. Spr. wilde de gevaren-classificatie in de wet. Zijn tweede amendement strekt om de premies te doen vaststellen door den Raad van Arbeid en niet door de Kroon. Een derde amendement wil de Kroon de bevoegdheid geven een gevaren-klassificatie vast te stellen voor het geheele ryk. De Minister bestreed de amendementen, De heer Duys trok het tweede en derde amen dement in. Het eerste amendement-Duys kreeg nu 45 stemmen tegen en 5 voor, zoodat de vergade ring onvoltallig bleek en verdaagd werd tot Dinsdagmorgen. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 12 April 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765.1 te Horta. Laagste barometerstand 736.5 te Wisby. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige noordelijke tot westelijken wind, half tot zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag, koude nacht, overdag iets zachter. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vrijdag-middag hield bovengenoemde Kamer on der voorzitterschap van den heer B. A. J. Witt- kampf vergadering. De geloofsbrieven van den heer D. L. Ingelse, die den 20sten November 11. tot lid der Kamer was herkozen en in de -vergadering van 17 Ja nuari 1913 niet aanwezig was, werden onderzocht en in orde bevonden, zoodat tot toelating werd besloten. De notulen der vorige vergadering werden voor gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Naar aanleiding der omstandigheid, dat er thans wanneer men vóór des middags 3 Uur aan het station alhier zich bevindende goederen wil doen inklaren, een speciaal verzoek om die aanwezig heid van een ambtenaar noodig is, werd beslo ten den Inspecteur der invoerrechten en accijn zen er op te wijzen, dat de Kamer met het oog op den grooten aanvoer van goederen uit het buitenland het wenschelrjk zou vinden, indien er geregeld, vanaf 's morgens 9 uur een ambte naar aan het station aanwezig was. Overeenkomstig het advies der ter vergadering van 17 Januari 11. benoemde commissie, bestaan de uit de heeren D. Ris E.Hzn., M. v. d. Vlies en S C. van Waalwijk van Doorn, werd met algemeene stémmen besloten adhaesie te betui gen aan een adres der Vereeniging van Fabri kanten en Handelaren dd. 10 Juli 1911, waarin tot Zijne Excellentie het verzoek werd gericht, aan de Wetgevende Macht voorstellen tot wijzi ging der faillissementswet te doen in dier voege, dat daarin worde opgenomen de verplichting: a. om eene commissie van schuldeischers te be noemen, indien twee of meer der crediteuren zulks vragen; en b. dat de curator zich gedrage naar het advies van de commissie uit de schuld eischers betreffende de realisatie der goederen. behoudens beroep op de Rechtbank. Ook besloot de Kamer adhaesie te betuigen aan een adres der Kamer van Koophandel en Fa brieken te Vlissingon dd. 31. Januari 1913, ge richt, tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel en houdende het verzoek om van rijkswege bepalingen vast te stellen tot regeling en verkorting van den arbeidsduur der winkelbe dienden. Dit besluit werd genomen met 5 stem men voor en 3 tegen. Met algemeene stemmen werd echter besloten aan de adhaesiebetuiging de voorwaarde vast te knoopen, dat de te nemen wettelijke maatregelen zooveel mogelijk zouden aansluiten aan de praktijk. Er was o.a. ingekomen een missive van den Raad van Administratie der Hollandsche IJze ren Spoorweg-Maatschappij dd. 4 Maart 1913, waarin deze in antwoord op het schrijven der Kamer van 25 Januari 11. berichtte, dat de kos ten van het maken van een haven ten zuid westen i'an den spoorweg tusschen de Schiedam- sclie Schie en de 's Gravelandsche kade in den geest als door den Directeur van Gemeentewer ken te Schiedam gewenscht wordt geacht, met spoorverbinding globaal geraamd worden op 210.000, bij geval nog te vermeerderen met de kosten wegens afsluiting en bewaking van een overweg in de 's Gravelandsche kade, en dat het der Kamer duidelijk zou zijn, dat zjjerzijds aan het doen van een dergelijke uitgave niet kan ge dacht worden. Nadat de behandeling van sommige onderwer pen tot een volgende vergadering was uitgesteld, werd de vergadering door den Voorzitter geslo ten. I Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het commissariaat van politie een kinderportemonnaie, een portemonnaie met inhoud, een R. K. gebedenboekje, twee kinder zakken. Aan de volgende adresseneen hondenpen- hiyg, no. 183, J. Scheffers, Oosterstraat 21een bruinharighondje, v. d. Schouw, Damlaan 35; een fietspomp. Gordijn, Lange Nieuwstraat 51"; een pak onbewerkte tabak, Korpel, Maasstraat 22 een handschoentje, A. Wuisman, Heerenstraat 21een melkkan, Rebers, Hoofdstraat; een kinderschort, Doe- leman, Hoofdstraat 85 een bruin hondje, A. Dirks, Spinhuispad 24'; een zilveren armband, van Buu ren, Nieuwsticht Z.Z. 40een rozenkrans in étui, G. Polderdijk, Zalmstraat 29. Ned. R. K. Volksbond. Wy herinneren te dezer plaatse nog aan den eersten feestavond ter gelegenheid van het jaar feest van den Ned. R. K. Volksbond atd. Schiedam, op morgen-(Zondag) avond 8 ure. Tot dezen feestavond hebben heeren donateurs recht van toegang met eene dame. Zij, die zich alsnog, tot eene geringe jaarlyksche bijdrage, voor het donateurschap bij een der bestuursleden op geven, zullen zeker nog wel tot deze feestelyke byeenkomst worden toegelaten. Wy vertrouwen, dat het betrokken publiek zal toonen tot het prijzenswaardig doel van dezen maatregel te willen medewerken. Niet alleen de patroons, maar ook hunne bedienden worden al dus in de gelegenheid gestel althans op de min der drukke dagen eenige avondrust te genieten. Dn Kiezerslijst. De propagandaclub, verbonden aan de R. K. Kiesvereeniging »Recht, Plicht en Orden", ver zoekt ons nogmaals kennis te geven, dat de vast gestelde Kiezerslijst voor 1913/14 in hst gebouw van den Ned. R. K. Volksbond ter inzage ligt voor belanghebbenden, met beleefd doch dringend verzoek om zich te komen overtuigen of men daarop al of niet voorkomt, daar tot en met 15 dezer nog gelegenheid bestaat tot reclame. Me j. J. A. M. Koper alhier slaagde irister te 's Gravenhage bij het aldaar gehouden -■xamen onderwijzeres. Gisteren is alhieraangehouden een schipper, gesignaleerd wegens een verstekvonnis voor f10 boete, subs. 2 dagen hechtenis. De schipper teekendie verzet aan en werd daarna heengezonden. Hoogwater te Schiedam: Zondag 13 April v. m. 8.05, n. m. 8 37, Maandag 14, v. m. 10.25, n/m. 11.21. Dilettanten Symphonic Orkest „L. van Beethoven." Het concert door het bekend symphonie"orkest, onder leiding van den heer J. F. M. Feltzer, Maandag-avond 8 ure in ödéon te geven, zal zeker weder een groot publiek trekken, waar deze vereeniging in haar nog jeugdig bestaan voor velen reeds zulk een goeden klank heeft verkregen. De namen der solisten ook waarborgen allen kunstminnenden een genotvollen avond. Schied. Barbiers en Kappers. Blykens achterstaande advertentie zullen de Schied. Barbiers en kappers vanaf 1 Mei op Maandag, Dinsdag en Donderdag, 's avonds 9 uie hunne in richting sluiten. UIT O VERSCHIK. By het te 's-Gravenhage gehouden examen voor onderwijzeres slaagde mej. E. de Kroes alhier. Heilig-Land-Stichting. Met de hooge goedkeuring en gesterkt door den apostolischen zegen van Z. H. den Paus, onder goedkeuring ook van Z. D. H. den Bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft zich hier te lande eene vereeniging gevormd. Heilig-Land-Stichting ge naamd. De Heilig Land-Stichting wenscht volgens hare statuten «met het oog op de uitgedrukte verlan gens van den Goddeiyken Zaligmaker bij zijne verschijning aan de Gelukzalige Margaretha Maria Alacoque een dier uitgedrukte verlangens is de toewijding van een volk aan Zijn Goddelijk Hart op aanschouwelijke wijze de herinneringen aan Jesus Christus in het leven te roepen, ten einde op die wijze aan het volk in den meest algemee- nen zin des woords Jesus Christus te leeren ken nen en het door die kennis te brengen tot liefde Wenscht daartoe meer in het bijzonder A. op te bouwen de gewijde plaatsen van het Heilig Land gelijk zy waren ten tijde van Christus en daarop de meest authentieke en meest verhe ven wyze de Heilige Geheimen voor te stellen, die aan deze gewyde plaatsen verbonden zijn, alzoo te beginnen met de Zaal van het Laatste Avondmaal, om daarin altijddurende aanbidding te hebben, vervolgens langzamerhand rondom het smemoriale" van alle Heilige Geheimen, de grot van Bethlehem, het huis van Nazareth, de Olyf- hof, de weg des Kruises, Calvarië en het Hedig Graf, de poorten en muren van Jerusalem enzoo- voorts j B. in een museum allerlei voorwerpen te ver zamelen, die een herinnering zijn aan het Heilig Land, de Heilige Schrift en onze Heilige Geheimen C. een tydschrift over het Heilig Land te doen verschijnen en zooveel mogelyk overal aanschou- welyke conferentie'® te doen houden over het Heilig Land en onze Heilige Geheimen D. zooveel mogelijk door raad en daad de pel grimstochten naar het Heilig Land te bevorderen en nu en dan een pelgrimstocht naar het Heilig Land te organiseeren. Voor de te stichten bedoelde heiligdommen zijn \IA) LES INK ERSONNES ALES Het is in de lente, op het oogenblik dat alles in de natuur nieuw leven heeft, dat de bloedarmoede, die kwaal die, zoo zij niet krachtig bestreden wordt, den dood te weeg brengt, zich bij jonge meisjes voordoet. De storing die wij allen op het oogenblik der eerste mcoie dagen ondervinden, is voldoende om in het bijzonder teergevoelige organisme der kleine en jonge meisjes de ontwikkeling van een ziekte te voorschijn te roepen, die reeds sedert eenigen tijd sluimerde. Indien de behandeling met de Pink Pillen gunstig is voor iedeeren in de lente, is zij voornamelijk aan te bevelen voor jonge meisjes. Verkrijgbaar bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Eehgenlaan 22, Amsterdamvoor Rot terdam Snabilé, 7 Groote MarktS. G. Wulff, Westnieuwland no. 8 voor Schiedam en Om streken by de firma Kappelhof Hovingh, P. J. van der Sman, en verder by verschillende apo thekers en goede drogisten. Prjjs: fl.75 de doos en f9.— de zes doozen. OUR

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2